Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenskí pekári už melú z posledného

14.02.2020, 05:07 | Miroslav Homola | © 2020 News and Media Holding

Keď sa vlani na jeseň riešil ďalší skokovitý rast minimálnej mzdy na tento rok a nový vzorec na jej výpočet, zamestnávatelia varovali vládu pred negatívnymi dôsledkami. Predseda strany Smer-SD Robert Fico im vtedy odkázal, že sa len sťažujú a strašia ľudí tým, že pre minimálnu mzdu je ohrozená zamestnanosť. A vždy to bolo predsa naopak. Situácia slovenských pekárov ukazuje, že sa zrejme mýlil.

 • Tlačiť
 • 28

Rubrika

Názory

homola miroslav komentar

Zamestnávateľom nešlo len o samu minimálnu mzdu. Ministra práce Jána Richtera vtedy žiadali, nech sa od nej aspoň odpoja príplatky za prácu v noci, cez víkend a počas sviatku. Nestalo sa. Pre niektoré firmy s nepretržitou výrobou sú likvidačné a prevádzky si na seba jednoducho nezarobia.

Najlepším príkladom sú pekári. Veď kedy sa musia piecť rožky a chlieb, aby sme ich mali každé ráno čerstvé? Je to hlavne počas noci. Pekári si to však už pomaly nemôžu dovoliť. Vyrábajú v podstate 24 hodín denne a sedem dní v týždni, takže ak sa v deň výroby prekrýva napríklad víkend a ešte aj nočná zmena, je ich produkcia často stratová.

Neprehliadnite

Pekári preto začali 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 28

Rubrika Názory

Tagy komentár, minimálna mzda, Názory, príplatky

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.