Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Je podľa vás zavedenie národných kvót pre prijímanie utečencov v EÚ vhodné riešenie?

  1. rozhodne áno 4 %
  2. skôr áno 18 %
  3. skôr nie 29 %
  4. rozhodne nie 38 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 11 %


Uzávierka hlasovania: 22.06.2015. Počet respondentov: 114.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie EÚ by si mala stanoviť jasné pravidlá pre vstup na svoje územie a skôr pomôcť južným krajinám únie lepšie strážiť hranice. Nie je únosné, aby sa Afrika presťahovala do Európy, pretože je tam ekonomická situácia zlá.
EÚ by si mala stanoviť jasné pravidlá pre vstup na svoje územie a skôr pomôcť južným krajinám únie lepšie strážiť hranice. Nie je únosné, aby sa Afrika presťahovala do Európy, pretože je tam ekonomická situácia zlá.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
rozhodne nie
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
rozhodne nie ľudskosť sa nemeria v kvótach ...
ľudskosť sa nemeria v kvótach ...
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
skôr áno Pokiaľ by išlo o indikatívne kvóty, ktoré by boli podriadené princípu dobrovoľnosti a týkali by sa len tých ktorí utekajú „o holý život“ tak si myslím, že by to bolo celoeurópsky fér. Predstavujem si pritom, že by to bola akoby distribuovaná alternatíva prihraničných stanových táborov, ktoré existujú okolo Sýrie a pod. S prirodzeným návratom späť, keď problémy pominú.
Pokiaľ by išlo o indikatívne kvóty, ktoré by boli podriadené princípu dobrovoľnosti a týkali by sa len tých ktorí utekajú „o holý život“ tak si myslím, že by to bolo celoeurópsky fér. Predstavujem si pritom, že by to bola akoby distribuovaná alternatíva prihraničných stanových táborov, ktoré existujú okolo Sýrie a pod. S prirodzeným návratom späť, keď problémy pominú.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne nie
Bobovnický Artur Bobovnický
Obchodný riaditeľ
Ševt a.s.
skôr áno Je to najlepšie riešenie zo všetkých zlých riešení, ktorých zvažovanie je dôsledkom dlhodobého neriešenia, alebo skôr nevhodného zasahovania najrozvinutejších krajín sveta do vývoja v niektorých rozvojových krajinách.
Je to najlepšie riešenie zo všetkých zlých riešení, ktorých zvažovanie je dôsledkom dlhodobého neriešenia, alebo skôr nevhodného zasahovania najrozvinutejších krajín sveta do vývoja v niektorých rozvojových krajinách.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Som absolútne proti akýmkoľvek kvótam a nanucovaniu utečencov členským krajinám. Je to len otvorená pozvánka pre ďalších, a nič nerieši. Pravde sa treba pozrieť do očí a riešiť problém tretieho sveta nie na konferenciách tretieho sektora, ale reálnymi možnosťami uplatnenia a odbytom pre týchto ľudí v ich domovských krajinách. Už teraz máme ghetá cudzincov po celej Európe, a nefungujú.
Som absolútne proti akýmkoľvek kvótam a nanucovaniu utečencov členským krajinám. Je to len otvorená pozvánka pre ďalších, a nič nerieši. Pravde sa treba pozrieť do očí a riešiť problém tretieho sveta nie na konferenciách tretieho sektora, ale reálnymi možnosťami uplatnenia a odbytom pre týchto ľudí v ich domovských krajinách. Už teraz máme ghetá cudzincov po celej Európe, a nefungujú.
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Migracii treba predchadzat v miestach kde vznika.
Migracii treba predchadzat v miestach kde vznika.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
neviem / nevyjadrujem sa / iné Kvóty sú dôsledkom nedostatočnej úrovne ochrany južnej hranice EÚ a živnou pôdou pre kritikov funkčnosti tejto organizácie. Na druhej strane treba povedať, že kvóty neznamenajú automaticky azyl. Slovensko má jednu z najtvrdších azylových procedúr a tá je aj po podpise Lisabonskej zmluvy v kompetencii jednotlivých štátov.
Kvóty sú dôsledkom nedostatočnej úrovne ochrany južnej hranice EÚ a živnou pôdou pre kritikov funkčnosti tejto organizácie. Na druhej strane treba povedať, že kvóty neznamenajú automaticky azyl. Slovensko má jednu z najtvrdších azylových procedúr a tá je aj po podpise Lisabonskej zmluvy v kompetencii jednotlivých štátov.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
rozhodne nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr nie Spolužitie v spoločnej domácnosti má byť v dobrom i zlom. Ak však jeden z členov rodiny nechá otvorené okno, cez ktoré vlezie do bytu veľa cudzích ľudí, tak by sa nemalo primárne diskutovať o tom, koľko z nich do spálne a koľko do kuchyne, ale ako to okno zavrieť, aby neprichádzali ďalší.
Spolužitie v spoločnej domácnosti má byť v dobrom i zlom. Ak však jeden z členov rodiny nechá otvorené okno, cez ktoré vlezie do bytu veľa cudzích ľudí, tak by sa nemalo primárne diskutovať o tom, koľko z nich do spálne a koľko do kuchyne, ale ako to okno zavrieť, aby neprichádzali ďalší.
Zászlós Gábor Zászlós
predseda predstavenstva
TriGranit Centrum, a.s.
skôr áno Nie je správne, ale prechodne je akceptovateľné. Predovšetkým by sme mali mať jasno v kategóriách migrantov ako politických azylantov, ekonomických žiadateľov a do tretice kategóriu, ktorí sú vo svojich domovských krajinách priamo ohrozovaní z dôvodov rasových, náboženských a pod. Európska únia je hodnotové spoločenstvo no súčasne je to aj silný globálny ekonomický a bezpečnostný hráč. Otázka migrácie je nesmierne zložitá a náročná z hľadiska ekonomického, morálneho a spoločenského. Riešenia nie sú jednoduché a hlavne rýchle. Žiaľ, túto otázku mnohí politici zneužívajú, svojim voličom komunikujú jednoduché slogany typu ,, Utečenec ti zoberie prácu a ohrozí tvoje sociálne istoty.´´ Je to absolútne nezodpovedné stanovisko a neadekvátne pre zavádzanie voličov. Nové ploty, či múry vec tiež nevyriešia. Potrebuje to širokospektrálnu iniciatívu politických špičiek najsilnejších európskych štátov s citlivým nasadením diplomacie v prospech hľadanie spôsobu riešenia v miestach, teda v krajinách pôvodu, kde rôzne typy migrácií vznikajú. Tieto riešenia sa musia zamerať pomocou diplomacie hlavne na sprostredkovanie ekonomickej pomoci, ale aj smerom k posilňovaniu demokratických princípov v zdrojových krajinách.
Nie je správne, ale prechodne je akceptovateľné. Predovšetkým by sme mali mať jasno v kategóriách migrantov ako politických azylantov, ekonomických žiadateľov a do tretice kategóriu, ktorí sú vo svojich domovských krajinách priamo ohrozovaní z dôvodov rasových, náboženských a pod. Európska únia je hodnotové spoločenstvo no súčasne je to aj silný globálny ekonomický a bezpečnostný hráč. Otázka migrácie je nesmierne zložitá a náročná z hľadiska ekonomického, morálneho a spoločenského. Riešenia nie sú jednoduché a hlavne rýchle. Žiaľ, túto otázku mnohí politici zneužívajú, svojim voličom komunikujú jednoduché slogany typu ,, Utečenec ti zoberie prácu a ohrozí tvoje sociálne istoty.´´ Je to absolútne nezodpovedné stanovisko a neadekvátne pre zavádzanie voličov. Nové ploty, či múry vec tiež nevyriešia. Potrebuje to širokospektrálnu iniciatívu politických špičiek najsilnejších európskych štátov s citlivým nasadením diplomacie v prospech hľadanie spôsobu riešenia v miestach, teda v krajinách pôvodu, kde rôzne typy migrácií vznikajú. Tieto riešenia sa musia zamerať pomocou diplomacie hlavne na sprostredkovanie ekonomickej pomoci, ale aj smerom k posilňovaniu demokratických princípov v zdrojových krajinách.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr nie je absolutne nutne ukončiť boje, aby sa mohli vrátiť resp. zostať vo svojich domovoch v materských krajinach
je absolutne nutne ukončiť boje, aby sa mohli vrátiť resp. zostať vo svojich domovoch v materských krajinach
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
skôr nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne nie Vhodne riešenie je obrana hraníc a určenie kvôt výšky ozbrojených kontingentov, ktorými jednotlivé krajiny prispejú. EU sa na jednej strane tvári ako štát, čo určuje, koľko cudzích občanov majú členské krajiny prijať na svoje zvrchované územia, na druhes strane nie je schopná zabezpečiť vlastnú obranu. Obyčajné pokrytectvo.
Vhodne riešenie je obrana hraníc a určenie kvôt výšky ozbrojených kontingentov, ktorými jednotlivé krajiny prispejú. EU sa na jednej strane tvári ako štát, čo určuje, koľko cudzích občanov majú členské krajiny prijať na svoje zvrchované územia, na druhes strane nie je schopná zabezpečiť vlastnú obranu. Obyčajné pokrytectvo.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne nie Kazdy clen shengenskeho priestoru zodpoveda za bezpecnost a neprechodnost hranic.A tie nie su korzo.Takymto pristupom sa zruti shengen a zacne sa islamizacia Europy.
Kazdy clen shengenskeho priestoru zodpoveda za bezpecnost a neprechodnost hranic.A tie nie su korzo.Takymto pristupom sa zruti shengen a zacne sa islamizacia Europy.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Keď sa nebránime EU dotáciám, nemôžeme sa brániť ani utečeneckým kvótam. Európska vec verejná nie je iba o tom dobrom, ale aj o tom ťažkom.
Keď sa nebránime EU dotáciám, nemôžeme sa brániť ani utečeneckým kvótam. Európska vec verejná nie je iba o tom dobrom, ale aj o tom ťažkom.
Kasaj Ivan Kasaj
konateľ
Provocation bureau, s.r.o., Trnava
skôr áno Nemyslím, že by sme si mohli dovoliť v spoločenstve, do ktorého sme dobrovoľne vstúpili s určitými záväzkami, nechať problém iba na pleciach krajín, ktoré sú tranzitnými alebo cieľovými destináciami utečencov. Viac, než utečeneckého problému, sa však bojím mentality priemerného človeka, ktorému chýba akékoľvek kritické myslenie a v mene svojho vlastného pohodlia zastáva okamžite radikálne postoje. O to viac ma prekvapuje, keď takéto správanie vidím u ľudí, ktorých som považoval za rozhľadených a inteligentných.
Nemyslím, že by sme si mohli dovoliť v spoločenstve, do ktorého sme dobrovoľne vstúpili s určitými záväzkami, nechať problém iba na pleciach krajín, ktoré sú tranzitnými alebo cieľovými destináciami utečencov. Viac, než utečeneckého problému, sa však bojím mentality priemerného človeka, ktorému chýba akékoľvek kritické myslenie a v mene svojho vlastného pohodlia zastáva okamžite radikálne postoje. O to viac ma prekvapuje, keď takéto správanie vidím u ľudí, ktorých som považoval za rozhľadených a inteligentných.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr nie
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Kvóty riešia následky utečeneckej vlny a nie jej príčiny. Pozornosť aj prostriedky EU by mali smerovať primárne k príčinám nie k dôsledkom.
Kvóty riešia následky utečeneckej vlny a nie jej príčiny. Pozornosť aj prostriedky EU by mali smerovať primárne k príčinám nie k dôsledkom.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne nie
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr nie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne nie Jen se potvrzuje, že armáda Euroúředníků nemá co na práci a neustále si proto vyrábí nové agendy, kterými většinou obtěžuje lidi, kteří je ze svých daní platí. A bude hůř...
Jen se potvrzuje, že armáda Euroúředníků nemá co na práci a neustále si proto vyrábí nové agendy, kterými většinou obtěžuje lidi, kteří je ze svých daní platí. A bude hůř...
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne nie
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie Nie, pretože títo utečenci majú jasné cieľové destinácie, a skôr či neskôr (aj napriek prerozdeleniu) sa tam dostanú. Je im určite potrebné pomôcť, ale to by sa malo udiať na mieste z ktorého ochádzajú - v ich domovskej krajine. Je potrebné riešiť príčinu, nie iba následky.
Nie, pretože títo utečenci majú jasné cieľové destinácie, a skôr či neskôr (aj napriek prerozdeleniu) sa tam dostanú. Je im určite potrebné pomôcť, ale to by sa malo udiať na mieste z ktorého ochádzajú - v ich domovskej krajine. Je potrebné riešiť príčinu, nie iba následky.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
skôr áno nesmieme zabúdať na to , že aj veľa našich krajanov opúšťalo v minulosti Slovensko a takisto boli medzi nimi problematické osoby a napriek tomu boli v cudzích krajinách prijatí . Samozrejme nesmieme zabúdať na našu bezpečnosť.
nesmieme zabúdať na to , že aj veľa našich krajanov opúšťalo v minulosti Slovensko a takisto boli medzi nimi problematické osoby a napriek tomu boli v cudzích krajinách prijatí . Samozrejme nesmieme zabúdať na našu bezpečnosť.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr nie
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr nie
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
rozhodne nie Zavedenie kvót pre príjimanie utečencov rieši následok, nie príčinu. Kvóty len podporia radikalizáciu Európy a ďaľší exodus utečencov. Reálnou hrozbou môže byť aj legálne prijatie radikálnych islamistov a ich rošírenie v Európe. Veľa krajín EÚ, vrátane Slovenska nie je cieľovou destináciou pre utečencov - poskytnutie legálneho statusu týmto utečencom len oddiali problém masovej migrácie do Nemecka, Rakúska či Škandinávie. Otázkou času je revízia Schengenu a zavedenie hraničných kontrol. Doplatíme nato my všetci.
Zavedenie kvót pre príjimanie utečencov rieši následok, nie príčinu. Kvóty len podporia radikalizáciu Európy a ďaľší exodus utečencov. Reálnou hrozbou môže byť aj legálne prijatie radikálnych islamistov a ich rošírenie v Európe. Veľa krajín EÚ, vrátane Slovenska nie je cieľovou destináciou pre utečencov - poskytnutie legálneho statusu týmto utečencom len oddiali problém masovej migrácie do Nemecka, Rakúska či Škandinávie. Otázkou času je revízia Schengenu a zavedenie hraničných kontrol. Doplatíme nato my všetci.
Vačok Ľubomír Vačok
finančný riaditeľ
OMS
rozhodne nie
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
rozhodne nie Jednoznačne nie . Konflikt sa neukončí dohodou , ktorá strana koľko veteránov prijme , ale zastavením boja. Utečenecký problém je potrebné riešiť v spolupráci s krajinami, z ktorých ľudia utekajú a zlepšiť ich domáce podmienky tak , aby neboli nútení utekať . Na druhej strane súhlasím s tým , že EU by mala pomôcť krajinám ,z ktorých ich geografická poloha urobila cieľ utečencov . Keď však vidím aké zdĺhavé je napríklad riešiť rómsku otázku na Slovensku, pochybujem o tom , či sa na riešenie utečeneckkej otázky nájde účinný model na sumitoch čelných predstaviteľov EU.
Jednoznačne nie . Konflikt sa neukončí dohodou , ktorá strana koľko veteránov prijme , ale zastavením boja. Utečenecký problém je potrebné riešiť v spolupráci s krajinami, z ktorých ľudia utekajú a zlepšiť ich domáce podmienky tak , aby neboli nútení utekať . Na druhej strane súhlasím s tým , že EU by mala pomôcť krajinám ,z ktorých ich geografická poloha urobila cieľ utečencov . Keď však vidím aké zdĺhavé je napríklad riešiť rómsku otázku na Slovensku, pochybujem o tom , či sa na riešenie utečeneckkej otázky nájde účinný model na sumitoch čelných predstaviteľov EU.
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
rozhodne nie
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr áno je to mimoriaden zavazna tema s velkym dopadom na buducnst a nikdz nebude mat finalne riesenie>
je to mimoriaden zavazna tema s velkym dopadom na buducnst a nikdz nebude mat finalne riesenie>
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr nie Pokiaľ utečenci utekajú kvôli bezpečnosti a nie len pre vidinu lepšieho života, sme povinní im pomôcť. Sami si však musíme určiť, koľkým z nich vieme poskytnúť útočisko.
Pokiaľ utečenci utekajú kvôli bezpečnosti a nie len pre vidinu lepšieho života, sme povinní im pomôcť. Sami si však musíme určiť, koľkým z nich vieme poskytnúť útočisko.
Bodi Marián Bodi
finančný riaditeľ
IBM Slovensko
neviem / nevyjadrujem sa / iné Kvoty su len uzkou castou problemu utecencov. Ovela dolezitejsie je riesit otazku integrovatelnosti do spolocnosti resp. zabraneniu masivnemu prilevu do Europy. Nechat tento problem na stredomorske krajiny je nezodpovedne.
Kvoty su len uzkou castou problemu utecencov. Ovela dolezitejsie je riesit otazku integrovatelnosti do spolocnosti resp. zabraneniu masivnemu prilevu do Europy. Nechat tento problem na stredomorske krajiny je nezodpovedne.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
rozhodne nie Zavedenie kvót pre prijímanie utečencov nie je RIEŠENIE, je to len distribúcia problému mimo krajín kde problém vzniká a rastie. Problém je potrebné riešiť a vyriešiť tam kde vzniká a rozhodne nepodporovať pašeráctvo ľudí z prostriedkov EÚ. Čím viac financií sa na podobné "riešenia" uvoľní tým viac záujemcov o sprostredkovanie a manažment tejto "pomoci" ako aj žiadateľov bude.
Zavedenie kvót pre prijímanie utečencov nie je RIEŠENIE, je to len distribúcia problému mimo krajín kde problém vzniká a rastie. Problém je potrebné riešiť a vyriešiť tam kde vzniká a rozhodne nepodporovať pašeráctvo ľudí z prostriedkov EÚ. Čím viac financií sa na podobné "riešenia" uvoľní tým viac záujemcov o sprostredkovanie a manažment tejto "pomoci" ako aj žiadateľov bude.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno Zároveň ale treba zamedziť ďalšiemu prílivu utečencov do Európy
Zároveň ale treba zamedziť ďalšiemu prílivu utečencov do Európy
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr áno Je to jeden z možných spôsobov spoločného riešenia spoločného problému. Neviem vymyslieť lepší spôsob a tak, ako boli naši utečenci prijímaní v 1968 roku mali by sme aj my pomôcť s prijatím utečencov v roku 2015. A skutočnosť, že sa vláde nechce prijímať potrebné sprievodné opatrenia je len pohodlnosť. Ľahšie je strašiť utečencami ako hľadať riešenie.
Je to jeden z možných spôsobov spoločného riešenia spoločného problému. Neviem vymyslieť lepší spôsob a tak, ako boli naši utečenci prijímaní v 1968 roku mali by sme aj my pomôcť s prijatím utečencov v roku 2015. A skutočnosť, že sa vláde nechce prijímať potrebné sprievodné opatrenia je len pohodlnosť. Ľahšie je strašiť utečencami ako hľadať riešenie.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne nie Už samotné kvóty sú zlé riešenie, takmer vždy a všade, nielen pri utečencoch. Neviem, či cieľom tejto iniciatívy bolo rozpútať diskusiu o probléme alebo kvóty mali byť cieľovým riešením problému. Ale myslím si, že kvótami sa nevyrieši vôbec nič.
Už samotné kvóty sú zlé riešenie, takmer vždy a všade, nielen pri utečencoch. Neviem, či cieľom tejto iniciatívy bolo rozpútať diskusiu o probléme alebo kvóty mali byť cieľovým riešením problému. Ale myslím si, že kvótami sa nevyrieši vôbec nič.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne nie
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr áno Ten bruselský spôsob nariadení a kvót je mi často proti srsti. Ale po posledných udalostiach som dospel k názoru, že ten náš národ nie je natoľko dospelý a vyspelý, aby bol spontánne pripravený vrátiť svetu pomoc, ktorú poskytoval len prednedávnom Západ našim emigrantom, aby vnímal prisťahovalcov ako ľudí od ktorých sa dá naučiť niečo nové a ktorí nás môžu posunúť ďalej. Ak nie sme schopní sami odseba žiť kresťanské hodnoty, ku ktorým sa tak hrdo hlásime a prejaviť ľuďom v núdzi lásku, tak potom sú kvóty vhodným riešením.
Ten bruselský spôsob nariadení a kvót je mi často proti srsti. Ale po posledných udalostiach som dospel k názoru, že ten náš národ nie je natoľko dospelý a vyspelý, aby bol spontánne pripravený vrátiť svetu pomoc, ktorú poskytoval len prednedávnom Západ našim emigrantom, aby vnímal prisťahovalcov ako ľudí od ktorých sa dá naučiť niečo nové a ktorí nás môžu posunúť ďalej. Ak nie sme schopní sami odseba žiť kresťanské hodnoty, ku ktorým sa tak hrdo hlásime a prejaviť ľuďom v núdzi lásku, tak potom sú kvóty vhodným riešením.
Benedigová Michaela Benedigová
managing director
Seesame, s.r.o.
skôr áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne áno
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
rozhodne nie
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
rozhodne nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Ak chceme spolocný europsky priestor tak aj Europske hranice aj Europske problémy sú spoločné. Ak chceme byť príkladom v spolupatričbosti netreba sa báť imigrantov. Naopak ukázať svetu, že vieme pomáhať. To nás aj vnútorne posilní. Mladý uvidia že ľudia z 3 krajín sa sťahujú k nám za lepším životom. Budú viac pyšný na svoju krajinu a budú si viac vážiť žiť na Slovensku.
Ak chceme spolocný europsky priestor tak aj Europske hranice aj Europske problémy sú spoločné. Ak chceme byť príkladom v spolupatričbosti netreba sa báť imigrantov. Naopak ukázať svetu, že vieme pomáhať. To nás aj vnútorne posilní. Mladý uvidia že ľudia z 3 krajín sa sťahujú k nám za lepším životom. Budú viac pyšný na svoju krajinu a budú si viac vážiť žiť na Slovensku.
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
rozhodne nie
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
skôr áno
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Riesenie to dobre nie je, ale vzhladom na fakt, ze solidarita v EU je iba vtedy, ked to je pre krajinu vyhodne a problem tu uz je, tak je to podla mna dobre kratkodobe riesenie.
Riesenie to dobre nie je, ale vzhladom na fakt, ze solidarita v EU je iba vtedy, ked to je pre krajinu vyhodne a problem tu uz je, tak je to podla mna dobre kratkodobe riesenie.
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
skôr nie Utečenci sú však spoločný problém Európskeho spoločenstva a je nešťastné sa od neho dištancovať.
Utečenci sú však spoločný problém Európskeho spoločenstva a je nešťastné sa od neho dištancovať.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Nakoľko už z prvých reakcií je zrejmé, že solidarita v tejto oblasti nám je cudzia.
Nakoľko už z prvých reakcií je zrejmé, že solidarita v tejto oblasti nám je cudzia.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
rozhodne nie
Krúpa Pavol Krúpa
spolumajiteľ
Arca Capital
rozhodne áno
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
skôr áno Dlhodobo je asi situacia neudrzatelna, lebo Europa nie je v stave prijat potencialne miliony utecencov. Teda riesenim nie je umoznenie pokracovania procesu, lebo by to bol takmer bianko sek pre prevadzcov. Ale akutnu situaciu musime riesit solidarne a nie 'nechat v tom' Talianov a inych osamotenych len preto, ze su geograficky blizsie k zdroju problemu...
Dlhodobo je asi situacia neudrzatelna, lebo Europa nie je v stave prijat potencialne miliony utecencov. Teda riesenim nie je umoznenie pokracovania procesu, lebo by to bol takmer bianko sek pre prevadzcov. Ale akutnu situaciu musime riesit solidarne a nie 'nechat v tom' Talianov a inych osamotenych len preto, ze su geograficky blizsie k zdroju problemu...
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr nie
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie ak sa rozhodne utiect z afriky a arabskych krajin miliarda ludi , a prestahovat sa do europy za lepsim zivotom, aku budeme mat kvotu na slovensku ? ako mozeme pomoct tym ludom ? tym ze im umoznime zit tu ? a neposkodime ludom ktori tu budu zit o 100 rokov ? nebude tu o 100 rokov zit uplne ina komunita? a co potom povedia nase deti ? je to tazka otazka ale ludia ktori o tom rozhoduju by mali zobrat do uvahy vsetky hladiska a vsetky rizika/ ci nepridu aj teroristi/ , ci ludia ktori pridu chcu pracovat , ci sa chcu vzdelavat alebo ci chcu len vyuzit tunajsi socialny system a mat 10 deti a o 100 rokov budu ludia prekvapeni kto v europe zije , kdesi som ciatal ze v roku 1900 bolo v kosove 4% kosovcanov a 96 % srbov . na konci storocia to bolo presne naopak , aby sme sa nedivili / my uz asi nie/ ze o 100 rokov tu budu zit africania a bude sa tu bojovat tak ako sa bojuje v Afrike teraz
ak sa rozhodne utiect z afriky a arabskych krajin miliarda ludi , a prestahovat sa do europy za lepsim zivotom, aku budeme mat kvotu na slovensku ? ako mozeme pomoct tym ludom ? tym ze im umoznime zit tu ? a neposkodime ludom ktori tu budu zit o 100 rokov ? nebude tu o 100 rokov zit uplne ina komunita? a co potom povedia nase deti ? je to tazka otazka ale ludia ktori o tom rozhoduju by mali zobrat do uvahy vsetky hladiska a vsetky rizika/ ci nepridu aj teroristi/ , ci ludia ktori pridu chcu pracovat , ci sa chcu vzdelavat alebo ci chcu len vyuzit tunajsi socialny system a mat 10 deti a o 100 rokov budu ludia prekvapeni kto v europe zije , kdesi som ciatal ze v roku 1900 bolo v kosove 4% kosovcanov a 96 % srbov . na konci storocia to bolo presne naopak , aby sme sa nedivili / my uz asi nie/ ze o 100 rokov tu budu zit africania a bude sa tu bojovat tak ako sa bojuje v Afrike teraz
Kožík Pavol Kožík
predseda dozornej rady
PROXENTA Finance, o.c.p., a.s., Bratislava
rozhodne nie
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
rozhodne áno Prečo nie? Keď Európska komisia určuje aj správne zahnutie banánov?
Prečo nie? Keď Európska komisia určuje aj správne zahnutie banánov?
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr áno Je to jedno z lepsich rieseni v tom, ako pomoct migrujucim chudakom a tiez krajinam, v ktorych ich zacina byt plno. Skoda, ze krajiny odmietajuce prijat migrantov, neberu tuto situaciu ako prilezitost ale ako nieco neprijatelne a zle.
Je to jedno z lepsich rieseni v tom, ako pomoct migrujucim chudakom a tiez krajinam, v ktorych ich zacina byt plno. Skoda, ze krajiny odmietajuce prijat migrantov, neberu tuto situaciu ako prilezitost ale ako nieco neprijatelne a zle.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr nie
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
skôr nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr nie Vítaj, ak prichádzaš s dobrým úmyslom. V podmienkach súčasného sveta je predpoklad dobrého úmyslu skôr chymérou. Posúdiť správne bezpečnostné riziká a skutočnú potrebu pomoci môžu len orgány výkonnej moci, ktoré majú objektívne najviac informácií. V podstate je jedno či sa v rámci únie dohodnú kvóty, alebo nie. Rozhodnúť za Slovensko môže len vláda - s plnou zodpovednosťou a znášaním rizík.
Vítaj, ak prichádzaš s dobrým úmyslom. V podmienkach súčasného sveta je predpoklad dobrého úmyslu skôr chymérou. Posúdiť správne bezpečnostné riziká a skutočnú potrebu pomoci môžu len orgány výkonnej moci, ktoré majú objektívne najviac informácií. V podstate je jedno či sa v rámci únie dohodnú kvóty, alebo nie. Rozhodnúť za Slovensko môže len vláda - s plnou zodpovednosťou a znášaním rizík.
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
rozhodne nie Určite to nie je dlhodobo a možno ani krátkodobo udržateľné riešenie. Zodpovední by si mali sadnúť a zamyslieť sa ako nastoliť novú rovnováhu.
Určite to nie je dlhodobo a možno ani krátkodobo udržateľné riešenie. Zodpovední by si mali sadnúť a zamyslieť sa ako nastoliť novú rovnováhu.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie V prvom rade to nie je ziadne riesenie. Tym vsak nemyslim, ze mame stat bokom od toho, ako budu dalej existovat ti ludia, ktori uz do Europy prisli. Asi nemozeme stale ocakavat, ze budeme len brat a nic davat. Takych parnterov nepotrebuje nikto ani EU ani NATO. Riesenim imigracie vsak nie su kvoty na rozdelenie medzi krajiny, ale realna celoeuropska imigracna politika, ktora zadefinuje, kto a za akych podmienok sem prist moze - kedze nie sme schopni prijat potencionalne statisice az miliony ludi. A ktora zaroven urci - a budeme ju aj spolocne financovat - ako zabezpecime hranice EU proti masovej migracii.
V prvom rade to nie je ziadne riesenie. Tym vsak nemyslim, ze mame stat bokom od toho, ako budu dalej existovat ti ludia, ktori uz do Europy prisli. Asi nemozeme stale ocakavat, ze budeme len brat a nic davat. Takych parnterov nepotrebuje nikto ani EU ani NATO. Riesenim imigracie vsak nie su kvoty na rozdelenie medzi krajiny, ale realna celoeuropska imigracna politika, ktora zadefinuje, kto a za akych podmienok sem prist moze - kedze nie sme schopni prijat potencionalne statisice az miliony ludi. A ktora zaroven urci - a budeme ju aj spolocne financovat - ako zabezpecime hranice EU proti masovej migracii.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
rozhodne nie
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
skôr áno Ak chceme voľný pohyb osôb v EÚ, treba pomôcť. Návrh má určitú logiku, lebo dnes sú žiadosťami primárne zavalené južné krajiny, kde utečenci vstúpia do EÚ. Nechápem prečo vláda nepovie, že nejde o kvóty na skutočne prijatých utečencov (udelenie azylu), ale o kvóty na počet azylových konaní, ktoré bude musieť napr. Slovensko vykonať. Koľko azylov bude udelených sa nerieši. Pritom sa ráta s tým, že do ostatných štátov, vrátane Slovenska, budú relokovaní utečenci z krajín, pri ktorých je skutočne vysoké riziko politickej perzekúcie a nejde o ekonomickú migráciu.
Ak chceme voľný pohyb osôb v EÚ, treba pomôcť. Návrh má určitú logiku, lebo dnes sú žiadosťami primárne zavalené južné krajiny, kde utečenci vstúpia do EÚ. Nechápem prečo vláda nepovie, že nejde o kvóty na skutočne prijatých utečencov (udelenie azylu), ale o kvóty na počet azylových konaní, ktoré bude musieť napr. Slovensko vykonať. Koľko azylov bude udelených sa nerieši. Pritom sa ráta s tým, že do ostatných štátov, vrátane Slovenska, budú relokovaní utečenci z krajín, pri ktorých je skutočne vysoké riziko politickej perzekúcie a nejde o ekonomickú migráciu.
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
rozhodne nie
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne nie Rozhodne nie, nakoľko vôbec nič nevyrieši. Naopak, bude mať pravdepodobne stimulačný účinok pre ďalších žiadateľov.
Rozhodne nie, nakoľko vôbec nič nevyrieši. Naopak, bude mať pravdepodobne stimulačný účinok pre ďalších žiadateľov.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr nie
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
skôr nie Evolúcia je nezvratný proces... Reštriktívne opatrenia typu zavedenie kvót pomôžu len získať čas, ale nie sú komplexným a dlhodobým liekom.
Evolúcia je nezvratný proces... Reštriktívne opatrenia typu zavedenie kvót pomôžu len získať čas, ale nie sú komplexným a dlhodobým liekom.
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr nie
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr nie
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr nie Prijímanie utečencov len zvýši počet tých, ktorí sa o to budú snažiť v budúcnosti.
Prijímanie utečencov len zvýši počet tých, ktorí sa o to budú snažiť v budúcnosti.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr nie Nerieši totiž nijako príčinu - prečo veľké množstvo utečencov predstavuje taký závažný problém, a nepredstavuje žiadne systémové riešenie, iba korektúru vzniknutého fenoménu. Kvóty totižto akoby zmazávali nutnosť pochopenia - prečo vlny utečencov ako fenomém vznikajú, aká časť z utečencov sú len ekonomickí migranti (a dobrý biznis zámer pre pašerákov ľudí a skvelá príležitosť pre infiltráciu radikálov) a koľko z nich sú naozaj prenasledovaní a ohrození obyvatelia z nestabilných regiónov. A o proaktívnych opatreniach pre zamedzenie, či zníženie ďalších utečeneckých vĺn, alebo príčin nestability ani nehovorím. Európa akoby zrazu zabudla, že len nedávno konštatovala zlyhanie multikulturalizmu, a je prichystaná na akceptáciu nových veľkých komunít, ktoré jednotlivé krajiny nedokážu dostatočne úspešne zintegrovať...
Nerieši totiž nijako príčinu - prečo veľké množstvo utečencov predstavuje taký závažný problém, a nepredstavuje žiadne systémové riešenie, iba korektúru vzniknutého fenoménu. Kvóty totižto akoby zmazávali nutnosť pochopenia - prečo vlny utečencov ako fenomém vznikajú, aká časť z utečencov sú len ekonomickí migranti (a dobrý biznis zámer pre pašerákov ľudí a skvelá príležitosť pre infiltráciu radikálov) a koľko z nich sú naozaj prenasledovaní a ohrození obyvatelia z nestabilných regiónov. A o proaktívnych opatreniach pre zamedzenie, či zníženie ďalších utečeneckých vĺn, alebo príčin nestability ani nehovorím. Európa akoby zrazu zabudla, že len nedávno konštatovala zlyhanie multikulturalizmu, a je prichystaná na akceptáciu nových veľkých komunít, ktoré jednotlivé krajiny nedokážu dostatočne úspešne zintegrovať...
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne nie je to typicke bruselske riesenie ... nedomyslene, nekompetentne, neprofesionalne, nezodpovedne ...
je to typicke bruselske riesenie ... nedomyslene, nekompetentne, neprofesionalne, nezodpovedne ...
Meszlényi Štefan Meszlényi
konateľ
Komárňanské tlačiarne
rozhodne áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
rozhodne nie
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nie som si istý, či je to v poriadku. Na jednej strane by človek mal byť ľudský, pomôcť iným v ťažkej situácii, na druhej strane by mal mať možnosť rozhodnúť sa sám. Týka sa to každého z nás a administratívny prístup by nebol vhodný napr. ani pri riešení spôsobu života, či voľbe partnera na základe príkazu, hoci aj vlastných rodičov.
Nie som si istý, či je to v poriadku. Na jednej strane by človek mal byť ľudský, pomôcť iným v ťažkej situácii, na druhej strane by mal mať možnosť rozhodnúť sa sám. Týka sa to každého z nás a administratívny prístup by nebol vhodný napr. ani pri riešení spôsobu života, či voľbe partnera na základe príkazu, hoci aj vlastných rodičov.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Lazarovič Tibor Lazarovič
generálny riaditeľ
BC Torsion, s.r.o.
skôr nie
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno Tak ako každý z nás, aj ja riešim osobnú dilemu ako sa k tejto situácii s utečencami mám postaviť. Na jednej strane sa bojím islamizácie Európy, narušenia našej národnej integrity, vniku cudzieho elementu do našej spoločnosti, na strane druhej si uvedomujem, že treba týmto ľuďom pomôcť a podať im pomocnú ruku. Z našej vlasti utieklo pred chudobou a politickým útlakom státisíce Slovákov a našli svoje nové domovy v USA , v Západnej Európe, v Austrálii, a teraz je rad na nás, aby sme poskytli pomoc týmto ľuďom. V rámci tohto postoja, je potrebné solidárne pomôcť našim európskym partnerom, ktorí zápasia s obrovským prílevom utečencov a rozdeliť si tento problém podľa nejakého spravodlivého kľúča.
Tak ako každý z nás, aj ja riešim osobnú dilemu ako sa k tejto situácii s utečencami mám postaviť. Na jednej strane sa bojím islamizácie Európy, narušenia našej národnej integrity, vniku cudzieho elementu do našej spoločnosti, na strane druhej si uvedomujem, že treba týmto ľuďom pomôcť a podať im pomocnú ruku. Z našej vlasti utieklo pred chudobou a politickým útlakom státisíce Slovákov a našli svoje nové domovy v USA , v Západnej Európe, v Austrálii, a teraz je rad na nás, aby sme poskytli pomoc týmto ľuďom. V rámci tohto postoja, je potrebné solidárne pomôcť našim európskym partnerom, ktorí zápasia s obrovským prílevom utečencov a rozdeliť si tento problém podľa nejakého spravodlivého kľúča.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr nie Hoci sa tým rieši reálny problém - nedostatok solidarity a empatie v niektorých európských krajinách (a v tomto je Slovensko s jeho azylovou politikou jedným z najhorších príkladov) - takýto násilný spôsob prebúdza a v niektorých očiach legitimizuje doteraz latentnejšiu xenofóbiu na Slovensku. Slovensko by sa malo podieľať na riešení, ale dobrovoľne.
Hoci sa tým rieši reálny problém - nedostatok solidarity a empatie v niektorých európských krajinách (a v tomto je Slovensko s jeho azylovou politikou jedným z najhorších príkladov) - takýto násilný spôsob prebúdza a v niektorých očiach legitimizuje doteraz latentnejšiu xenofóbiu na Slovensku. Slovensko by sa malo podieľať na riešení, ale dobrovoľne.
Jurík Tomáš Jurík
výkonný riaditeľ
Euler Hermes Services Slovensko
rozhodne nie Kvóty v tomto prípade nie sú prejavom solidarity, ale zúfalstva. Nielenže nič nevyriešia, ale ako správne povedal minister vnútra, budú zelenou na semafore pre prevádzačov. Opatrenia by mali byť prijímané v krajinách, kde problém vzniká (odkiaľ ľudia utekajú) a v krajinách, ktoré sú momentálne pod najväčším náporom (aby celý proces bol čo najrýchlejší a umožnil pobyt v EÚ len ľuďom, ktorí spĺňajú nastavené kritériá). Malo by byť priamou zodpovednosťou krajín, ktoré sa hnali do vojen na Blízkom a Strednom východe a na africkom kontinente, aby investovali čas ľudí a prostriedky priamo na postihnutých miestach. K tomuto záväzku by sa malo pridať aj Slovensko ako súčasť celku.
Kvóty v tomto prípade nie sú prejavom solidarity, ale zúfalstva. Nielenže nič nevyriešia, ale ako správne povedal minister vnútra, budú zelenou na semafore pre prevádzačov. Opatrenia by mali byť prijímané v krajinách, kde problém vzniká (odkiaľ ľudia utekajú) a v krajinách, ktoré sú momentálne pod najväčším náporom (aby celý proces bol čo najrýchlejší a umožnil pobyt v EÚ len ľuďom, ktorí spĺňajú nastavené kritériá). Malo by byť priamou zodpovednosťou krajín, ktoré sa hnali do vojen na Blízkom a Strednom východe a na africkom kontinente, aby investovali čas ľudí a prostriedky priamo na postihnutých miestach. K tomuto záväzku by sa malo pridať aj Slovensko ako súčasť celku.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne nie Zavedenie kvót nerieši príčinu problému, ale len následky. Tí ľudia utekajú zo Sýrie, Lýbie či Iraku preto, lebo sa tie krajiny ocitli v rozvrate a chaose. Nemôžem sa zbaviť pri tom otázky - nevyhovoval niekomu práve takýto scenár? Ktoré ďalšie krajiny ho ešte zdieľajú, respektíve budú musieť zdieľať?
Zavedenie kvót nerieši príčinu problému, ale len následky. Tí ľudia utekajú zo Sýrie, Lýbie či Iraku preto, lebo sa tie krajiny ocitli v rozvrate a chaose. Nemôžem sa zbaviť pri tom otázky - nevyhovoval niekomu práve takýto scenár? Ktoré ďalšie krajiny ho ešte zdieľajú, respektíve budú musieť zdieľať?
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem / nevyjadrujem sa / iné Neviem si predstaviť budúcnosť. Má sa jeden kontinent premiestniť na druhý ?
Neviem si predstaviť budúcnosť. Má sa jeden kontinent premiestniť na druhý ?

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní