Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ohrozujú podľa vás utečenci ekonomiku Európskej únie?

  1. rozhodne áno 24 %
  2. skôr áno 22 %
  3. skôr nie 22 %
  4. rozhodne nie 21 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 12 %


Uzávierka hlasovania: 07.09.2015. Počet respondentov: 110.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Vo vašej otázke mi chýba časový a extrapolačný rámec na ktorý sa pýtate: Z krátkodobého hľadiska a v súčasných proporciách neohrozujú. Z dlhodobého hľadiska ak bude ich počet rásť geometricky tak ako posledné mesiace jednoznačne áno.
Vo vašej otázke mi chýba časový a extrapolačný rámec na ktorý sa pýtate: Z krátkodobého hľadiska a v súčasných proporciách neohrozujú. Z dlhodobého hľadiska ak bude ich počet rásť geometricky tak ako posledné mesiace jednoznačne áno.
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
rozhodne áno V ťažkej ekonomickej situácii, ktorá v EÚ panuje, je každá ďalšia finančná záťaž citeľná. Ľuďom v núdzi treba pomáhať, len som si nie celkom istý, či to robí EÚ správne. Skôr to vyzerá na nezadržateľný chaos...
V ťažkej ekonomickej situácii, ktorá v EÚ panuje, je každá ďalšia finančná záťaž citeľná. Ľuďom v núdzi treba pomáhať, len som si nie celkom istý, či to robí EÚ správne. Skôr to vyzerá na nezadržateľný chaos...
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr áno Chapem ze migranti su vedeni nielen ekonomickymi dovodmi a mnohokrat ich zenie zufalstvo hraniciace s krajnou nudzou, ale obavam sa, ze takuto vlnu a zvysujuce sa pocty migrantov nebude moct Europska unia absorbovat pri sucasnych zdrojoch, ktore ma k dispozicii.
Chapem ze migranti su vedeni nielen ekonomickymi dovodmi a mnohokrat ich zenie zufalstvo hraniciace s krajnou nudzou, ale obavam sa, ze takuto vlnu a zvysujuce sa pocty migrantov nebude moct Europska unia absorbovat pri sucasnych zdrojoch, ktore ma k dispozicii.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
skôr nie Historické údaje merania vplyvu prisťahovalcov na ekonomiky štátov OECD hovoria v ich prospech. Samozrejme s veľkým rešpektom voči extrémizmu. Podať pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú je viac ako akýkoľvek merateľný ukazovaľ hodnotenia vplyvu prisťahovalcov na ekonomiku ...
Historické údaje merania vplyvu prisťahovalcov na ekonomiky štátov OECD hovoria v ich prospech. Samozrejme s veľkým rešpektom voči extrémizmu. Podať pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú je viac ako akýkoľvek merateľný ukazovaľ hodnotenia vplyvu prisťahovalcov na ekonomiku ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne áno
Bobovnický Artur Bobovnický
Obchodný riaditeľ
Ševt a.s.
skôr áno Ekonomika celej Európy trpí a bude ešte viac trpieť z dôvodu neistoty, nepokojov, turbulencií a možno aj chaosu, ktoré nás na Slovensku zasiahnu skôr nepriamo, ale rozhodne to bude extrémne náročné a pravdepodobne veľmi dlhé obdobie. Okrem ekonomiky to zasiahne aj ľudí z hľadiska morálky a definovania si hodnôt, priorít. Úmrtia takmer v priamom prenose nie ako výsledok vojny ale ako výsledok zvrátenej morálky niektorých skupín..... musia v ľuďoch vyvolávať veľa otázok a máme na ne len málo dobrých odpovedí.
Ekonomika celej Európy trpí a bude ešte viac trpieť z dôvodu neistoty, nepokojov, turbulencií a možno aj chaosu, ktoré nás na Slovensku zasiahnu skôr nepriamo, ale rozhodne to bude extrémne náročné a pravdepodobne veľmi dlhé obdobie. Okrem ekonomiky to zasiahne aj ľudí z hľadiska morálky a definovania si hodnôt, priorít. Úmrtia takmer v priamom prenose nie ako výsledok vojny ale ako výsledok zvrátenej morálky niektorých skupín..... musia v ľuďoch vyvolávať veľa otázok a máme na ne len málo dobrých odpovedí.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Rozhodne ano, ak sa imigracia deje takym sposobom ako teraz. A to nie iba ekonomiku, ale aj politiku.
Rozhodne ano, ak sa imigracia deje takym sposobom ako teraz. A to nie iba ekonomiku, ale aj politiku.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Ekonomiku Európskej únie neohrozujú utečenci, ale nekompetentní skorumpovaní európski politici.
Ekonomiku Európskej únie neohrozujú utečenci, ale nekompetentní skorumpovaní európski politici.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr áno
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno Vsetky naklady na utecencov zostanu na pleciach danovych poplatnikov jednotlivych krajin.Situacia sa vymkla spod kontroly a vyzaduje si jasne riesenia nielen dosledkov ale aj pricin vzniknutej situacie.Europa nie je na takyto prilev utecencov pripravena-ani kulturne,ani politicky,ani ekonomicky.
Vsetky naklady na utecencov zostanu na pleciach danovych poplatnikov jednotlivych krajin.Situacia sa vymkla spod kontroly a vyzaduje si jasne riesenia nielen dosledkov ale aj pricin vzniknutej situacie.Europa nie je na takyto prilev utecencov pripravena-ani kulturne,ani politicky,ani ekonomicky.
Chodák Ivan Chodák
partner
Accuratio, s.r.o.
skôr nie Ak by EU nebola schopná ekonomicky zvládnuť a uživiť pár mil. obyvateľov (svojich či migrantov) navyše, to by už bolo s EU veľmi zle. Na druhej strane, pokiaľ do autobusu budeme stále tlačiť 2x toľko ľudí, ako je jeho kapacita, veľmi rýchlo sa pokazí a môže sa aj rozpadnúť. Pravidlá EU (napr. voľný pohyb, ústretová politika voči "rozumnému" počtu migrantov, sociálny systém jednotlivých krajín atď.) jednoducho s touto situáciou nepočítali a preto ju ani nedokážu efektívne riešiť.
Ak by EU nebola schopná ekonomicky zvládnuť a uživiť pár mil. obyvateľov (svojich či migrantov) navyše, to by už bolo s EU veľmi zle. Na druhej strane, pokiaľ do autobusu budeme stále tlačiť 2x toľko ľudí, ako je jeho kapacita, veľmi rýchlo sa pokazí a môže sa aj rozpadnúť. Pravidlá EU (napr. voľný pohyb, ústretová politika voči "rozumnému" počtu migrantov, sociálny systém jednotlivých krajín atď.) jednoducho s touto situáciou nepočítali a preto ju ani nedokážu efektívne riešiť.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
rozhodne nie
Štefunko Ivan Štefunko
predseda predstavenstva
Neulogy
rozhodne nie Nie. Sú na to dva dôvody. Poprvé, migranti vedia zvrátiť starnutie populácie v EÚ. Podruhé, paradoxne (a je to smutné pre krajiny z ktorých tí ľudia odchádzajú), sú to často vzdelaní ľudia a ekonomicky aktívni, ktorí mali úspory na finančne náročnú cestu.
Nie. Sú na to dva dôvody. Poprvé, migranti vedia zvrátiť starnutie populácie v EÚ. Podruhé, paradoxne (a je to smutné pre krajiny z ktorých tí ľudia odchádzajú), sú to často vzdelaní ľudia a ekonomicky aktívni, ktorí mali úspory na finančne náročnú cestu.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne nie Ohrozujú iba našu pohodlnosť a svedomie. Slováci sú v pomere k svojmu počtu a veľkosti slovenskej emigrácie za posledných sto rokov jedným z najvačších emigrantských národov na svete. Keby sa k nám v minulosti správali tak, ako súčasní premieri Maďarska a Slovenska, asi by sme zlé časy neprečkali a Slováci by neboli. Moderný národ musí vedieť žiť vo vlastnej zemi s inými.
Ohrozujú iba našu pohodlnosť a svedomie. Slováci sú v pomere k svojmu počtu a veľkosti slovenskej emigrácie za posledných sto rokov jedným z najvačších emigrantských národov na svete. Keby sa k nám v minulosti správali tak, ako súčasní premieri Maďarska a Slovenska, asi by sme zlé časy neprečkali a Slováci by neboli. Moderný národ musí vedieť žiť vo vlastnej zemi s inými.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne áno
Palenčár Ján Palenčár
prezident
Národná asociácia realitných kancelárií
skôr áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ekonomiku Evropské unie dlouhodobě ohrožují zejména její politici a jejich na dluh budovaný socialismus a předstíraný ráj jistot pro každého. Tento jejich nezodpovědný přístup a slib skvělého života pro všechny stojí do velké míry i za současným začátkem imigrační vlny. Pokud se budou i nadále tvářit, že Evropa je schopná přijmout a zabezpečit neomezené množství ekonomických uprchlíků z celého světa, tak budou dopady pro Evropskou unii nejen ekonomické, ale spíš existenční.
Ekonomiku Evropské unie dlouhodobě ohrožují zejména její politici a jejich na dluh budovaný socialismus a předstíraný ráj jistot pro každého. Tento jejich nezodpovědný přístup a slib skvělého života pro všechny stojí do velké míry i za současným začátkem imigrační vlny. Pokud se budou i nadále tvářit, že Evropa je schopná přijmout a zabezpečit neomezené množství ekonomických uprchlíků z celého světa, tak budou dopady pro Evropskou unii nejen ekonomické, ale spíš existenční.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
rozhodne áno
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
skôr nie Viacej ako utečenci, Európska únia ohrozuje samu seba neschopnosťou jednotného postupu v dôležitých oblastiach , ako sú aj imigračné a integračné pravidlá. Preto sú utečenci v prvej rade skôr ďalším ohrozením krehkej politickej stability EÚ . Rozumne zvládnuté imigračné procesy by v budúcnosti mohli podporiť ekonomické prostredie Európskej únie s jej nie príliš priaznivým výhľadom demografického vývoja. Ale problematika utečencov nie je iba o ekonomike, je to v prvej rade o "človečine".
Viacej ako utečenci, Európska únia ohrozuje samu seba neschopnosťou jednotného postupu v dôležitých oblastiach , ako sú aj imigračné a integračné pravidlá. Preto sú utečenci v prvej rade skôr ďalším ohrozením krehkej politickej stability EÚ . Rozumne zvládnuté imigračné procesy by v budúcnosti mohli podporiť ekonomické prostredie Európskej únie s jej nie príliš priaznivým výhľadom demografického vývoja. Ale problematika utečencov nie je iba o ekonomike, je to v prvej rade o "človečine".
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne áno
Mičo Jozef Mičo
konateľ
Stavmit, s.r.o., Terchová
rozhodne áno
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne nie Ako zhoršili ekonomiku rôznych štátov slovenskí emigranti v minulosti? Prečo nemci príjmu 8000000 utečencov ? Slováci mali by sme sa nad týmto zamyslieť a nebyť takí úzkoprsí.
Ako zhoršili ekonomiku rôznych štátov slovenskí emigranti v minulosti? Prečo nemci príjmu 8000000 utečencov ? Slováci mali by sme sa nad týmto zamyslieť a nebyť takí úzkoprsí.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Každý renomovaný ekonóm publikuje svoj názor na každú významnú udalosť. Tie názory sú často úplne protichodné. Po čase sa dá povedať, kto mal pravdu. Ale málokto z nich má pravdu dva krát po sebe. Krátkodobo sa migračná vlna javí ako ekonomický problém, ale predpovedať dlhodobé účinky si netrúfam. Z pohľadu životného štýlu, zvyklostí alebo kultúry sme takmer určite na prahu veľkej zmeny, ale tá nemusí sama o sebe znamenať ohrozenie ekonomiky EÚ. Inak povedané: nikto nepozná odpoveď - a kto tvrdí, že áno, namýšľa si.
Každý renomovaný ekonóm publikuje svoj názor na každú významnú udalosť. Tie názory sú často úplne protichodné. Po čase sa dá povedať, kto mal pravdu. Ale málokto z nich má pravdu dva krát po sebe. Krátkodobo sa migračná vlna javí ako ekonomický problém, ale predpovedať dlhodobé účinky si netrúfam. Z pohľadu životného štýlu, zvyklostí alebo kultúry sme takmer určite na prahu veľkej zmeny, ale tá nemusí sama o sebe znamenať ohrozenie ekonomiky EÚ. Inak povedané: nikto nepozná odpoveď - a kto tvrdí, že áno, namýšľa si.
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
rozhodne áno Bohatšie členské štáty EÚ musia prehodnotiť svoj sociálny program podpory pre migrantov, ktorý bude neudržateľný. Solidarita a ľudskosť má tiež svoje hranice a kvóty neriešia príčinu tohto exodu migrantov. Úplne zlyhala vízová povinnosť a kontrola hraníc. Všetci vieme, že Európska únia nemá šancu prijať a absorbovať všetkých migrantov z Ázie, Afriky či Balkánu. Väčšina z týchto migrantov by neuspela pri žiadosti o politický azyl. Vôbec nemáme kontrolu nad prílivom migrantov. Ekonomická kríza v nedávnych rokoch bola len slabý odvar toho čo nás čaká - rast extrémizmu, ktorý bude podporovaný negatívnymi ekonomickými dopadmi ako aj zvýšenou kriminalitou či prípadnými teroristickými útokmi. Žiaľbohu asi až vtedy sa začnú radikálnejším spôsobom riešiť narastajúce problémy.
Bohatšie členské štáty EÚ musia prehodnotiť svoj sociálny program podpory pre migrantov, ktorý bude neudržateľný. Solidarita a ľudskosť má tiež svoje hranice a kvóty neriešia príčinu tohto exodu migrantov. Úplne zlyhala vízová povinnosť a kontrola hraníc. Všetci vieme, že Európska únia nemá šancu prijať a absorbovať všetkých migrantov z Ázie, Afriky či Balkánu. Väčšina z týchto migrantov by neuspela pri žiadosti o politický azyl. Vôbec nemáme kontrolu nad prílivom migrantov. Ekonomická kríza v nedávnych rokoch bola len slabý odvar toho čo nás čaká - rast extrémizmu, ktorý bude podporovaný negatívnymi ekonomickými dopadmi ako aj zvýšenou kriminalitou či prípadnými teroristickými útokmi. Žiaľbohu asi až vtedy sa začnú radikálnejším spôsobom riešiť narastajúce problémy.
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
rozhodne áno
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr nie Nie, ekonomiku neohrozuju, aj ked vydaje na ich dalsiu staroslivost budu. Europa je bohata a toto je neohrozi.Skor sa obavam kulturnych a socialnych rozdielov, ktore preratsu to napatia a moznych konfliktov. Ak sa este prileje olej do ohna roznymi extremnymi a poplustickymi vyhlaseniami nezodpovednych cinitelov - mame problem. Vazny. TU treba zacat riesit situaciu pragmaticky, vcas a najma s pohladom do buducnosti a vyvarivta sa chyb z minulosti.
Nie, ekonomiku neohrozuju, aj ked vydaje na ich dalsiu staroslivost budu. Europa je bohata a toto je neohrozi.Skor sa obavam kulturnych a socialnych rozdielov, ktore preratsu to napatia a moznych konfliktov. Ak sa este prileje olej do ohna roznymi extremnymi a poplustickymi vyhlaseniami nezodpovednych cinitelov - mame problem. Vazny. TU treba zacat riesit situaciu pragmaticky, vcas a najma s pohladom do buducnosti a vyvarivta sa chyb z minulosti.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Ak by bol predpoklad, že sa riadne zamestnajú a začlenia do spoločnosti, tak by neohrozovali. To však bude trvať niekoľko rokov až desaťročí. Dovtedy budú spôsobovať zvýšenie nezamestnanosti, s tým súvisiaca zvýšená kriminalita a zvýšené sociálne náklady na ich život.
Ak by bol predpoklad, že sa riadne zamestnajú a začlenia do spoločnosti, tak by neohrozovali. To však bude trvať niekoľko rokov až desaťročí. Dovtedy budú spôsobovať zvýšenie nezamestnanosti, s tým súvisiaca zvýšená kriminalita a zvýšené sociálne náklady na ich život.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr nie Pri správnom začlenení do spoločnosti môže sa ekonomika skôr naštartovať z dôvodu lacnejšej pracovnej sily. Hlavne je potrebné zabrániť masovému a nekontrolovateľnému príchodu utečencov. Na začiatku je však nevyhnutné riešiť hlavne bezpečnosť a ochranu majetku a práv občanov Európskej únie so súčasným vytvorením adekvátnych podmienok pre utečencov na etablovanie sa do spoločnosti.
Pri správnom začlenení do spoločnosti môže sa ekonomika skôr naštartovať z dôvodu lacnejšej pracovnej sily. Hlavne je potrebné zabrániť masovému a nekontrolovateľnému príchodu utečencov. Na začiatku je však nevyhnutné riešiť hlavne bezpečnosť a ochranu majetku a práv občanov Európskej únie so súčasným vytvorením adekvátnych podmienok pre utečencov na etablovanie sa do spoločnosti.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr nie
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
skôr áno Ak bol plán lídrov EU zaplátať budúcu chýbajúcu pracovnú silu v Európe migrantami z Afriky prípadne z blízkeho alebo stredného východu tak tento plán má minimálne 2 chyby: 1. Afričania nie sú vôbec pripravení na prácu v tom ponímaní ako ju my očakávame, pracovať nebudú a teda budú pre ekonomický systém len príťažou plus prinesú ďalšie problémy. Zopár k práci pripravených Sýrčanov situáciu nezachráni a naviac budú doma chýbať. 2. Keďže tento plán nebol s obyvateľmi a podnikateľskou sférou Európy konzultovaný tak nikto naň nie je poriadne pripravený. Zdá sa, že ani samotní lídri nie sú... Myslím si však, že zásadnou chybou je, že sa lídri Európy nedostatočne alebo vôbec nesnažili motivovať hlavne mladých ľudí v Európe aby mali viac detí prípadne vôbec nejaké deti. Tu politici EÚ úplne zlyhali a namiesto rozvoja vlastných národov a podporovania pôrodnosti a udržiavania populačnej krivky na potrebnej trajektórii sem vozia prakticky nepoužiteľných Afričanov.
Ak bol plán lídrov EU zaplátať budúcu chýbajúcu pracovnú silu v Európe migrantami z Afriky prípadne z blízkeho alebo stredného východu tak tento plán má minimálne 2 chyby: 1. Afričania nie sú vôbec pripravení na prácu v tom ponímaní ako ju my očakávame, pracovať nebudú a teda budú pre ekonomický systém len príťažou plus prinesú ďalšie problémy. Zopár k práci pripravených Sýrčanov situáciu nezachráni a naviac budú doma chýbať. 2. Keďže tento plán nebol s obyvateľmi a podnikateľskou sférou Európy konzultovaný tak nikto naň nie je poriadne pripravený. Zdá sa, že ani samotní lídri nie sú... Myslím si však, že zásadnou chybou je, že sa lídri Európy nedostatočne alebo vôbec nesnažili motivovať hlavne mladých ľudí v Európe aby mali viac detí prípadne vôbec nejaké deti. Tu politici EÚ úplne zlyhali a namiesto rozvoja vlastných národov a podporovania pôrodnosti a udržiavania populačnej krivky na potrebnej trajektórii sem vozia prakticky nepoužiteľných Afričanov.
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
rozhodne áno Emigráciou sa znižuje perspektíva budúceho rozvoja v krajinách, z ktorých emigranti odchádzajú a zároveň dochádza k zvyšovaniu záťaže rozpočtov EU a členských krajín v oblasti sociálnej a bezpečnostnej. Takisto v konečnom dôsledku ohrozuje základne výdobytky EU / Shengensky priestor/. Vzhľadom na to, ze dnes nevieme predpovedať rozsah emigrácie z Blízkeho Východu a Afriky, môžeme o rozsahu ekonomickej záťaže len špekulovať. Navyše zostava problém neschopnosti emigrantov integrovať sa do spoločnosti, do ktorej prichádzajú. Myslím, ze s týmto majú dostatočne skúsenosti mnohé krajiny Eurospekj únie a nie je treba, aby v tej oblasti experimentovallo aj Slovensko.
Emigráciou sa znižuje perspektíva budúceho rozvoja v krajinách, z ktorých emigranti odchádzajú a zároveň dochádza k zvyšovaniu záťaže rozpočtov EU a členských krajín v oblasti sociálnej a bezpečnostnej. Takisto v konečnom dôsledku ohrozuje základne výdobytky EU / Shengensky priestor/. Vzhľadom na to, ze dnes nevieme predpovedať rozsah emigrácie z Blízkeho Východu a Afriky, môžeme o rozsahu ekonomickej záťaže len špekulovať. Navyše zostava problém neschopnosti emigrantov integrovať sa do spoločnosti, do ktorej prichádzajú. Myslím, ze s týmto majú dostatočne skúsenosti mnohé krajiny Eurospekj únie a nie je treba, aby v tej oblasti experimentovallo aj Slovensko.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno nielen ekonomiku, ohrozujú aj Európsku civilizáciu. Problémy, ktoré spôsobujú imigráciu treba riešiť v štátoch odkiaľ imigranti pochádzajú a ochranou Schengenskej hranice.
nielen ekonomiku, ohrozujú aj Európsku civilizáciu. Problémy, ktoré spôsobujú imigráciu treba riešiť v štátoch odkiaľ imigranti pochádzajú a ochranou Schengenskej hranice.
Kríž Martin Kríž
managing partner
PRK Partner
rozhodne nie
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne nie
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne nie Utečenci ekonomiku EÚ neohrozuju. Na druhej strane EÚ tápe pri riešení problému utečencov a škodí sama sebe.
Utečenci ekonomiku EÚ neohrozuju. Na druhej strane EÚ tápe pri riešení problému utečencov a škodí sama sebe.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
rozhodne nie Ekonomiku Európskej únie ohrozuje Európska únia samotná svojim povrchným a falošne sociálno-inkluzívnym prístupom. Európska únia systémovo podporuje nie len prílev utečencov, ale celkovo rozvoj skupín, ktorých hodnoty sú iné ako európske. A stačí sa len pozrieť do minulého storočia, čo dokáže konflikt hodnôt spôsobiť.
Ekonomiku Európskej únie ohrozuje Európska únia samotná svojim povrchným a falošne sociálno-inkluzívnym prístupom. Európska únia systémovo podporuje nie len prílev utečencov, ale celkovo rozvoj skupín, ktorých hodnoty sú iné ako európske. A stačí sa len pozrieť do minulého storočia, čo dokáže konflikt hodnôt spôsobiť.
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
rozhodne nie
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
neviem / nevyjadrujem sa / iné Závisí od toho, či sa podarí situáciu udržať pod kontrolou a zabrániť masovému nekontrolovateľnému príchodu utečencov do Európskej únie.
Závisí od toho, či sa podarí situáciu udržať pod kontrolou a zabrániť masovému nekontrolovateľnému príchodu utečencov do Európskej únie.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
rozhodne nie Ekonomiku európskej únie hlavne ohrozuje neschopnosť celej draho platenej európskej byrokracie reagovať na meniaci sa svet. V EU je nás 503 miliónov a HDP je 14 ciferné číslo. Ako môžu migranti (hoci ich sú státisíce) takúto ekonomiku vážne naštrbiť ? Najviac nás ohrozuje strata ľudskosti, súcitu a empatie.
Ekonomiku európskej únie hlavne ohrozuje neschopnosť celej draho platenej európskej byrokracie reagovať na meniaci sa svet. V EU je nás 503 miliónov a HDP je 14 ciferné číslo. Ako môžu migranti (hoci ich sú státisíce) takúto ekonomiku vážne naštrbiť ? Najviac nás ohrozuje strata ľudskosti, súcitu a empatie.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne áno
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
skôr nie
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
skôr áno
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne nie
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Ak utečenci ohrozujú ekonomiku EU, tak si to zaslúži.
Ak utečenci ohrozujú ekonomiku EU, tak si to zaslúži.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
rozhodne nie
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Schrimpelová Miroslava Schrimpelová
konateľka
Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. , Bratislava
rozhodne nie V žiadnom prípade. Všetci potrebujeme jesť, niekde bývať a niečo robiť. Nehovorí sa však o probléme vzdelania: všetci títo ľudia sa potrebujú naučiť jazyk krajiny, kde budú bývať, ich deti budú chodiť do školy a vzdelávať sa. NIKTO na Slovensku a takmer v celej EU sa nezaoberá problémom INKLUZIE týchto detí. Nie sú vytvorené štandardy, postupy, učebnice, učitelia nie sú pripravení na multikultúrne triedy. Toto je potrebné asap riešiť, pretože pokiaľ nedokážeme vzdelať a tak včleniť deti a ich rodičov do spoločnosti, budeme mať obrovský problém.
V žiadnom prípade. Všetci potrebujeme jesť, niekde bývať a niečo robiť. Nehovorí sa však o probléme vzdelania: všetci títo ľudia sa potrebujú naučiť jazyk krajiny, kde budú bývať, ich deti budú chodiť do školy a vzdelávať sa. NIKTO na Slovensku a takmer v celej EU sa nezaoberá problémom INKLUZIE týchto detí. Nie sú vytvorené štandardy, postupy, učebnice, učitelia nie sú pripravení na multikultúrne triedy. Toto je potrebné asap riešiť, pretože pokiaľ nedokážeme vzdelať a tak včleniť deti a ich rodičov do spoločnosti, budeme mať obrovský problém.
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
skôr nie
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
rozhodne áno
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr nie
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr nie Bude záležet na nás. Pokud je budeme kriminalizova, budou so pohybovat v šedé ekonomice. Pokud jim vytvoříme transparentní podmínky, mohou zvýšit naši produktivitu stejně jako například turecká menšina v Německu po druhé světové válce.
Bude záležet na nás. Pokud je budeme kriminalizova, budou so pohybovat v šedé ekonomice. Pokud jim vytvoříme transparentní podmínky, mohou zvýšit naši produktivitu stejně jako například turecká menšina v Německu po druhé světové válce.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne nie Ekonomiku Európskej únie môžu však ohroziť nacionálne prejavy niektorých politikov, ktoré budú viesť k dezintegračným opatreniam. Signifikatné pre týchto politikov je, že ich presadzovanie národných záujmov končí tam, kde začne byť ohrozené čerpanie fondov z Erurópskej únie.
Ekonomiku Európskej únie môžu však ohroziť nacionálne prejavy niektorých politikov, ktoré budú viesť k dezintegračným opatreniam. Signifikatné pre týchto politikov je, že ich presadzovanie národných záujmov končí tam, kde začne byť ohrozené čerpanie fondov z Erurópskej únie.
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno a nielen ekonomiku, prichadzaju sem a hned pri prichode porusuju zakony EU , je im to tolerovane, ukazujme ze im budeme tolerovat vsetko , pozrime si ako rastol pocet obyvatlstva v syrii a iraku za poslednych 50 rokov/ cca zvacsil sa 5x / co tu bude o 50 rokov? rozmyslaju politici o tomto ? preco sa nedodrziavaju zakony na ochranu hranic? preco ludia , ktori ich privazaju na lodiach nie su okamzite zatknuti a dani do vazenia? preco sa nehlada riesenie ako vyriesit krizu tam u nich? nie som proti pomoci ludom v nudzi , ale mali by sme nasu krajinu odovzdat nasim detom , a nie migrantom
a nielen ekonomiku, prichadzaju sem a hned pri prichode porusuju zakony EU , je im to tolerovane, ukazujme ze im budeme tolerovat vsetko , pozrime si ako rastol pocet obyvatlstva v syrii a iraku za poslednych 50 rokov/ cca zvacsil sa 5x / co tu bude o 50 rokov? rozmyslaju politici o tomto ? preco sa nedodrziavaju zakony na ochranu hranic? preco ludia , ktori ich privazaju na lodiach nie su okamzite zatknuti a dani do vazenia? preco sa nehlada riesenie ako vyriesit krizu tam u nich? nie som proti pomoci ludom v nudzi , ale mali by sme nasu krajinu odovzdat nasim detom , a nie migrantom
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno Odpoveď "skôr áno" je zdôvodnená najmä nepripravenosťou EÚ na takúto veľkú vlnu migrácie. Problémom EÚ je, ako je známe, nezamestnanosť a problémy s integráciou "marginálnych skupín" obyvateľstva. Do oboch problémových oblastí investuje EÚ nemalé prostriedky s relatívne malým pozitívnym účinkom. Tieto problémové oblasti sa prílevom nebývalého počtu utečencov či migrantov ešte prehĺbia.
Odpoveď "skôr áno" je zdôvodnená najmä nepripravenosťou EÚ na takúto veľkú vlnu migrácie. Problémom EÚ je, ako je známe, nezamestnanosť a problémy s integráciou "marginálnych skupín" obyvateľstva. Do oboch problémových oblastí investuje EÚ nemalé prostriedky s relatívne malým pozitívnym účinkom. Tieto problémové oblasti sa prílevom nebývalého počtu utečencov či migrantov ešte prehĺbia.
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
skôr nie Títo ľudia dokážu byť užitoční, o tom som presvedčený. Preto im treba dať šancu a pomocnú ruku. Na druhej strane ale musíme uznať aj fakt, že absorbčná schopnosť EÚ nie je nekonečná, a preto okrem šance a pomoci je túto utečeneckú vlnu nevyhnutné aj zastaviť. Kedy si priznáme, že isté kroky, ktoré sú zložité aj nebezpečné, sú tiež nevyhnutné?
Títo ľudia dokážu byť užitoční, o tom som presvedčený. Preto im treba dať šancu a pomocnú ruku. Na druhej strane ale musíme uznať aj fakt, že absorbčná schopnosť EÚ nie je nekonečná, a preto okrem šance a pomoci je túto utečeneckú vlnu nevyhnutné aj zastaviť. Kedy si priznáme, že isté kroky, ktoré sú zložité aj nebezpečné, sú tiež nevyhnutné?
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr nie
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
skôr nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr nie Skoda, ze Europa nevnima sucasny stav ako prilezitost.
Skoda, ze Europa nevnima sucasny stav ako prilezitost.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr nie Ekonomiku nie, kultúru - zvyšky európskej kultúry - áno.
Ekonomiku nie, kultúru - zvyšky európskej kultúry - áno.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr nie
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
rozhodne nie Ekonomiku omnoho viac ohrozuju populisti so svojimi "drogovymi" balickami na vsetko.
Ekonomiku omnoho viac ohrozuju populisti so svojimi "drogovymi" balickami na vsetko.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné To co nas ohrozuje je hysteria a vyvolavanie tych najnegativnejsich ludskych pudov nasou "stranou a vladou". Nas predseda vlady sice ma prve svate prijimanie aj birmovku, ale na kapitolach nabozenstva o laske k bliznemu asi chybal. V prvom rade vlastnym konanim ohrozujeme zakladne prava a slobody, na ktorych je postavena demokracia a ideovo aj EU (aj ked v praxi to pokulhava poriadne). Sme schopni len brať, ale ked treba pomoct, chyta sa nas panicky strach z neznameho.
To co nas ohrozuje je hysteria a vyvolavanie tych najnegativnejsich ludskych pudov nasou "stranou a vladou". Nas predseda vlady sice ma prve svate prijimanie aj birmovku, ale na kapitolach nabozenstva o laske k bliznemu asi chybal. V prvom rade vlastnym konanim ohrozujeme zakladne prava a slobody, na ktorych je postavena demokracia a ideovo aj EU (aj ked v praxi to pokulhava poriadne). Sme schopni len brať, ale ked treba pomoct, chyta sa nas panicky strach z neznameho.
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
skôr áno
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
skôr áno Priamo nie, ale nepriamo nepochybne áno, a to až "na kosť" - neschopnosť zvládnuť a uchopiť tento problém obnažuje slabosť európskej integrácie a rozbíja zdanie súdržnosti. Na krízu zareagujú samozrejme lepšie štáty, ktorým európsky projekt prináša systémové výhody, ako tie, ktorých "solidarita" je priamo úmerná presmerovaniu finančných tokov do rúk lokálnych elít.
Priamo nie, ale nepriamo nepochybne áno, a to až "na kosť" - neschopnosť zvládnuť a uchopiť tento problém obnažuje slabosť európskej integrácie a rozbíja zdanie súdržnosti. Na krízu zareagujú samozrejme lepšie štáty, ktorým európsky projekt prináša systémové výhody, ako tie, ktorých "solidarita" je priamo úmerná presmerovaniu finančných tokov do rúk lokálnych elít.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno Akýkoľvek nekontrolovaný prílev akýchkoľvek ľudí do Európy je ekonomickým ohrozením. Aplikácia vízovej povinnosti a systém pracovných povolení platí aj medzi krajinami EU. Snažiť sa cielene zamestnať kvalifikovanú silu zo zahraničia je dnes v SR extrémne zložité, na druhej strane bude stáť nekvalifikovaná masa závislá na dávkach a podpore.
Akýkoľvek nekontrolovaný prílev akýchkoľvek ľudí do Európy je ekonomickým ohrozením. Aplikácia vízovej povinnosti a systém pracovných povolení platí aj medzi krajinami EU. Snažiť sa cielene zamestnať kvalifikovanú silu zo zahraničia je dnes v SR extrémne zložité, na druhej strane bude stáť nekvalifikovaná masa závislá na dávkach a podpore.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
neviem / nevyjadrujem sa / iné Otázka utečencov je kľúčovou otázkou tohto desaťročia, možno celej generácie. V pohybe sú milióny ľudí, zatiaľ cítime len začiatok imigračnej vlny. Počet obyvateľov Európy by bez imigrácie klesal, takže imigrantov zásadne potrebujeme - najmä ak chceme dostávať nejaké dôchodky o cca 20-30 rokov. Ekonomika EU bude utečencami ovplyvnená, nemyslím si, že by však malo ísť o ohrozenie.
Otázka utečencov je kľúčovou otázkou tohto desaťročia, možno celej generácie. V pohybe sú milióny ľudí, zatiaľ cítime len začiatok imigračnej vlny. Počet obyvateľov Európy by bez imigrácie klesal, takže imigrantov zásadne potrebujeme - najmä ak chceme dostávať nejaké dôchodky o cca 20-30 rokov. Ekonomika EU bude utečencami ovplyvnená, nemyslím si, že by však malo ísť o ohrozenie.
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
rozhodne nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr áno
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
skôr nie Utečenci by naopak mohli byť pre stárnucu Europu v dlhsom casovom horizonte skôr ekonomickým prínosom nez príťažou. Vo všeobecnosti platí že človek v ekonomicky aktívnom veku (mladá a stredna generácia) je motorom ekonomiky Europa by v prvom rade mala ukázať svoju ľudskú tvár a až následne riešiť ekonomické dopady pretože kto ohodnotí presnú hodnotu ľudského života ?
Utečenci by naopak mohli byť pre stárnucu Europu v dlhsom casovom horizonte skôr ekonomickým prínosom nez príťažou. Vo všeobecnosti platí že človek v ekonomicky aktívnom veku (mladá a stredna generácia) je motorom ekonomiky Europa by v prvom rade mala ukázať svoju ľudskú tvár a až následne riešiť ekonomické dopady pretože kto ohodnotí presnú hodnotu ľudského života ?
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
rozhodne áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr áno Aktuálny počet migrantov, ktorý dosahuje násobky minuloročných počtov môže mať drobný vplyv na HDP celej Európskej únie, keďže väčšia časť verejných zdrojov bude presmerovaná z iných účelov na riešenie situácie s migrantmi.
Aktuálny počet migrantov, ktorý dosahuje násobky minuloročných počtov môže mať drobný vplyv na HDP celej Európskej únie, keďže väčšia časť verejných zdrojov bude presmerovaná z iných účelov na riešenie situácie s migrantmi.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr áno Dopady v ekonomike EÚ ešte len čakajú. No už dnes sa stačí prejsť niektorými mestami a človek asi ťažko môže tvrdiť, že tak vyzerá normálna situácia. Udivuje ma však pri tomto fenoméne hneď niekoľko zistení. Prvým je úplná nekoncepčná neschopnosť Európskej únie danú situáciu systémovo riešiť. O predchádzaní takmer humanitárnych katastrof ani nehovorím. No fakt, s akou vážnosťou a striktnosťou boli definované podmienky Shengenskej dohody a jej plnenia, a ako dnes predstavuje len zdrap papiera, to ma fakt udivuje.
Dopady v ekonomike EÚ ešte len čakajú. No už dnes sa stačí prejsť niektorými mestami a človek asi ťažko môže tvrdiť, že tak vyzerá normálna situácia. Udivuje ma však pri tomto fenoméne hneď niekoľko zistení. Prvým je úplná nekoncepčná neschopnosť Európskej únie danú situáciu systémovo riešiť. O predchádzaní takmer humanitárnych katastrof ani nehovorím. No fakt, s akou vážnosťou a striktnosťou boli definované podmienky Shengenskej dohody a jej plnenia, a ako dnes predstavuje len zdrap papiera, to ma fakt udivuje.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
neviem / nevyjadrujem sa / iné EU sa ohrozuje predovsetkym sama - zvnutra
EU sa ohrozuje predovsetkym sama - zvnutra
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno je to zložité. Človeku je ľúto ľudí, čo nemajú čo do úst a neraz aj so svojimi detičkami prekonávajú nebezpečia a nesmierne riziká. Sú to zúfalé pokusy nájsť nádej na lepší život.NA druhej strane môžeme sa podeliť aj o skyvu chleba, sú ale obav a trach, či tieto neplánované výdaje vieme oželieť a či sme ochotní podieľať sa na pomoci, Pokiaľ ide o ekonomiku SR javí sa mi, že všetky náklady s tým spojené sp znesiteľné a rovnako že je to únosné aj pre ekonomiku EU
je to zložité. Človeku je ľúto ľudí, čo nemajú čo do úst a neraz aj so svojimi detičkami prekonávajú nebezpečia a nesmierne riziká. Sú to zúfalé pokusy nájsť nádej na lepší život.NA druhej strane môžeme sa podeliť aj o skyvu chleba, sú ale obav a trach, či tieto neplánované výdaje vieme oželieť a či sme ochotní podieľať sa na pomoci, Pokiaľ ide o ekonomiku SR javí sa mi, že všetky náklady s tým spojené sp znesiteľné a rovnako že je to únosné aj pre ekonomiku EU
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
rozhodne nie
Jurík Tomáš Jurík
výkonný riaditeľ
Euler Hermes Services Slovensko
skôr áno Za normálnych okolností môžu byť dokonca prínosom, ale spôsob a rozsah akým sa to deje teraz, je ohrozením nielen ekonomiky, ale samotnej kultúrnej a náboženskej podstaty väčšiny Európy. Už včera bolo na riešenie neskoro, ale politici sa boja urobiť ťažké, no nutné rozhodnutia. Táto vlna náporu jednoducho musí byť zastavená, inak sa naše deti vo vlastnej krajine nebudú cítiť bezpečne.
Za normálnych okolností môžu byť dokonca prínosom, ale spôsob a rozsah akým sa to deje teraz, je ohrozením nielen ekonomiky, ale samotnej kultúrnej a náboženskej podstaty väčšiny Európy. Už včera bolo na riešenie neskoro, ale politici sa boja urobiť ťažké, no nutné rozhodnutia. Táto vlna náporu jednoducho musí byť zastavená, inak sa naše deti vo vlastnej krajine nebudú cítiť bezpečne.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr nie Podľa všetkého ekonomika EÚ v súčasnosti potrebuje novú pracovnú silu. Ako človek súcitím s utečencami, ktorí do našich krajín prúdia, na strane druhej mám z toho prirodzený strach, ako to dopadne. Naša firma sa rozhodla pomôcť niekoľkým rodinám azylantov asimilovať sa na Slovensku, pretože to je asi jediná cesta ako sa s týmto problémom vysporiadať. Naučiť ich u nás žiť a pracovať a vážiť si krajinu ktorá ich prichýlila.
Podľa všetkého ekonomika EÚ v súčasnosti potrebuje novú pracovnú silu. Ako človek súcitím s utečencami, ktorí do našich krajín prúdia, na strane druhej mám z toho prirodzený strach, ako to dopadne. Naša firma sa rozhodla pomôcť niekoľkým rodinám azylantov asimilovať sa na Slovensku, pretože to je asi jediná cesta ako sa s týmto problémom vysporiadať. Naučiť ich u nás žiť a pracovať a vážiť si krajinu ktorá ich prichýlila.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr nie Myslím dokonca, že tej slovenskej do seba zahľadenej spoločnosti by skôr pomohli a priniesli nové impulzy. Príkladov aj v podnikateľskom prostredí je dosť.
Myslím dokonca, že tej slovenskej do seba zahľadenej spoločnosti by skôr pomohli a priniesli nové impulzy. Príkladov aj v podnikateľskom prostredí je dosť.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr áno Je mi ľúto ľudí, ktorí utekajú z dôvodu ohrozenia svojich životov v ich domovských krajinách. Súhlasím, že im treba pomáhať. Ale to celý problém nerieši. Európska únia nie je podľa môjho názoru pripravená prijať milióny utečencov. Zatiaľ ich síce toľko nie je, ale ak sa celý proces vymkne spod kontroly, do dvoch - troch rokov ich toľko môže byť. A potom to už nebude len o hrozbe pre ekonomiku Európskej únie, ale o hrozbe pre jej prežitie a celkovo pre západnú kultúru.
Je mi ľúto ľudí, ktorí utekajú z dôvodu ohrozenia svojich životov v ich domovských krajinách. Súhlasím, že im treba pomáhať. Ale to celý problém nerieši. Európska únia nie je podľa môjho názoru pripravená prijať milióny utečencov. Zatiaľ ich síce toľko nie je, ale ak sa celý proces vymkne spod kontroly, do dvoch - troch rokov ich toľko môže byť. A potom to už nebude len o hrozbe pre ekonomiku Európskej únie, ale o hrozbe pre jej prežitie a celkovo pre západnú kultúru.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne áno Aj keď európa sa ohrozuje sama nízkou pôrodnosťou a príliš uvoľnenými pravidlami. Vyzerá to tak, že Európa má svoje najlepšie časy za sebou.
Aj keď európa sa ohrozuje sama nízkou pôrodnosťou a príliš uvoľnenými pravidlami. Vyzerá to tak, že Európa má svoje najlepšie časy za sebou.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní