Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zbaviť sa dlhov a začať od nuly. Bankroty zneužívajú podvodníci

Presne 16 167 ľudí vlani na Slovensku skrachovalo, čo je doteraz historicky najvyšší počet od zavedenia inštitútu osobného bankrotu v roku 2006.

19.02.2020, 07:00 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Väčšina z nich sa naozaj nachádza v dlhovej pasci a jednou z ciest, ako sa zo svojej zložitej životnej situácie vymaniť, je oddlženie. Osobný bankrot však zneužívajú aj špekulanti, ktorí si pohodlne užívajú život na dlh, ale splácať podlžnosti nechcú. Od tohto roka platia nové pravidlá, ktoré mali podmienky bankrotov sprísniť. Zámer je však jedna vec, realita druhá.

Neprehliadnite

Čestní dlžníci i špekulanti

Od januára tohto roka môže o osobný bankrot požiadať len ten, kto je v exekúcii aspoň rok. Verejnosť aj veritelia sa zároveň dozvedia o podvodných bankrotoch, pretože sa má zverejňovať aj súdne zrušenie oddlženia. Okrem toho správcovia konkurznej podstaty môžu prešetriť majetok dlžníka, ak majú pochybnosti o poctivom zámere.

Tieto hlavné zmeny mali podľa ministerstva spravodlivosti čiastočne zabrániť tomu, aby o vyhlásenie osobného bankrotu nežiadali podvodníci a špekulanti. Odborníci však varujú: prísnejšia legislatíva nedosiahne na všetkých – špekulanti sa zvyčajne vynájdu.

Rovní a rovnejší

Varovným príkladom z minulého roka je prípad manželky kontroverzného košického podnikateľa Gabriela Kleina Blaženy Kleinovej. Požiadala o vyhlásenie osobného bankrotu, ale núdzou rozhodne netrpela. Podľa zistených informácií žila v luxuse, hoci jej manžela stíhali za miliónové škody spôsobené štátu.

Ešte vlani košický súd pri tomto podnikateľovi otvoril pojednávanie pre podozrenie z daňového podvodu vo výške 540-tisíc eur. V decembri naňho podali obžalobu v kauze so sumou 17 miliónov eur, ktorou sa bude zaoberať Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.

Medzitým sa množili podozrenia z tunelovania jeho zadlžených firiem, vyťahovania vysokých vratiek DPH zo štátneho rozpočtu, prevedenia majetku do spriaznených spoločností či priamo na manželku. Jednoducho podozrivé finančné toky.

A zrazu – žiadosť o osobný bankrot. Stačil dobrý úmysel a bohatí s miliónovým majetkom sa ocitli v jednom rade s

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy bankrot, dlhy, firmy, oddlženie, peniaze, podnikanie