Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Je čas vyvinúť vlastný systém? Nová vláda bude o mýte rozhodovať pod tlakom

Dosluhujúci minister dopravy dal na poslednú chvíľu príkaz vyhlásiť tender na nového mýtnika. Nová vláda sa však môže rozhodnúť aj inak. Rokovať so súčasným prevádzkovateľom o lepších podmienkach, starý systém odkúpiť a mýto ním vyberať sama, ale aj pustiť sa do práce a vyvinúť vlastné riešenie.

13.02.2020, 05:00 | Vladimír Maťo | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 10

Zmluva medzi spoločnosťou SkyToll a štátnou NDS vyprší na konci roka 2022. Otázka, kto a akým spôsobom bude po tomto termíne poplatky za jazdu po diaľniciach či rýchlostných cestách vyberať, je stredobodom aktuálnych diskusií. Možných odpovedí je viacero, no každá z nich v sebe ukrýva isté úskalia.

Opcia na predĺženie zmluvy

Ak nebude pripravená iná alternatíva, štát môže využiť opciu na predĺženie zmluvy so spoločnosťou SkyToll o jeden, dva, tri alebo až päť rokov. Táto klauzula zmluvy je však formulovaná mimoriadne nevýhodne pre štát. Ročné poplatky za prevádzku systému by vzrástli približne o 15 miliónov eur, vrátane DPH až na sto miliónov eur ročne.

Neprehliadnite

Spoločnosť SkyToll by sa k tejto zmluvnej sume nemusela dostať. Ťažko by ju obhajovala aj v porovnaní s vlastným cenníkom v zahraničí, v susednom Česku si za prevádzku systému účtuje približne 40 miliónov eur. O znížení ceny už vlani obe strany rokovali. „Dospeli sme k zľave rádovo niekoľko desiatok percent oproti tomu, čo je v zmluve, aj oproti cene, ktorú dostávame teraz,“ naznačil obsah rozhovorov pre Denník E šéf firmy SkyToll Matej Okáli.

Od vlaňajšej jari čas pokročil, a kým vtedy mal štát relatívne dosť času na vyhlásenie tendra nového poskytovateľa, každý mesiac bez dohody 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy diaľnice, mýto, NDS, Skytoll