Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Veríte, že vláda má záujem o podporu investovania na kapitálových trhoch, keď zároveň odhovára od rizikového investovania v penzijných fondoch?

  1. rozhodne áno 1 %
  2. skôr áno 10 %
  3. skôr nie 38 %
  4. rozhodne nie 22 %
  5. neviem /nevyjadrujem sa/iné 28 %


Uzávierka hlasovania: 25.05.2015. Počet respondentov: 89.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kohút Aleš Kohút
konateľ
Mayer/McCann-Erickson
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Novotná Alexandra Novotná
majiteľka
Klinika Esthetic
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie Vláda podporuje to, čo sa jej práve hodí do politickej vitríny.
Vláda podporuje to, čo sa jej práve hodí do politickej vitríny.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
skôr nie Podpora investovania zo strany vlády nie je konzistentná a čitateľná. Podmienky druhého piliera sa menia v čase podľa aktuálnych priorít a chýbajúcich prostriedkov v štátnom rozpočte, či v rozpočte sociálnej poisťovne. Na druhej strane novela zákona o dani z príjmov navrhuje niekoľko zaujímavých krokov pre podporu investovania na kapitálových trhoch. Napríklad oslobodenie na príjmy z predaja cenných papierov obchodovaných na regulovanom trhu s takzvaným časovým testom, alebo podporu dlhodobého investičného sporenia. Pokiaľ aj má vláda premyslenú dlhodobú stratégiu podpory investovania, sama ju narúša nesystémovými krokmi pre jej aktuálne potreby.
Podpora investovania zo strany vlády nie je konzistentná a čitateľná. Podmienky druhého piliera sa menia v čase podľa aktuálnych priorít a chýbajúcich prostriedkov v štátnom rozpočte, či v rozpočte sociálnej poisťovne. Na druhej strane novela zákona o dani z príjmov navrhuje niekoľko zaujímavých krokov pre podporu investovania na kapitálových trhoch. Napríklad oslobodenie na príjmy z predaja cenných papierov obchodovaných na regulovanom trhu s takzvaným časovým testom, alebo podporu dlhodobého investičného sporenia. Pokiaľ aj má vláda premyslenú dlhodobú stratégiu podpory investovania, sama ju narúša nesystémovými krokmi pre jej aktuálne potreby.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne nie Podľa môjho názoru nielen že to vláda nemyslí vážne, ale je to i dôkaz toho, že sa nerozhoduje na základe všeobecne platných ekonomických pravidiel. Veď ako môže na jednej strane tvrdiť, že štát v budúcnosti zabezpečí pre výplatu dôchodkov lepšie podmienky ako druhý pilier a na druhej strane vyvolávať nedôveru a kritiku v zhodnocovaní peňazí v druhom pilieri, to je na základe rastu spoločností na kapitálových trhoch. Veď rast ekonomiky a teda i príjmy štátu sú závisle len od ziskovosti a fungovania podnikateľských subjektov. Problém je asi v tom, že vláda nevytvára vhodné podmienky pre podnikateľské subjekty, ale naopak zvyšuje daňový základ na daň z príjmov právnických osôb, zvyšuje administratívne zaťaženie a tým i prevádzkové náklady, čo vedie k znižovaniu ziskovosti spoločností. A to ešte nehovoríme o vplyve demografického vývoja spoločnosti.
Podľa môjho názoru nielen že to vláda nemyslí vážne, ale je to i dôkaz toho, že sa nerozhoduje na základe všeobecne platných ekonomických pravidiel. Veď ako môže na jednej strane tvrdiť, že štát v budúcnosti zabezpečí pre výplatu dôchodkov lepšie podmienky ako druhý pilier a na druhej strane vyvolávať nedôveru a kritiku v zhodnocovaní peňazí v druhom pilieri, to je na základe rastu spoločností na kapitálových trhoch. Veď rast ekonomiky a teda i príjmy štátu sú závisle len od ziskovosti a fungovania podnikateľských subjektov. Problém je asi v tom, že vláda nevytvára vhodné podmienky pre podnikateľské subjekty, ale naopak zvyšuje daňový základ na daň z príjmov právnických osôb, zvyšuje administratívne zaťaženie a tým i prevádzkové náklady, čo vedie k znižovaniu ziskovosti spoločností. A to ešte nehovoríme o vplyve demografického vývoja spoločnosti.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
skôr áno Zvláštne obmedzenia rizikového investovania správcovských spoločností chápem skôr ako nástroj na kontrolu (boj proti) týmto neštátnym subjektom než za snahu o obmedzenie kapitálového investovania vôbec.
Zvláštne obmedzenia rizikového investovania správcovských spoločností chápem skôr ako nástroj na kontrolu (boj proti) týmto neštátnym subjektom než za snahu o obmedzenie kapitálového investovania vôbec.
Bobovnický Artur Bobovnický
Obchodný riaditeľ
Ševt a.s.
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
rozhodne nie
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Vaculčiak Branislav Vaculčiak
konateľ
Indexpodnikatela.sk
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
skôr áno Nemyslím si, že tieto dve veci majú priamy súvis. V prípade penzií ide najmä o zníženie atraktívnosti ziskov v druhom pilieri v rovnici: nízke zisky = zlý druhý pilier a následný presun sporiteľov do prvého s cieľom znížiť schodok Sociálnej poisťovne. Podporu vlády v oblasti individuálneho investovania vítam, samozrejme za predpokladu, že nezostane len v rovine dokumentov či kozmetických úprav.
Nemyslím si, že tieto dve veci majú priamy súvis. V prípade penzií ide najmä o zníženie atraktívnosti ziskov v druhom pilieri v rovnici: nízke zisky = zlý druhý pilier a následný presun sporiteľov do prvého s cieľom znížiť schodok Sociálnej poisťovne. Podporu vlády v oblasti individuálneho investovania vítam, samozrejme za predpokladu, že nezostane len v rovine dokumentov či kozmetických úprav.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
neviem /nevyjadrujem sa/iné Veríte, že slečna chce s Vami vychovávať deti, keď všetkým verejne hovorí, aký ste nemožný v posteli?
Veríte, že slečna chce s Vami vychovávať deti, keď všetkým verejne hovorí, aký ste nemožný v posteli?
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne nie Je až dojemné, aké úsilie vynakladá vláda nato, aby niekto náhodou neutrpel na finančných trhoch úspech, alebo zbohatol akýmkoľvek iným legálnym spôsobom. Bohatý človek je totiž človek nezávislý, ťažko ovládateľný a ovplyvniteľný. Taký sa do konceptu všeovládajúcej vlády nehodí. Ale niekto bohatý byť musí, preto sú tieto osoby starostlivo vyberané z úzkeho okruhu dostatočne preverených súdruhov.
Je až dojemné, aké úsilie vynakladá vláda nato, aby niekto náhodou neutrpel na finančných trhoch úspech, alebo zbohatol akýmkoľvek iným legálnym spôsobom. Bohatý človek je totiž človek nezávislý, ťažko ovládateľný a ovplyvniteľný. Taký sa do konceptu všeovládajúcej vlády nehodí. Ale niekto bohatý byť musí, preto sú tieto osoby starostlivo vyberané z úzkeho okruhu dostatočne preverených súdruhov.
Šulík Igor Šulík
managing partner
Amrop Slovakia
rozhodne nie
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Odhováranie od penzijných fondov je primárne spojené so záujmom súčasnej vlády mať finančne pod kontrolou v maximálnej miere penzijný systém, vplyv na kapitálový trh je sekundárna záležitosť. Pre podporu investovania na kapitálových trhoch však vláda môže urobiť viac vrátane zrušenia niektorých opatrení ktoré zaviedla.
Odhováranie od penzijných fondov je primárne spojené so záujmom súčasnej vlády mať finančne pod kontrolou v maximálnej miere penzijný systém, vplyv na kapitálový trh je sekundárna záležitosť. Pre podporu investovania na kapitálových trhoch však vláda môže urobiť viac vrátane zrušenia niektorých opatrení ktoré zaviedla.
Chodák Ivan Chodák
partner
Accuratio, s.r.o.
rozhodne nie Doterajšie kroky vlády, napríklad pri doprivatizácií Slovak Telekomu, či zákonných obmedzeniach investovania penzijných fondov (prísnejšie pravidlá pri výbere aktív) hovoria za seba.
Doterajšie kroky vlády, napríklad pri doprivatizácií Slovak Telekomu, či zákonných obmedzeniach investovania penzijných fondov (prísnejšie pravidlá pri výbere aktív) hovoria za seba.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr nie A okrem toho je tu aj predaj/nepredaj slovenského Telekomu ...
A okrem toho je tu aj predaj/nepredaj slovenského Telekomu ...
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr nie
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Bednárová Klaudia Bednárová
managing director
the Bridge
skôr nie
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
rozhodne nie
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
rozhodne nie
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
rozhodne nie
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr nie
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne nie Určite nie. "Kapitál", ten súkromný, alebo "trh" sú nežiadúce, zlé.
Určite nie. "Kapitál", ten súkromný, alebo "trh" sú nežiadúce, zlé.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne nie Ak by vláda podporovala investovanie na kapitalovych trhoch, tak by nezavádzala napr. zdravotné odvody z výnosov cenných papierov.
Ak by vláda podporovala investovanie na kapitalovych trhoch, tak by nezavádzala napr. zdravotné odvody z výnosov cenných papierov.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
neviem /nevyjadrujem sa/iné V súvislosti s penzijnými fondami má vláda jediný záujem: Ako oddialiť agóniu prvého piliera a na to potrebuje odčerpať zdroje z druhého piliera bez ohľadu na občana a na dlhodobé potreby.
V súvislosti s penzijnými fondami má vláda jediný záujem: Ako oddialiť agóniu prvého piliera a na to potrebuje odčerpať zdroje z druhého piliera bez ohľadu na občana a na dlhodobé potreby.
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr nie Nespomínam si na nejaký počin, ktorý by takýto záujem aj dokazoval a posunul zo sféry deklarácie do reality.
Nespomínam si na nejaký počin, ktorý by takýto záujem aj dokazoval a posunul zo sféry deklarácie do reality.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
skôr nie
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr nie
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa/iné Ja záujmom vlády už dlhší čas nerozumiem.
Ja záujmom vlády už dlhší čas nerozumiem.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
neviem /nevyjadrujem sa/iné Neviem, či to spolu priamo súvisí. Penzijné fondy sú typickými predstaviteľmi konzervatívnych investorov,nie rizikových. Navyše si myslím, že slovenský kapitálový trh je príliš malý a jeho oživenie je možné len v spojení sa do väčieho celku, napríklad s Waršavou, Viedňou.
Neviem, či to spolu priamo súvisí. Penzijné fondy sú typickými predstaviteľmi konzervatívnych investorov,nie rizikových. Navyše si myslím, že slovenský kapitálový trh je príliš malý a jeho oživenie je možné len v spojení sa do väčieho celku, napríklad s Waršavou, Viedňou.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr nie
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr nie Myslím si že skôr nie, lebo na to by nemohli mať taký "dosah" ako by si želali....
Myslím si že skôr nie, lebo na to by nemohli mať taký "dosah" ako by si želali....
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr nie
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
skôr nie
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie Kedze som nezachytil doteraz zo strany vlady nikdy nic relevantne k tejto teme a aj pokus s vlastnym predajom akcii Telekomu dopadol ako dopadol, nemam pocit, ze by sa tymto vlada akokolvek zaoberala (teda okrem negativnej reklamy pripenzijnych fondoch).
Kedze som nezachytil doteraz zo strany vlady nikdy nic relevantne k tejto teme a aj pokus s vlastnym predajom akcii Telekomu dopadol ako dopadol, nemam pocit, ze by sa tymto vlada akokolvek zaoberala (teda okrem negativnej reklamy pripenzijnych fondoch).
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne nie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne nie Predovšetkým, táto vláda nemá rada trh.
Predovšetkým, táto vláda nemá rada trh.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
skôr nie
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
rozhodne nie Vláda má jediný prioritný záujem a to, aby ju ľudia vnímali ako sociálne orientovanú a starostlivú. Všetko ostatné je druhoradé. Pragmaticky vzaté podpora investovania na kapitálových trhoch jej politické body neprinesie, ale oslabenie penzijných fondov prinesie aj peniaze, ktoré je možné minúť, aj body.
Vláda má jediný prioritný záujem a to, aby ju ľudia vnímali ako sociálne orientovanú a starostlivú. Všetko ostatné je druhoradé. Pragmaticky vzaté podpora investovania na kapitálových trhoch jej politické body neprinesie, ale oslabenie penzijných fondov prinesie aj peniaze, ktoré je možné minúť, aj body.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno Vláda je všeobecne značne bez plánu a táto otázka len toto tvrdenie podporuje. Respektíve, nejaký plán za týmito úvahami bude, akurát som presvedčený o tom, že "istotu" bude mať skôr investor (sponzor?) ako bežný občan.
Vláda je všeobecne značne bez plánu a táto otázka len toto tvrdenie podporuje. Respektíve, nejaký plán za týmito úvahami bude, akurát som presvedčený o tom, že "istotu" bude mať skôr investor (sponzor?) ako bežný občan.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr nie
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa/iné Táto vláda urobila prilíš veľa schizofrenických rozhodnutí na to, aby som jej v niečom zásadnom verila, respektíve sa zaoberala jej vyhláseniami.
Táto vláda urobila prilíš veľa schizofrenických rozhodnutí na to, aby som jej v niečom zásadnom verila, respektíve sa zaoberala jej vyhláseniami.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr nie
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr nie Už len preto, že typický vládny volič asi nie je niekto, kto je schopný vykonať akúkoľvek operáciu, či naplniť svoj zámer na kapitálovom trhu. Samozrejme nemyslím tým mecenášov a sponzorov, ale riadnych, bežných občanov, ktorí chcú byť zodpovední za svoju budúcnosť a budúcnosť svojich rodín. A úplne iná otázka je, či vôbec na Slovensku existuje štandardný kapitálový trh.
Už len preto, že typický vládny volič asi nie je niekto, kto je schopný vykonať akúkoľvek operáciu, či naplniť svoj zámer na kapitálovom trhu. Samozrejme nemyslím tým mecenášov a sponzorov, ale riadnych, bežných občanov, ktorí chcú byť zodpovední za svoju budúcnosť a budúcnosť svojich rodín. A úplne iná otázka je, či vôbec na Slovensku existuje štandardný kapitálový trh.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno Vždy sa snažím porozumieť závažným rozhodnutiam a hľadám racio v zložitých prepletencoch názorov a konkrétnych skutkov zodpovedných ľudí a to aj na politickej a spoločemsko-ekonomickej scéne súčasnosti
Vždy sa snažím porozumieť závažným rozhodnutiam a hľadám racio v zložitých prepletencoch názorov a konkrétnych skutkov zodpovedných ľudí a to aj na politickej a spoločemsko-ekonomickej scéne súčasnosti
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem /nevyjadrujem sa/iné
Lazarovič Tibor Lazarovič
generálny riaditeľ
BC Torsion, s.r.o.
skôr nie
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr nie To by sme chceli od tejto vlády veľa, keď čakáme nejaký koncepčný postoj k tejto téme. Prvé je jej v podstate šuma fuk a druhé má jasne politické motívy absolútne nesúvisiace so strachom o investície ľudí.
To by sme chceli od tejto vlády veľa, keď čakáme nejaký koncepčný postoj k tejto téme. Prvé je jej v podstate šuma fuk a druhé má jasne politické motívy absolútne nesúvisiace so strachom o investície ľudí.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr nie Táto socialistická vláda je neodborná a schizofrenická: o privatizácii nechce nič počuť, ale privatizuje, podporuje ľudí na vstup d akciových trhov, ale ruší 2. pilier, hovorí o podpore podnikateľského prostredia, ale podporuje neodborných odborárov, chce budovať inteligentnú ekonomiku, ale prehajdáka EÚ fondy, pri projekte novej nemocnice hovorí, že štátne firmy nevedia hospodáriť, ale zároveň tvrdí, že treba znárodňovať energetiku, lebo štát je dobrým hospodárom, atď. Socialisti hovoria to čo sa im hodí do agendy a do agendy ich bohatým kamarátom.
Táto socialistická vláda je neodborná a schizofrenická: o privatizácii nechce nič počuť, ale privatizuje, podporuje ľudí na vstup d akciových trhov, ale ruší 2. pilier, hovorí o podpore podnikateľského prostredia, ale podporuje neodborných odborárov, chce budovať inteligentnú ekonomiku, ale prehajdáka EÚ fondy, pri projekte novej nemocnice hovorí, že štátne firmy nevedia hospodáriť, ale zároveň tvrdí, že treba znárodňovať energetiku, lebo štát je dobrým hospodárom, atď. Socialisti hovoria to čo sa im hodí do agendy a do agendy ich bohatým kamarátom.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem /nevyjadrujem sa/iné Ftipne položená otázka. Neviem odpovedať. Ale viem, že nikdy nechcem investovať so štátom.
Ftipne položená otázka. Neviem odpovedať. Ale viem, že nikdy nechcem investovať so štátom.
Bizub Vladimír Bizub
prokúra
Kaufland Slovenská republika v.o.s.
skôr nie

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní