Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Posledný dobrý rok. Ako dokázali banky vlani navýšiť zisk

Bankári budú na vlaňajšok spomínať ako na posledný rok, v ktorom sa im podarilo slušne zarobiť. Napriek predpokladom, že zisk sektora klesne, finančné inštitúcie ho v roku 2019 ešte mierne zvýšili. Kým v minulosti sa o rastúcu ziskovosť viackrát postarali jednorazové vplyvy, vlani sa ich zišlo niekoľko. Zapríčinili, že v čistom vyjadrení sa zisk po zdanení sektora posunul o pol percenta nahor, na 643 miliónov eur.

17.02.2020, 14:30 | Peter Csernák | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Pri pohľade na výsledok hospodárenia pred zdanením vidno v porovnaní s rokom 2018 pokles o 16 miliónov eur. Po zaplatení dane však zisk vzrástol o 3,4 milióna. Rozdiel je spôsobený výškou dane z príjmov, ktorú banky odviedli štátu. Kým v roku 2018 zaplatili na daniach 184,5 milióna eur, vlani to bolo 168,5 milióna eur.

V minulom roku odviedli finančné inštitúcie štátu 20,8 percenta z hrubého zisku, rok predtým 22,4 percenta. Bez tohto vplyvu by sa ich čistý zisk prepadol. Čo presne spôsobilo, že banky zaplatili nižšiu daň, uvidíme, až keď oznámia podrobné výsledky. Zatiaľ sú známe len neauditované čísla za celý sektor, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS).

Zisky zachraňoval príjem z dividend

Bankám výrazne pomohol aj príjem z dividend, ktoré im vyplácajú dcérske spoločnosti. Kým v roku 2018 dosiahli prijaté dividendy 19 miliónov eur, vlani to bolo 42 miliónov eur. Nárast spôsobila predovšetkým ČSOB, ktorá si dala vyplatiť dividendy z ČSOB Leasingu za viacero rokov vo výške 21 miliónov eur. Bez tejto transakcie by celkový zisk bánk klesol, lebo jeho celkový nárast bol len 3,4 milióna eur.

Neprehliadnite

Finančným domom sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom podarilo zvýšiť aj príjem z poplatkov a provízií. Napriek tomu, že viaceré banky vlani zdražovali služby, nárast o 15 miliónov eur dosiahli predovšetkým vďaka vyšším príjmom z provízií.

Tie inkasujú z predaja iných ako bankových produktov. Ide najmä o poistné riešenia a v poslednom období čoraz viac aj o investície. Do budúcnosti sa bude tento trend pravdepodobne ďalej posilňovať, keďže zvyšovaním poplatkov za služby by si pohnevali klientov, ktorí by mohli začať hľadať lacnejšie alternatívy.

Peňažné ústavy sa zvyšovaním výnosov z poplatkov a provízií snažia vykompenzovať klesajúce príjmy z úrokových výnosov. Zatiaľ ich nárast nedokáže vykompenzovať padajúce zárobky z úrokov. Minulý rok si prilepšili na úrokoch takmer o 50 miliónov eur menej ako v roku 2018.

Zodpovedné sú za to predovšetkým lacné

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Financie

Tagy banky