Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf NKÚ: Na mýte dnes zarába súkromník, nie štát

Karol Mitrík je predsedom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorý vo svojej správe oficiálne označil mýtny systém prevádzkovaný firmou SkyToll za nevýhodný pre štát. V rozhovore vysvetľuje, kde presne unikajú peniaze a kde sa aj štát správa nehospodárne.

13.02.2020, 07:00 | Eva Mihočková | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Zverejnili ste kritickú správu o mýtnom systéme a Ľubomír Vážny ako bývalý minister dopravy za Smer to zobral osobne. Hovorí, že ide o krivé obvinenie a ohováranie, a podal trestné oznámenie.

Podávať trestné oznámenie je legitímne právo každého občana, ktorý má pocit, že sa nekonalo v súlade so zákonom. Je to z jeho strany prirodzená obrana.

Nevnímate to ako neprimeraný politický zásah do vašej nezávislosti?

Vôbec nie. Takýchto podaní na NKÚ aj na predsedu už bolo viac, napríklad pre poškodzovanie dobrého mena. Máme však súdne rozhodnutia, ktoré potvrdzujú, že NKÚ nikomu nič neprikazuje. My len odporúčame opatrenia na zlepšenie stavu, oni prijímajú nejaké kroky a potom ideme spätne na kontrolu.

Riešili ste viac takýchto trestných oznámení, kde vás niekto obvinil z ohovárania?

Neviem, ako presne znie to trestné oznámenie, preto sa k tomu nemôžem vyjadriť. Pokorne čakám, kým za mnou prídu policajní vyšetrovatelia s otázkami. Nemám však žiadne obavy, pretože sme ako inštitúcia konali maximálne transparentne, a to ma vnútorne upokojuje. Všetky údaje sme zisťovali priamo na Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Jej vedenie sa mohlo k zisteniam kontroly vyjadriť a výsledný protokol z kontroly podpísal generálny riaditeľ NDS, čím verifikoval naše zistenia.

Neprehliadnite

NKÚ vydal veľa podobne kritických správ. Adresujú vám politici a ich nominanti nejaké výčitky alebo vyhrážky v súvislosti s vašou prácou?

Na mňa ako na osobu ani na úrad nebol vyvíjaný žiadny politický tlak. Napokon, moji dvaja podpredsedovia sú nominanti Smeru, takže ja som pod takou kontrolou, že ak by som konal nečestne a proti niekomu, určite by sa to ukázalo. Vždy stojím za našimi zisteniami, ktoré vypracovávame v nespochybniteľnej forme.

Keď teraz vidíme, že Ľubomír Vážny zo Smeru podal trestné oznámenie, bolo by prirodzené, keby vám adresovali nejaké výčitky aj osobne. Stáva sa to?

Možno občas nejaké drobné narážky, či sme to museli vypustiť práve teraz pred voľbami. Ale ja hovorím, že to išlo presne podľa plánu kontrolnej činnosti, ktorý pripravujeme s ročným predstihom a neberieme ohľad na politický cyklus. Systém je nastavený tak prísne, že kontrolóri nemôžu vo svojej práci nijako uletieť.

Do funkcie ste sa dostali po tom, ako Robert Fico spomenul vaše meno a prešli ste s hlasmi Smeru. Vyčítali vám niekedy smeráci, že nie ste dosť lojálny?

Predpokladám, že kritické správy NKÚ za môjho vedenia dokazujú, že som dobrý nominant.

Ale smeráci z vás zjavne nie sú nadšení…

Nemôžem byť

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Téma

Tagy Karol Mitrík, mýto