Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozdelenie Česko-Slovenska a oddelenie Británie

08.02.2020 | Luboš Palata

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

08.02.2020 | equilibriums

Historicky bolo vždy fajn, keď Česi a Slováci držali spolu. Nie sme veľké národy a sme jeden pre druhého prirodzene najbližšími spojencami. Na druhej strane, nevyhovárame sa už jeden na druhého a sme zodpovedný za svoje krajiny samostatne. Česi narozdiel od nás aspoň mali toľko rozumu, že si nechali svoju korunu.

Zarážajúce je však, že dodnes naše zlato má Bank of England. Vzhľadom na historickú skúsenosti - napr. Mníchov 1938, sa nemôžeme v kritických situáciách spoliehať na nejakých "spojencov". Ľudia ani netušia, koľko zlata sme sa kvôli britským podvodníkom museli už reálne vzdať. Som zvedavý, či tam vôbec ešte naše zlato vôbec je, prípadne či by boli schopný nám dať nejaké zlato bez toho, aby sa zahýbalo cenou zlata (keďže zrazu by museli kúpiť pre nás požadované množstvo), alebo sú už z neho šperky v Indii, poprípade ak je v trezoroch Bank of England, koľko % z neho je už wolfram.

Z historického hľadiska je jediným a skutočným peniazom zlato. Naše zlato, by malo byť v NBS, na Slovensku by mala platiť slovenská koruna krytá zlatom. Krajina, ktorá nemá vlastnú menu, nie je krajinou. Či sa to niekomu páči alebo nie.

08.02.2020 | al-lias

Obávam sa, že keby bolo naše zlato uskladnené v Národnej banke Slovenska, nejaký "náš človek" by sa vedel postarať o jeho (z)miznutie... Nech radšej zostane v Bank of England.

08.02.2020 | equilibriums

No to je ale obhajoba. A čo tak spraviť si tu poriadok doma?

08.02.2020 | nick84

Tak sprav poriadok, zacni tym aby neboli pri vlade ludia ktori vytahaju take populisticke hluposti o nasom zlate v Anglicku. Urcite je tam bezpecnejsie ako u nas v NBS riadenej “nasimi” ludmi. Ziadne peniaze uz davno kryte zlatom nie su a spajat to s menou je uplne mimo.

08.02.2020 | equilibriums

Ja robím pre to niečo, vzdelávam ľudí. Čo robíš pre to ty? A to je dobré, že žiadne peniaze nie sú kryté zlatom? :D A čím sú kryté dnešné peniaze? Dlhom? Myslíš, že ceny nehnuteľností a akcií budú ísť takto do nekonečna a každý majiteľ dlhu na tom zarobí? :D

08.02.2020 | nick84

Ja nikdy nevolim zlodejov - mozno je to malo ale lepsie ako nic.
Ja netvrdim, ze to ze peniaze nie su kryte zlatom je dobre, ale to sa uz neda zmenit. A ked niekto bluzni o zruseni eura a zavedeni slovenskej koruny krytej zlatom tak tomu dost nerozumie. Ja som bol proti euru ale uz nie je cesty spat.

08.02.2020 | mam_rad_jablka

Súhlasím s tvrdením al-lias, že v našich podmienkach je dobré mať zlato, čo najďalej a najlepšie o ňom vôbec pred politikmi nehovoriť, aby nezačali špekulovať, čo s takým aktívom spraviť. Británia je zatiaľ stále finančné centrum a má stabilnú politickú klímu, tradíciu.

09.02.2020 | equilibriums

Isto je to najlepšie riešenie? Viete koľko sme tam mali oficiálne zlata? Viete koľko tam máme oficiálne zlata teraz? A viete koľko tam je fyzicky zlata teraz?

To čo je za argumentáciu, že od nás je to čo najlepšie mať najďalej? Británia nás poj*ebe do prdele pri prvej príležitosti, keď bude horieť a vo svete bude krízová situácia (napr. vojna). Videli sme to, čo spravili pred 2. sv. vojnou, keď sme tam dávali zlato ako ochrana pred Hitlerom. No prišiel Mníchov, Československo nám britskí zdradcovia nie len rozdelili, ale časť zlata dostal aj Hitler. Úžasný spojenec a ostrov stability tá Británia.

S takou logikou, že od nás čo najďalej môžeme aj postupovať ďalej - zrušme nejakú našu samostatnosť, dajme krajinu pod správu Ruska (veď už sme to tu mali), alebo Rakúska, alebo pod správu iného štátneho celku, lebo my nič nevieme.

nick84 - blúzniš ty, pretože menovej politike vôbec nerozumieš. Pozri sa čo sa deje s kúpnou silou dolára, eura alebo hociktorej inej svetovej meny po roku 1971 a pri súčasnom dlhovom mometárnom systéme. Si myslíš, že tie štátne dlhy sa môžu splatiť?

09.02.2020 | mam_rad_jablka

Nuž ale zlato, ktoré vydala Británia Hitlerovmu Nemecku počas 2.sv vojny nepatrilo nám Tisovmu Slovensku, ale hitlerovskému protektorátu Čechy. Lebo po rozpade ČSR nám ostalo zo zlatých zásob veľké H, všetko ostalo Hitlerovi a protektorátu Čechy. Po vojne a po niekoľkých desaťročiach nám ho navyše už ako ČSSR vrátili.

Naše zlaté zásoby sú v Británii ešte z čias nacististického rozmachu, lebo ČSR sa právom obávalo, že zlato na území ČSR nebude pred Hitlerom v bezpečí. Ak by sme ho nemali v Británii, bolo by minuté na tanky, SSákov a teraz by sme mali na účte 0 tony a nemuseli viesť tieto debaty.

Kým máme zo zásob zlata v Británii úroky, nechajme to tam. Na Slovensku vedia ukradnúť granáty z prísne strážených vojenských skladov. Nechcem sa presvedčiť o tom, že vieme ukradnúť aj zlato z NBS. Zatiaľ, kým sa nenaučíme nekradnúť a správne spravovať krajinu.

09.02.2020 | equilibriums

Pred rozpadom Československa sme Slováci boli súčasťou Československa. Čiže dali ho aj z nášho zlata. Si až taký blbý, že si to neuvedomuješ?

AKé úroky zo zlata? Obchody, ktoré robí Bank of England vie spraviť aj NBS. Bank of England parazituje na našom zlate, nič viac.. Podľa takej tvojej anarchistickej logiky, zrušme Slovensko, darujme ho niekomu, lebo tu nič nefunguje.

09.02.2020 | mam_rad_jablka

Lenže v čase keď si Hitler vzal zlato od Británie, spravoval cez protektorát územie Česka, ktoré vlastnilo všetky zásoby zlata. My, ako Hitlerovskí kolaboranti cez Tisa, sme asi super výhodne sa kolaboračne sami vzdali spoločných zlatých zásob, takže nám mohla Británia pre Hitlera odovzdať celkom 0 tony zlaty. Nula.

Nevidím dôvod meniť niečo, čo aspoň jedno funguje v tejto republike. Čo keby sme sa snažili namiesto vozenia zlata, starať sa o školy a nemocnice? To je nuda? Nemá to punc konšpirácie a veľkosti národa?

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.