Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Elektrina má opäť zdražieť kvôli "zeleným" zdrojom, aj keď premiér sľúbil zlacnenie. Kto by mal znášať dodatočné náklady?

  1. výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú 34 %
  2. štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu 23 %
  3. zatvorme dotované hnedouhoľné bane, ktoré tiež zvyšujú ceny 10 %
  4. spotrebitelia, napríklad úsporami 1 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 32 %


Uzávierka hlasovania: 16.09.2014. Počet respondentov: 91.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Bobovnický Artur Bobovnický
Obchodný riaditeľ
Ševt a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Neabúdajme na otázku, kto zaplatí ak sa "zelené", alebo správnejšie obnoviteľné zdroje energie a ich využívanie nebude rozširovať tak, ako je to naplánované v stratégii 2020. Naše deti, alebo naši vnuci, ktorým zanecháme zdevastované životné prostredie?
Neabúdajme na otázku, kto zaplatí ak sa "zelené", alebo správnejšie obnoviteľné zdroje energie a ich využívanie nebude rozširovať tak, ako je to naplánované v stratégii 2020. Naše deti, alebo naši vnuci, ktorým zanecháme zdevastované životné prostredie?
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
neviem / nevyjadrujem sa / iné Mňa by hlavne zaujímalo, prečo zrazu to zdraženie? Neprepočítali dotácie dostatočne dopredu? Zrovna tento rok nebolo ani toľko slnečných dní, koľko je dlhodobý priemer. Mali by sme vedieť pravý dôvod zdraženia.
Mňa by hlavne zaujímalo, prečo zrazu to zdraženie? Neprepočítali dotácie dostatočne dopredu? Zrovna tento rok nebolo ani toľko slnečných dní, koľko je dlhodobý priemer. Mali by sme vedieť pravý dôvod zdraženia.
Abrahám Daniel Abrahám
Group CEO, Effectivity POWERED BY PUBLICIS
Relations consulting, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
zatvorme dotované hnedouhoľné bane, ktoré tiež zvyšujú ceny Som presvedčený, že po správnosti by mal byť nárast ceny rozložený medzi jednotlivé články reťazca. Smutné je že štát asi zostane jediný, kto k novej cene "nepriloží" svoj diel. Ak to myslíme vážne s udržateľnosťou energie, tak potom treba zmeniť aj smerovanie štátnych zdrojov do výroby elektriny.
Som presvedčený, že po správnosti by mal byť nárast ceny rozložený medzi jednotlivé články reťazca. Smutné je že štát asi zostane jediný, kto k novej cene "nepriloží" svoj diel. Ak to myslíme vážne s udržateľnosťou energie, tak potom treba zmeniť aj smerovanie štátnych zdrojov do výroby elektriny.
Kevický Florián Kevický
výkonný riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
spotrebitelia, napríklad úsporami Či primárne alebo sekundárne zaplatíme to my všetci občania. EU napreduje svoju zelenú stratégiu a toto je daň za tento prístup. Ak sa nam spotrebileľom tento prístup nepáči mali by sme im to zrátať vo voľbách.
Či primárne alebo sekundárne zaplatíme to my všetci občania. EU napreduje svoju zelenú stratégiu a toto je daň za tento prístup. Ak sa nam spotrebileľom tento prístup nepáči mali by sme im to zrátať vo voľbách.
Zászlós Gábor Zászlós
predseda predstavenstva
TriGranit Centrum, a.s.
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
zatvorme dotované hnedouhoľné bane, ktoré tiež zvyšujú ceny
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú Energie sú okrem daní len ďalší zo spôsobov prerozdeľovania bohatstva od občanov k parazitickej politckej triede.
Energie sú okrem daní len ďalší zo spôsobov prerozdeľovania bohatstva od občanov k parazitickej politckej triede.
Ormandy Igor Ormandy
generálny riaditeľ
Mediaprint - Kapa Pressegrosso, a.s.
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem / nevyjadrujem sa / iné Tak toto fakt neviem.
Tak toto fakt neviem.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Zelené zdroje by mali prospievať nášmu zdraviu takže platiť za tento benefit by mali všetci občania formou zelenej tarify v cene elektriny. Nie som však stotožnený s tým, že by za to mali platiť aj firmy keďže ich to môže znevýhodňovať na globálnych trhoch smerom ku krajinám, kde sa elektrina vyrába menej ekologickým spôsobom.
Zelené zdroje by mali prospievať nášmu zdraviu takže platiť za tento benefit by mali všetci občania formou zelenej tarify v cene elektriny. Nie som však stotožnený s tým, že by za to mali platiť aj firmy keďže ich to môže znevýhodňovať na globálnych trhoch smerom ku krajinám, kde sa elektrina vyrába menej ekologickým spôsobom.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Ondáš Jozef Ondáš
Partner
Management Skill Base, s.r.o.
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú Mali by to znášať výrobcovia zelenej energie spolu so znížením platby za prenosovú sústavu. Udržiavanie hnedouhomých baní je komplikovanejší problém, treba vediet viac o celkovom dopade výroby energie z hnedého uhlia.
Mali by to znášať výrobcovia zelenej energie spolu so znížením platby za prenosovú sústavu. Udržiavanie hnedouhomých baní je komplikovanejší problém, treba vediet viac o celkovom dopade výroby energie z hnedého uhlia.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu Keďže sa sľuby majú plniť, tak by ich mal v prvom rade splniť ten, kto ich dal - a ak to nie je možné, tak vyvodiť vhodné konzekvencie.
Keďže sa sľuby majú plniť, tak by ich mal v prvom rade splniť ten, kto ich dal - a ak to nie je možné, tak vyvodiť vhodné konzekvencie.
Hajko Jozef Hajko
analytik
zatvorme dotované hnedouhoľné bane, ktoré tiež zvyšujú ceny
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Úprimne povedané, som rád, že toto nemám na starosti. Na druhej strane tuším, kto bude nakoniec dodatočné náklady znášať - podniky.
Úprimne povedané, som rád, že toto nemám na starosti. Na druhej strane tuším, kto bude nakoniec dodatočné náklady znášať - podniky.
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu Všeobecne by mali znížiť svoje náklady VŠETCI, ktorí na elektrine zarábajú neprimerane len pre to, že je to regulovaná veličina. Podľa mne dostupných údajov by mala stáť 1kWh max polovicu toho čo stojí. Keďže je veľmi reálne zlacnenie plynu o desiatky percent vďaka Ukrajinskou krízou podporenému dovozu skvapalnenému plynu z USA, tak je logické aj následné zlacnenie elektriny. Ak elektrina nezlacnie tak je to len dôsledok navyšovania ziskov elektrárenských spoločností (a ďalších) a k tomu by sa mal vyjadriť aj premiér či skutočne napĺňa to čo v predvolebných sľuboch sľúbil. Tiež je otázkou ako kvalitne monitoruje vývoj cien energií ÚRSO, ktorý v posledných dňoch naopak zdvihol cenu elektriny v prospech ZSE a SSE, len tak bez opýtania. Alebo pre to aby ju mohla vláda po pár mesiacoch deklarátorne znížiť? Uvidíme.
Všeobecne by mali znížiť svoje náklady VŠETCI, ktorí na elektrine zarábajú neprimerane len pre to, že je to regulovaná veličina. Podľa mne dostupných údajov by mala stáť 1kWh max polovicu toho čo stojí. Keďže je veľmi reálne zlacnenie plynu o desiatky percent vďaka Ukrajinskou krízou podporenému dovozu skvapalnenému plynu z USA, tak je logické aj následné zlacnenie elektriny. Ak elektrina nezlacnie tak je to len dôsledok navyšovania ziskov elektrárenských spoločností (a ďalších) a k tomu by sa mal vyjadriť aj premiér či skutočne napĺňa to čo v predvolebných sľuboch sľúbil. Tiež je otázkou ako kvalitne monitoruje vývoj cien energií ÚRSO, ktorý v posledných dňoch naopak zdvihol cenu elektriny v prospech ZSE a SSE, len tak bez opýtania. Alebo pre to aby ju mohla vláda po pár mesiacoch deklarátorne znížiť? Uvidíme.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú Výber firiem, ktoré dostali možnosť vyrábať "zelenú elektrinu" bol netransparentný a korupčný. Prečo sa im majú skladať občania a slušné firmy na ich zisky?
Výber firiem, ktoré dostali možnosť vyrábať "zelenú elektrinu" bol netransparentný a korupčný. Prečo sa im majú skladať občania a slušné firmy na ich zisky?
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
zatvorme dotované hnedouhoľné bane, ktoré tiež zvyšujú ceny
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Šát by mal rušiť/znižovať reguláciu a dotácie, a dostaneme sa do situácie, keď táto otázka bude irelevantná.
Šát by mal rušiť/znižovať reguláciu a dotácie, a dostaneme sa do situácie, keď táto otázka bude irelevantná.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
neviem / nevyjadrujem sa / iné Neexistuje jednoznačná odpoveď. Ochrana životného prostredia nie je zadarmo, napriek tomu ju potrebujeme robiť už dnes, nie len pre nás ale hlavne pre budúce generácie. Akiste každý účastník musí znášať časť nákladov, problém je len v tom, že neverím, že štátni úradníci dokážu nastaviť aspoň trošku spravodlivé delenie týchto dodatočných nákladov. Ale niekto iný ako štát to nemôže predpísať a pomôcť by mohla len široká diskusia odborníkov, medzi ktorých v tejto oblasti nepatrím.
Neexistuje jednoznačná odpoveď. Ochrana životného prostredia nie je zadarmo, napriek tomu ju potrebujeme robiť už dnes, nie len pre nás ale hlavne pre budúce generácie. Akiste každý účastník musí znášať časť nákladov, problém je len v tom, že neverím, že štátni úradníci dokážu nastaviť aspoň trošku spravodlivé delenie týchto dodatočných nákladov. Ale niekto iný ako štát to nemôže predpísať a pomôcť by mohla len široká diskusia odborníkov, medzi ktorých v tejto oblasti nepatrím.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
neviem / nevyjadrujem sa / iné V každom prípade ďalšie zvyšovanie cien elektrickej energie ohrozuje konkurencieschopnosť firiem vyrábajúcich na Slovensku.
V každom prípade ďalšie zvyšovanie cien elektrickej energie ohrozuje konkurencieschopnosť firiem vyrábajúcich na Slovensku.
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Dubec Milan Dubec
generálny riaditeľ Azet
Azet
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú Pôvodné podmienky boli nastavované v súlade s cenami vstupov a výškou investícií. V priebehu krátkeho obdobia mimoriadne klesli ceny komponentov a tým aj návratnosť investícií takmer na štvrtinu a tým vzrástli garantované výnosy subjektov, ktoré získali povolenia na výstavbu a prevádzku zdrojov na násobky pôvodne kalkulovaných hodnôt. V ČR sa podarilo dodatočné zdanenie a tým zníženie tlaku na kompenzácie garantovaných cien "zelenej Energie".
Pôvodné podmienky boli nastavované v súlade s cenami vstupov a výškou investícií. V priebehu krátkeho obdobia mimoriadne klesli ceny komponentov a tým aj návratnosť investícií takmer na štvrtinu a tým vzrástli garantované výnosy subjektov, ktoré získali povolenia na výstavbu a prevádzku zdrojov na násobky pôvodne kalkulovaných hodnôt. V ČR sa podarilo dodatočné zdanenie a tým zníženie tlaku na kompenzácie garantovaných cien "zelenej Energie".
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú A hlavne neprovokujme zdôvodnením, že elektrina aj tak nezdražie, pretože ona sama zlacňuje. Zlacnenie samotnej energie okamžite využijeme na zvýšenie platby za prenosovú sústavu. Toto mi pripomína priam mafiánske praktiky manažovania konečnej ceny elektriny.
A hlavne neprovokujme zdôvodnením, že elektrina aj tak nezdražie, pretože ona sama zlacňuje. Zlacnenie samotnej energie okamžite využijeme na zvýšenie platby za prenosovú sústavu. Toto mi pripomína priam mafiánske praktiky manažovania konečnej ceny elektriny.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu Dotácie sú rozhodnutím vlády, tak nech štát znáša dodatočné náklady. Ale určite nie na úkor zvýšenia deficitu. V štátnej správe je obrovský priestor na úspory, o ktorých sa viac hovorí ako reálne robí...
Dotácie sú rozhodnutím vlády, tak nech štát znáša dodatočné náklady. Ale určite nie na úkor zvýšenia deficitu. V štátnej správe je obrovský priestor na úspory, o ktorých sa viac hovorí ako reálne robí...
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Schrimpelová Miroslava Schrimpelová
konateľka
Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. , Bratislava
zatvorme dotované hnedouhoľné bane, ktoré tiež zvyšujú ceny
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ideálne tí, ktorí tento rafinovaný spôsob vyberania peňazí od prakticky každého občana/rodiny/firmy vymysleli a presadili. U nich tie peniaze totižto v prevažnej miere skončili. Musím povedať že ma znechucuje, ako sa dá ľudská dôvtipnosť využívať (resp. zneužívať) na vytváranie schém, kde nevzniká žiadna pridaná hodnota okrem osobného prospechu.
Ideálne tí, ktorí tento rafinovaný spôsob vyberania peňazí od prakticky každého občana/rodiny/firmy vymysleli a presadili. U nich tie peniaze totižto v prevažnej miere skončili. Musím povedať že ma znechucuje, ako sa dá ľudská dôvtipnosť využívať (resp. zneužívať) na vytváranie schém, kde nevzniká žiadna pridaná hodnota okrem osobného prospechu.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
zatvorme dotované hnedouhoľné bane, ktoré tiež zvyšujú ceny
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú a co su to tie zelene zdroje? fotovoltaice elektrarne? naco sa spustali strasne narychlo , ked eu chcela aby podiel zelenej energie bol nejake % ale az v roku 2020. a cena fotovoltaickych panelov klesa kazdy rok. ak by sa to instalovalo v roku 2019 tak sa vobec nemuseli davat specialne ceny na elektrinu z tychto elektrarni. podla mna je to dost pochybny obchod a asi nebol uplne v poriadku, tak by zvysovanie ceny mohli zaplatit ti ,ktori to sposobli/ asi sprostredkovane cez vyrobcov zelenej energie/
a co su to tie zelene zdroje? fotovoltaice elektrarne? naco sa spustali strasne narychlo , ked eu chcela aby podiel zelenej energie bol nejake % ale az v roku 2020. a cena fotovoltaickych panelov klesa kazdy rok. ak by sa to instalovalo v roku 2019 tak sa vobec nemuseli davat specialne ceny na elektrinu z tychto elektrarni. podla mna je to dost pochybny obchod a asi nebol uplne v poriadku, tak by zvysovanie ceny mohli zaplatit ti ,ktori to sposobli/ asi sprostredkovane cez vyrobcov zelenej energie/
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné Toto je len pokracovanie doterajsich praktik vsetkych vlad. Stat by mal zarabat a nie vsetky problem riesit dvihanim dani alebo zvysovanim cien... Alebo by mali niekde povolit napriklad znizenim DPH!
Toto je len pokracovanie doterajsich praktik vsetkych vlad. Stat by mal zarabat a nie vsetky problem riesit dvihanim dani alebo zvysovanim cien... Alebo by mali niekde povolit napriklad znizenim DPH!
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
neviem / nevyjadrujem sa / iné Keď to premiér sľúbil, tak nemám žiadne obavy. Slovo robí chlapa a premiér je riadny chlap (ten počet klikov je až neuveriteľný) a preto som presvedčený, že je pripravený obetovať časť zo "svojej" rezervy predsedu vlády, alebo v najhoršom prípade aj časť svojho premiérskeho platu.
Keď to premiér sľúbil, tak nemám žiadne obavy. Slovo robí chlapa a premiér je riadny chlap (ten počet klikov je až neuveriteľný) a preto som presvedčený, že je pripravený obetovať časť zo "svojej" rezervy predsedu vlády, alebo v najhoršom prípade aj časť svojho premiérskeho platu.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Mal by za to jednoznačne zaplatiť premiér, keď to už sľúbil. Ideálne by bolo, keby väčšina voličov reagovala pri voľbách na klamstvá a zavádzanie.
Mal by za to jednoznačne zaplatiť premiér, keď to už sľúbil. Ideálne by bolo, keby väčšina voličov reagovala pri voľbách na klamstvá a zavádzanie.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem / nevyjadrujem sa / iné Verí ešte niekto, že táto diskutovaná časť ceny má ešte reálne do činenia s reálnymi nákladmi, vyvolanými "zelenými" zdrojmi ?!?
Verí ešte niekto, že táto diskutovaná časť ceny má ešte reálne do činenia s reálnymi nákladmi, vyvolanými "zelenými" zdrojmi ?!?
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
výrobcovia, ktorí na zelených zdrojoch zarábajú
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Gregor Tibor Gregor
výkonný riaditeľ
Klub 500
neviem / nevyjadrujem sa / iné Podpora obnoviteľných zdrojov je výmysel únie a tak by si náklady s nimi spojené mala aj platiť. Určite to nie je objednávka priemyslu. V Čechách platí štát zo štátneho rozpočtu priamo 1/3 všetkých nákladov. U nás platia všetko odberatelia a to nie je fér. Potom má veľký odberateľ koncovú cenu viac ako 100 Eur a napríklad nemecký taký istý veľký odberateľ má cenu nižšiu ako 70 Eur!
Podpora obnoviteľných zdrojov je výmysel únie a tak by si náklady s nimi spojené mala aj platiť. Určite to nie je objednávka priemyslu. V Čechách platí štát zo štátneho rozpočtu priamo 1/3 všetkých nákladov. U nás platia všetko odberatelia a to nie je fér. Potom má veľký odberateľ koncovú cenu viac ako 100 Eur a napríklad nemecký taký istý veľký odberateľ má cenu nižšiu ako 70 Eur!
Lazarovič Tibor Lazarovič
generálny riaditeľ
BC Torsion, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Jurík Tomáš Jurík
výkonný riaditeľ
Euler Hermes Services Slovensko
zatvorme dotované hnedouhoľné bane, ktoré tiež zvyšujú ceny Na túto otázku neexistuje len jedna správna odpoveď a nie som si ani istý mierou, akou ovplyvňuje podpora ťažby uhlia cenu elektrickej energie, ale práve bane sú dobrým príkladom schizofrénie. Dotujeme zelenú energiu, lebo máme jasný cieľ zvýšenia jej podielu, ale zároveň dotujeme aj ťažbu uhlia, čo je opačný protipól. Okrem toho pri nákladoch stále problematickejšej ťažby podobne neefektívny. Je to akoby sme chceli naraz vzlietnuť aj brzdiť. Už bohužiaľ vieme ako takáto situácia v reálnom živote dopadá ... Problém zamestnanosti v baníckych regiónoch vláda len tlačí pred sebou ako snehovú guľu, na ktorú sa nabaľuje čoraz viac problémov.
Na túto otázku neexistuje len jedna správna odpoveď a nie som si ani istý mierou, akou ovplyvňuje podpora ťažby uhlia cenu elektrickej energie, ale práve bane sú dobrým príkladom schizofrénie. Dotujeme zelenú energiu, lebo máme jasný cieľ zvýšenia jej podielu, ale zároveň dotujeme aj ťažbu uhlia, čo je opačný protipól. Okrem toho pri nákladoch stále problematickejšej ťažby podobne neefektívny. Je to akoby sme chceli naraz vzlietnuť aj brzdiť. Už bohužiaľ vieme ako takáto situácia v reálnom živote dopadá ... Problém zamestnanosti v baníckych regiónoch vláda len tlačí pred sebou ako snehovú guľu, na ktorú sa nabaľuje čoraz viac problémov.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Štát má mať prirodzene záujem o výrobu zelenej energie a preto by mal znášať aj náklady s tým spojené. Spôsob prenášania týchto nákladov na všetkých odberateľov je jednoduchý, ale na druhej strane umelo zvyšuje náklady odberateľov a tým znižuje ich rozvojovú kapacitu v podnikaní.
Štát má mať prirodzene záujem o výrobu zelenej energie a preto by mal znášať aj náklady s tým spojené. Spôsob prenášania týchto nákladov na všetkých odberateľov je jednoduchý, ale na druhej strane umelo zvyšuje náklady odberateľov a tým znižuje ich rozvojovú kapacitu v podnikaní.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu Zníženie platby za prenosovú sústavu by mohlo byť najbezbolestnejšie pre štát. A takisto aj zníženie, respektíve zefektívnenie podpory výrobcov "zelenej" energie. Nevidím vážnejší dôvod na zdražovanie elektriny na Slovensku.
Zníženie platby za prenosovú sústavu by mohlo byť najbezbolestnejšie pre štát. A takisto aj zníženie, respektíve zefektívnenie podpory výrobcov "zelenej" energie. Nevidím vážnejší dôvod na zdražovanie elektriny na Slovensku.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem / nevyjadrujem sa / iné Asi dôchodcovia...tak ma napadlo.
Asi dôchodcovia...tak ma napadlo.
Bizub Vladimír Bizub
prokúra
Kaufland Slovenská republika v.o.s.
štát, napríklad znížením platby za prenosovú sústavu

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní