Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Mala podľa vás Európska únia prijať sprísnené sankcie voči Rusku?

  1. rozhodne áno 41 %
  2. skôr áno 19 %
  3. skôr nie 13 %
  4. rozhodne nie 11 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 15 %


Uzávierka hlasovania: 04.08.2014. Počet respondentov: 97.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
rozhodne nie
Kohút Aleš Kohút
konateľ
Mayer/McCann-Erickson
rozhodne áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
skôr áno Okrem primárneho zmyslu súčasných sankcií je možno rovnako dôležité pri tejto príležitosti otestovať a potvrdiť súdržnosť únie a jej schopnosť prijímať aj ťažké a ekonomicky citlivé opatrenia. Aby jej členovia mohli túto skúsenosť využiť pri postupe v budúcich, prípadne aj vážnejších, situáciách.
Okrem primárneho zmyslu súčasných sankcií je možno rovnako dôležité pri tejto príležitosti otestovať a potvrdiť súdržnosť únie a jej schopnosť prijímať aj ťažké a ekonomicky citlivé opatrenia. Aby jej členovia mohli túto skúsenosť využiť pri postupe v budúcich, prípadne aj vážnejších, situáciách.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne nie
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
skôr áno Túto hru začal Putin a nevyzerá to tak, že by bol ochotný z nej jednoducho cúvnuť. Je nepochopiteľné, že ešte aj v tomto štádiu civilizácie sa nájde vládca krajiny, ktorý používa aj zbrane za účelom destabilizácie inej krajiny - a zažíva pritom masívnu podporu svojho národa. Sankcie sú jediná cesta, ako môže civilizovaný svet naznačiť, že politika Ruska nie je akceptovateľná.
Túto hru začal Putin a nevyzerá to tak, že by bol ochotný z nej jednoducho cúvnuť. Je nepochopiteľné, že ešte aj v tomto štádiu civilizácie sa nájde vládca krajiny, ktorý používa aj zbrane za účelom destabilizácie inej krajiny - a zažíva pritom masívnu podporu svojho národa. Sankcie sú jediná cesta, ako môže civilizovaný svet naznačiť, že politika Ruska nie je akceptovateľná.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Pokial nebudu presne definovane nasledky tychto sankcii a neurobia statnici a cela diplomacia svoju pracu, som proti sankciam proti Rusku
Pokial nebudu presne definovane nasledky tychto sankcii a neurobia statnici a cela diplomacia svoju pracu, som proti sankciam proti Rusku
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr nie
Zászlós Gábor Zászlós
predseda predstavenstva
TriGranit Centrum, a.s.
skôr nie Relatívne-objektívna odpoveď na túto otázku by predpokladala seriózne hĺbkové analýzy a množstvo objektivizovaných informácií. Dobrým východiskom by bola napr. komparácia objemov obchodnej bilancie medzi Ruskom, Slovenskom a USA a Slovenskom. Slovensko ako členská krajina EÚ je v tomto konkrétnom prípade malá "upierať svoj zrak" hlavne na Nemecko s tým, že plne rešpektuje spoločný postup EÚ. Keďže sme veľmi malá otvorená a tým aj zraniteľná ekonomika, musí Slovensko postupovať mimoriadne obozretne aj vzhľadom na možné priame negatívne ekonomické dopady. Toto je zrejme ekonomická optika možného riešenia resp. postupu našej krajiny. Iné širšie parametre z hľadiska medzinárodnoprávneho, ústavnoprávneho a in specie aj z hľadiska ľudskoprávneho by sa mali intenzívne naďalej využívať politické nástroje riešenia za súčinnosti OSN Európskej Komisie ako aj ďalších medzinárodných inštitúcií.
Relatívne-objektívna odpoveď na túto otázku by predpokladala seriózne hĺbkové analýzy a množstvo objektivizovaných informácií. Dobrým východiskom by bola napr. komparácia objemov obchodnej bilancie medzi Ruskom, Slovenskom a USA a Slovenskom. Slovensko ako členská krajina EÚ je v tomto konkrétnom prípade malá "upierať svoj zrak" hlavne na Nemecko s tým, že plne rešpektuje spoločný postup EÚ. Keďže sme veľmi malá otvorená a tým aj zraniteľná ekonomika, musí Slovensko postupovať mimoriadne obozretne aj vzhľadom na možné priame negatívne ekonomické dopady. Toto je zrejme ekonomická optika možného riešenia resp. postupu našej krajiny. Iné širšie parametre z hľadiska medzinárodnoprávneho, ústavnoprávneho a in specie aj z hľadiska ľudskoprávneho by sa mali intenzívne naďalej využívať politické nástroje riešenia za súčinnosti OSN Európskej Komisie ako aj ďalších medzinárodných inštitúcií.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne áno Sloboda je vyššia hodnota, ako plnšie brucho. Najmä my by sme na to nemali zabúdať, čo sme pod ruskou čižmou prežili detstvo.
Sloboda je vyššia hodnota, ako plnšie brucho. Najmä my by sme na to nemali zabúdať, čo sme pod ruskou čižmou prežili detstvo.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno Sankcie sú jednou z plejády opatrení, ktoré sa bežne používajú ako ďalší krok po nepochopení diplomatických signálov. Sankcia zostane vždy sankciou, z ktorej síce nikto nevýjde ako víťaz, ale sú jasným signálom, že sankcionovaný sa nechová tak, ako zvyšok kultivovanej spoločnosti považuje za štandardné.
Sankcie sú jednou z plejády opatrení, ktoré sa bežne používajú ako ďalší krok po nepochopení diplomatických signálov. Sankcia zostane vždy sankciou, z ktorej síce nikto nevýjde ako víťaz, ale sú jasným signálom, že sankcionovaný sa nechová tak, ako zvyšok kultivovanej spoločnosti považuje za štandardné.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Slovensko Rusku nepatrí. Okrem červenej omylnej epizódy 48 - 89, je naša história aj súčasnosť európska. Slovensko nie je leadrom, ale musí vedieť, akého si má vybrať. A ja si vyberám Berlin, Brusel a Washington a nie politika, ktorý páli na civilné lietadlá.
Slovensko Rusku nepatrí. Okrem červenej omylnej epizódy 48 - 89, je naša história aj súčasnosť európska. Slovensko nie je leadrom, ale musí vedieť, akého si má vybrať. A ja si vyberám Berlin, Brusel a Washington a nie politika, ktorý páli na civilné lietadlá.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Europa zaziva velmi dlhe obdobie bez velkej vojny. Ti co maju vsetky informacie a poznaju cely obrazok by mali konat tak, aby sa europa vyhla dalsej velkej vojnovej tragedii. Zaujmy blahobytu a ekonomiky by mali ist nabok pred otazkami hodnot a udrzanim nasej kultury. Taktika ustupovania agresii sa uz raz skaredo vypomstila.
Europa zaziva velmi dlhe obdobie bez velkej vojny. Ti co maju vsetky informacie a poznaju cely obrazok by mali konat tak, aby sa europa vyhla dalsej velkej vojnovej tragedii. Zaujmy blahobytu a ekonomiky by mali ist nabok pred otazkami hodnot a udrzanim nasej kultury. Taktika ustupovania agresii sa uz raz skaredo vypomstila.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
skôr nie Evropská unie si neumí poradit ani se svými sankcemi vůči vlastním členům, kteří nedodržují dohodnutá pravidla. Sankce vůči třetím stranám jsou pak jen gestem, které má zakrýt neschopnost zásadním způsobem pozitivně přispět k řešení situace na Ukrajině. Evropská unie by si měla v první řadě udělat pořádek sama u sebe, zaměřit se na zvýšení vlastní akceschopnosti a reálná řešení důležitých věcí raději přenechat schopnějším a respektovanějším hráčům.
Evropská unie si neumí poradit ani se svými sankcemi vůči vlastním členům, kteří nedodržují dohodnutá pravidla. Sankce vůči třetím stranám jsou pak jen gestem, které má zakrýt neschopnost zásadním způsobem pozitivně přispět k řešení situace na Ukrajině. Evropská unie by si měla v první řadě udělat pořádek sama u sebe, zaměřit se na zvýšení vlastní akceschopnosti a reálná řešení důležitých věcí raději přenechat schopnějším a respektovanějším hráčům.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
rozhodne nie Konflikt na UA sa ma riesit rokovanim zainteresovanych stran, nie natlakovymi akciami, ktore zbytocne poskodzuju ako Europu, Rusko tak aj samotnu Ukrajinu. To nepodporuje ani riesenie krizy (skor naopak), a zbytocne zhorsuje spolupracu, ekonomiku a tym aj perspektivu celeho regionu.
Konflikt na UA sa ma riesit rokovanim zainteresovanych stran, nie natlakovymi akciami, ktore zbytocne poskodzuju ako Europu, Rusko tak aj samotnu Ukrajinu. To nepodporuje ani riesenie krizy (skor naopak), a zbytocne zhorsuje spolupracu, ekonomiku a tym aj perspektivu celeho regionu.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne áno
Ondáš Jozef Ondáš
Partner
Management Skill Base, s.r.o.
rozhodne áno
Mičo Jozef Mičo
konateľ
Stavmit, s.r.o., Terchová
skôr nie Nemyslím si, že sankcie voči Rusku dokážu vyriešiť krízu na Ukrajine.
Nemyslím si, že sankcie voči Rusku dokážu vyriešiť krízu na Ukrajine.
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
skôr áno Ich súčasťou by však mala byť jasná formulácia krokov, ktoré by mala vykonať ruská vláda, aby sprísnené sankcie stratili účinnosť
Ich súčasťou by však mala byť jasná formulácia krokov, ktoré by mala vykonať ruská vláda, aby sprísnené sankcie stratili účinnosť
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Aj si viem zdôvodniť, prečo je to správne, aj si myslím, že sankcie najviac pocítia ľudia, ktorí za to nemôžu.
Aj si viem zdôvodniť, prečo je to správne, aj si myslím, že sankcie najviac pocítia ľudia, ktorí za to nemôžu.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
rozhodne áno Po Anglicku, Francuzsku a Spanieslku je Rusko posledne imperium, ktore sa snazi si udrzat vplyv nad koloniami. My ako Slovaci by sme mali mat velke pochopenie pre Ukrajinu, pretoze nechce nic ine, iba to co sme pred 20 rokmi chceli aj my. Samostatnost, prosperitu a byt sucastou EU.
Po Anglicku, Francuzsku a Spanieslku je Rusko posledne imperium, ktore sa snazi si udrzat vplyv nad koloniami. My ako Slovaci by sme mali mat velke pochopenie pre Ukrajinu, pretoze nechce nic ine, iba to co sme pred 20 rokmi chceli aj my. Samostatnost, prosperitu a byt sucastou EU.
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
rozhodne nie Konflikt na Ukrajine je zbytočný a mocnosti príliš rýchlo rozohrali svoje mocenské hry. Ukrajina nebola ešte dostatočne vnútorne pevná na to , aby mohla vo Vilnuse povedať jasné stanovisko bez ohrozenie vnútornej stability. Teraz Ukrajina stojí na hranici rozpadu a pritom to nikto z Ukrajincov, či už na západe krajiny alebo na východe krajiny nechce. Akékoľvek sankcie sú nezmyselné a len prilievajú olej do ohňa a vyvolávajú odvetné opatrenia.
Konflikt na Ukrajine je zbytočný a mocnosti príliš rýchlo rozohrali svoje mocenské hry. Ukrajina nebola ešte dostatočne vnútorne pevná na to , aby mohla vo Vilnuse povedať jasné stanovisko bez ohrozenie vnútornej stability. Teraz Ukrajina stojí na hranici rozpadu a pritom to nikto z Ukrajincov, či už na západe krajiny alebo na východe krajiny nechce. Akékoľvek sankcie sú nezmyselné a len prilievajú olej do ohňa a vyvolávajú odvetné opatrenia.
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
rozhodne áno
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
neviem / nevyjadrujem sa / iné EU a najma NEcko mali by hrat v tomot konflikte skutocnu europsku ulohu. Tzn brat Europu integracne spolu s Ukrajinou a Ruskom.Maju rokovat a riesit konflikt beruc do uvahy zaujmy nielne Ukrajiny ale aj Ruska. Ulohu USA vidim v tomot pripade velmi rusivo.
EU a najma NEcko mali by hrat v tomot konflikte skutocnu europsku ulohu. Tzn brat Europu integracne spolu s Ukrajinou a Ruskom.Maju rokovat a riesit konflikt beruc do uvahy zaujmy nielne Ukrajiny ale aj Ruska. Ulohu USA vidim v tomot pripade velmi rusivo.
Bodi Marián Bodi
finančný riaditeľ
IBM Slovensko
skôr áno Ziadne sankcie nie su dobre, je to vsak menej zle ako neprijat ziadne opatrenie.
Ziadne sankcie nie su dobre, je to vsak menej zle ako neprijat ziadne opatrenie.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno Napriek tomu že sankcie a aj možná odveta Ruska môžu byť bolestivé, nie je inej cesty. Už začiatok druhej svetovej vojny ukázal, že ustupovať rozpínavosti sa nevypláca. Osobne nevidím veľký rozdiel medzi postupom voči Rakúsku a Sudetom v roku 1938 a postupom voči Krymu a východnej Ukrajine v roku 2014. A čo bude ďalší krok?
Napriek tomu že sankcie a aj možná odveta Ruska môžu byť bolestivé, nie je inej cesty. Už začiatok druhej svetovej vojny ukázal, že ustupovať rozpínavosti sa nevypláca. Osobne nevidím veľký rozdiel medzi postupom voči Rakúsku a Sudetom v roku 1938 a postupom voči Krymu a východnej Ukrajine v roku 2014. A čo bude ďalší krok?
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno Pretože ide o dôležitejšie hodnoty ako je prosperujúci biznis.
Pretože ide o dôležitejšie hodnoty ako je prosperujúci biznis.
Hrnko Martin Hrnko
predseda predstavenstva
QBSW
skôr áno Súčasné vojenské operácie na východe Ukrajiny, vrátane predchádzajúcej anexie Krymu, by bez skrytej podpory Ruska nemohli prebiehať. Zjavne sú tým porušované medzinárodné dohody, čím je ohrozená stabilita nám blízkemu regiónu. Krajiny a ich zoskupenia, ktorým záleží na dodržiavaní medzinárodných štandardov, sa nemôžu tomuto dianiu nečinne prizerať. Sankcie nás určite poškodia, ale škody môžu byť ešte väčšie v prípade, ak tento konflikt necháme bez povšimnutia.
Súčasné vojenské operácie na východe Ukrajiny, vrátane predchádzajúcej anexie Krymu, by bez skrytej podpory Ruska nemohli prebiehať. Zjavne sú tým porušované medzinárodné dohody, čím je ohrozená stabilita nám blízkemu regiónu. Krajiny a ich zoskupenia, ktorým záleží na dodržiavaní medzinárodných štandardov, sa nemôžu tomuto dianiu nečinne prizerať. Sankcie nás určite poškodia, ale škody môžu byť ešte väčšie v prípade, ak tento konflikt necháme bez povšimnutia.
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
skôr áno ale v duchu myšlienky európskej solidarity by som očakával, že sankcie budú prijaté tak, aby ich dopad bol rovnaký pre všetky členské štáty EU, bez výnimiek.
ale v duchu myšlienky európskej solidarity by som očakával, že sankcie budú prijaté tak, aby ich dopad bol rovnaký pre všetky členské štáty EU, bez výnimiek.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr nie Dôsledky ekonomických sankcií ponesú obyvatelia Ruska a EÚ a myslím, že budú len zvyšovať vzájomnú nevraživosť. Podľa správ z masmédií sa mi nezdá, že by ekonomické sankcie mali nejaký zásadný vplyv na rozhodnutia lídrov zodpovedných za ukrajinský konflikt.Osobne by som skôr ocenil oveľa intenzívnejšiu aktivitu diplomacií na všetkých stranách. Koniec koncov rozsiahle diplomatické aparáty platíme zo svojich daní my a teraz je čas túto investíciu aspoň sčasti vrátiť.
Dôsledky ekonomických sankcií ponesú obyvatelia Ruska a EÚ a myslím, že budú len zvyšovať vzájomnú nevraživosť. Podľa správ z masmédií sa mi nezdá, že by ekonomické sankcie mali nejaký zásadný vplyv na rozhodnutia lídrov zodpovedných za ukrajinský konflikt.Osobne by som skôr ocenil oveľa intenzívnejšiu aktivitu diplomacií na všetkých stranách. Koniec koncov rozsiahle diplomatické aparáty platíme zo svojich daní my a teraz je čas túto investíciu aspoň sčasti vrátiť.
Gregor Milan Gregor
predseda dozornej rady
CEIT
skôr nie Každý národ má právo na sebaurčenie, bez vonkajšieho zasahovania a ovplyvňovania. Také právo má aj Ukrajina. Situácia na Ukrajine je neprehľadná a silné proti ruské vyhlásenia ukrajinských nacionalistov ju ešte viac skomplikovali. Demokraciu nie je možné budovať na úkor potlačenia práv iných národností. Rusko má svoje geopolitické záujmy a približovanie NATO do bezprostrednej blízkosti hraníc s Ruskom, je porušením dohôd z osemdesiatych rokov. Takýto stav určite nemôže nechať ruských vodcov ľahostajných. Na nešťastie sa znova rozdúchava potenciálne ohnisko nového svetového konfliktu, žiaľ zasa v Európe a žiaľ znova v jej východnej časti. Čo to pre náš všetkých znamená? Povojnová generácia nepoznala hrôzy vojny a často vníma takýto stav ako video hru vo virtuálnom svete. Vojny však prebiehajú v reálnom svete. Posledné dve svetové vojny zanechali Európu v troskách, takmer zničili európsku kultúru, spôsobili výraznú stratu jej konkurencieschopnosti a vyžiadali si obrovské ľudské obete. Znova sú tu vojnoví štváči a ich potreba niekde vystrieľať zásoby munície a vyskúšať nové zbraňové systémy. Môže v takejto situácii existovať víťaz ? Určite áno - vojenský priemysel a svetoví finanční oligarchovia. Čo znamenajú sprísnené sankcie voči Rusku pre Európu, čo pre východnú Európu a čo pre nás Slovákov ? Rusko je súčasťou Európy a je nezmyslom rozčleňovať Európu na dobrú "západnú" a zlú "východnú". Európa je len jedna. Takéto kroky Európu rozdeľujú a oslabujú. Európska únia by mala venovať viac úsilia dialógu s Ruskom a hľadaniu nových ciest pre získanie Ruska za nového člena EU. To by Európu posilnilo.
Každý národ má právo na sebaurčenie, bez vonkajšieho zasahovania a ovplyvňovania. Také právo má aj Ukrajina. Situácia na Ukrajine je neprehľadná a silné proti ruské vyhlásenia ukrajinských nacionalistov ju ešte viac skomplikovali. Demokraciu nie je možné budovať na úkor potlačenia práv iných národností. Rusko má svoje geopolitické záujmy a približovanie NATO do bezprostrednej blízkosti hraníc s Ruskom, je porušením dohôd z osemdesiatych rokov. Takýto stav určite nemôže nechať ruských vodcov ľahostajných. Na nešťastie sa znova rozdúchava potenciálne ohnisko nového svetového konfliktu, žiaľ zasa v Európe a žiaľ znova v jej východnej časti. Čo to pre náš všetkých znamená? Povojnová generácia nepoznala hrôzy vojny a často vníma takýto stav ako video hru vo virtuálnom svete. Vojny však prebiehajú v reálnom svete. Posledné dve svetové vojny zanechali Európu v troskách, takmer zničili európsku kultúru, spôsobili výraznú stratu jej konkurencieschopnosti a vyžiadali si obrovské ľudské obete. Znova sú tu vojnoví štváči a ich potreba niekde vystrieľať zásoby munície a vyskúšať nové zbraňové systémy. Môže v takejto situácii existovať víťaz ? Určite áno - vojenský priemysel a svetoví finanční oligarchovia. Čo znamenajú sprísnené sankcie voči Rusku pre Európu, čo pre východnú Európu a čo pre nás Slovákov ? Rusko je súčasťou Európy a je nezmyslom rozčleňovať Európu na dobrú "západnú" a zlú "východnú". Európa je len jedna. Takéto kroky Európu rozdeľujú a oslabujú. Európska únia by mala venovať viac úsilia dialógu s Ruskom a hľadaniu nových ciest pre získanie Ruska za nového člena EU. To by Európu posilnilo.
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
rozhodne nie
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
skôr nie Myslím si, že sankcie veľa nevyriešia, lebo sú nesystémové a "dráždia hada bosou nohou". Obávam sa len, aby sa naše deti neučili v dejepise, že OSN a OBSE zase raz sklamalo na celej čiare a dovolilo Rusku rozpútať konflikt. Namiesto sankcií by mali vojská OSN obsadiť a zablokovať hranice medzi Ruskom a Ukrajinou "meter po metri" a zabrániť vyzbrojovaniu separatistov. A zároveň nájsť odvahu na zvolanie rokovaní o statuse východnej Ukrajiny a kontrolovaným postupom presadiť vôľu väčšiny. Na to ale okrem diplomatickej múdrosti a odvahy treba peniaze, peníze a peneži. A tam asi spoločné medzinárodné aktivity skončia a budeme sa hrať na sankcie.
Myslím si, že sankcie veľa nevyriešia, lebo sú nesystémové a "dráždia hada bosou nohou". Obávam sa len, aby sa naše deti neučili v dejepise, že OSN a OBSE zase raz sklamalo na celej čiare a dovolilo Rusku rozpútať konflikt. Namiesto sankcií by mali vojská OSN obsadiť a zablokovať hranice medzi Ruskom a Ukrajinou "meter po metri" a zabrániť vyzbrojovaniu separatistov. A zároveň nájsť odvahu na zvolanie rokovaní o statuse východnej Ukrajiny a kontrolovaným postupom presadiť vôľu väčšiny. Na to ale okrem diplomatickej múdrosti a odvahy treba peniaze, peníze a peneži. A tam asi spoločné medzinárodné aktivity skončia a budeme sa hrať na sankcie.
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
rozhodne nie Vie niekto, co sa tým vlastne má dosiahnut? ...a v koho prospech? (teda okrem tych, co na tom uz dnes zarabaju) Preco stale zuzujeme vyjednávaci priestor, ked vsetko smerujeme k jedinym moznym reciprocnym opatreniam z druhej strany?
Vie niekto, co sa tým vlastne má dosiahnut? ...a v koho prospech? (teda okrem tych, co na tom uz dnes zarabaju) Preco stale zuzujeme vyjednávaci priestor, ked vsetko smerujeme k jedinym moznym reciprocnym opatreniam z druhej strany?
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Bohužiaľ áno. Ruska vláda flagrantne narušila svetovu rovnováhu. Na Ukrajine zomierajú ľudia. Ak sa táto vojna nezastaví, ľahko sa môže stať, že kríza z 2008 bude v porovnaní s tým, čo príde, niečo ako školský výlet, kde jeden deň z týždna pršalo a deti nemali pršiplášť.
Bohužiaľ áno. Ruska vláda flagrantne narušila svetovu rovnováhu. Na Ukrajine zomierajú ľudia. Ak sa táto vojna nezastaví, ľahko sa môže stať, že kríza z 2008 bude v porovnaní s tým, čo príde, niečo ako školský výlet, kde jeden deň z týždna pršalo a deti nemali pršiplášť.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
rozhodne áno
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr áno
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne áno Asi nie som príliš veľký stratég, silne však verím na jednoznačnosť postoja. Ak názor máme, tak ho treba jasne komunikovať. Ak druhá strana nepočúva, alebo nechce rozumieť, tak ho treba zdôrazniť. Aj cez sprísnené sankcie.
Asi nie som príliš veľký stratég, silne však verím na jednoznačnosť postoja. Ak názor máme, tak ho treba jasne komunikovať. Ak druhá strana nepočúva, alebo nechce rozumieť, tak ho treba zdôrazniť. Aj cez sprísnené sankcie.
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
rozhodne áno
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
rozhodne áno Osobně preferuji sankce zaměřené na konkrétní osoby a společnosti, oproti plošných např. exportní omezení, které významně zasáhnou širokou věřejnost.
Osobně preferuji sankce zaměřené na konkrétní osoby a společnosti, oproti plošných např. exportní omezení, které významně zasáhnou širokou věřejnost.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne áno
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
skôr nie pisem podla mna, neviem ci je dostatocne dokazane o vplyve ruska na dianie na ukrajine . A nevieme ci tam nehraju rolu este aj ine zaujmy. takze podla mna nie
pisem podla mna, neviem ci je dostatocne dokazane o vplyve ruska na dianie na ukrajine . A nevieme ci tam nehraju rolu este aj ine zaujmy. takze podla mna nie
Krúpa Pavol Krúpa
spolumajiteľ
Arca Capital
rozhodne nie Ekonomicke sankcie vnimam ako nevhodny nastroj vymozenia si urcitej pozicie. Rusko je vyrazna ekonomicka mocnost a zamedzovanie obchodnych vztahov urcite pocitia podniky korporacie ci ine subjekty. Rozhodovanie o sankciach je cisto politicke a ako historia ukazala nie vzdy politicke rozhodnutia boli kompetentne a spravne. Politici casto nemaju predstavu o business realite a nenesu dlhodobu zodpovednost za svoje rozhodnutia. Politici sankciami vytvaraju skupinovu polarizaciu ktora na jednej strane iniciue clenoc skupin k extremnejsim reakciam na druhej strane nici vztahy medzi skupinami. A teda aj obchodne vazby . V sucastbosti hlavne Slovensko by sa malo snazit o vacsiu ekonomicku integraciu ako o nejaky ekonomicky separatizmus na zaklade zmyslenych sankcii.
Ekonomicke sankcie vnimam ako nevhodny nastroj vymozenia si urcitej pozicie. Rusko je vyrazna ekonomicka mocnost a zamedzovanie obchodnych vztahov urcite pocitia podniky korporacie ci ine subjekty. Rozhodovanie o sankciach je cisto politicke a ako historia ukazala nie vzdy politicke rozhodnutia boli kompetentne a spravne. Politici casto nemaju predstavu o business realite a nenesu dlhodobu zodpovednost za svoje rozhodnutia. Politici sankciami vytvaraju skupinovu polarizaciu ktora na jednej strane iniciue clenoc skupin k extremnejsim reakciam na druhej strane nici vztahy medzi skupinami. A teda aj obchodne vazby . V sucastbosti hlavne Slovensko by sa malo snazit o vacsiu ekonomicku integraciu ako o nejaky ekonomicky separatizmus na zaklade zmyslenych sankcii.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem / nevyjadrujem sa / iné Už prijala pokiaľ viem, a uvidíme aký efekt to bude mať.
Už prijala pokiaľ viem, a uvidíme aký efekt to bude mať.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno A mala tak urobit podstatne skor. Cim viac sa to odklada, tym dalej a tazsie zvratitelne budu problemy, ktore Rusko na Ukrajine generuje.
A mala tak urobit podstatne skor. Cim viac sa to odklada, tym dalej a tazsie zvratitelne budu problemy, ktore Rusko na Ukrajine generuje.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
rozhodne áno a tiež voči Izraelu, USA, sebe samej...
a tiež voči Izraelu, USA, sebe samej...
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
skôr áno Cesta späť sa týmto pomaly ale isto vzďaľuje.
Cesta späť sa týmto pomaly ale isto vzďaľuje.
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Vzhľadom na to, že sankcie sa týkajú iba budúcich obchodných vzťahov, nastáva teraz obdobie hľadania ciest, ako sankcie obísť (ak úž náhodou neboli vopred dohodnuté). Aj pohľad do histórie hovorí, že sankcie neprispievajú k riešeniu problémov - vždy sa našli spôsoby ako ich obísť.
Vzhľadom na to, že sankcie sa týkajú iba budúcich obchodných vzťahov, nastáva teraz obdobie hľadania ciest, ako sankcie obísť (ak úž náhodou neboli vopred dohodnuté). Aj pohľad do histórie hovorí, že sankcie neprispievajú k riešeniu problémov - vždy sa našli spôsoby ako ich obísť.
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
rozhodne áno Mali byť prísnejšie. Ruskí oligarchovia životne potrebujú Západ (a nielen ako súčasť životného štýlu), takže je v poriadku ak sú tlačení do rešpektovania hodnôt slobody a zodpovednosti. Spôsob, akým Rusko "manažuje" ukrajinskú krízu a súčasne pristupuje k vlastným občanom (propaganda, obmedzovanie politických slobôd) je hrozivý.
Mali byť prísnejšie. Ruskí oligarchovia životne potrebujú Západ (a nielen ako súčasť životného štýlu), takže je v poriadku ak sú tlačení do rešpektovania hodnôt slobody a zodpovednosti. Spôsob, akým Rusko "manažuje" ukrajinskú krízu a súčasne pristupuje k vlastným občanom (propaganda, obmedzovanie politických slobôd) je hrozivý.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Za to že obsadili časť územia iného štátu? Príde mi to asi tak, ako keby ste zlodejovi auta zrušili podporu v nezamestnanosti a považovali to za dostatočný trest, pričom zlodej by sa ďalej na ukradnutom aute vozil. Všeobecne, pri dnešnej globalizácii, mi prídu sankcie (ako vlastne jediná reakcia) pomerne smiešne. Ivan si teda na miesto Volkswagenu kupi Kiu, Mazdu, alebo Hondu. A hotelieri v Tatrách dopadnú ako sklári v Pelíškach - "nebudou mít co žrát".
Za to že obsadili časť územia iného štátu? Príde mi to asi tak, ako keby ste zlodejovi auta zrušili podporu v nezamestnanosti a považovali to za dostatočný trest, pričom zlodej by sa ďalej na ukradnutom aute vozil. Všeobecne, pri dnešnej globalizácii, mi prídu sankcie (ako vlastne jediná reakcia) pomerne smiešne. Ivan si teda na miesto Volkswagenu kupi Kiu, Mazdu, alebo Hondu. A hotelieri v Tatrách dopadnú ako sklári v Pelíškach - "nebudou mít co žrát".
Dravecký Rastislav Dravecký
riaditeľ
DSI Data, s.r.o., Námestovo
rozhodne áno Neexistuje dobré riešenie no neviem o lepšom riešení ako sankcie. Môžeme si len želať, aby sa problém vyriešil len prostredníctvom sankcií a to aj za cenu vážnych ekonomických dopadov pre Slovensko. Bojím sa len jedného - aby sa tieto dopady nestali nástrojom politickej súťaže našich politikov čím by sa naša spoločnosť hodnotovo ešte viac trieštila.
Neexistuje dobré riešenie no neviem o lepšom riešení ako sankcie. Môžeme si len želať, aby sa problém vyriešil len prostredníctvom sankcií a to aj za cenu vážnych ekonomických dopadov pre Slovensko. Bojím sa len jedného - aby sa tieto dopady nestali nástrojom politickej súťaže našich politikov čím by sa naša spoločnosť hodnotovo ešte viac trieštila.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne nie
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Jednať s Ruskom spôsobom ako by sme jednali s niektorou stredo- alebo západo-európskou krajinou nemá význam. Keď recidivista ukradne Vašemu susedovi pätinu záhrady, tak musí byť potrestaný, lebo inak začne kradnúť ďalším a čo nevidieť bude stáť aj v našej záhrade. Ekonomické a politické sankcie sú tým trestom, ktorý môže EÚ použiť a ktorému bude Rusko rozumieť.
Jednať s Ruskom spôsobom ako by sme jednali s niektorou stredo- alebo západo-európskou krajinou nemá význam. Keď recidivista ukradne Vašemu susedovi pätinu záhrady, tak musí byť potrestaný, lebo inak začne kradnúť ďalším a čo nevidieť bude stáť aj v našej záhrade. Ekonomické a politické sankcie sú tým trestom, ktorý môže EÚ použiť a ktorému bude Rusko rozumieť.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
rozhodne áno Už len preto, že mier je dôležitejší ako negatívne ekonomické dopady, ktoré to môže priniesť. Menšie krajiny, ako je Slovensko, by mali jednotné postoje EÚ zásadnejšie podporovať, veď by sme si mali veľmi dobre pamätať svoju zraniteľnosť v situácii, keď sa veľmocenské sily, ako tie v súčasnom Rusku, rozhodnú presadzovať svoje záujmy aj prostredníctvom neospravedlniteľnej vojenskej agresie voči nezávislej krajine a zasielaním zbraní a "poradcov" na cudzie územie.
Už len preto, že mier je dôležitejší ako negatívne ekonomické dopady, ktoré to môže priniesť. Menšie krajiny, ako je Slovensko, by mali jednotné postoje EÚ zásadnejšie podporovať, veď by sme si mali veľmi dobre pamätať svoju zraniteľnosť v situácii, keď sa veľmocenské sily, ako tie v súčasnom Rusku, rozhodnú presadzovať svoje záujmy aj prostredníctvom neospravedlniteľnej vojenskej agresie voči nezávislej krajine a zasielaním zbraní a "poradcov" na cudzie územie.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
neviem / nevyjadrujem sa / iné davaju si predstavitelia EU zakladnu otazku: komu s tym skutocne pomáhame, komu skutocne ublizujeme ?
davaju si predstavitelia EU zakladnu otazku: komu s tym skutocne pomáhame, komu skutocne ublizujeme ?
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Lazarovič Tibor Lazarovič
generálny riaditeľ
BC Torsion, s.r.o.
rozhodne áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno Nie som politik a moje vyjadrenie je skôr pocitové, ale Rusov sme tu mali 20 rokov a poznám ich expanzívnu politiku. Mali by sme držať ako EÚ spolu a Rusku jasne naznačiť, že nemáme záujem meniť hranice, aj v kontexte radikalizujúcich sa nálad u nášho južného suseda.
Nie som politik a moje vyjadrenie je skôr pocitové, ale Rusov sme tu mali 20 rokov a poznám ich expanzívnu politiku. Mali by sme držať ako EÚ spolu a Rusku jasne naznačiť, že nemáme záujem meniť hranice, aj v kontexte radikalizujúcich sa nálad u nášho južného suseda.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne nie Tieto sankcie s najväčšou pravdepodobnosťou nikomu a ničomu nepomôžu. Ani Rusom, ale ani krajinám Európskej únie. Rovnako tak neukončia konflikt na Ukrajine, ktorého prvé iskry vzbĺkli ešte pred revolúciou na Majdane. Len aby sa ale nakoniec nesmial niekto tretí, komu eskalácia napätia (nielen v tomto regióne, ale celkovo vo svete) možno najviac vyhovuje.
Tieto sankcie s najväčšou pravdepodobnosťou nikomu a ničomu nepomôžu. Ani Rusom, ale ani krajinám Európskej únie. Rovnako tak neukončia konflikt na Ukrajine, ktorého prvé iskry vzbĺkli ešte pred revolúciou na Majdane. Len aby sa ale nakoniec nesmial niekto tretí, komu eskalácia napätia (nielen v tomto regióne, ale celkovo vo svete) možno najviac vyhovuje.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
skôr nie Toto je veľmi náročná téma, ale treba postupovať opatrne.
Toto je veľmi náročná téma, ale treba postupovať opatrne.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní