Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozdelenie Česko-Slovenska a oddelenie Británie

08.02.2020, 10:15 | Luboš Palata

Názor | Prvého januára 1993 nadránom som sa vracal rannou hmlou z Bratislavy. Na Námestí SNP som čiastočne strávil noc, keď sa rozdelila moja rodná krajina Česko-Slovensko. Zdanlivo sa nestalo nič. Na hraniciach nás nikto nezastavil, nepribudla dokonca žiadna tabuľa vyznačujúca, kde sa končí Slovensko a kde sa začína Česko. A ráno sme v obskúrnej krčme kdesi na Obchodnej ulici platili stále československými korunami. Ťažko sa hľadal nejaký reálny dôvod, prečo sa náš štát vtedy rozpadol. A dnes, takmer po tridsiatich rokoch, keď vedľa seba v pohode žijeme, sa hľadá ešte horšie. Ale Česko-Slovensko je preč a už asi nikdy nebude.

 • Tlačiť
 • 11

Tagy

Názory

Palata Lubos

Prvého februára 2020 odchádza za podobne podivných okolností z Európskej únie Spojené kráľovstvo. Obávam sa, že aj po tridsiatich rokoch, keď budem mať už vyše osemdesiat a vnuci či pravnuci sa ma budú pýtať, prečo z Európskej únie odišlo, na to budem ťažko hľadať odpoveď. Rovnako ako dnes, keď sa ma pýtajú moje deti, prečo sa rozpadlo Česko-Slovensko. Prečo sa rozpadlo, keď v súčasnosti na českých vysokých školách doslova zakopávajú o slovenských spolužiakov, keď je českým premiérom Slovák, keď slovenčinu na uliciach počujú možno častejšie, ako som ju v Prahe na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov počúval ja. I českých kníh sú vo slovenských kníhkupectvách stále stohy.

Možnože za tých tridsať rokov bude angličtina ešte viac súčasťou nášho života, než to je dnes. Ale Británia bude cudzinou nie za riekou Morava, ale za trochu širším Lamanšským prielivom. Krajinou mimo Európskej únie. Múdrejšia Británia bude veľmi blízko Európskej únii, ako je dnes Švajčiarsko a Nórsko, čo sú také členské-nečlenské štáty. A keď idete napríklad do Nórska, tak to, že nie ste v Únii, skoro nespoznáte. Ani na hraniciach vás nekontrolujú, pretože aj Nórsko a Švajčiarsko sú v schengene.

Mimochodom, tak to po niekoľkých rokoch prešľapovania dopadlo aj s nami Čechmi a Slovákmi. Najprv musel odísť z čela vlády Vladimír Mečiar a Václav Klaus, ľudia, ktorí Česko-Slovensko rozdelili. Aby mohol prísť Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman, ľudia, ktorí Česko-Slovensko rozdeliť nechceli, aby sa mohli dohodnúť. Dohodnúť na tom, že z Česko-Slovenska zachránia všetko, čo sa zachrániť dá. Aj vďaka nim majú Česko a Slovensko „najbližšie vzťahy“ zo všetkých štátov sveta. Dúfajme, že to takto časom dopadne aj s nami a so Spojeným kráľovstvom. Dúfať vo viac je sen. Ako sen o Česko-Slovensku.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 5/2020. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 11

Tagy Názory

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.