Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dobré časy sa končia. S nimi aj éra Roberta Fica bez reforiem

21.02.2020 | Tomáš Zemko

Diskusia (32 reakcií) Pravidlá diskusie

21.02.2020 | citatelTrendu

Slovo reforma je na Slovensku veľmi nepopulár ne, ale potrebné. Slovensko určite potrebuje reformu verejnej správy, ale aj samospráv. V počte štátnych úradníkov sme na vrchole neefektivity:
Slovensko je tretie najhoršie v počte štátnych úradníkov
https://u.smedata.sk/blog/article/4/37/372104/372104_artic­le_photo_NMk2wcK0_900x.jpeg?r=27cn

A že je potrebná reforma samospráv snáď netreba ani spomínať. Ľudia ju požadujú už dlho. Malé obce prežívajúce vo finančných kŕčoch, nemajú na rezvoj, živia zvbytočných úradníkov. Aký to má význam? Obce treba úradne pospájať do väčších celkov, zmenšiť aj počty MČ v BA a KE, VÚC rovno zrušiť, je to len odkladisko straníkov a rodinných príslušníkov.

Väčšie obce s jasnými kompetenciami a financiami prinesie viac peňazí obciam=spokojnejší občania (zrušiť často zdvojené až strojené komptencie medzi MČ, mesto, okres, VÚC).

21.02.2020 | dalen

Vysoký počet úradníkov má ten význam, že ministrovi práce vychádzajú pekné štatistiky zamestnanosti v sociálnom štáte.

21.02.2020 | martin33

A statostrana ma dostatok disciplinovanych volicov.

21.02.2020 | Juraj Osina

Najlepsia reforma bola reforma zlodejov Dzurindu a Miklosa. Utiahnut si opasok a potom umriet, aby sa usetrilo na zdravotnictve. Obete Dzurindovho hladomoru by vedeli rozpravat.

23.02.2020 | alf1

tak ja neviem... za socialneho netvora kanika bol dochodkovy strop 62 rokov. za najsocialnejsieho pobirmovaneho je kolko? 64 rokov. ano alebo nie?
stokrat sa sudruh pobirmovany zaprisahaval, ze za neho sa dochodkovy vek nikdy, ale naozaj nikdy, zvysovat nebude. za co ho jeho stato volilo a zvolilo. a...?

za socialneho netvora zajaca sme platili u lekara asocialne zajacovky 20 korun = 0,67 €. dnes za to iste platime v cakarni birmovanky od 8 - 20 €. TRIDSATNASOBOK! nestacim otvarat oci, ked s prestarnutym pribuzenstvom obieham spitaly, realita. a platime, plattime a platime ako cierni!

za fuzateho cigana stal rozok 1 korunu. dnes stoji 8 centov = 2,40 sk. to o tolko stupla po troch vladach komunistov inflacia, ci sa nam nasobne zvysila zivotna uroven?

na zaciatku troch vlad komunistov mal kotleba preferencie cca POL percenta. dnes, po ich troch vladach je to - DVADSATNASOBOK!
a cerveni hlasuju s hnedymi za svoje rovnake hodnoty v zakonoch, az po ustavne. ci hlasuju proti svojim hodnotam...?
KTO-ZA-TO-MOZE?

za akekolvek zdrazovanie moze vzdy vlada!
ano alebo nie?
klamal nas pobirmovany komunista, ked to trikrat denne vyrevoval z opozicie, ci hovoril
cistu pravdu ako vzdy?

tak klamal, ci hovoril pravdu?
cesticek!

23.02.2020 | Juraj Osina

Keby si aspon neklamal. Poplatky u lekara su zrusene, ked platis, si blby a nechavas sa okradat.
A rozok stal za Dzurindu korunu ano, ale v roku 1998. V 2006 uz stal 1,90 Sk, po prechode na € sa predaval za 6 centov.
Teraz neviem koho si chcel oklamat, nas, alebo seba?

23.02.2020 | PeterKN

Na percentá nereaguješ?

24.02.2020 | alf1

a? co? u nas 2,5 x vyssia ako v CZ.
v CZ sa dochodky zvysuju o 35 €. u nas o kolko?

Míra nezaměstnanosti
Česko 2,2% (říjen 2019)
Polsko 3,2% (říjen 2019)
Maďarsko 3,5% (září 2019)
Slovensko 5,6% (říjen 2019)

21.02.2020 | Brano L.

Toto čo popisujete Slovensko nezachráni.
Len okresanie úradníkov nepomôže, musí sa ísť na procesy a zlepšiť aj procesy v štátnej správe.
Takisto zrušenie VÚC ako všeliek. O tom básnia všetci. Ani to Slovensko nezachráni.
Okrem toho centralizácia je veľmi riziková. Vy predpokladáte, že na centrálnej úrovni sa podarí lepšie veci riadiť. Ale rovnako sa môže ľahko všetko pokafrať, ak sa tam dostanú blbci a grázli.
Čo tak rozmýšľať radšej o zrušení okresov a okresných úradov, prenesenie kompetencií na VÚC, posilnenie správneho súdnictva (ako strážneho psa pre VÚC) a posilnenie metodickej činnosti ministerstiev voči VÚCčkam.
Lebo ak máte silné VÚCčka, tak vždy z 8 môže byť aspoň niekoľko dobrých a dobre manažovaných. Napriek tomu, že centrálna vláda bude zlá. Čo na Slovensku je viac ako isté, že centrálna vláda bude skôr horšia ako lepšia. Ostatných 30 rokov to potvrdzuje.

21.02.2020 | citatelTrendu

Ale prosím ťa netvrď že v čase elektronizácie potrebujeme 8 "dobre menežovaných" VÚCiek. Samozrejme, potzrebujeme audit procesov ako verejnej sprívy, tak samosprávy.

A nie, VÚC nepotrebujeme. To heslo "bližšie k občanom" si skúšaj na ovce (často sa za tým skráva len snaha upratať straníkov a známych, nič iné). Nepotrebujeme úrad na každom rohu, potrebujeme odborníkov na postoch a kvalitnú informatizáciu štátu aj samospráv.

Menej úradov a úradníkov, väčšia profesionalita a s tým súvisiace náklady prinesú konkrétne úspory, čo môžu ísť na skutočne potrebné výdavky: zdravotnctvo, školstvo, poľnohodpodárstvo, podporu podnikania a turizmu.

21.02.2020 | Brano L.

Menej úradníkov môže byť zariadené aj decentralizáciou. Len na Slovensku je predstava, že všetko sa vyrieši centralizáciou.
Je škoda diskutovať o tom, ak všetko vidíme len cez prizmu nejakých technokratických riešení a myslením, že všetko vyriešime centralizáciu.
Tie ovce práveže je potrebné priviesť k tomu, aby participovali na živote obcí, žúp a nielen žiadali niečo od niekoho iného.
Inak sa aj Slovensko bude stále točiť v kruhu.
To je zaujímavé, že Poľsko ide cestou silných samospráv a nastavili rámce pre decentralizáciu. A myslím, že je tam vidno výsledky. Ale my sme múdrejší ako každý naokolo...

22.02.2020 | Roman Kanala

Švajčiarsko po stáročia funguje vďaka decentralizácii. Centrum ani neexistuje. Federál je štíhla prerozdeľovňa vybratých peňazí.

https://blog.etrend...

21.02.2020 | salamoon

reformy ?.. ved sme (aj vdaka reformam) globalne znovu jednou nohou vo fasizme a totalite oligarchie.. ci vas sef v DigiParku planuje aj nejaku reformu, na ktorej cosi stratí ?..

21.02.2020 | IvanPe

Som nevedel, ze toto co sme tu mali doteraz boli “dobre casy”.
Doteraz som si myslel, ze ECB natlacila take mnozstvo penazi, ze namiesto krizy dopytu zazivame vysoku zamestnanost.
Nebyt reforiem D+M tak tie “dobre casy” by vyzeralo ako v Rusku ked oligarcha objavi nove nalezisko ropy. Vacsina sa obyvatelov nedozije ani dochodkoveho veku.
Zda sa akoby vladnuca Penta potrebovala ovplyvnit vlastny koniec, biele vladne kone pri koryte.

21.02.2020 | TotoTuSomJa

Presne tak. Tí čo tu kritizujú Dzurindu a Mikloša nech si spomanú na privatizáciu Mečiara. Rozdával podniky za korunu svojim straníkom a kamošom napr. Sliačské kúpele.
Samo že reformy potrebujeme-robuia ich okolné krajiny len my spíme na vavrínoch a preto klesáme v konkurencii. Oce musia byť väčšie a štát efekítvny a profesionálne riadený. Štát má regulovať len školstvo, zdravotníctvo a vodu+ čiastočne energetiku, ostatné deregulovať a vytvoriť podmienky dobré podnikateľské podmienky.

21.02.2020 | salamoon

akych "reforiem" D+M ?.. myslis gorilej privatizacie, druheho dochodkoveho tunela, dezorganizacie skolstva, kaníkovín, rovnej dane co preniesla danovu zataz na plebs, zlodejskych kseftov... ?.. ked koncila druha Dzurindova vlada nezamestnanost bola vyssia ako ked zacinala ta prva ( a to este carovala so statistikami a nahravala jej masova emigracia), zadlzenie obyvatelstva narastlo, realne mzdy plebsu klesli, verejne investicie zmrzli, prehlbili sa regionalne a prijmove rozdiely.. aj preto ich kopli ludia do predele a nepomohol ani marketingovy figovy list v podobe Radicovej..

22.02.2020 | cimro

k
Kto,sa za tzv.reforiem D+M nabalil,už vieme,bol by to velmi dlhý zoznam.

23.02.2020 | IvanPe

salam:
vsetko co stat nezreformoval je v hlbokej ciernej PCi, vsetko. Hlupi ucitelia zo socializmu, hlupi ziaci neschopni vlasnych uvah, zomierajuci pacienti, nedosazitelne lieky, nedosazitelni lekari, nedosazitelne ambulancie, nefunkcne vlaky, policajti vyberajuci pokuty miesto ochrany majetku a osob, vojaci, ktori viac nie su, ale velitelov a personalu mame akoby sme mali funkcnu armadu, drahe energie, lebo podmienky podnikania na energetickom trhu su nespolnitelne, resp, splnitelne len najvacsim, zvacsa statnym firmam, ... drahe byvanie, vysoke dane z prace a nizke dane z majetku (oligarchovia by mali vratit co neopravnene dostali), ... zle cesty, neexistujuce dialnice, ...
Namiesto opravy dochodkovych fondov prebehlo takmer zanrodnenie, atd.
To ostatne funguje, ako na malom trhu s malou konkurenciou, ale funguje, s najnizsimi cenami.
Bolsevici aj s fasistami stale snivaju o tom, ze ich bude nietko zivit, ze staci byt pri moci a zdanovat vsetko co sa pohne a bude dobre. Nebude, peniaze a trpezlivost sa minuli, nikto na vas robit zadarmo nebude, zabudnite. Marketing skoncil, kasa je prazdna.

23.02.2020 | Darija

+++

23.02.2020 | PeterKN

+++

24.02.2020 | Alfa21

+++

21.02.2020 | Brano L.

Najviac fascinujúce je, ako Poľsko dokázalo zlepšiť výber DPH? O tom sa Slovensku nepíšeme?
My Slováci sme dosť zvláštny, strašne zahľadení do seba, nevidíme nič naokolo.
Ako je možné, že Poľsko to dokázalo?
A my s našou verchuškou sa potácame, prijímame rôzne opatrenia na zvýšenie výberu DPH a nie a nie to vyriešiť...

22.02.2020 | Jokerito

Inak Poliaci to maju aj vyriesene s tymi obcami, maju gminu, v ktorej kvazi vsetko vybavis a pod nou su mensie obce. U nas je okresne mesto, ale v kazdej obci este na urade plno uradnikov....u nich to je iba v jednej obci...iste by sa na to muselo zvyknut, ak chces nieco vybavit- cestovanie, plus neviem ako by to bolo s cakanim na vybavenie, keby pod 1 obec patrilo napr. dalsich 5 mensich...ale usetrilo by to vela prachov.

22.02.2020 | benerg

..jednoznačne je potrebné zaviesť priamu demokraciu a zakázať politické strany - to čo je "koaličná rada" však to nie je ani v ústave potom načo nám je parlament ? potom sa nečudujme keď nejaký zmrd povie že "vyhraj voľby a môžeš všetko" .. ale čo môžeme očakávať od justície ala "harabín".. navrhujem defenestráciu a dolu vo Vydrici nastaviť kopije..

22.02.2020 | stano24

Už teraz občania kašlú na voľby a referendá, takže je iluzórne aby sa ku každej "prkotine" robilo všeobecné hlasovanie... Načo zaťažovať občanov, nech si zvolia svojho individuálneho (okrskového) zástupcu, a cez neho nech presadzujú svoje predstavy celé volebné obdobie...

Je síce potrebné urobiť funkčným existujúce referendum, ako výnimočný nástroj "priamej demokracia", ale na každodenné riadenie spoločnosti treba funkčnú zastupiteľskú štruktúru (od obcí, cez okresy, až po Národnú radu), dôsledne oddelenú od výkonnej moci, úradníkov! Teraz sú mohutne previazené cez politické strany!
V previazanosti poslancov a úradníkov je najväčší zdroj korupcie!!!

Viac o analýze problémov systému riadenia a návrhoch na zmeny je v dokumente na stránke http://www.demokrac...

22.02.2020 | cimro

Prvé,čo sa po voľbách rieši,sú členstvá v dozorných radách,sponzori neradi dlho čakajú,a stranícke pokladničky treba doplniť.

22.02.2020 | cimro

niektorá zase vyhráva v Tipose

23.02.2020 | IvanPe

priama demokracia nevyriesi nepotretanie zlodejov a mafianov, ziadna

24.02.2020 | Roman Kanala

Na Zlodejsku priama demokracia? Asi ako rozdať deťom v škôlke ostro nabrúsené nože. Decká si odhasujú, že na obed chcú zmrzliny a žuvačky a nulové dane.

24.02.2020 | Brano L.

+++

24.02.2020 | fedormaker

Veď ľudia si zaslúžia istoty !

24.02.2020 | Darija

“Dane a smrť” - B. Franklin

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.