Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Len viac peňazí výsledky nezlepší

Vzdelávajú ľudí a posúvajú hranice ľudského poznania. Vysoké školy plnia dve kľúčové funkcie – ale mnohé fakulty a školy na Slovensku to robia len naoko. Pomohla by zmena v systéme financovania zo strany štátu, podľa odborníkov nie je náročná.

12.02.2020, 09:20 | Tomáš Nejedlý | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Audit má zachrániť situáciu

Vysoké školy čaká audit výskumnej infraštruktúry. Ministerstvo školstva spúšťa projekt, ktorý má zmapovať počet a vybavenie výskumných parkov a laboratórií na Slovensku. Uskutočnia ho analytici Svetovej banky v spolupráci s ministerstvom školstva, Výskumnou agentúrou a Centrom vedecko-technických informácií. „Audit je kľúčovým prvkom ďalšieho rozvoja Slovenska v súlade s národnými a medzinárodnými potrebami. Prispeje k zefektívneniu využívania finančných prostriedkov a umožní optimalizáciu procesov,“ tvrdí ministerka školstva Martina Lubyová.

Po tom, ako analytici Svetovej banky audit ukončia, bude s nimi ministerstvo konzultovať vytvorenie cestovnej mapy na maximalizáciu využitia výskumnej infraštruktúry a jej ďalší rozvoj. Má sa vychádzať z cieľov stratégie RIS3. Analytici budú pracovať na dokumentoch do konca mája tohto roka a ministerstvo za ich služby zaplatí 300-tisíc eur.

V uplynulých rokoch vznikli na verejných vysokých školách desiatky vedeckovýskumných centier a centier excelentnosti s moderným vybavením. Potreba rezortu upratať si v infraštruktúre môže súvisieť s problémami pri ich využívaní. Mnohým školám nezostali peniaze na prevádzku týchto zariadení a pravidlá ich použitia komerčnými subjektmi sú prísnejšie než v mnohých iných členských krajinách Európskej únie. Bez ohľadu na to, či práve toto sú dobre investované peniaze, ktoré pomôžu Slovensku zlepšiť pozíciu vo výskume, našim vysokým školám by sa určite viac zišli iné opatrenia.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + Vysoké školy

Diskusia (0 reakcií)