Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ako ovplyvní podľa vás podnikanie na Slovensku návrh zvýšiť minimálnu mzdu na 400 eur?

  1. pozitívne 1 %
  2. pomôže len niekde 9 %
  3. vôbec ho neovplyvní 32 %
  4. ešte sa zhorší 43 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 15 %


Uzávierka hlasovania: 31.08.2015. Počet respondentov: 88.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
vôbec ho neovplyvní
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
ešte sa zhorší Zvýšenie minimálnej mzdy zvýši výrobné náklady v mnohých odboroch a to sa premietne aj do maloobchodných cien.
Zvýšenie minimálnej mzdy zvýši výrobné náklady v mnohých odboroch a to sa premietne aj do maloobchodných cien.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
vôbec ho neovplyvní
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
ešte sa zhorší
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
neviem / nevyjadrujem sa / iné Som zástancom čo najmenších zásahov štátu do ekonomiky. Preto považujem reguláciu v niektorých oblastiach za kontraproduktívnu. V tomto konkrétnom prípade môže napríklad viesť k snahe obchádzať vyplácanie minimálnej mzdy alebo môže firmy odrádzať od tvorby nových miest.
Som zástancom čo najmenších zásahov štátu do ekonomiky. Preto považujem reguláciu v niektorých oblastiach za kontraproduktívnu. V tomto konkrétnom prípade môže napríklad viesť k snahe obchádzať vyplácanie minimálnej mzdy alebo môže firmy odrádzať od tvorby nových miest.
Podlesná Anna Podlesná
Managing Director
A&D Global Business Relations
pomôže len niekde
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
vôbec ho neovplyvní
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
ešte sa zhorší Zrejme bude mat nepriamo negativny dopad, nakolko zvysi uz aj tak vysoke odvodove zatazenie podnikatelov.
Zrejme bude mat nepriamo negativny dopad, nakolko zvysi uz aj tak vysoke odvodove zatazenie podnikatelov.
Bobovnický Artur Bobovnický
Obchodný riaditeľ
Ševt a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
pomôže len niekde
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
vôbec ho neovplyvní
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
vôbec ho neovplyvní Kedže výsledkom tohto zvýšenia je pár EUR pre zamestnanca a zvýšené náklady pre zamestnávateľa, nemá tento krok žiaden zmysel, možno len marketingový.
Kedže výsledkom tohto zvýšenia je pár EUR pre zamestnanca a zvýšené náklady pre zamestnávateľa, nemá tento krok žiaden zmysel, možno len marketingový.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
vôbec ho neovplyvní Zvýšenie minimálnej mzdy zdvihne reálne príjmy obyvateľstva len tak nebadane, že vplyv na celkovú spotrebu obyvateľstva bude (takmer) nepozorovateľný. Tento krok zhorší profitabilitu len tých firiem, ktoré už dnes balansujú na hrane únosnosti a tak potrestá tých, ktorým by mal na oko pomôcť a ostatných sa nedotkne.
Zvýšenie minimálnej mzdy zdvihne reálne príjmy obyvateľstva len tak nebadane, že vplyv na celkovú spotrebu obyvateľstva bude (takmer) nepozorovateľný. Tento krok zhorší profitabilitu len tých firiem, ktoré už dnes balansujú na hrane únosnosti a tak potrestá tých, ktorým by mal na oko pomôcť a ostatných sa nedotkne.
Kevický Florián Kevický
výkonný riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
vôbec ho neovplyvní
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
vôbec ho neovplyvní Nijako. Niekedy ani výška platu neovplyvní záujem a chuť pracovať.
Nijako. Niekedy ani výška platu neovplyvní záujem a chuť pracovať.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
vôbec ho neovplyvní
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
vôbec ho neovplyvní
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
ešte sa zhorší Pár firiem v sociálne slabších oblastiach to zase zabalí a presunie sa do Rumunska alebo podobnej destinácie.
Pár firiem v sociálne slabších oblastiach to zase zabalí a presunie sa do Rumunska alebo podobnej destinácie.
Kasaj Ivan Kasaj
konateľ
Provocation bureau, s.r.o., Trnava
ešte sa zhorší Vzhľadom na "napätú" finančnú situáciu množstva podnikov môže byť tento krok pre niektoré podniky likvidačný.
Vzhľadom na "napätú" finančnú situáciu množstva podnikov môže byť tento krok pre niektoré podniky likvidačný.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem / nevyjadrujem sa / iné Toto neviem. Len viem, že sú dva druhy ekonomík, tie z nizkymii cenami a nízkymi platmi a tie s vysokými cenami a vysokými platmi. Najhoršie ekonomiky su tie, ktoré platy a ceny nemajú v súlade.
Toto neviem. Len viem, že sú dva druhy ekonomík, tie z nizkymii cenami a nízkymi platmi a tie s vysokými cenami a vysokými platmi. Najhoršie ekonomiky su tie, ktoré platy a ceny nemajú v súlade.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
ešte sa zhorší Zvysovanie minimalne mzdy znie krasne a socialne, verim tomu, ze to oslovi mnohych volicov a ako marektingovy tah je to vynikajuci krok. Z hladiska pracovnej sily a vytvarania pracovnych miest prave pre dlhodobo nezamestnanych a nizkokvalifikovanu pracovnu silu to moze znamenat pravy opak. Pre zamestnavatelov sa neoplati za tieto naklady zamestnavat prave tuto rizikovu skupinu na trhu prace. Firmam to prinesie zvysene naklady bez pridanej hodnoty a radsej dane miesto nevytvoria a nezamestnaju. Slovensko ma najvacsi problem s dlhodobou nezamestnanostou, ktoru mame jednu z najvysich vramci krajin OECD a prave neustale zvysovanie minimalnej mzdy tomu nepomoze.
Zvysovanie minimalne mzdy znie krasne a socialne, verim tomu, ze to oslovi mnohych volicov a ako marektingovy tah je to vynikajuci krok. Z hladiska pracovnej sily a vytvarania pracovnych miest prave pre dlhodobo nezamestnanych a nizkokvalifikovanu pracovnu silu to moze znamenat pravy opak. Pre zamestnavatelov sa neoplati za tieto naklady zamestnavat prave tuto rizikovu skupinu na trhu prace. Firmam to prinesie zvysene naklady bez pridanej hodnoty a radsej dane miesto nevytvoria a nezamestnaju. Slovensko ma najvacsi problem s dlhodobou nezamestnanostou, ktoru mame jednu z najvysich vramci krajin OECD a prave neustale zvysovanie minimalnej mzdy tomu nepomoze.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Minimálna mzda je nezmysel
Minimálna mzda je nezmysel
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
neviem / nevyjadrujem sa / iné Inštitút minimálnej mzdy považujem za zbytočný. Každý zodpovedný podnikateľ si vie svojich zodpovedných pracovníkov oceniť a vytvoriť im podmienky na ich kvalitnú prácu. Nepotrebuje na to nástroje minimálnej mzdy ani iné podmienky zákonníka práce. Radšej keby už sa vytvoril inštitút na okamžitú výpoveď darebákov, ktorí sa vždy nejakým spôsobom vo firme objavia a vedia dokonale využívať podmienky zákonníka práce, ktorý ho chráni a šikanuje podnikateľov.
Inštitút minimálnej mzdy považujem za zbytočný. Každý zodpovedný podnikateľ si vie svojich zodpovedných pracovníkov oceniť a vytvoriť im podmienky na ich kvalitnú prácu. Nepotrebuje na to nástroje minimálnej mzdy ani iné podmienky zákonníka práce. Radšej keby už sa vytvoril inštitút na okamžitú výpoveď darebákov, ktorí sa vždy nejakým spôsobom vo firme objavia a vedia dokonale využívať podmienky zákonníka práce, ktorý ho chráni a šikanuje podnikateľov.
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
ešte sa zhorší
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
ešte sa zhorší
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
ešte sa zhorší
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ako podnikateľ rozumiem tomu, že zvýšenie mzdových nákladov môže byť pre niektoré regióny a typy podnikaní problém. Ako človek si myslím, že aj 400 EUR je pre dôstojný život málo. Dávny návrh, aby pracujúci s najnižšími príjmami dostávali aj od štátu časť podpory, ktorú by dostávali ako nezamestnaní, mi pripadá ako rozumné rozdelenie tohto problému medzi štát a zamestnávateľov.
Ako podnikateľ rozumiem tomu, že zvýšenie mzdových nákladov môže byť pre niektoré regióny a typy podnikaní problém. Ako človek si myslím, že aj 400 EUR je pre dôstojný život málo. Dávny návrh, aby pracujúci s najnižšími príjmami dostávali aj od štátu časť podpory, ktorú by dostávali ako nezamestnaní, mi pripadá ako rozumné rozdelenie tohto problému medzi štát a zamestnávateľov.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
ešte sa zhorší Každé zvýšenie minimálnej mzdy deformuje trh a môže vo výsledku ohroziť zamestnanosť. Najlepšou cestou je nechať výšku miezd voľnému vývoju, ktorý bude korešpondovať so stavom ekonomiky a ponukou a dopytom na pracovnom trhu.
Každé zvýšenie minimálnej mzdy deformuje trh a môže vo výsledku ohroziť zamestnanosť. Najlepšou cestou je nechať výšku miezd voľnému vývoju, ktorý bude korešpondovať so stavom ekonomiky a ponukou a dopytom na pracovnom trhu.
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
pomôže len niekde
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
vôbec ho neovplyvní
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
vôbec ho neovplyvní
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
ešte sa zhorší Uz terza patri Slovebso medzi najdrhsie krajiny z byvaleho ost bloku. V oblastiach kde dnes zapsia podnikatelia so zikovostou sa to este zhorsi, budud sa hladat moznosti ako to obchdzat hoci aj pracou nacierno, alebo umelym znizenim pracovnych hodin. a fiemy korym sa dari ani dnes neplatia minimlanu mzdu. Takze dalsie bod k volebnemu tahu vlady.
Uz terza patri Slovebso medzi najdrhsie krajiny z byvaleho ost bloku. V oblastiach kde dnes zapsia podnikatelia so zikovostou sa to este zhorsi, budud sa hladat moznosti ako to obchdzat hoci aj pracou nacierno, alebo umelym znizenim pracovnych hodin. a fiemy korym sa dari ani dnes neplatia minimlanu mzdu. Takze dalsie bod k volebnemu tahu vlady.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
pomôže len niekde Kedže ide o relatívne malé percento ľudí, tak to vo všeobecnosti výrazne neovplyvní podnikanie na Slovensku. Vždy ide o konkrétne číslo a 20 eur navyše nie je likvidačné pre zamestnávateľa. Pre zamestnanca to naopak môže mať pozitívny efekt. Čiastočne sa zníži fluktuácia zamestnancov a zvýši sa záujem hľadať si prácu.
Kedže ide o relatívne malé percento ľudí, tak to vo všeobecnosti výrazne neovplyvní podnikanie na Slovensku. Vždy ide o konkrétne číslo a 20 eur navyše nie je likvidačné pre zamestnávateľa. Pre zamestnanca to naopak môže mať pozitívny efekt. Čiastočne sa zníži fluktuácia zamestnancov a zvýši sa záujem hľadať si prácu.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
vôbec ho neovplyvní Toto opatrenie významne neovplyvní väčšinu zamestnávateľov. Zohľadňujúc rastúce životné náklady, suma 400 EUR sa mi nezdá taká vysoká, aby sa nemohla vyplácať aj najmenej kvalifikovaným pracovníkom. Oveľa negatívnejšie ovplyvňujú podnikanie vysoká 22% daň z príjmu pre firmy, vysoké odvody, daňové licencie, byrokracia a katastrofálna rýchlosť a stav vymožiteľnosti práva. Predpokladám, že teraz po príchode Jaguára sa kompetentní budú tváriť, že všetko je v poriadku a SR je najlepšie krajina na podnikanie na svete....
Toto opatrenie významne neovplyvní väčšinu zamestnávateľov. Zohľadňujúc rastúce životné náklady, suma 400 EUR sa mi nezdá taká vysoká, aby sa nemohla vyplácať aj najmenej kvalifikovaným pracovníkom. Oveľa negatívnejšie ovplyvňujú podnikanie vysoká 22% daň z príjmu pre firmy, vysoké odvody, daňové licencie, byrokracia a katastrofálna rýchlosť a stav vymožiteľnosti práva. Predpokladám, že teraz po príchode Jaguára sa kompetentní budú tváriť, že všetko je v poriadku a SR je najlepšie krajina na podnikanie na svete....
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
ešte sa zhorší
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
vôbec ho neovplyvní Zvyšovanie miezd vo všeobecnosti, pokiaľ je podložené rastom produktivity, je nutnosťou v dlhodobom horizonte. Vedie k rastu vnútornej spotreby a tým aj k rastu HDP. Viac mi vadí skutočnosť, že za ten istý produkt čo do kvality a úžitkovej hodnoty dostane slovenská firma často o 30 až 50% menej ako napríklad nemecká. Aj tam je prekážka rastu slovenských miezd.
Zvyšovanie miezd vo všeobecnosti, pokiaľ je podložené rastom produktivity, je nutnosťou v dlhodobom horizonte. Vedie k rastu vnútornej spotreby a tým aj k rastu HDP. Viac mi vadí skutočnosť, že za ten istý produkt čo do kvality a úžitkovej hodnoty dostane slovenská firma často o 30 až 50% menej ako napríklad nemecká. Aj tam je prekážka rastu slovenských miezd.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
ešte sa zhorší
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
ešte sa zhorší Plošná, celoslovenská minimálna mzda je v princípe nesprávna. Aj keď asi nedôjde k zásadnému zhoršeniu podnikania, určite pre niektoré regióny a odvetvia to nie je dobrá správa.
Plošná, celoslovenská minimálna mzda je v princípe nesprávna. Aj keď asi nedôjde k zásadnému zhoršeniu podnikania, určite pre niektoré regióny a odvetvia to nie je dobrá správa.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
ešte sa zhorší Pokiaľ viem, niektoré krajiny EU inštitút minimálnej mzdy majú (BeNeLux) a iné (Nemecko) nie. Z toho vyplýva,že neexistuje jednoznačná korelácia medzi stavom ekonomiky a výškou minimálnej mzdy. Hoci 400 eur je žalostne málo, je to bohužiaľ stále jedna z našich komparatívnych výhod voči rozvinutým krajinám. Ak budeme ponikateľský sektor nútiť platiť za prácu vyššiu ako trhovú cenu, tak šanca, že odídu alebo budú zákon obchádzať sa len zvýši.
Pokiaľ viem, niektoré krajiny EU inštitút minimálnej mzdy majú (BeNeLux) a iné (Nemecko) nie. Z toho vyplýva,že neexistuje jednoznačná korelácia medzi stavom ekonomiky a výškou minimálnej mzdy. Hoci 400 eur je žalostne málo, je to bohužiaľ stále jedna z našich komparatívnych výhod voči rozvinutým krajinám. Ak budeme ponikateľský sektor nútiť platiť za prácu vyššiu ako trhovú cenu, tak šanca, že odídu alebo budú zákon obchádzať sa len zvýši.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
vôbec ho neovplyvní
Králik Michal Králik
konateľ
UVEA Mediklinik, s.r.o., Martin
ešte sa zhorší Zvýšenie minimálnej mzdy sa premietne do rastu cien, keďže sa zvýšia aj náklady na zamestnanca. Rast cien na Slovensku vôbec nie je úmerný rastu miezd, preto budú mať zamestnanci opäť menej, ako získajú.
Zvýšenie minimálnej mzdy sa premietne do rastu cien, keďže sa zvýšia aj náklady na zamestnanca. Rast cien na Slovensku vôbec nie je úmerný rastu miezd, preto budú mať zamestnanci opäť menej, ako získajú.
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
vôbec ho neovplyvní
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
ešte sa zhorší
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
pomôže len niekde Takáto výška minimálnej mzdy nemôže principiálne ovplyvniť podnikanie na Slovensku. Mali by však byť dohodnuté jasné pravidlá na zvyšovanie minimálnej mzdy, to handrkovanie sa mi nepáči.
Takáto výška minimálnej mzdy nemôže principiálne ovplyvniť podnikanie na Slovensku. Mali by však byť dohodnuté jasné pravidlá na zvyšovanie minimálnej mzdy, to handrkovanie sa mi nepáči.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
vôbec ho neovplyvní
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
ešte sa zhorší
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Za Slovensko si to netrúfam povedať, ale nás, ktorí podnikáme v IT biznise, je táto zmena úplne irelevantná.
Za Slovensko si to netrúfam povedať, ale nás, ktorí podnikáme v IT biznise, je táto zmena úplne irelevantná.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ťažko sa mi to hodnotí, keďže pracujem v odvetví, kde pojem minimálna mzda je pojem čisto teoretický. Určite by ma však potešilo, ak by vláda prjímala opatrenia pozitívne pre podnikateľské prostredie aspoň v pomere 1:3 k sociálnym. V takom prípade by sme sa nemuseli tak veľmi obávať o udržateľnosť rastu slovenskej ekonomiky.
Ťažko sa mi to hodnotí, keďže pracujem v odvetví, kde pojem minimálna mzda je pojem čisto teoretický. Určite by ma však potešilo, ak by vláda prjímala opatrenia pozitívne pre podnikateľské prostredie aspoň v pomere 1:3 k sociálnym. V takom prípade by sme sa nemuseli tak veľmi obávať o udržateľnosť rastu slovenskej ekonomiky.
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
pomôže len niekde
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
vôbec ho neovplyvní
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
ešte sa zhorší
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
ešte sa zhorší
Uhrín Pavol Uhrín
generálny riaditeľ
Novofruct SK
vôbec ho neovplyvní
Trnovec Pavol Trnovec
riaditeľ pre korporátne záležitosti
GSK Slovensko
vôbec ho neovplyvní
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
vôbec ho neovplyvní
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
ešte sa zhorší
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
ešte sa zhorší
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
vôbec ho neovplyvní
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
vôbec ho neovplyvní V podnikaní niekto stratí a niekto získa a na konci budeme radi, ak zisk dokáže aspoň čiastočne kompenzovať stratu. V politike však mnohí rátajú s vysokým bodovým ziskom. Myslím, že ostanú prekvapení.
V podnikaní niekto stratí a niekto získa a na konci budeme radi, ak zisk dokáže aspoň čiastočne kompenzovať stratu. V politike však mnohí rátajú s vysokým bodovým ziskom. Myslím, že ostanú prekvapení.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
ešte sa zhorší
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
ešte sa zhorší
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
ešte sa zhorší Podnikateľ v princípe nemá záujem vyplácať mzdu nižsiu ako je minimálna. Ak však je určená legislatívou, tak prečo platiť viac.
Podnikateľ v princípe nemá záujem vyplácať mzdu nižsiu ako je minimálna. Ak však je určená legislatívou, tak prečo platiť viac.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Pravdepodobne to aka kazda umela bariera skor skomplikuje, ale nerobim v takej branzi, ktorej by sa to akokolvek dotklo
Pravdepodobne to aka kazda umela bariera skor skomplikuje, ale nerobim v takej branzi, ktorej by sa to akokolvek dotklo
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
vôbec ho neovplyvní
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nevidím v tom žiadne iné opodstatnenie, ako socialistické PR pred prichádzajúcimi voľbami.
Nevidím v tom žiadne iné opodstatnenie, ako socialistické PR pred prichádzajúcimi voľbami.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
ešte sa zhorší
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
ešte sa zhorší
Kičina Róbert Kičina
výkonný riaditeľ
Podnikateľská aliancia Slovenska
ešte sa zhorší
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
ešte sa zhorší
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
vôbec ho neovplyvní ked si premietneme do realneho biznisu existujucu ciernu ekonomiku ci sedu ekonomiku, tak si osobne myslim, ze prakticky dopad tohoto tolko medializovaneho, skumaneho, analyzovaneho atd.navrhu najroznejsimi instituciami, uradmi, ustavmi atd. bude - minimalny ...
ked si premietneme do realneho biznisu existujucu ciernu ekonomiku ci sedu ekonomiku, tak si osobne myslim, ze prakticky dopad tohoto tolko medializovaneho, skumaneho, analyzovaneho atd.navrhu najroznejsimi instituciami, uradmi, ustavmi atd. bude - minimalny ...
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Našej spoločnosti/skupiny sa to totiž nedotýka (resp. len nepriamo prostredníctvom sadzieb a náhrad odvodených od minimálnej mzdy) nakoľko drvivú väčšinu činností našich zamestnancov nemožno (ani v úvahách) ohodnotiť mzdou blížiacou sa minimálnej mzde. V tom vidím aj určitý návod - aby firmy vykonávali také činnosti, ktoré majú jasnú a kalkulovateľnú pridanú hodnotu a nemuseli potom svoju nákladovosť riešiť minimálnymi mzdami.
Našej spoločnosti/skupiny sa to totiž nedotýka (resp. len nepriamo prostredníctvom sadzieb a náhrad odvodených od minimálnej mzdy) nakoľko drvivú väčšinu činností našich zamestnancov nemožno (ani v úvahách) ohodnotiť mzdou blížiacou sa minimálnej mzde. V tom vidím aj určitý návod - aby firmy vykonávali také činnosti, ktoré majú jasnú a kalkulovateľnú pridanú hodnotu a nemuseli potom svoju nákladovosť riešiť minimálnymi mzdami.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
pozitívne
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
ešte sa zhorší
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
vôbec ho neovplyvní Minimálnu mzdu poberajú u nás asi len 4% všetkých zamestnancov. To jej navýšenie by preto nemalo zásadným spôsobom ovplyvniť podnikanie na Slovensku. Navyše, firmy by sa pri stanovovaní odmeňovania nemali riadiť výškou minimálnej mzdy, ale kvalitou svojich ľudí a dosiahnutými výsledkami. Peniaze investované do ľudí, ktorí to spätne firme vrátia, sú totiž tie najlepšie investované peniaze.
Minimálnu mzdu poberajú u nás asi len 4% všetkých zamestnancov. To jej navýšenie by preto nemalo zásadným spôsobom ovplyvniť podnikanie na Slovensku. Navyše, firmy by sa pri stanovovaní odmeňovania nemali riadiť výškou minimálnej mzdy, ale kvalitou svojich ľudí a dosiahnutými výsledkami. Peniaze investované do ľudí, ktorí to spätne firme vrátia, sú totiž tie najlepšie investované peniaze.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní