Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Cítili ste sa už sami alebo ako zástupca firmy na Slovensku bezprávne? Môžete stručne popísať tú situáciu?

  1. rozhodne áno 52 %
  2. skôr áno 10 %
  3. skôr nie 24 %
  4. rozhodne nie 9 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 6 %


Uzávierka hlasovania: 04.04.2016. Počet respondentov: 93.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Lengyel Peter Lengyel
riaditeľ
Peter Lengyel - Education
rozhodne áno ráve teraz, firma mi dĺži peniaze a nie je na nich dosah, lebo už "nič" nemajú
ráve teraz, firma mi dĺži peniaze a nie je na nich dosah, lebo už "nič" nemajú
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne áno Cítim sa tak permanentne, keď vidím, ako ľudia, ktorí sami nikdy nič nevytvorili, rozhadzujú peniaze z našich daní a odvodov na rôzne stimuly, dotácie, nezmyselné projekty a rozkrádačky pre svojich akcionárov. Štát sa k podnikateľom správa ako výpalník, neustále mei pravidlá, ktoré ale sám nedodržiava. Je ťažko vôbec definovať tento politický režim - mafiánsko - oligarchická kleptokracia?
Cítim sa tak permanentne, keď vidím, ako ľudia, ktorí sami nikdy nič nevytvorili, rozhadzujú peniaze z našich daní a odvodov na rôzne stimuly, dotácie, nezmyselné projekty a rozkrádačky pre svojich akcionárov. Štát sa k podnikateľom správa ako výpalník, neustále mei pravidlá, ktoré ale sám nedodržiava. Je ťažko vôbec definovať tento politický režim - mafiánsko - oligarchická kleptokracia?
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno Pri vymahani pohladavok. Pri ucasti na verejnych obstaravaniach vypisovanych statnymi instituciami, kedy sme boli opakovane vyluceni z VO za absolutne nepodstatne a s obstaravanim nesuvisiace drobnosti. skratka aby sme "neprekazali".
Pri vymahani pohladavok. Pri ucasti na verejnych obstaravaniach vypisovanych statnymi instituciami, kedy sme boli opakovane vyluceni z VO za absolutne nepodstatne a s obstaravanim nesuvisiace drobnosti. skratka aby sme "neprekazali".
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
rozhodne áno Tých situácii kedy sa či už ako občan alebo aj ako zástupca právnickej osoby ktorú osobne riadim cítim bezprávne je celá rada. Tak aspoň jeden konkrétny príklad. Štát prostredníctvom "sociálnej" poisťovne vymáhal dlžnú sumu 4,02 € formou exekúcie co znamenalo navýšenie sumy o viac ako 100 € pričom "údajny" dlh vznikol niekoľko ročným úročením "údajného" nedoplatku na sociálnom zabezpečení pritom paradoxne v rovnakom období soc. poistovna evidovala zaroven aj preplatky ktore sa vsak neurocia. O vzniku nedoplatku sme sa dozvedeli az dorucením exekučného príkazu od exekútora nabaleného o sumu 25 nasobne prevysujúcu samotnú výšku "údajného" dlhu.
Tých situácii kedy sa či už ako občan alebo aj ako zástupca právnickej osoby ktorú osobne riadim cítim bezprávne je celá rada. Tak aspoň jeden konkrétny príklad. Štát prostredníctvom "sociálnej" poisťovne vymáhal dlžnú sumu 4,02 € formou exekúcie co znamenalo navýšenie sumy o viac ako 100 € pričom "údajny" dlh vznikol niekoľko ročným úročením "údajného" nedoplatku na sociálnom zabezpečení pritom paradoxne v rovnakom období soc. poistovna evidovala zaroven aj preplatky ktore sa vsak neurocia. O vzniku nedoplatku sme sa dozvedeli az dorucením exekučného príkazu od exekútora nabaleného o sumu 25 nasobne prevysujúcu samotnú výšku "údajného" dlhu.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Už asi 7 rokov sa súdime o náhradu škody na služobnom aute. Nabúral do nás istý pán, ktorý nechal údaje a všetko priznal. Ale ukazalo sa, že nie je majiteľ a neskôr všetko poprel. Doteraz sa sporíme. Je to veľmi veľmi dlho.
Už asi 7 rokov sa súdime o náhradu škody na služobnom aute. Nabúral do nás istý pán, ktorý nechal údaje a všetko priznal. Ale ukazalo sa, že nie je majiteľ a neskôr všetko poprel. Doteraz sa sporíme. Je to veľmi veľmi dlho.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Valušiak Peter Valušiak
riaditeľ
TSS Group, a.s., Trenčín
rozhodne áno Určite áno. V minulosti sme realizovali dodávku tovaru subjektu, ktorý ho následne použil na realizáciu zmluvne podpísanej štátnej zákazky. Aj keď je už niekoľko rokov zákazka ukončená sa systém funkčný, subjekt, ktorý zákazku zrealizoval, skončil v konkurze a úhrada našej pohľadávky zostala vo vzduchoprázdne..
Určite áno. V minulosti sme realizovali dodávku tovaru subjektu, ktorý ho následne použil na realizáciu zmluvne podpísanej štátnej zákazky. Aj keď je už niekoľko rokov zákazka ukončená sa systém funkčný, subjekt, ktorý zákazku zrealizoval, skončil v konkurze a úhrada našej pohľadávky zostala vo vzduchoprázdne..
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
rozhodne áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno Bezradný som sa cítil v dvoch situáciách. Jedna, keď som bol vnútorne presvedčený o svojej pravde, ale žiaľ, zákon alebo pravidlo vravelo niečo iné. Ale pravidlá majú platiť, majú sa dodržiavať a ak sú zlé, tak upraviť. Toto by mi až tak nevadilo. Horšie sú situácie, keď je zákon alebo pravidlo jasné a orgány, ktoré sa majú nimi riadiť ich ignorujú. Žiaľ, tieto situácie sa dejú denne...
Bezradný som sa cítil v dvoch situáciách. Jedna, keď som bol vnútorne presvedčený o svojej pravde, ale žiaľ, zákon alebo pravidlo vravelo niečo iné. Ale pravidlá majú platiť, majú sa dodržiavať a ak sú zlé, tak upraviť. Toto by mi až tak nevadilo. Horšie sú situácie, keď je zákon alebo pravidlo jasné a orgány, ktoré sa majú nimi riadiť ich ignorujú. Žiaľ, tieto situácie sa dejú denne...
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne áno
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
rozhodne áno
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
rozhodne áno Áno, naposledy teraz v marci, kedy zákon zakázal predaj vozidiel so sfalšovaným stavom odometra firmám a podnikateľom, ale nezakázal ho fyzickým osobám. Vznikol tak obrovský priestor pre rozvoj čierneho trhu so zmanipulovanými vozidlami mimo kontrolu štátnych inštitúcií, čo poškodzuje celý sektor obchodu s jazdenými vozidlami na Slovensku.
Áno, naposledy teraz v marci, kedy zákon zakázal predaj vozidiel so sfalšovaným stavom odometra firmám a podnikateľom, ale nezakázal ho fyzickým osobám. Vznikol tak obrovský priestor pre rozvoj čierneho trhu so zmanipulovanými vozidlami mimo kontrolu štátnych inštitúcií, čo poškodzuje celý sektor obchodu s jazdenými vozidlami na Slovensku.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Áno zažil som taký pocit aj ako zástupca firmy a aj ako súkromná osoba,ale popisovať to radšej nebudem, aby sa dotyční nespoznali. Ak je občanovi zasiahnuté do práv, tento štát veľmi dotknutému pomocnú ruku nepodá, vďaka čomu sa dostáva často až do zúfalej situácie. S vymožiteľnosťou práva je to na Slovensku zúfalé už dlhú dobu. Hlavne že máme najvyššie dane v okolí ...
Áno zažil som taký pocit aj ako zástupca firmy a aj ako súkromná osoba,ale popisovať to radšej nebudem, aby sa dotyční nespoznali. Ak je občanovi zasiahnuté do práv, tento štát veľmi dotknutému pomocnú ruku nepodá, vďaka čomu sa dostáva často až do zúfalej situácie. S vymožiteľnosťou práva je to na Slovensku zúfalé už dlhú dobu. Hlavne že máme najvyššie dane v okolí ...
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne áno Nejde o moju osobnú skúsenosť, ale môjho známeho: majiteľ nehnuteľnosti ju prenajíma človeku, ktorý už asi dva roky neplatí nájom. Majiteľ ale spláca úver na nákup tejto nehnuteľnosti a to poctivo, bez omeškania. A teraz si predstavte situáciu: majiteľ má značné výdavky, príjmy žiadne, ten, čo neplatí, býva v nehnuteľnosti a vzhľadom na rôzne predbežné opatrenia majiteľ nemôže nehnuteľnosť predať. Čiže ten, kto si plní riadne svoje záväzky, nemá príjem ani možnosť získať cash predajom nehnuteľnosti. Ak sa bude súdne konanie naťahovať, majiteľ môže finančne vykrvácať. Zdá sa Vám to právne alebo bezprávne?
Nejde o moju osobnú skúsenosť, ale môjho známeho: majiteľ nehnuteľnosti ju prenajíma človeku, ktorý už asi dva roky neplatí nájom. Majiteľ ale spláca úver na nákup tejto nehnuteľnosti a to poctivo, bez omeškania. A teraz si predstavte situáciu: majiteľ má značné výdavky, príjmy žiadne, ten, čo neplatí, býva v nehnuteľnosti a vzhľadom na rôzne predbežné opatrenia majiteľ nemôže nehnuteľnosť predať. Čiže ten, kto si plní riadne svoje záväzky, nemá príjem ani možnosť získať cash predajom nehnuteľnosti. Ak sa bude súdne konanie naťahovať, majiteľ môže finančne vykrvácať. Zdá sa Vám to právne alebo bezprávne?
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne áno Žiaľ, viac krát, ako by som chcel. A cítil som sa súčasne bezprávne a aj bezmocne. Voči úradníckej mašinérii, ktorej kroky nemali žiadny súvis so zdravým rozumom a ani právom.
Žiaľ, viac krát, ako by som chcel. A cítil som sa súčasne bezprávne a aj bezmocne. Voči úradníckej mašinérii, ktorej kroky nemali žiadny súvis so zdravým rozumom a ani právom.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne áno V čase môjho pôsobenia v tlačovej agentúre SITA sme sa nevedeli domôcť práva na férovú hospodársku súťaž. A bolo jedno, ktorá vláda bola pri moci, neustále priamymi štátnymi dotáciami podporovala štátnu, neskôr formálne verejnoprávnu TASR. Neuspeli sme na PMÚ, súdoch ani Ústavnom súde. Tento stav trvá doposiaľ. Druhým problémom sú daňové licencie, ktoré vnímam ako pokutu či postih za malé a stredné podnikanie.
V čase môjho pôsobenia v tlačovej agentúre SITA sme sa nevedeli domôcť práva na férovú hospodársku súťaž. A bolo jedno, ktorá vláda bola pri moci, neustále priamymi štátnymi dotáciami podporovala štátnu, neskôr formálne verejnoprávnu TASR. Neuspeli sme na PMÚ, súdoch ani Ústavnom súde. Tento stav trvá doposiaľ. Druhým problémom sú daňové licencie, ktoré vnímam ako pokutu či postih za malé a stredné podnikanie.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno Nie raz, ale opakovane. Napríklad nám bola zamietnutá žiadosť o eurofondy len preto, že sme čisto formálne mali urobiť jednu úpravu v žiadosti, ktorá mala nulovú výpovednú hodnotu a požiadavka na túto úpravu bola doplnená do kritérií len pár dní pred uzávierkou žiadostí. Následne týždeň po zamietnutí našej žiadosti ma oslovila sprostredkovateľská firma s ponukou odsúhlasenia žiadosti za províziu vo výške 25 % plus DPH splatnou do 7 dní na schránkovú firmu z Cypru. Odmietol som a nikdy viac som sa o eurofondy neuchádzal. Podobné skúsenosti sme mali pri tendroch o štátne zákazky. Odmietli sme podobne a nikdy sme sa viac o štátne zákazky neuchádzali, hoci náš ročný obrat pravidelne v tej dobe predstavoval 350 mil.SK
Nie raz, ale opakovane. Napríklad nám bola zamietnutá žiadosť o eurofondy len preto, že sme čisto formálne mali urobiť jednu úpravu v žiadosti, ktorá mala nulovú výpovednú hodnotu a požiadavka na túto úpravu bola doplnená do kritérií len pár dní pred uzávierkou žiadostí. Následne týždeň po zamietnutí našej žiadosti ma oslovila sprostredkovateľská firma s ponukou odsúhlasenia žiadosti za províziu vo výške 25 % plus DPH splatnou do 7 dní na schránkovú firmu z Cypru. Odmietol som a nikdy viac som sa o eurofondy neuchádzal. Podobné skúsenosti sme mali pri tendroch o štátne zákazky. Odmietli sme podobne a nikdy sme sa viac o štátne zákazky neuchádzali, hoci náš ročný obrat pravidelne v tej dobe predstavoval 350 mil.SK
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
rozhodne áno Naša skúsenosť najmä v posledných rokoch je, že kontrola zameraná na nadmerný odpočet DPH trvá okolo 12 mesiacov (zákonný limit). Máme desiatky takých prípadov, kedy štát zároveň s kontrolou aj celý rok zadržiava firmám finančné prostriedky. Naše daňové právo nemá špeciálne ustanovenie, ktoré by pokrývalo odškodnenie počas obdobia výkonu daňovej kontroly. Na druhej strane, vieme si tu pomôcť judikatúrou ESD (najznámejší je prípad ENEL), ktorá je jednoznačne v prospech subjektu a priznáva mu úrok z omeškania počas celého obdobia výkonu kontroly. Podľa platnej slovenskej legislatívy by to malo byť minimálne 10 % per annum. Máme nadnárodného klienta ktorému náš štát už od roku 2012 odmieta vyplatiť úrok vo výške 100 teur, a to napriek kladnému rozhodnutiu slovenského súdu v jeho konkrétnom prípade. Na slovenské súdy sa bude musieť obrátiť už druhý krát. Sme zrejme poslednou krajinou EÚ, v ktorej štát nerešpektuje vyššie spomínanú judikatúru ESD, dávnejšie sa prispôsobilo už aj Bulharsko a Maďarsko. Viac k tomu aj na https://dennikn.sk/324884/daniari-by-mali-platit-uroky-ked-pri-kontrole-nic-nezistia/
Naša skúsenosť najmä v posledných rokoch je, že kontrola zameraná na nadmerný odpočet DPH trvá okolo 12 mesiacov (zákonný limit). Máme desiatky takých prípadov, kedy štát zároveň s kontrolou aj celý rok zadržiava firmám finančné prostriedky. Naše daňové právo nemá špeciálne ustanovenie, ktoré by pokrývalo odškodnenie počas obdobia výkonu daňovej kontroly. Na druhej strane, vieme si tu pomôcť judikatúrou ESD (najznámejší je prípad ENEL), ktorá je jednoznačne v prospech subjektu a priznáva mu úrok z omeškania počas celého obdobia výkonu kontroly. Podľa platnej slovenskej legislatívy by to malo byť minimálne 10 % per annum. Máme nadnárodného klienta ktorému náš štát už od roku 2012 odmieta vyplatiť úrok vo výške 100 teur, a to napriek kladnému rozhodnutiu slovenského súdu v jeho konkrétnom prípade. Na slovenské súdy sa bude musieť obrátiť už druhý krát. Sme zrejme poslednou krajinou EÚ, v ktorej štát nerešpektuje vyššie spomínanú judikatúru ESD, dávnejšie sa prispôsobilo už aj Bulharsko a Maďarsko. Viac k tomu aj na https://dennikn.sk/324884/daniari-by-mali-platit-uroky-ked-pri-kontrole-nic-nezistia/
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Keď si štátne orgány uzurpujú právo na výklad zákonov, len aby získali širšiu moc nad podnikateľmi, ako im prisúdili zákony. Ochrana údajov a IT bezpečnosť je toho skvelým príkladom.
Keď si štátne orgány uzurpujú právo na výklad zákonov, len aby získali širšiu moc nad podnikateľmi, ako im prisúdili zákony. Ochrana údajov a IT bezpečnosť je toho skvelým príkladom.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno Bezprávne a bezmocne. Nevyplatené faktúry za hotelové služby, ktoré kontinuálne narastajú vo väčšine slovenských hotelov a bežný prevádzkovateľ sa napriek podpísanej zmluve, dôkaze o čerpaní služby, či podpisu zamestnanca skoro ničoho nedomôže. Nie sú to však len slovenské firmy, ale aj zastúpenia veľkých zahraničných firiem, či ich materské firmy.
Bezprávne a bezmocne. Nevyplatené faktúry za hotelové služby, ktoré kontinuálne narastajú vo väčšine slovenských hotelov a bežný prevádzkovateľ sa napriek podpísanej zmluve, dôkaze o čerpaní služby, či podpisu zamestnanca skoro ničoho nedomôže. Nie sú to však len slovenské firmy, ale aj zastúpenia veľkých zahraničných firiem, či ich materské firmy.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne áno
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
rozhodne áno
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
rozhodne áno V roku 2008 vznikla našej spoločnosti nezaplatená pohľadávka za dodaný tovar vo výške 12.000 Eur. Po roku a pol sme mali právoplatný rozsudok. Vec prevzal exekútor, no bezúspešne. Dlžník je na mieste sídla firmy nezastihnuteľný, bankové účty nezistiteľné. Daňový úrad v odpovedi na dopytovanie sa exekútora o účte dlžníka uviedol, že nie je možné poskytnúť informácie súdnym exekútorom, nakoľko by došlo k porušeniu daňového tajomstva. Dnes je rok 2016, dlžník kľudne podniká, za rok 2013 vykázal zisk po zdanení 19.000 Eur, v roku 2014 zisk 49.000 Eur a náš dlh je v rámci slovenskej legislatívy nevymožiteľný.
V roku 2008 vznikla našej spoločnosti nezaplatená pohľadávka za dodaný tovar vo výške 12.000 Eur. Po roku a pol sme mali právoplatný rozsudok. Vec prevzal exekútor, no bezúspešne. Dlžník je na mieste sídla firmy nezastihnuteľný, bankové účty nezistiteľné. Daňový úrad v odpovedi na dopytovanie sa exekútora o účte dlžníka uviedol, že nie je možné poskytnúť informácie súdnym exekútorom, nakoľko by došlo k porušeniu daňového tajomstva. Dnes je rok 2016, dlžník kľudne podniká, za rok 2013 vykázal zisk po zdanení 19.000 Eur, v roku 2014 zisk 49.000 Eur a náš dlh je v rámci slovenskej legislatívy nevymožiteľný.
Ondko Martin Ondko
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Magna Energia, a.s.
rozhodne áno A paradoxne vždy to bolo v kontakte so súdmi. Nekonanie súdov je zneužívané na Slovensku, ako samostatné odvetvie pre realizáciu podvodov.
A paradoxne vždy to bolo v kontakte so súdmi. Nekonanie súdov je zneužívané na Slovensku, ako samostatné odvetvie pre realizáciu podvodov.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno Príkladov je veľa, či už nezmyselné naťahovanie súdneho konania v jasnej veci obštrukciami na mnoho rokov alebo rozhodnutia úradu pre verejné obstarávanie, ktorý rozhoduje na základe najrozličnejších ale zakaždým iných kritérií. S troškou zovšeobecnenia sa dá povedať, že všetky verejné a štátne inštitúcie na Slovensku sa správajú tak, ako by im mali slúžiť občania a miesto toho aby služby občanom poskytovali. A parlament k tomu prijíma zákony, ktoré dávajú týmto inštitúciám prakticky neobmedzenú moc, ktorá je často používaná inak ako na potieranie nevhodnej činnosti. Výsledkom je súčasné rozčarovanie alebo rezignácia veľkého množstva ľudí.
Príkladov je veľa, či už nezmyselné naťahovanie súdneho konania v jasnej veci obštrukciami na mnoho rokov alebo rozhodnutia úradu pre verejné obstarávanie, ktorý rozhoduje na základe najrozličnejších ale zakaždým iných kritérií. S troškou zovšeobecnenia sa dá povedať, že všetky verejné a štátne inštitúcie na Slovensku sa správajú tak, ako by im mali slúžiť občania a miesto toho aby služby občanom poskytovali. A parlament k tomu prijíma zákony, ktoré dávajú týmto inštitúciám prakticky neobmedzenú moc, ktorá je často používaná inak ako na potieranie nevhodnej činnosti. Výsledkom je súčasné rozčarovanie alebo rezignácia veľkého množstva ľudí.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Zrejme každý podnikateľ skôr či neskôr narazí na firmu, ktorá nezaplatila faktúru a po jej likvidácii sa úhrady ani nedočká. Na Slovensku platí: dôveruj, ale preveruj. Avšak ani solídny partner a dobré zmluvy nedokážu dať stopercentnú istotu.
Zrejme každý podnikateľ skôr či neskôr narazí na firmu, ktorá nezaplatila faktúru a po jej likvidácii sa úhrady ani nedočká. Na Slovensku platí: dôveruj, ale preveruj. Avšak ani solídny partner a dobré zmluvy nedokážu dať stopercentnú istotu.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Grega Marcel Grega
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
JOJ Group
rozhodne áno Za dlhodobo diskriminačný považujem problém vysielania českých staníc na Slovensku, ktoré do našich domácností prostredníctvom kábloviek prinášajú filmy a seriály bez zakúpenia práv na ich vysielanie na území SR. My platíme ročne státisíce eur za právo vysielať zaujímavé filmy pre našich divákov, pričom napríklad Prima alebo Nova, ktoré by ich mali vysielať len na území ČR, ich odvysielajú deň pred nami. Vnímam to ako veľký zásah do našich licenčných a obchodných práv. Rada pre vysielanie a retransmisiu ako regulátor však tento problém dlhodobo nerieši. Ďalším rovnako závažným problémom je beztrestné porušovanie zákona na ochranu maloletých a nedodržiavanie jazykového zákona pri vysielaní rozprávok pre deti do 7 rokov. Tie by mali byť vysielané len v slovenskom jazyku. Jedine naše detské stanice RiK a Ťuki zákon dôsledne dodržiavajú. Regulátor dlhodobo nerieši ani tento bezprávny stav.
Za dlhodobo diskriminačný považujem problém vysielania českých staníc na Slovensku, ktoré do našich domácností prostredníctvom kábloviek prinášajú filmy a seriály bez zakúpenia práv na ich vysielanie na území SR. My platíme ročne státisíce eur za právo vysielať zaujímavé filmy pre našich divákov, pričom napríklad Prima alebo Nova, ktoré by ich mali vysielať len na území ČR, ich odvysielajú deň pred nami. Vnímam to ako veľký zásah do našich licenčných a obchodných práv. Rada pre vysielanie a retransmisiu ako regulátor však tento problém dlhodobo nerieši. Ďalším rovnako závažným problémom je beztrestné porušovanie zákona na ochranu maloletých a nedodržiavanie jazykového zákona pri vysielaní rozprávok pre deti do 7 rokov. Tie by mali byť vysielané len v slovenskom jazyku. Jedine naše detské stanice RiK a Ťuki zákon dôsledne dodržiavajú. Regulátor dlhodobo nerieši ani tento bezprávny stav.
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Je pravdou, že vymožiteľnosť práva je veľmi slabá. Nám zastavil stavebný úrad stavbu, ktorá mala platné stavebne povolenie len preto, že samotný úrad pochybil. Kto nám a naším klientom zaplatí škody, ktoré vznikli z tohto bezprávia? Naše podania na odvolacie orgány neboli vybavené ani po 3 rokoch.
Je pravdou, že vymožiteľnosť práva je veľmi slabá. Nám zastavil stavebný úrad stavbu, ktorá mala platné stavebne povolenie len preto, že samotný úrad pochybil. Kto nám a naším klientom zaplatí škody, ktoré vznikli z tohto bezprávia? Naše podania na odvolacie orgány neboli vybavené ani po 3 rokoch.
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
rozhodne áno Tunajšie bezprávie sa nedá opísať stručne a zároveň slušne. Dám len pár chuťoviek z posledných mesiacov. Stavebný úrad riešil námietky účastníkov konania, mal ich evidované v spise - a zrazu stavbu nečakane povolil a v rozhodnutí uviedol, že žiadne námietky neboli. Namietateľom rozhodnutie neposlal a tí sa o ňom dozvedeli až po lehote na odvolanie, keď už (takmer) nič nezmôžu. V inom prípade iný stavebný úrad nečinnosťou kryl a dodnes kryje rozsiahlu protiprávnu stavbu známej firmy - a keď bola kvôli nečinnosti úradu podaná žaloba na súd, súd o nej odmietol konať z dôvodu, že ešte vo veci nekonal stavebný úrad (teda ten, ktorého nečinnosť bola dôvodom žaloby)... V inej veci zas sudkyňa vyjadrila svoj pevný a konečný názor, že keď sa zmluva uzavretá na 2 roky predĺži dodatkom o 2 roky, trvanie tejto zmluvy bude dokopy 3 roky a nie 4 - a dokazujte opak... V takýchto prípadoch je právo a odbornosť úplne nanič, rozhodujúce sú iné veci. Otázka je, ako za týchto okolností dosiahnuť spravodlivosť slušným spôsobom a vyhnúť sa zavedeniu ukrajinského zvykového práva na našom území...
Tunajšie bezprávie sa nedá opísať stručne a zároveň slušne. Dám len pár chuťoviek z posledných mesiacov. Stavebný úrad riešil námietky účastníkov konania, mal ich evidované v spise - a zrazu stavbu nečakane povolil a v rozhodnutí uviedol, že žiadne námietky neboli. Namietateľom rozhodnutie neposlal a tí sa o ňom dozvedeli až po lehote na odvolanie, keď už (takmer) nič nezmôžu. V inom prípade iný stavebný úrad nečinnosťou kryl a dodnes kryje rozsiahlu protiprávnu stavbu známej firmy - a keď bola kvôli nečinnosti úradu podaná žaloba na súd, súd o nej odmietol konať z dôvodu, že ešte vo veci nekonal stavebný úrad (teda ten, ktorého nečinnosť bola dôvodom žaloby)... V inej veci zas sudkyňa vyjadrila svoj pevný a konečný názor, že keď sa zmluva uzavretá na 2 roky predĺži dodatkom o 2 roky, trvanie tejto zmluvy bude dokopy 3 roky a nie 4 - a dokazujte opak... V takýchto prípadoch je právo a odbornosť úplne nanič, rozhodujúce sú iné veci. Otázka je, ako za týchto okolností dosiahnuť spravodlivosť slušným spôsobom a vyhnúť sa zavedeniu ukrajinského zvykového práva na našom území...
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Kedze som pracoval a zil vyse dve desatrocia v nemeckej dovere v pravny stat, tak tych situacii pri pobytoch na Slovensku bolo viac nez dost (od sikany uradov az po absolutnu neprofesionalitu policajtov ci vysetrovatelov). Dnes uz to vnimam viac zrelativizovane a z pohladu Prava Vychodnej Europy: prava silnejsieho.
Kedze som pracoval a zil vyse dve desatrocia v nemeckej dovere v pravny stat, tak tych situacii pri pobytoch na Slovensku bolo viac nez dost (od sikany uradov az po absolutnu neprofesionalitu policajtov ci vysetrovatelov). Dnes uz to vnimam viac zrelativizovane a z pohladu Prava Vychodnej Europy: prava silnejsieho.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
rozhodne áno Zavedenie lacného bankového účtu za 0, resp. 3 eurá považujem za nesprávne. Na Slovensku je v bankovom sektore totiž dostatočné konkurenčné prostredie a prirodzene funguje samoregulácia. Banky dnes ponúkajú služby pre najrôznejšie cieľové skupiny, vrátane ľudí s nižšími príjmami. Reguláciu zo strany vlády považujem za neopodstatnenú. Prečo rovnako napríklad vláda zákonom nenariadi mobilným operátorom ponúkať vybranej skupine ľudí paušál zadarmo?
Zavedenie lacného bankového účtu za 0, resp. 3 eurá považujem za nesprávne. Na Slovensku je v bankovom sektore totiž dostatočné konkurenčné prostredie a prirodzene funguje samoregulácia. Banky dnes ponúkajú služby pre najrôznejšie cieľové skupiny, vrátane ľudí s nižšími príjmami. Reguláciu zo strany vlády považujem za neopodstatnenú. Prečo rovnako napríklad vláda zákonom nenariadi mobilným operátorom ponúkať vybranej skupine ľudí paušál zadarmo?
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr áno Stretol som sa ani tak nie s pocitom bezprávia ako so skúsenosťou, že práv sa treba aktívne domáhať.
Stretol som sa ani tak nie s pocitom bezprávia ako so skúsenosťou, že práv sa treba aktívne domáhať.
Kellerová Eva Kellerová
City University of Seattle, spol. s r.o.
skôr áno
Varga Róbert Varga
technický riaditeľ
Pantheon Technologies, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Prípadov, kedy právne nástroje a príslušné inštitúcie nestačia na zjavné podvodné konanie, je na Slovensku veľa.
Prípadov, kedy právne nástroje a príslušné inštitúcie nestačia na zjavné podvodné konanie, je na Slovensku veľa.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr áno
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
skôr áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr áno
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr nie
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr nie
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr nie Osobne som sa bezprávny našťastie nikdy necítil, ale poznám mnoho ľudí zo sféry businessu alebo z privátnej sféry, ktorí na vlastnej koži zažili bezprávie. Treba však zároveň povedať, že veľakrát je to zapríčinené tým, že sa do tej nemilej situácie nechali vmanévrovať samy aktéri tým, že nepredvídali ako nepriaznivo sa môže ich situácia vyvinúť.
Osobne som sa bezprávny našťastie nikdy necítil, ale poznám mnoho ľudí zo sféry businessu alebo z privátnej sféry, ktorí na vlastnej koži zažili bezprávie. Treba však zároveň povedať, že veľakrát je to zapríčinené tým, že sa do tej nemilej situácie nechali vmanévrovať samy aktéri tým, že nepredvídali ako nepriaznivo sa môže ich situácia vyvinúť.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr nie
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr nie
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr nie Ale postupy úradov a úradníkov som dosť často nemohol vnímať inak ako vykonávané z pozície moci a vôbec nie v prospech občana. Snáď sa v tejto oblasti podarí trvale dosiahnuť pozitívne zmeny.
Ale postupy úradov a úradníkov som dosť často nemohol vnímať inak ako vykonávané z pozície moci a vôbec nie v prospech občana. Snáď sa v tejto oblasti podarí trvale dosiahnuť pozitívne zmeny.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr nie
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Sukeľ Ondrej Sukeľ
prezident
Slovenská lekárnická komora
skôr nie
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
skôr nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
skôr nie Je veľa vecí , ktoré ja potrebné vylepšiť , odstrániť nejednoznačnosti a zrýchliť procesy . V princípe je však moja dôvera v slovenský právny systém vysoká . Drvivá väčšina slovenských súdov koná a rozhoduje profesionálne . Žiaľ občas sa objavia nelogické alebo dokonca chybné rozhodnutia , ktoré kazia imidž celého sektora.
Je veľa vecí , ktoré ja potrebné vylepšiť , odstrániť nejednoznačnosti a zrýchliť procesy . V princípe je však moja dôvera v slovenský právny systém vysoká . Drvivá väčšina slovenských súdov koná a rozhoduje profesionálne . Žiaľ občas sa objavia nelogické alebo dokonca chybné rozhodnutia , ktoré kazia imidž celého sektora.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr nie nič také sa mi nestalo
nič také sa mi nestalo
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr nie
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
rozhodne nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne nie
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
rozhodne nie
Bobovnický Artur Bobovnický
Obchodný riaditeľ
Ševt a.s.
rozhodne nie Ak sa niekedy cítim bezradne (rozhodne nie bezprávne), tak je to spravidla mojou neznalosťou zákona. To je však skôr moja chyba.
Ak sa niekedy cítim bezradne (rozhodne nie bezprávne), tak je to spravidla mojou neznalosťou zákona. To je však skôr moja chyba.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne nie
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
rozhodne nie
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne nie Možno náhoda a šťastie? Možno jednoducho dodržiavanie zákonov a z toho vyplývajúce minimum dôvodov na právne konflikty. Dúfam, že to tak zostane.
Možno náhoda a šťastie? Možno jednoducho dodržiavanie zákonov a z toho vyplývajúce minimum dôvodov na právne konflikty. Dúfam, že to tak zostane.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Jantoška František Jantoška
riaditeľ
Schunk Intec, s.r.o., Nitra
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní