Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koronavírus zastavil továrne a odštartoval paniku

Vírus má potenciál pandémie,“ povedal minulý týždeň šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebre- yesus. Irán, Južná Kórea a Taliansko sú podľa neho na „bode zlomu“, ktorý rozhodne o tom, či sa podarí vírus dostať pod kontrolu. Skutočne, v posledných dňoch rastie počet nakazených mimo Číny až deväťnásobne rýchlejšie ako v krajine pôvodu vírusu.

06.03.2020, 05:03 | Ronald Ižip | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Existuje aj možnosť, že koronavírus sa rozšíri na globálnu úroveň. „Sme v neprebádaných vodách – nikdy sme nevideli respiračný patogén, ktorý sa dokáže šíriť v komunitách,“ pokračuje T. Ghebreyesus. Kým šéf Svetovej zdravotníckej organizácie stále vidí šancu, že z lokálnych epidémií sa nestane pandémia, finančné trhy sú skeptickejšie.

Prvá pandémia od roku 2009

Epidémia vírusu Covid-19 môže byť už čoskoro vyhlásená za pandémiu. Stalo by sa to prvýkrát od roku 2009, keď epidémia prasacej chrípky N1H1 nabrala globálny charakter. Odhaduje sa, že na jej následky mohlo po celom svete zomrieť viac ako 500-tisíc ľudí.

Hrubé odhady hovoria, že novým koronavírusom by sa mohla infikovať štvrtina až dve tretiny obyvateľov v postihnutých krajinách. V porovnaní s chrípkou je však až 10-krát smrteľnejší. Pandémia by mohla priniesť milióny mŕtvych po celom svete – násobne viac, ako je ročný počet obetí chrípky, odhadovaný v stovkách tisícov. Práve preto štáty po celom svete zavádzajú prísne opatrenia na zabránenie šíreniu vírusu.

Neprehliadnite

Dobrá správa je, že pre 80 percent pacientov, najmä mladších, stačí domáca liečba. Zlá správa je, že edémie si vyžiadali značné obmedzenia v bežnom živote, čo výrazne ohrozuje ekonomický rast. Nikdy v modernej histórii svet nezažil situáciu, keď sa objavil dopytový aj ponukový šok naraz.

Ekonomická deštrukcia

Deštrukciu dopytu najlepšie charakterizuje cena ropy

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Ekonomika

Tagy koronavírus