Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že by Európska únia mala tvrdo reagovať na povolebný vývoj v Poľsku?

  1. rozhodne áno 14 %
  2. skôr áno 17 %
  3. skôr nie 29 %
  4. rozhodne nie 21 %
  5. neviem /nevyjadrujem sa / iné 18 %


Uzávierka hlasovania: 11.01.2016. Počet respondentov: 92.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne nie
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
rozhodne nie Výsledky demokratických volieb musia byť rešpektované v krajine kde sa uskutočnili , ostatnými krajinami aj združeniami krajín.
Výsledky demokratických volieb musia byť rešpektované v krajine kde sa uskutočnili , ostatnými krajinami aj združeniami krajín.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Európska únia by mala v prvom rade tvrdo postupovat pri ochrane jej vonkajších hraníc a urobiť účinné opatrenia na úplné zastavenie nelegálnej migrácie. Musí to byť priorita číslo 1 pre Európsku úniu. Stotožňujem sa s ostatným rozhodnutím našej vlády maximálne sprísniť migračnú politiku na našom území. Poľsko je suverénnym štátom. Som proti tvrdým reakciám zo strany EÚ voči Poľsku.
Európska únia by mala v prvom rade tvrdo postupovat pri ochrane jej vonkajších hraníc a urobiť účinné opatrenia na úplné zastavenie nelegálnej migrácie. Musí to byť priorita číslo 1 pre Európsku úniu. Stotožňujem sa s ostatným rozhodnutím našej vlády maximálne sprísniť migračnú politiku na našom území. Poľsko je suverénnym štátom. Som proti tvrdým reakciám zo strany EÚ voči Poľsku.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Nechať uviesť do chaosu alebo občianskych nepokojov krajinu veľkosti Poľska je pre EÚ určite nebezpečné. Lídri EÚ musia nakresliť jasnú červenú čiaru, aby nová poľská vláda ukázala, či je len v puberte alebo naozaj ignoruje demokraciu.
Nechať uviesť do chaosu alebo občianskych nepokojov krajinu veľkosti Poľska je pre EÚ určite nebezpečné. Lídri EÚ musia nakresliť jasnú červenú čiaru, aby nová poľská vláda ukázala, či je len v puberte alebo naozaj ignoruje demokraciu.
Jantoška František Jantoška
riaditeľ
Schunk Intec, s.r.o., Nitra
rozhodne nie
Zászlós Gábor Zászlós
predseda predstavenstva
TriGranit Centrum, a.s.
rozhodne áno
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie Demokracia je aj o tolerancii
Demokracia je aj o tolerancii
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr áno EU by mala vymáhať dodržiavanie dohodnutých princípov a pravidiel. Fiškálna nedisciplinovanosť niektorých krajín a chabé hranice v Grécku sú argumentom, prečo je to potrebné. Tvrdo reagovať je ale trošku emotívne vyjadrenie a ja si myslím, že emotívne riešenie v tomto prípade určite nie je správna cesta.
EU by mala vymáhať dodržiavanie dohodnutých princípov a pravidiel. Fiškálna nedisciplinovanosť niektorých krajín a chabé hranice v Grécku sú argumentom, prečo je to potrebné. Tvrdo reagovať je ale trošku emotívne vyjadrenie a ja si myslím, že emotívne riešenie v tomto prípade určite nie je správna cesta.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr áno
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr nie
Palenčár Ján Palenčár
prezident
Národná asociácia realitných kancelárií
skôr nie
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne nie Neviem, co je Europska unia a co znamena reagovat. Ak mate na mysli tie zabavne figurky na cele EU a ich taraniny, tak nech reaguju a mozu aj tvrdo. Aj tak sa nic nestane. EU je neuspesny projekt, treba si to priznat a prestat ucit volicov koho maju volit.
Neviem, co je Europska unia a co znamena reagovat. Ak mate na mysli tie zabavne figurky na cele EU a ich taraniny, tak nech reaguju a mozu aj tvrdo. Aj tak sa nic nestane. EU je neuspesny projekt, treba si to priznat a prestat ucit volicov koho maju volit.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne nie EU a její tzv. lídři by měli tvrdě reagovat hlavně na to, že zatím neumí zvládnout ani sami sebe. Neumí si poradit s jednoduhými záležitostmí typu Řecko, běžná ochrana vlastních hranic a bezpečnosti, eurofondová korupce či dodržování vlastních pravidel. Nemají ani schopnosti a ani žádný morální mandát "řešit" někoho jiného. To, že si některé země berou věci opět více do vlastních rukou, je navíc často výsledkem právě neschopnosti EU standardně fungovat a řešit běžné záležitosti. A tento trend bude pokračovat dokud se EU a její aparátčíci nevzpamatují...
EU a její tzv. lídři by měli tvrdě reagovat hlavně na to, že zatím neumí zvládnout ani sami sebe. Neumí si poradit s jednoduhými záležitostmí typu Řecko, běžná ochrana vlastních hranic a bezpečnosti, eurofondová korupce či dodržování vlastních pravidel. Nemají ani schopnosti a ani žádný morální mandát "řešit" někoho jiného. To, že si některé země berou věci opět více do vlastních rukou, je navíc často výsledkem právě neschopnosti EU standardně fungovat a řešit běžné záležitosti. A tento trend bude pokračovat dokud se EU a její aparátčíci nevzpamatují...
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne nie Polsko je suverénny štát, ktorého vláda vyšla z demokratických volieb. Ak je treba náprava, v prvej rade by mala výjsť zvnútra.
Polsko je suverénny štát, ktorého vláda vyšla z demokratických volieb. Ak je treba náprava, v prvej rade by mala výjsť zvnútra.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne áno Ale nie som si celkom istý , či to tak bude , lebo mám pocit , že EU stráca " dych" pri svojich rozhodnutiach.
Ale nie som si celkom istý , či to tak bude , lebo mám pocit , že EU stráca " dych" pri svojich rozhodnutiach.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr nie
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie Myslím si, že výsledky volieb sú, okrem iného, reakciou Poliakov na Európsku úniu. Tvrdé reakcie na poľské reakcie by mohli vyvolať ešte horšie reakcie...
Myslím si, že výsledky volieb sú, okrem iného, reakciou Poliakov na Európsku úniu. Tvrdé reakcie na poľské reakcie by mohli vyvolať ešte horšie reakcie...
Máťuš Juraj Máťuš
obchodný riaditeľ
Unimedia, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
neviem /nevyjadrujem sa / iné Európska únia by v prvom rade mala tvrdo reagovať na utečenecký exodus, lebo už včera bolo neskoro a keď bude riešiť tento problém tak ako doteraz, tak bude len horšie. Európska únia radšej rieši vývoj v Maďarsku alebo Poľsku, ale nerieši hlavné príčiny stúpajúceho sa radikalizmu v Európskej únii.
Európska únia by v prvom rade mala tvrdo reagovať na utečenecký exodus, lebo už včera bolo neskoro a keď bude riešiť tento problém tak ako doteraz, tak bude len horšie. Európska únia radšej rieši vývoj v Maďarsku alebo Poľsku, ale nerieši hlavné príčiny stúpajúceho sa radikalizmu v Európskej únii.
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
rozhodne nie V súčasnej situácii v EU tvrdé reakcie nič nevyriešia a budú stupňovať napätie , ktoré môže viesť až k dezintegrácii EU . Skôr by pomohla sebareflexia EU a podniknutie reálnych krokov k zníženiu "bruselskej" byrokracie , k zníženiu počtu drahých "bruselských "úradníkov a k celkovo udržať spoluprácu v rámci konfederačných príncípov .
V súčasnej situácii v EU tvrdé reakcie nič nevyriešia a budú stupňovať napätie , ktoré môže viesť až k dezintegrácii EU . Skôr by pomohla sebareflexia EU a podniknutie reálnych krokov k zníženiu "bruselskej" byrokracie , k zníženiu počtu drahých "bruselských "úradníkov a k celkovo udržať spoluprácu v rámci konfederačných príncípov .
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr nie
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Je to interná záležitosť Poľska. Strana Právo a spravodlivosť sama zostavila vládu na základe demokratických parlamentných volieb, teda je legitímna. Treba to rešpektovať a situáciu si musia vyriešiť sami Poliaci. Skôr by Európska únia mala tvrdo reagovať na stále valiace sa masy nevypočitateľných utečencov z islamských krajín.
Je to interná záležitosť Poľska. Strana Právo a spravodlivosť sama zostavila vládu na základe demokratických parlamentných volieb, teda je legitímna. Treba to rešpektovať a situáciu si musia vyriešiť sami Poliaci. Skôr by Európska únia mala tvrdo reagovať na stále valiace sa masy nevypočitateľných utečencov z islamských krajín.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne nie Na vývoj v Poľsku by mali reagovať samotní Poliaci (ak to považujú za správne).
Na vývoj v Poľsku by mali reagovať samotní Poliaci (ak to považujú za správne).
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne nie Tvrdá reakcia je v takomto prípade neprimeraná. Jasné dištancovanie sa a ovplyvňovanie je v poriadku, tvrdá reakcia je neprimeraná. Zdá sa, že zatiaľ Poľské vedenie skúša čo si môže dovoliť smerom dovnútra a aj navonok.
Tvrdá reakcia je v takomto prípade neprimeraná. Jasné dištancovanie sa a ovplyvňovanie je v poriadku, tvrdá reakcia je neprimeraná. Zdá sa, že zatiaľ Poľské vedenie skúša čo si môže dovoliť smerom dovnútra a aj navonok.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
skôr nie
Sučanský Michal Sučanský
konateľ
Marketinger, s.r.o., Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
skôr nie
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
rozhodne nie Teraz neviem, Poliaci si nezvolili svojich zástupcov v slobodných a demokratických voľbách? Tvrdá reakcia má spočívať v tom, že im tam zorganizujeme nejakú "jar", alebo nejakú "oranžovú" (alebo inej farby) revolúciu, nakoniec keď nič z toho nevyjde, možno by sa našla nejaká koalícia na nálety...
Teraz neviem, Poliaci si nezvolili svojich zástupcov v slobodných a demokratických voľbách? Tvrdá reakcia má spočívať v tom, že im tam zorganizujeme nejakú "jar", alebo nejakú "oranžovú" (alebo inej farby) revolúciu, nakoniec keď nič z toho nevyjde, možno by sa našla nejaká koalícia na nálety...
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Naopak mala by byť tolerantna
Naopak mala by byť tolerantna
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr nie
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem /nevyjadrujem sa / iné EU ma zmluvy a z nich vyplyvajuce moznosti a nastroje na reakcie v takychto situaciach. Nie medialna hysteria, ale diplomaticko politicka cesta mi pride ako spravnejsia alternativa. Spomenme si na nase nie tak davne demarse...
EU ma zmluvy a z nich vyplyvajuce moznosti a nastroje na reakcie v takychto situaciach. Nie medialna hysteria, ale diplomaticko politicka cesta mi pride ako spravnejsia alternativa. Spomenme si na nase nie tak davne demarse...
Sukeľ Ondrej Sukeľ
prezident
Slovenská lekárnická komora
skôr nie Pokiaľ nedochádza k porušovaniu základných demokratických princípov, je nevyhnutné rešpektovať výsledok volieb.
Pokiaľ nedochádza k porušovaniu základných demokratických princípov, je nevyhnutné rešpektovať výsledok volieb.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne áno Vývoj v Maďarsku a najnovšie v Poľsku výrazne oslabuje jednotu EÚ prostredníctvom odstraňovania demokratických nástrojov brzd a protiváh. V Poľsku je situácia dokonca ešte zložitejšia, nakoľko je silne polarizované obyvateľstvo, čo predstavuje významné riziko nielen dovnútra krajiny. Z pohľadu Slovenska je potrebné upozorniť aj na zbližovanie oboch krajín, napríklad rokovania pánov Orbána a Kaczynského na slovensko- poľských hraniciach na Troch kráľov, ktoré sú zahalené rúškom tajomstva.
Vývoj v Maďarsku a najnovšie v Poľsku výrazne oslabuje jednotu EÚ prostredníctvom odstraňovania demokratických nástrojov brzd a protiváh. V Poľsku je situácia dokonca ešte zložitejšia, nakoľko je silne polarizované obyvateľstvo, čo predstavuje významné riziko nielen dovnútra krajiny. Z pohľadu Slovenska je potrebné upozorniť aj na zbližovanie oboch krajín, napríklad rokovania pánov Orbána a Kaczynského na slovensko- poľských hraniciach na Troch kráľov, ktoré sú zahalené rúškom tajomstva.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne áno Myslím si, že s takýmito reakciami má EÚ problém. Veď aj Orbánovi a jeho strane prechádza v Maďarsku všetko, čo nie je v súlade so zmluvami a zásadami Európskeho spoločenstva. Poľsko je veľká európska krajina, preto sa obávam, že EÚ neurobí nič, ako obyčajne. Je to na škodu únie, že EK netrvá na zmluvách a dohodách, ktoré si sama odsúhlasila.
Myslím si, že s takýmito reakciami má EÚ problém. Veď aj Orbánovi a jeho strane prechádza v Maďarsku všetko, čo nie je v súlade so zmluvami a zásadami Európskeho spoločenstva. Poľsko je veľká európska krajina, preto sa obávam, že EÚ neurobí nič, ako obyčajne. Je to na škodu únie, že EK netrvá na zmluvách a dohodách, ktoré si sama odsúhlasila.
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
skôr nie europska unia by sa mala starat o veci ktore jej prinalezia ,volici v Polsku si vybrali a nemalo by sa do toho zasahovat, zjavne sa pouziva dvojaky meter ked sa hovori o vyvoji v Polsku alobo na UKrajine, mna ako obcana zauima preco su neni chranene europske hranice a mozu sem prichadzat miliony ludi ,preco je to mozne ? kto je za to zodpovedny? ved toto neni normalne aby unia nemala ziadnu ochranu hranic. a druha otazka je ze unia by sa mala starat o ochranu europskeho trhu , je normalne ze usa pozaduju 90 miliard od VW? a ze pozaduju miliardy od BMW a ze pozaduju miliardy od Svajciarskych bank? namala by sa unia postavit na obranu tychto firiem aj ked tieto firmy su vinne ale je to adekvatne potrestanie? nedovaza sa aj do europy material ktory nezodpoveda nasim normam a bolo by na neho mozne uvalit podobne sankcie? je v nasom zaujme podpisovat nejaku dohodu s USA o volnom obchode ked vidime ako sa spravaju?
europska unia by sa mala starat o veci ktore jej prinalezia ,volici v Polsku si vybrali a nemalo by sa do toho zasahovat, zjavne sa pouziva dvojaky meter ked sa hovori o vyvoji v Polsku alobo na UKrajine, mna ako obcana zauima preco su neni chranene europske hranice a mozu sem prichadzat miliony ludi ,preco je to mozne ? kto je za to zodpovedny? ved toto neni normalne aby unia nemala ziadnu ochranu hranic. a druha otazka je ze unia by sa mala starat o ochranu europskeho trhu , je normalne ze usa pozaduju 90 miliard od VW? a ze pozaduju miliardy od BMW a ze pozaduju miliardy od Svajciarskych bank? namala by sa unia postavit na obranu tychto firiem aj ked tieto firmy su vinne ale je to adekvatne potrestanie? nedovaza sa aj do europy material ktory nezodpoveda nasim normam a bolo by na neho mozne uvalit podobne sankcie? je v nasom zaujme podpisovat nejaku dohodu s USA o volnom obchode ked vidime ako sa spravaju?
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
skôr nie Treba rokovať a hľadať primeraný kompromis. Únia má dosť problémov, predčasne vytvárať ďalšie, vnútorné, asi nie je najlepším krokom. Ak ale rokovania neprinesú v dohľadnom case efekt, budú asi musieť nasledovať razantnejšie kroky.
Treba rokovať a hľadať primeraný kompromis. Únia má dosť problémov, predčasne vytvárať ďalšie, vnútorné, asi nie je najlepším krokom. Ak ale rokovania neprinesú v dohľadnom case efekt, budú asi musieť nasledovať razantnejšie kroky.
Kožík Pavol Kožík
predseda dozornej rady
PROXENTA Finance, o.c.p., a.s., Bratislava
skôr nie Myslím si, že Poľsko by sa so vzniknutú situáciu malo vyriešiť predovšetkým samo.
Myslím si, že Poľsko by sa so vzniknutú situáciu malo vyriešiť predovšetkým samo.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr áno Europska unia asi tvrdo reagovat ani nevie a kedze prehliadala doteraz mnohe preslapy v roznych krajinach, nema jej administrativa uplne pevnu podu pod nohami pre zakrok prave proti Polsku. Na druhej strane sa ziada, aby aj unia aj NATO jasne povedali, ze urcity typ spravania a nedemokratickeho vykonavania vlady nie je zlucitelny s principmi, na ktorych boli postavene.
Europska unia asi tvrdo reagovat ani nevie a kedze prehliadala doteraz mnohe preslapy v roznych krajinach, nema jej administrativa uplne pevnu podu pod nohami pre zakrok prave proti Polsku. Na druhej strane sa ziada, aby aj unia aj NATO jasne povedali, ze urcity typ spravania a nedemokratickeho vykonavania vlady nie je zlucitelny s principmi, na ktorych boli postavene.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr nie Musíme si uvedomiť, že Poľsko je zvrchovaná krajina s demokraticky zvolenou vládou, ktorá má vrámci EU svoje kompetencie. Na druhej strane ak je postup Poľskej vlády v rozpore s pravidlami EU, je potrebné na to upozorniť a konať.
Musíme si uvedomiť, že Poľsko je zvrchovaná krajina s demokraticky zvolenou vládou, ktorá má vrámci EU svoje kompetencie. Na druhej strane ak je postup Poľskej vlády v rozpore s pravidlami EU, je potrebné na to upozorniť a konať.
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
neviem /nevyjadrujem sa / iné Porušovanie demokratických princípov by nemalo byť tolerované. Otázkou je, či rovnaké pravidlá sú uplatňované na všetky krajiny.
Porušovanie demokratických princípov by nemalo byť tolerované. Otázkou je, či rovnaké pravidlá sú uplatňované na všetky krajiny.
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
rozhodne nie Já osobně nevidím jediný důvod k tomu aby Evropská Unie jakýmkoliv způsobem zasahovala do povolebního vývoje v Polsku. Tento vývoj je výsledkem demokratických voleb které nedávno proběhly a ať se nám aktuální vývoj v Polsku líbí či nelíbí osobně se domnívám že není a neexistuje žádný konkrétní, hmatatelný nástroj k tomu aby EU nějakým "tvrdým" způsobem zasáhla do dění v Polsku.
Já osobně nevidím jediný důvod k tomu aby Evropská Unie jakýmkoliv způsobem zasahovala do povolebního vývoje v Polsku. Tento vývoj je výsledkem demokratických voleb které nedávno proběhly a ať se nám aktuální vývoj v Polsku líbí či nelíbí osobně se domnívám že není a neexistuje žádný konkrétní, hmatatelný nástroj k tomu aby EU nějakým "tvrdým" způsobem zasáhla do dění v Polsku.
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
skôr áno Mala by si dať záležať a veľmi presne pomenovať kroky novej politickej garnitúry, ktoré sú v rozpore s princípmi právneho štátu a občianskej spoločnosti, v každom prípade aj dôvody pre ktoré ide o rozpor a požadovať nápravu. Problém je, že takýto postup nebol uplatnený v každom predchádzajúcom prípade, takže tento postup bude napadnuteľný argumentom dvojitého metra. Niekde by sa ale začať malo.
Mala by si dať záležať a veľmi presne pomenovať kroky novej politickej garnitúry, ktoré sú v rozpore s princípmi právneho štátu a občianskej spoločnosti, v každom prípade aj dôvody pre ktoré ide o rozpor a požadovať nápravu. Problém je, že takýto postup nebol uplatnený v každom predchádzajúcom prípade, takže tento postup bude napadnuteľný argumentom dvojitého metra. Niekde by sa ale začať malo.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno Ak by tvrdo reagovala, bolo by to po prvý krát. Asi nič a nikto nie je liknavejší, ako EÚ.
Ak by tvrdo reagovala, bolo by to po prvý krát. Asi nič a nikto nie je liknavejší, ako EÚ.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
skôr áno Je to v našom záujme. Už len z pudu sebazáchovy. Zdá sa, že sa Poľsko vybralo cestou, ktorú prešľapal Orbán. Je veľké nebezpečenstvo, že ďalší v poradí, kto sa bude chcieť pridať bude po marcových voľbách Robert Fico.
Je to v našom záujme. Už len z pudu sebazáchovy. Zdá sa, že sa Poľsko vybralo cestou, ktorú prešľapal Orbán. Je veľké nebezpečenstvo, že ďalší v poradí, kto sa bude chcieť pridať bude po marcových voľbách Robert Fico.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
skôr áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno Áno, ale inak, ako si eurohujeri myslia. V prvom rade by mala tvrdo prehodnotiť svoj prebyrokratizovaný a nerozumný systém fungovania, ktorý potom generuje "excesy" v členských štátoch.
Áno, ale inak, ako si eurohujeri myslia. V prvom rade by mala tvrdo prehodnotiť svoj prebyrokratizovaný a nerozumný systém fungovania, ktorý potom generuje "excesy" v členských štátoch.
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
skôr nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa / iné Vyvoj v Polsku nie je v velmi odlisny od vyvoja v Madarsku po nastupe Orbana a ciastocne aj u nas po poslednych volbach - vsetci politici v postkomunistickych krajinach vnimaju naozaj Europsku Uniu len ako bankomat z ktoreho sa len tahaju peniaze a nie je to len ich vina ale aj toho co peniaze dava a vobec sa nezaujima ako je to populistickymi politikmi potom prezentovane a skor je to zneuzivane vo vnutro pilitickych bojoch kde EU plni len funkciu nejakeho nepriatela c.1
Vyvoj v Polsku nie je v velmi odlisny od vyvoja v Madarsku po nastupe Orbana a ciastocne aj u nas po poslednych volbach - vsetci politici v postkomunistickych krajinach vnimaju naozaj Europsku Uniu len ako bankomat z ktoreho sa len tahaju peniaze a nie je to len ich vina ale aj toho co peniaze dava a vobec sa nezaujima ako je to populistickymi politikmi potom prezentovane a skor je to zneuzivane vo vnutro pilitickych bojoch kde EU plni len funkciu nejakeho nepriatela c.1
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr nie Myslím, že zdržanlivejší, ale kritický pohľad je v danej chvíli oveľa viac prínosom, ako nejaký tvrdý postoj, ktorý by Poľsko mohlo vnímať ako neopodstatnené miešanie do vnútorných záležitostí Poľska. Myslím, že by mal postačovať záväzok voči EÚ v oblasti demokratických princípov a legislatívy.
Myslím, že zdržanlivejší, ale kritický pohľad je v danej chvíli oveľa viac prínosom, ako nejaký tvrdý postoj, ktorý by Poľsko mohlo vnímať ako neopodstatnené miešanie do vnútorných záležitostí Poľska. Myslím, že by mal postačovať záväzok voči EÚ v oblasti demokratických princípov a legislatívy.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
neviem /nevyjadrujem sa / iné Snazim sa porozumiet otazke: 1 - Europska unia; kto konkretene? (EK?, EP?, ECB?...) 2 - tvrdo reagovat; tvrdo? (rozne vyjadrenia roznych konkretnych osob?, demarse?, podpora sucasnej opozicii?...) Ked si jasne, kvalifikovane a racionalne zadefinujeme problem, ktory mame, mozme hladat efektivne riesenia. Naopak to proste nefunguje.
Snazim sa porozumiet otazke: 1 - Europska unia; kto konkretene? (EK?, EP?, ECB?...) 2 - tvrdo reagovat; tvrdo? (rozne vyjadrenia roznych konkretnych osob?, demarse?, podpora sucasnej opozicii?...) Ked si jasne, kvalifikovane a racionalne zadefinujeme problem, ktory mame, mozme hladat efektivne riesenia. Naopak to proste nefunguje.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr nie Tvrdé reagovanie znamená tvrdú odozvu. Ani v EÚ nemožno nikoho :skrotiť", ak dôjde k pocitu ohrozujúcom národnú suverenitu a špecifiká týkajúce sa rozvoja krajiny.
Tvrdé reagovanie znamená tvrdú odozvu. Ani v EÚ nemožno nikoho :skrotiť", ak dôjde k pocitu ohrozujúcom národnú suverenitu a špecifiká týkajúce sa rozvoja krajiny.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno V EU vyznávame určité hodnoty a ak sa od nich nejaká krajina začne odkláňať musí to byť jasne komunikované, a potom pristúpiť k sankciám.
V EU vyznávame určité hodnoty a ak sa od nich nejaká krajina začne odkláňať musí to byť jasne komunikované, a potom pristúpiť k sankciám.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne áno Ale čím skôr, lebo čochvíľa takýchto prípadov bude v EÚ dosť na to, aby reakcieschopnosť Bruselu zablokovali. A rázna reakcia, v ktorú príliš neverím, by bola aj varovaním pre ďalších podobných ašpirantov...
Ale čím skôr, lebo čochvíľa takýchto prípadov bude v EÚ dosť na to, aby reakcieschopnosť Bruselu zablokovali. A rázna reakcia, v ktorú príliš neverím, by bola aj varovaním pre ďalších podobných ašpirantov...
Jurík Tomáš Jurík
výkonný riaditeľ
Euler Hermes Services Slovensko
skôr nie EU by sa mala v prvom rade snažiť, aby bola funkčná, dôveryhodná a dala ľuďom v jednotlivých krajinách víziu prosperity. Potom by k takýmto volebným výsledkom nedochádzalo. Jej predstavitelia by mali odporúčať, stretávať sa a diskutovať s poľskou politickou špičkou o predstavách smerovania EU, nie posielať si odkazy cez médiá. Naša budúcnosť v globalizovanom svete je len s fungujúcou EU (v rozumnej forme). Ale k tomu má EU ešte veľmi ďaleko. A vážnou chybou by bolo, ak by začala EU diktovať, čo je demokratické a čo nie. Poliaci sa rozhodli vo voľbách a toto je len logický vývoj. A celkom dobré memento pre Slovensko pred marcovými voľbami.
EU by sa mala v prvom rade snažiť, aby bola funkčná, dôveryhodná a dala ľuďom v jednotlivých krajinách víziu prosperity. Potom by k takýmto volebným výsledkom nedochádzalo. Jej predstavitelia by mali odporúčať, stretávať sa a diskutovať s poľskou politickou špičkou o predstavách smerovania EU, nie posielať si odkazy cez médiá. Naša budúcnosť v globalizovanom svete je len s fungujúcou EU (v rozumnej forme). Ale k tomu má EU ešte veľmi ďaleko. A vážnou chybou by bolo, ak by začala EU diktovať, čo je demokratické a čo nie. Poliaci sa rozhodli vo voľbách a toto je len logický vývoj. A celkom dobré memento pre Slovensko pred marcovými voľbami.
Drucker Tomáš Drucker
generálny riaditeľ
Slovenská pošta, a.s.
rozhodne nie
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne nie Európska únia by mala skôr rýchlo a zodpovedne reagovať na migrantskú krízu, a to ešte pred príchodom jari, kedy môže počet migrantov opäť začať prudko stúpať. Preto treba chrániť vonkajšie hranice EÚ. Zriadiť na nich azylové centrá. A sprísniť podmienky na udeľovanie azylu. Migrantská kríza je najvážnejší problém EÚ, ktorý môže mať fatálne dôsledky aj na jej budúcnosť, a nie Poľsko.
Európska únia by mala skôr rýchlo a zodpovedne reagovať na migrantskú krízu, a to ešte pred príchodom jari, kedy môže počet migrantov opäť začať prudko stúpať. Preto treba chrániť vonkajšie hranice EÚ. Zriadiť na nich azylové centrá. A sprísniť podmienky na udeľovanie azylu. Migrantská kríza je najvážnejší problém EÚ, ktorý môže mať fatálne dôsledky aj na jej budúcnosť, a nie Poľsko.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní