Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že postoje politických elít v Poľsku, Maďarsku, Česku a na Slovensku sa radikalizujú a odkláňajú od demokratických princípov?

  1. rozhodne áno 12 %
  2. skôr áno 24 %
  3. skôr nie 32 %
  4. rozhodne nie 18 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 15 %


Uzávierka hlasovania: 16.11.2015. Počet respondentov: 102.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne nie Myslím, že tieto postoje vyplývajú z vlastných historických skúseností, ktoré majú obyvatelia týchto krajín z nedávnej minulosti. Predsa vieme, že myslenie človeka a najmä spoločnosti sa nedá zmeniť čarovným prútikom. Z tohto pohľadu si rozhodne nemyslím, že postoje politických elít týchto krajín sa radikalizujú, ale naopak vzhľadom na potláčanie týchto princípov v minulosti sú výsledkom uplatňovania demokratických princípov v reálnej praxi.
Myslím, že tieto postoje vyplývajú z vlastných historických skúseností, ktoré majú obyvatelia týchto krajín z nedávnej minulosti. Predsa vieme, že myslenie človeka a najmä spoločnosti sa nedá zmeniť čarovným prútikom. Z tohto pohľadu si rozhodne nemyslím, že postoje politických elít týchto krajín sa radikalizujú, ale naopak vzhľadom na potláčanie týchto princípov v minulosti sú výsledkom uplatňovania demokratických princípov v reálnej praxi.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne nie
Bobovnický Artur Bobovnický
Obchodný riaditeľ
Ševt a.s.
rozhodne nie Nemyslím si, že ide o radikalizáciu a odklaon od demokratických princípov, skôr je tu snaha jasne a otvorene formulovať názory, ktoré sa v dôsledku zmenených podmienok začínajú odchyľovať od "očakávaných" a "politicky korektných". Svet nikdy nebol homogénny, a Európa rovnako, o tom svedčí aj súčasný postoj Veľkej Británie a nikto tu nehovorí odklone od demokratických princípov.
Nemyslím si, že ide o radikalizáciu a odklaon od demokratických princípov, skôr je tu snaha jasne a otvorene formulovať názory, ktoré sa v dôsledku zmenených podmienok začínajú odchyľovať od "očakávaných" a "politicky korektných". Svet nikdy nebol homogénny, a Európa rovnako, o tom svedčí aj súčasný postoj Veľkej Británie a nikto tu nehovorí odklone od demokratických princípov.
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
rozhodne áno Určite áno. Táto generácia politikov a ich postoje sú na míle ďaleko od ideálov a princípov ľudí, ktorí sú spojené so sametovou revolúciou. Dôvodom je ovšem spoločenská objednávka - a to nie je dobrá správa.
Určite áno. Táto generácia politikov a ich postoje sú na míle ďaleko od ideálov a princípov ľudí, ktorí sú spojené so sametovou revolúciou. Dôvodom je ovšem spoločenská objednávka - a to nie je dobrá správa.
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Demokratické princípy nikto nespochybňuje. Že s ich slabými miestami politické elity kalkulujú je prirodzené.
Demokratické princípy nikto nespochybňuje. Že s ich slabými miestami politické elity kalkulujú je prirodzené.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr nie Ak by si ale niekto predstavoval demokraciu ako: "vitaz volieb moze vsetko", tak potom skor ano.
Ak by si ale niekto predstavoval demokraciu ako: "vitaz volieb moze vsetko", tak potom skor ano.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
skôr nie Otázka zrejme naráža na postoje k utečeneckej kríze. Na rozdiel od krajín, ktoré majú s imigrantmi mnohoročné skúsenosti, vo východnej Európe chýba praktická skúsenosť, administratívne kapacity a pocit, že sa vieme nenásilne vysporiadať s kultúrnymi odlišnosťami. Pochybnosti a obavy má množstvo obyvateľov bez ohľadu na sociálny status a politika to reflektuje. Deficit demokracie tu nie je zjavný.
Otázka zrejme naráža na postoje k utečeneckej kríze. Na rozdiel od krajín, ktoré majú s imigrantmi mnohoročné skúsenosti, vo východnej Európe chýba praktická skúsenosť, administratívne kapacity a pocit, že sa vieme nenásilne vysporiadať s kultúrnymi odlišnosťami. Pochybnosti a obavy má množstvo obyvateľov bez ohľadu na sociálny status a politika to reflektuje. Deficit demokracie tu nie je zjavný.
Stejskalová Eva Stejskalová
prokurista
MicroStep, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Postoje V4 krajín boli radikalizované už dávno. Len teraz sa objavili vhodné témy, ktoré týmto prejavom dali rozbušku.
Postoje V4 krajín boli radikalizované už dávno. Len teraz sa objavili vhodné témy, ktoré týmto prejavom dali rozbušku.
Zászlós Gábor Zászlós
predseda predstavenstva
TriGranit Centrum, a.s.
skôr nie Vo všeobecnosti určite nie. Iná otázka je nacionálno- populistický individuálny prejav či z ultraľavého alebo z ultrapravého spektra. Niektoré momentálne prejavy nám signalizujú, že pre sterilne vzatú politickú elitu by zodpovedná intelektuálna väčšina krajiny mala vždy veľmi jasne reagovať spôsobom reprezentatívnym z hľadiska väčšinového uvažovania vo väzbe na štandardné demokratické smerovanie krajiny. Pre nás ako malú krajinu, niet inej voľby, než takmer na lekárenských váhach vyvažovať naše postoje uprostred veľmocenských záujmov.
Vo všeobecnosti určite nie. Iná otázka je nacionálno- populistický individuálny prejav či z ultraľavého alebo z ultrapravého spektra. Niektoré momentálne prejavy nám signalizujú, že pre sterilne vzatú politickú elitu by zodpovedná intelektuálna väčšina krajiny mala vždy veľmi jasne reagovať spôsobom reprezentatívnym z hľadiska väčšinového uvažovania vo väzbe na štandardné demokratické smerovanie krajiny. Pre nás ako malú krajinu, niet inej voľby, než takmer na lekárenských váhach vyvažovať naše postoje uprostred veľmocenských záujmov.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslím, že nie je možné na všetky 4 krajiny pozerať jednými očami.
Myslím, že nie je možné na všetky 4 krajiny pozerať jednými očami.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr áno Je ťažko. A keď bolo v Ríme ťažko, elity si volili "Magistra Populi" - "Majstra ľudu", teda Diktátora, ktorý sa musel, keď mal akčne zvládať extrémnu situáciu, odkloniť od demokratických princípov. Po splnení úlohy, sa skoro žiaden z nich nevzdal pozície "Majstra Ľudu" a elity poslal, v najlepšom, do vyhnanstva. Toto je naša európska tradícia.
Je ťažko. A keď bolo v Ríme ťažko, elity si volili "Magistra Populi" - "Majstra ľudu", teda Diktátora, ktorý sa musel, keď mal akčne zvládať extrémnu situáciu, odkloniť od demokratických princípov. Po splnení úlohy, sa skoro žiaden z nich nevzdal pozície "Majstra Ľudu" a elity poslal, v najlepšom, do vyhnanstva. Toto je naša európska tradícia.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Postoje politikov determinujú situácia a voliči. Volebné mechanizmy pokiaľ viem sa zásadne nemenia, možno sloboda tlače je v Maďarsku negatívne ovplyvnená ale internet je zase priestor ktorý vie toto pokrivenie kompenzovať. Osobne som presvedčený, že ľudia vo voľbách robia voľbu primeranú momentálnej konštelácii.
Postoje politikov determinujú situácia a voliči. Volebné mechanizmy pokiaľ viem sa zásadne nemenia, možno sloboda tlače je v Maďarsku negatívne ovplyvnená ale internet je zase priestor ktorý vie toto pokrivenie kompenzovať. Osobne som presvedčený, že ľudia vo voľbách robia voľbu primeranú momentálnej konštelácii.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
skôr nie Od demokratických principů se odklání politika Evropské unie, která postupně ukusuje ze svobody jednotlivých států i jejich občanů. Ty zároveň vychovává k poslušnosti pomocí systematického budování závislosti na eurofondových dotacích. A kdo má jiný názor, tomu hned vyhrožuje jejich odebráním. Případná radikalizace na národních úrovních pak bude jen důsledkem.
Od demokratických principů se odklání politika Evropské unie, která postupně ukusuje ze svobody jednotlivých států i jejich občanů. Ty zároveň vychovává k poslušnosti pomocí systematického budování závislosti na eurofondových dotacích. A kdo má jiný názor, tomu hned vyhrožuje jejich odebráním. Případná radikalizace na národních úrovních pak bude jen důsledkem.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Pojem "politická elita" je úsmevný keď si predstavím tie postavičky :) Pojmy "radikalizácia" a "demokratické princípy" by bolo treba najskôr definovať. Mám skôr pocit, že skôr "elity" na západe strácajú zdravý rozum, úsudok a mieru a prejavuje sa u nich absolútna neschopnosť riešiť aktuálne problémy. Žijú v minulosti a degenerujú.
Pojem "politická elita" je úsmevný keď si predstavím tie postavičky :) Pojmy "radikalizácia" a "demokratické princípy" by bolo treba najskôr definovať. Mám skôr pocit, že skôr "elity" na západe strácajú zdravý rozum, úsudok a mieru a prejavuje sa u nich absolútna neschopnosť riešiť aktuálne problémy. Žijú v minulosti a degenerujú.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
skôr nie Vzhľadom na vývoj situácie v Európe je skôr riziko, že sa medzi politické elity postupne dostanú skutočne radikálne a nedemokratické elementy.
Vzhľadom na vývoj situácie v Európe je skôr riziko, že sa medzi politické elity postupne dostanú skutočne radikálne a nedemokratické elementy.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
rozhodne nie Správanie týchto vlád je demokratické a národné, keďže zastupujú občanov, ktorí ich zvolili. Opatrenia, ktoré sa v týchto štátoch prijímajú sú adekvátne vážnosti situácie.
Správanie týchto vlád je demokratické a národné, keďže zastupujú občanov, ktorí ich zvolili. Opatrenia, ktoré sa v týchto štátoch prijímajú sú adekvátne vážnosti situácie.
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
rozhodne nie
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr nie
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
skôr nie Určite sa to nedá nazvať odkláňania od demokratických princípov , oceňujem jasný postoj Slovenska a ako vývoj ukazuje , mali sme odvahu pomenovať situáciu správnym menom . Cesko je typicky diplomatickejšie, Poľsko váhavé a Maďarsko radikálne , ale všetko je v rámci demokratických pravidiel .
Určite sa to nedá nazvať odkláňania od demokratických princípov , oceňujem jasný postoj Slovenska a ako vývoj ukazuje , mali sme odvahu pomenovať situáciu správnym menom . Cesko je typicky diplomatickejšie, Poľsko váhavé a Maďarsko radikálne , ale všetko je v rámci demokratických pravidiel .
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr áno
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr nie
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr nie
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr nie
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr nie Myslím si,že v súvislosti s utečeneckou krízou nejde o radikalizáciu. Aj besnenie teroristov v Paríži dokazuje, že multikulturalizmus zlyhal a v prvom rade je nutné chrániť hranice a obyvateľstvo EÚ. Vzostup radikalizmu vo V4 evidujem iba v Maďarsku, najmä v súvislosti so stranou Jobbik a jej silnejúcim postavením na tamojšej politickej scéne.
Myslím si,že v súvislosti s utečeneckou krízou nejde o radikalizáciu. Aj besnenie teroristov v Paríži dokazuje, že multikulturalizmus zlyhal a v prvom rade je nutné chrániť hranice a obyvateľstvo EÚ. Vzostup radikalizmu vo V4 evidujem iba v Maďarsku, najmä v súvislosti so stranou Jobbik a jej silnejúcim postavením na tamojšej politickej scéne.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
rozhodne áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr nie Mnohé postoje elít sa stávajú radikálnejšími, niekedy aj vulgárnejšími a populistickejšími. Ale nie je to odklon od demokratických princípov.
Mnohé postoje elít sa stávajú radikálnejšími, niekedy aj vulgárnejšími a populistickejšími. Ale nie je to odklon od demokratických princípov.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne nie Vo vzťahu a postoji voči imigrácii výnimočne súhlasím s postojom SMER-u. Vadí mi však to okaté populistické zneužívanie. Dá sa to obhajovať aj štátnickejšie.
Vo vzťahu a postoji voči imigrácii výnimočne súhlasím s postojom SMER-u. Vadí mi však to okaté populistické zneužívanie. Dá sa to obhajovať aj štátnickejšie.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
skôr áno
Filipský Milan Filipský
majiteľ
Orthoec – tec, s.r.o., Kežmarok
skôr áno
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
rozhodne nie Máte tou otázkou o odklone na mysli to, že rešpektujú drvivo väčšinový názor svojich občanov a nie hŕstky novinárov a ľudí, ktorí vedia z každej situácie vyťažiť rôzne druhy prospechu? Konečne sa aspoň trošku boja svojich vlastných voličov...
Máte tou otázkou o odklone na mysli to, že rešpektujú drvivo väčšinový názor svojich občanov a nie hŕstky novinárov a ľudí, ktorí vedia z každej situácie vyťažiť rôzne druhy prospechu? Konečne sa aspoň trošku boja svojich vlastných voličov...
Kraus Miloš Kraus
člen predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s., Považská Bystrica
skôr nie Skôr sa majú problém zorientovať v situácii a čase, niekedy sa správajú ako slon v porceláne, hľadajú riešenia, ale nevedia ako. Nemyslím si však, že ohrozujú demokratické princípy.
Skôr sa majú problém zorientovať v situácii a čase, niekedy sa správajú ako slon v porceláne, hľadajú riešenia, ale nevedia ako. Nemyslím si však, že ohrozujú demokratické princípy.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ťažká otázka. Ale začínam mať pocit, že to nie je náhoda - myslím, že technologický pokrok bol búrlivý, ale mentálne sme ostali niekde v období pred pár desiatkami rokov. A výber politických elít je len dôsledkom.
Ťažká otázka. Ale začínam mať pocit, že to nie je náhoda - myslím, že technologický pokrok bol búrlivý, ale mentálne sme ostali niekde v období pred pár desiatkami rokov. A výber politických elít je len dôsledkom.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Myslím, že používať výraz piloticke elity je až príliš nepresné pre politické reprezentácie týchto krajín. Od elít majú veľmi ďaleko. Neviem prečo, ale stále ma prekvapí táto fatálna nepripravenosť riešiť súčastné náročné výzvy s pokojom, nadhľadom a cťou.
Myslím, že používať výraz piloticke elity je až príliš nepresné pre politické reprezentácie týchto krajín. Od elít majú veľmi ďaleko. Neviem prečo, ale stále ma prekvapí táto fatálna nepripravenosť riešiť súčastné náročné výzvy s pokojom, nadhľadom a cťou.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr áno
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nemyslim si, ze je to korektne polozena otazka a ze je mozne nejak jednoducho charakterizovat vsetkych politikov definovanych ako politicka elita styroch krajin.
Nemyslim si, ze je to korektne polozena otazka a ze je mozne nejak jednoducho charakterizovat vsetkych politikov definovanych ako politicka elita styroch krajin.
Schrimpelová Miroslava Schrimpelová
konateľka
Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. , Bratislava
rozhodne áno áno, prikláňame sa na východ.
áno, prikláňame sa na východ.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
neviem / nevyjadrujem sa / iné Newrád by som v takejto veci generalizoval, ale momentálne mám silný dojem, že populizmus prevláda nad etikou. Očakával by som, že minimálne forma komunikácie a argumentácia dôvodov postoja by mohla byť korektnejšia.
Newrád by som v takejto veci generalizoval, ale momentálne mám silný dojem, že populizmus prevláda nad etikou. Očakával by som, že minimálne forma komunikácie a argumentácia dôvodov postoja by mohla byť korektnejšia.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr nie
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
rozhodne nie Odmietanie politickej korektnosti a odmietanie vnucovania postojov západných krajín nemožno označiť za radikalizáciu. To čo EÚ dovolila v rámci utečeneckej krízy už nemá s demokraciou nič spoločné, to je už skôr anarchia.
Odmietanie politickej korektnosti a odmietanie vnucovania postojov západných krajín nemožno označiť za radikalizáciu. To čo EÚ dovolila v rámci utečeneckej krízy už nemá s demokraciou nič spoločné, to je už skôr anarchia.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno
Uhrín Pavol Uhrín
generálny riaditeľ
Novofruct SK
skôr áno
Trnovec Pavol Trnovec
riaditeľ pre korporátne záležitosti
GSK Slovensko
skôr nie Naopak, mnohé konania politických elít v rozvinutých demokraciách majú jasné črty nie odkláňania sa, ale priamo nedodržania demokratických princípov,či písaných pravidiel. Rozdiel je iba v polickej sile elít V4 oproti Nemecku, Francúzsku, Británií, ...
Naopak, mnohé konania politických elít v rozvinutých demokraciách majú jasné črty nie odkláňania sa, ale priamo nedodržania demokratických princípov,či písaných pravidiel. Rozdiel je iba v polickej sile elít V4 oproti Nemecku, Francúzsku, Británií, ...
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr nie Iste nie viac ako v iných európskych krajinách.
Iste nie viac ako v iných európskych krajinách.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
skôr nie
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno otazne je ci v tomto regione niekedy skutocny demokrat - snad s vynimkou Masaryka - revantntne dlhu dobu posobil
otazne je ci v tomto regione niekedy skutocny demokrat - snad s vynimkou Masaryka - revantntne dlhu dobu posobil
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr áno Vysledky volieb v Polsku a zistene preferencie na Slovensku, tomu zial nasvedcuju
Vysledky volieb v Polsku a zistene preferencie na Slovensku, tomu zial nasvedcuju
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr nie
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr nie Nemyslím si, že je možné to takto zovšeobecniť. V každom prípade situácia okolo prisťahovalcov vytvára neistotu voličov a ich inklinovanie k výberu radikálnejších a na prvý pohľad jednoduchších riešení, ktoré sa spravidla spájajú aj s radikálnejšími subjektmi. Existujúce strany v snahe udržať si voliča následne siahajú po rovnakých nástrojoch. Na druhej strane si treba uvedomiť, že výnimočná situácia si v niektorých prípadoch vyžaduje radikálnejšie riešenia.
Nemyslím si, že je možné to takto zovšeobecniť. V každom prípade situácia okolo prisťahovalcov vytvára neistotu voličov a ich inklinovanie k výberu radikálnejších a na prvý pohľad jednoduchších riešení, ktoré sa spravidla spájajú aj s radikálnejšími subjektmi. Existujúce strany v snahe udržať si voliča následne siahajú po rovnakých nástrojoch. Na druhej strane si treba uvedomiť, že výnimočná situácia si v niektorých prípadoch vyžaduje radikálnejšie riešenia.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr nie Za súčasnej situácie nemožno namietať opatrnosť voči hrozbám islamského kalifátu, no aj tá by sa dala zabezpečiť bez prehnanej rétoriky namierenej proti ľuďom utekajúcim pred rovnakým zlom.
Za súčasnej situácie nemožno namietať opatrnosť voči hrozbám islamského kalifátu, no aj tá by sa dala zabezpečiť bez prehnanej rétoriky namierenej proti ľuďom utekajúcim pred rovnakým zlom.
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
rozhodne nie Využívanie taktiky vonkajšieho nepriateľa sa zvyšuje s rastúcou obavou o stratu moci (ako dôsledok explózie káuz) v kombinácii s potrebou sa poriadne "zabezpečiť".
Využívanie taktiky vonkajšieho nepriateľa sa zvyšuje s rastúcou obavou o stratu moci (ako dôsledok explózie káuz) v kombinácii s potrebou sa poriadne "zabezpečiť".
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
rozhodne nie To si v žádném případě nemyslím že by zrovna v těchto zemích docházelo k zásadní změně postojů. Pokud někde dochází k nástupu radikálních skupin tak je to spíše problém jejich neznalosti dějin, historie, vývoje, politického rozdělení světa či snaha o zviditelnění se. Je ale otázkou zda si tito někteří jedinci nepletou demokracii s anarchií. V demokratické zemi končí práva a povinnosti jedince tam kde začínají práva a povinnosti jiného jedince...
To si v žádném případě nemyslím že by zrovna v těchto zemích docházelo k zásadní změně postojů. Pokud někde dochází k nástupu radikálních skupin tak je to spíše problém jejich neznalosti dějin, historie, vývoje, politického rozdělení světa či snaha o zviditelnění se. Je ale otázkou zda si tito někteří jedinci nepletou demokracii s anarchií. V demokratické zemi končí práva a povinnosti jedince tam kde začínají práva a povinnosti jiného jedince...
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
skôr áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
neviem / nevyjadrujem sa / iné Pravda a láska, odkaz novembra '89, je cesta ktorou by sme sa mali vždy uberať a identifikovať. Radikalizácia je presne opačný smer, vedúci len k prehĺbeniu a pretrvávaniu existujúcich problémov spoločnosti.
Pravda a láska, odkaz novembra '89, je cesta ktorou by sme sa mali vždy uberať a identifikovať. Radikalizácia je presne opačný smer, vedúci len k prehĺbeniu a pretrvávaniu existujúcich problémov spoločnosti.
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Veľmi ťažko sa odpovedá na túto otázku ale skôr si myslím že nejde o skutočnú radikalizáciu, ale ide o zneužívanie niektorých tém vo vnútropolitickom zápase.
Veľmi ťažko sa odpovedá na túto otázku ale skôr si myslím že nejde o skutočnú radikalizáciu, ale ide o zneužívanie niektorých tém vo vnútropolitickom zápase.
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
rozhodne áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr nie Asi by sa dalo skôr konštatovať, že sa podriaďujú náladám a očakávaniam voličov. A to asi nie je to pravé - veď samotné označenie politická elita by malo siganalizovať určitú zásadovosť a nadčasovosť postojov a názorov.
Asi by sa dalo skôr konštatovať, že sa podriaďujú náladám a očakávaniam voličov. A to asi nie je to pravé - veď samotné označenie politická elita by malo siganalizovať určitú zásadovosť a nadčasovosť postojov a názorov.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno Chce to poriadnu dávku odvahy, ak niekto mieni jednoznačne sa k tejto otázke vyjadriť a presadzovať svoje presvedčenie. Napriek všetkému sa mi javí, že participatívne riadenie je v súčasnosti navrhovanou a nereálnou metódou spoločenského riadenia. Ak je žiadúce pristupovať k zjednocovaniu názorov a záujmov jednotlivých krajín, potom jednoduché metódy komparatívneho riadenia nemôžu byť úspešné, pretože ponímanie hodnôt v jednotlivých krajinách nevychádza z rovnakého základu. V súčasnosti pozorovateľný jav individualistického konania predstaviteľov jednotlivých krajín sa len čiastočne zhoduje s nosnou ideou demokracie. Pravdaže, je to stav dočasný, ktorý sa napokon musí sformovať do prijateľných podôb ideí štátov, ktoré deklarujú spoločné záujmy.
Chce to poriadnu dávku odvahy, ak niekto mieni jednoznačne sa k tejto otázke vyjadriť a presadzovať svoje presvedčenie. Napriek všetkému sa mi javí, že participatívne riadenie je v súčasnosti navrhovanou a nereálnou metódou spoločenského riadenia. Ak je žiadúce pristupovať k zjednocovaniu názorov a záujmov jednotlivých krajín, potom jednoduché metódy komparatívneho riadenia nemôžu byť úspešné, pretože ponímanie hodnôt v jednotlivých krajinách nevychádza z rovnakého základu. V súčasnosti pozorovateľný jav individualistického konania predstaviteľov jednotlivých krajín sa len čiastočne zhoduje s nosnou ideou demokracie. Pravdaže, je to stav dočasný, ktorý sa napokon musí sformovať do prijateľných podôb ideí štátov, ktoré deklarujú spoločné záujmy.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr nie
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Jurík Tomáš Jurík
výkonný riaditeľ
Euler Hermes Services Slovensko
neviem / nevyjadrujem sa / iné To závisí od toho, kto nastavuje úroveň demokratických princípov. Nie som nadšený tým, čo sa momentálne deje a je otrasné, čo teroristi opäť predviedli v piatok v Paríži. Ale tým, že napríklad slovenská vláda vydala od začiatku utečeneckej krízy jasný signál ako sa bude správať a že bezpečnosť Slovenska je prvoradá, zobrala tému skutočne radikálnym a extrémistickým skupinám. Naproti tomu vo Francúzsku má Marine Le Pen veľkú šancu vo voľbách uspieť. A to platilo už aj pred poslednými útokmi a bohužiaľ vo viacerých krajinách. Cítim s rodinami všetkých zavraždených v Paríži ako aj v ruskom lietadle letiacom s dovolenkármi z Egypta, či ďalšími obeťami ohavných teroristických činov.
To závisí od toho, kto nastavuje úroveň demokratických princípov. Nie som nadšený tým, čo sa momentálne deje a je otrasné, čo teroristi opäť predviedli v piatok v Paríži. Ale tým, že napríklad slovenská vláda vydala od začiatku utečeneckej krízy jasný signál ako sa bude správať a že bezpečnosť Slovenska je prvoradá, zobrala tému skutočne radikálnym a extrémistickým skupinám. Naproti tomu vo Francúzsku má Marine Le Pen veľkú šancu vo voľbách uspieť. A to platilo už aj pred poslednými útokmi a bohužiaľ vo viacerých krajinách. Cítim s rodinami všetkých zavraždených v Paríži ako aj v ruskom lietadle letiacom s dovolenkármi z Egypta, či ďalšími obeťami ohavných teroristických činov.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne nie Vlády krajín V4 v súvislosti s migrantskou krízou upriamujú pozornosť napríklad na nutnosť ochrany vonkajších hraníc Schengenu a sprísnenie podmienok na udeľovanie azylu. Toto nepovažujem za radikalizáciu. Naopak, postoj pani Merkelovej v lete, kedy de facto vyslala signál, že Nemecko prijme každého utečenca zo Sýrie, by mohol pôsobiť ako eskalátor radikalizácie v prvom rade verejnosti a neskôr aj politických elít. A Nemci si to asi aj uvedomili, keďže od pôvodného, príliš ústretového prístupu k migrantom sa už odkláňajú.
Vlády krajín V4 v súvislosti s migrantskou krízou upriamujú pozornosť napríklad na nutnosť ochrany vonkajších hraníc Schengenu a sprísnenie podmienok na udeľovanie azylu. Toto nepovažujem za radikalizáciu. Naopak, postoj pani Merkelovej v lete, kedy de facto vyslala signál, že Nemecko prijme každého utečenca zo Sýrie, by mohol pôsobiť ako eskalátor radikalizácie v prvom rade verejnosti a neskôr aj politických elít. A Nemci si to asi aj uvedomili, keďže od pôvodného, príliš ústretového prístupu k migrantom sa už odkláňajú.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
skôr nie Vôbec nie. Len nie sme ešte tak spoločensky ďaleko ako západ. Sme viac pri zemi a veci nazývame tak ako sú. Neklameme samých seba.
Vôbec nie. Len nie sme ešte tak spoločensky ďaleko ako západ. Sme viac pri zemi a veci nazývame tak ako sú. Neklameme samých seba.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní