Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf BVS: S Kmotríkom sme „odsúdení“ na dohodu, spor by znamenal problémy

Strategická vodárenská firma, kedysi žmýkaná záujmovými skupinami, bola ešte vlani na pokraji krachu. Po dekádach politických nominácií však BVS dostala v transparentnom tendri nového riaditeľa. O tom, ako opraviť spráchnivenú štruktúru a podnik priviesť do 21. storočia, hovorí pre TREND Peter Olajoš.

25.02.2020, 07:00 | Vladimír Maťo | © 2020 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 6

V rozhovore sa dočítate:

 • aké problémy objavil nový riaditeľ po príchode do firmy
 • čo čaká dcérsku firmu Infra Services, ktorej spolumajiteľom je Ivan Kmotrík
 • prečo sú vodári vo vzťahu k ÚRSO "popoluškou"
 • ako zachrániť vysychajúce Záhorie
 • čo sa skrýva v bratislavskom podzemí
 • ako možno infraštruktúrnu firmu postaviť z hlavy na nohy


Ste právnik, ktorý pôsobil najmä v elektroenergetike. Okúsili ste však aj prostredie farmácie a automotivu. Čo ste si z nich priniesli?

Energetika ma naučila, ako funguje infraštruktúrny biznis – princípy sú rovnaké, či máte kábel na stožiari, alebo rúru v zemi. V energetike som ako právnik na lokálnej úrovni dosiahol prakticky najvyššiu možnú úroveň, chcel som sa pozrieť po iných príležitostiach. Prišla ponuka z Novartisu. To bola možnosť vidieť, ako funguje globálny biznis. Po odchode z Novartisu som sa chcel pozrieť do výrobnej firmy. Oslovila ma spoločnosť Honeywell, ktorá vtedy finalizovala projekt Garrett Advancing Motion na výrobu turbotechnológie do áut.

Garrett má v Brne veľký R&D hub a fabriky vo svete vrátane Prešova. Po odčlenení Garrett od Honeywellu bolo treba nastaviť všetky zmluvné vzťahy nanovo. Mali sme napríklad za úlohu nastaviť IT vzťahy. Za pol roka som mal šesť globálnych rokovaní na úrovni sumárne sto miliónov dolárov. Zároveň som videl, ako funguje výskum, čo sa ťažko opisuje, keď to nevidíte. V Brne napríklad vyrábajú aj turbo do formuly 1 pre Ferrari.

Neprehliadnite

A od turba do Ferrari ste sa rozhodli prísť k vodárom do Bratislavy?

V Brne som si odškrtol ďalšiu métu, videl výrobu, no zistil som, že Garret je síce globálny, ale z hľadiska činnosti úzky hráč a ako právnik bez strojárskeho vzdelania som sa nemal kam posunúť. Len na porovnanie, v Garette sme boli ôsmi právnici, kým v Novartise nás bolo dvanásťtisíc. Môj prechod do BVS je po prvé kariérny posun a po druhé kariérny prelom. Povedal som si, že po sedemnástich rokoch chcem využiť všetky skúsenosti a prestúpiť z odborného boxu právnika k všeobecnému riadeniu.

Peter OlajošZdroj: Maňo Štrauch

Myslíte si, že v BVS využijete skúsenosti z korporátu?

Pri všetkých vypočutiach v rámci výberového konania som sa snažil podčiarknuť, že moje know-how nie je, nazvime to karpatsko-lokálneho typu. Som človek, ktorému bolo umožnené pozerať sa na globálne procesy. Netreba znova vymýšľať koleso. Pri všetkej úcte, v BVS stačí aplikovať a reálne začať používať to, čo už inde funguje.

Ako ste vnímali, že v BVS sú priam existenčné problémy?

Som síce právnik, no pôsobil som v biznise, a tak si trúfam aj na čítanie čísiel. Vychádzal som z oficiálnych dokumentov. Ak si pozriete len posledné tri výročné správy a porovnáte to s podobnými firmami v Česku, Rakúsku alebo aj u nás, je jasné, že táto firma išla dolu vodou. Už len podľa základného parametra, že v infraštruktúrnej firme odpisy prevyšujú investície, niečo nie je v poriadku.

Vzťahy ma veľmi nezaujímali. Pretože som

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Podnikanie

Tagy Bratislava, BVS, Infra Services, kanalizácia, Peter Olajoš, voda