Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako dlho sa dá sedieť so slonom v miestnosti

13.02.2020, 06:00 | Vladimír Maťo | © 2020 News and Media Holding

Názor | Na toho slona v miestnosti by sa možno nakoniec naozaj zabudlo, keby naňho v novembri minulého roku ktosi drzo neupozornil. Najvyšší kontrolný úrad vo svojej správe napísal, že súkromná firma na diaľničnom mýte síce vybrala za posledných deväť rokov od dopravcov viac než jeden a pol miliardy eur, no do pokladnice štátu, ktorému spoplatnené cesty patria, neputovala ani polovica tejto sumy. A na reálnu výstavbu nových úsekov ani jej desatina.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Tagy

mýto, Názory

Vladimír Maťo komentár 2019

Desať, možno aj pätnásť rokov. Treba ho len vpustiť a dovoliť mu, aby sa na novej sedačke čo možno najpohodlnejšie usadil. Ak mu bude tesno, možno mu aj poodsúvať nábytok, ešte by mu chudákovi zavadzal.

Patrilo by sa aj ustúpiť do rohu miestnosti, nech má slon kde roztiahnuť svoje obrovské uši, a ideálne ešte občas dosypať arašidy do misky na stole, aby mal čím potešiť svoj chobot. Inak na slona možno úplne zabudnúť a v žiadnom prípade mu netreba venovať pozornosť, ani keď náhodou niekomu stúpi na nohu.

Slona v miestnosti zrazu nikto nepopiera. O nevýhodnosti zmluvy medzi štátom a jeho mýtnikom hovoria kontrolóri, štrajkujú pre ňu dopravcovia, konštatuje ju minister dopravy, ani premiér ju nevylúčil, ba ešte aj samotná firma, ktorá mýto vyberá, pritakáva. Nájsť toho, kto je za nespratného tvora zodpovedný, je však ťažšie a aktéri šermujú prstami, ukazujúc čo najďalej od seba.

Neprehliadnite

Mnohé nitky však akoby viedli tým istým, starým známym smerom. Na

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Tagy mýto, Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.