Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Môžu podľa vás terajšie historicky lacné úvery rozbehnúť novú vlnu príliš rizikových projektov, čo neskôr zaťaží celú ekonomiku?

  1. rozhodne áno 19 %
  2. skôr áno 31 %
  3. skôr nie 35 %
  4. rozhodne nie 4 %
  5. neviem /nevyjadrujem sa /iné 11 %


Uzávierka hlasovania: 16.05.2016. Počet respondentov: 118.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
rozhodne áno
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Nebolo by to prvý raz, čo niekto precenil svoje možnosti na základe momentálneho pocitu, že teraz je ten správny čas.
Nebolo by to prvý raz, čo niekto precenil svoje možnosti na základe momentálneho pocitu, že teraz je ten správny čas.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie Napriek tomu, že úvery sú lacné, nemám pocit, že by komerčné banky financovali projekty „bezbreho“. NBS taktiež zasiahla v oblasti hypotekárneho úverovania a tiež dohľad nad bankami (včítane bankovej únie) je v tomto období asi zodpovedný.
Napriek tomu, že úvery sú lacné, nemám pocit, že by komerčné banky financovali projekty „bezbreho“. NBS taktiež zasiahla v oblasti hypotekárneho úverovania a tiež dohľad nad bankami (včítane bankovej únie) je v tomto období asi zodpovedný.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
neviem /nevyjadrujem sa /iné kvôli stromom nevidíme les ... riešením nevydarených investícií z minulosti "vťahujeme" ekonomiku do nových, nepredvídateľných rizík
kvôli stromom nevidíme les ... riešením nevydarených investícií z minulosti "vťahujeme" ekonomiku do nových, nepredvídateľných rizík
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
skôr nie Banky si nastavia výšku kreditného úroku tak, aby si pokryli zvýšené riziko nenávratnosti lacných úverov a tým by sa nemala celková rizikovosť projektov zvýšiť.
Banky si nastavia výšku kreditného úroku tak, aby si pokryli zvýšené riziko nenávratnosti lacných úverov a tým by sa nemala celková rizikovosť projektov zvýšiť.
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Banky investujú veľa energie do presného nastavenia úverov a po chybách , ktoré sa stali sú opatrnejšie.
Banky investujú veľa energie do presného nastavenia úverov a po chybách , ktoré sa stali sú opatrnejšie.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Vaculčiak Branislav Vaculčiak
konateľ
Indexpodnikatela.sk
skôr nie V prvom rade slovenské banky prešli ozdravením. V periódach potom prechádzajú záťažovým testovaním. A v neposlednom rade kladú dostapčné nároky na zabezpečenie hypotekárnych úverov a tak isto aj na platobnú schopnosť a morálku svojich klientov. Myslím si, že aj napriek lacným peniazom a teda nízkym úrokovým sadzbám banky nedajú úver každému, ale len klientom, ktorí zvládnu platiť úver aj pri zmene úrokovej sadzby v budúcom období.
V prvom rade slovenské banky prešli ozdravením. V periódach potom prechádzajú záťažovým testovaním. A v neposlednom rade kladú dostapčné nároky na zabezpečenie hypotekárnych úverov a tak isto aj na platobnú schopnosť a morálku svojich klientov. Myslím si, že aj napriek lacným peniazom a teda nízkym úrokovým sadzbám banky nedajú úver každému, ale len klientom, ktorí zvládnu platiť úver aj pri zmene úrokovej sadzby v budúcom období.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
skôr nie Takzvané „lacné peniaze“ by nemali automaticky znamenať, že investori nebudú profesionálne riadiť svoje riziká. Mohli by ale viesť k tomu, že sa zvýši objem investícií do inovácií a startupov. To krajina potrebuje ako soľ.
Takzvané „lacné peniaze“ by nemali automaticky znamenať, že investori nebudú profesionálne riadiť svoje riziká. Mohli by ale viesť k tomu, že sa zvýši objem investícií do inovácií a startupov. To krajina potrebuje ako soľ.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Mrzí ma, že sme sa ako ľudstvo nepoučili. Až príliv nízkych peňazí opadne, uvidí sa, kto má poctivo plavky a kto bol len vo vode po pás.
Mrzí ma, že sme sa ako ľudstvo nepoučili. Až príliv nízkych peňazí opadne, uvidí sa, kto má poctivo plavky a kto bol len vo vode po pás.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
skôr nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne áno Táto finančná vojna proti strednej vrstve európskych sporiteľov bude mať ešte veľa obetí. Víťazov bude len zopár.
Táto finančná vojna proti strednej vrstve európskych sporiteľov bude mať ešte veľa obetí. Víťazov bude len zopár.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno Lacne uvery pozenu ceny nehnutelnosti nahor,urokovy apetit obyvatelstva narasta.V pripade pohybu urokovych sadzieb nahor dojde k zvyseniu rizika nesplacanych uverov...a realitna bublina splasne.
Lacne uvery pozenu ceny nehnutelnosti nahor,urokovy apetit obyvatelstva narasta.V pripade pohybu urokovych sadzieb nahor dojde k zvyseniu rizika nesplacanych uverov...a realitna bublina splasne.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr áno
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Nejaké rizikové projekty vždy budú, ale myslím si, že na úrovni celého úverového portfólia, by nemala byť stabilita nášho finančného systému zásadne ohrozená.
Nejaké rizikové projekty vždy budú, ale myslím si, že na úrovni celého úverového portfólia, by nemala byť stabilita nášho finančného systému zásadne ohrozená.
Harant Ivan Harant
konateľ
MIP, s.r.o.
skôr nie
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne nie Dobrý projekt nemusí čakať na lacný úver. Ak ho máte, predovšetkým individuálni investori majú vždy záujem.
Dobrý projekt nemusí čakať na lacný úver. Ak ho máte, predovšetkým individuálni investori majú vždy záujem.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne áno Otazka skor je, ze kedy nie ci moze.... Pripada mi to rovnaka bublina ako bola v USA 2008, kedy boli k dispoziicii lacne peniaze...
Otazka skor je, ze kedy nie ci moze.... Pripada mi to rovnaka bublina ako bola v USA 2008, kedy boli k dispoziicii lacne peniaze...
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne áno Ale to ECB jako hlavní "organizátor" této bubliny dobře ví, jen se v kritické době bohužel rozhodl pro "moral hazard" řešení a upřednostnil krátkodobý politický klid a pomoc předluženým zemím EU před standardním, rychlým a férovým řešením, které by ale bylo pro nezodpovědné dlužníky a jejich věřitele krátkodobě bolestivější. Ti jsou ted v pohodě, účet za tuto hru nakonec zaplatí stejně jako vždy ti poctiví a zodpovědní...
Ale to ECB jako hlavní "organizátor" této bubliny dobře ví, jen se v kritické době bohužel rozhodl pro "moral hazard" řešení a upřednostnil krátkodobý politický klid a pomoc předluženým zemím EU před standardním, rychlým a férovým řešením, které by ale bylo pro nezodpovědné dlužníky a jejich věřitele krátkodobě bolestivější. Ti jsou ted v pohodě, účet za tuto hru nakonec zaplatí stejně jako vždy ti poctiví a zodpovědní...
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne áno Takúto skúsenosť by sme mali ešte mať v živej pamäti pred rokom 2009. Predovšetkým v USA sa nízkymi úrokmi a príliš rizikovým investovaním sa nechali strhnúť firmy ako aj súkromné osoby, často potom s dosť vážnymi následkami. Mali by sme byť teda obozretnejší, nenechať sa zlákať ponukami bánk, ale zvažovať skutočnú potrebu investície.
Takúto skúsenosť by sme mali ešte mať v živej pamäti pred rokom 2009. Predovšetkým v USA sa nízkymi úrokmi a príliš rizikovým investovaním sa nechali strhnúť firmy ako aj súkromné osoby, často potom s dosť vážnymi následkami. Mali by sme byť teda obozretnejší, nenechať sa zlákať ponukami bánk, ale zvažovať skutočnú potrebu investície.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie
Koudela Jiří Koudela
riaditeľ predaja
Slovakia Energy, s.r.o., Bratialava
rozhodne nie Ak teraz banky ponúkajú lacné úvery, mali by súčasne starostlivo vyberať, na aký projekt peniaze požičajú. Je to čisto privátny biznis, takže prípadné rizikové úvery by mali kryť zo svojich rezerv. Už sme ďaleko od 90-tych rokov, kedy boli banky zámerne vládami tlačené do maximálnej podpory podnikateľských projektov takmer bez ohľadu na riziká. Následne potom za to štát musel prevziať zodpovednosť. Dnes je situácia v tomto ohľade iná.
Ak teraz banky ponúkajú lacné úvery, mali by súčasne starostlivo vyberať, na aký projekt peniaze požičajú. Je to čisto privátny biznis, takže prípadné rizikové úvery by mali kryť zo svojich rezerv. Už sme ďaleko od 90-tych rokov, kedy boli banky zámerne vládami tlačené do maximálnej podpory podnikateľských projektov takmer bez ohľadu na riziká. Následne potom za to štát musel prevziať zodpovednosť. Dnes je situácia v tomto ohľade iná.
Hajko Jozef Hajko
analytik
rozhodne áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno Serióznu odpoveď na túto otázku by však mali dať najmä banky, či postupujú obozretne alebo pod tlakom mínusových sadzieb úverujú aj rizikové projekty, ktoré by v predchádzajúcom období mali minimálnu šancu na získanie financovania.
Serióznu odpoveď na túto otázku by však mali dať najmä banky, či postupujú obozretne alebo pod tlakom mínusových sadzieb úverujú aj rizikové projekty, ktoré by v predchádzajúcom období mali minimálnu šancu na získanie financovania.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
skôr nie
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie Ak je váha malého a stredného podnikania naozaj taká veľká, ako sa hovorí, lacné úvery naštartujú viac malých pozitívnych vecí než veľkých nezdravých.
Ak je váha malého a stredného podnikania naozaj taká veľká, ako sa hovorí, lacné úvery naštartujú viac malých pozitívnych vecí než veľkých nezdravých.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa /iné Verím, že sa banky a špeciálne centrálne banky poučili z minulosti a zachovajú si určitý stupeň samoregulácie. Alebo som naivný?
Verím, že sa banky a špeciálne centrálne banky poučili z minulosti a zachovajú si určitý stupeň samoregulácie. Alebo som naivný?
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
skôr áno
Vačok Ľubomír Vačok
finančný riaditeľ
OMS
skôr áno Tá záťaž a jej efekt tu už dávno je. A nesúvisí to s cenou ale cieľovou skupinou. A to je politika bánk podporovať úvery či už spotrebné ale hlavne hypotekárne za "výhodných" podmienok. Cesta je to pekná ale naivná, čo ukazuje história. A tu sa podceňuje objem a kvalita firemnej klientely, ktorá v konečnom dôsledku generuje zdroje práve na splácanie a kvalitu dlhu v sektore pre obyvateľstvo! Tento postup bánk kritizuje aj ECB, ale doteraz sa jej to nepodarilo úspešne naštartovať. Je predsa ľahšie vymáhať dlh od súkromnej osoby ako od právnickej. To už je ale ďalší príbeh.
Tá záťaž a jej efekt tu už dávno je. A nesúvisí to s cenou ale cieľovou skupinou. A to je politika bánk podporovať úvery či už spotrebné ale hlavne hypotekárne za "výhodných" podmienok. Cesta je to pekná ale naivná, čo ukazuje história. A tu sa podceňuje objem a kvalita firemnej klientely, ktorá v konečnom dôsledku generuje zdroje práve na splácanie a kvalitu dlhu v sektore pre obyvateľstvo! Tento postup bánk kritizuje aj ECB, ale doteraz sa jej to nepodarilo úspešne naštartovať. Je predsa ľahšie vymáhať dlh od súkromnej osoby ako od právnickej. To už je ale ďalší príbeh.
Kaščák Marcel Kaščák
člen predstavenstva
Tatra banka, a.s.
rozhodne nie Myslím si že rozhodne nie. Pravdou je, že opatrenia centrálnych bánk, ako kvantitatívne uvoľňovanie, nízke úrokové sadzby a pod., majú za ciel podporiť investičnú aktivitu a tým hospodársky rast. Výška finančných nákladov je ale v rozhodovacom procese o samotnej investícii iba podporný faktor, nie rozhodujúci. Zároveň je úlohou bánk, riziko strážiť a poskytnúť financovanie iba zmysluplným návratným projektom. O tom sa presvedčili na vlastnej skúsenosti v nedávnej minulosti.
Myslím si že rozhodne nie. Pravdou je, že opatrenia centrálnych bánk, ako kvantitatívne uvoľňovanie, nízke úrokové sadzby a pod., majú za ciel podporiť investičnú aktivitu a tým hospodársky rast. Výška finančných nákladov je ale v rozhodovacom procese o samotnej investícii iba podporný faktor, nie rozhodujúci. Zároveň je úlohou bánk, riziko strážiť a poskytnúť financovanie iba zmysluplným návratným projektom. O tom sa presvedčili na vlastnej skúsenosti v nedávnej minulosti.
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr áno
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
rozhodne áno
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
rozhodne áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr nie Túto myšlienku vnímam ako príliš pesimistický pohľad na vec. Vylúčiť sa to nedá, ale podobné vlny neočakávam. Lacné úvery naopak skôr pomôžu ekonomike tým, že rozprúdia trh s realitami.
Túto myšlienku vnímam ako príliš pesimistický pohľad na vec. Vylúčiť sa to nedá, ale podobné vlny neočakávam. Lacné úvery naopak skôr pomôžu ekonomike tým, že rozprúdia trh s realitami.
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr nie
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr nie
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno Mylsímsi, že rizikové projekty sú už rozbehnuté a zaťaženia sa dočkáme do dvoch rokov.
Mylsímsi, že rizikové projekty sú už rozbehnuté a zaťaženia sa dočkáme do dvoch rokov.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
skôr áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
skôr áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno Je na bankách či budú poskytovať rizikové úvery, alebo lepšie povedané akú mieru rizika budú akceptovať. Veľmi často sa stretávam s nekompetentnosťou bankových úradníkov keď úplne jasný nerizikový úver neposkytnú a zlý až nereálny podnikateľský projekt podporia. Čiže často to nie je otázka nízkej úrokovej sadzby, ale skôr "nezodpovednosti banky"
Je na bankách či budú poskytovať rizikové úvery, alebo lepšie povedané akú mieru rizika budú akceptovať. Veľmi často sa stretávam s nekompetentnosťou bankových úradníkov keď úplne jasný nerizikový úver neposkytnú a zlý až nereálny podnikateľský projekt podporia. Čiže často to nie je otázka nízkej úrokovej sadzby, ale skôr "nezodpovednosti banky"
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr nie
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
skôr nie Myslím si, že sú nastavené dostatočné regulačné mechanizmy, ktoré by mali zabrániť poskytovaniu úverov na projekty s nereálnym biznis plánom. Mám pocit, že problém je skôr opačný - banky sú príliś opatrné pri schvaľovaní úverov (s výnimkou hypoték), čo negatívne vplýva na rast ekonomiky.
Myslím si, že sú nastavené dostatočné regulačné mechanizmy, ktoré by mali zabrániť poskytovaniu úverov na projekty s nereálnym biznis plánom. Mám pocit, že problém je skôr opačný - banky sú príliś opatrné pri schvaľovaní úverov (s výnimkou hypoték), čo negatívne vplýva na rast ekonomiky.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
neviem /nevyjadrujem sa /iné
Sučanský Michal Sučanský
konateľ
Marketinger, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
skôr áno
Králik Michal Králik
konateľ
UVEA Mediklinik, s.r.o., Martin
skôr nie Vyššia finančná gramotnosť prináša oproti minulým rokom so sebou aj rozumnejšie investície. Nič nenasvedčuje tomu, že by to mohol byť problém, azda len v prípade neočakávanej krízy v ekonomike.
Vyššia finančná gramotnosť prináša oproti minulým rokom so sebou aj rozumnejšie investície. Nič nenasvedčuje tomu, že by to mohol byť problém, azda len v prípade neočakávanej krízy v ekonomike.
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
rozhodne áno
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
skôr nie Nízka cena peňazí nie je rizikovým faktorom, ba skôr naopak. Riziká vznikajú pri strategickom manažovaní úverového portfólia, teda aký úver a komu sa poskytne, aké je ručenie a ďalšie podmienky medzi veriteľom a dlžníkom. Vyváženosť medzi korporátnym a retailovým úverovaním je veľmi dôležitý predpoklad pre zdravú ekonomiku.
Nízka cena peňazí nie je rizikovým faktorom, ba skôr naopak. Riziká vznikajú pri strategickom manažovaní úverového portfólia, teda aký úver a komu sa poskytne, aké je ručenie a ďalšie podmienky medzi veriteľom a dlžníkom. Vyváženosť medzi korporátnym a retailovým úverovaním je veľmi dôležitý predpoklad pre zdravú ekonomiku.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr áno Určite to hrozí - pri tak nízkych úrokových sadzbách vychádzajú v Exceli optimisticky aj projekty, ktoré boli pred pár rokmi nefinancovateľné. Na oboch stranách - na strane podnikateľov aj na strane bánk by sa mali prepočítavať aj scenáre pri vyšších úrokových sadzbách. Aj keď sa momentálne zdá, že budú naveky nízke, aj večné časy sa raz skončia...
Určite to hrozí - pri tak nízkych úrokových sadzbách vychádzajú v Exceli optimisticky aj projekty, ktoré boli pred pár rokmi nefinancovateľné. Na oboch stranách - na strane podnikateľov aj na strane bánk by sa mali prepočítavať aj scenáre pri vyšších úrokových sadzbách. Aj keď sa momentálne zdá, že budú naveky nízke, aj večné časy sa raz skončia...
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
skôr nie Zalezi vsak od toho ako sa k tymto projektom postavia banky ci budu poskytovat uvery "hlava nehlava" alebo budu vyzadovat primerane garancie. Co sa tyka statnych projektov vlada by si mala stanovit svoje priority v ramci rozpoctovych stropov a obmedzit urćite vydavky, aby na druhej strane tak uvolnila financne prostriedky na najma dlhodobe investicne projekty.
Zalezi vsak od toho ako sa k tymto projektom postavia banky ci budu poskytovat uvery "hlava nehlava" alebo budu vyzadovat primerane garancie. Co sa tyka statnych projektov vlada by si mala stanovit svoje priority v ramci rozpoctovych stropov a obmedzit urćite vydavky, aby na druhej strane tak uvolnila financne prostriedky na najma dlhodobe investicne projekty.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr nie
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
skôr áno
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
neviem /nevyjadrujem sa /iné
Kubošek Pavol Kubošek
konateľ
Kvant, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno nie som ekonom ale na toto stacia pocty zo zakladnej skoly, ak zarabam X a mesacne z toho mozem minut nejaku ciastky X- naklady tak do spotreby mozem dat X-naklady , na rozhybanie ekonomiky sa tlacia peniaze a ponukaju uvery . Cize zoberiem si uver a mozem nieco kupit a do ekonomiky vtedy pritecu peniaze z tohoto uveru. Co sa stane ak si uz velka vacsina ludi , firiem atd zoberie uvery a viac uverov si uz proste nemozu brat lebo by to nemohli zo svojho prijmu zaplatit . potom nastane situacia ze mozem minat presne tolko ako predtym minus splatky uveru cixe X -naklady - splatky uveru. CO z toho vyplyva? ze situacia je horsia ako predtym ako sa zacali nalievat peniaze do ekonomiky takymto sposobom . A ake bude dalsie riesenie? A/ zacnu sa davat nie uvery / tie sa uz nedaju splacat / ale peniaze zadarmo - garantovane peniaze pre kazdeho , to zas nachvilu oddiali problem a prinesie tolko ocakavanu inflaciu ktorou sa mozu ozobracit poctivi sporitelia B/ necha sa to cele krachnut a vtedy ti co si nabrali uvery pridu o vsetko co si za tie uvery kupili a banky to budu ponukat v exekuciach C/ ine riesenie napr. vojna ako som pisal nie som ekonom tak ma ospravedlnte za moj laicky nazor k tejto veci
nie som ekonom ale na toto stacia pocty zo zakladnej skoly, ak zarabam X a mesacne z toho mozem minut nejaku ciastky X- naklady tak do spotreby mozem dat X-naklady , na rozhybanie ekonomiky sa tlacia peniaze a ponukaju uvery . Cize zoberiem si uver a mozem nieco kupit a do ekonomiky vtedy pritecu peniaze z tohoto uveru. Co sa stane ak si uz velka vacsina ludi , firiem atd zoberie uvery a viac uverov si uz proste nemozu brat lebo by to nemohli zo svojho prijmu zaplatit . potom nastane situacia ze mozem minat presne tolko ako predtym minus splatky uveru cixe X -naklady - splatky uveru. CO z toho vyplyva? ze situacia je horsia ako predtym ako sa zacali nalievat peniaze do ekonomiky takymto sposobom . A ake bude dalsie riesenie? A/ zacnu sa davat nie uvery / tie sa uz nedaju splacat / ale peniaze zadarmo - garantovane peniaze pre kazdeho , to zas nachvilu oddiali problem a prinesie tolko ocakavanu inflaciu ktorou sa mozu ozobracit poctivi sporitelia B/ necha sa to cele krachnut a vtedy ti co si nabrali uvery pridu o vsetko co si za tie uvery kupili a banky to budu ponukat v exekuciach C/ ine riesenie napr. vojna ako som pisal nie som ekonom tak ma ospravedlnte za moj laicky nazor k tejto veci
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Poláček Pavol Poláček
advokát a konateľ
Semančín Poláček, s.r.o.
skôr áno
Uhrín Pavol Uhrín
generálny riaditeľ
Novofruct SK
skôr nie
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem /nevyjadrujem sa /iné
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem /nevyjadrujem sa /iné
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno Druhá časť otázky všaj nemusí byť pravda. Je správne, že lacnejšie úvery stimulujú podnikanie. Zároveň je dôležité, aby v čase spomalenia rastu, vyšších úrokových mier, či krízy, fungovala čistiaca fáza, ktorá oddelí úspešné projekty, od tých neúspešných. Zároveň riziko neúspešných projektov majú niesť vlastníci projektov a financujúce banky, nie celá spoločnosť.
Druhá časť otázky všaj nemusí byť pravda. Je správne, že lacnejšie úvery stimulujú podnikanie. Zároveň je dôležité, aby v čase spomalenia rastu, vyšších úrokových mier, či krízy, fungovala čistiaca fáza, ktorá oddelí úspešné projekty, od tých neúspešných. Zároveň riziko neúspešných projektov majú niesť vlastníci projektov a financujúce banky, nie celá spoločnosť.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr áno Ziaden extrem nie je dobry. Pamatam si ako sme si v rokoch 2004 az 2008 mysleli ze stromy rastu do neba a za organicky sme povazovali 20% rast. Evolucie su vzdy uspesnejsie ako revolucie.
Ziaden extrem nie je dobry. Pamatam si ako sme si v rokoch 2004 az 2008 mysleli ze stromy rastu do neba a za organicky sme povazovali 20% rast. Evolucie su vzdy uspesnejsie ako revolucie.
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
skôr nie Skôr je to podnet na to, aby špirálovito rástol záujem ľudí, ktorí chcú bývať a následne ešte rýchlejšie rastú ceny nehnuteľností v prepočte za m2, bez adekvátneho rastu technologickej, architektonickej a inej skutočnej hodnoty.
Skôr je to podnet na to, aby špirálovito rástol záujem ľudí, ktorí chcú bývať a následne ešte rýchlejšie rastú ceny nehnuteľností v prepočte za m2, bez adekvátneho rastu technologickej, architektonickej a inej skutočnej hodnoty.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr nie Ak, tak len nepriamo, podpora rizikových projektov súvisí skôr s konkurenčným bojom medzi poskytovateľmi úverov a ich akceptácioiu miery rizika ako s cenou za samotný úver.
Ak, tak len nepriamo, podpora rizikových projektov súvisí skôr s konkurenčným bojom medzi poskytovateľmi úverov a ich akceptácioiu miery rizika ako s cenou za samotný úver.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie Aj ked som mozno prehnany optimista, verim, ze zodpopvedne zhodnotenie rizik v bankach v kazdom jednotlivom pripade zamedzi neprimeranemu mnozstvu rizikovych uverov - snad to bude platit aj pre hypoteky
Aj ked som mozno prehnany optimista, verim, ze zodpopvedne zhodnotenie rizik v bankach v kazdom jednotlivom pripade zamedzi neprimeranemu mnozstvu rizikovych uverov - snad to bude platit aj pre hypoteky
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
skôr nie Preskákali sme za veľmi krátke obdobie až príliš veľa rôznych kríz. Myslím si, že mnohí si vzali ponaučenie minimálne v tom, že nemá zmysel bezhlavo riskovať, práve naopak. Tri krát merať a raz rezať.
Preskákali sme za veľmi krátke obdobie až príliš veľa rôznych kríz. Myslím si, že mnohí si vzali ponaučenie minimálne v tom, že nemá zmysel bezhlavo riskovať, práve naopak. Tri krát merať a raz rezať.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr nie Investovanie je vždy o zodpovednosti. Hodnotenie projektov zo strany investorov a bánk by nemalo byť závislé na výške úrokov. Ak je projekt realizovateľný a prieskum trhu je pozitívny, lacný úver môže len urýchliť jeho realizáciu. Možno preto očakávať rast tempa inovácií a technicky pokrokových projektov. Mohlo by to konečne znamenať odklon od imperatívu najnižšej ceny k technicky kvalitnejším technológiám a materiálom.
Investovanie je vždy o zodpovednosti. Hodnotenie projektov zo strany investorov a bánk by nemalo byť závislé na výške úrokov. Ak je projekt realizovateľný a prieskum trhu je pozitívny, lacný úver môže len urýchliť jeho realizáciu. Možno preto očakávať rast tempa inovácií a technicky pokrokových projektov. Mohlo by to konečne znamenať odklon od imperatívu najnižšej ceny k technicky kvalitnejším technológiám a materiálom.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
neviem /nevyjadrujem sa /iné
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
skôr áno Taková situace hypoteticky může nastat, nicméně se jedná prioritně o problém bankovního sektoru který může mít snahu umístit své zdroje do rizikovějších projektů. Myslím si na druhou stranu že jsou poučeni z krize v letech 2008-2009 a že tedy budou konat s velkou mírou opatrnosti.
Taková situace hypoteticky může nastat, nicméně se jedná prioritně o problém bankovního sektoru který může mít snahu umístit své zdroje do rizikovějších projektů. Myslím si na druhou stranu že jsou poučeni z krize v letech 2008-2009 a že tedy budou konat s velkou mírou opatrnosti.
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
neviem /nevyjadrujem sa /iné Určite sme svedkami nafukovania sa bubliny, silno ju vnímam najmä v oblasti úverov na bývanie. Či realizácia "hraničných" projektov ekonomiku po prasknutí bubliny výraznejšie zaťaží bude záležať najmä od charakteru projektov. To však neviem posúdiť.
Určite sme svedkami nafukovania sa bubliny, silno ju vnímam najmä v oblasti úverov na bývanie. Či realizácia "hraničných" projektov ekonomiku po prasknutí bubliny výraznejšie zaťaží bude záležať najmä od charakteru projektov. To však neviem posúdiť.
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
skôr áno To riziko negatívneho dopadu nízkych sadzieb je reálne.
To riziko negatívneho dopadu nízkych sadzieb je reálne.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem /nevyjadrujem sa /iné Riziková pre ekonomiku je hlavne politika centrálnych bánk a vlád, ktorá už roky nerieši príčiny problémov, ale ich skôr maskuje "kváziinovatívnymi" riešeniami typu "natlačme ďalšie peniaze".
Riziková pre ekonomiku je hlavne politika centrálnych bánk a vlád, ktorá už roky nerieši príčiny problémov, ale ich skôr maskuje "kváziinovatívnymi" riešeniami typu "natlačme ďalšie peniaze".
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
rozhodne nie Na rizikový project vám nikto úver nedá a už vôbec nie lacný.
Na rizikový project vám nikto úver nedá a už vôbec nie lacný.
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr nie Myslím si že lacnejšie peniaze sami o sebe nie sú rizikom, skôr rizikom je správanie a neobozretnosť finančných spoločností poskytujúcich tieto peniaze.
Myslím si že lacnejšie peniaze sami o sebe nie sú rizikom, skôr rizikom je správanie a neobozretnosť finančných spoločností poskytujúcich tieto peniaze.
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr nie
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa /iné
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr nie Na Slovensku sa rozbiehali projekty, ktore dodnes zatazuju nas vsetkych, a to aj pri extremne drahych uveroch. O tom to nie je. Je to o profesionalite, cestnosti, zodpovednosti...
Na Slovensku sa rozbiehali projekty, ktore dodnes zatazuju nas vsetkych, a to aj pri extremne drahych uveroch. O tom to nie je. Je to o profesionalite, cestnosti, zodpovednosti...
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr nie Mozne je vsetkó ale na druhej strane podnikatelia uz maju dost skusenosti z uplynuleho obdobia mnohi sa popalili a su uz dne viacej opatrni nevrhaju sa na nove zdanlivovelke prilezitosti hlava nehlava
Mozne je vsetkó ale na druhej strane podnikatelia uz maju dost skusenosti z uplynuleho obdobia mnohi sa popalili a su uz dne viacej opatrni nevrhaju sa na nove zdanlivovelke prilezitosti hlava nehlava
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr áno
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr áno Chci věřit tomu, že jsme se poučili z krizového období po r. 2008, kdy mnoho společností právě kvůli vysokému úvěrovému zatížení zažilo existenční problémy. Dnes jsou snad již lépe na takovéto situace připraveni. Excesy, jako byly výstavby továrních hal z kontokorentních úvěrů, už se doufejme opakovat nebudou. Vzhledem k přestřeleným cenám nemovitostí a levným hypotéčním úvěrům však vidím riziko především v této oblasti. Zvýšení úrokových sazeb v budoucnosti může znamenat vyšší úvěrovou zátěž, než si mnoho majitelů bude moci dovolit.
Chci věřit tomu, že jsme se poučili z krizového období po r. 2008, kdy mnoho společností právě kvůli vysokému úvěrovému zatížení zažilo existenční problémy. Dnes jsou snad již lépe na takovéto situace připraveni. Excesy, jako byly výstavby továrních hal z kontokorentních úvěrů, už se doufejme opakovat nebudou. Vzhledem k přestřeleným cenám nemovitostí a levným hypotéčním úvěrům však vidím riziko především v této oblasti. Zvýšení úrokových sazeb v budoucnosti může znamenat vyšší úvěrovou zátěž, než si mnoho majitelů bude moci dovolit.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Jurík Tomáš Jurík
výkonný riaditeľ
Euler Hermes Services Slovensko
skôr áno Myslím si, že áno, pretože podnikatelia chcú logicky využiť súčasnú situáciu a nízku cenu peňazí. Na Slovensku je však prístup bánk pomerne konzervatívny a oveľa väčšie problémy s rizikovými (až nezmyselnými) projektmi spôsobili skôr štátne dotácie a európske peniaze z fondov v kombinácii s financovaním z inštitúcií vlastnených štátom (a to nielen na Slovensku). Tie vyprodukovali v minulosti mnoho nezmyselných projektov, ktoré nemajú šancu na trhu dlhodobo uspieť.
Myslím si, že áno, pretože podnikatelia chcú logicky využiť súčasnú situáciu a nízku cenu peňazí. Na Slovensku je však prístup bánk pomerne konzervatívny a oveľa väčšie problémy s rizikovými (až nezmyselnými) projektmi spôsobili skôr štátne dotácie a európske peniaze z fondov v kombinácii s financovaním z inštitúcií vlastnených štátom (a to nielen na Slovensku). Tie vyprodukovali v minulosti mnoho nezmyselných projektov, ktoré nemajú šancu na trhu dlhodobo uspieť.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr áno Príliš lacné úvery sú niečo ako klamanie telom. Na prvý pohľad sú lákavé, ale majú v sebe ukrytý výbušný potenciál. V angličtine by sme mohli povedať - it sounds too good to be truth. Znie to príliš dobre, aby to bola pravda. A výsledkom lacných peňazí potom môže byť inflácia projektov a zníženie kritérií na ich kvalitu, čo môže reálne znamenať, že mnoho z nich skôr či neskôr skrachuje. A lacné úvery zostanú nesplatené.
Príliš lacné úvery sú niečo ako klamanie telom. Na prvý pohľad sú lákavé, ale majú v sebe ukrytý výbušný potenciál. V angličtine by sme mohli povedať - it sounds too good to be truth. Znie to príliš dobre, aby to bola pravda. A výsledkom lacných peňazí potom môže byť inflácia projektov a zníženie kritérií na ich kvalitu, čo môže reálne znamenať, že mnoho z nich skôr či neskôr skrachuje. A lacné úvery zostanú nesplatené.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne áno Myslím, že to k tomu bude smerovať. Je to veľmi lákavé.
Myslím, že to k tomu bude smerovať. Je to veľmi lákavé.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní