Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slováci, ktorí vyrábajú pre CERN, zrútený most v Janove aj londýnske podzemie

Začínali v roku 1995 ako garážová firma s hŕstkou operátorov a s pomocou zahraničného partnera, aby sa na prelome milénia vydali vlastnou cestou a v posledných rokoch dosahovali obraty 15 až 20 miliónov eur.

21.02.2020, 05:04 | Matúš Német

  • Tlačiť
  • 3

Cesta je pritom príznačné slovo pre firmu Sylex, ktorá sa dnes zaoberá výrobou a vývojom optovláknových káblov, ako aj senzorických systémov. Senzorické systémy merajúce rôzne parametre slúžia napríklad na sledovanie štrukturálneho stavu a bezpečnosti bratislavských mostov.

Spolupráca firmy Sylex so špičkovým výskumným centrom CERN, zákazka pri obnove zrúteného mosta v talianskom Janove či použitie systémov v rámci londýnskeho podzemia, to sú dôkazy, že aj stredne veľká spoločnosť s vyše dvesto zamestnancami dokáže obhájiť meno na medzinárodnom trhu.

Biznis Hub

Na prvý pohľad vyzerá história rodinnej firmy Sylex ako ideálny príbeh ponovembrového podnikania. Americký koncern Molex, ktorý vyrába konektorové a spájacie systémy, sa rozhodol investovať do výroby v bývalom východnom bloku. Našiel si zástupcu zo Slovenska, ktorý sa orientoval v pomerne neprebádanom teréne začínajúcej trhovej ekonomiky.

Neprehliadnite

„Otec ich presviedčal, že pôjde o výhodnú investíciu, a zároveň sa ponúkol, že prípadnú spoluprácu bude sám viesť,“ hovorí o počiatkoch Sylexu jeho generálna riaditeľka Dana Synaková. Jej otec Dušan Synak zakladal joint venture s firmou Molex s jasnou víziou a dlhodobými cieľmi. Chcel sa dopracovať k počtu tristo zamestnancov a k obratu 30 miliónov eur.

Podľa D. Synakovej koncern Molex hľadal v prvej polovici 90. rokov minulého storočia nové trhy a vďaka kontaktu na jej otca mal záruku, že partner zo strednej Európy zoženie ľudí a priestory na úspešné spustenie výroby. D. Synak mal totiž pracovné skúsenosti v spoločnosti Kablo, ktorá v Bratislave vyrábala elektrotechnický materiál ako silnoprúdové káble a vodiče.

Zdroj: Robo Hubač

Začínali montážou telefónov

Na začiatku išlo v prípade Sylexu o „garážovú firmu“ v bratislavskom Ružinove s priestormi s rozlohou dvesto štvorcových metrov, ktoré zahŕňali okrem administratívnej časti aj malú halu. Do spoločnej firmy vložili Američania 35-tisíc korún a slovenský spoločník D. Synak 65-tisíc korún, čím sa stal väčšinovým vlastníkom.

„Otec začínal s kolegom a okrem nich vo firme pracovali traja operátori. Keď sa výroba po polroku rozbehla, fungovali štyria administrátori vrátane môjho otca a dvadsiatka operátorov,“ hovorí o začiatkoch súčasná riaditeľka, ktorá prevzala žezlo po otcovej smrti v roku 2018.

V úvode výroby skladali operátori konektorové komponenty, pričom išlo o manuálne jednoduchý proces. Výroba fungovala na princípe, že sa zaslaný materiál zložil u nás a poslal naspäť. Vtedajšie náklady a finančná nenáročnosť Bratislavy boli rozhodujúce faktory, prečo sa tento druh práce vykonával práve u nás. Prišiel materiál z Nemecka, ktorý na Slovensku opracovali a vrátili do tamojšej výrobnej jednotky.

Krátko nato sa koncern rozhodol rozšíriť svoje portfólio aj o oblasť vláknovej optiky, čo ambiciózny slovenský spoločník vnímal ako veľkú príležitosť. Snaha sa prejavila aj v rozširovaní kapacít, pričom v roku 2000 postavil Molex prvú časť novej budovy v Ružinove, v ktorej sa výroba realizuje dodnes.

Zdroj: Robo Hubač

Jóbova zvesť

O štyri roky sa však cesty zahraničného partnera

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Podnikanie

Tagy Rodinné firmy, Sylex, Úspešné slovenské firmy