Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že skrátenie pracovného času by zvýšilo efektivitu a produktívnosť zamestnancov?

  1. rozhodne áno 7 %
  2. skôr áno 15 %
  3. skôr nie 41 %
  4. rozhodne nie 26 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 11 %


Uzávierka hlasovania: 18.07.2016. Počet respondentov: 123.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné V mojom prípade ide skôr o otváracie hodiny, ktoré sú v nákupných centrách nezmyselne dlhé. Namiesto do 21:00 by určite stačilo do 20:00.
V mojom prípade ide skôr o otváracie hodiny, ktoré sú v nákupných centrách nezmyselne dlhé. Namiesto do 21:00 by určite stačilo do 20:00.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
rozhodne nie
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr nie V dnesnej dobe, ked sa zavadzaju v mnohych firmach nove formy pracovneho casu a prace - praca z domova, virtualne timy, flexibilny pracovny cas, a pod, si nemyslim, ze dlzka pracovneho casu by sa vyrazne odrazila na zvyseni efektivity. Skor ide o to, aby sme nasli co najlepsi sposob ako motivovat ludi, aby ich praca bavila, aby im boli jasne ocakavania a ich ciele a aby sa hodnotili skor podla vysledkov ako podla casu straveneho v praci.Myslim, ze to plati hlavne u mladych ludi, pre ktorych je dolezite, aby ich praca mala zmysel, aby boli oceneni a aby sa nieco pri tom naucili a mohli rozvijat svoju karieru, ale zaroven mat aj cas na seba.
V dnesnej dobe, ked sa zavadzaju v mnohych firmach nove formy pracovneho casu a prace - praca z domova, virtualne timy, flexibilny pracovny cas, a pod, si nemyslim, ze dlzka pracovneho casu by sa vyrazne odrazila na zvyseni efektivity. Skor ide o to, aby sme nasli co najlepsi sposob ako motivovat ludi, aby ich praca bavila, aby im boli jasne ocakavania a ich ciele a aby sa hodnotili skor podla vysledkov ako podla casu straveneho v praci.Myslim, ze to plati hlavne u mladych ludi, pre ktorych je dolezite, aby ich praca mala zmysel, aby boli oceneni a aby sa nieco pri tom naucili a mohli rozvijat svoju karieru, ale zaroven mat aj cas na seba.
Podlesná Anna Podlesná
Managing Director
A&D Global Business Relations
skôr nie
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Európa registruje dva rozdielne výsledky: severské krajiny dosiahli zvýšenie produktivity, naopak Francúzsko nie ... Vo veľkej miere to závisí od pracovných návykov a pracovnej disciplíny na pracoviskách.
Európa registruje dva rozdielne výsledky: severské krajiny dosiahli zvýšenie produktivity, naopak Francúzsko nie ... Vo veľkej miere to závisí od pracovných návykov a pracovnej disciplíny na pracoviskách.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr nie
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Jednotlivec vie zrejme v rámci kratšieho pracovného času pracovať intenzívnejšie a sústredenejšie. A teda produktívnejšie. Ak by sa prácu podarilo rozdeliť medzi vyšší počet jednotlivcov s kratším pracovným časom tak, že by náklady na komunikáciu a synchronizáciu zvýšeného počtu pracovníkov neprevýšili prínosy zvýšenej produktivity jednotlivcov, prinieslo by to vyššiu efektívnosť. Verím, že takýchto situácií môže byť veľa, ale asi nie toľko, aby to malo viesť k paušálnemu skracovaniu pracovného času.
Jednotlivec vie zrejme v rámci kratšieho pracovného času pracovať intenzívnejšie a sústredenejšie. A teda produktívnejšie. Ak by sa prácu podarilo rozdeliť medzi vyšší počet jednotlivcov s kratším pracovným časom tak, že by náklady na komunikáciu a synchronizáciu zvýšeného počtu pracovníkov neprevýšili prínosy zvýšenej produktivity jednotlivcov, prinieslo by to vyššiu efektívnosť. Verím, že takýchto situácií môže byť veľa, ale asi nie toľko, aby to malo viesť k paušálnemu skracovaniu pracovného času.
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
rozhodne nie Efektivitu a produktívnosť ovplyvňujú iné faktory, nie dĺžka pracovného času. Sú to napr. pracovné podmienky, prestávky, rotácia na pozíciách atď.
Efektivitu a produktívnosť ovplyvňujú iné faktory, nie dĺžka pracovného času. Sú to napr. pracovné podmienky, prestávky, rotácia na pozíciách atď.
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Zamestnanci by asi ešte viac mysleli na to, čo budú robiť po práci. Priznajme si, že cez leto, keď sú dni dlhšie viac všetci rozmýšľame nad časom po práci, pretože sa dá ešte všeličo stihnúť. Skrátenie pracovného času by malo podobný efekt.
Zamestnanci by asi ešte viac mysleli na to, čo budú robiť po práci. Priznajme si, že cez leto, keď sú dni dlhšie viac všetci rozmýšľame nad časom po práci, pretože sa dá ešte všeličo stihnúť. Skrátenie pracovného času by malo podobný efekt.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr nie Mislim si, ze primerana dlzka praconeho casu nie je ani zdaleka primarnym faktorom produktivity prace. Dusan Synak
Mislim si, ze primerana dlzka praconeho casu nie je ani zdaleka primarnym faktorom produktivity prace. Dusan Synak
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno ... a okrem toho by zvýšilo aj pocit osobného šťastia ľudí, a to je podľa mňa najdôležitejšie.
... a okrem toho by zvýšilo aj pocit osobného šťastia ľudí, a to je podľa mňa najdôležitejšie.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno V našej krajine ak dáte zamestnancovi viac času, neurobí viac práce. Tá istá práca proste len vyplní čas, ktorý je na ňu vyhradený. Jeho skrátením sa teda zvýši efektivita.
V našej krajine ak dáte zamestnancovi viac času, neurobí viac práce. Tá istá práca proste len vyplní čas, ktorý je na ňu vyhradený. Jeho skrátením sa teda zvýši efektivita.
Kevický Florián Kevický
výkonný riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
rozhodne nie
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Kolla Igor Kolla
konateľ
ANTIK Telecom s.r.o.
rozhodne nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Urcite, najma pokles pracovneho fondu statnych zamestnancov by prispel vyrazne k rastu celej ekonomiky.
Urcite, najma pokles pracovneho fondu statnych zamestnancov by prispel vyrazne k rastu celej ekonomiky.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie
Harant Ivan Harant
konateľ
MIP, s.r.o.
skôr nie
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr nie
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr nie
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem / nevyjadrujem sa / iné Toto je otázka iba pre velké spoločnosti. V stredných a malých firmách je pracovný čas vždy o tom že sa pracuje viac keď je treba a pracuje menej, keď sa môže.
Toto je otázka iba pre velké spoločnosti. V stredných a malých firmách je pracovný čas vždy o tom že sa pracuje viac keď je treba a pracuje menej, keď sa môže.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr áno
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
rozhodne nie
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
rozhodne nie Produktivita práce aj na Slovensku závisí od prístupu ku práci, od komunikácie, od zodpovednosti za svoje výsledky a mnoho ďalších osobných vlastností pracovníkov na všetkých funkciách vo firmách. To mi prax potvrdila. Akékoľvek iné dokonalé procesy a riadiace systémy alebo iné dokonalé výrobné prostriedky sú zbytočné ak nefunguje ľudský faktor ....
Produktivita práce aj na Slovensku závisí od prístupu ku práci, od komunikácie, od zodpovednosti za svoje výsledky a mnoho ďalších osobných vlastností pracovníkov na všetkých funkciách vo firmách. To mi prax potvrdila. Akékoľvek iné dokonalé procesy a riadiace systémy alebo iné dokonalé výrobné prostriedky sú zbytočné ak nefunguje ľudský faktor ....
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne nie Povinné zkrácení pracovní doby by bylo jen dalším krokem snižujícím konkurenceschopnost slovenských podnikatelů a firem. Přínosné by možná bylo zkrácení pracovního času až na nulu u státních vymýšlečů různých překážek v podnikání, kteří vedou proti podnikatelům svůj nesmiřitelný třídní boj. Alespoň by přestali škodit.
Povinné zkrácení pracovní doby by bylo jen dalším krokem snižujícím konkurenceschopnost slovenských podnikatelů a firem. Přínosné by možná bylo zkrácení pracovního času až na nulu u státních vymýšlečů různých překážek v podnikání, kteří vedou proti podnikatelům svůj nesmiřitelný třídní boj. Alespoň by přestali škodit.
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
rozhodne nie Podľa môjho názoru, dĺžka pracovného času nemá vplyv na efektivitu a produktívnosť zamestnancov najmä v podnikateľskom sektore.
Podľa môjho názoru, dĺžka pracovného času nemá vplyv na efektivitu a produktívnosť zamestnancov najmä v podnikateľskom sektore.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne nie Myslím, že nie. Takúto zmenu však vyvolajú v budúcich rokoch nové technológie, automatizácia. Dôležité bude pripraviť celú spoločnosť predovšetkým na sociálny aspekt tejto zmeny.
Myslím, že nie. Takúto zmenu však vyvolajú v budúcich rokoch nové technológie, automatizácia. Dôležité bude pripraviť celú spoločnosť predovšetkým na sociálny aspekt tejto zmeny.
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
skôr nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr nie
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr áno
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
skôr áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne nie Nezastávam názor, že tieto dve veličiny spolu nejako súvisia alebo sa vzájomne ovplyvňujú. Efektivita v práci je o individuálnom nastavení a prístupe každého jedného zamestnanca o jeho vnútornom postoji spolu podieľať na dosiahnutí cieľa, osobnej kontribúcii. Dĺžka pracovného času je len orientačným rámcom pre motivovaného a efektívneho zamestnanca.
Nezastávam názor, že tieto dve veličiny spolu nejako súvisia alebo sa vzájomne ovplyvňujú. Efektivita v práci je o individuálnom nastavení a prístupe každého jedného zamestnanca o jeho vnútornom postoji spolu podieľať na dosiahnutí cieľa, osobnej kontribúcii. Dĺžka pracovného času je len orientačným rámcom pre motivovaného a efektívneho zamestnanca.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie V našej firemnej kultúre ma nezaujíma či človek pracuje dve alebo dvanásť hodín denne, ale či dodáva alebo nedodáva výsledky v stanovenom čase kvalite.
V našej firemnej kultúre ma nezaujíma či človek pracuje dve alebo dvanásť hodín denne, ale či dodáva alebo nedodáva výsledky v stanovenom čase kvalite.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
rozhodne nie Rozhodne nie celoplošne. Trochu sa bojím, že pri postupnom skracovaní pracovného času môže nastať utlmovanie pracovných návykov. Viem, ako to dopadlo u mňa samotného...
Rozhodne nie celoplošne. Trochu sa bojím, že pri postupnom skracovaní pracovného času môže nastať utlmovanie pracovných návykov. Viem, ako to dopadlo u mňa samotného...
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
skôr nie Skrátenie pracovnej doby nie je vhodné pre každý biznis. Napríklad pre spoločnosti, ktoré poskytujú svoje služby 7 dní v týždni a 12 hodín denne, ako je aj AAA AUTO, by to znamenalo prijatie značného počtu nových zamestnancov a tým aj značné zvýšenie nákladov. Je to skôr úprava vhodná viac pre firmy, ktoré nemusia zaisťovať takto dlhé prevádzkové smeny.
Skrátenie pracovnej doby nie je vhodné pre každý biznis. Napríklad pre spoločnosti, ktoré poskytujú svoje služby 7 dní v týždni a 12 hodín denne, ako je aj AAA AUTO, by to znamenalo prijatie značného počtu nových zamestnancov a tým aj značné zvýšenie nákladov. Je to skôr úprava vhodná viac pre firmy, ktoré nemusia zaisťovať takto dlhé prevádzkové smeny.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr nie
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
skôr áno
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
neviem / nevyjadrujem sa / iné Tento vysledok sa da ocakavat u monoho pracovnych pozicii nezavislych od toku hovorov, objednavok alebo pracovneho pasu. Clovek je tvor rozumny a ak vie co ho caka dnes tak vie si usporiadt praca aby to urobil rychljsie a dkoca aj lepsie. Neplati to vo vyrobe, call centrach, a mnohych dalsich prevadzakvh, kde su zmeny a ukolova praca. zamstenaca.
Tento vysledok sa da ocakavat u monoho pracovnych pozicii nezavislych od toku hovorov, objednavok alebo pracovneho pasu. Clovek je tvor rozumny a ak vie co ho caka dnes tak vie si usporiadt praca aby to urobil rychljsie a dkoca aj lepsie. Neplati to vo vyrobe, call centrach, a mnohych dalsich prevadzakvh, kde su zmeny a ukolova praca. zamstenaca.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr nie
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr nie
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr nie
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
skôr nie Efektivitu a produktívnosť zamestnancov zvýšia úplne iné parametre, a to: pripravenosť na zmeny, ochota zdokonalovať sa, analytické myslenie a samostatné rozhodovanie, zodpovednosť a loajálnosť k firme ako aj prítomnosť motivačných faktorov na pracovisku (*). OKrem toho si myslím, že výkonní manažéri po 50tke majú nielen dostatok skúseností na rozdávanie ale aj nárok na rozumný pracovný čas okolo 30-35 hodín týždenne. Potom je možné od nich očakávať max výkon.
Efektivitu a produktívnosť zamestnancov zvýšia úplne iné parametre, a to: pripravenosť na zmeny, ochota zdokonalovať sa, analytické myslenie a samostatné rozhodovanie, zodpovednosť a loajálnosť k firme ako aj prítomnosť motivačných faktorov na pracovisku (*). OKrem toho si myslím, že výkonní manažéri po 50tke majú nielen dostatok skúseností na rozdávanie ale aj nárok na rozumný pracovný čas okolo 30-35 hodín týždenne. Potom je možné od nich očakávať max výkon.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
skôr áno
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
skôr áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr nie Efekty takýchto zmien bývajú len krátkodobé, v dlhodobom meradle sa produktivita nezmení.
Efekty takýchto zmien bývajú len krátkodobé, v dlhodobom meradle sa produktivita nezmení.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr nie Nedá sa to paušalizovať, u niekoho to pomôže zvýšiť, u niekoho nie. Čo je škodlivé, je plošná regulácia pracovného času.
Nedá sa to paušalizovať, u niekoho to pomôže zvýšiť, u niekoho nie. Čo je škodlivé, je plošná regulácia pracovného času.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
rozhodne nie Kto v praci nie je spravne vedeny, nebude efektivne pracovat ani hodinu. Treba sa zamerat nad kooperaciou vedenia a zamestnancov a rozvijat nadsenie a zmysel pre pracu, nech je akakolvek nepopularna.
Kto v praci nie je spravne vedeny, nebude efektivne pracovat ani hodinu. Treba sa zamerat nad kooperaciou vedenia a zamestnancov a rozvijat nadsenie a zmysel pre pracu, nech je akakolvek nepopularna.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne nie Jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje prácu zamestnancov (okrem pracovného prostredia a klímy vo firme) je pohyblivá časť mzdy závislá na ekonomických výsledkoch. Aj pevná zložka mzdy (základný plat) má motivujúci účinok tak najviac 3 mesiace. Potom to zamestnanec považuje za samozrejmé a očakáva ďalšie zvýšenie. Za dobrý považujeme stav, keď pohyblivá zložka tvorí 30-50% u "R"-pracovníkov a 50-100% u "THP" zo základnej mzdy.
Jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje prácu zamestnancov (okrem pracovného prostredia a klímy vo firme) je pohyblivá časť mzdy závislá na ekonomických výsledkoch. Aj pevná zložka mzdy (základný plat) má motivujúci účinok tak najviac 3 mesiace. Potom to zamestnanec považuje za samozrejmé a očakáva ďalšie zvýšenie. Za dobrý považujeme stav, keď pohyblivá zložka tvorí 30-50% u "R"-pracovníkov a 50-100% u "THP" zo základnej mzdy.
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
skôr nie
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
skôr nie Jedine si viem predstaviť pri administratívnych pracovníkoch skrátiť pracovný čas v piatok, zaviesť pohyblivý pracovný čas, ale dodržať fond pracovnej doby a kontrolu plnenia cieľov.
Jedine si viem predstaviť pri administratívnych pracovníkoch skrátiť pracovný čas v piatok, zaviesť pohyblivý pracovný čas, ale dodržať fond pracovnej doby a kontrolu plnenia cieľov.
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
skôr nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Rozhodne si to nemyslím. Naopak množstvo kúskovaní dňa by mohlo znamenať stratu koncentrácie na problém a riešenie pracovných záležitosti. Myslím, že delenie pracovného dňa na tretiny, kde tretinu spíme, tretinu pracujeme a tretinu máme pre svoje súkromie je v súčasnej dobe optimálne.
Rozhodne si to nemyslím. Naopak množstvo kúskovaní dňa by mohlo znamenať stratu koncentrácie na problém a riešenie pracovných záležitosti. Myslím, že delenie pracovného dňa na tretiny, kde tretinu spíme, tretinu pracujeme a tretinu máme pre svoje súkromie je v súčasnej dobe optimálne.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
skôr nie Zvyšovanie efektivity a produktívnosti ľudí súvisí viac s optimalizáciou procesov a inováciami technológií ako so samotným pracovným časom. Jeho dĺžka je však silný sociálny fenomén a akákoľvek zmena by mala priniesť najmä zvýšenie kvality života ako takého.
Zvyšovanie efektivity a produktívnosti ľudí súvisí viac s optimalizáciou procesov a inováciami technológií ako so samotným pracovným časom. Jeho dĺžka je však silný sociálny fenomén a akákoľvek zmena by mala priniesť najmä zvýšenie kvality života ako takého.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
rozhodne áno
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
skôr áno
Barnáš Miroslav Barnáš
CEO Czech republic & Slovakia JLL
JLL
skôr nie
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Produktivita zamestnancov nezavisí od dĺžky pracovného času, ale od ich motivácie.
Produktivita zamestnancov nezavisí od dĺžky pracovného času, ale od ich motivácie.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne nie Efektivitu mozno ano, produktivitu urcite nie. Som vsak presvedceny, ze aj efektivita by sa zvysila len na ponerne kratky cas. Ludia by sa rychlo vratili k povodnemu pracovnemu tempu, ktore je nezavisle od dlzky pracovneho casu.
Efektivitu mozno ano, produktivitu urcite nie. Som vsak presvedceny, ze aj efektivita by sa zvysila len na ponerne kratky cas. Ludia by sa rychlo vratili k povodnemu pracovnemu tempu, ktore je nezavisle od dlzky pracovneho casu.
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
skôr áno V krátkodobom horizonte skôr áno, neskôr sila zvyku umožní zabudnúť na pozitívnu zmenu a vrátiť sa čiastočne k predchádzajúcemu pracovnému tempu.
V krátkodobom horizonte skôr áno, neskôr sila zvyku umožní zabudnúť na pozitívnu zmenu a vrátiť sa čiastočne k predchádzajúcemu pracovnému tempu.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
rozhodne nie Efektivita prace je dana jednak sposobilostami zamestnanca a ma druhej strane shconpstou manazmetnu zabezpecovat, monitorovat, ze praca sa vykonava efektivne a vstupovat do procesu, kde sa praca nevykonava dostatocne efektivne.
Efektivita prace je dana jednak sposobilostami zamestnanca a ma druhej strane shconpstou manazmetnu zabezpecovat, monitorovat, ze praca sa vykonava efektivne a vstupovat do procesu, kde sa praca nevykonava dostatocne efektivne.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Výskumy to potvrdzujú. Otázka je, či takto získaná vyššia efektivita je aj udržateľná.
Výskumy to potvrdzujú. Otázka je, či takto získaná vyššia efektivita je aj udržateľná.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne nie
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne nie
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
skôr áno Skôr áno, ale v tejto dobe, keď už takmer všade pociťujeme nedostatok pracovníkov, by to asi nebolo šťastným riešením..
Skôr áno, ale v tejto dobe, keď už takmer všade pociťujeme nedostatok pracovníkov, by to asi nebolo šťastným riešením..
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr nie
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie Samotné skrátenie pracovného času by minimálne v tvorivých povolaniach pravdepodobne produktivitu nezvýšilo. Vo výrobnej sfére to úplne posúdiť neviem, ale skôr si myslím, že nie - minimálne nie bez kompletného prispôsobenia všetkých procesov, počínajúc dopravou do práce a z práce a zmenou organizácie výroby....
Samotné skrátenie pracovného času by minimálne v tvorivých povolaniach pravdepodobne produktivitu nezvýšilo. Vo výrobnej sfére to úplne posúdiť neviem, ale skôr si myslím, že nie - minimálne nie bez kompletného prispôsobenia všetkých procesov, počínajúc dopravou do práce a z práce a zmenou organizácie výroby....
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr nie
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr nie ... ale ani neznizilo.
... ale ani neznizilo.
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
skôr nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr nie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr nie
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
rozhodne nie
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
rozhodne nie A právě naopak by ještě zhoršilo už tak nízkou produktivitu a efektivnost v porovnání s konkurenčním prostředím okolních států Evropy a potažmo i celého světa. Bude trvat asi ještě několik generací než lidé na Slovensku přijdou na to že práce není skutečně ta nejhorší věc na to jak si vydělat pro sebe a své blízké zdroje pro uspokojení svých potřeb...
A právě naopak by ještě zhoršilo už tak nízkou produktivitu a efektivnost v porovnání s konkurenčním prostředím okolních států Evropy a potažmo i celého světa. Bude trvat asi ještě několik generací než lidé na Slovensku přijdou na to že práce není skutečně ta nejhorší věc na to jak si vydělat pro sebe a své blízké zdroje pro uspokojení svých potřeb...
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
skôr áno
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
rozhodne nie Skrátenie by okamžite znížilo produktívnosť, napriek tomu, že u časti zamestnancov by prechodne určite viedlo k určitému zvýšeniu efektívnosti. Aj toto zvýšenie by však bolo len dočasné, ak by skrátenie pracovného času bolo plošné, pretože benchmarking by bol možný len oproti tomu čo bolo "predtým" a kratší pracovný čas by sa veľmi rýchlo stal normou, ktorá sa začne podliezať.
Skrátenie by okamžite znížilo produktívnosť, napriek tomu, že u časti zamestnancov by prechodne určite viedlo k určitému zvýšeniu efektívnosti. Aj toto zvýšenie by však bolo len dočasné, ak by skrátenie pracovného času bolo plošné, pretože benchmarking by bol možný len oproti tomu čo bolo "predtým" a kratší pracovný čas by sa veľmi rýchlo stal normou, ktorá sa začne podliezať.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno Dávno hovorím, že treba vymeniť víkend za pracovný týždeň a pracovať len 2 dni v týždni a 5 mať voľno. Len neviem, či by učitelia potom vôbec prežili z tých 2/5 platu...
Dávno hovorím, že treba vymeniť víkend za pracovný týždeň a pracovať len 2 dni v týždni a 5 mať voľno. Len neviem, či by učitelia potom vôbec prežili z tých 2/5 platu...
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
skôr nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
skôr áno To závisí od viacerých okolností, ale teoreticky skôr áno. Podľa aktuálnych dát OECD sme na tom najlepšie spomedzi krajín Vyšehradskej skupiny - priemerne skutočne odpracovaný týždenný pracovný čas na hlavu je 33,9 hodín, čo je najmenej.
To závisí od viacerých okolností, ale teoreticky skôr áno. Podľa aktuálnych dát OECD sme na tom najlepšie spomedzi krajín Vyšehradskej skupiny - priemerne skutočne odpracovaný týždenný pracovný čas na hlavu je 33,9 hodín, čo je najmenej.
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr nie
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr nie Myslím, že súčasný pracovný čas je celkom adekvátny. Cesty k zvýšeniu efektivity a produktívnosti vedú skôr k nasadzovaniu nových pracovných postupov, technológií a posilňovania motivácie, kolektívnej spolupráce a orientácie na výsledok. Súčasný pracovný čas je aj tak pre mnohých vedúcich a riadiacich pracovníkov len formálny a pre plnenie úloh často pracujú oveľa dlhšie.
Myslím, že súčasný pracovný čas je celkom adekvátny. Cesty k zvýšeniu efektivity a produktívnosti vedú skôr k nasadzovaniu nových pracovných postupov, technológií a posilňovania motivácie, kolektívnej spolupráce a orientácie na výsledok. Súčasný pracovný čas je aj tak pre mnohých vedúcich a riadiacich pracovníkov len formálny a pre plnenie úloh často pracujú oveľa dlhšie.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr nie
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr nie Pri produkčných procesoch priamo vo výrobe, je pri začatí práce potrebný tzv. prípravný čas Ten je potrebný vždy pri začatí každej novej zmeny.Pri skrátení pracovného času sa zväčšuje podiel prípravného času na jednu smenu, čo pri rovnakom pracovnom tempe znamená menej produktov za jednu pracovnú smenu. Svoju rolu tu ale môže zohrať aj menšia únava pri kratšej pracovnej dobe. Iná je situácia napr. pri práci na počítačoch.
Pri produkčných procesoch priamo vo výrobe, je pri začatí práce potrebný tzv. prípravný čas Ten je potrebný vždy pri začatí každej novej zmeny.Pri skrátení pracovného času sa zväčšuje podiel prípravného času na jednu smenu, čo pri rovnakom pracovnom tempe znamená menej produktov za jednu pracovnú smenu. Svoju rolu tu ale môže zohrať aj menšia únava pri kratšej pracovnej dobe. Iná je situácia napr. pri práci na počítačoch.
Čorejová Tatiana Čorejová
rektor
Žilinská univerzita v Žiline
rozhodne nie
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr nie Produktivita je o vnitřním nastavení každého z nás, ne o délce pracovní doby.
Produktivita je o vnitřním nastavení každého z nás, ne o délce pracovní doby.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne nie Nemám pocit, že by sa Francúzsko od zavedenia 35-hodinového pracovného času niekam pozitívne posunulo... Alebo žeby dvojdňový pracovný týžden vytiahol Venezuelu z jej problémov.
Nemám pocit, že by sa Francúzsko od zavedenia 35-hodinového pracovného času niekam pozitívne posunulo... Alebo žeby dvojdňový pracovný týžden vytiahol Venezuelu z jej problémov.
Hegedűš Tomáš Hegedűš
výkonný riaditeľ
CBRE Slovensko
rozhodne nie Myslím si, že zamestnanci na Slovensku majú dostatočne dlhý čas na oddych a regeneráciu. 25, či 30 dní dovolenky, ďalších 15 voľných dní v podobe oficiálnych sviatkov, víkendy a rôzne ďalšie benefity napríklad tzv. sick days sú viac než dosť. Keď to porovnáme napr. s USA, kde ľudia trávia v práci podstatne dlhší čas, Slováci sú na tom veľmi dobre. Skrátenie pracovného času by pribrzdilo rozvoj našej ekonomiky a znevýhodnilo by Slovensko oproti ostatným krajinám.
Myslím si, že zamestnanci na Slovensku majú dostatočne dlhý čas na oddych a regeneráciu. 25, či 30 dní dovolenky, ďalších 15 voľných dní v podobe oficiálnych sviatkov, víkendy a rôzne ďalšie benefity napríklad tzv. sick days sú viac než dosť. Keď to porovnáme napr. s USA, kde ľudia trávia v práci podstatne dlhší čas, Slováci sú na tom veľmi dobre. Skrátenie pracovného času by pribrzdilo rozvoj našej ekonomiky a znevýhodnilo by Slovensko oproti ostatným krajinám.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne nie Podľa našich skúseností vyššiu efektivitu či produktivitu zamestnancov dosiahne firma vtedy, keď sa zamestnanci stotožnia s jej víziou a keď sa jej vedeniu podarí vhodne zvolenými prostriedkami ich dobre motivovať. Skrátenie pracovného času nie je v tomto smere riešením, obávam sa, že ak by sme ho spojili s tlakom na vyššiu efektivitu, dosiahli by sme skôr opačný efekt a zamestnanci by mohli byť veľmi rýchlo demotivovaní.
Podľa našich skúseností vyššiu efektivitu či produktivitu zamestnancov dosiahne firma vtedy, keď sa zamestnanci stotožnia s jej víziou a keď sa jej vedeniu podarí vhodne zvolenými prostriedkami ich dobre motivovať. Skrátenie pracovného času nie je v tomto smere riešením, obávam sa, že ak by sme ho spojili s tlakom na vyššiu efektivitu, dosiahli by sme skôr opačný efekt a zamestnanci by mohli byť veľmi rýchlo demotivovaní.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nemyslím, si že to zaberie všade, ale je pravdou, že niekedy sa veci naťahujú zbytočne.
Nemyslím, si že to zaberie všade, ale je pravdou, že niekedy sa veci naťahujú zbytočne.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní