Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že rozširujúci sa fenomén internetu vecí (Internet of Things) bude prínosom k biznisu? Internet vecí je zastrešujúci pojem pre rastúcu skupinu inteligentných zariadení a produktov, ktoré prenikajú čoraz viac napr. do automobilového priemyslu, priemyslu spotrebnej elektroniky, domácej techniky, smart home, logistiky, zdravotníctva, bezpečnostných systémov atď.

  1. rozhodne áno 56 %
  2. skôr áno 29 %
  3. skôr nie 2 %
  4. rozhodne nie 0 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 13 %


Uzávierka hlasovania: 24.08.2015. Počet respondentov: 101.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr áno
Novotná Alexandra Novotná
majiteľka
Klinika Esthetic
rozhodne áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Nové technológie sú spravidla akcelerátorom pokroku a tiež nových možností obchodu.
Nové technológie sú spravidla akcelerátorom pokroku a tiež nových možností obchodu.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne áno Tento vývoj sa nedá zastaviť. Dôležitejšia je skôr otázka ako zaistiť bezpečnosť. A tá bude tiež generovať biznis.
Tento vývoj sa nedá zastaviť. Dôležitejšia je skôr otázka ako zaistiť bezpečnosť. A tá bude tiež generovať biznis.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bobovnický Artur Bobovnický
Obchodný riaditeľ
Ševt a.s.
skôr áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne áno
Vaculčiak Branislav Vaculčiak
konateľ
Indexpodnikatela.sk
rozhodne áno
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno IoT uz teraz je prinosom k biznisu a aplikacie v enviromente a zdravotnej starostlivosti prispeju aj ku kvalite zivota. Dusan Synak
IoT uz teraz je prinosom k biznisu a aplikacie v enviromente a zdravotnej starostlivosti prispeju aj ku kvalite zivota. Dusan Synak
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
rozhodne áno IoT (Internet of Things) je však iba dôsledkom oveľa väčšieho fenoménu nesúceho názov Digital Transformation. A práve vďaka tomuto fenoménu sa nachádzame v období veľkých zmien keď prudko rozvíjajúca sa technológia mení svet business-u. Schopnosť digitálnej komunikácie veľkého množstva aj navonok banálnych zariadení spúšťa mechanizmus generovania nových businessových nápadov na ktoré sa postupne naväzujú ďalšie a ďalšie služby.
IoT (Internet of Things) je však iba dôsledkom oveľa väčšieho fenoménu nesúceho názov Digital Transformation. A práve vďaka tomuto fenoménu sa nachádzame v období veľkých zmien keď prudko rozvíjajúca sa technológia mení svet business-u. Schopnosť digitálnej komunikácie veľkého množstva aj navonok banálnych zariadení spúšťa mechanizmus generovania nových businessových nápadov na ktoré sa postupne naväzujú ďalšie a ďalšie služby.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Áno, pôjde o ďalšiu vlnu digitalizácie procesov, ktorá navyše prinesie so sebou (možno ešte väčšiu) vlnu dátovej analytiky nad záplavou dát, ktoré pre nás tieto zariadenia začnú chrliť.
Áno, pôjde o ďalšiu vlnu digitalizácie procesov, ktorá navyše prinesie so sebou (možno ešte väčšiu) vlnu dátovej analytiky nad záplavou dát, ktoré pre nás tieto zariadenia začnú chrliť.
Kalivoda František Kalivoda
riaditeľ
TatraSoft Group
skôr áno
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Kolla Igor Kolla
konateľ
ANTIK Telecom s.r.o.
rozhodne áno IoT prináša ďalšie využitie našej existujúcej a stále sa skvalitňujúcej telekomunikačnej infraštruktúre. Na jednej strane prináša komfortnejší, bezpečnejší a niekedy aj úspornejší život, na druhej strane pre firmy vytvára netušené priestory na presah do oblastí, ktoré boli doteraz veľmi konzervatívne - napríklad medicína, či security. Našu pozíciu ako operátora tak vidíme nielen ako sprostredkovateľa distribúcie dát v rámci IoT ale aj samotného tvorcu a poskytovateľa služieb na ňocm založených.
IoT prináša ďalšie využitie našej existujúcej a stále sa skvalitňujúcej telekomunikačnej infraštruktúre. Na jednej strane prináša komfortnejší, bezpečnejší a niekedy aj úspornejší život, na druhej strane pre firmy vytvára netušené priestory na presah do oblastí, ktoré boli doteraz veľmi konzervatívne - napríklad medicína, či security. Našu pozíciu ako operátora tak vidíme nielen ako sprostredkovateľa distribúcie dát v rámci IoT ale aj samotného tvorcu a poskytovateľa služieb na ňocm založených.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
skôr áno Ako platí o každej technológii aj lieku - pred použitím zatrepať a dávkovať s rozumom. Priveľa všetkého škodí a naopak, môže spôsobiť havarijné stavy celých systémov.
Ako platí o každej technológii aj lieku - pred použitím zatrepať a dávkovať s rozumom. Priveľa všetkého škodí a naopak, môže spôsobiť havarijné stavy celých systémov.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr áno
Kasaj Ivan Kasaj
konateľ
Provocation bureau, s.r.o., Trnava
rozhodne áno
Chodák Ivan Chodák
partner
Accuratio, s.r.o.
rozhodne áno Internet of Things je už dnes stále bežnejšou súčasťou každodenného života. Počnúc, smart TVs cez automobily (a správami o prevzatí kontroly nad automobilom zo strany hackerov ;-) ), cez rastúce množstvo zdravotníckych zariadení / snímačov, prepojených na smart telefóny. Prínos pre biznis to bude určite - pre biznis s prenosovými dátovými kapacitami (už dnes nedostatočnými), bezpečnosťou, inovatívnymi produktmi atď. A to nehovoríme o množstve start-ups na ktoré idú často nezmyselné €. Skrátka "Smart" IT éra nás už prevalcovala na celej čiare. A kto by chcel o to diskutovať, môže to skúsiť hoci aj hneď ..... so svojimi deťmi.
Internet of Things je už dnes stále bežnejšou súčasťou každodenného života. Počnúc, smart TVs cez automobily (a správami o prevzatí kontroly nad automobilom zo strany hackerov ;-) ), cez rastúce množstvo zdravotníckych zariadení / snímačov, prepojených na smart telefóny. Prínos pre biznis to bude určite - pre biznis s prenosovými dátovými kapacitami (už dnes nedostatočnými), bezpečnosťou, inovatívnymi produktmi atď. A to nehovoríme o množstve start-ups na ktoré idú často nezmyselné €. Skrátka "Smart" IT éra nás už prevalcovala na celej čiare. A kto by chcel o to diskutovať, môže to skúsiť hoci aj hneď ..... so svojimi deťmi.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Určite áno, ale rozhodne k inému, ako ho dnes poznáme. Pripravme sa na ďalšie veľké prekvapenia. Na internete vecí nebudú najviac profitovať výrobcovia internetu vecí, ale ich bezpečnosť. Investorské priority budú aj pri tomto trende: ENERGIA, BEZPEČNOSŤ A ZÁBAVA.
Určite áno, ale rozhodne k inému, ako ho dnes poznáme. Pripravme sa na ďalšie veľké prekvapenia. Na internete vecí nebudú najviac profitovať výrobcovia internetu vecí, ale ich bezpečnosť. Investorské priority budú aj pri tomto trende: ENERGIA, BEZPEČNOSŤ A ZÁBAVA.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr áno
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Na jednej strane tieto inovácie zvýšia sofistikovanosť produktov a komfort skupiny zákazníkov hladných po inováciách, na druhej strane budú prispievať, rovnako ako iné inovácie, k odumieraniu časti tradičných výrobkov a služieb rýchlym "šokovým tempom".
Na jednej strane tieto inovácie zvýšia sofistikovanosť produktov a komfort skupiny zákazníkov hladných po inováciách, na druhej strane budú prispievať, rovnako ako iné inovácie, k odumieraniu časti tradičných výrobkov a služieb rýchlym "šokovým tempom".
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne áno
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr áno
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
rozhodne áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
rozhodne áno V oblasti predaja automobilov určite áno. Vidím veľa príležitostí, ktoré by mohol internet vecí v našom obore podnikania uľahčiť, či už ide o lepšiu kontrolu stavu vozidiel pri výkupe a pri predaji, alebo popredajný zákaznícky servis.
V oblasti predaja automobilov určite áno. Vidím veľa príležitostí, ktoré by mohol internet vecí v našom obore podnikania uľahčiť, či už ide o lepšiu kontrolu stavu vozidiel pri výkupe a pri predaji, alebo popredajný zákaznícky servis.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr áno
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
rozhodne áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Myslím si, že to otvorí nové možnosti na výrobu takých zariadení, ktoré tu ešte doposiaľ neboli. Napríklad inteligentná chladnička ktorá objedná cez internet potraviny, ktoré v nej chýbajú, alebo náramok pre chorého, ktorý privolá pomoc pri zhoršení stavu. Čím bude novinka užitočnejšia, tým má väčšiu šancu presadiť sa na trhu.
Myslím si, že to otvorí nové možnosti na výrobu takých zariadení, ktoré tu ešte doposiaľ neboli. Napríklad inteligentná chladnička ktorá objedná cez internet potraviny, ktoré v nej chýbajú, alebo náramok pre chorého, ktorý privolá pomoc pri zhoršení stavu. Čím bude novinka užitočnejšia, tým má väčšiu šancu presadiť sa na trhu.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno Prenikanie inteligentných (smart) zariadeni do biznisu je prirodzený trend, ktorý pozorujeme v posledných rokoch. Váhu prínosu pre biznis by som stanovil na úrovni 90%. Smart zariadnia nám pomáhajú v komunikácii a zozbieravaní dát. V energetike vidíme čoraz väčší záujem o smart meranie, smart siete resp. smart spotrebiče. Pre konečného užívateľa môže smart spotrebič zabezpečiť lacnejšiu energiu a to napr. zapnutím práčky v čase, kedy je energia lacná v období prebytku v energetickej sieti. Bez smart siete a potrebných údajov však takáto príležitosť nenastane. Negatívny efekt môžu mať inteligentné zariadenia v podobe príliš veľkej centralizácii údajov do jedného miesta, kde pri nesprávnom zabezpečení proti vírusom a hackerom, by mohlo dôjsť k ich zneužitiu.
Prenikanie inteligentných (smart) zariadeni do biznisu je prirodzený trend, ktorý pozorujeme v posledných rokoch. Váhu prínosu pre biznis by som stanovil na úrovni 90%. Smart zariadnia nám pomáhajú v komunikácii a zozbieravaní dát. V energetike vidíme čoraz väčší záujem o smart meranie, smart siete resp. smart spotrebiče. Pre konečného užívateľa môže smart spotrebič zabezpečiť lacnejšiu energiu a to napr. zapnutím práčky v čase, kedy je energia lacná v období prebytku v energetickej sieti. Bez smart siete a potrebných údajov však takáto príležitosť nenastane. Negatívny efekt môžu mať inteligentné zariadenia v podobe príliš veľkej centralizácii údajov do jedného miesta, kde pri nesprávnom zabezpečení proti vírusom a hackerom, by mohlo dôjsť k ich zneužitiu.
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
rozhodne áno Podľa mňa bude internet vecí najväčším nastupujúcim fenoménom najbližšej budúcnosti a nielen pre priemysel. Vo veciach bežnej potreby či tých, ktoré nás obklopujú budú zabudované snímače a merače, ktoré budú rádiovo komunikovať s inteligentnými centrálami alebo priamo s mobilmi a dodávať veľké množstvo užitočných infomácií o všetkom čo má zmysel sledovať a merať. Neskôr dorazí dokonca pasívny odrážač, snímač, ktorý bude schopný dať o svojej prítomnosti informáciu aj keď nebude vybavený zdrojom energie, baterkou. Bude odrážať rádiové vlny a tým pádom bude identifikovateľný. Bude to vec, ktorá zmení svet.
Podľa mňa bude internet vecí najväčším nastupujúcim fenoménom najbližšej budúcnosti a nielen pre priemysel. Vo veciach bežnej potreby či tých, ktoré nás obklopujú budú zabudované snímače a merače, ktoré budú rádiovo komunikovať s inteligentnými centrálami alebo priamo s mobilmi a dodávať veľké množstvo užitočných infomácií o všetkom čo má zmysel sledovať a merať. Neskôr dorazí dokonca pasívny odrážač, snímač, ktorý bude schopný dať o svojej prítomnosti informáciu aj keď nebude vybavený zdrojom energie, baterkou. Bude odrážať rádiové vlny a tým pádom bude identifikovateľný. Bude to vec, ktorá zmení svet.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
rozhodne áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
rozhodne áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno Keďže Internet of Things prináša, a bude ešte viac prinášať hodnotu mnohým klientom, je preto aj príležitosťou a prínosom k biznisu
Keďže Internet of Things prináša, a bude ešte viac prinášať hodnotu mnohým klientom, je preto aj príležitosťou a prínosom k biznisu
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
rozhodne áno Rozhodne je to fenomén, ktorý posúva význam a dosah „internetu“ výrazne ďalej, ako ho poznáme dnes. Internet vecí v spojitosti s problematikou umelej inteligencie (resp. AI) otvára témy a oblasti, ktoré boli pred tridsiatimi rokmi schopní takto pomenovať možno iba spisovatelia sci-fi. Môj názor je, že tento trend (bohužiaľ?) nemožno zastaviť, ide ruka v ruke s technologickým pokrokom a aj s celkovým mentálnym a materiálnym vývojom ľudstva. Dôležité je ale hlavne to, aby sa v tomto procese nezabúdalo, že rozvoj technológií má primárne za úlohu ľuďom pomáhať a nie dosiahnuť stav, keď sa ľudstvo začne kvôli vlastnej pohodlnosti technológiám nakoniec prispôsobovať.
Rozhodne je to fenomén, ktorý posúva význam a dosah „internetu“ výrazne ďalej, ako ho poznáme dnes. Internet vecí v spojitosti s problematikou umelej inteligencie (resp. AI) otvára témy a oblasti, ktoré boli pred tridsiatimi rokmi schopní takto pomenovať možno iba spisovatelia sci-fi. Môj názor je, že tento trend (bohužiaľ?) nemožno zastaviť, ide ruka v ruke s technologickým pokrokom a aj s celkovým mentálnym a materiálnym vývojom ľudstva. Dôležité je ale hlavne to, aby sa v tomto procese nezabúdalo, že rozvoj technológií má primárne za úlohu ľuďom pomáhať a nie dosiahnuť stav, keď sa ľudstvo začne kvôli vlastnej pohodlnosti technológiám nakoniec prispôsobovať.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno Ide o pomerne novú oblasť, v rámci ktorej je už dnes dostupných veľmi veľa senzorov, zatiaľ je tu ale veľa nejasností ako dosiahnuť ucelené užitočné a komplexné riešenie či už pre firmy alebo pre domácnosti. Hľadanie ciest pokračuje v rámci technologických firiem, ale aj v platformách nezávislých odborníkov - napr. IOT Vienna alebo IOT Bratislava. Som presvedčený, že blízkej budúcnosti sa začnú objavovať pekné ucelené a užitočné riešenia, ktoré dokážu dáta automatizovane spracovať a tým prinesú viac úžitku ako dnešné izolované riešenia. S tým súvisí rozvoj existujúceho biznisu, ktorý to podporí a tiež vytvorí úplne nové príležitosti.
Ide o pomerne novú oblasť, v rámci ktorej je už dnes dostupných veľmi veľa senzorov, zatiaľ je tu ale veľa nejasností ako dosiahnuť ucelené užitočné a komplexné riešenie či už pre firmy alebo pre domácnosti. Hľadanie ciest pokračuje v rámci technologických firiem, ale aj v platformách nezávislých odborníkov - napr. IOT Vienna alebo IOT Bratislava. Som presvedčený, že blízkej budúcnosti sa začnú objavovať pekné ucelené a užitočné riešenia, ktoré dokážu dáta automatizovane spracovať a tým prinesú viac úžitku ako dnešné izolované riešenia. S tým súvisí rozvoj existujúceho biznisu, ktorý to podporí a tiež vytvorí úplne nové príležitosti.
Guttman Martin Guttman
managing director
Tuli.sk
skôr áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne áno
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
rozhodne áno Najväčší ekonomický úžitok sa očakáva v priemysle, kde správne nasadenie môže priniesť náskok pred konkurenciou. To však môže vyžadovať zmeny naprieč celou organizáciou, pretože systémy integrujúce dáta z viacerých častí výroby budú automatizovať rozhodovacie procesy a neustále ich optimalizovať.
Najväčší ekonomický úžitok sa očakáva v priemysle, kde správne nasadenie môže priniesť náskok pred konkurenciou. To však môže vyžadovať zmeny naprieč celou organizáciou, pretože systémy integrujúce dáta z viacerých častí výroby budú automatizovať rozhodovacie procesy a neustále ich optimalizovať.
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
skôr áno
Dubec Milan Dubec
generálny riaditeľ Azet
Azet
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ludstvo zazije obrovsku akceleraciu automatizacie vsetkeho. Spolocnost prejde obrovskymi zmenami, ktore budu viest k dramatickej zmene sposobu ako zijeme. Samoriadiace auta budu starterom tejto obrovskej zmeny. Na ich priklade si mozete predstavit co sa bude diat v ostatnych oblastiach ludskeho zivota, lebo toto je len zaciatok. Soferovanie bolo doteraz jedinecnou ukazkou schopnosti cloveka vyhodnocovat obrovske mnozstvo vstupov v kazdej sekunde - pohyb objektov, dopravne znacky, dopravne pravidla, predvidanie a toto vsetko v kratkej buducnosti nahradi softver. Auta su v dnesnej dobe vyuzite na 5% a zvysok casu stoja. V buducnosti bude na vas auto cakat v momente, kedy ho potrebujete - velky brat vas uz bude dobre poznat. Pride bez sofera, odvezie vas kam chcete a vas naklad bude ovela mensi ako keby ste mali auto na leasing. Znizia sa naroky na pocet parkovacich miest v mestach. Vdaka funkciam zdielanych jazd, kde auto pozbiera cestou viac ludi, sa znizi pocet aut na cestach. Vyroba novych aut na rozvinutych trhoch klesne, co bude smerovat k znizeniu spotreby materialov. Udajne na slovensku sa dopravou zivi 140.000 ludi. V roku 2050 to bude len 10%. A toto je len zaciatok...
Ludstvo zazije obrovsku akceleraciu automatizacie vsetkeho. Spolocnost prejde obrovskymi zmenami, ktore budu viest k dramatickej zmene sposobu ako zijeme. Samoriadiace auta budu starterom tejto obrovskej zmeny. Na ich priklade si mozete predstavit co sa bude diat v ostatnych oblastiach ludskeho zivota, lebo toto je len zaciatok. Soferovanie bolo doteraz jedinecnou ukazkou schopnosti cloveka vyhodnocovat obrovske mnozstvo vstupov v kazdej sekunde - pohyb objektov, dopravne znacky, dopravne pravidla, predvidanie a toto vsetko v kratkej buducnosti nahradi softver. Auta su v dnesnej dobe vyuzite na 5% a zvysok casu stoja. V buducnosti bude na vas auto cakat v momente, kedy ho potrebujete - velky brat vas uz bude dobre poznat. Pride bez sofera, odvezie vas kam chcete a vas naklad bude ovela mensi ako keby ste mali auto na leasing. Znizia sa naroky na pocet parkovacich miest v mestach. Vdaka funkciam zdielanych jazd, kde auto pozbiera cestou viac ludi, sa znizi pocet aut na cestach. Vyroba novych aut na rozvinutych trhoch klesne, co bude smerovat k znizeniu spotreby materialov. Udajne na slovensku sa dopravou zivi 140.000 ludi. V roku 2050 to bude len 10%. A toto je len zaciatok...
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
rozhodne áno
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Jednoznačne áno. Otvárajú sa nové pohľady na svet okolo nás. Je veľký predpoklad, že IoT úplne zmení koncepty, ako fungujú veci dennej potreby. Určite sa zmenia procesy, ktorými sa rozhodujeme. Mnohé rozhodnutia budú realizované autonómne, bez zásahu človeka. IoT má šancu byť takou revolúciou, ako bol svojho času príchod internetu.
Jednoznačne áno. Otvárajú sa nové pohľady na svet okolo nás. Je veľký predpoklad, že IoT úplne zmení koncepty, ako fungujú veci dennej potreby. Určite sa zmenia procesy, ktorými sa rozhodujeme. Mnohé rozhodnutia budú realizované autonómne, bez zásahu človeka. IoT má šancu byť takou revolúciou, ako bol svojho času príchod internetu.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
rozhodne áno
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr áno
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
rozhodne áno Z hľadiska nových možností pre biznis a inovácie. Vytvorí úplne nové pracovné miesta a iné zase zaniknú.
Z hľadiska nových možností pre biznis a inovácie. Vytvorí úplne nové pracovné miesta a iné zase zaniknú.
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
skôr áno
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
rozhodne áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr nie Rozširujúci sa fenomén internetu vecí prináša doteraz nepoznané riziká, na ktoré bude musieť spoločnosť reagovať aj legislatívnou cestou. Ide predovšetkým o bezpečnosť. Už zverejnené prípady preukázali zraniteľnosť a nové hrozby.Sprísňujúca regulácia na druhej strane prinesie obmedzenia v rozvoji obchodu. Nemožno preto predpokladať, že rozvoj bude rozsiahly.
Rozširujúci sa fenomén internetu vecí prináša doteraz nepoznané riziká, na ktoré bude musieť spoločnosť reagovať aj legislatívnou cestou. Ide predovšetkým o bezpečnosť. Už zverejnené prípady preukázali zraniteľnosť a nové hrozby.Sprísňujúca regulácia na druhej strane prinesie obmedzenia v rozvoji obchodu. Nemožno preto predpokladať, že rozvoj bude rozsiahly.
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
rozhodne áno IoT bude prínosný nielen pre biznis, ale, domnievam sa, predovšetkým pre bežný život. Množstvo dnešných problémov, spôsobených hoci aj nedopatrením, pozabudnutím, opomenutím či chorobou bude pre tých, ktorí budú ochotní venovať trocha (naozaj nie vela) času a peňazí do "automatizácie života", už len minulosťou.
IoT bude prínosný nielen pre biznis, ale, domnievam sa, predovšetkým pre bežný život. Množstvo dnešných problémov, spôsobených hoci aj nedopatrením, pozabudnutím, opomenutím či chorobou bude pre tých, ktorí budú ochotní venovať trocha (naozaj nie vela) času a peňazí do "automatizácie života", už len minulosťou.
Kožík Pavol Kožík
predseda dozornej rady
PROXENTA Finance, o.c.p., a.s., Bratislava
rozhodne áno
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Trnovec Pavol Trnovec
riaditeľ pre korporátne záležitosti
GSK Slovensko
skôr áno Prínosom pre biznis tento fenomén už je. Trh oživuje, vytvára nové segmenty trhu a zdá sa, že v niektorých môže byť v budúcnosti aj stredným prúdom. Či však prináša skutočnú novú kvalitu a či rovnováha výhod a rizík bude na strane výhod ukáže až čas.
Prínosom pre biznis tento fenomén už je. Trh oživuje, vytvára nové segmenty trhu a zdá sa, že v niektorých môže byť v budúcnosti aj stredným prúdom. Či však prináša skutočnú novú kvalitu a či rovnováha výhod a rizík bude na strane výhod ukáže až čas.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
rozhodne áno Podobne ako počítač, internet, mobil alebo GPS. Aj tu ale platí, že sa músime naučiť ich správne ovládať (a nie byť nimi ovládaní).
Podobne ako počítač, internet, mobil alebo GPS. Aj tu ale platí, že sa músime naučiť ich správne ovládať (a nie byť nimi ovládaní).
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
rozhodne áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Je to impulz pre dalsie kolo technologickej inovacie, ktora prinesie nove produkty a sluzby. Rovnako prinesie aj marketingove argumenty pre obmenu spotrebicov. Verim, ze casom budu mat aj vecnu podstatu a budu popisovat realne prinosy tychto inomvacii
Je to impulz pre dalsie kolo technologickej inovacie, ktora prinesie nove produkty a sluzby. Rovnako prinesie aj marketingove argumenty pre obmenu spotrebicov. Verim, ze casom budu mat aj vecnu podstatu a budu popisovat realne prinosy tychto inomvacii
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
rozhodne áno IoT bude mať zásadný dopad na biznis v rôznych oblastiach od IT, telco až po výrobcov samotných zariadení. Prinesie nám zmeny v používaní, sledovaní, ovládaní a integrácii zariadení. Zmení procesy, zásobovanie a logistiku, obchodné modely a prinesie nové produkty a služby.
IoT bude mať zásadný dopad na biznis v rôznych oblastiach od IT, telco až po výrobcov samotných zariadení. Prinesie nám zmeny v používaní, sledovaní, ovládaní a integrácii zariadení. Zmení procesy, zásobovanie a logistiku, obchodné modely a prinesie nové produkty a služby.
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr áno Tieto "veci" používa a chce ich konečný spotrebiteľ, preto s nimi treba počítať ako s realitou, ktorá musí byť súčasťou tovaru. Mieru ich použitia treba cielene zvážiť podľa segmentu trhu, na ktorom sa má tovar uplatniť.
Tieto "veci" používa a chce ich konečný spotrebiteľ, preto s nimi treba počítať ako s realitou, ktorá musí byť súčasťou tovaru. Mieru ich použitia treba cielene zvážiť podľa segmentu trhu, na ktorom sa má tovar uplatniť.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné Vyvoj nezastavis - to je iste. Len aby sme nazabudli pouzivat okrem vsetkych smart, multimegaintelingentnych, programovatelnych, na dialku ovladatelnych, online pripojenych, lokalizovatelnych....veciciek dve veci. Srdce a zdravy rozum.
Vyvoj nezastavis - to je iste. Len aby sme nazabudli pouzivat okrem vsetkych smart, multimegaintelingentnych, programovatelnych, na dialku ovladatelnych, online pripojenych, lokalizovatelnych....veciciek dve veci. Srdce a zdravy rozum.
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
rozhodne áno
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
rozhodne áno Už je prínosom pre mnohých podnikateľov aj spotrebiteľov, najmä vo forme novej kvality prístupu k informáciám. Výhody "prepojených" produktov nie sú zadarmo, platí sa ohrozením, či stratou súkromia. Z faktického hľadiska si želám, aby možnosti prepojenia produktov priniesli niečo úplne nové, mimo doterajších štandardných modelov. Z právneho hľadiska je zásadné, ale ťažko dosiahnuteľné, zachovanie možnosti ochrany údajov spotrebiteľov, inak hrozia ťažké zásahy do súkromia a scenáre zneužití.
Už je prínosom pre mnohých podnikateľov aj spotrebiteľov, najmä vo forme novej kvality prístupu k informáciám. Výhody "prepojených" produktov nie sú zadarmo, platí sa ohrozením, či stratou súkromia. Z faktického hľadiska si želám, aby možnosti prepojenia produktov priniesli niečo úplne nové, mimo doterajších štandardných modelov. Z právneho hľadiska je zásadné, ale ťažko dosiahnuteľné, zachovanie možnosti ochrany údajov spotrebiteľov, inak hrozia ťažké zásahy do súkromia a scenáre zneužití.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Chladnička, ktorá objednáva potraviny je tu ako nápad už pomerne dlho. Zatiaľ však nepoznám obchod, s ktorým by sa dala spojiť. Aj môj amazon Echo zatiaľ na Slovensku, alebo v Európe nie je veľmi "naplnený" informáciami a možnosťami.
Chladnička, ktorá objednáva potraviny je tu ako nápad už pomerne dlho. Zatiaľ však nepoznám obchod, s ktorým by sa dala spojiť. Aj môj amazon Echo zatiaľ na Slovensku, alebo v Európe nie je veľmi "naplnený" informáciami a možnosťami.
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
rozhodne áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
rozhodne áno Určite áno, otázna však ostáva bezpečnosť dát...
Určite áno, otázna však ostáva bezpečnosť dát...
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Uz dávno sa Vám nepodarilo položiť takto neuchopiteľnú otázku....odpovedám protiotázkou, čo si predstavujete pod pojmom "biznis"vo vami položenej otázke?
Uz dávno sa Vám nepodarilo položiť takto neuchopiteľnú otázku....odpovedám protiotázkou, čo si predstavujete pod pojmom "biznis"vo vami položenej otázke?
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
rozhodne áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
rozhodne áno Je to predsa len ďalší inovačný technický, technologický a biznisový cyklus a tie vždy prinášajú nové impulzy a príležitosti pre podnikanie a uvádzanie nových produktov a služieb na trh. IoT možno vyrieši automatizáciu opakovaných činností a technológia nahradí výkony ľudí s malou pridanou hodnotou, ale môže stimulovať celý rad činností a riešení s vyššou pridanou hodnotou. Je to ako vždy aj o tom, či dokážeme využiť potenciál novej oblasti, prísť s novými nápadmi a biznis modelmi.
Je to predsa len ďalší inovačný technický, technologický a biznisový cyklus a tie vždy prinášajú nové impulzy a príležitosti pre podnikanie a uvádzanie nových produktov a služieb na trh. IoT možno vyrieši automatizáciu opakovaných činností a technológia nahradí výkony ľudí s malou pridanou hodnotou, ale môže stimulovať celý rad činností a riešení s vyššou pridanou hodnotou. Je to ako vždy aj o tom, či dokážeme využiť potenciál novej oblasti, prísť s novými nápadmi a biznis modelmi.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Internet of Things uz je podstatnym prinosom k biznisu a bude raketovo rast aj v dalsich oblastiach ako energetika, urbanistika, ale i vyroba potravin ci volnocasove aktivity...
Internet of Things uz je podstatnym prinosom k biznisu a bude raketovo rast aj v dalsich oblastiach ako energetika, urbanistika, ale i vyroba potravin ci volnocasove aktivity...
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
rozhodne áno
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
rozhodne áno Som zástancom pokroku a implementácie vedecko- technických riešení a nových technológií do produkčnej praxe. Koncentrácia svetových mozgov by nemala sklamať. To zo zásady a logiky veci nepripúšťam.
Som zástancom pokroku a implementácie vedecko- technických riešení a nových technológií do produkčnej praxe. Koncentrácia svetových mozgov by nemala sklamať. To zo zásady a logiky veci nepripúšťam.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Čorejová Tatiana Čorejová
rektor
Žilinská univerzita v Žiline
skôr áno
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne áno V mnohých veciach sa to už deje, len si to neuvedomujeme a až tak pozorne nečítame tie malé písmenká.
V mnohých veciach sa to už deje, len si to neuvedomujeme a až tak pozorne nečítame tie malé písmenká.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr nie Prepojenie a schopnosť komunikovať prostredníctvom siete síce môže pomôcť biznisu, ale keďže za každým biznisom sú ľudia, nie som si istý, či pomôže aj im. Ani dokonalý informačný svet nám totiž neprinesie šťastie, nezbaví nás neuróz. Ani Internet vecí nám nezaistí vnútorný pokoj.
Prepojenie a schopnosť komunikovať prostredníctvom siete síce môže pomôcť biznisu, ale keďže za každým biznisom sú ľudia, nie som si istý, či pomôže aj im. Ani dokonalý informačný svet nám totiž neprinesie šťastie, nezbaví nás neuróz. Ani Internet vecí nám nezaistí vnútorný pokoj.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní