Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že sa na Slovensku prehlbuje sociálna a intelektuálna priepasť medzi elitou a bežnými ľuďmi?

  1. rozhodne áno 28 %
  2. skôr áno 34 %
  3. skôr nie 17 %
  4. rozhodne nie 3 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 19 %


Uzávierka hlasovania: 14.03.2016. Počet respondentov: 115.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne áno
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
skôr áno
Novotná Alexandra Novotná
majiteľka
Klinika Esthetic
neviem / nevyjadrujem sa / iné Neviem kto je elita a kto ju zadefinoval. Skôr si myslím, že tí, ktorí sa pokladajú za elitu začínajú mať problém s tým, že ich elitnosti nikto nerozumie.
Neviem kto je elita a kto ju zadefinoval. Skôr si myslím, že tí, ktorí sa pokladajú za elitu začínajú mať problém s tým, že ich elitnosti nikto nerozumie.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Najprv by bolo treba zadefinovať kto je elita. U nás sa to totiž často spája s peniazmi a veľa bohatých rozhodne medzi intelektuálnu elitu nepatrí, viď nedávne voľby.
Najprv by bolo treba zadefinovať kto je elita. U nás sa to totiž často spája s peniazmi a veľa bohatých rozhodne medzi intelektuálnu elitu nepatrí, viď nedávne voľby.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
skôr nie Každá spoločnosť sa prirodzene delí na tých, ktorí ju posúvajú výrazne dopredu cez svoje vízie, či už vďaka svojmu intelektu alebo kapitálu, a na tých, ktorí tieto vízie menia svojou dennodennou prácou na realitu. Jedna zložka nemôže fungovať bez druhej, je to prirodzená rovnováha. Je na každom človeku, či chce urobiť niečo pre to, aby bol úspešný a vymkol sa zo „šedého“ priemeru. Je to o úsilí, strate pohodlnosti a tvrdej práci. No, a je práve na pleciach elity, aby dbala o rovnováhu v rámci ekonomickej aj morálnej solidarity. Iná otázka zostáva priepasť medzi bohatstvom a chudobou a táto priepasť sa, žiaľ, prehlbuje a je to celosvetový trend.
Každá spoločnosť sa prirodzene delí na tých, ktorí ju posúvajú výrazne dopredu cez svoje vízie, či už vďaka svojmu intelektu alebo kapitálu, a na tých, ktorí tieto vízie menia svojou dennodennou prácou na realitu. Jedna zložka nemôže fungovať bez druhej, je to prirodzená rovnováha. Je na každom človeku, či chce urobiť niečo pre to, aby bol úspešný a vymkol sa zo „šedého“ priemeru. Je to o úsilí, strate pohodlnosti a tvrdej práci. No, a je práve na pleciach elity, aby dbala o rovnováhu v rámci ekonomickej aj morálnej solidarity. Iná otázka zostáva priepasť medzi bohatstvom a chudobou a táto priepasť sa, žiaľ, prehlbuje a je to celosvetový trend.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
skôr áno rozdiely medzi chudobnými a bohatými sa prehlbujú celosvetovo a Slovensko nie je výnimkou ...
rozdiely medzi chudobnými a bohatými sa prehlbujú celosvetovo a Slovensko nie je výnimkou ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr áno Neznamená to však, že bežní ľudia sa nemôžu stať súčasťou elity. Významnú rolu zohrávajú ľudské vlastnosti ako cieľavedomosť a zodpovednosť za seba samého a trochu šťastia k tomu.Dnešná doba nepraje vzoru občana , ktorý bol vypestovaný socializmom, kedy sa o každého kompletne postaral štát. Túto daň naša spoločnosť ešte celkom nesplatila.
Neznamená to však, že bežní ľudia sa nemôžu stať súčasťou elity. Významnú rolu zohrávajú ľudské vlastnosti ako cieľavedomosť a zodpovednosť za seba samého a trochu šťastia k tomu.Dnešná doba nepraje vzoru občana , ktorý bol vypestovaný socializmom, kedy sa o každého kompletne postaral štát. Túto daň naša spoločnosť ešte celkom nesplatila.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno A, zial, aj moralna.
A, zial, aj moralna.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Neviem, ktorých ľudí na Slovensku považuje autor tejto otázky za elitu, v každom prípade jediné, čo sa na Slovensku podľa môjho názoru prehlbuje, je kríza hodnôt a nedostatok morálnych vzorov vo všetkých oblastiach verejného života.
Neviem, ktorých ľudí na Slovensku považuje autor tejto otázky za elitu, v každom prípade jediné, čo sa na Slovensku podľa môjho názoru prehlbuje, je kríza hodnôt a nedostatok morálnych vzorov vo všetkých oblastiach verejného života.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
rozhodne áno
Stejskalová Eva Stejskalová
prokurista
MicroStep, s.r.o., Bratislava
skôr áno Bohatí sa stávajú bohatšími všade na svete. Problém Slovenska vidím skôr v tom, že sa prehlbuje sociálna a intelektuálna priepasť medzi bežnými ľuďmi a znevýhodnenou populáciou. Ak ho budeme ignorovať, prinesie nám ešte mnohé ďalšie prekvapenia.
Bohatí sa stávajú bohatšími všade na svete. Problém Slovenska vidím skôr v tom, že sa prehlbuje sociálna a intelektuálna priepasť medzi bežnými ľuďmi a znevýhodnenou populáciou. Ak ho budeme ignorovať, prinesie nám ešte mnohé ďalšie prekvapenia.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Nožnice sa naozaj roztvárajú. Elita si totiž všimla, že zaostáva za elitou západneho sveta a chce sa dotiahnuť. Bežní ľudia nemajú ambíciu sa dotiahnuť na priemer západného sveta.
Nožnice sa naozaj roztvárajú. Elita si totiž všimla, že zaostáva za elitou západneho sveta a chce sa dotiahnuť. Bežní ľudia nemajú ambíciu sa dotiahnuť na priemer západného sveta.
Jantoška František Jantoška
riaditeľ
Schunk Intec, s.r.o., Nitra
rozhodne áno Boužial toto nie je len problém Slovenska. Ale keďže naša spoločnosť nie je až taká veľká je tu možnosť zmeny tohto trendu. Na Slovensku je veľa rozumných ľudí, ktorých nezaujíma len vlastný profit.
Boužial toto nie je len problém Slovenska. Ale keďže naša spoločnosť nie je až taká veľká je tu možnosť zmeny tohto trendu. Na Slovensku je veľa rozumných ľudí, ktorých nezaujíma len vlastný profit.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
skôr nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Sociálna áno, intelektuálna nie. Hlúpnutie je všeobecný jav bez ohľadu na sociálnu príslušnosť. Je to prvoplánová odpoveď na veľmi zjednodušujúcu otázku, potvrdzujúca výrok v prvej vete.
Sociálna áno, intelektuálna nie. Hlúpnutie je všeobecný jav bez ohľadu na sociálnu príslušnosť. Je to prvoplánová odpoveď na veľmi zjednodušujúcu otázku, potvrdzujúca výrok v prvej vete.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Áno, ale demokracia priepasť vo voľbách bolestne vyrovnáva. Z "bežných" ľudí sa sa do elity pretlačia nebezpečne charizmatickí noví proroci a veľká časť starej elity koná neefektívne, nekoná, alebo ujde. Definičnou charakteristikou elít v demokracii nie sú iba idei, ale aj schopnosť presadiť ich.
Áno, ale demokracia priepasť vo voľbách bolestne vyrovnáva. Z "bežných" ľudí sa sa do elity pretlačia nebezpečne charizmatickí noví proroci a veľká časť starej elity koná neefektívne, nekoná, alebo ujde. Definičnou charakteristikou elít v demokracii nie sú iba idei, ale aj schopnosť presadiť ich.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr áno
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Vzdelanie určite prináša väčší potenciál v príjme ako v minulosti, nielen na Slovensku. Otázka je, či sa má bežný človek, ktorý chce pracovať, horšie ako v minulosti. V meste na strednom Slovensku, na parkovisku, kde sme ako deti hrali hokej, teraz neviem zaparkovať. Určite by nás mali trápiť významné rozdiely v sociálnom ekonomickej situácii jednotlivých regiónov.
Vzdelanie určite prináša väčší potenciál v príjme ako v minulosti, nielen na Slovensku. Otázka je, či sa má bežný človek, ktorý chce pracovať, horšie ako v minulosti. V meste na strednom Slovensku, na parkovisku, kde sme ako deti hrali hokej, teraz neviem zaparkovať. Určite by nás mali trápiť významné rozdiely v sociálnom ekonomickej situácii jednotlivých regiónov.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne áno Frustracia z chudoby, vysoka nezamestnanost, neriesenie romskej otazky, ktoru mohli vidiet vsetci politici pri volebnych kampania v regionoch v obrovskym nepomerom ludi, ktori si uzivaju moc. Kauzy v poslednom obdobi, ktore len znasobovali to, ze ludia zijuci od vyplaty k vyplate, castokrat nemozu vyzit z platov, aj ked cestne pracuju a vidia plytvanie prostriedkami statu...Dalsi samostatna kapitola je zufaly stav skolstva a chybajuce nastavenie hodnot v spolocnosti, chybajuce kriticke myslenie ludi, ktore sa odrazi, ze uveria radikalnym nazorom a priklonia sa k extremizmu...
Frustracia z chudoby, vysoka nezamestnanost, neriesenie romskej otazky, ktoru mohli vidiet vsetci politici pri volebnych kampania v regionoch v obrovskym nepomerom ludi, ktori si uzivaju moc. Kauzy v poslednom obdobi, ktore len znasobovali to, ze ludia zijuci od vyplaty k vyplate, castokrat nemozu vyzit z platov, aj ked cestne pracuju a vidia plytvanie prostriedkami statu...Dalsi samostatna kapitola je zufaly stav skolstva a chybajuce nastavenie hodnot v spolocnosti, chybajuce kriticke myslenie ludi, ktore sa odrazi, ze uveria radikalnym nazorom a priklonia sa k extremizmu...
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr nie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Přiznám se, že nerozumím pojmu elita. Co to je? Kdo to je? To nejsou běžní lidé?
Přiznám se, že nerozumím pojmu elita. Co to je? Kdo to je? To nejsou běžní lidé?
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Zvláštna otázka. V tomto prípade nemám odpoveď ani názor, ale iba protiotázku. Čo je "elita" ?
Zvláštna otázka. V tomto prípade nemám odpoveď ani názor, ale iba protiotázku. Čo je "elita" ?
Štefanko Jozef Štefanko
konateľ
Mateso, s.r.o., Púchov
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
skôr nie
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie Sme stále v štádiu, kedy elite chýbajú generácie tréningu a pri troche snahy sa do nej môže dostať takmer ktorýkoľvek bežný človek. To znie ako zlá správa, ale v skutočnosti to treba vnímať ako príležitosť. Máme u nás tiež pomerne veľa ľudí, ktorí sa považujú za súčasť elity, ale nikdy ňou neboli. U nich sa prehlbuje priepasť medzi ich vnímaním sveta a realitou. Samozrejme, že sa nejedná len o novinárov.
Sme stále v štádiu, kedy elite chýbajú generácie tréningu a pri troche snahy sa do nej môže dostať takmer ktorýkoľvek bežný človek. To znie ako zlá správa, ale v skutočnosti to treba vnímať ako príležitosť. Máme u nás tiež pomerne veľa ľudí, ktorí sa považujú za súčasť elity, ale nikdy ňou neboli. U nich sa prehlbuje priepasť medzi ich vnímaním sveta a realitou. Samozrejme, že sa nejedná len o novinárov.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Kedy to tak nebolo? Vždy tu boli „rovní“ a „rovnejší“. Skôr vidím problém v tom, že naše elity nie sú prirodzené, mnohokrát rôzne rýchlokvasky. Skutočné elity sú na vymretie.
Kedy to tak nebolo? Vždy tu boli „rovní“ a „rovnejší“. Skôr vidím problém v tom, že naše elity nie sú prirodzené, mnohokrát rôzne rýchlokvasky. Skutočné elity sú na vymretie.
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
skôr nie Nie nemyslím si , vzťahy medzi týmito vrstavami považujem za štandardné . Skôr sa radikálne prehĺbila priepasť medzi politikmi a ich cítením masy a teraz za to platíme daň . Pomerný volebný systém a zlá komunokácia politických strán s voličmi spôsobili , že vo voľbách prevážila negatívna voľba nad konštruktívnou. Ľud volil proti a nie za niečo . Toto by sa vo väčšinovom volebnom systéme asi nestalo .
Nie nemyslím si , vzťahy medzi týmito vrstavami považujem za štandardné . Skôr sa radikálne prehĺbila priepasť medzi politikmi a ich cítením masy a teraz za to platíme daň . Pomerný volebný systém a zlá komunokácia politických strán s voličmi spôsobili , že vo voľbách prevážila negatívna voľba nad konštruktívnou. Ľud volil proti a nie za niečo . Toto by sa vo väčšinovom volebnom systéme asi nestalo .
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
skôr áno ide o to, akú skupinu ľudí si predstavíme pod pojmom "elita". Resp. akú oblasť ich pôsobenia. Ak sa bavíme o elitných podnikateľoch, tak si dovolím tvrdiť, že intelektuálna priepasť sa prehlbuje. No ak sa budeme baviť o inom -biznise s predponou, tak tam sa prehlbuje skôr priepasť sociálna ako intelektuálna....
ide o to, akú skupinu ľudí si predstavíme pod pojmom "elita". Resp. akú oblasť ich pôsobenia. Ak sa bavíme o elitných podnikateľoch, tak si dovolím tvrdiť, že intelektuálna priepasť sa prehlbuje. No ak sa budeme baviť o inom -biznise s predponou, tak tam sa prehlbuje skôr priepasť sociálna ako intelektuálna....
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr áno
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
rozhodne áno
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nuz neviem ci elita je to spravne slovo. Priepast sa prehlbuje medzi pracujucou, riadiacou inteligenciou a "beznymi ludmi". Tato priepast je aktivne zivena doterajsim vladnym establishmentom - nastavenou kultorou prejavu, vzdelavanim, pristupom k zdravotnej starostlivosti a neriesenim problemov "beznych" ludi.
Nuz neviem ci elita je to spravne slovo. Priepast sa prehlbuje medzi pracujucou, riadiacou inteligenciou a "beznymi ludmi". Tato priepast je aktivne zivena doterajsim vladnym establishmentom - nastavenou kultorou prejavu, vzdelavanim, pristupom k zdravotnej starostlivosti a neriesenim problemov "beznych" ludi.
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
rozhodne áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr áno Hlavne vzniká priepasť medzi bežnými ľuďmi a politikmi. Tí miesto toho, aby vnímali a riešili problémy bežných ľudí, zaoberali sa skôr vlastnými záujmami. Mnohí ľudia sa tak v snahe o protest uchýlili k voľbe extrémistickych strán.
Hlavne vzniká priepasť medzi bežnými ľuďmi a politikmi. Tí miesto toho, aby vnímali a riešili problémy bežných ľudí, zaoberali sa skôr vlastnými záujmami. Mnohí ľudia sa tak v snahe o protest uchýlili k voľbe extrémistickych strán.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr nie Myslím, že na Slovensku aj stredná vrstva dostala šancu a sama sa nadýchla. Ak sa bavíme o rozdiele a priepasti, tak priepasť je skôr menšia. Ľudia sú viac intelektuálne vyspelí.
Myslím, že na Slovensku aj stredná vrstva dostala šancu a sama sa nadýchla. Ak sa bavíme o rozdiele a priepasti, tak priepasť je skôr menšia. Ľudia sú viac intelektuálne vyspelí.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
rozhodne áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
skôr áno
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
skôr nie Ono je to asi otázka definície kto je elita a kto bežní ľudia, pretože sa ukazuje, že ani bežní, resp. obyčajní ľudia nemusia byť až takí bežní, resp. obyčajní :). Mňa napríklad veľmi potešilo, ako si pri hlasovaní o zatepľovaní v našom paneláku všetci bežní ľudia vypočuli a pochopili racionálne argumenty a rozhodli sa pre správnu cestu v záujme kvality riešenia, hoc aj pri vyššej cene. Verím tomu, že sa spoločnosť posúva a ľudia získavajú čoraz reálnejší pohľad na svet.
Ono je to asi otázka definície kto je elita a kto bežní ľudia, pretože sa ukazuje, že ani bežní, resp. obyčajní ľudia nemusia byť až takí bežní, resp. obyčajní :). Mňa napríklad veľmi potešilo, ako si pri hlasovaní o zatepľovaní v našom paneláku všetci bežní ľudia vypočuli a pochopili racionálne argumenty a rozhodli sa pre správnu cestu v záujme kvality riešenia, hoc aj pri vyššej cene. Verím tomu, že sa spoločnosť posúva a ľudia získavajú čoraz reálnejší pohľad na svet.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne nie Skôr si myslím, že sa zväčšuje priepasť u "smotánkovej elity" medzi ich stupňom zbohatnutia a intelektuálnym potencionálom.
Skôr si myslím, že sa zväčšuje priepasť u "smotánkovej elity" medzi ich stupňom zbohatnutia a intelektuálnym potencionálom.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
neviem / nevyjadrujem sa / iné Záleží na tom, koho považujeme za elitu.
Záleží na tom, koho považujeme za elitu.
Králik Michal Králik
konateľ
UVEA Mediklinik, s.r.o., Martin
rozhodne áno Určite. Tým, ako sa tieto dve skupiny navzájom vnímajú, kazia sa aj ich vzťahy. S riešením to ale vždy funguje iba jednosmerne, teda elita musí pochopiť bežných ľudí, naopak to nefunguje
Určite. Tým, ako sa tieto dve skupiny navzájom vnímajú, kazia sa aj ich vzťahy. S riešením to ale vždy funguje iba jednosmerne, teda elita musí pochopiť bežných ľudí, naopak to nefunguje
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne áno
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
skôr áno
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
neviem / nevyjadrujem sa / iné "elita" sú tí, z ktorých elitu robia médiá?
"elita" sú tí, z ktorých elitu robia médiá?
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
rozhodne áno Hlavnou pricinou je, ze skolstvo sa stalo obycajnym businessom, mozno aj schopni vysokoskolsky vzdelani ludia, ktori sa dali na vseobecne smery studia a po skonceni vysokej skoly robia robotu na urovni pracovnika so stredoskolskym alebo zakladnym vzdelanim. Ich intelektualny potencial sa nevyuziva a nerozvyja a na dolezite technicke a managerske posty nie su vhodny. A to je dosledok skolstva bez reforiem uz od pociatku samostatneho Slovenska.
Hlavnou pricinou je, ze skolstvo sa stalo obycajnym businessom, mozno aj schopni vysokoskolsky vzdelani ludia, ktori sa dali na vseobecne smery studia a po skonceni vysokej skoly robia robotu na urovni pracovnika so stredoskolskym alebo zakladnym vzdelanim. Ich intelektualny potencial sa nevyuziva a nerozvyja a na dolezite technicke a managerske posty nie su vhodny. A to je dosledok skolstva bez reforiem uz od pociatku samostatneho Slovenska.
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Nemyslím si, že sa kríza prehlbuje. Je pravdou, že sociálne rozdiely sa zvyšujú ale vzdelanosť a inteligencia sa vďaka prístupu k informovanosti až tak nevzďaľujú. Z rozdielnej sociálnej situácie môže byť vnímanie reality omnoho citlivejšie pre každú skupinu. Je veľmi pravdepodobné, že niektoré skupiny ich sociálna situácia pritlačila až k radikalizácii názorov no určite to nie je strata intelegtu. Samozrejme všade existujú výnimky a čudáci ale určite by som to negeneralizoval.
Nemyslím si, že sa kríza prehlbuje. Je pravdou, že sociálne rozdiely sa zvyšujú ale vzdelanosť a inteligencia sa vďaka prístupu k informovanosti až tak nevzďaľujú. Z rozdielnej sociálnej situácie môže byť vnímanie reality omnoho citlivejšie pre každú skupinu. Je veľmi pravdepodobné, že niektoré skupiny ich sociálna situácia pritlačila až k radikalizácii názorov no určite to nie je strata intelegtu. Samozrejme všade existujú výnimky a čudáci ale určite by som to negeneralizoval.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr áno Ťažko povedať, kto je elita kto nie, ale rozhodne volám po zrozumiteľnejšej komunikácii tzv. elít voči bežným ľuďom. Mnohé veci, ktoré boli pozitívne pre ľudí, neboli vôbec alebo len slabo odkomunikované. Podľa môjho názoru je aj úlohou médií postupne vzdelávať ľudí a upozorňovať na dôležité veci. Ak vo veľkom riešime, či má nejaká moderátorka veľkosť podprsenky 3 alebo 4, nemôžeme sa čudovať, že nám unikajú a neriešia sa veľké problémy.
Ťažko povedať, kto je elita kto nie, ale rozhodne volám po zrozumiteľnejšej komunikácii tzv. elít voči bežným ľuďom. Mnohé veci, ktoré boli pozitívne pre ľudí, neboli vôbec alebo len slabo odkomunikované. Podľa môjho názoru je aj úlohou médií postupne vzdelávať ľudí a upozorňovať na dôležité veci. Ak vo veľkom riešime, či má nejaká moderátorka veľkosť podprsenky 3 alebo 4, nemôžeme sa čudovať, že nám unikajú a neriešia sa veľké problémy.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne áno Najma politici nepočúvajú co im bežní ľudia hovoria, maju svoje 'spravne' predstavy a tych sa držia a potom sa čudujú.
Najma politici nepočúvajú co im bežní ľudia hovoria, maju svoje 'spravne' predstavy a tych sa držia a potom sa čudujú.
Barnáš Miroslav Barnáš
CEO Czech republic & Slovakia JLL
JLL
skôr nie Definicia elity je na Slovensku cim dalej tym komplikovanejsia.
Definicia elity je na Slovensku cim dalej tym komplikovanejsia.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné To veľmi závisí, koho za tú elitu považujeme... Za elity sú častokrát považovaní ľudia, ktorých spoločenský prínos je vhodný akurát pre bulvárne noviny.
To veľmi závisí, koho za tú elitu považujeme... Za elity sú častokrát považovaní ľudia, ktorých spoločenský prínos je vhodný akurát pre bulvárne noviny.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
skôr nie Nemyslim si, ze vieme na Slovensku konzistentne zadefinovat "elitu". Čo to je? Skupina ľudí s určitým príjmom? Alebo s konkrétnym vzdelaním? To čo pozorujem, je výraznejšia názorová pestrosť a príklon k jednoduchým riešeniam. Ale ten tu bol vždy, a z pohľadu voličskej základne bol väčšinou aj úspešný.
Nemyslim si, ze vieme na Slovensku konzistentne zadefinovat "elitu". Čo to je? Skupina ľudí s určitým príjmom? Alebo s konkrétnym vzdelaním? To čo pozorujem, je výraznejšia názorová pestrosť a príklon k jednoduchým riešeniam. Ale ten tu bol vždy, a z pohľadu voličskej základne bol väčšinou aj úspešný.
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
skôr áno
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
rozhodne áno Zaroven sa vsak, dramaticky zmensuje, pocet clenov skutocnej elity.
Zaroven sa vsak, dramaticky zmensuje, pocet clenov skutocnej elity.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr áno
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Dostupnosť kvalidnej zdravotnej starostlivosti a vzdelávania pre deti je toho jasným príkladom.
Dostupnosť kvalidnej zdravotnej starostlivosti a vzdelávania pre deti je toho jasným príkladom.
Trnovec Pavol Trnovec
riaditeľ pre korporátne záležitosti
GSK Slovensko
rozhodne áno Slovensko asi nie je v trendoch odlišné od zvyšku sveta a socialna, ekonomická priepasť medzi elitou a bežnými ľuďmi sa prehlbuje. Potvrzujú to ekonomické analýzy, upozornujú na to renomované inštitúcie či jednotlivci. Neviem či jestvuje štúdia vývoja intelektuálnych parametrov v subpopuláciach slovenskej spoločnosti v čase. Niečo nám však môžu naznačiť výsledky volieb a minimálne s neschopnosťou kritického myslenia sme denne konfrontovaní všetci.
Slovensko asi nie je v trendoch odlišné od zvyšku sveta a socialna, ekonomická priepasť medzi elitou a bežnými ľuďmi sa prehlbuje. Potvrzujú to ekonomické analýzy, upozornujú na to renomované inštitúcie či jednotlivci. Neviem či jestvuje štúdia vývoja intelektuálnych parametrov v subpopuláciach slovenskej spoločnosti v čase. Niečo nám však môžu naznačiť výsledky volieb a minimálne s neschopnosťou kritického myslenia sme denne konfrontovaní všetci.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
skôr áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno Podľa môjho názoru sa takáto priepasť prehlbuje najmä po intelektuálnej stránke ale aj čo sa týka vlastnej zodpovednosti za seba a svoj život. Z toho vyplýva, že nižšie sociálne a intelektuálne vrstvy obyvateľstva hľadajú niekoho, vodcu, ktorý za nich prevezme zodpovednosť ale i vinu za ich vlastnú nezodpovednosť.
Podľa môjho názoru sa takáto priepasť prehlbuje najmä po intelektuálnej stránke ale aj čo sa týka vlastnej zodpovednosti za seba a svoj život. Z toho vyplýva, že nižšie sociálne a intelektuálne vrstvy obyvateľstva hľadajú niekoho, vodcu, ktorý za nich prevezme zodpovednosť ale i vinu za ich vlastnú nezodpovednosť.
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Podla mna tato otazka nema zmysel. Pre kazdeho elita znamena nieco ine
Podla mna tato otazka nema zmysel. Pre kazdeho elita znamena nieco ine
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne áno
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
rozhodne áno
Lengyel Peter Lengyel
riaditeľ
Peter Lengyel - Education
rozhodne áno Paradoxne rôzne sociálne balíčky a úľavy motivujú bežných ľudí využívať lacný nižší štandard a tým sa ešte viac odlišujú. Tieto balíčky a úľavy napriek tomu, že relatívne vylepšujú krátkodobo život, znižujú motiváciu žiť v reálnom ekonomickom a pracovnom trhu západnej Európy a 21.storočia. Vznikajú tak síce hrdinovia, ktorí majú veľa muziky za málo peňazí, ale ako náhle vycestujú do väčšieho mesta, či iného štátu, sú chudáci.
Paradoxne rôzne sociálne balíčky a úľavy motivujú bežných ľudí využívať lacný nižší štandard a tým sa ešte viac odlišujú. Tieto balíčky a úľavy napriek tomu, že relatívne vylepšujú krátkodobo život, znižujú motiváciu žiť v reálnom ekonomickom a pracovnom trhu západnej Európy a 21.storočia. Vznikajú tak síce hrdinovia, ktorí majú veľa muziky za málo peňazí, ale ako náhle vycestujú do väčšieho mesta, či iného štátu, sú chudáci.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr áno
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr áno aká elita? Ekonomická? Politická? Intelektuálna? Ak sa bavíme v ekonomických kategóriách, tak áno, a ide o proces ktorý trvá viac ako 20 rokov, a nesie so sebou sociálne riziká... A áno, aj volebný výsledok s tým môže do istej miery súvisieť...
aká elita? Ekonomická? Politická? Intelektuálna? Ak sa bavíme v ekonomických kategóriách, tak áno, a ide o proces ktorý trvá viac ako 20 rokov, a nesie so sebou sociálne riziká... A áno, aj volebný výsledok s tým môže do istej miery súvisieť...
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr nie
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr nie Ak ano, tak skor mam pocit niekedy, ze intelektualna uroven elit sa znizuje....
Ak ano, tak skor mam pocit niekedy, ze intelektualna uroven elit sa znizuje....
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr nie Predovšetkým, intelektuálne rozdiely neznamenajú automaticky aj rozdiely sociálne a naopak. Na Slovensku je badateľný rast sociálnej úrovne (materiálne hodnoty), intelektuálne však ide o stagnáciu. Priemer je na úrovni sledovanosti komerčných televízií, čo nie je vôbec lichotivé a elita asi nemá priestor, alebo jednoducho sa stráca. Politickú elitu vidno až moc, o jej intelekte však nemožno pochybovať.
Predovšetkým, intelektuálne rozdiely neznamenajú automaticky aj rozdiely sociálne a naopak. Na Slovensku je badateľný rast sociálnej úrovne (materiálne hodnoty), intelektuálne však ide o stagnáciu. Priemer je na úrovni sledovanosti komerčných televízií, čo nie je vôbec lichotivé a elita asi nemá priestor, alebo jednoducho sa stráca. Politickú elitu vidno až moc, o jej intelekte však nemožno pochybovať.
Škodný Peter Škodný
generálny riaditeľ, partner
Accenture, s.r.o.
rozhodne nie Toto je otazka ktora navadza na nebezpecnu generalizaciu, ktora urcite nezodpoveda realite. Urcite existuje rozdiely v motivacii a informaciach na zaklade ktorych rozne skupiny robia individualne rozhodnutia, co vsak nie je nutne sposobene socialnymi alebo inteketualnimi rozdielmi.
Toto je otazka ktora navadza na nebezpecnu generalizaciu, ktora urcite nezodpoveda realite. Urcite existuje rozdiely v motivacii a informaciach na zaklade ktorych rozne skupiny robia individualne rozhodnutia, co vsak nie je nutne sposobene socialnymi alebo inteketualnimi rozdielmi.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Presnejsiu odpoved asi dokazu dat statistiky, ja sam ani neviem, kde sa taha linia, ohranicujuca tzv. elitu. Vzdelanie to nie je, to by museli byt napr. ucitelia plateni vyrazne lepsie. V kazdom pripade aj volby preukazali, ze pomerne velka cast ludi sa nestotoznuje so spolocenskym systemom riadenym "elitami", v ktorom zijeme a volia ludi, ktori z toho systemu vytrcaju - na vsetky svetove strany. Az mam z toho trochu obavy...
Presnejsiu odpoved asi dokazu dat statistiky, ja sam ani neviem, kde sa taha linia, ohranicujuca tzv. elitu. Vzdelanie to nie je, to by museli byt napr. ucitelia plateni vyrazne lepsie. V kazdom pripade aj volby preukazali, ze pomerne velka cast ludi sa nestotoznuje so spolocenskym systemom riadenym "elitami", v ktorom zijeme a volia ludi, ktori z toho systemu vytrcaju - na vsetky svetove strany. Az mam z toho trochu obavy...
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné Mam problem urcit kto je elita a kto je bezny clovek. S urcitostou mozno tvrdit ze sa spolocnost radikalizuje co nepochybne suvisi s intelektualnou vybavou a socialnou silou resp "slabostou" jej casti. V tejto optike je velka skoda, ze stredna vrstva nie je dostacocne silna aby marginalizovala radikalne sily.
Mam problem urcit kto je elita a kto je bezny clovek. S urcitostou mozno tvrdit ze sa spolocnost radikalizuje co nepochybne suvisi s intelektualnou vybavou a socialnou silou resp "slabostou" jej casti. V tejto optike je velka skoda, ze stredna vrstva nie je dostacocne silna aby marginalizovala radikalne sily.
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslím, že rastie omnoho dôležitejšia priepasť, než je tá sociálna alebo intelektuálna. A tou je dôvera. Elity miesto toho aby zvyšovali svoju dôveryhodnosť, tak ju svojimi činmi neustále podkopávajú. Čoho dôsledkom je, že bežný ľudia jednoducho elitám neveria a obracajú sa potom inam.
Myslím, že rastie omnoho dôležitejšia priepasť, než je tá sociálna alebo intelektuálna. A tou je dôvera. Elity miesto toho aby zvyšovali svoju dôveryhodnosť, tak ju svojimi činmi neustále podkopávajú. Čoho dôsledkom je, že bežný ľudia jednoducho elitám neveria a obracajú sa potom inam.
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
skôr áno Asi se to nedá obecně hodnotit na všechny občany SR, nicméně se subjektivně domnívám že tomu tak skutečně je. Problémů proč tomu tak je existuje objektivně celá řada, nicméně každý člověk musí začít u sebe. Negace, kritika, neochota, nezájem či agresivita nikomu a ničemu nepomůže a občané musí si uvědomit že vzdělání a tvrdá každodenní práce je nositelem hodnot,vývoje a budoucnosti nejenom jednotlivce ale celé ekonomiky.
Asi se to nedá obecně hodnotit na všechny občany SR, nicméně se subjektivně domnívám že tomu tak skutečně je. Problémů proč tomu tak je existuje objektivně celá řada, nicméně každý člověk musí začít u sebe. Negace, kritika, neochota, nezájem či agresivita nikomu a ničemu nepomůže a občané musí si uvědomit že vzdělání a tvrdá každodenní práce je nositelem hodnot,vývoje a budoucnosti nejenom jednotlivce ale celé ekonomiky.
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
rozhodne áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Neviem koho myslite pod pojmom elita koho pod pojmom bežný ľudia .
Neviem koho myslite pod pojmom elita koho pod pojmom bežný ľudia .
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr áno Aj keď je to do určitej miery logické, pretože sociálne rozvrtsvenie spoločnosti asi nemožno celkom zastaviť. Mimochodom, pojem "bežní ľudia" je asi dosť nešťastný, lebo kto to vlastne sú?! Z čoho mi však občas "behá mráz po chrbte" je fakt, ako rýchlo, a bez "zbytočných zamyslení" preberajú určité skupiny v spoločnosti jednoduché až primitívne vysvetlenia zdôvodnenia a argumenty ... Chápem, že je to pohodlnejšie, no pre Slovensko to určite nie je dobré. Už aj preto, že nám chýba silnejšia intelektuálna mienkotvorná špička, ktorej hlasy a názory by bolo viac počuť.
Aj keď je to do určitej miery logické, pretože sociálne rozvrtsvenie spoločnosti asi nemožno celkom zastaviť. Mimochodom, pojem "bežní ľudia" je asi dosť nešťastný, lebo kto to vlastne sú?! Z čoho mi však občas "behá mráz po chrbte" je fakt, ako rýchlo, a bez "zbytočných zamyslení" preberajú určité skupiny v spoločnosti jednoduché až primitívne vysvetlenia zdôvodnenia a argumenty ... Chápem, že je to pohodlnejšie, no pre Slovensko to určite nie je dobré. Už aj preto, že nám chýba silnejšia intelektuálna mienkotvorná špička, ktorej hlasy a názory by bolo viac počuť.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne áno Konštatovanie stavu je jedna vec, ale jeho analýza druhá. A tu si netrúfam jednoznačne hodnotiť, kto je za túto prehlbujúcu sa priepasť zodpovedný. Za čoraz väčšie sociálne rozdiely sa síce ponúka odpoveď, že vinným je najmä štát, na druhej strane je legitímna otázka, čo robí každý človek preto, aby sa tie rozdiely nezvyšovali. Pokiaľ ide o intelektuálnu priepasť, tam je zodpovednosť každého jedného človeka ešte výraznejšia. Ak sa niekto nevzdeláva, ak nečíta, potom ho ani sebe lepšie školstvo nevytrhne z jeho intelektuálnej biedy.
Konštatovanie stavu je jedna vec, ale jeho analýza druhá. A tu si netrúfam jednoznačne hodnotiť, kto je za túto prehlbujúcu sa priepasť zodpovedný. Za čoraz väčšie sociálne rozdiely sa síce ponúka odpoveď, že vinným je najmä štát, na druhej strane je legitímna otázka, čo robí každý človek preto, aby sa tie rozdiely nezvyšovali. Pokiaľ ide o intelektuálnu priepasť, tam je zodpovednosť každého jedného človeka ešte výraznejšia. Ak sa niekto nevzdeláva, ak nečíta, potom ho ani sebe lepšie školstvo nevytrhne z jeho intelektuálnej biedy.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne áno No záleží na uhle pohľadu. Kto je vlastne elita ? snáď by sme mohli z tohto pojmu vyčleniť politikov. Tam sa intelektuálna priepasť asi zmerať nedá. Ale pravdou je, že bolo by vhodnejšie ak by spoločnosť bola rovnomernejšia. Mnohé časti Slovenska na tom nie sú dobre, a vzďaľujú sa stále viac bohatším mestám. To je škoda, Slovensko je predsa malá krajina na tak veľké rozdiely.
No záleží na uhle pohľadu. Kto je vlastne elita ? snáď by sme mohli z tohto pojmu vyčleniť politikov. Tam sa intelektuálna priepasť asi zmerať nedá. Ale pravdou je, že bolo by vhodnejšie ak by spoločnosť bola rovnomernejšia. Mnohé časti Slovenska na tom nie sú dobre, a vzďaľujú sa stále viac bohatším mestám. To je škoda, Slovensko je predsa malá krajina na tak veľké rozdiely.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní