Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Považujete súdy za jednu z kľúčových prekážok podnikania na Slovensku?

  1. rozhodne áno 50 %
  2. skôr áno 30 %
  3. skôr nie 13 %
  4. rozhodne nie 2 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 5 %


Uzávierka hlasovania: 07.04.2014. Počet respondentov: 125.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
rozhodne áno
Novotná Alexandra Novotná
majiteľka
Klinika Esthetic
skôr nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie Pre mňa to prekážka zatiaľ nie je, keďže som sa nemusel s nikým súdiť. Ale naháňa mi trochu strach, že by domôcť sa svojho práva mohlo byť príliš zdĺhavé, komplikované, či dokonca nemožné.
Pre mňa to prekážka zatiaľ nie je, keďže som sa nemusel s nikým súdiť. Ale naháňa mi trochu strach, že by domôcť sa svojho práva mohlo byť príliš zdĺhavé, komplikované, či dokonca nemožné.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
rozhodne áno
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
skôr áno Kvalitné súdnictvo je nevyhnutným predpokladom pre zdravú a výkonnú spoločnosť. Keby naše súdnictvo bolo funkčnejšie a spravodlivejšie tak by sa nám nielen lepšie podnikalo, ale aj lepšie žilo.
Kvalitné súdnictvo je nevyhnutným predpokladom pre zdravú a výkonnú spoločnosť. Keby naše súdnictvo bolo funkčnejšie a spravodlivejšie tak by sa nám nielen lepšie podnikalo, ale aj lepšie žilo.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr nie
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
skôr áno Pomalosť súdov a vymáhateľnosť práva určite patria medzi prekážkami podnikania, aj keď zlepšenie podnikateľského prostredia by som začal napr. úpravou daňových zákonov a Zákonníka práce. Samozrejme reformu súdnictva by bolo potrebné uskutočniť.
Pomalosť súdov a vymáhateľnosť práva určite patria medzi prekážkami podnikania, aj keď zlepšenie podnikateľského prostredia by som začal napr. úpravou daňových zákonov a Zákonníka práce. Samozrejme reformu súdnictva by bolo potrebné uskutočniť.
Palovič Bohuš Palovič
konateľ
Liptour CK
rozhodne áno Štandartné právne prostredie a vymožiteľnosť práva patria medzi základné podmienky podnikania kdekoľvek na svete. Stav slovenskej justície je vďaka pár jedincom taký aký je a preto aj tu dupľom platí : "My sme vyhrali, zvykajte si" poznámka : mať tak menej rokov,...
Štandartné právne prostredie a vymožiteľnosť práva patria medzi základné podmienky podnikania kdekoľvek na svete. Stav slovenskej justície je vďaka pár jedincom taký aký je a preto aj tu dupľom platí : "My sme vyhrali, zvykajte si" poznámka : mať tak menej rokov,...
Straka Branislav Straka
vrchný riaditeľ pre platby a elektronické kanály
ČSOB
skôr áno Vymáhateľnosť požiadaviek a spravodlivý proces je nutná podmienka rozvoja obchodu.
Vymáhateľnosť požiadaviek a spravodlivý proces je nutná podmienka rozvoja obchodu.
Kellerová Eva Kellerová
City University of Seattle, spol. s r.o.
rozhodne áno
Kevický Florián Kevický
výkonný riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
rozhodne nie V každom prípade však považujem súdy za jednu z kľúčových obmedzení pre progres v slušnom podnikani a snahu dlhodobo vytvárať prostredie s vysokými morálnymi hodnotami života celej spoločnosti.
V každom prípade však považujem súdy za jednu z kľúčových obmedzení pre progres v slušnom podnikani a snahu dlhodobo vytvárať prostredie s vysokými morálnymi hodnotami života celej spoločnosti.
Kalivoda František Kalivoda
riaditeľ
TatraSoft Group
skôr áno
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Naša spoločnosť za 23 rokov existencie nevysúdila cez súdy od dlžníkov ani korunu. Exekučné konania trvajú tak nekonečne dlho, že dlžník medzitým dávno zanikne alebo zmizne z trhu. Zlepšeniu súdov nepomôže žiaden ústavný zákon, ale len odborná, morálna a ľudská kvalita sudcov
Naša spoločnosť za 23 rokov existencie nevysúdila cez súdy od dlžníkov ani korunu. Exekučné konania trvajú tak nekonečne dlho, že dlžník medzitým dávno zanikne alebo zmizne z trhu. Zlepšeniu súdov nepomôže žiaden ústavný zákon, ale len odborná, morálna a ľudská kvalita sudcov
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
skôr áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne áno Zažil som rozhodnutie obchodného sporu po 11 rokoch od podania žaloby. Už bolo vlastne jedno, či bolo v náš prospech (bolo), alebo v prospech protistrany. Jediné, čo sme vysúdili boli trovy konania.
Zažil som rozhodnutie obchodného sporu po 11 rokoch od podania žaloby. Už bolo vlastne jedno, či bolo v náš prospech (bolo), alebo v prospech protistrany. Jediné, čo sme vysúdili boli trovy konania.
Šulík Igor Šulík
managing partner
Amrop Slovakia
skôr áno
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno Rychlost a nezavislost pri rozhodovani sudov byva casto na urovni rozvojovych krajin. Takmer 25 rokov po zmene rezimu je sudnictvo na pokraji moralneho kolapsu. Ziadnej vladnej garniture sa nepodarilo sudnictvo realne reformovat.asi to tak niekomu vyhovuje.
Rychlost a nezavislost pri rozhodovani sudov byva casto na urovni rozvojovych krajin. Takmer 25 rokov po zmene rezimu je sudnictvo na pokraji moralneho kolapsu. Ziadnej vladnej garniture sa nepodarilo sudnictvo realne reformovat.asi to tak niekomu vyhovuje.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Rozhodne áno a z vlastnej trpkej skúsenosti. Našu televíziu retransmisne roky predávai kablový operátor v Prešove. A rok tiež neplatil. Súd sme vyhrali ale nič sme nedostali, lebo spoločnosť sa tesne potom sama zrušila. Už keď sme na súd išli, naši neplatiči nám z úsmevom oznamovali, že to presne takto dopadne. Keď som to vysvetľoval našim americkým partnerom, tak mi poradili, aby som sa obratil na slovenské súdy, že nám určite pomôžu. A potom nechápali, ako je možne že nepomohli. Vymožiteľnosť práva je základom podnikania. A ak nefunguje, na Slovensku nič poriadne nebude.
Rozhodne áno a z vlastnej trpkej skúsenosti. Našu televíziu retransmisne roky predávai kablový operátor v Prešove. A rok tiež neplatil. Súd sme vyhrali ale nič sme nedostali, lebo spoločnosť sa tesne potom sama zrušila. Už keď sme na súd išli, naši neplatiči nám z úsmevom oznamovali, že to presne takto dopadne. Keď som to vysvetľoval našim americkým partnerom, tak mi poradili, aby som sa obratil na slovenské súdy, že nám určite pomôžu. A potom nechápali, ako je možne že nepomohli. Vymožiteľnosť práva je základom podnikania. A ak nefunguje, na Slovensku nič poriadne nebude.
Harant Ivan Harant
konateľ
MIP, s.r.o.
rozhodne áno
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne áno
Chodák Ivan Chodák
partner
Accuratio, s.r.o.
skôr áno Osobne za kľúčovú prekážku považujem korupciu, a to v jej rôznych formách. Tá následne spôsobuje neefektívne konanie mnohých inštitúcií, okrem iného aj súdov. V tom vidia mnohí problém, iní, žiaľ, stále aj príležitosť. Výsledná slabá vymožiteľnosť práva predstavuje skutočne jednu z kľúčových prekážok štandardného podnikania na Slovensku.
Osobne za kľúčovú prekážku považujem korupciu, a to v jej rôznych formách. Tá následne spôsobuje neefektívne konanie mnohých inštitúcií, okrem iného aj súdov. V tom vidia mnohí problém, iní, žiaľ, stále aj príležitosť. Výsledná slabá vymožiteľnosť práva predstavuje skutočne jednu z kľúčových prekážok štandardného podnikania na Slovensku.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr nie
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne áno Z hladiska podnikania je achilovou patou Slovenska slabá vymožiteľnosť práva, ktorá spôsobuje neistotu pre zamestnávateľov. Negatívny pocit pri každom právnom úkone je posilňovaný tým, že ani v prípade, keď je na strane zamestnávateľa či človeka právo, štát ako predstaviteľ súdnictva nie je schopný (alebo ochotný) zasiahnuť. Štát nie je schopný účinne zasiahnuť proti neplatičom v obchodných vzťahoch, veritelia sa často nemôžu domôcť svojich práv a peňazí, čo predražuje ich podnikanie
Z hladiska podnikania je achilovou patou Slovenska slabá vymožiteľnosť práva, ktorá spôsobuje neistotu pre zamestnávateľov. Negatívny pocit pri každom právnom úkone je posilňovaný tým, že ani v prípade, keď je na strane zamestnávateľa či človeka právo, štát ako predstaviteľ súdnictva nie je schopný (alebo ochotný) zasiahnuť. Štát nie je schopný účinne zasiahnuť proti neplatičom v obchodných vzťahoch, veritelia sa často nemôžu domôcť svojich práv a peňazí, čo predražuje ich podnikanie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne áno
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
skôr áno
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
skôr áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
neviem / nevyjadrujem sa / iné Je treba pracovať, správať sa a komunikovať tak aby sme súdy nepotrebovali. Tento ideálný stav z rôzných dôvodov nie je možné docieliť a tak nestupuje cesta súdu a na tejto ceste na Slovensku určite nie je všetko správné a korektné.
Je treba pracovať, správať sa a komunikovať tak aby sme súdy nepotrebovali. Tento ideálný stav z rôzných dôvodov nie je možné docieliť a tak nestupuje cesta súdu a na tejto ceste na Slovensku určite nie je všetko správné a korektné.
Ružička Jaroslav Ružička
Managing Partner
Ružička Csekes, s.r.o.
rozhodne áno Právna istota a vymožiteľnosť práva ako základné atribúty podnikateľského prostredia sú do veľkej miery závislé na optimálnej funkčnosti justičného systému. Činnosť súdov na Slovensku je už dlhšiu dobu sprevádzaná oprávnenou kritikou predovšetkým zo strany podnikateľských subjektov, a to najmä pre nesystémové základy v organizácii práce súdov ( osobitne zdĺhavosť súdnych konaní), nepredvídateľnosť súdnych rozhodnutí a obavy o náležitú transparentnosť.
Právna istota a vymožiteľnosť práva ako základné atribúty podnikateľského prostredia sú do veľkej miery závislé na optimálnej funkčnosti justičného systému. Činnosť súdov na Slovensku je už dlhšiu dobu sprevádzaná oprávnenou kritikou predovšetkým zo strany podnikateľských subjektov, a to najmä pre nesystémové základy v organizácii práce súdov ( osobitne zdĺhavosť súdnych konaní), nepredvídateľnosť súdnych rozhodnutí a obavy o náležitú transparentnosť.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
rozhodne áno
Ondáš Jozef Ondáš
Partner
Management Skill Base, s.r.o.
skôr áno Nevymožiteľnosť práva a korupcia môžu zapričiňovať veľké škody a prekážky v podnikaní.
Nevymožiteľnosť práva a korupcia môžu zapričiňovať veľké škody a prekážky v podnikaní.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Ondriš Juraj Ondriš
predseda predstavenstva
Swan
skôr áno Zlepsenie v oblasti vymozitelnosti prava, hlavne z pohladu casoveho, by podla mojho nazoru pomohlo sytemovo narovnat jednu z hlavnych deformit obmedzujucich podnikanie
Zlepsenie v oblasti vymozitelnosti prava, hlavne z pohladu casoveho, by podla mojho nazoru pomohlo sytemovo narovnat jednu z hlavnych deformit obmedzujucich podnikanie
Bednárová Klaudia Bednárová
managing director
the Bridge
rozhodne áno
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
rozhodne áno Vymožiteľnosť práva na Slovensku je na veľmi nízkej úrovni. Ide o dlhodobý jav, ktorý sa nezlepšuje skôr naopak. Musí sa to riešiť komplexne, tak na strane súdnictva, legislatívy i polície, aby frustrácia a "blbá nálada" poctivých a slušných ľudí nenarastala.
Vymožiteľnosť práva na Slovensku je na veľmi nízkej úrovni. Ide o dlhodobý jav, ktorý sa nezlepšuje skôr naopak. Musí sa to riešiť komplexne, tak na strane súdnictva, legislatívy i polície, aby frustrácia a "blbá nálada" poctivých a slušných ľudí nenarastala.
Vačok Ľubomír Vačok
finančný riaditeľ
OMS
skôr nie Tou najvačšou je slovenská mentalita, t.j. rýchlo zbohatnúť.
Tou najvačšou je slovenská mentalita, t.j. rýchlo zbohatnúť.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
rozhodne áno
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
skôr nie Sú prípady , keď rozhodnutia súdov trvajú príliš dlho , alebo že súdy rozhodnú neštandardne. Za posledné roky sa však situácia podstatne zlepšila a evidentných prešľapov je stále menej a menej. A rád by som upozornil na fakt , že veľmi nízka vymožiteľnosť práva ako prekážka podnikania na Slovensku súvisí nielen zo súdmi ale najmä s kvalitou platnej legislatívy.
Sú prípady , keď rozhodnutia súdov trvajú príliš dlho , alebo že súdy rozhodnú neštandardne. Za posledné roky sa však situácia podstatne zlepšila a evidentných prešľapov je stále menej a menej. A rád by som upozornil na fakt , že veľmi nízka vymožiteľnosť práva ako prekážka podnikania na Slovensku súvisí nielen zo súdmi ale najmä s kvalitou platnej legislatívy.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr áno
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
rozhodne áno
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
rozhodne áno
Bodi Marián Bodi
finančný riaditeľ
IBM Slovensko
rozhodne áno Pre kvalitu podnikatelskeho prostredia existuje len malo horsich veci ako nepredvidatelnost a nekonzistentnost. Nejednoznacny vyklad legislativy, prietahy v sudnych konaniach, nizka mienka o integrite sudnych rozhodnuti maju negativny vplyv na poctivu podnikatelsku aktivitu.
Pre kvalitu podnikatelskeho prostredia existuje len malo horsich veci ako nepredvidatelnost a nekonzistentnost. Nejednoznacny vyklad legislativy, prietahy v sudnych konaniach, nizka mienka o integrite sudnych rozhodnuti maju negativny vplyv na poctivu podnikatelsku aktivitu.
Cápay Marián Cápay
riaditeľ
Ernst & Young, k.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nie, kľúčovú prekážkou podnikania je skutočnosť, že si štátna správa neuvedomuje z koho daní je platená a kto vlastne tvorí príjmy štátneho rozpočtu. Nie len súdy, ale aj úrady, úradníci a celá štátna správa by si mala uvedomiť, kto je ich zákazník a kto si platí ich služby. Na druhú stranu, ani tu by sme nemali hádzať všetkých do jedného vreca, pretože aj tu sa nájdu výnimky.
Nie, kľúčovú prekážkou podnikania je skutočnosť, že si štátna správa neuvedomuje z koho daní je platená a kto vlastne tvorí príjmy štátneho rozpočtu. Nie len súdy, ale aj úrady, úradníci a celá štátna správa by si mala uvedomiť, kto je ich zákazník a kto si platí ich služby. Na druhú stranu, ani tu by sme nemali hádzať všetkých do jedného vreca, pretože aj tu sa nájdu výnimky.
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
rozhodne áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno Ak v spore s podvodníkom nemáte istotu, že sa v krátkej dobe nedomôžete nápravy, tak si dvakrát rozmyslíte či do niektorých aktivít pôjdete alebo ich ani nezačnete. Nečinné a chybujúce súdy doslova podnecujú k nezákonnému konaniu. Vinník nemá dopredu pocit, že sa mu protiprávne konanie môže nevyplatiť.
Ak v spore s podvodníkom nemáte istotu, že sa v krátkej dobe nedomôžete nápravy, tak si dvakrát rozmyslíte či do niektorých aktivít pôjdete alebo ich ani nezačnete. Nečinné a chybujúce súdy doslova podnecujú k nezákonnému konaniu. Vinník nemá dopredu pocit, že sa mu protiprávne konanie môže nevyplatiť.
Magál Martin Magál
partner
Allen & Overy
rozhodne áno Slovenské súdnictvo je systémovo chorý prvok. Slovenskí obchodní sudcovia často nemajú základné vedomosti o fungovaní ekonomiky a ich rozhodnutia následne postrádajú logickú súvislosť, presvedčivosť a autoritu. Bazírujú na prehnanom právnom formalizme, radi sa vyhýbajú rozhodnutiu v merite veci a voči stranám sa správajú s nedôvodnou arogantnosťou. Na druhej strane majú až patologicky negatívny postoj k rozhodcovskému konaniu ako vhodnému alternatívnemu riešeniu sporov v obchodných veciach. Všetkým našim klientom preto odporúčame dohodnúť si pre riešenie sporov príslušnosť osvedčených rozhodcovských súdov v zahraničí (napr. Viedeň), pred ktorými konanie môže prebiehať aj v slovenčine.
Slovenské súdnictvo je systémovo chorý prvok. Slovenskí obchodní sudcovia často nemajú základné vedomosti o fungovaní ekonomiky a ich rozhodnutia následne postrádajú logickú súvislosť, presvedčivosť a autoritu. Bazírujú na prehnanom právnom formalizme, radi sa vyhýbajú rozhodnutiu v merite veci a voči stranám sa správajú s nedôvodnou arogantnosťou. Na druhej strane majú až patologicky negatívny postoj k rozhodcovskému konaniu ako vhodnému alternatívnemu riešeniu sporov v obchodných veciach. Všetkým našim klientom preto odporúčame dohodnúť si pre riešenie sporov príslušnosť osvedčených rozhodcovských súdov v zahraničí (napr. Viedeň), pred ktorými konanie môže prebiehať aj v slovenčine.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne áno Myslím si, že funkčné súdy a vymožiteľnosť práva sú dôležité nielen z hľadiska podnikania, ale najmä ako základný pilier právneho štátu. O problémoch súdov sa vie už roky, žiaľ napriek sľubom každej novej vlády sme nezaznamenali žiadne zlepšenie. Naopak, mám pocit, že situácia sa zhoršuje...
Myslím si, že funkčné súdy a vymožiteľnosť práva sú dôležité nielen z hľadiska podnikania, ale najmä ako základný pilier právneho štátu. O problémoch súdov sa vie už roky, žiaľ napriek sľubom každej novej vlády sme nezaznamenali žiadne zlepšenie. Naopak, mám pocit, že situácia sa zhoršuje...
Hrnko Martin Hrnko
predseda predstavenstva
QBSW
skôr áno Podnikatelia pri svojej práci dôverujú svojim zamestnancom a obchodným partnerom, že dodržia svoje záväzky. Bez primeranej miery dôvery medzi obchodnými partnermi by sme nemohli zrealizovať žiaden biznis, nemohli by sme zamestnať žiadneho zamestnanca. Niekedy však partneri dôveru zneužijú a ak nie je možnú dospieť k spoločnej dohode o ukončení spolupráce, často niet inej možnosti ako skúsiť riešiť spor súdnou cestou. Naše skúsenosti s riešením obchodných sporov prostredníctvom súdov sú žiaľ skôr negatívne. Jednoduché úkony trvajú neprimerane dlho, možností prieťahov zo strany protistrany je neskutočne veľa. A tak aj na začiatku zdanlivo jednoduchý a priamočiary spor sa pretiahne na roky. Podnikateľom tak neostáva iné, len zvyšovať vlastné kontrolné a preventívne mechanizmy a znižovať mieru dôvery voči svojim obchodným partnerom. To samozrejme v konečnom dôsledku komplikuje obchodné vzťahy a znižuje flexibilitu realizácie biznisu. Preto každý krok, ktorý zlepší efektivitu fungovania súdov, pomôže efektivite biznisu a tým pozitívne ovplyvní ekonomiku celej krajiny.
Podnikatelia pri svojej práci dôverujú svojim zamestnancom a obchodným partnerom, že dodržia svoje záväzky. Bez primeranej miery dôvery medzi obchodnými partnermi by sme nemohli zrealizovať žiaden biznis, nemohli by sme zamestnať žiadneho zamestnanca. Niekedy však partneri dôveru zneužijú a ak nie je možnú dospieť k spoločnej dohode o ukončení spolupráce, často niet inej možnosti ako skúsiť riešiť spor súdnou cestou. Naše skúsenosti s riešením obchodných sporov prostredníctvom súdov sú žiaľ skôr negatívne. Jednoduché úkony trvajú neprimerane dlho, možností prieťahov zo strany protistrany je neskutočne veľa. A tak aj na začiatku zdanlivo jednoduchý a priamočiary spor sa pretiahne na roky. Podnikateľom tak neostáva iné, len zvyšovať vlastné kontrolné a preventívne mechanizmy a znižovať mieru dôvery voči svojim obchodným partnerom. To samozrejme v konečnom dôsledku komplikuje obchodné vzťahy a znižuje flexibilitu realizácie biznisu. Preto každý krok, ktorý zlepší efektivitu fungovania súdov, pomôže efektivite biznisu a tým pozitívne ovplyvní ekonomiku celej krajiny.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
skôr nie
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne nie Významná prekážka áno, ale rozhodne nie kľúčová. Podľa môjho názoru tu máme iných adpetov na kľúčovú prekážku.
Významná prekážka áno, ale rozhodne nie kľúčová. Podľa môjho názoru tu máme iných adpetov na kľúčovú prekážku.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr áno Fungujúce súdnictvo je jedným z troch pilierov súčasnej modernej demokracie. Hoci podnikanie nie je priamo spojené so súdnictvom, predpokladám, že racionálny investor, či už domáci alebo zahraničný, analyzuje prostredie v ktorom podniká alebo podnikať chce s cieľom maximalizovať návratnosť investície a minimalizovať riziko straty. Nefungujúce súdnictvo resp. súdnictvo s reputáciou akú má to naše slovenské nie je zrovna lákadlom pre investorov. Nevymožiteľnosť práva a obchádzanie (často sa meniacich) zákonov ako beztrestne tolerovaná norma správania sú kľúčovou prekážkou v podnikaní. Zakonzervovanie tohto stavu takmer s istotou nepovedie k prosperite krajiny ako takej, napriek tomu že niektoré skupiny podnikateľov zažijú obdobie hojnosti. Rád by som veril, že druhé dva piliere- zákonodarstvo a exekutíva majú úprimný záujem tento stav napraviť, ale to "svetlo na konci tunela" je asi zhasnuté.
Fungujúce súdnictvo je jedným z troch pilierov súčasnej modernej demokracie. Hoci podnikanie nie je priamo spojené so súdnictvom, predpokladám, že racionálny investor, či už domáci alebo zahraničný, analyzuje prostredie v ktorom podniká alebo podnikať chce s cieľom maximalizovať návratnosť investície a minimalizovať riziko straty. Nefungujúce súdnictvo resp. súdnictvo s reputáciou akú má to naše slovenské nie je zrovna lákadlom pre investorov. Nevymožiteľnosť práva a obchádzanie (často sa meniacich) zákonov ako beztrestne tolerovaná norma správania sú kľúčovou prekážkou v podnikaní. Zakonzervovanie tohto stavu takmer s istotou nepovedie k prosperite krajiny ako takej, napriek tomu že niektoré skupiny podnikateľov zažijú obdobie hojnosti. Rád by som veril, že druhé dva piliere- zákonodarstvo a exekutíva majú úprimný záujem tento stav napraviť, ale to "svetlo na konci tunela" je asi zhasnuté.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne áno
Králik Michal Králik
konateľ
UVEA Mediklinik, s.r.o., Martin
skôr nie Súdy treba vnímať ako posledný stupeň riešenia obchodných konfliktov, prekážkou sú skôr nevýhodné obchodné podmienky a nekalé súťaže.
Súdy treba vnímať ako posledný stupeň riešenia obchodných konfliktov, prekážkou sú skôr nevýhodné obchodné podmienky a nekalé súťaže.
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
rozhodne áno
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
skôr áno Treba, ale jedným dychom dodať, že sme geniálnym spôsobom vybudovali 5 (slovom päť) stupňový systém súdnej ochrany (okres, kraj, Najvyšší súd SR/dovolanie, Ústavný súd SR/ktorý už úplne bežne vyhodnocuje aj voľné hodnotenie dôkazov zo všeobecných súdov a ESĽP). Iba menej mentálne zdatný jedinec sa môže domnievať, že tento kolos dokáže akúkoľvek kauzu zvládnuť za menej ako 5 – 7 rokov. Predvídateľnosť/nepredvídateľnosť súdnych rozhodnutí sa potom stáva úplne iluzórnou. Keď sa k tomu pridá neustále zdokonaľovanie nášho právneho systému, až do úplnej dokonalosti (rozumej, že tomu už ale nikto/ úplne nikto ani „právni experti“) nemôže rozumieť, dostávame sa k výsledku, že ak vznikne potreba ochrany práva podnikateľa súdom, nemôže ju dosiahnuť v ním predpokladanom čase a v predpokladanom (podľa písaného práva) výsledku. V tomto vôbec nemôžu pomôcť previerky sudcov, ani ich výmena (neviem za koho). Možno by určitým spôsobom pomohla stabilizácia právneho poriadku (Ústavou zakotvené moratórium na zdokonaľovanie zákonov /aspoň základných Občiansky zákonník, Obchodný zákonník, Trestný zákon, Občiansky súdny poriadok, Trestný poriadok.../, na určité časové obdobie?), alebo zrušenie aspoň dvoch odvolacích stupňov v justičnom systéme.
Treba, ale jedným dychom dodať, že sme geniálnym spôsobom vybudovali 5 (slovom päť) stupňový systém súdnej ochrany (okres, kraj, Najvyšší súd SR/dovolanie, Ústavný súd SR/ktorý už úplne bežne vyhodnocuje aj voľné hodnotenie dôkazov zo všeobecných súdov a ESĽP). Iba menej mentálne zdatný jedinec sa môže domnievať, že tento kolos dokáže akúkoľvek kauzu zvládnuť za menej ako 5 – 7 rokov. Predvídateľnosť/nepredvídateľnosť súdnych rozhodnutí sa potom stáva úplne iluzórnou. Keď sa k tomu pridá neustále zdokonaľovanie nášho právneho systému, až do úplnej dokonalosti (rozumej, že tomu už ale nikto/ úplne nikto ani „právni experti“) nemôže rozumieť, dostávame sa k výsledku, že ak vznikne potreba ochrany práva podnikateľa súdom, nemôže ju dosiahnuť v ním predpokladanom čase a v predpokladanom (podľa písaného práva) výsledku. V tomto vôbec nemôžu pomôcť previerky sudcov, ani ich výmena (neviem za koho). Možno by určitým spôsobom pomohla stabilizácia právneho poriadku (Ústavou zakotvené moratórium na zdokonaľovanie zákonov /aspoň základných Občiansky zákonník, Obchodný zákonník, Trestný zákon, Občiansky súdny poriadok, Trestný poriadok.../, na určité časové obdobie?), alebo zrušenie aspoň dvoch odvolacích stupňov v justičnom systéme.
Gregor Milan Gregor
predseda dozornej rady
CEIT
skôr nie Podnikatelia vytvárajú pracovné miesta a tvoria nové hodnoty. Každý podnikateľ pracuje v prostredí vysokého rizika. Štát má vytvárať podnikateľské prostredie, ktoré motivuje podnikateľov a pomáha im redukovať toto riziko. To čo brzdí podnikanie sú umelé legislatívne prekážky, zložitý právny systém s nejasnou ochranou práv podnikateľa, dlhý čas na registráciu firiem, vysoké daňové a odvodové zaťaženie, chýbajúce nástroje pre podporu inovácií, chýbajúci rizikový kapitál, štátom financovaný výskum, bez tvorby nových hodnôt.
Podnikatelia vytvárajú pracovné miesta a tvoria nové hodnoty. Každý podnikateľ pracuje v prostredí vysokého rizika. Štát má vytvárať podnikateľské prostredie, ktoré motivuje podnikateľov a pomáha im redukovať toto riziko. To čo brzdí podnikanie sú umelé legislatívne prekážky, zložitý právny systém s nejasnou ochranou práv podnikateľa, dlhý čas na registráciu firiem, vysoké daňové a odvodové zaťaženie, chýbajúce nástroje pre podporu inovácií, chýbajúci rizikový kapitál, štátom financovaný výskum, bez tvorby nových hodnôt.
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
rozhodne áno
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
skôr áno Celková vymáhateľnosť práva a najmä rýchlosť rozhodovania je veľký problém. Celé súdnictvo má takú barokovú dynamiku, lepšie je sa nesúdiť, aj keď ste o svojej pravde presvedčení.
Celková vymáhateľnosť práva a najmä rýchlosť rozhodovania je veľký problém. Celé súdnictvo má takú barokovú dynamiku, lepšie je sa nesúdiť, aj keď ste o svojej pravde presvedčení.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno Kto u nas zazil nejake sudne pojednavanie musi napisat "ano".
Kto u nas zazil nejake sudne pojednavanie musi napisat "ano".
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr áno
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
skôr nie
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
rozhodne áno Stav súdnictva je zväčša obrazom stavu celej spoločnosti.
Stav súdnictva je zväčša obrazom stavu celej spoločnosti.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr áno Hoci nie jedinou, ale urcite prekazkou su. Tak z hladiska rychlosti ako aj z pohladu kvality rozhodovania.
Hoci nie jedinou, ale urcite prekazkou su. Tak z hladiska rychlosti ako aj z pohladu kvality rozhodovania.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne áno A zial zmena z vnutra je malo pravdepodobna. Sudcovia si musia budovat svoju integritu a zlepsit kvalitu rozhodovania. Hodnotenia su dolezite, ale nie od NBU.
A zial zmena z vnutra je malo pravdepodobna. Sudcovia si musia budovat svoju integritu a zlepsit kvalitu rozhodovania. Hodnotenia su dolezite, ale nie od NBU.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne áno Minimálne v mediálnej oblasti určite!
Minimálne v mediálnej oblasti určite!
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
skôr áno Myslim, ze je dolezite v akej oblasti podnikate. Ale pre zahranicne subjekty to je asi zasadna prekazka! Prekazka podnikania su skor zakony!
Myslim, ze je dolezite v akej oblasti podnikate. Ale pre zahranicne subjekty to je asi zasadna prekazka! Prekazka podnikania su skor zakony!
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Nedostatocna vymozitelnost prava je jeden z najdlhsie pretrvavajucich problemov v spolocnosti a rovnako v podnikani. Je brzdou prilevu investicii, jeden z hlavnych dovodov "blbej" nalady aj v spolocnosti. Tazka predvidatelnost rozhodnuti, t.j. Ked podobne kauzy maju rozdielny vysledok, vedie k zaverom, ze rozhodnutia si je mozne snad aj kupit....
Nedostatocna vymozitelnost prava je jeden z najdlhsie pretrvavajucich problemov v spolocnosti a rovnako v podnikani. Je brzdou prilevu investicii, jeden z hlavnych dovodov "blbej" nalady aj v spolocnosti. Tazka predvidatelnost rozhodnuti, t.j. Ked podobne kauzy maju rozdielny vysledok, vedie k zaverom, ze rozhodnutia si je mozne snad aj kupit....
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr áno
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
skôr áno Vymožiteľnosť práva je najväčším problémom biznisu na Slovensku. To však neznamená len súdy, ale celý právny aparát. Gro problémov sa pred súdy ani nedostane..
Vymožiteľnosť práva je najväčším problémom biznisu na Slovensku. To však neznamená len súdy, ale celý právny aparát. Gro problémov sa pred súdy ani nedostane..
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr nie V tomto segmente (súdnictvo) má väčšiu váhu legislatíva. A tá je nastavená nie jednoznačne, s veľkým manévrovacím priestorom.
V tomto segmente (súdnictvo) má väčšiu váhu legislatíva. A tá je nastavená nie jednoznačne, s veľkým manévrovacím priestorom.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ulohou sudu je ochrana práva prostredníctvom vydávania súdnych rozhodnutí. Sudny clovek si urobi usudok ci slovenske sudy vzdy a za kazdych okolnosti ochranuju pravo a ci vydavaju rozhodnutia.
Ulohou sudu je ochrana práva prostredníctvom vydávania súdnych rozhodnutí. Sudny clovek si urobi usudok ci slovenske sudy vzdy a za kazdych okolnosti ochranuju pravo a ci vydavaju rozhodnutia.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
skôr áno Ale samozrejme záleží, aké "podnikanie" prevádzkujete, či sa nachádzate na strane veriteľa, alebo dlžníka.
Ale samozrejme záleží, aké "podnikanie" prevádzkujete, či sa nachádzate na strane veriteľa, alebo dlžníka.
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
rozhodne áno
Rybníček Richard Rybníček
primátor mesta
Mesto Trenčín
skôr áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno
Kičina Róbert Kičina
výkonný riaditeľ
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne áno Načo sú pravidlá a prečo ich dodržiavať, keď neexistujú inštitúcie, ktoré by ich dodržiavanie dokázali efektívne vymáhať? Hoci za mizernú vymožiteľnosť práva sú zodpovedné nielen zle fungujúce súdy, náprava súčasného stavu sa očakáva najviac od nich. A že je situácia naozaj zlá, dokumentuje aj nedávne vyhlásenie najvyššieho predsedu, že "doteraz nefungujú disciplinárne senáty, tak aká môže byť potom disciplína v súdnictve".
Načo sú pravidlá a prečo ich dodržiavať, keď neexistujú inštitúcie, ktoré by ich dodržiavanie dokázali efektívne vymáhať? Hoci za mizernú vymožiteľnosť práva sú zodpovedné nielen zle fungujúce súdy, náprava súčasného stavu sa očakáva najviac od nich. A že je situácia naozaj zlá, dokumentuje aj nedávne vyhlásenie najvyššieho predsedu, že "doteraz nefungujú disciplinárne senáty, tak aká môže byť potom disciplína v súdnictve".
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
rozhodne áno právna ochrana a vymožiteľnosť práva sú základným pilierom ekonomickej stability a rozvoja ako aj mnohých ďalších oblastí ľudskej aktivity
právna ochrana a vymožiteľnosť práva sú základným pilierom ekonomickej stability a rozvoja ako aj mnohých ďalších oblastí ľudskej aktivity
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
rozhodne áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno "Základné nedostatky súdneho konania predstavuje jeho nezriedka niekoľkoročné trvanie. Prípadne sú často súdne rozhodnutia diskutabilné z hľadiska právneho základu a odbornosti súdu. Celkovo tak je vymožiteľnosť práva a právna istota pomerne nízka čo neprispieva k stabilite a štandardnosti obchodných vzťahov."
"Základné nedostatky súdneho konania predstavuje jeho nezriedka niekoľkoročné trvanie. Prípadne sú často súdne rozhodnutia diskutabilné z hľadiska právneho základu a odbornosti súdu. Celkovo tak je vymožiteľnosť práva a právna istota pomerne nízka čo neprispieva k stabilite a štandardnosti obchodných vzťahov."
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
rozhodne áno O vymožiteľnosti práva bolo už napísané a povedané toľko, že asi viac na tomto priestore netreba. Justícia je jedným z najnedôveryhodnejším elementov na Slovensku a zodpovední sú za tento fakt ľudia v jej vedení a politické špičky. Od sudcov,ktorí si ako mafia vytvárajú rodinné štruktúry, asi ťažko čakať, že budú svoju činnosť chápať ako službu spoločnosti a krajine. Aj keď by som nerád hádzal všetkých do jedného vreca, súdy sú z veľkej miery mentálne ukotvené v minulom režime.
O vymožiteľnosti práva bolo už napísané a povedané toľko, že asi viac na tomto priestore netreba. Justícia je jedným z najnedôveryhodnejším elementov na Slovensku a zodpovední sú za tento fakt ľudia v jej vedení a politické špičky. Od sudcov,ktorí si ako mafia vytvárajú rodinné štruktúry, asi ťažko čakať, že budú svoju činnosť chápať ako službu spoločnosti a krajine. Aj keď by som nerád hádzal všetkých do jedného vreca, súdy sú z veľkej miery mentálne ukotvené v minulom režime.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno Najlepšie by bolo, ak by podnikateľ súd nikdy nepotreboval. Ak dodržiava svoje záväzky a ak podniká na báze slušnosti a platných zásad, nemalo by dôjsť k hraničným situáciám ani vo vzťahoch medzi podnikateľmi. Avšak ideál neexistuje, v takom prípade, ak prekročenie medzí je vysoké, treba situáciu napraviť tak hľadať aj spôsob, ktorý je čo najmenej bolestivý. Vtedy sa očakáva verdikt súdu. Takže niekedy predsa len súd navodí správne riešenie nezhody.
Najlepšie by bolo, ak by podnikateľ súd nikdy nepotreboval. Ak dodržiava svoje záväzky a ak podniká na báze slušnosti a platných zásad, nemalo by dôjsť k hraničným situáciám ani vo vzťahoch medzi podnikateľmi. Avšak ideál neexistuje, v takom prípade, ak prekročenie medzí je vysoké, treba situáciu napraviť tak hľadať aj spôsob, ktorý je čo najmenej bolestivý. Vtedy sa očakáva verdikt súdu. Takže niekedy predsa len súd navodí správne riešenie nezhody.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Lazarovič Tibor Lazarovič
generálny riaditeľ
BC Torsion, s.r.o.
rozhodne áno
Drucker Tomáš Drucker
generálny riaditeľ
Slovenská pošta, a.s.
skôr nie Vymožiteľnosť práva vo všeobecnosti je nevyhnutnou podmienkou a kritériom kvality podnikateľského prostredia. Z hľadiska súčasných kľúčových prekážok podnikania však súdy ako také nepovažujem. Vymožiteľnosť práva, najmä s ohľadom na lehoty rozhodnutí však považujem za faktor, ktorý nepomáha rozvoju podnikania.
Vymožiteľnosť práva vo všeobecnosti je nevyhnutnou podmienkou a kritériom kvality podnikateľského prostredia. Z hľadiska súčasných kľúčových prekážok podnikania však súdy ako také nepovažujem. Vymožiteľnosť práva, najmä s ohľadom na lehoty rozhodnutí však považujem za faktor, ktorý nepomáha rozvoju podnikania.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne áno Keď je problém s vymožiteľnosťou práva na Slovensku, slušní a zákony dodržiavajúci podnikatelia to nevnímajú dvakrát motivačne. A na druhej strane takýto stav povzbudzuje a dáva pocit beztrestnosti rôznym gaunerom. Preto zlepšenie vymožiteľnosti práva by malo byť alfou a omegou každej výkonnej moci u nás. Bez tohto zlepšenia sa síce môžeme aj v podnikateľskom prostredí pohnúť ďalej - ale leda tak do slepej uličky…
Keď je problém s vymožiteľnosťou práva na Slovensku, slušní a zákony dodržiavajúci podnikatelia to nevnímajú dvakrát motivačne. A na druhej strane takýto stav povzbudzuje a dáva pocit beztrestnosti rôznym gaunerom. Preto zlepšenie vymožiteľnosti práva by malo byť alfou a omegou každej výkonnej moci u nás. Bez tohto zlepšenia sa síce môžeme aj v podnikateľskom prostredí pohnúť ďalej - ale leda tak do slepej uličky…
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne áno Z toho vyplýva veľmi veľa vecí. Ľudia nemajú vzájomný rešpekt, nedodržiavajú bežné pravidlá a spoločnosť stráca svoje hodnoty. Ja pevne verím, že v dlhodobom horizonte to raz bude lepšie. Dávam tomu ešte asi 50 rokov, kým sa vymenia sudcovia, ich deti,známi a pod.
Z toho vyplýva veľmi veľa vecí. Ľudia nemajú vzájomný rešpekt, nedodržiavajú bežné pravidlá a spoločnosť stráca svoje hodnoty. Ja pevne verím, že v dlhodobom horizonte to raz bude lepšie. Dávam tomu ešte asi 50 rokov, kým sa vymenia sudcovia, ich deti,známi a pod.
Bizub Vladimír Bizub
prokúra
Kaufland Slovenská republika v.o.s.
rozhodne áno
Bencz Vladimír Bencz
predseda predstavenstva
IAD Investments, správ. spol.
rozhodne áno Najmä dĺžka trvania súdnych procesov je neprimerane dlhá, čo spôsobuje nechuť podnikateľkých subjektov sa súdiť, míňať čas a peniaze A ak aj príde v konečnom dôsledku ku kladnému rozhodnutiu súdu, ďalší problém vidím v samotnej vymožiteľnosti práva. KLadný rozsudok nekomu nezaručí, že protistrana bude plniť. Takže v konečnom dôsledku vyvinuté úsilie často nestojí za to. Pre tých, ktorí sa rozhodujú o vstupe na trh, svoje rozhodnutie radšej prehodnotia, alebo si v zmluvách dohadujú arbitrážne súdy mimo SR.
Najmä dĺžka trvania súdnych procesov je neprimerane dlhá, čo spôsobuje nechuť podnikateľkých subjektov sa súdiť, míňať čas a peniaze A ak aj príde v konečnom dôsledku ku kladnému rozhodnutiu súdu, ďalší problém vidím v samotnej vymožiteľnosti práva. KLadný rozsudok nekomu nezaručí, že protistrana bude plniť. Takže v konečnom dôsledku vyvinuté úsilie často nestojí za to. Pre tých, ktorí sa rozhodujú o vstupe na trh, svoje rozhodnutie radšej prehodnotia, alebo si v zmluvách dohadujú arbitrážne súdy mimo SR.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní