Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Pokladáte za správne, aby si občan mohol za úspory z druhého piliera kúpiť len doživotný dôchodok?

  1. rozhodne áno 5 %
  2. skôr áno 22 %
  3. skôr nie 30 %
  4. rozhodne nie 36 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 7 %


Uzávierka hlasovania: 25.11.2013. Počet respondentov: 98.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
rozhodne nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Vzhľadom na to, že väčšina ľudí na Slovensku je finančne nevzdelaných a nezodpovedných, doživotný dôchodok ich ochráni pred starobou na ulici. Síce to obmedzuje slobodné rozhodnutie aj pre tých zodpovednejších, ale menšina vždy nejak dopláca na to, ako sa správajú masy...
Vzhľadom na to, že väčšina ľudí na Slovensku je finančne nevzdelaných a nezodpovedných, doživotný dôchodok ich ochráni pred starobou na ulici. Síce to obmedzuje slobodné rozhodnutie aj pre tých zodpovednejších, ale menšina vždy nejak dopláca na to, ako sa správajú masy...
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr áno
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
rozhodne nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Bobovnický Artur Bobovnický
Obchodný riaditeľ
Ševt a.s.
rozhodne nie Nejde ani tak o to, či je to dobré riešenie, alebo nie, ale ľudia vstupovali do tohto piliera pri podmienkach, ktoré boli definované iným spôsobom. Biznis je aj o dodržiavaní slova a zmluvné vzťahy, ktoré boli definované medzi sporiteľom a DSS by sa nemali neustále meniť?
Nejde ani tak o to, či je to dobré riešenie, alebo nie, ale ľudia vstupovali do tohto piliera pri podmienkach, ktoré boli definované iným spôsobom. Biznis je aj o dodržiavaní slova a zmluvné vzťahy, ktoré boli definované medzi sporiteľom a DSS by sa nemali neustále meniť?
Straka Branislav Straka
vrchný riaditeľ pre platby a elektronické kanály
ČSOB
skôr nie Je to dalsie rozhodnutie v nastúpenom smere, že občan potrebuje silný štát a nevie sa rozhodnúť sám dobre a kvalitne. No na druhej strane hre pri súčasnej kvalite finančnej vzdelanosti národa chápem dôvody.
Je to dalsie rozhodnutie v nastúpenom smere, že občan potrebuje silný štát a nevie sa rozhodnúť sám dobre a kvalitne. No na druhej strane hre pri súčasnej kvalite finančnej vzdelanosti národa chápem dôvody.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
rozhodne nie
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
rozhodne nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
skôr áno Celý život vychovávame občanov k nesamostatnosti. Bolo by hlúpe mu na prahu staroby prikázať - staraj sa o seba sám! Aj keď sa mi v mojom libertariánskom vrecku otvára nožík.
Celý život vychovávame občanov k nesamostatnosti. Bolo by hlúpe mu na prahu staroby prikázať - staraj sa o seba sám! Aj keď sa mi v mojom libertariánskom vrecku otvára nožík.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne nie
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr áno
Chodák Ivan Chodák
partner
Accuratio, s.r.o.
skôr nie Z princípu II. piliera samozrejme musí vyplývať možnosť slobodnej voľby. A tým aj možnosť výberu dôchodkovej schémy na základe vlastného uváženia. Na druhej strane treba brať do úvahy, že pomerne vysoké percento populácie sa bude vždy správať ekonomicky iracionálne a môže preferovať krátkodobú spotrebu pred dlhodobou udržatľnosťou. Preto je potrebné neustále vysvetlovať základné princípy rôznych foriem čerpania dôchodku z II. piliera a ich možné dopady na bežný život "II. pilierového" dôchodcu.
Z princípu II. piliera samozrejme musí vyplývať možnosť slobodnej voľby. A tým aj možnosť výberu dôchodkovej schémy na základe vlastného uváženia. Na druhej strane treba brať do úvahy, že pomerne vysoké percento populácie sa bude vždy správať ekonomicky iracionálne a môže preferovať krátkodobú spotrebu pred dlhodobou udržatľnosťou. Preto je potrebné neustále vysvetlovať základné princípy rôznych foriem čerpania dôchodku z II. piliera a ich možné dopady na bežný život "II. pilierového" dôchodcu.
Harant Ivan Harant
konateľ
MIP, s.r.o.
rozhodne nie
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne nie
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne nie Druhý pilier na rozdiel od prvého je o individuálnom rozhodovaní a motivácii sporiteľa samostatne plánovať. Prvý pilier je o veľkej generačnej solidarite, druhý o individálnej slobode a zodpovednosti. V druhom, preto nechcem obmedzenia.
Druhý pilier na rozdiel od prvého je o individuálnom rozhodovaní a motivácii sporiteľa samostatne plánovať. Prvý pilier je o veľkej generačnej solidarite, druhý o individálnej slobode a zodpovednosti. V druhom, preto nechcem obmedzenia.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr nie
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
skôr nie
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
rozhodne nie
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
skôr nie Prikláňam sa k názoru , že od určitej sumy , ktorá je súčtom dôchodku z I. a II. piliera , bude možne z čiastkou , ktorá prekračuje tento súčet , voľne nakladať . Určite by nebolo správne a ani rozumné dať celú nárokovanú čiastku bez ohľadu na výšku " súčtového " dôchodku k dispozicii na voľné použitie.
Prikláňam sa k názoru , že od určitej sumy , ktorá je súčtom dôchodku z I. a II. piliera , bude možne z čiastkou , ktorá prekračuje tento súčet , voľne nakladať . Určite by nebolo správne a ani rozumné dať celú nárokovanú čiastku bez ohľadu na výšku " súčtového " dôchodku k dispozicii na voľné použitie.
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne nie
Ondáš Jozef Ondáš
Partner
Management Skill Base, s.r.o.
rozhodne nie
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
skôr nie Tak ako si občan môže vybrať či vstúpi do druhého súkromného piliera alebo zostane v prvom štátnom pilieri, mal by mať možnosť voľby použitia úspor z druhého piliera. Na základe doterajšej praxe sa dá predpokladať, že druhý pilier bude obľúbenou politickou témou aj naďalej. To čo platí v súčasnosti, nemusí platiť v budúcnosti. O prípadných zmenách však nerozhoduje sporiteľ, ale štát prostredníctvom legislatívnych zmien a zásahov.
Tak ako si občan môže vybrať či vstúpi do druhého súkromného piliera alebo zostane v prvom štátnom pilieri, mal by mať možnosť voľby použitia úspor z druhého piliera. Na základe doterajšej praxe sa dá predpokladať, že druhý pilier bude obľúbenou politickou témou aj naďalej. To čo platí v súčasnosti, nemusí platiť v budúcnosti. O prípadných zmenách však nerozhoduje sporiteľ, ale štát prostredníctvom legislatívnych zmien a zásahov.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr nie
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr áno s tynto zavrom anabazy druheho piliera suhlasim, pretoze ma ist o dochodok a nie o uspory. ale co mi prekaze, ze takto sa to nekomunikovala obcanom od uplnehop zaciatku, ale zavadzali sa recami o uporach a neuveritelnych moznostiacfh "dedenia uspor". Tato crta zavadzania a manipulovania obcanom politikmi je nechutna.
s tynto zavrom anabazy druheho piliera suhlasim, pretoze ma ist o dochodok a nie o uspory. ale co mi prekaze, ze takto sa to nekomunikovala obcanom od uplnehop zaciatku, ale zavadzali sa recami o uporach a neuveritelnych moznostiacfh "dedenia uspor". Tato crta zavadzania a manipulovania obcanom politikmi je nechutna.
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
rozhodne nie
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr áno
Bodi Marián Bodi
finančný riaditeľ
IBM Slovensko
skôr áno Za cast dochodku, ktora je sporena z povinnych prispevkov zamestnavatela a zamestnanca ano, dobrovolne prispevky by vsak nemali byt takto viazane.
Za cast dochodku, ktora je sporena z povinnych prispevkov zamestnavatela a zamestnanca ano, dobrovolne prispevky by vsak nemali byt takto viazane.
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
skôr nie
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
skôr áno
Hrnko Martin Hrnko
predseda predstavenstva
QBSW
rozhodne nie Systém tým citeľne znevýhodní mužov vzhľadom na ich nižší priemerný vek dožitia, celková priemerná suma dôchodku vyplatená mužom bude pri rovnakej sume odvodu nižšia ako u žien, čím muži môžu stratiť záujem o druhý pilier, čo ho následne znevýhodní aj pre ženy. Výsledkom bude celkový pokles záujmu zo strany občanov. Ďalším dôvodom je takpovediac zmena parametrov za behu, keďže pri zavádzaní druhého piliera boli dedenie úspor a možnosť ich jednorázového vyplatenia komunikované ako jedny z hlavných výhod druhého piliera.
Systém tým citeľne znevýhodní mužov vzhľadom na ich nižší priemerný vek dožitia, celková priemerná suma dôchodku vyplatená mužom bude pri rovnakej sume odvodu nižšia ako u žien, čím muži môžu stratiť záujem o druhý pilier, čo ho následne znevýhodní aj pre ženy. Výsledkom bude celkový pokles záujmu zo strany občanov. Ďalším dôvodom je takpovediac zmena parametrov za behu, keďže pri zavádzaní druhého piliera boli dedenie úspor a možnosť ich jednorázového vyplatenia komunikované ako jedny z hlavných výhod druhého piliera.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne nie
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne nie
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
skôr nie Neustále zmeny v nastavení dôchodkov prinášajú jedno dôležité posolstvo - na dôchodok v réžii tohto štátu sa nemožno spoliehať.
Neustále zmeny v nastavení dôchodkov prinášajú jedno dôležité posolstvo - na dôchodok v réžii tohto štátu sa nemožno spoliehať.
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
skôr nie
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
skôr nie
Gregor Milan Gregor
predseda dozornej rady
CEIT
rozhodne nie O svojich investíciách by mal rozhodovať občan.
O svojich investíciách by mal rozhodovať občan.
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne nie Ja som liberálny človek a myslím si, že po takom dlhom sporení má nárok urobiť s tými úsporami čokoľvek. Hlavne je úplne zbytočné dávať ďalším inštitúciám biznis a ukrajovať z týchto peňazí ďalšie poplatky.
Ja som liberálny človek a myslím si, že po takom dlhom sporení má nárok urobiť s tými úsporami čokoľvek. Hlavne je úplne zbytočné dávať ďalším inštitúciám biznis a ukrajovať z týchto peňazí ďalšie poplatky.
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
rozhodne áno
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
rozhodne nie
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr nie Mala by existovat urcita hranica, do ktorej by mohlui byt tieto uspory pouzite len na dochodkove zabezpecenie, avsak nad takou hranicou by mal mat clovek flexibilitu pouzit peniaze na akykolvek ucel. V opacnom pripade nema obcan ziadnu motivaciu setrit na dochodok prostrednictvom dochodkoveho systemu.
Mala by existovat urcita hranica, do ktorej by mohlui byt tieto uspory pouzite len na dochodkove zabezpecenie, avsak nad takou hranicou by mal mat clovek flexibilitu pouzit peniaze na akykolvek ucel. V opacnom pripade nema obcan ziadnu motivaciu setrit na dochodok prostrednictvom dochodkoveho systemu.
Kováčik Pavol Kováčik
predseda predstavenstva
Inžinierske stavby Košice
rozhodne áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr nie Možno by vo vyplácaní ÚSPOR občana mohli byť nejaké zábrany či skôr odporúčania, ale sú to prostriedky občanov, tak by mali mať voľnosť nakladania s nimi.
Možno by vo vyplácaní ÚSPOR občana mohli byť nejaké zábrany či skôr odporúčania, ale sú to prostriedky občanov, tak by mali mať voľnosť nakladania s nimi.
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
rozhodne nie
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne nie Ide o zásadný zásah do súkromných úspor ľudí, do ich vlastného majetku, totálne zmatocne, ak dnes platí zákon a ten sa ma znevýhodniť zmenou sucastnej vlády, hranici to s protiústavnosťou.
Ide o zásadný zásah do súkromných úspor ľudí, do ich vlastného majetku, totálne zmatocne, ak dnes platí zákon a ten sa ma znevýhodniť zmenou sucastnej vlády, hranici to s protiústavnosťou.
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
skôr áno
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr nie
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr nie
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr nie
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne nie Návrh je zrejme protiústavný. Alarmujúci je fakt, že sa vôbec objavil. Prepáčte, on sa neobjavil, tento návrh je len logickým vyústením činnosti vlády nie len v oblasti dôchodkového zabezpečenia. Už to pomaly pripomína gottwaldovské časy.
Návrh je zrejme protiústavný. Alarmujúci je fakt, že sa vôbec objavil. Prepáčte, on sa neobjavil, tento návrh je len logickým vyústením činnosti vlády nie len v oblasti dôchodkového zabezpečenia. Už to pomaly pripomína gottwaldovské časy.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne nie Ak si občan sporí celý aktívny život v II. pilieri, mal by mať právo s týmito úsporami voľne nakladať a použiť ich aj iným spôsobom ako kúpa doživotného dôchodku.
Ak si občan sporí celý aktívny život v II. pilieri, mal by mať právo s týmito úsporami voľne nakladať a použiť ich aj iným spôsobom ako kúpa doživotného dôchodku.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno Občan (aspoň väčšina) si vybrala aj v posledných voľbách istotu. A doživotný dôchodok je pre túto voličskú základňu istota toho, že bude dostávať peniaze do konca života. Asi nie je ťažké odhadnúť, čo by táto istá voličská základňa spravila, keby jej celý dôchodok vyplatili, alebo dovolili vybrať. Inak ale nie som presvedčený, že sa mi vôbec niečoho z II. piliera dostane. Ale to je iná téma.
Občan (aspoň väčšina) si vybrala aj v posledných voľbách istotu. A doživotný dôchodok je pre túto voličskú základňu istota toho, že bude dostávať peniaze do konca života. Asi nie je ťažké odhadnúť, čo by táto istá voličská základňa spravila, keby jej celý dôchodok vyplatili, alebo dovolili vybrať. Inak ale nie som presvedčený, že sa mi vôbec niečoho z II. piliera dostane. Ale to je iná téma.
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
rozhodne áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
rozhodne nie Takýto krok považujem za neprijateľný a zaroveň v diametralnom rozpore s podmienkami za ktorych súčasny sporitelia v ramci II. piliera vstupovali do tohto systemu. S ohladom na sukromne vlastnictvo dôchodkovych uctov povazujem fakticke zrusenie programoveho vyberu za krok obdobny tomu ako keby stat zacal diktovat svojim obcanom na co mozu pouzit svoje peniaze ulozene v banke na svojom vlastnom ucte. Jednoducho takuto zmenu považujem za bezprecedentný zásah do prav sporitelov v ramci II. dochodkoveho piliera. Jednym zo zakladnych atributov pre ktory sa obcania rozhodli vstupit do II. piliera bol totiz práve v moznosti programoveho vyberu ktory I. pilier neposkytuje a poskytovat nikdy nebude, takze rusenie alebo fakticke rusenie tejto možnosti považujem za neprijatelne z pohladu ucastnika II. piliera.
Takýto krok považujem za neprijateľný a zaroveň v diametralnom rozpore s podmienkami za ktorych súčasny sporitelia v ramci II. piliera vstupovali do tohto systemu. S ohladom na sukromne vlastnictvo dôchodkovych uctov povazujem fakticke zrusenie programoveho vyberu za krok obdobny tomu ako keby stat zacal diktovat svojim obcanom na co mozu pouzit svoje peniaze ulozene v banke na svojom vlastnom ucte. Jednoducho takuto zmenu považujem za bezprecedentný zásah do prav sporitelov v ramci II. dochodkoveho piliera. Jednym zo zakladnych atributov pre ktory sa obcania rozhodli vstupit do II. piliera bol totiz práve v moznosti programoveho vyberu ktory I. pilier neposkytuje a poskytovat nikdy nebude, takze rusenie alebo fakticke rusenie tejto možnosti považujem za neprijatelne z pohladu ucastnika II. piliera.
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
rozhodne áno Aj keď to tak nie je. Podľa komunikovaných návrhov má aj iné možnosti. Jednoznačne považujem za správne, aby úspory z 2. piliera riešili dlhodobé zabezpečenie občana v dôchodkovom veku a nie, aby sa jednorazovo spotrebovali.
Aj keď to tak nie je. Podľa komunikovaných návrhov má aj iné možnosti. Jednoznačne považujem za správne, aby úspory z 2. piliera riešili dlhodobé zabezpečenie občana v dôchodkovom veku a nie, aby sa jednorazovo spotrebovali.
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
skôr nie Štát by nemal účelovo rozhodovať o nás, bez nás. Malo by to byť na slobodnom rozhodnutí občana ako použiť VLASTNÉ dôchodkové úspory, t.j. či si ich nechať vyplácať doživotne, vyplatiť jednorázovo resp. v individuálne stanovených platbách.
Štát by nemal účelovo rozhodovať o nás, bez nás. Malo by to byť na slobodnom rozhodnutí občana ako použiť VLASTNÉ dôchodkové úspory, t.j. či si ich nechať vyplácať doživotne, vyplatiť jednorázovo resp. v individuálne stanovených platbách.
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr áno Sporenie je primarne urcene na zabezpecenie dochodku a tak by mali byt hotovostne vybery minimalne limitovane jasnymi pravidlami.
Sporenie je primarne urcene na zabezpecenie dochodku a tak by mali byt hotovostne vybery minimalne limitovane jasnymi pravidlami.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
neviem / nevyjadrujem sa / iné cele mi to pripada ako necista hra - fatamorgana, a pritom ide o dostojnu starobu generacii, ktore odpracovali alebo este odpravovavju pre spolocnost cely svoj aktivny zivot
cele mi to pripada ako necista hra - fatamorgana, a pritom ide o dostojnu starobu generacii, ktore odpracovali alebo este odpravovavju pre spolocnost cely svoj aktivny zivot
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr nie
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr nie Prečo len doživotný dôchodok? Predsa zo strany životných poisťovní dostane sporiteľ Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku v centrálnom elektronickom ponukovom systéme. zároveň však Žiadať o doživotnú penziu v rámci tohto systému bude povinné pre všetkých. Vyzerá to veľmi korektne. Preto by som sa prikláňsl k možnosti občana za svoje úspory z druhého piliera kúpiť si čokoľvek čo potrebuje .
Prečo len doživotný dôchodok? Predsa zo strany životných poisťovní dostane sporiteľ Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku v centrálnom elektronickom ponukovom systéme. zároveň však Žiadať o doživotnú penziu v rámci tohto systému bude povinné pre všetkých. Vyzerá to veľmi korektne. Preto by som sa prikláňsl k možnosti občana za svoje úspory z druhého piliera kúpiť si čokoľvek čo potrebuje .
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
rozhodne nie
Lazarovič Tibor Lazarovič
generálny riaditeľ
BC Torsion, s.r.o.
skôr áno
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr áno
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne nie Nastavené pravidlá by sa nemali meniť počas hry. Ak raz bolo ľuďom sľúbené, že jednou z výhod sporenia v druhom pilieri bude aj možnosť sporiteľa rozhodnúť sa o spôsobe vyplatenia nasporených peňazí, táto možnosť by im mala zostať. Nech sa sami rozhodnú, ako naložia so svojimi finančnými prostriedkami…
Nastavené pravidlá by sa nemali meniť počas hry. Ak raz bolo ľuďom sľúbené, že jednou z výhod sporenia v druhom pilieri bude aj možnosť sporiteľa rozhodnúť sa o spôsobe vyplatenia nasporených peňazí, táto možnosť by im mala zostať. Nech sa sami rozhodnú, ako naložia so svojimi finančnými prostriedkami…
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bizub Vladimír Bizub
prokúra
Kaufland Slovenská republika v.o.s.
rozhodne nie

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní