Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Čo by mohlo najviac pomôcť, aby lekári neboli ďalej motivovaní brať a pacienti dávať úplatky? pri odpovedi b) máme na mysli kontrolu, aby lekári neobchádzali pacientov, čo si nadštandard nepriplácajú

  1. zvýšenie verejných zdrojov pre zdravotníctvo 7 %
  2. zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania 35 %
  3. sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy 22 %
  4. beztrestnosť pre ľudí, ktorí núkajú úplatky 1 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 36 %


Uzávierka hlasovania: 23.02.2015. Počet respondentov: 101.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kohút Aleš Kohút
konateľ
Mayer/McCann-Erickson
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy
Novotná Alexandra Novotná
majiteľka
Klinika Esthetic
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania Neférovosť súčasného stavu spočíva v tom, že mnoho ľudí platí najvyššie odvody za seba, prípadne aj za svojich zamestnancov a v prípade potreby zdravotnej starostlivosti im zo zákona neprislúcha okrem štandardu vôbec nič. Zdravie je to najcennejšie čo človek má a preto si nemyslím, že by sa mali postihovať ľudia ktorí ponúkajú úplatok za zdravotnú starostlivosť. Chorí človek, prípadne človek ktorý má chorého rodinného príslušníka neuvažuje racionálne, je v núdzi, a urobí čokoľvek, nemyslím tým len ponúkanie úplatku ale aj platby za úplne neúčinné šarlatánske procedúry, alebo lieky. Prijatie úplatku, alebo jeho vynútenie je amorálne o to viac, že pacient je vo veľmi nevýhodnej pozícii, ktorú môže ktokoľvek ľahko zneužiť. Celému systému by pomohlo sprehľadnenie, zavedenie regulérnych poplatkov, bonusy za platby vysokých odvodov, sprehľadnenie účtov pacientov v poisťovniach, prípadne zavedenie sporivého systému odvodov. Tieto ďalšie zdroje by aj tak v konečnom dôsledku slúžili zdravotníckemu zariadeniu na nákup prístrojov a zaplatenie špecialistov, ktorí by boli užitočné pre všetkých pacientov. Napriek Vašej otázke si podobne ako MUDr. Lipták myslím, že problém korupcie v zdravotníctve je ten ktorý sa verejne nemenuje a zakrýva sa poukazovaním na konkrétne prípady zlyhania, ktoré sa dejú v každej sfére.
Neférovosť súčasného stavu spočíva v tom, že mnoho ľudí platí najvyššie odvody za seba, prípadne aj za svojich zamestnancov a v prípade potreby zdravotnej starostlivosti im zo zákona neprislúcha okrem štandardu vôbec nič. Zdravie je to najcennejšie čo človek má a preto si nemyslím, že by sa mali postihovať ľudia ktorí ponúkajú úplatok za zdravotnú starostlivosť. Chorí človek, prípadne človek ktorý má chorého rodinného príslušníka neuvažuje racionálne, je v núdzi, a urobí čokoľvek, nemyslím tým len ponúkanie úplatku ale aj platby za úplne neúčinné šarlatánske procedúry, alebo lieky. Prijatie úplatku, alebo jeho vynútenie je amorálne o to viac, že pacient je vo veľmi nevýhodnej pozícii, ktorú môže ktokoľvek ľahko zneužiť. Celému systému by pomohlo sprehľadnenie, zavedenie regulérnych poplatkov, bonusy za platby vysokých odvodov, sprehľadnenie účtov pacientov v poisťovniach, prípadne zavedenie sporivého systému odvodov. Tieto ďalšie zdroje by aj tak v konečnom dôsledku slúžili zdravotníckemu zariadeniu na nákup prístrojov a zaplatenie špecialistov, ktorí by boli užitočné pre všetkých pacientov. Napriek Vašej otázke si podobne ako MUDr. Lipták myslím, že problém korupcie v zdravotníctve je ten ktorý sa verejne nemenuje a zakrýva sa poukazovaním na konkrétne prípady zlyhania, ktoré sa dejú v každej sfére.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
zvýšenie verejných zdrojov pre zdravotníctvo Lekár by vzhľadom na náročnosť povolania mal zarábať toľko, aby ho ani nenapadlo si pýtať peniaze. Samozrejme je to aj o charaktere. Keď idem do súkromnej ordinácie, priplatím si, ale počítam s tým, že personál má adekvátne príjmy a bude sa o mňa starať na 100% aj bez všimného.
Lekár by vzhľadom na náročnosť povolania mal zarábať toľko, aby ho ani nenapadlo si pýtať peniaze. Samozrejme je to aj o charaktere. Keď idem do súkromnej ordinácie, priplatím si, ale počítam s tým, že personál má adekvátne príjmy a bude sa o mňa starať na 100% aj bez všimného.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania Jedine riešenie je kompletná zmena systému. Pri službách, ktoré dobre nefungujú, má človek tendenciu hľadať fungujúcu zložku (či už ide o zdravotníctvo, školstvo, úrady) a tú si priplatiť. Určite každý preferuje oficiálnu cestu. Zdravotníctvo však z pochopiteľných morálnych dôvodov nie je postavené úplne trhovo. Služby, ktoré si človek platí priamo a môže si vyberať, ho ani nenapadne uvažovať o špeciálnom poďakovaní, je to normálny obchodný vzťah. Pri službách „zadarmo“ núti samotný systém ľudí hľadať „iné cesty“ k lepšej službe a tak celý systém funguje dnes mimoriadne zle. A ruku na srdce, kto pre svoju rodinu nechce v prípade zdravia to najlepšie?
Jedine riešenie je kompletná zmena systému. Pri službách, ktoré dobre nefungujú, má človek tendenciu hľadať fungujúcu zložku (či už ide o zdravotníctvo, školstvo, úrady) a tú si priplatiť. Určite každý preferuje oficiálnu cestu. Zdravotníctvo však z pochopiteľných morálnych dôvodov nie je postavené úplne trhovo. Služby, ktoré si človek platí priamo a môže si vyberať, ho ani nenapadne uvažovať o špeciálnom poďakovaní, je to normálny obchodný vzťah. Pri službách „zadarmo“ núti samotný systém ľudí hľadať „iné cesty“ k lepšej službe a tak celý systém funguje dnes mimoriadne zle. A ruku na srdce, kto pre svoju rodinu nechce v prípade zdravia to najlepšie?
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania Pri tejto otazke by som najradsej volila viac moznosti, pretoze transparentnost v priplatkoch za nadstandard je jeden sposob ako minimalizovat fenomen uplatkov za nadstandardny pristup. Zaroven, pokial by sa podarilo zvysit verejne zdroje do zdravotnictva, napriklad aj sprisnenou kontrolou pri obstaravani vacsich investicii, aj to by bolo jedno z moznych rieseni situacie v odmenovani zamestnancov v zdravotnictve, a neboli by odkazani, alebo privelmi otvoreni na vedlajsie prijmy.
Pri tejto otazke by som najradsej volila viac moznosti, pretoze transparentnost v priplatkoch za nadstandard je jeden sposob ako minimalizovat fenomen uplatkov za nadstandardny pristup. Zaroven, pokial by sa podarilo zvysit verejne zdroje do zdravotnictva, napriklad aj sprisnenou kontrolou pri obstaravani vacsich investicii, aj to by bolo jedno z moznych rieseni situacie v odmenovani zamestnancov v zdravotnictve, a neboli by odkazani, alebo privelmi otvoreni na vedlajsie prijmy.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné celkovo by pomohlo sprehľadnenie finančných tokov v zdravotníctve ...
celkovo by pomohlo sprehľadnenie finančných tokov v zdravotníctve ...
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
neviem / nevyjadrujem sa / iné Tento problém bezplatné zdravotníctvo nikdy nevyrieši, jediným riešením je systém plateného zdravotníctva. Každý občan by mal vlastný účet v zdravotnej poisťovni a u lekára by platil čiastočne zo svojho poistenia a čiastočne v hotovosti.
Tento problém bezplatné zdravotníctvo nikdy nevyrieši, jediným riešením je systém plateného zdravotníctva. Každý občan by mal vlastný účet v zdravotnej poisťovni a u lekára by platil čiastočne zo svojho poistenia a čiastočne v hotovosti.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Podľa mojich osobných skúseností najlepšie fungujú súkromné polikliniky a nemocnice. Privatizácia zdravotníckych zariadení je cestou k úplnej likvidácii úplatkov. V súkromných zdravotníckych zariadeniach som sa stretla vždy s profesionalitou, prívetivým prístupom a odbornou zdatnosťou. Pacient tu vždy dostane maximum za ceny,ktoré tvoria len zlomok ním poskytovaných úplatkov v štátnych zdravotníckych zariadeniach.
Podľa mojich osobných skúseností najlepšie fungujú súkromné polikliniky a nemocnice. Privatizácia zdravotníckych zariadení je cestou k úplnej likvidácii úplatkov. V súkromných zdravotníckych zariadeniach som sa stretla vždy s profesionalitou, prívetivým prístupom a odbornou zdatnosťou. Pacient tu vždy dostane maximum za ceny,ktoré tvoria len zlomok ním poskytovaných úplatkov v štátnych zdravotníckych zariadeniach.
Kellerová Eva Kellerová
City University of Seattle, spol. s r.o.
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania Zakázať pacientom možnosť legálne si priplatiť za nadštandardné služby môžu pokladať za normálne snáď len tí, čo nostalgicky spomínajú na "široký výber" bieleho a jahodového jogurtu v samoobsluhe. Rozdielnosť potrieb u ľudí sa nedá vyriešiť vnútením spoločného štandardu.
Zakázať pacientom možnosť legálne si priplatiť za nadštandardné služby môžu pokladať za normálne snáď len tí, čo nostalgicky spomínajú na "široký výber" bieleho a jahodového jogurtu v samoobsluhe. Rozdielnosť potrieb u ľudí sa nedá vyriešiť vnútením spoločného štandardu.
Kalivoda František Kalivoda
riaditeľ
TatraSoft Group
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ak by boli služby spoplatnené a platil by ich priamo pacient (podľa diagnózy by si väčšiu či menšiu časť mohol uplatniť v zdravotnej poisťovni) a nie tzv. "zadarmo", bolo by po úplatkoch. Babráci lekári by boli z kola von, a kapacity by sa vozili na Bentley. Ani poisťovniam by zisky nemuseli rásť do neba, skončili by kšefty typu, preplatíme len x operácií do mesiaca. Klesla by úloha štátu v prerozdeľovaní, naopak vzrástla by v úlohe dohľadu. Môžme ale snívať. Zo zdravotníctva kradnú politici, ich oligarchickí klienti aj lekári, kto by už prihlásil úplatok k zdaneniu?
Ak by boli služby spoplatnené a platil by ich priamo pacient (podľa diagnózy by si väčšiu či menšiu časť mohol uplatniť v zdravotnej poisťovni) a nie tzv. "zadarmo", bolo by po úplatkoch. Babráci lekári by boli z kola von, a kapacity by sa vozili na Bentley. Ani poisťovniam by zisky nemuseli rásť do neba, skončili by kšefty typu, preplatíme len x operácií do mesiaca. Klesla by úloha štátu v prerozdeľovaní, naopak vzrástla by v úlohe dohľadu. Môžme ale snívať. Zo zdravotníctva kradnú politici, ich oligarchickí klienti aj lekári, kto by už prihlásil úplatok k zdaneniu?
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné INÉ - Kombinácia viacerých opatrení: 1. Lekárska profesná organizácia by mala zaviesť etický kódex, ktorý by upravoval aj prijímanie darov od pacientov a tiež spôsob komunikácie s pacientmi. Tento by mal byť marketovaný smerom k verejnosti. Lekári porušujúci etický kódex by mali riskovať odobratie oprávnenia vykonávať túto profesiu. Inšpirácia sa dá nájsť v tom, ako funguje audítorská profesia 2. Zavedenie registračných pokladníc na platby v hotovosti 3. Konkurencia v oblasti poskytovania nemocničných služieb 4. Prehľadný systém platieb za nadštandard
INÉ - Kombinácia viacerých opatrení: 1. Lekárska profesná organizácia by mala zaviesť etický kódex, ktorý by upravoval aj prijímanie darov od pacientov a tiež spôsob komunikácie s pacientmi. Tento by mal byť marketovaný smerom k verejnosti. Lekári porušujúci etický kódex by mali riskovať odobratie oprávnenia vykonávať túto profesiu. Inšpirácia sa dá nájsť v tom, ako funguje audítorská profesia 2. Zavedenie registračných pokladníc na platby v hotovosti 3. Konkurencia v oblasti poskytovania nemocničných služieb 4. Prehľadný systém platieb za nadštandard
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem / nevyjadrujem sa / iné Zo všetkého niečo, ale hlavne: 4000 za mesiac plat a možnosť žiadať a kontrolovať profesionálnu a komunikačnú kvalitu. Inakšie fakt neviem.
Zo všetkého niečo, ale hlavne: 4000 za mesiac plat a možnosť žiadať a kontrolovať profesionálnu a komunikačnú kvalitu. Inakšie fakt neviem.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
neviem / nevyjadrujem sa / iné Budujme slušnú spoločnosť, buďme slušných ľudia, majme úctu ku práci každého slušného človeku. Možno sa vtedy vytvorí spoločenská atmosféra, ktorá zabezpečí, že ponúknuť úplatok bude hanba ale hlavne, že ho nebude treba dávať.
Budujme slušnú spoločnosť, buďme slušných ľudia, majme úctu ku práci každého slušného človeku. Možno sa vtedy vytvorí spoločenská atmosféra, ktorá zabezpečí, že ponúknuť úplatok bude hanba ale hlavne, že ho nebude treba dávať.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nepoznám ľudí, ktorí by platili za to, aby nemuseli čakať v rade v obchode (tam kde je rad nechodia) a nosili peniaze, fľaše alebo čokolády do obchodov, servisov alebo normálnych organizácii. Lekárov treba jednoducho nekompromisne trestať, odoberať im licencie, nahradiť ich slušnými lekármi (keď treba aj zo zahraničia) a prestať im dávať úplatky. Treba zmeniť celý systém, kde je umelo budovaný pocit nedostatku a vytváraný tlak na pacienta, aby platil aj a to, čo by malo byť samozrejmosťou. Treba eliminovať vplyv farma firiem a rozkrádačov z pozadia politických strán - možno bude treba pre nich postaviť ďalšiu väznicu.
Nepoznám ľudí, ktorí by platili za to, aby nemuseli čakať v rade v obchode (tam kde je rad nechodia) a nosili peniaze, fľaše alebo čokolády do obchodov, servisov alebo normálnych organizácii. Lekárov treba jednoducho nekompromisne trestať, odoberať im licencie, nahradiť ich slušnými lekármi (keď treba aj zo zahraničia) a prestať im dávať úplatky. Treba zmeniť celý systém, kde je umelo budovaný pocit nedostatku a vytváraný tlak na pacienta, aby platil aj a to, čo by malo byť samozrejmosťou. Treba eliminovať vplyv farma firiem a rozkrádačov z pozadia politických strán - možno bude treba pre nich postaviť ďalšiu väznicu.
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
neviem / nevyjadrujem sa / iné Korupcia v našom zdravotníctve je sposobená najmä jeho celkovým systémom a bez zmeny tohoto systému nikdy zásadne neklesne. Zakladom pre úplatky je socializmus v zdravotníctve. Služby sú akože zadarmo a v neobmedzenom rozsahu, pre pacienta neexistuje žiadna viditeľná väzba medzi jeho peniazmi a financovaním lekára. Treba sa prestať hrať na "bezplatné" zdravotníctvo, zabezpečiť, aby pacient videl a musel podpísať účet, za každú zdravotnú službu čo "bezplatne" dostane a zaviesť efektívnu motiváciu pacientov obmedziť čerpanie "bezplatnej" zdravotnej starostlivosti na nevyhnutné minimum (počínajúc znovuzavedením neslávne známych "dvadsatkorunáčok"). Takisto, kým bude existovať značný rozdiel v kvalite jednotlivých lekárov (a to bude existovať vždy a žiadne propagačné heslá to nezmenia) a pritom ich cena bude pre pacientov rovnaká (akože zadarmo), tak dovtedy bude vždy a znovu vznikať logický priestor pre korupciu. Veď kto by nechcel najlepšieho lekára, keď mu ide o život alebo o život niekoho blízkeho. A spoločnosť to ani morálne neodsúdi (hoci právne áno) - veď kto považuje za nemorálne ak napríklad matka na živote ohrozeného dieťaťa dá úplatok za to, aby sa o dieťa staral najlepší dostupný lekar a nie ten najslabší.
Korupcia v našom zdravotníctve je sposobená najmä jeho celkovým systémom a bez zmeny tohoto systému nikdy zásadne neklesne. Zakladom pre úplatky je socializmus v zdravotníctve. Služby sú akože zadarmo a v neobmedzenom rozsahu, pre pacienta neexistuje žiadna viditeľná väzba medzi jeho peniazmi a financovaním lekára. Treba sa prestať hrať na "bezplatné" zdravotníctvo, zabezpečiť, aby pacient videl a musel podpísať účet, za každú zdravotnú službu čo "bezplatne" dostane a zaviesť efektívnu motiváciu pacientov obmedziť čerpanie "bezplatnej" zdravotnej starostlivosti na nevyhnutné minimum (počínajúc znovuzavedením neslávne známych "dvadsatkorunáčok"). Takisto, kým bude existovať značný rozdiel v kvalite jednotlivých lekárov (a to bude existovať vždy a žiadne propagačné heslá to nezmenia) a pritom ich cena bude pre pacientov rovnaká (akože zadarmo), tak dovtedy bude vždy a znovu vznikať logický priestor pre korupciu. Veď kto by nechcel najlepšieho lekára, keď mu ide o život alebo o život niekoho blízkeho. A spoločnosť to ani morálne neodsúdi (hoci právne áno) - veď kto považuje za nemorálne ak napríklad matka na živote ohrozeného dieťaťa dá úplatok za to, aby sa o dieťa staral najlepší dostupný lekar a nie ten najslabší.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
neviem / nevyjadrujem sa / iné Investície za reálne ceny, adekvátne platové podmienky pre lekárov a sestry k ich postaveniu v spoločnosti, skutočný záujem potlačiť korupciu.
Investície za reálne ceny, adekvátne platové podmienky pre lekárov a sestry k ich postaveniu v spoločnosti, skutočný záujem potlačiť korupciu.
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Hajko Jozef Hajko
analytik
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Tiež si myslím, že dať bonboniéru sestričke alebo knihu lekárovi, ktorý sa mi roky stará o mamu, nie je úplatok, ale dar. Zobrať peniaze za urýchlenie operácie úplatok je. Stále mi chýba jasné a úprimné vyhlásenie Lekárskej komory, že lekári úplatky nechcú a neočakávajú. V prechodnom období by mali mať našité na plášťoch veľké logo NEBERIEM ZA NIĆ NA SVETE!
Tiež si myslím, že dať bonboniéru sestričke alebo knihu lekárovi, ktorý sa mi roky stará o mamu, nie je úplatok, ale dar. Zobrať peniaze za urýchlenie operácie úplatok je. Stále mi chýba jasné a úprimné vyhlásenie Lekárskej komory, že lekári úplatky nechcú a neočakávajú. V prechodnom období by mali mať našité na plášťoch veľké logo NEBERIEM ZA NIĆ NA SVETE!
Vačok Ľubomír Vačok
finančný riaditeľ
OMS
neviem / nevyjadrujem sa / iné Pomoze jedine mechanizmus, ktory vsetky prijmy do statneho rozpoctu z titulu zdravotnych odvodov a dani, nasmeruje naspat platby do zdravotnictva a nie na kompenzaciu skod sposobenu kauzami predrazeneho jedla v nemocniciach, kauzy obstatania CT pristrojov, ale aj napr. typu Interblue group.
Pomoze jedine mechanizmus, ktory vsetky prijmy do statneho rozpoctu z titulu zdravotnych odvodov a dani, nasmeruje naspat platby do zdravotnictva a nie na kompenzaciu skod sposobenu kauzami predrazeneho jedla v nemocniciach, kauzy obstatania CT pristrojov, ale aj napr. typu Interblue group.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Najma prestat moralizovat a tvarit sa, ze ide o ojedinele pripady. Je to systemova zalezitost, ktora tu pretrvava dlhe desatrocia. System platieb, darov (nazvyme to ako chceme) by sa mal zlegalizovat napr. formou platieb nemozniciam alebo poistovniam s jasnym prerozdelenim medzi memocnicu a lekara napr 20/80. Toto je vsak iba jedna z mnohych oblasti, ktoru treba zmenit v zdravotnictve.
Najma prestat moralizovat a tvarit sa, ze ide o ojedinele pripady. Je to systemova zalezitost, ktora tu pretrvava dlhe desatrocia. System platieb, darov (nazvyme to ako chceme) by sa mal zlegalizovat napr. formou platieb nemozniciam alebo poistovniam s jasnym prerozdelenim medzi memocnicu a lekara napr 20/80. Toto je vsak iba jedna z mnohych oblasti, ktoru treba zmenit v zdravotnictve.
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy Asi kombinácia odpovedí a,b,c a este k tomu dôsledné uplatňovanie princípu , že prevencia je lacnejšia ako nákladná liečba a prísne posudzovanie efektivity preplácaných úkonov poisťovňami. Lekárov treba celkovo spoločensky a materiálne oceniť tak , že ich postavenie v spoločnosti bude adekvátne ich poslaniu , ktoré je podstatne vyšie ako povedzme úradníkov. Treba nájsť objektívne kritériá na hodnotenie lekárov a tých dobrých oceniť lepšie ako iných. Efektívne využitie zdrojov a ocenennie kvality je cesta k potlačeniu úplatkov v zdravotníctve . Podotýkam že drobné pozornosti pre lekárov, kyticu kvetov , prípadne bonbonieru alebo kávu pre sestričky nepovažujem za úplatok.
Asi kombinácia odpovedí a,b,c a este k tomu dôsledné uplatňovanie princípu , že prevencia je lacnejšia ako nákladná liečba a prísne posudzovanie efektivity preplácaných úkonov poisťovňami. Lekárov treba celkovo spoločensky a materiálne oceniť tak , že ich postavenie v spoločnosti bude adekvátne ich poslaniu , ktoré je podstatne vyšie ako povedzme úradníkov. Treba nájsť objektívne kritériá na hodnotenie lekárov a tých dobrých oceniť lepšie ako iných. Efektívne využitie zdrojov a ocenennie kvality je cesta k potlačeniu úplatkov v zdravotníctve . Podotýkam že drobné pozornosti pre lekárov, kyticu kvetov , prípadne bonbonieru alebo kávu pre sestričky nepovažujem za úplatok.
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Bodi Marián Bodi
finančný riaditeľ
IBM Slovensko
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania Stat by mal zadefinovat standardnu starostlivost hradenu z verejnych zdrojov a vytvorit prostredie pre legalny a transparentny nadstandard. Samozrejme optimalizacia vyuzivania zdrojov vo verejnom zdravotnictve je viac nez potrebna.
Stat by mal zadefinovat standardnu starostlivost hradenu z verejnych zdrojov a vytvorit prostredie pre legalny a transparentny nadstandard. Samozrejme optimalizacia vyuzivania zdrojov vo verejnom zdravotnictve je viac nez potrebna.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy Jedine ak lekári budú adekvátne ocenení úmerne svojej zodpovednosti a kvalifikácii, budú menej náchylní na hľadanie "bočných" príjmov. Zachránené peniaze, ktoré sa pri obstarávaní väčších investícii dnes akosi "strácajú", by som pokladal za dobré zdroje na tento účel. Poplatky za nadštandard, napríklad za objednanie na konkrétny čas by som zatiaľ zachoval. Zrušenie by som zvažoval až vtedy, keď by sa dosiahla optimálna úroveň platov lekárov, pri ktorej by už na ne a ani na úplatky neboli takí "odkázaní". Pozrieť by sa bolo treba aj na údajne nízke limity zdravotných poisťovní, kvôli ktorým lekári musia odkladať lekárske zákroky.
Jedine ak lekári budú adekvátne ocenení úmerne svojej zodpovednosti a kvalifikácii, budú menej náchylní na hľadanie "bočných" príjmov. Zachránené peniaze, ktoré sa pri obstarávaní väčších investícii dnes akosi "strácajú", by som pokladal za dobré zdroje na tento účel. Poplatky za nadštandard, napríklad za objednanie na konkrétny čas by som zatiaľ zachoval. Zrušenie by som zvažoval až vtedy, keď by sa dosiahla optimálna úroveň platov lekárov, pri ktorej by už na ne a ani na úplatky neboli takí "odkázaní". Pozrieť by sa bolo treba aj na údajne nízke limity zdravotných poisťovní, kvôli ktorým lekári musia odkladať lekárske zákroky.
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania Je obvyklé, že za nadštandard sa platí. To, že slovenské zdravotníctvo neberie do úvahy obrovské vedľajšie náklady, ktoré vznikajú solovenskej ekonomike v dôsledku vysedávania pacinetov v čakárňach v z dôvodu zlého plánovania a objednávania pacientov(súkromné zdravotné zariadenia ukazujú, že plánované objednanie pacienta na konkrétny čas je možné), sa kompenzuje poplatkami. Preto ak si niekto váži svoj vlastný čas tak, že si radšej priplatí za prednostné/nadštandardné služby, mali by sme mu to umožniť. Alternatívou je zaviesť plánovanie aj do verejných zdravotných zariadení tak, aby pacienti chodili k lekárovi v čase, kedy sú objednaní. V čase mobilných aplikácií a internetu je to zvládnuteľné. Pri sledovaní odbornej diskusie o financovaní zdravotníctva sa mi nepodartilo zistiť, či v zdravotníctve existuje nejaký motivačný systém, ktorý by rozlišoval medzi špičkovými odborníkmi a nekompetentnými lajdákmi medzi lekármi. Možno aj to by pomohlo pri boji s korupciou. Ak hovoríme o úplatkoch všeobecne (nielen v zdravotníctve), ide o kombináciu morálneho úpadku spoločnosti (peniaze sú najvyššou hodnotou), pri ktorom je korupcia všeobecne akceptovaná a pocitu nedostatočného ochodnotenia za svoju prácu (čo je asi jav všeobecný a trvalý).
Je obvyklé, že za nadštandard sa platí. To, že slovenské zdravotníctvo neberie do úvahy obrovské vedľajšie náklady, ktoré vznikajú solovenskej ekonomike v dôsledku vysedávania pacinetov v čakárňach v z dôvodu zlého plánovania a objednávania pacientov(súkromné zdravotné zariadenia ukazujú, že plánované objednanie pacienta na konkrétny čas je možné), sa kompenzuje poplatkami. Preto ak si niekto váži svoj vlastný čas tak, že si radšej priplatí za prednostné/nadštandardné služby, mali by sme mu to umožniť. Alternatívou je zaviesť plánovanie aj do verejných zdravotných zariadení tak, aby pacienti chodili k lekárovi v čase, kedy sú objednaní. V čase mobilných aplikácií a internetu je to zvládnuteľné. Pri sledovaní odbornej diskusie o financovaní zdravotníctva sa mi nepodartilo zistiť, či v zdravotníctve existuje nejaký motivačný systém, ktorý by rozlišoval medzi špičkovými odborníkmi a nekompetentnými lajdákmi medzi lekármi. Možno aj to by pomohlo pri boji s korupciou. Ak hovoríme o úplatkoch všeobecne (nielen v zdravotníctve), ide o kombináciu morálneho úpadku spoločnosti (peniaze sú najvyššou hodnotou), pri ktorom je korupcia všeobecne akceptovaná a pocitu nedostatočného ochodnotenia za svoju prácu (čo je asi jav všeobecný a trvalý).
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
zvýšenie verejných zdrojov pre zdravotníctvo
Morháč Martin Morháč
riaditeľ
Sova Digital, a.s., Bratislava
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania Väčšina ľudí úplatky odsudzuje, ale takmer každý z nás si iniciatívne priplatí (uplatí), keď nám alebo našim blízkym zlyháva zdravie. Lekár si ani nemusí nič pýtať, my sami mu to vnucujeme. Nie som presvedčený, že kontroly, prenasledovanie a udávanie prinesie zlepšenie stavu. Cestu vidím jedine v zvyšovaní spoločenskej úrovne a v osvete.
Väčšina ľudí úplatky odsudzuje, ale takmer každý z nás si iniciatívne priplatí (uplatí), keď nám alebo našim blízkym zlyháva zdravie. Lekár si ani nemusí nič pýtať, my sami mu to vnucujeme. Nie som presvedčený, že kontroly, prenasledovanie a udávanie prinesie zlepšenie stavu. Cestu vidím jedine v zvyšovaní spoločenskej úrovne a v osvete.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
beztrestnosť pre ľudí, ktorí núkajú úplatky Ale zákaz pre lekárov aby boli zamestnaní v štátnej nemocnici a súčasne mali súkromnú ambulanciu. Kto chce podnikať ako lekár nech si zariadi vlastnú ambulanciu s operačným sálom, kde môže poskytovať nadštandardné služby za vyššie ceny. Zároveň by mali mať zdravotné poisťovne povinnosť uzatvárať s týmito špecialistami zmluvy o náhrade výkonov do výšky obvyklej v štátnych nemocniciach. Potom nemusím nadštandard pýtať v nekvalitnej nemocnici ale legálne si ho zaplatiť kvalitnému doktorovi. Táto možnosť už existuje aj dnes. Vzužívam ju,len si nadštandard musím zaplatiť celý sám. Prečo, keď som si 40 rokov riadne platil poistenie.
Ale zákaz pre lekárov aby boli zamestnaní v štátnej nemocnici a súčasne mali súkromnú ambulanciu. Kto chce podnikať ako lekár nech si zariadi vlastnú ambulanciu s operačným sálom, kde môže poskytovať nadštandardné služby za vyššie ceny. Zároveň by mali mať zdravotné poisťovne povinnosť uzatvárať s týmito špecialistami zmluvy o náhrade výkonov do výšky obvyklej v štátnych nemocniciach. Potom nemusím nadštandard pýtať v nekvalitnej nemocnici ale legálne si ho zaplatiť kvalitnému doktorovi. Táto možnosť už existuje aj dnes. Vzužívam ju,len si nadštandard musím zaplatiť celý sám. Prečo, keď som si 40 rokov riadne platil poistenie.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
neviem / nevyjadrujem sa / iné Kto a čo niekoho motivuje brať úplatok? Vec úplatku je vec vlastnej etiky a hodnôt. Prečo sa vyhovárať na okolnosti. Netolerancia brania úplatku zo strany samotných lekárov, jasne pomenovanie a riešenie takých kolegov pomôže najviac. Lgislatíva aj nástroje na to sú, stači konať. Lekári ako komunita tento nešvár vedia sami vyriešiť ak chcú.
Kto a čo niekoho motivuje brať úplatok? Vec úplatku je vec vlastnej etiky a hodnôt. Prečo sa vyhovárať na okolnosti. Netolerancia brania úplatku zo strany samotných lekárov, jasne pomenovanie a riešenie takých kolegov pomôže najviac. Lgislatíva aj nástroje na to sú, stači konať. Lekári ako komunita tento nešvár vedia sami vyriešiť ak chcú.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Čo naozaj zo strednodobého až dlhodobého hľadiska pomôže sú cieľavedomé opatrenia zamerané na zmenu kultúry v spoločnosti. Nie je mysliteľné, aby "čistý biznis" bol extrém, aby sme si obhajovali branie úplatkov tým, že nemáme dostatočnú výplatu, aby sme si mysleli, že ak dáme úplatok, tak dostaneme lepšiu službu alebo ovplyvníme nejaké rozhodnutie. Základ všetkého je v rodine a v hodnotách.
Čo naozaj zo strednodobého až dlhodobého hľadiska pomôže sú cieľavedomé opatrenia zamerané na zmenu kultúry v spoločnosti. Nie je mysliteľné, aby "čistý biznis" bol extrém, aby sme si obhajovali branie úplatkov tým, že nemáme dostatočnú výplatu, aby sme si mysleli, že ak dáme úplatok, tak dostaneme lepšiu službu alebo ovplyvníme nejaké rozhodnutie. Základ všetkého je v rodine a v hodnotách.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné V prvom rade úcta a dodržiavanie platných zákonov a pravidiel. Keď ide o vznešené činnosti ako záchrana života a zdravia, tak sa na to často zabúda. A jednoznačne by pomohla legalizácia niektorých poplatkov a nie ich cielené presúvanie do šedej alebo čiernej sféry.
V prvom rade úcta a dodržiavanie platných zákonov a pravidiel. Keď ide o vznešené činnosti ako záchrana života a zdravia, tak sa na to často zabúda. A jednoznačne by pomohla legalizácia niektorých poplatkov a nie ich cielené presúvanie do šedej alebo čiernej sféry.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
neviem / nevyjadrujem sa / iné Kvôli systematickému vyciciavaniu zdravotníctva parazitmi (obrovského rozsahu) neostáva na pacientov a lekárov toľko, koľko by malo. Riešenie? Ako pacient chcem platiť priamo lekárom a nemocniciam, transparentne a bez zbytočných prostredníkov. Ak im zaplatím priamo a legálne, už nie je dôvod pre úplatok. V zdravotnej poisťovni by som sa rád poistil voči dohodnutým rizikám, podobne ako poisťujem dom alebo auto. No tak ako neriešim cez poisťovňu bežnú údržbu auta či domu, nechcem cez poisťovňu riešiť ani bežnú údržbu svojho zdravia.
Kvôli systematickému vyciciavaniu zdravotníctva parazitmi (obrovského rozsahu) neostáva na pacientov a lekárov toľko, koľko by malo. Riešenie? Ako pacient chcem platiť priamo lekárom a nemocniciam, transparentne a bez zbytočných prostredníkov. Ak im zaplatím priamo a legálne, už nie je dôvod pre úplatok. V zdravotnej poisťovni by som sa rád poistil voči dohodnutým rizikám, podobne ako poisťujem dom alebo auto. No tak ako neriešim cez poisťovňu bežnú údržbu auta či domu, nechcem cez poisťovňu riešiť ani bežnú údržbu svojho zdravia.
Debnár Milan Debnár
hlavný sekretár
TREND
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
neviem / nevyjadrujem sa / iné Mali by sme sa prestať tváriť, že zdravotníctvo je bezplatné. Ľuďom povedať pravdu, že dostanú iba to na čo budú mať (financie/poistenie - nemyslím dnešnú neadresnú čiernu dieru, ktorá si vraví zdravotné poistenie na princípe solidarity, a ktorá je neudržateľná). Štát by sa zase mal prestať tváriť, že je dobrý ujo, ktorý tento systém, s ktorým nemá nič spoločné, čas od času, veľkodušne "zo svojich" peňazí zachráni...
Mali by sme sa prestať tváriť, že zdravotníctvo je bezplatné. Ľuďom povedať pravdu, že dostanú iba to na čo budú mať (financie/poistenie - nemyslím dnešnú neadresnú čiernu dieru, ktorá si vraví zdravotné poistenie na princípe solidarity, a ktorá je neudržateľná). Štát by sa zase mal prestať tváriť, že je dobrý ujo, ktorý tento systém, s ktorým nemá nič spoločné, čas od času, veľkodušne "zo svojich" peňazí zachráni...
Gregor Milan Gregor
predseda dozornej rady
CEIT
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
zvýšenie verejných zdrojov pre zdravotníctvo Možno nutne nie zvýšenie, ale skôr efektívne čerpanie verejných zdrojov na platy lekárov a zdravotníckeho personálu. Lekári by mali mať také platy, aby sa im neoplatilo brať úplatky, aby si vážili takúto dobrú prácu a aby im akákoľvek diskusia o úplatkoch bola vyslovene nepríjemná.
Možno nutne nie zvýšenie, ale skôr efektívne čerpanie verejných zdrojov na platy lekárov a zdravotníckeho personálu. Lekári by mali mať také platy, aby sa im neoplatilo brať úplatky, aby si vážili takúto dobrú prácu a aby im akákoľvek diskusia o úplatkoch bola vyslovene nepríjemná.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Sukeľ Ondrej Sukeľ
prezident
Slovenská lekárnická komora
neviem / nevyjadrujem sa / iné Iné. Dlhodobý nácvik aspoň základných morálnych princípov. Môj známy lekár mi rozprával príbeh - v prvom ročníku medicíny, na prvej prednáške sa istý učiteľ postavil na katedru a povedal - toto jediné sa na tejto škole musíte naučiť - že vy ste niekto a všetci ostatní sú pod vami. Ak tento spôsob prípravy budúcich lekárov v nejakej forme pretrváva, tak potom sa nečudujme. Všetko ostatné - bonboniérou počnúc, "kongresom" v Karibiku končiac - je iba dôsledok tohto elitárstva.
Iné. Dlhodobý nácvik aspoň základných morálnych princípov. Môj známy lekár mi rozprával príbeh - v prvom ročníku medicíny, na prvej prednáške sa istý učiteľ postavil na katedru a povedal - toto jediné sa na tejto škole musíte naučiť - že vy ste niekto a všetci ostatní sú pod vami. Ak tento spôsob prípravy budúcich lekárov v nejakej forme pretrváva, tak potom sa nečudujme. Všetko ostatné - bonboniérou počnúc, "kongresom" v Karibiku končiac - je iba dôsledok tohto elitárstva.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy a zmena moralky ve spolecnosti
a zmena moralky ve spolecnosti
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy Viaceré výskumy potvrdzujú, že zdrojov v slovenskom zdravotníctve je dostatok. problematická je predovšetkým ich alokácia a efektivita. Začať treba s väčšou transparentnosťou. Aj dnes sa viaceré nemocnice vyhýbajú kontrole verejnosti.
Viaceré výskumy potvrdzujú, že zdrojov v slovenskom zdravotníctve je dostatok. problematická je predovšetkým ich alokácia a efektivita. Začať treba s väčšou transparentnosťou. Aj dnes sa viaceré nemocnice vyhýbajú kontrole verejnosti.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy asi by to malo byt oddelene , v nejakom case podla poradia a v nejakom case objednani pacienti ktori si zaplatili prednostne osetrenie , napr doobeda taki a poobede zas ini .
asi by to malo byt oddelene , v nejakom case podla poradia a v nejakom case objednani pacienti ktori si zaplatili prednostne osetrenie , napr doobeda taki a poobede zas ini .
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania Vyzaduje si vsak dokladnu definiciu standardu. Samozrejme, rovnako plati aj potreba sprisnenia dohladu nad obstaravanim, to sa vsak tyka absolutne vsetkych rezortov. Zvysovanie verejnych zdrojov bez zmien v systeme je zbytocne podobne, ako skladovanie tekutin v deravych nadobach.
Vyzaduje si vsak dokladnu definiciu standardu. Samozrejme, rovnako plati aj potreba sprisnenia dohladu nad obstaravanim, to sa vsak tyka absolutne vsetkych rezortov. Zvysovanie verejnych zdrojov bez zmien v systeme je zbytocne podobne, ako skladovanie tekutin v deravych nadobach.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania Pri poplatku je presne definované akú službu za akú cenu dostanem. Ak by boli poplatky iba za nadštandard, potom by malo byť verejne známe čo je nevyhnutné a čo je štandardné.
Pri poplatku je presne definované akú službu za akú cenu dostanem. Ak by boli poplatky iba za nadštandard, potom by malo byť verejne známe čo je nevyhnutné a čo je štandardné.
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy Muži sú vraj z Marsu, ženy z Venuše.. Tušíte niekto, odkiaľ k nám prišlo zdravotníctvo v dnešnej podobe?..
Muži sú vraj z Marsu, ženy z Venuše.. Tušíte niekto, odkiaľ k nám prišlo zdravotníctvo v dnešnej podobe?..
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
neviem / nevyjadrujem sa / iné Najviac by pomohla jasná definícia zákonného nároku, ktorý je možné z verejných zdrojov garantovať, a to vo vecnej, časovej a finančnej rovine. Zároveň by každý kontakt poistenca so všeobecným lekárom, špecialistom, či nemocnicou mal končiť účtom, na ktorom je transparentne označené, koľko zdrojov bolo použitých z verejného zdravotného poistenia a koľko je spoluúčasť poistenca.
Najviac by pomohla jasná definícia zákonného nároku, ktorý je možné z verejných zdrojov garantovať, a to vo vecnej, časovej a finančnej rovine. Zároveň by každý kontakt poistenca so všeobecným lekárom, špecialistom, či nemocnicou mal končiť účtom, na ktorom je transparentne označené, koľko zdrojov bolo použitých z verejného zdravotného poistenia a koľko je spoluúčasť poistenca.
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
neviem / nevyjadrujem sa / iné Uplatkárstvo v zdravotníctve je len jeden zo syptómov choroby spoločnosti tvorenej jednotlivcami. Liek, ktorý potlačí tento symptóm, nevylieči chorobu ako takú a preto bude mať len krátkodobý efekt. Zamerajme sa radšej na liečenie choroby a to tým, že začneme u jej jednotlivcov a teda u seba samých. Zvnútra von.
Uplatkárstvo v zdravotníctve je len jeden zo syptómov choroby spoločnosti tvorenej jednotlivcami. Liek, ktorý potlačí tento symptóm, nevylieči chorobu ako takú a preto bude mať len krátkodobý efekt. Zamerajme sa radšej na liečenie choroby a to tým, že začneme u jej jednotlivcov a teda u seba samých. Zvnútra von.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Systém úplatkov vyplýva z nedostatočnej kapacity (čakacie doby), alebo / a kvality poskytovaných služieb. Pacienti majú potom na výber, či si za zrýchlený čas, alebo vyššiu kvalitu priplatia. Pacientovi je v princípe asi jedno, či je to oficiálna platba, alebo úplatok. Nie lekári musia stratiť motiváciu, ale pacienti. Pacientom túto "motiváciu" prakticky vnucuje štát. Posledným zrušením poplatkov za vyšetrenia motivácia na úplatky naopak zásadne stúpla.
Systém úplatkov vyplýva z nedostatočnej kapacity (čakacie doby), alebo / a kvality poskytovaných služieb. Pacienti majú potom na výber, či si za zrýchlený čas, alebo vyššiu kvalitu priplatia. Pacientovi je v princípe asi jedno, či je to oficiálna platba, alebo úplatok. Nie lekári musia stratiť motiváciu, ale pacienti. Pacientom túto "motiváciu" prakticky vnucuje štát. Posledným zrušením poplatkov za vyšetrenia motivácia na úplatky naopak zásadne stúpla.
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem / nevyjadrujem sa / iné Tak ako v každej inej oblasti: nastavenie štandardných trhových vzťahov. Mnohí si ešte snáď pamätáme, ako naši rodičia dávali v 80. rokoch úplatky za kúpu auta, farebného televízora či zavedenie pevnej telefónnej linky. V 90. rokoch sa ako vážne témy riešili úplatky v bankách, či "všimné" za rýchly zápis do obchodného registra či do katastra nehnuteľností. Toto všetko je dnes už našťastie minulosťou. Rovnováha ponuky a dopytu (či previs ponuky) a jasní súkromní vlastníci so správnou motiváciou to vyriešili. Bláboly na tému "zdravie nie je tovar" len zakrývajú to, že väčšine účastníkov systému zdravotníctva dnešný stav vyhovuje.
Tak ako v každej inej oblasti: nastavenie štandardných trhových vzťahov. Mnohí si ešte snáď pamätáme, ako naši rodičia dávali v 80. rokoch úplatky za kúpu auta, farebného televízora či zavedenie pevnej telefónnej linky. V 90. rokoch sa ako vážne témy riešili úplatky v bankách, či "všimné" za rýchly zápis do obchodného registra či do katastra nehnuteľností. Toto všetko je dnes už našťastie minulosťou. Rovnováha ponuky a dopytu (či previs ponuky) a jasní súkromní vlastníci so správnou motiváciou to vyriešili. Bláboly na tému "zdravie nie je tovar" len zakrývajú to, že väčšine účastníkov systému zdravotníctva dnešný stav vyhovuje.
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
neviem / nevyjadrujem sa / iné Hovorí sa, že „ryba smrdí od hlavy". Tam niekde by bolo fajn začať. Chce to však profesionálnych leaderov s charakterom, cťou a morálkou. Ozaj, ste tam vôbec ešte niekde? Pevne verím, že áno.
Hovorí sa, že „ryba smrdí od hlavy". Tam niekde by bolo fajn začať. Chce to však profesionálnych leaderov s charakterom, cťou a morálkou. Ozaj, ste tam vôbec ešte niekde? Pevne verím, že áno.
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
zvýšenie verejných zdrojov pre zdravotníctvo A samozrejme aj čo najväčšie stransparentnenie tokov týchto zdrojov. Poplatky za nadštandard sa nezávisle na fakte, ako sa ich bude štát snažiť regulovať, v systéme v nejakej forme objavia. Je to logické, lebo zdravie je pre každého dôležité, a ak si naň môže dovoliť "vynaložiť prostriedky", tak to určite urobí.
A samozrejme aj čo najväčšie stransparentnenie tokov týchto zdrojov. Poplatky za nadštandard sa nezávisle na fakte, ako sa ich bude štát snažiť regulovať, v systéme v nejakej forme objavia. Je to logické, lebo zdravie je pre každého dôležité, a ak si naň môže dovoliť "vynaložiť prostriedky", tak to určite urobí.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
zvýšenie verejných zdrojov pre zdravotníctvo Ako je to v trhovom hospodárstve. Zaplatiť za poskytnutú zdravotnú starostlivosť podľa cenníka. Ale je každý podnikateľom? Alebo Lekár by mal byť platený podľa poskytnutej pomoci, avšak v praxi je to nateraz nerealizovateľné.
Ako je to v trhovom hospodárstve. Zaplatiť za poskytnutú zdravotnú starostlivosť podľa cenníka. Ale je každý podnikateľom? Alebo Lekár by mal byť platený podľa poskytnutej pomoci, avšak v praxi je to nateraz nerealizovateľné.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania
Lazarovič Tibor Lazarovič
generálny riaditeľ
BC Torsion, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
zvýšenie verejných zdrojov pre zdravotníctvo Mám to šťastie, že poznám niekoľkých dobrých lekárov a v podstate ja a moja rodina sme zdraví. Pri mojich osobných skúsenostiach so zdravotníctvom na Slovensku som sa v podstate stretol iba s profesionalitou a poctivými lekármi a sestričkami. Som však presvedčený, že zdravotníctvo je finančne poddimenzované, ale zároveň je aj rozkrádané a preto navýšenie verejných zdrojov musí ísť ruka v ruke s vyčistením verejného obstarávania. Všade platí, že je to o ľuďoch, môžeme mať akékoľvek dobré zákony o verejnom obstaraní, pokiaľ budú zdravotníctvo manažovať nepoctiví manažéri, potom zmena tak ľahko nepríde. Dary lekárom, sestričkám a ich inštitúciám dávam vždy, keď mám dobrý pocit z ich prístupu, ako vyjadrenie vďaky.
Mám to šťastie, že poznám niekoľkých dobrých lekárov a v podstate ja a moja rodina sme zdraví. Pri mojich osobných skúsenostiach so zdravotníctvom na Slovensku som sa v podstate stretol iba s profesionalitou a poctivými lekármi a sestričkami. Som však presvedčený, že zdravotníctvo je finančne poddimenzované, ale zároveň je aj rozkrádané a preto navýšenie verejných zdrojov musí ísť ruka v ruke s vyčistením verejného obstarávania. Všade platí, že je to o ľuďoch, môžeme mať akékoľvek dobré zákony o verejnom obstaraní, pokiaľ budú zdravotníctvo manažovať nepoctiví manažéri, potom zmena tak ľahko nepríde. Dary lekárom, sestričkám a ich inštitúciám dávam vždy, keď mám dobrý pocit z ich prístupu, ako vyjadrenie vďaky.
Jurík Tomáš Jurík
výkonný riaditeľ
Euler Hermes Services Slovensko
sprísnenie kontroly obstarávania väčších investícií s presunom úspor na platy Problém vždy bol v prerozdelení balíka peňazí, ktoré idú na zdravotníctvo. Ak by nekončili vo vreckách majiteľov spriaznených firiem, tak by mohli oficiálne skončiť vo vrecku lekára, resp. v konečnom dôsledku vo vrecku pacienta (cez vyšší štandard starostlivosti). Nie je to však zďaleka jediný problém, ktorý treba v zdravotníctve vyriešiť.
Problém vždy bol v prerozdelení balíka peňazí, ktoré idú na zdravotníctvo. Ak by nekončili vo vreckách majiteľov spriaznených firiem, tak by mohli oficiálne skončiť vo vrecku lekára, resp. v konečnom dôsledku vo vrecku pacienta (cez vyšší štandard starostlivosti). Nie je to však zďaleka jediný problém, ktorý treba v zdravotníctve vyriešiť.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
neviem / nevyjadrujem sa / iné Konečne jasne definovať, čo je štandard a netváriť sa, že verejné poistenie dokáže utiahnuť všetko. Spoplatniť, to čo je mimo neho. A zaviesť detailné pravidlá o prípustných príjmoch zdravotníckych pracovníkov a poskytovateľov a prípadne aj ich zverejňovaní.
Konečne jasne definovať, čo je štandard a netváriť sa, že verejné poistenie dokáže utiahnuť všetko. Spoplatniť, to čo je mimo neho. A zaviesť detailné pravidlá o prípustných príjmoch zdravotníckych pracovníkov a poskytovateľov a prípadne aj ich zverejňovaní.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem / nevyjadrujem sa / iné

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní