Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Riaditeľka JÚĽŠ: Angličtine sme dali veľkú prestíž, nečudujme sa hybridom

08.02.2020 | Adrián Berecz

Diskusia (6 reakcií) Pravidlá diskusie

08.02.2020 | Julo 2018

Chybou je, že v novinách aj internetových , televízii ale aj školách je povolený podobný " paškvil" aj keď existuje slovenské výraz . Vo Francúzsku sa to nedeje dokonca ani v pri používaní počítačových programov. Jednoducho si svoj jazyk chránia. Ale na Slovensku sa ustupuje vo všetkom čo príde zo zahraničia, aj nadštandartné používanie jazyka maďarskej menšiny.
Meno človeka ktorý figuruje v názve vašeho ústavu je takto riadne pošliapané. Hlavne vy by ste mali tlačiť na to aby sa to nestávalo, a tí čo učia deti a mládež a prezentujú sa na verejnosti používali spisovnú slovenčinu aj jej slová pokiaľ existujú.

08.02.2020 | mam_rad_jablka

Mne v poslednom čase sa snaží android pretlmočiť anglický popis aplikácie do slovenčiny. No to nie je zrozumiteľné. Alebo ak mi v práci nainštalujú Excel po slovensky. To tiež nie je dobré, lebo po anglicky nájdem pomoc k anglicky pomenovanej funkcionalite omnoho relevantnejšiu.

A na slovenčine mám rád jej flexibilitu.. môžem si dať slovo kde chcem.. na začiatok, koniec, do stredu vety.. to je paráda, voľnosť. A tiež ma fascinuje ako vieme tieto zo zahraničia prevzaté slová skloňovať :).

08.02.2020 | Darija

Hej, hej. Taký zavináč, ten by Vám vedel poradiť s flexibilitou :)) ja osobne nemusím a pokladám to za neprijateľné, upravovanie ženských priezvisk s príponou - ová. Taká Alexandra Alexandrovna sa v jednom momente zmení na Alexandru Alexandrovovú a tak sa môže stať, že sa už ani nespozná :))

09.02.2020 | mam_rad_jablka

To je pravda, prechyľovanie zahraničných ženských priezvisk je čudné. To ako keď človek číta českú knihu a premýšľa ktorý anglický kráľ je Jindřich.

09.02.2020 | IvanPe

Vychyľovanie je druhy pad rodového mena (nazov rodinny) s prízvukom na konci.
Koho je tá žena, Alexandrova + dĺžeň= Alexandrová.
Nie ako v inych jazykoch:
ako sa voláte: Potter; nie koho je to rodina: Potterova.
To zenu stavia do pozicie, ze je bez mena. Nema meno (priezvisko/ nazov), iba prislusenstvo k rodine.

09.02.2020 | IvanPe

Otazka z koho praxe a zivota vznikli take perly ako napr páčik.
Inak nech hladam alo hladam tak pacik neviem nikde najst.
Mozno raz ked nejaky slovak vytvori facebook tak bude vely svet pouzivat pacik, dovtedy to je iba vykrik do tmy. Hoodne neprakticky a zdrzujuci v komunikacii a praci.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.