Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vysoké riziko námietok a tesný rozvrh. Dokončia Višňové včas?

Národná diaľničná spoločnosť sa pri dostavbe diaľnice s najdlhším cestným tunelom rozhodla zvoliť netradičnú metódu súťaže. Za účasť v súťažnom dialógu môže uchádzačom aj zaplatiť. Víťaz sa do dostavby pustí najskôr na budúcu jar. Podpis na zmluve by však mohol mať už pred Silvestrom.

14.02.2020, 08:07 | Vladimír Maťo | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 10

Súťaž na dostavbu hlavnej trasy úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala je takmer po roku ticha na stavbe opäť vypísaná. Podpisu zmluvy na stámiliónovú zákazku bude predchádzať výberový proces trvajúci takmer rok.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) už zverejnila harmonogram krokov, ktoré budú rozhodnutiu o novom zhotoviteľovi predchádzať. Tender bude mať podobu súťažného dialógu, ktorý bude správca diaľnic o konkrétnom riešení dostavby viesť až so štyrmi uchádzačmi.

Neprehliadnite

Nový model súťaže

„Verím, že výstavba sa opäť naplno naštartuje a v roku 2023 úsek odovzdáme motoristom,“ avizuje minister dopravy Arpád Érsek. Víťaz súťaže dokončí tunel Višňové a vonkajšiu trasu vrátane mostov, vozovky aj oporných a zárubných múrov. Diaľničiari chcú zaplatiť do 261 miliónov eur, pričom smú trvať najviac 36 mesiacov.

Firmy, ktoré nastúpia na stavenisko, ktorého súčasťou je aj tunel Višňové, budú musieť vo svojich projektoch počítať s tým, čo predchádzajúci zhotoviteľ (Salini Impregilo a Dúha) zanechal. Súčasťou rizika sú okrem prípadných chýb následky toho, že stavba bude v čase obnovenia výstavby najmenej dva roky bez zásahu. NDS preto zvolila postup určený pre 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Rubrika Ekonomika

Tagy diaľnice, NDS, verejné obstarávanie, Višňové