Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cestujú tam kvôli seriálu. Černobyľ vďaka turistom ožíva

23.02.2020, 10:00 | Luboš Palata

„Poď sa pozerať. To jednoducho musíš vidieť,“ volala na mňa manželka z obývačky. „Nie, ďakujem, nechcem! Bol som tam dvakrát,“ odpovedal som a zavrel dvere do pracovne. Seriál HBO Černobyľ som nechcel a zrejme ani nikdy nebudem chcieť vidieť. Tak ako nikdy nebudem chcieť vidieť nejaký seriál o Osvienčime, Majdanku alebo o poslednom dni Pompejí.

 • Tlačiť
 • 5

Rubrika

Názory

Palata Lubos

Pre Ukrajinku Oksanu Taranovovú je však seriál HBO požehnaním. Stretli sme sa na Fóre Európa – Ukrajina. Drobná blondínka mala na sebe čiernu, slušivú uniformu a na ramene symbol svojej spoločnosti Černobyľ Tour.

Už vlani prišlo do černobyľskej uzavretej zóny, ležiacej na ploche 2 600 štvorcových kilometrov okolo epicentra výbuchu reaktora, 125-tisíc turistov.

Ako hovorí Oksana, v posledných mesiacoch vďaka seriálu HBO stále zvonia telefóny s objednávkami. „Videl som seriál, chcel by som prísť,“ tak nejako sa začína deväť z desiatich hovorov. Najlacnejší výlet ráno z Kyjeva a večer späť, do Černobyľa to nie je z metropoly Ukrajiny ani sto kilometrov, sa začína na sto eurách.

Záujem turistov je už taký, že sa stavajú nové

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 5

Rubrika Názory

Tagy Černobyľ, Rusko

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.