Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Máte v súčasnosti problém nájsť na trhu práce kvalitných ľudí?

  1. určite áno 41 %
  2. skôr áno 40 %
  3. skôr nie 13 %
  4. určite nie 3 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 3 %


Uzávierka hlasovania: 28.03.2016. Počet respondentov: 119.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
určite áno
Novotná Alexandra Novotná
majiteľka
Klinika Esthetic
určite áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
určite áno Potrebujem kombináciu špecifických zručností, ktoré na trhu práce prakticky neexistujú. Preto musím každého pracovníka naučiť všetko od základov.
Potrebujem kombináciu špecifických zručností, ktoré na trhu práce prakticky neexistujú. Preto musím každého pracovníka naučiť všetko od základov.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
určite áno Nedostatok kvalitných kvalifikovaných zamestnancov sa, bohužiaľ, dotýka aj bankového sektora. Prvý problém vidím v tom, že viac ako 130 000 Slovákov v súčasnosti pracuje v zahraničí. Veľké množstvo z nich napríklad pracuje vo finančnom sektore v neďalekej Viedni, kam sa presunuli z Prahy. Títo aktívni, schopní a motivovaní zamestnanci nám chýbajú na našom trhu práce. Druhým negatívnym faktorom z môjho pohľadu je, že uchádzači o zamestnanie nie sú ochotní zmeniť svoje pracovné návyky, postoj k práci či rýchlo sa meniacemu svetu so zvýšenými nárokmi na každého z nás. Nuž, a v neposlednom rade sa často stretávam aj s tým, že zamestnanci na svojich pozíciách spohodlnejú, zakuklia sa a prestanú byť aktívni...
Nedostatok kvalitných kvalifikovaných zamestnancov sa, bohužiaľ, dotýka aj bankového sektora. Prvý problém vidím v tom, že viac ako 130 000 Slovákov v súčasnosti pracuje v zahraničí. Veľké množstvo z nich napríklad pracuje vo finančnom sektore v neďalekej Viedni, kam sa presunuli z Prahy. Títo aktívni, schopní a motivovaní zamestnanci nám chýbajú na našom trhu práce. Druhým negatívnym faktorom z môjho pohľadu je, že uchádzači o zamestnanie nie sú ochotní zmeniť svoje pracovné návyky, postoj k práci či rýchlo sa meniacemu svetu so zvýšenými nárokmi na každého z nás. Nuž, a v neposlednom rade sa často stretávam aj s tým, že zamestnanci na svojich pozíciách spohodlnejú, zakuklia sa a prestanú byť aktívni...
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
určite áno Áno, máme problém nájsť nových kvalitných ľudí a ešte k tomu v súčasnosti musíme vynaložiť viac úsilia si udržať kvalitných zamestnancov.
Áno, máme problém nájsť nových kvalitných ľudí a ešte k tomu v súčasnosti musíme vynaložiť viac úsilia si udržať kvalitných zamestnancov.
Hlavatý Bohuš Hlavatý
predseda predstavenstva
TMR
určite áno V oblasti sluzieb kde nasa firma podnika je uz dlhodobo nedostatok kvalitnych pracovnikov , okolo 10 % nezamestnanosti na Slovensku znamena ze nezamestnanymi zostali iba nezamestnatelny. Nezostava nic ine ako riesit situaciu zamestnancami z Ukrajiny, co sa doteraz osvedcilo. Bohuzial legislativa SR je v tomto absolutne nepripravena ( na rozdiel od napr. Polska ).
V oblasti sluzieb kde nasa firma podnika je uz dlhodobo nedostatok kvalitnych pracovnikov , okolo 10 % nezamestnanosti na Slovensku znamena ze nezamestnanymi zostali iba nezamestnatelny. Nezostava nic ine ako riesit situaciu zamestnancami z Ukrajiny, co sa doteraz osvedcilo. Bohuzial legislativa SR je v tomto absolutne nepripravena ( na rozdiel od napr. Polska ).
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Ťažšie ako kvalintých ľudí nájsť je získať ich lojálnosť, dlhodobo si ich udržať a primerane motivovať tak, aby boli spokojné obe strany.
Ťažšie ako kvalintých ľudí nájsť je získať ich lojálnosť, dlhodobo si ich udržať a primerane motivovať tak, aby boli spokojné obe strany.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
určite áno
Vaculčiak Branislav Vaculčiak
konateľ
Indexpodnikatela.sk
určite áno Naša firma je v začiatkoch, v raste. Sme na trhu niečo cez dva roky a môžem potvrdiť aké je dôležité mať v tejto rannej fáze tých správnych ľudí vedľa seba. Práve takých neustále hľadáme, žiaľ trh práce nám ich nedokáže poskytnúť. Potrebujeme samostaných, premýšľajúcich, zodpovedných ľudí na ktorých sa môžem spoľahnúť. Nájsť ich je ale veľmi ťažké. Občas mám pocit, že mladí ľudia vlastne ani pracovať nechcú, chcú len dobre zarábať. Aj touto cestou by som preto rád poďakoval svojim kolegom, vďaka ktorým celý náš projekt funguje a rastie.
Naša firma je v začiatkoch, v raste. Sme na trhu niečo cez dva roky a môžem potvrdiť aké je dôležité mať v tejto rannej fáze tých správnych ľudí vedľa seba. Práve takých neustále hľadáme, žiaľ trh práce nám ich nedokáže poskytnúť. Potrebujeme samostaných, premýšľajúcich, zodpovedných ľudí na ktorých sa môžem spoľahnúť. Nájsť ich je ale veľmi ťažké. Občas mám pocit, že mladí ľudia vlastne ani pracovať nechcú, chcú len dobre zarábať. Aj touto cestou by som preto rád poďakoval svojim kolegom, vďaka ktorým celý náš projekt funguje a rastie.
Polák Branislav Polák
Chief Inovation Officer
STARMEDIA Co., s.r.o.
určite áno Nájsť talentovaných ľudí, ktorí sú motivovaní a odhodlaní na sebe pracovať bez primárnej vidiny rýchlej kariéry je dnes naozaj ťažké. Dnes už nevidím problém vo vzdelaní, množstvo mladých ľudí získava kvalitné vzdelanie v zahraničí. Problémom je vôľa pracovať, trpezlivosť, koncentrácia a vytrvalosť.
Nájsť talentovaných ľudí, ktorí sú motivovaní a odhodlaní na sebe pracovať bez primárnej vidiny rýchlej kariéry je dnes naozaj ťažké. Dnes už nevidím problém vo vzdelaní, množstvo mladých ľudí získava kvalitné vzdelanie v zahraničí. Problémom je vôľa pracovať, trpezlivosť, koncentrácia a vytrvalosť.
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
určite áno Zhodou okolnosti potrebujeme prijat cca 40 novych operatrov do cistej vyroby. Nabor robime od zaciatku roka s velkymi problemami. Zistili sme, ze na bratislavskom trhu prace su v zasade iba dva druhy nezamestnanych. Ti prvi su ludia pre vyrobu absolutne nepouzitelni a tim druhym sa pracovat nechce. Takze o kvalite sa vobec neda hovorit. Dusan Synak
Zhodou okolnosti potrebujeme prijat cca 40 novych operatrov do cistej vyroby. Nabor robime od zaciatku roka s velkymi problemami. Zistili sme, ze na bratislavskom trhu prace su v zasade iba dva druhy nezamestnanych. Ti prvi su ludia pre vyrobu absolutne nepouzitelni a tim druhym sa pracovat nechce. Takze o kvalite sa vobec neda hovorit. Dusan Synak
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
určite áno
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
skôr áno S rastom ekonomiky a zmenou jej charakteru sa stávajú niektoré profesie ťažšie dostupné nielen z pohľadu kvalifikácie, ale aj kvality. Je to aj výsledok toho, že školy nevzdelávajú vždy to, čo je na trhu žiadané a v študijných programoch nie vždy reflektujú prudký rozvoj technológií a k tomu potrebu adekvátnych špecialistov. A nehovorím iba o špecialistoch na informačné technológie, ale aj napr. o expertoch na nové produkty, compliance či riziko.
S rastom ekonomiky a zmenou jej charakteru sa stávajú niektoré profesie ťažšie dostupné nielen z pohľadu kvalifikácie, ale aj kvality. Je to aj výsledok toho, že školy nevzdelávajú vždy to, čo je na trhu žiadané a v študijných programoch nie vždy reflektujú prudký rozvoj technológií a k tomu potrebu adekvátnych špecialistov. A nehovorím iba o špecialistoch na informačné technológie, ale aj napr. o expertoch na nové produkty, compliance či riziko.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr áno
Stejskalová Eva Stejskalová
prokurista
MicroStep, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
určite áno Vraciame sa do doby, keď zamestnanci sú na koni a začínajú diktovať hru. To posmelí k zmene aj tých dlhšie frustrovaných. Čaká nás turbulentné obdobie HR presunov.
Vraciame sa do doby, keď zamestnanci sú na koni a začínajú diktovať hru. To posmelí k zmene aj tých dlhšie frustrovaných. Čaká nás turbulentné obdobie HR presunov.
Jantoška František Jantoška
riaditeľ
Schunk Intec, s.r.o., Nitra
skôr áno Ale, ten kto hľadá, tak aj nájde. Ak nenájde,tak si vychová. Len škoda, že musí druhý krát investovať čas aj peniaze, ktoré už raz investoval cez dane a odvody prostredníctvom štátu, krotý tvoráme my, občania. Preto by sa nemal nikto z nás uspokojiť s tým, že za výsledky zodpovedajú vyučujúci, ale mal by sa aktívne zapájať do kontroly cez svoje deti.
Ale, ten kto hľadá, tak aj nájde. Ak nenájde,tak si vychová. Len škoda, že musí druhý krát investovať čas aj peniaze, ktoré už raz investoval cez dane a odvody prostredníctvom štátu, krotý tvoráme my, občania. Preto by sa nemal nikto z nás uspokojiť s tým, že za výsledky zodpovedajú vyučujúci, ale mal by sa aktívne zapájať do kontroly cez svoje deti.
Zászlós Gábor Zászlós
predseda predstavenstva
TriGranit Centrum, a.s.
skôr áno
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
určite áno Všetkých nových zamestnancov musíme na odborné práce zaškolovať asi rok
Všetkých nových zamestnancov musíme na odborné práce zaškolovať asi rok
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
určite áno Máme, školy toho vypúšťajú málo a aj to, čo vylezie nie je veľmi použiteľné, hodí sa skôr do veľkých open spacov a úzkej špecializácie. Skutočne tvoriví ľudia svoju tvorivosť premietajú do start - upov alebo ich ilúzií. Trh hotových ľudí je pokazený štátnymi zákazkami za eurofondy, ktoré nie sú reálnym trhom. Často aj za mizernú kvalitu ponúkajú ceny, ktoré sú komerčný sektor nemôže dovoliť, hlavné, že sa fondy z projektov vyčerpajú. Karpišovské zlé peniaze kazia aj IT.
Máme, školy toho vypúšťajú málo a aj to, čo vylezie nie je veľmi použiteľné, hodí sa skôr do veľkých open spacov a úzkej špecializácie. Skutočne tvoriví ľudia svoju tvorivosť premietajú do start - upov alebo ich ilúzií. Trh hotových ľudí je pokazený štátnymi zákazkami za eurofondy, ktoré nie sú reálnym trhom. Často aj za mizernú kvalitu ponúkajú ceny, ktoré sú komerčný sektor nemôže dovoliť, hlavné, že sa fondy z projektov vyčerpajú. Karpišovské zlé peniaze kazia aj IT.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
určite nie vzhladom na znizovanie stavu pracovnikov v bankach nie je takmer ziadny problem najst dostatok kvalifikovanej pracovnej sily na trhu prace.
vzhladom na znizovanie stavu pracovnikov v bankach nie je takmer ziadny problem najst dostatok kvalifikovanej pracovnej sily na trhu prace.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr áno
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Pre niektoré pozície to platí viac, pre niektoré menej. Vplyv má otváranie nových pozícií v nadväznosti na oživenie trhu a tiež preferencie mladšej generácie oproti minulosti posúvajúce sa viac smerom k work-life balance ako ku kariérnemu rastu.
Pre niektoré pozície to platí viac, pre niektoré menej. Vplyv má otváranie nových pozícií v nadväznosti na oživenie trhu a tiež preferencie mladšej generácie oproti minulosti posúvajúce sa viac smerom k work-life balance ako ku kariérnemu rastu.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr áno
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr áno Situacia na trhu prace sa po krizovych rokoch vyrazne zmenila. Pocet pracovnych ponuk sa nam medzirocne zvysil o viac ako 30 %. Mesacne je zverejnenych viac ako 20000 pracovnych ponuk. Ludia, si zacali vyberat zamestnavatelov podla znacky a pracovnych podmienok. Zacina tlak na platy a benefity a boj o kvalitneho uchadzaca a tiez udrzanie zamestnanca. Vracia sa nam ako bumerang, nasa zufala situacia v skolstve a to co vychadza z nasich skol. Na trhu je obrovsky nepomer medzi dopytom koho zamestnavatelia potrebuju a kto je k dispozicii.
Situacia na trhu prace sa po krizovych rokoch vyrazne zmenila. Pocet pracovnych ponuk sa nam medzirocne zvysil o viac ako 30 %. Mesacne je zverejnenych viac ako 20000 pracovnych ponuk. Ludia, si zacali vyberat zamestnavatelov podla znacky a pracovnych podmienok. Zacina tlak na platy a benefity a boj o kvalitneho uchadzaca a tiez udrzanie zamestnanca. Vracia sa nam ako bumerang, nasa zufala situacia v skolstve a to co vychadza z nasich skol. Na trhu je obrovsky nepomer medzi dopytom koho zamestnavatelia potrebuju a kto je k dispozicii.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
určite áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
určite áno Casto chybi jak odbornost, tak zejmena osobnostni predpoklady a chut neceho dosahnout i pro to neco udelat. Davame prilezitost tem, kteri osobnostni predpoklady maji a jsou pripraveni na sobe pracovat. Ti u nas postupne rostou a hraji stale vyznamnejsi roli.
Casto chybi jak odbornost, tak zejmena osobnostni predpoklady a chut neceho dosahnout i pro to neco udelat. Davame prilezitost tem, kteri osobnostni predpoklady maji a jsou pripraveni na sobe pracovat. Ti u nas postupne rostou a hraji stale vyznamnejsi roli.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
určite áno Chýbajú najmä odborné profesie, a to už veľmi dlho. Naopak, podporuje sa štúdium nepotrebných profesií, ktoré sú skôr administratívne, politické, sociálne, či jednoducho "imidžové". Chýba práve popularizácia odborných profesií, ktoré sú a budú žiadané, čo samozrejme je dobrým východiskom pre ľudí, ktorí sa rozhodnú tieto profesie študovať.
Chýbajú najmä odborné profesie, a to už veľmi dlho. Naopak, podporuje sa štúdium nepotrebných profesií, ktoré sú skôr administratívne, politické, sociálne, či jednoducho "imidžové". Chýba práve popularizácia odborných profesií, ktoré sú a budú žiadané, čo samozrejme je dobrým východiskom pre ľudí, ktorí sa rozhodnú tieto profesie študovať.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
skôr áno Stále viacej sa prejavuje zaostávanie vzdelávacieho systému za potrebami priemyslu. A stále viacej je zrejmá potreba zapojenia firiem do systému a prebratia časti zodpovednosti pre zabezpečenie rozvoja. To platí pre všetky úrovne, od učňovskej až po univerzitnú.
Stále viacej sa prejavuje zaostávanie vzdelávacieho systému za potrebami priemyslu. A stále viacej je zrejmá potreba zapojenia firiem do systému a prebratia časti zodpovednosti pre zabezpečenie rozvoja. To platí pre všetky úrovne, od učňovskej až po univerzitnú.
Havel Jaroslav Havel
riadiaci partner
Havel & Partners, s.r.o.
skôr nie Advokácia je založená na špičkových a jazykovo zdatných právnikoch - od nich sa odvíja kvalita práce a teda aj spokojná a pribúdajúca klientela. Naša kancelária sa preto systematicky zameriava na vyhľadávanie špičkových mladých talentov aj najlepších senior advokátov na trhu a som rád, že sa nám to darí, hoci ich počet je veľmi obmedzený. Neboli by sme ale v tomto smere úspešní, ak by sme nedokázali novým kolegyniam a kolegom ponúknuť niečo navyše ako naša konkurencia. Preto veľa investujeme aj do rozvoja vlastných zamestnancov; máme pre nich vlastnú vzdelávaciu Akadémiu so špičkovými lektormi, programy na rozvoj manažérskych zručností, jazykové vzdelávanie i know-how tím, ktorý im neustále zabezpečuje know-how podporu. A samozrejme ich aj nadpriemerne platíme. Aj vďaka tomu sme v Českej republike už druhým rokom najžiadanejším zamestnávateľom medzi advokátskymi kanceláriami.
Advokácia je založená na špičkových a jazykovo zdatných právnikoch - od nich sa odvíja kvalita práce a teda aj spokojná a pribúdajúca klientela. Naša kancelária sa preto systematicky zameriava na vyhľadávanie špičkových mladých talentov aj najlepších senior advokátov na trhu a som rád, že sa nám to darí, hoci ich počet je veľmi obmedzený. Neboli by sme ale v tomto smere úspešní, ak by sme nedokázali novým kolegyniam a kolegom ponúknuť niečo navyše ako naša konkurencia. Preto veľa investujeme aj do rozvoja vlastných zamestnancov; máme pre nich vlastnú vzdelávaciu Akadémiu so špičkovými lektormi, programy na rozvoj manažérskych zručností, jazykové vzdelávanie i know-how tím, ktorý im neustále zabezpečuje know-how podporu. A samozrejme ich aj nadpriemerne platíme. Aj vďaka tomu sme v Českej republike už druhým rokom najžiadanejším zamestnávateľom medzi advokátskymi kanceláriami.
Koudela Jiří Koudela
riaditeľ predaja
Slovakia Energy, s.r.o., Bratialava
skôr áno Politici ľudí ubezpečujú, že si zaslúžia mať sociálne istoty, rast platov, sociálne príspevky a pod. Nie všetci si ale uvedomujú, že na to, aby si tieto benefity zaslúžili, musia pre spoločnosť vytvoriť zodpovedajúcu hodnotu. Pri pohovoroch sa, žiaľ, často stretávam s otázkou: „Aký bude môj plat a aké budem mať benefity“, než s otázkou: „Čo budem robiť, čo to spoločnosti prinesie a akú budem mať zodpovednosť.“ Práca v našej spoločnosti je špecifická tým, že ide o regulovanú činnosť podliehajúcu prísnemu dohľadu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Zákony a vyhlášky nám nariaďujú dodržiavanie mnohých štandardov. Navyše, ide o pomerne odbornú činnosť – dodávky elektriny a plynu, čo si vyžaduje špecifické školenia. Veľa závisí od toho, na akú pozíciu hľadáme konkrétneho človeka. Bežná referentská pozícia nie je až tak veľkým problémom. Ten nastáva vo chvíli, keď chceme obsadiť pozíciu nižšieho alebo stredného managementu. Nie vždy je možné využiť potenciál z radov vlastných zamestnancov, i keď to je pre nás vždy prioritou. Ešte zložitejšie je to v prípade výberu obchodných zástupcov. Skutočne dobrých obchodníkov je na trhu práce veľmi málo a vďaka odbornej náročnosti nášho odvetvia sa do tejto brandže veľa ľudí nehrnie. Neustále preto hľadáme vhodných kandidátov na doplnenie obchodného tímu.
Politici ľudí ubezpečujú, že si zaslúžia mať sociálne istoty, rast platov, sociálne príspevky a pod. Nie všetci si ale uvedomujú, že na to, aby si tieto benefity zaslúžili, musia pre spoločnosť vytvoriť zodpovedajúcu hodnotu. Pri pohovoroch sa, žiaľ, často stretávam s otázkou: „Aký bude môj plat a aké budem mať benefity“, než s otázkou: „Čo budem robiť, čo to spoločnosti prinesie a akú budem mať zodpovednosť.“ Práca v našej spoločnosti je špecifická tým, že ide o regulovanú činnosť podliehajúcu prísnemu dohľadu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Zákony a vyhlášky nám nariaďujú dodržiavanie mnohých štandardov. Navyše, ide o pomerne odbornú činnosť – dodávky elektriny a plynu, čo si vyžaduje špecifické školenia. Veľa závisí od toho, na akú pozíciu hľadáme konkrétneho človeka. Bežná referentská pozícia nie je až tak veľkým problémom. Ten nastáva vo chvíli, keď chceme obsadiť pozíciu nižšieho alebo stredného managementu. Nie vždy je možné využiť potenciál z radov vlastných zamestnancov, i keď to je pre nás vždy prioritou. Ešte zložitejšie je to v prípade výberu obchodných zástupcov. Skutočne dobrých obchodníkov je na trhu práce veľmi málo a vďaka odbornej náročnosti nášho odvetvia sa do tejto brandže veľa ľudí nehrnie. Neustále preto hľadáme vhodných kandidátov na doplnenie obchodného tímu.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
skôr áno
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr áno
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr áno Myslím, že sa to nijak nemení. A nepochybujem o tom, že kvalitní ľudia majú problém nájsť dobrých zamestnávateľov...
Myslím, že sa to nijak nemení. A nepochybujem o tom, že kvalitní ľudia majú problém nájsť dobrých zamestnávateľov...
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
skôr nie Našťastie nemáme, ale myslím si, že je to skôr otázka správnej voľby pri výbere, ako pretlaku šikovných ľudí na trhu. Naviac, kvalitní ľudia často vyhľadávajú atraktívnych zamestnávateľov, ktorí dbajú na ich osobný a profesionálny rast.
Našťastie nemáme, ale myslím si, že je to skôr otázka správnej voľby pri výbere, ako pretlaku šikovných ľudí na trhu. Naviac, kvalitní ľudia často vyhľadávajú atraktívnych zamestnávateľov, ktorí dbajú na ich osobný a profesionálny rast.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
určite nie Spoločnosť AAA AUTO je postavená na kvalitných zamestnancoch, bez nich by naša firma nedokázala tak veľa. Skutočne nemáme problém nájsť ľudí, ktorých môžeme zamestnať. Nečakáme totiž na už „hotových“ zamestnancov, my im pomáhame naštartovať kariéru. Adeptom poskytujeme školenia, kurzy a rozvojové programy, ktoré majú veľmi vysokú efektivitu a vytvárajú z nich žiadaných odborníkov. Zároveň tiež ponúkame adekvátne finančné ohodnotenie a zamestnanecké výhody, ktoré tiež motivujú k lepším pracovným výkonom a vysokej lojalite k spoločnosti.
Spoločnosť AAA AUTO je postavená na kvalitných zamestnancoch, bez nich by naša firma nedokázala tak veľa. Skutočne nemáme problém nájsť ľudí, ktorých môžeme zamestnať. Nečakáme totiž na už „hotových“ zamestnancov, my im pomáhame naštartovať kariéru. Adeptom poskytujeme školenia, kurzy a rozvojové programy, ktoré majú veľmi vysokú efektivitu a vytvárajú z nich žiadaných odborníkov. Zároveň tiež ponúkame adekvátne finančné ohodnotenie a zamestnanecké výhody, ktoré tiež motivujú k lepším pracovným výkonom a vysokej lojalite k spoločnosti.
Bednárová Klaudia Bednárová
managing director
the Bridge
určite áno
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
určite áno
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr áno
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
určite áno V rámci môjho zamerania práce musím povedať , že remeslá postupne "vymierajú". Nájsť výbornú krajčírku - krajčírku , ktorá ešte "slučkuje", vie ušiť náročné modely a napr. ručne vie vyšiť dierky - je naozaj veľký problém .Vidím to hlavne v náročnosti tohto povolania a možno aj nie dostatočnou finančnou motiváciou.
V rámci môjho zamerania práce musím povedať , že remeslá postupne "vymierajú". Nájsť výbornú krajčírku - krajčírku , ktorá ešte "slučkuje", vie ušiť náročné modely a napr. ručne vie vyšiť dierky - je naozaj veľký problém .Vidím to hlavne v náročnosti tohto povolania a možno aj nie dostatočnou finančnou motiváciou.
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
určite áno Toto je zdá sa jediný pretrvávajúci problém našej firmy. Bohužiaľ situácia je stále horšia. Kvalitní ľudia sa hľadajú zle už nie len do pozícií manažmentu, no bohužiaľ i na miesta výrobných pracovníkov. Vo všeobecnosti platí u nás pravidlo - pracovníkov si hľadáme vo svojej réžii, nakoľko bilancia doporučených uchádzačov o prácu z Úradu práce je 1:15 že pracovník zostane pracovať dlhodobo. Skúsenosť je bohužiaľ taká, že ľuďom sa do práce veľmi chodiť nechce. Pokiaľ ide o kvalitu absolventov škôl - toto sa neoplatí vôbec komentovať - pre prax sú veľmi málo použiteľní. Ak chceme absolventa zamestnať, musíme si ho od základu vychovať. Najžalostnejšie na tom je, že častokrát akoby ani nepoznali základný kódex správania sa....
Toto je zdá sa jediný pretrvávajúci problém našej firmy. Bohužiaľ situácia je stále horšia. Kvalitní ľudia sa hľadajú zle už nie len do pozícií manažmentu, no bohužiaľ i na miesta výrobných pracovníkov. Vo všeobecnosti platí u nás pravidlo - pracovníkov si hľadáme vo svojej réžii, nakoľko bilancia doporučených uchádzačov o prácu z Úradu práce je 1:15 že pracovník zostane pracovať dlhodobo. Skúsenosť je bohužiaľ taká, že ľuďom sa do práce veľmi chodiť nechce. Pokiaľ ide o kvalitu absolventov škôl - toto sa neoplatí vôbec komentovať - pre prax sú veľmi málo použiteľní. Ak chceme absolventa zamestnať, musíme si ho od základu vychovať. Najžalostnejšie na tom je, že častokrát akoby ani nepoznali základný kódex správania sa....
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
určite áno
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
skôr áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr áno Aj napriek vysokým číslám nezamestnanosti je stále problém nájsť kvalifikovaného zamestnanca v našom obore účtovník/audítor. Je to dané tým, že skutočne kvalitných účtovníkov/audítorov nie je na trhu veľa a tak v prípade potreby je nutné pritiahnuť takéhoto človeka z iných firiem. Našťastie však momentálne disponujeme dostatkom šikovných a spoľahlivých odborníkov.
Aj napriek vysokým číslám nezamestnanosti je stále problém nájsť kvalifikovaného zamestnanca v našom obore účtovník/audítor. Je to dané tým, že skutočne kvalitných účtovníkov/audítorov nie je na trhu veľa a tak v prípade potreby je nutné pritiahnuť takéhoto človeka z iných firiem. Našťastie však momentálne disponujeme dostatkom šikovných a spoľahlivých odborníkov.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno Skutocne je dnes problem najst kvalitnych ludi. Hlavne pomer praca a odmena je tazke nastavit. Myslim si vsak, ze ked sa s ludmi vela komunikuje, spolocny prienik zaujmov sa najde. Ide o to, aby sme v kazdom zamestnacovi rozpoznali jeho dobre stranky. Dobra personalistka je v tomto procese urcite vitana.
Skutocne je dnes problem najst kvalitnych ludi. Hlavne pomer praca a odmena je tazke nastavit. Myslim si vsak, ze ked sa s ludmi vela komunikuje, spolocny prienik zaujmov sa najde. Ide o to, aby sme v kazdom zamestnacovi rozpoznali jeho dobre stranky. Dobra personalistka je v tomto procese urcite vitana.
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
určite áno Kvalitných ľudí v oblasti IT je nedostatok a to sa celý svet digitalizácie a informatizácie ešte len rozbieha. Myslím, že keď všetci, vrátane IKT firiem, nepriložíme roku k dielu čo najskôr, môže nastať kritická situácia skôr ako sa nazdáme.
Kvalitných ľudí v oblasti IT je nedostatok a to sa celý svet digitalizácie a informatizácie ešte len rozbieha. Myslím, že keď všetci, vrátane IKT firiem, nepriložíme roku k dielu čo najskôr, môže nastať kritická situácia skôr ako sa nazdáme.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
určite áno Máme. A to aj napriek tomu, že priemerný mesačný zárobok u robotníckych profesií za rok 2015 bol v našej firme 1 165 €. Budeme to riešiť prijatím absolventov učilišťa a postupným zapracovávaním a školeniami.
Máme. A to aj napriek tomu, že priemerný mesačný zárobok u robotníckych profesií za rok 2015 bol v našej firme 1 165 €. Budeme to riešiť prijatím absolventov učilišťa a postupným zapracovávaním a školeniami.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
určite áno
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
skôr áno Ako personálnoporadenská spoločnosť poznáme postupy na riešenie tohto problému, takže pre našich klientov i pre nás vieme nájsť požadovanú kvalitu. V mnohých oblastiach však dnes celkom určite platí, že dopyt po kvalitných špecialistoch je väčší ako ponuka.
Ako personálnoporadenská spoločnosť poznáme postupy na riešenie tohto problému, takže pre našich klientov i pre nás vieme nájsť požadovanú kvalitu. V mnohých oblastiach však dnes celkom určite platí, že dopyt po kvalitných špecialistoch je väčší ako ponuka.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
skôr áno Obsadzovanie niektorých pozícií, najmä servisných technikov a obchodníkov na západnom Slovensku, nám trvá dlhšie ako v minulosti a samozrejme aj (nielen platové) požiadavky uchádzačov o prácu sa zvyšujú. Zvykli sme si už na stav, že "hotových" ľudí je na trhu práce stále menej a menej, preto vyberáme kandidátov, ktorí síce nemajú presne taký profil, aký hľadáme, ale chcú pracovať a majú vôlu i predpoklady naučiť sa nové veci.
Obsadzovanie niektorých pozícií, najmä servisných technikov a obchodníkov na západnom Slovensku, nám trvá dlhšie ako v minulosti a samozrejme aj (nielen platové) požiadavky uchádzačov o prácu sa zvyšujú. Zvykli sme si už na stav, že "hotových" ľudí je na trhu práce stále menej a menej, preto vyberáme kandidátov, ktorí síce nemajú presne taký profil, aký hľadáme, ale chcú pracovať a majú vôlu i predpoklady naučiť sa nové veci.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr nie
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
skôr nie Zamerali sme sa na budovanie kultúry založenej na hodnotách ako zmysluplnosť, excelentnosť, iniciatíva, otvorenosť, férovosť, poctivosť a nadšenie pre to, čo robíme. Vďaka týmto hodnotám sa nám darí získať veľmi kvalitných ľudí po odbornej aj osobnostnej stránke. Viacerí prišli ku nám z iných firiem, kde nemali dostatočný priestor pre rast alebo daná firma vyznávala iné hodnoty. Kvalitní ľudia sú, len je potrebné k nim nájsť cestu. A tú cestu treba začať od seba, od svojich vlastných hodnôt a princípov.
Zamerali sme sa na budovanie kultúry založenej na hodnotách ako zmysluplnosť, excelentnosť, iniciatíva, otvorenosť, férovosť, poctivosť a nadšenie pre to, čo robíme. Vďaka týmto hodnotám sa nám darí získať veľmi kvalitných ľudí po odbornej aj osobnostnej stránke. Viacerí prišli ku nám z iných firiem, kde nemali dostatočný priestor pre rast alebo daná firma vyznávala iné hodnoty. Kvalitní ľudia sú, len je potrebné k nim nájsť cestu. A tú cestu treba začať od seba, od svojich vlastných hodnôt a princípov.
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
skôr nie Po období výrazného nedostatku kvalitných uchádzačov o zamestnanie v oblasti IT sa situácia v posledných mesiacoch zásadne zmenila. Ukončením realizácie projektov v rámci OP Informatizácia spoločnosti koncom roka 2015 a len pomalým rozbehom projektov v rámci nového OP Integrovaná infraštruktúra došlo u viacero vendorov poskytujúcich riešenia pre verejnú a štátnu správu k prebytku vývojárskych kapacít, čo má za následok uvoľnenie určitého počtu IT odborníkov na trhu práce. Nič to však nemení na fakte, že z dlhodobého hľadiska je nedostatok kvalitných IT odborníkov na slovenskom trhu práce zrejmý.
Po období výrazného nedostatku kvalitných uchádzačov o zamestnanie v oblasti IT sa situácia v posledných mesiacoch zásadne zmenila. Ukončením realizácie projektov v rámci OP Informatizácia spoločnosti koncom roka 2015 a len pomalým rozbehom projektov v rámci nového OP Integrovaná infraštruktúra došlo u viacero vendorov poskytujúcich riešenia pre verejnú a štátnu správu k prebytku vývojárskych kapacít, čo má za následok uvoľnenie určitého počtu IT odborníkov na trhu práce. Nič to však nemení na fakte, že z dlhodobého hľadiska je nedostatok kvalitných IT odborníkov na slovenskom trhu práce zrejmý.
Benedigová Michaela Benedigová
managing director
Seesame, s.r.o.
určite áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
určite áno
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
neviem / nevyjadrujem sa / iné S nájdením kvalitných ľudí máme problem pri špecifických pozíciách, kde nám ich škola ani trh nepripraví, potrebujeme si ich sami vychovať – jedná sa hlavne o pozície, týkajúce sa prienikov na nové, doposiaľ neobsadené trhy
S nájdením kvalitných ľudí máme problem pri špecifických pozíciách, kde nám ich škola ani trh nepripraví, potrebujeme si ich sami vychovať – jedná sa hlavne o pozície, týkajúce sa prienikov na nové, doposiaľ neobsadené trhy
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
skôr nie
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
skôr áno Problém s kvalitnými ľuďmi vždy bol, je a bude. Nie je možné spoliehať sa len na trh práce, je nevyhnutné si kvalitných ľudí pripravovať už počas štúdia, motivovať ich na zotrvanie vo firme, vytvárať im podmienky na ich profesný i osobnostný rast.
Problém s kvalitnými ľuďmi vždy bol, je a bude. Nie je možné spoliehať sa len na trh práce, je nevyhnutné si kvalitných ľudí pripravovať už počas štúdia, motivovať ich na zotrvanie vo firme, vytvárať im podmienky na ich profesný i osobnostný rast.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr áno
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
určite áno Samozrejme. Vždy to tak bolo a vždy to tak bude. Najlepších je v každej dobe iba limitovaný počet.
Samozrejme. Vždy to tak bolo a vždy to tak bude. Najlepších je v každej dobe iba limitovaný počet.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno
Barnáš Miroslav Barnáš
CEO Czech republic & Slovakia JLL
JLL
skôr áno
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
určite áno
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
určite áno Naozaj kvalitných ľudí je nájsť ťažké. Ale to platí prakticky vždy. Problém je, že v oblasti IT je stále menší počet absolventov, a tak si tých kvalitných ľudí pomaly ani nemáme z čoho vychovať.
Naozaj kvalitných ľudí je nájsť ťažké. Ale to platí prakticky vždy. Problém je, že v oblasti IT je stále menší počet absolventov, a tak si tých kvalitných ľudí pomaly ani nemáme z čoho vychovať.
Sukeľ Ondrej Sukeľ
prezident
Slovenská lekárnická komora
skôr nie Vzhľadom k tomu, že štúdium farmácie má vďaka európskej smernici 2005/36/ES zakotvenú povinnú 6 mesačnú prax, je možné ešte pred reálnym nástupom do zamestnania posúdiť kvalitu potenciálneho zamestnanca. Na základe takejto pozitívnej skúsenosti som už zamestnal troch absolventov, z ktorých jeden už veľmi kvalitne a samostatne vedie verejnú lekáreň.
Vzhľadom k tomu, že štúdium farmácie má vďaka európskej smernici 2005/36/ES zakotvenú povinnú 6 mesačnú prax, je možné ešte pred reálnym nástupom do zamestnania posúdiť kvalitu potenciálneho zamestnanca. Na základe takejto pozitívnej skúsenosti som už zamestnal troch absolventov, z ktorých jeden už veľmi kvalitne a samostatne vedie verejnú lekáreň.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr áno
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Upadajúca kvalita školstva, devalvácia vysokoškolského vzdelávania a neatraktivita učiteľského povolania sa začína prejavovať aj na strane nových zamestnancov. Systémove riešenie problémov školstva však nenahradia ojedinelé projekty - výkladne skrine, ktoré sa prezentujú.
Upadajúca kvalita školstva, devalvácia vysokoškolského vzdelávania a neatraktivita učiteľského povolania sa začína prejavovať aj na strane nových zamestnancov. Systémove riešenie problémov školstva však nenahradia ojedinelé projekty - výkladne skrine, ktoré sa prezentujú.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
určite áno
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
určite áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno V profesii médiá je to už stav dlhodobý.
V profesii médiá je to už stav dlhodobý.
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
určite áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
určite áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
určite áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
určite áno Oblasť informačných technológií dlhodobo trpí nedostatkom kvalifikovaných a kvalitných ľudských zdrojov, aj preto sme pristúpili k príprave a zaškoľovaniu stážistov v našom „Inkubátore“ už počas štúdia na VŠ.
Oblasť informačných technológií dlhodobo trpí nedostatkom kvalifikovaných a kvalitných ľudských zdrojov, aj preto sme pristúpili k príprave a zaškoľovaniu stážistov v našom „Inkubátore“ už počas štúdia na VŠ.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr áno
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
skôr áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Lengyel Peter Lengyel
riaditeľ
Peter Lengyel - Education
skôr áno
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
skôr nie Nájsť kvalitných ľudí nie je problém. Výzvou pre nás je nájsť ľudí, pri ktorých sa stretnú požiadavky na charakter, kompetencie a platové očakávania.
Nájsť kvalitných ľudí nie je problém. Výzvou pre nás je nájsť ľudí, pri ktorých sa stretnú požiadavky na charakter, kompetencie a platové očakávania.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
určite áno Nejsme v tomto asi vyjímkou - obecně chybí na trhu práce hlavně absolventi škol s technickým zaměřením - pro nás nejdůležitější obory jsou chemické, strojařské, elektrotechnické. Dalším problémem je obecně nízká úroveň znalostí a připravenosti, naproti tomu ale finanční požadavky absolventů jsou neadekvátní jejich úrovni. Navíc jsem přesvědčen že do budoucna tento problém bude výrazně eskalovat a doposud se neprovedlo z pozice vlády SR popř. ministerstva školství žádné rozumné řešení, které by situaci v horizontu 5-10 let postupně zlepšilo
Nejsme v tomto asi vyjímkou - obecně chybí na trhu práce hlavně absolventi škol s technickým zaměřením - pro nás nejdůležitější obory jsou chemické, strojařské, elektrotechnické. Dalším problémem je obecně nízká úroveň znalostí a připravenosti, naproti tomu ale finanční požadavky absolventů jsou neadekvátní jejich úrovni. Navíc jsem přesvědčen že do budoucna tento problém bude výrazně eskalovat a doposud se neprovedlo z pozice vlády SR popř. ministerstva školství žádné rozumné řešení, které by situaci v horizontu 5-10 let postupně zlepšilo
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
určite áno
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
určite áno Rozhodne áno. Náš systém vzdelávania sa za ostatné roky uberá úplne iným smerom, ako vyžaduje trh. Aj najlepšej možnej dohode medzi školami a zamestnávateľmi sa kladú rôzne limity. Tak napríklad gymnazista má také isté požiadavky na maturitu z angličtiny, ako absolvent hotelovej akadémie. Gramatiku a históriu Veľkej Británie však na recepcii nevyužije...
Rozhodne áno. Náš systém vzdelávania sa za ostatné roky uberá úplne iným smerom, ako vyžaduje trh. Aj najlepšej možnej dohode medzi školami a zamestnávateľmi sa kladú rôzne limity. Tak napríklad gymnazista má také isté požiadavky na maturitu z angličtiny, ako absolvent hotelovej akadémie. Gramatiku a históriu Veľkej Británie však na recepcii nevyužije...
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
určite áno
Varga Róbert Varga
technický riaditeľ
Pantheon Technologies, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno Ako výrobný podnik v regione Bratislavy sa s tým potýkame už dlhšie obdobie - atraktivita našich výrobných profesii je v porovnaní s ponukou na trhu práce v Bratislave a okolí nízka. A zo vzdialenejších regionov s vyššou mierou nezamestananosti sa nám tiež nedarí - pomer zárobku a nákladov na denné dochádzanie alebo týždenné v kombinácii s ubytovaním v Bratislave nie je motivačné pri súčasnom nastavení parametrov sociálnych dávok.
Ako výrobný podnik v regione Bratislavy sa s tým potýkame už dlhšie obdobie - atraktivita našich výrobných profesii je v porovnaní s ponukou na trhu práce v Bratislave a okolí nízka. A zo vzdialenejších regionov s vyššou mierou nezamestananosti sa nám tiež nedarí - pomer zárobku a nákladov na denné dochádzanie alebo týždenné v kombinácii s ubytovaním v Bratislave nie je motivačné pri súčasnom nastavení parametrov sociálnych dávok.
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr nie Zamestnancov hľadáme predovšetkým po referencií od "kvalitných" známych. Oceňujeme predovšetkým chuť pracovať, zanietenosť, zodpovednosť. Ostatné sa doučia.
Zamestnancov hľadáme predovšetkým po referencií od "kvalitných" známych. Oceňujeme predovšetkým chuť pracovať, zanietenosť, zodpovednosť. Ostatné sa doučia.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr nie O skutočne kvalitných ľudí s potrebnými znalosťami a schopnosťami (v oblasti informačných technológií) je dlhodobo núdza, sú známe čísla, koľko ich celkovo na trhu práce chýba. A hoci nemožno povedať, že by neboli vôbec k dispozícii, asi by som len opakoval fakty, že tí najlepší a najambicióznejší sa uplatnia v zahraničí.
O skutočne kvalitných ľudí s potrebnými znalosťami a schopnosťami (v oblasti informačných technológií) je dlhodobo núdza, sú známe čísla, koľko ich celkovo na trhu práce chýba. A hoci nemožno povedať, že by neboli vôbec k dispozícii, asi by som len opakoval fakty, že tí najlepší a najambicióznejší sa uplatnia v zahraničí.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
určite áno Je to vážny problém, iprofesie chýbajú, najmä technického charakteru a a špecializované.
Je to vážny problém, iprofesie chýbajú, najmä technického charakteru a a špecializované.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
určite áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr nie
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
určite áno Ten problém asi nie je len súčasný, ale skôr večný. Kvalitný človek, čím myslím kandidáta vhodného tak po profesijnej, ako aj osobnostnej, ľudskej stránke, sa na trhu práce vždy ťažko hľadal. V prípade spoločností ako je tá naša, ktorej centrála je mimo Bratislavy, je to znásobené aj neochotou pracovníkov migrovať za pracovnou ponukou. O to väčšia výzva nachádzať kvalitných ľudí to potom býva pre našich personalistov. A chvalabohu ich snaženie aj býva väčšinou úspešné, stále aj na tomto poli platí, že kto hľadá, nájde.
Ten problém asi nie je len súčasný, ale skôr večný. Kvalitný človek, čím myslím kandidáta vhodného tak po profesijnej, ako aj osobnostnej, ľudskej stránke, sa na trhu práce vždy ťažko hľadal. V prípade spoločností ako je tá naša, ktorej centrála je mimo Bratislavy, je to znásobené aj neochotou pracovníkov migrovať za pracovnou ponukou. O to väčšia výzva nachádzať kvalitných ľudí to potom býva pre našich personalistov. A chvalabohu ich snaženie aj býva väčšinou úspešné, stále aj na tomto poli platí, že kto hľadá, nájde.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní