Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Poľsko medzi demokraciou a demokratúrou

16.02.2020, 13:00 | Luboš Palata

Budovu súdu v Rzeszówe v tamojšom zámku, ktorá je dodnes dominantou viac ako stotisícového mesta, niekedy okolo roku 1900 opravili aj z našich rakúsko-uhorských peňazí. Rzeszów, kedysi hlavné mesto Haličsko-volynského kniežatstva, bol pred stodvadsiatimi rokmi zastávkou na hlavnej trati z Viedne do Krakova a Ľvova.

 • Tlačiť
 • 2

Palata Lubos

„Bola tu vtedy dosť bieda, na druhej strane veľká sloboda a na konci monarchie i demokracia,“ hovorí profesor z Krakova, s ktorým sme sa stretli na stanici v Rzeszówe. „Dnes je aj tu nebývalá prosperita, ale s demokraciou to ide z kopca.“

Kto nie je slepý a hluchý a rozumie trochu po poľsky, nemôže to v dnešnom Poľsku nevidieť a nepočuť. Nesmie sa, samozrejme, pozerať na tunajšiu „verejnoprávnu“ televíziu alebo počúvať poľské rádio. Tam vládne, ba priamo prekvitá stranícka propaganda. Podobne ako v novinách a týždenníkoch podporovaných vládou, ktoré od mimovládnych rozoznáte hneď. V provládnych je veľa inzerátov štátnych a pološtátnych firiem, v tých kritických k vláde nie je skoro nič.

Aj tak sa to dnes v Poľsku robí. Hlavný boj však sa nevedie o médiá, ale o súdy. Nie som odborník na právo, právny štát, nie som fanúšik opozície. Preto načúvam povolanejším stanoviskám. Európskej komisii, európskemu súdu či Benátskej komisii Rady Európy. Všetci hovoria, že poľská „súdna reforma“ smeruje k likvidácii nezávislosti súdov a podriadeniu justičného aparátu vládnej moci.

Neprehliadnite

Sudcov, ktorí sa nechcú podriadiť kabinetu, nazývajú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Tagy Denník Stredoeurópana

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.