Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Záujem o odborné školy rastie. Štát absolventom ukazuje, koľko zarobia

Kvóta na počty študentov, prospech do 2,0 či obmedzené počty prvákov. V snahe presunúť študentov z gymnázií do odborného školstva vyskúšal štát kadečo. Najnovšia aplikácia Uplatnenie.sk má reálnu šancu na úspech. Ukazuje, koľko zarábajú absolventi jednotlivých škôl a či pracujú v odbore.

22.02.2020, 19:00 | Tomáš Nejedlý | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Potrebujeme kvalifikovaných pracovníkov! Každý nový minister školstva musí počítať s tým, že ho medzi prvými na jeho úrade navštívia zamestnávatelia lobujúci za zmeny vo vzdelávaní. Kľúčový problém lobistov je nedostatok manuálne zdatných a technicky vzdelaných mladých ľudí na trhu práce.

Neprehliadnite

Príčinou je vraj odliv študentov z odborných škôl na gymnáziá. Po páde socializmu bol pomer novoprijatých učňov stredných odborných škôl a študentov gymnázií v pomere približne 95 : 5. Pred dvadsiatimi rokmi to bolo 80 : 20 a predvlani 70 : 30.

Dlho nič nepomáhalo

Ministri školstva v uplynulých volebných obdobiach navrhli a vyskúšali viaceré opatrenia, ktorými by tento pomer vrátili do pôvodných koľají. Prospechový strop pre uchádzačov o štúdium na gymnáziu, kvóty na počty prvákov jednotlivých druhov škôl, systém duálneho vzdelávania. Všetko neúspešne – až do minulého roku. Po dvoch dekádach dominancie ponuky gymnázií, ktoré bodovali ponukou prípravy na vysoké školy, sa misky váh preklopili.

V roku 2018 sa rast počtu novoprijatých študentov gymnázií a pokles novoprijatých študentov odborných škôl zastavili a jemne otočili v prospech odborných škôl. Vlaňajšie prijímacie konanie na stredné školy tento trend potvrdili. Po dvadsiatich rokoch začal počet novoprijatých

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Použi rozum

Tagy školstvo, stredná škola