Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že je v dnešnej situácii správne ponúkať novým zamestnancom lepšie podmienky ako doterajším? Vo Volkswagene sa pracovníkom s niekoľkoročnou praxou nepáči, že vedenie podniku dáva novým zamestnancom také výhody, aké ich starší kolegovia nemajú. Odbory už v polovici septembra ohlásili oficiálny dvojhodinový protest.

  1. rozhodne áno 5 %
  2. skôr áno 14 %
  3. skôr nie 40 %
  4. rozhodne nie 32 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 9 %


Uzávierka hlasovania: 12.09.2016. Počet respondentov: 109.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
skôr nie
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
rozhodne nie Chápem, že je ťažké získať dobrého zamestnanca, ale udržať si kvalitný personál je tiež veľmi náročné a dôležité. A takéto marketingové ťahy by mohli spôsobiť skôr migráciu ako stabilitu.
Chápem, že je ťažké získať dobrého zamestnanca, ale udržať si kvalitný personál je tiež veľmi náročné a dôležité. A takéto marketingové ťahy by mohli spôsobiť skôr migráciu ako stabilitu.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Podlesná Anna Podlesná
Managing Director
A&D Global Business Relations
skôr nie
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nadnárodná firma v rámci uplatňovania svojej personálnej stratégie na trhu by mala disponovať vyváženou politikou odmeňovania v rámci fair prístupu ku všetkým zamestnancom. Súčasná situácia môže byť výsledkom nedostatočnej komunikácie ...
Nadnárodná firma v rámci uplatňovania svojej personálnej stratégie na trhu by mala disponovať vyváženou politikou odmeňovania v rámci fair prístupu ku všetkým zamestnancom. Súčasná situácia môže byť výsledkom nedostatočnej komunikácie ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr nie
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Funguje to ako pri mobilných operátoch, čí viac prestupov, tým výhodnejšie podmienky. Úplne logicky by mali skôr odmeňovať lojalitu a spoľahlivosť, nie opačne, ľudí, ktorí pre firmu ešte nič neurobili.
Funguje to ako pri mobilných operátoch, čí viac prestupov, tým výhodnejšie podmienky. Úplne logicky by mali skôr odmeňovať lojalitu a spoľahlivosť, nie opačne, ľudí, ktorí pre firmu ešte nič neurobili.
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr áno A vie niekto nejake ine riesenie, ked za sucasnej situacie na trhu prace potrebujete zvysovat pocet operatorov aj v takych lokalitach ako je Bratislava? My ako firma mame tie site problemy, ked potrebujeme prijat 100 ludi. Zial uplatnenie takychto postupov je nevyhnutne v dosledku toho, ze tato, ale do urcitej miery aj ostane vlady nastavili: * vzdelavaci system tak, ze vychovava ludi s nepotrebnymi odbornostami, nedostatocnymi pracovnymi navykmi o zaujme pre pracu vo vyrobe ani nehovoriac. * socialny system tak, ze umoznuje podvadzat a dlhodobo prezivat aj darebakom a spekulantom. * podnikatelske prostredie tak, ze poctivym a zodpovednym podnikatelom su hadzane rozne zakerne polena uradnikov s podporou odborov pod nohy, pricom ti nepoctivi si veselo parazituju na nasich daniach a fondoch a ziju beztrestne ako prasce v zite. * celospolocenske prostredie tak, ze tu uz nikto nikomu nveri, poctiva praca a etika v praci i zivote nie je spolocensky cenena a odmenovana, lojalita k praci a zamestnavatelovi je najma u mladych ludi minimalna. V dosledku toho vsetkeho na trhu prace nie su nezamestnani, ale iba dve skupiny a to ti, ktori su nezamestnatelni a ti, ktorim sa robit nechce a ani robit nebudu. Takze vysledkom vsetkych tychto okolnosti je, ze ti zamestnavatelia, ktori budu potrebovat rast, si budu navzajom kanibalizovat zamestnacov primarne mzdami a inymi benefitmi, co zakonite povedie k rastu nakladov a znizovaniu konkurencieschopnosti. Toto nie je dobry signal pre buducnost a to tym skor, ze systemove zmeny od sucasnych politikov ocakavat nemozeme a ak aj niekedy pridu, tak sa neprejavia okamzite, ale az po dost dlhom case.
A vie niekto nejake ine riesenie, ked za sucasnej situacie na trhu prace potrebujete zvysovat pocet operatorov aj v takych lokalitach ako je Bratislava? My ako firma mame tie site problemy, ked potrebujeme prijat 100 ludi. Zial uplatnenie takychto postupov je nevyhnutne v dosledku toho, ze tato, ale do urcitej miery aj ostane vlady nastavili: * vzdelavaci system tak, ze vychovava ludi s nepotrebnymi odbornostami, nedostatocnymi pracovnymi navykmi o zaujme pre pracu vo vyrobe ani nehovoriac. * socialny system tak, ze umoznuje podvadzat a dlhodobo prezivat aj darebakom a spekulantom. * podnikatelske prostredie tak, ze poctivym a zodpovednym podnikatelom su hadzane rozne zakerne polena uradnikov s podporou odborov pod nohy, pricom ti nepoctivi si veselo parazituju na nasich daniach a fondoch a ziju beztrestne ako prasce v zite. * celospolocenske prostredie tak, ze tu uz nikto nikomu nveri, poctiva praca a etika v praci i zivote nie je spolocensky cenena a odmenovana, lojalita k praci a zamestnavatelovi je najma u mladych ludi minimalna. V dosledku toho vsetkeho na trhu prace nie su nezamestnani, ale iba dve skupiny a to ti, ktori su nezamestnatelni a ti, ktorim sa robit nechce a ani robit nebudu. Takze vysledkom vsetkych tychto okolnosti je, ze ti zamestnavatelia, ktori budu potrebovat rast, si budu navzajom kanibalizovat zamestnacov primarne mzdami a inymi benefitmi, co zakonite povedie k rastu nakladov a znizovaniu konkurencieschopnosti. Toto nie je dobry signal pre buducnost a to tym skor, ze systemove zmeny od sucasnych politikov ocakavat nemozeme a ak aj niekedy pridu, tak sa neprejavia okamzite, ale az po dost dlhom case.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Je to logický dopad základného trhového princípu: čoho je nedostatok, to rastie na cene. Navyše vo väčšine odvetví je to skôr dopyt po nových zručnostiach, než len snaha získať väčší počet už existujúcich zamestnancov.
Je to logický dopad základného trhového princípu: čoho je nedostatok, to rastie na cene. Navyše vo väčšine odvetví je to skôr dopyt po nových zručnostiach, než len snaha získať väčší počet už existujúcich zamestnancov.
Kevický Florián Kevický
výkonný riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
rozhodne áno Bohuzial inak to nejde. Ak to podnik nespravi, moze sa stat, ze 'zajtra' budu bez prace aj ti starsi, skusenejsi kolegovia. Plati to obzvlast pre spolocnosti, ktore podnikaju na Slovensku aj/hlavne z dovodu lacnej pracovnej sili. Podnikam v IT businesse a stretavam sa s tym casto. Motivaciu starsich a skusenejsich kolegov treba tvorit vhodnym a progresivnim sposobom odmenovania. Premie postavene na merani kvality, objemu ci narocnosti prace, tak aby spolu s tarifnou mzdou spravne definovali cenu pracovnika.
Bohuzial inak to nejde. Ak to podnik nespravi, moze sa stat, ze 'zajtra' budu bez prace aj ti starsi, skusenejsi kolegovia. Plati to obzvlast pre spolocnosti, ktore podnikaju na Slovensku aj/hlavne z dovodu lacnej pracovnej sili. Podnikam v IT businesse a stretavam sa s tym casto. Motivaciu starsich a skusenejsich kolegov treba tvorit vhodnym a progresivnim sposobom odmenovania. Premie postavene na merani kvality, objemu ci narocnosti prace, tak aby spolu s tarifnou mzdou spravne definovali cenu pracovnika.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Dĺžka pracovného pomeru nemusí byť kritériom hodnotenia.
Dĺžka pracovného pomeru nemusí byť kritériom hodnotenia.
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
skôr nie Je pravda, ze dnes su rokovania o mzde a zamestnaneckych vyhodach skor zalezitostou individualnych rokovani so zamestnancom a casto su doverne, ale pokial ide o celozamestnanecke vyhody, malo by byt transparentne ako sa k nim zamestnanec moze dostat (pozicia, mimoriadny vykon, atd.) a rozhodne by nemali byt rozne pre starych a novych zamestnancov.
Je pravda, ze dnes su rokovania o mzde a zamestnaneckych vyhodach skor zalezitostou individualnych rokovani so zamestnancom a casto su doverne, ale pokial ide o celozamestnanecke vyhody, malo by byt transparentne ako sa k nim zamestnanec moze dostat (pozicia, mimoriadny vykon, atd.) a rozhodne by nemali byt rozne pre starych a novych zamestnancov.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie Zvyhodnenie novych zamestnancov vyvola demotivaciu,zavist a socialne napatie vo firme.Je to natlak hlavne na vekovu hranicu+50 u ktorej sa vychadza z tazsej moznosti uplatnenia na trhu prace.
Zvyhodnenie novych zamestnancov vyvola demotivaciu,zavist a socialne napatie vo firme.Je to natlak hlavne na vekovu hranicu+50 u ktorej sa vychadza z tazsej moznosti uplatnenia na trhu prace.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr nie
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
rozhodne nie
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nechal by som to na Volkswagen a hladal zmysluplnejsie otazky
Nechal by som to na Volkswagen a hladal zmysluplnejsie otazky
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
rozhodne nie Výhody by mali byť podľa môjho názoru podľa zásluh, prínosu zamestnancov, sociálne, vernostné a ďalšie takéhoto charakteru a paušálne pre všetkých zamestnancov bez rozdielu. Zvýhodňovať novo nastúpených, alebo bez zásluh môže spôsobovať napätie medzi zamestnancami a to asi žiaden zamestnávateľ nechce.
Výhody by mali byť podľa môjho názoru podľa zásluh, prínosu zamestnancov, sociálne, vernostné a ďalšie takéhoto charakteru a paušálne pre všetkých zamestnancov bez rozdielu. Zvýhodňovať novo nastúpených, alebo bez zásluh môže spôsobovať napätie medzi zamestnancami a to asi žiaden zamestnávateľ nechce.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nepoznám detaily z VW. V princípe odmeňovanie formou mzdy by sa malo odvíjať od schopností a výkonnosti pracovníka a nie od veku , alebo dľžky zamestnania vo firme. U pracovníkov na rovnakej pozícii, s rovnakým popisom práce a s rovnakou výkonnosťou by sa odmeňovanie malo líšiť iba minimálne. Ostatné zamestnanecké výhody a benefity sú väčšinou definované v Kolektívnej zmluve. Samozrejme, s rozvojom priemyslu a technologií vznikajú firmám potreby vytvorenia nových pozícií so špecifickými požiadavkami a tam to môže byť otázka ponuky a dopytu na trhu práce.
Nepoznám detaily z VW. V princípe odmeňovanie formou mzdy by sa malo odvíjať od schopností a výkonnosti pracovníka a nie od veku , alebo dľžky zamestnania vo firme. U pracovníkov na rovnakej pozícii, s rovnakým popisom práce a s rovnakou výkonnosťou by sa odmeňovanie malo líšiť iba minimálne. Ostatné zamestnanecké výhody a benefity sú väčšinou definované v Kolektívnej zmluve. Samozrejme, s rozvojom priemyslu a technologií vznikajú firmám potreby vytvorenia nových pozícií so špecifickými požiadavkami a tam to môže byť otázka ponuky a dopytu na trhu práce.
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr nie V prípade, že ide o jednorazové príspevky pri nábore, tak je to zdôvodniteľné a aj akceptovateľné.
V prípade, že ide o jednorazové príspevky pri nábore, tak je to zdôvodniteľné a aj akceptovateľné.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie Myslím, že to je odveká zamestnávateľská dilema. Často na prilákanie nového človeka sľúbite niečo, čo by ste sľúbili aj starším kolegom, ak by boli noví. Paradoxom dnešnej doby je to, že ľudia, ktorí stratia prácu, si len ťažko hľadajú novú, ale súčasne ak potrebujete nového zamestnanca, nemôžete nikoho zohnať. Kto vymyslí spravodlivý systém, bude nominovaný na Nobelovu cenu za ekonómiu aj mier naraz.
Myslím, že to je odveká zamestnávateľská dilema. Často na prilákanie nového človeka sľúbite niečo, čo by ste sľúbili aj starším kolegom, ak by boli noví. Paradoxom dnešnej doby je to, že ľudia, ktorí stratia prácu, si len ťažko hľadajú novú, ale súčasne ak potrebujete nového zamestnanca, nemôžete nikoho zohnať. Kto vymyslí spravodlivý systém, bude nominovaný na Nobelovu cenu za ekonómiu aj mier naraz.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne nie Nový zamestnanec s chuťou pracovať je určite v dnešnej dobe vzácnosť, ale "starý" je predsa len cennejší. Je to zabehnutý, zaškolený človek s jasným a profilovaným postojom k firme a povinnostiam.
Nový zamestnanec s chuťou pracovať je určite v dnešnej dobe vzácnosť, ale "starý" je predsa len cennejší. Je to zabehnutý, zaškolený človek s jasným a profilovaným postojom k firme a povinnostiam.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Správne to nie je, ale realita je iná. HR manažéri iba kopírujú napríklad mobilných operátorov, ktorí po viac než 100 percentnej penetrácii trhu taktiež zvýhodňovali nových klientov pred starými. Nech nás neklame 9 percentná nezamestnanosť, pretože podľa mňa sú z nej skutočne zamestnateľné maximálne dve percentá.
Správne to nie je, ale realita je iná. HR manažéri iba kopírujú napríklad mobilných operátorov, ktorí po viac než 100 percentnej penetrácii trhu taktiež zvýhodňovali nových klientov pred starými. Nech nás neklame 9 percentná nezamestnanosť, pretože podľa mňa sú z nej skutočne zamestnateľné maximálne dve percentá.
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
rozhodne nie
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
rozhodne nie
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
skôr áno správne to nie je dne, nebude to zajtra a nebolo to nikdy. no bohužiaľ situácia je taká, že zamestnávateľovi iné ako mzdové zvýhodnenie nových pracovníkov nezostáva. Inak by novú pracovnú silu nenašiel. je to bežná prax každého zamestnávateľa, ktorý ´potrebuje obsadiť pracovné miesta. Źamestnávateľ sa stáva rukojemníkom i v iných oblastiach zamestnávania ako je iba výška mzdového ohodnotenia! je to veľmi smutná a zlá situácia!!!
správne to nie je dne, nebude to zajtra a nebolo to nikdy. no bohužiaľ situácia je taká, že zamestnávateľovi iné ako mzdové zvýhodnenie nových pracovníkov nezostáva. Inak by novú pracovnú silu nenašiel. je to bežná prax každého zamestnávateľa, ktorý ´potrebuje obsadiť pracovné miesta. Źamestnávateľ sa stáva rukojemníkom i v iných oblastiach zamestnávania ako je iba výška mzdového ohodnotenia! je to veľmi smutná a zlá situácia!!!
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr nie
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
neviem / nevyjadrujem sa / iné Podmienky na trhu prace su najhorsie za poslednych par rokov a snaha preplatit novych pracovnikov je pochopitelna a casto vyuzivana oboma stranami - firmami aj kandidatmi. Na druhej strane HR oddelenia maju mat plan aj pre lojalnych pracovnikov, lebo dobre fungujuci lojalny zamestanec si zasluzi firemnu pozornost a ocenenie.
Podmienky na trhu prace su najhorsie za poslednych par rokov a snaha preplatit novych pracovnikov je pochopitelna a casto vyuzivana oboma stranami - firmami aj kandidatmi. Na druhej strane HR oddelenia maju mat plan aj pre lojalnych pracovnikov, lebo dobre fungujuci lojalny zamestanec si zasluzi firemnu pozornost a ocenenie.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr nie Vo všeobecnosti je potrebné nastaviť rovnaké podmienky pre nových aj starších. Rozdiely je možno robiť na strednej a vrcholovej úrovni manažmentu. Dnes je veľmi ťažké nájsť vhodného zamestnanca a preto mierne ústupky, ktoré vytvoria vnútornú pohodu pre zamestnanca, je dobré akceptovať. Dôležité je aká je momentálna ponuka na trhu práce práve v čase konania výberu a ako rýchlo potrebuje zamestnávateľ obsadiť pracovné miesto.
Vo všeobecnosti je potrebné nastaviť rovnaké podmienky pre nových aj starších. Rozdiely je možno robiť na strednej a vrcholovej úrovni manažmentu. Dnes je veľmi ťažké nájsť vhodného zamestnanca a preto mierne ústupky, ktoré vytvoria vnútornú pohodu pre zamestnanca, je dobré akceptovať. Dôležité je aká je momentálna ponuka na trhu práce práve v čase konania výberu a ako rýchlo potrebuje zamestnávateľ obsadiť pracovné miesto.
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
rozhodne nie
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Je to samozrejme nespravodlivé že zamestnanec čo ešte vo firme nič neodrobil má lepšie podmienky ako ten, čo tam odrobil x rokov. Ale takto na hlavu postavená logika sa používa aj inde. Napr. aj banka novým klientom dá lepšie podmienky ako dlhoročným.
Je to samozrejme nespravodlivé že zamestnanec čo ešte vo firme nič neodrobil má lepšie podmienky ako ten, čo tam odrobil x rokov. Ale takto na hlavu postavená logika sa používa aj inde. Napr. aj banka novým klientom dá lepšie podmienky ako dlhoročným.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
skôr áno To za akých podmienok sa dnes dajú nájsť vhodní zamestnanci určuje trh práce, nie princíp seniority. Ten len čiastočne ovplyvňuje podmienky.
To za akých podmienok sa dnes dajú nájsť vhodní zamestnanci určuje trh práce, nie princíp seniority. Ten len čiastočne ovplyvňuje podmienky.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
skôr áno Motivácia je kľúčovým faktorom pre úspech firmy. Krátkodobo je možné použiť extra nástroje, no dlhodobo nemožno zvýhodňovať jednu skupinu zamestnancov na úkor druhej a motivačné nástroje pre nových a doterajších zamestnancov treba postupne vyvažovať.
Motivácia je kľúčovým faktorom pre úspech firmy. Krátkodobo je možné použiť extra nástroje, no dlhodobo nemožno zvýhodňovať jednu skupinu zamestnancov na úkor druhej a motivačné nástroje pre nových a doterajších zamestnancov treba postupne vyvažovať.
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
skôr áno Je pomerne bežné, že v rôznych obdobiach môže byť motivácia ľudí zamestnať sa u určitého zamestnávateľa resp. v určitom regióne rôzna a preto je logické, že zamestnávateľ je nútený hľadať ten správny „recept“ ako získať nových zamestnancov, ktorý bude fungovať v danom období. Prostriedky motivácie, s ktorými zamestnávateľ pracuje, však musia byť zvolené tak, aby rešpektovali zásadu rovnakého zaobchádzania v oblasti pracovnoprávnych vzťahov.
Je pomerne bežné, že v rôznych obdobiach môže byť motivácia ľudí zamestnať sa u určitého zamestnávateľa resp. v určitom regióne rôzna a preto je logické, že zamestnávateľ je nútený hľadať ten správny „recept“ ako získať nových zamestnancov, ktorý bude fungovať v danom období. Prostriedky motivácie, s ktorými zamestnávateľ pracuje, však musia byť zvolené tak, aby rešpektovali zásadu rovnakého zaobchádzania v oblasti pracovnoprávnych vzťahov.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr nie
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
skôr nie Kľúčovou úlohou manažmentu je ustrážiť férové prostredie v spoločnosti, z čoho následne plynie dôvera zamestnancov voči vedeniu a jeho hodnotám. Lojalita zamestnancov voči firme je samozrejme dôležitý parameter, avšak nie jediný. Ak zamestnanci dostávajú rozdielne podmienky, nemalo by to byť na základe toho, či je niekto "nový" alebo "starý", ale malo by to zohľadňovať jeho osobné predpoklady, odbornosť, výkon, hodnotu pre firmu, a to všetko v pomere k iným zamestnancom. Ak sú tieto kritériá a podmienky transparentné a zamestnanci vedeniu v tomto smere dôverujú, výrazne to prispieva k stabilite firmy, pozitívnej atmosfére a navyše môžu v spoločnosti vznikať inovácie, ktoré ju vedia posunúť výrazne vpred.
Kľúčovou úlohou manažmentu je ustrážiť férové prostredie v spoločnosti, z čoho následne plynie dôvera zamestnancov voči vedeniu a jeho hodnotám. Lojalita zamestnancov voči firme je samozrejme dôležitý parameter, avšak nie jediný. Ak zamestnanci dostávajú rozdielne podmienky, nemalo by to byť na základe toho, či je niekto "nový" alebo "starý", ale malo by to zohľadňovať jeho osobné predpoklady, odbornosť, výkon, hodnotu pre firmu, a to všetko v pomere k iným zamestnancom. Ak sú tieto kritériá a podmienky transparentné a zamestnanci vedeniu v tomto smere dôverujú, výrazne to prispieva k stabilite firmy, pozitívnej atmosfére a navyše môžu v spoločnosti vznikať inovácie, ktoré ju vedia posunúť výrazne vpred.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr nie Po správnosti by mali byť starší a lojálni kolegovia odmeňovaní rovnako alebo aj lepšie. Ale realita je iná, všetko rozhoduje ponuka-dopyt. Keď nemáte na výber, pretože je nedostatok zamestnancov v SR, tak noví zamestnanci niekedy dostanú viac. Ak by ste zvýšili odmeňovanie všetkým, môžu náklady firmy prevýšiť výnosy a to môže byť pre firmy likvidačné. V každom prípade je to citlivá téma.
Po správnosti by mali byť starší a lojálni kolegovia odmeňovaní rovnako alebo aj lepšie. Ale realita je iná, všetko rozhoduje ponuka-dopyt. Keď nemáte na výber, pretože je nedostatok zamestnancov v SR, tak noví zamestnanci niekedy dostanú viac. Ak by ste zvýšili odmeňovanie všetkým, môžu náklady firmy prevýšiť výnosy a to môže byť pre firmy likvidačné. V každom prípade je to citlivá téma.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr nie
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne nie Je jasné, že skúsený zamestnanec je cennejší ako nováčik a zvyčajne je aj lepšie platený. Na druhej strane som si istý, že odborári by nemali posudzovať kto má lepšie podmienky a kto horšie, lebo to so zárukou neurobia objektívne.
Je jasné, že skúsený zamestnanec je cennejší ako nováčik a zvyčajne je aj lepšie platený. Na druhej strane som si istý, že odborári by nemali posudzovať kto má lepšie podmienky a kto horšie, lebo to so zárukou neurobia objektívne.
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
rozhodne nie
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne nie Plošné zvýhodňovanie zamestnancov určite z dlhodobého hľadiska nepomôže. Mzda je svojim spôsobom intímna vec medzi zamestnancom a zamestnávateľom, a tak by to a malo ostať. Nech si zamestnávateľ dohodne so zamestnancom podmienky, je to ich vec. Pokiaľ ide o iné výhody, nad rámec mzdy, tie môžu byť rozdielne pre rôzne skupiny zamestnancov, ale to či sú "noví", alebo "starí", určite nie je správnym kritériom.
Plošné zvýhodňovanie zamestnancov určite z dlhodobého hľadiska nepomôže. Mzda je svojim spôsobom intímna vec medzi zamestnancom a zamestnávateľom, a tak by to a malo ostať. Nech si zamestnávateľ dohodne so zamestnancom podmienky, je to ich vec. Pokiaľ ide o iné výhody, nad rámec mzdy, tie môžu byť rozdielne pre rôzne skupiny zamestnancov, ale to či sú "noví", alebo "starí", určite nie je správnym kritériom.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne nie Pre zamestnancov je mimoriadne dôležitý pocit, že sa k nim zamestnávateľ správa férovo, zaobchádza s nimi rovnako a ich pracovné podmienky závisia od podávaného výkonu, nie od termínu nástupu.
Pre zamestnancov je mimoriadne dôležitý pocit, že sa k nim zamestnávateľ správa férovo, zaobchádza s nimi rovnako a ich pracovné podmienky závisia od podávaného výkonu, nie od termínu nástupu.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr nie
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
skôr áno
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
skôr nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Často vás okolnosti žiaľ donútia. Ideálne by bola mať nastavený systém odmeňovania spravodlivo, aby ste sa vyhli fluktuácii, nespokojnosti zamestnancov. Avšak keď firma potrebuje súrne pritiahnuť nových zamestnancov často je prinútená " novej štuke" ponúknuť viac ako je zvykom. Nespravodlivosť a frustráciu je potrebné však čo najskôr eliminovať ohodnotením aj doterajších zamestnancov. Dobre zvládnuté pravidelné hodnotenie zamestnancov je jedným z najúčinnejších nástrojov motivovania zamestnancov a plánovanie vzájomnej spoločnej perspektívy.
Často vás okolnosti žiaľ donútia. Ideálne by bola mať nastavený systém odmeňovania spravodlivo, aby ste sa vyhli fluktuácii, nespokojnosti zamestnancov. Avšak keď firma potrebuje súrne pritiahnuť nových zamestnancov často je prinútená " novej štuke" ponúknuť viac ako je zvykom. Nespravodlivosť a frustráciu je potrebné však čo najskôr eliminovať ohodnotením aj doterajších zamestnancov. Dobre zvládnuté pravidelné hodnotenie zamestnancov je jedným z najúčinnejších nástrojov motivovania zamestnancov a plánovanie vzájomnej spoločnej perspektívy.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
neviem / nevyjadrujem sa / iné Otázka je postavená tendenčne a v celej veci ide najmä o odborársky populizmus. Dovolím si tvrdiť, že Volkswagen a podobné nadnárodné firmy majú dobre zvládnutý proces prijímania, adaptácie a kariérneho rastu zamestnancov, inak by sa po pár rokoch rozsypali. Do toho spadá i kvalita a kvantita benefitov diferencovaných podľa statusu zamestnanca.
Otázka je postavená tendenčne a v celej veci ide najmä o odborársky populizmus. Dovolím si tvrdiť, že Volkswagen a podobné nadnárodné firmy majú dobre zvládnutý proces prijímania, adaptácie a kariérneho rastu zamestnancov, inak by sa po pár rokoch rozsypali. Do toho spadá i kvalita a kvantita benefitov diferencovaných podľa statusu zamestnanca.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr nie
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr nie
Jurkovič Miroslav Jurkovič
výkonný riaditeľ
SLICPEN - Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie
skôr nie Podmienky by mali byť rovnaké pre doterajších i nových zamestnancov na rovnakych pozíciách.
Podmienky by mali byť rovnaké pre doterajších i nových zamestnancov na rovnakych pozíciách.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne nie Ak ma firma na to, aby poskytovala nejake vyhody pre svojich zamestnancov, tak by to mala poskytnut vsetkym zamestnacnom rovnako, ak tak nespravi tak sa vytvaraju dve kategorie zamestnancov.
Ak ma firma na to, aby poskytovala nejake vyhody pre svojich zamestnancov, tak by to mala poskytnut vsetkym zamestnacnom rovnako, ak tak nespravi tak sa vytvaraju dve kategorie zamestnancov.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Platy závisia od potrieb zamestnávateľov a ponuky práce. Kľudne tam môže byť nerovnováha, ak je to odraz trhu. Väčšinou sa v strednodobom horizonte sa nastaví rovnováha - nerovnakou valorizáciou platu.
Platy závisia od potrieb zamestnávateľov a ponuky práce. Kľudne tam môže byť nerovnováha, ak je to odraz trhu. Väčšinou sa v strednodobom horizonte sa nastaví rovnováha - nerovnakou valorizáciou platu.
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HBE Bratislava
rozhodne nie
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr nie Lojalita je na nezaplatenie. Rozmumiem však, že personálne oddelenia musia reflektovať ponuku. Nepodporujem však riešenie štrajkom, to už lojalita nie je.
Lojalita je na nezaplatenie. Rozmumiem však, že personálne oddelenia musia reflektovať ponuku. Nepodporujem však riešenie štrajkom, to už lojalita nie je.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
rozhodne nie
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne nie
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
skôr áno Už sú preč tie doby, keď sme mali všetci "rovnaké" mzdové podmienky. A aj tie doby, keď odborári rozhodovali. Múdra firma si však uvedomí, že je lacnejšie si udržať dobrých pracovníkov ako stále naberať nových. Pre získanie nových zamestnancov môžu byť rôzne dôvody a pohnútky, aj stratégie.
Už sú preč tie doby, keď sme mali všetci "rovnaké" mzdové podmienky. A aj tie doby, keď odborári rozhodovali. Múdra firma si však uvedomí, že je lacnejšie si udržať dobrých pracovníkov ako stále naberať nových. Pre získanie nových zamestnancov môžu byť rôzne dôvody a pohnútky, aj stratégie.
Brudňák Peter Brudňák
CEO
NN poisťovňa a dôchodkové spoločnosti
skôr áno Princip ,ze novacik by nemal dostat lepsie podmienky ako terajsi skuseny zamestnanec by mal teoreticky platit. Zaroven, ale v praxi vidime ,ze ak chceme kupit kvalitneho externeho cloveka ,musime mu v mnohych pripadoch dat lepsie podmienky ako terajsim internym zamestnancom na podobnych poziciach. Dolezite je ale udrzat internu platovu equitu.
Princip ,ze novacik by nemal dostat lepsie podmienky ako terajsi skuseny zamestnanec by mal teoreticky platit. Zaroven, ale v praxi vidime ,ze ak chceme kupit kvalitneho externeho cloveka ,musime mu v mnohych pripadoch dat lepsie podmienky ako terajsim internym zamestnancom na podobnych poziciach. Dolezite je ale udrzat internu platovu equitu.
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr nie Z pohľadu starých zamestnancov to iste príjemné nie je, ale pre zamestnávateľa v istých situáciách to asi je nevyhnutné.
Z pohľadu starých zamestnancov to iste príjemné nie je, ale pre zamestnávateľa v istých situáciách to asi je nevyhnutné.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr nie
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr nie
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
skôr nie Nemyslim si ze je to spravne, ale trh si to vynutil. Tato situacia mi pripomina casy kedy sa banky tiez predbiehali v hypotekarnom financovani novych klientov. Kto v tejto dobe chcel, stal sa novym klientom v inej banke a vyuzil to vo svoj prospech. Personalny trh moze zlahka kopirovat tento trend.
Nemyslim si ze je to spravne, ale trh si to vynutil. Tato situacia mi pripomina casy kedy sa banky tiez predbiehali v hypotekarnom financovani novych klientov. Kto v tejto dobe chcel, stal sa novym klientom v inej banke a vyuzil to vo svoj prospech. Personalny trh moze zlahka kopirovat tento trend.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie Rozumiem tomu, ze ked je zlozite najst novych kvalitnych zamestnancov, ponukaju sa uchadzacom atraktivnejsie podmienky, co moze byt vo vztahu k starsim zamestnancom nespravodlive. Ide skor o prejav pragmatizmu ako zelany stav, v kazdom pripade to lojalitu a stabilitu zamestnancov nepodporuje
Rozumiem tomu, ze ked je zlozite najst novych kvalitnych zamestnancov, ponukaju sa uchadzacom atraktivnejsie podmienky, co moze byt vo vztahu k starsim zamestnancom nespravodlive. Ide skor o prejav pragmatizmu ako zelany stav, v kazdom pripade to lojalitu a stabilitu zamestnancov nepodporuje
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr nie Rozhodnutie je v kompetencii vedenia spoločnosti, ktoré však musí zvážiť aj nespokojnosť existujúcich zamestnancov. V situácii keď dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile výrazne prevyšuje ponuku, majú následne existujúci zamestnanci väčšiu motiváciu prehodnotiť lojalitu voči svojmu zamestnávateľovi.
Rozhodnutie je v kompetencii vedenia spoločnosti, ktoré však musí zvážiť aj nespokojnosť existujúcich zamestnancov. V situácii keď dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile výrazne prevyšuje ponuku, majú následne existujúci zamestnanci väčšiu motiváciu prehodnotiť lojalitu voči svojmu zamestnávateľovi.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr nie
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
rozhodne nie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne nie
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne nie
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
skôr nie Zažil som podobné praktiky už v minulosti a viedlo to iba k negatívnemu postoju starších zamestnancov. Pokiaľ chce zamestnávateľ takýmto spôsobom odmeňovať (motivovať) nových zamestnancov, mal by adrkvátnym spôsobom odmeňovať (motivovať) aj sluzobne starších. Nová krv vo firme je vždy plus ale netreba zabúdať ani na tých vďaka ktorým majú tí noví kde pracovať.
Zažil som podobné praktiky už v minulosti a viedlo to iba k negatívnemu postoju starších zamestnancov. Pokiaľ chce zamestnávateľ takýmto spôsobom odmeňovať (motivovať) nových zamestnancov, mal by adrkvátnym spôsobom odmeňovať (motivovať) aj sluzobne starších. Nová krv vo firme je vždy plus ale netreba zabúdať ani na tých vďaka ktorým majú tí noví kde pracovať.
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Svedčí to o zúfalej situácii na trhu práce - takýto postup je nesprávny principiálne a dobrovoľne si ho žiadny rozumný zamestnávateľ nezvolí. Navyše z právneho hľadiska to bude vždy minimálne "na hrane" lebo tento postup má diskriminačný náboj.
Svedčí to o zúfalej situácii na trhu práce - takýto postup je nesprávny principiálne a dobrovoľne si ho žiadny rozumný zamestnávateľ nezvolí. Navyše z právneho hľadiska to bude vždy minimálne "na hrane" lebo tento postup má diskriminačný náboj.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
skôr nie Ale je to približne rovnako, ako keď mobilný operátor ponúka lepšie podmienky novému zákazníkovi, ako pôvodnému. Že sa to pôvodným zamestnancom nepáči, rozumiem.
Ale je to približne rovnako, ako keď mobilný operátor ponúka lepšie podmienky novému zákazníkovi, ako pôvodnému. Že sa to pôvodným zamestnancom nepáči, rozumiem.
Willmann Richard Willmann
riaditeľ
crooce.com
rozhodne nie Celkom hazard.
Celkom hazard.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
rozhodne nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne nie Odmeny a výhody by mali byť poskytované podľa zaradenia a výsledkov práce zamestnancov. Postup VW považujem za neférový pretože takýmto prístupom bude mať na porovnateľných pozíciách a výsledkoch práce rôzne odmeňovanie. Chápem problémy s náborom nových zamestnancov ale v konečnom dôsledku tento krok VW môže viesť k väčšej fluktuácii odchodom starších kolegov.
Odmeny a výhody by mali byť poskytované podľa zaradenia a výsledkov práce zamestnancov. Postup VW považujem za neférový pretože takýmto prístupom bude mať na porovnateľných pozíciách a výsledkoch práce rôzne odmeňovanie. Chápem problémy s náborom nových zamestnancov ale v konečnom dôsledku tento krok VW môže viesť k väčšej fluktuácii odchodom starších kolegov.
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Myslím, že je to lepšie v situácií, keď sa chcete doterajších zamestnancov zbaviť. Náborový príspevok alebo iné výhodnejšie podmienky pre nových zamestnancov môžu spôsobiť odchod skúsených pracovníkov a nakoniec bude potrebné aplikovať náborové náklady na výrazne väčší počet voľných miest ako bolo prvotným zámerom.
Myslím, že je to lepšie v situácií, keď sa chcete doterajších zamestnancov zbaviť. Náborový príspevok alebo iné výhodnejšie podmienky pre nových zamestnancov môžu spôsobiť odchod skúsených pracovníkov a nakoniec bude potrebné aplikovať náborové náklady na výrazne väčší počet voľných miest ako bolo prvotným zámerom.
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
skôr nie Myslím si, že aj keď tu úlohu hrá trhová situácia pri nástupe zamestnancov v minulosti a dnes, že to nie je šťastné riešenie. Zvlášť ak hovoríme o zamestnancoch na rovnakých pracovných pozíciách , s rovnakou odbornosťou a profesionálnymi kvalitami a porovnávame nástupnú mzdu a výhody v skúšobnej dobe zo mzdou a výhodami dlhoročného zamestnanca. Vo výsledku môže dôjsť k deformácii platovej štruktúry v podniku a nepokojom na pracovisku.
Myslím si, že aj keď tu úlohu hrá trhová situácia pri nástupe zamestnancov v minulosti a dnes, že to nie je šťastné riešenie. Zvlášť ak hovoríme o zamestnancoch na rovnakých pracovných pozíciách , s rovnakou odbornosťou a profesionálnymi kvalitami a porovnávame nástupnú mzdu a výhody v skúšobnej dobe zo mzdou a výhodami dlhoročného zamestnanca. Vo výsledku môže dôjsť k deformácii platovej štruktúry v podniku a nepokojom na pracovisku.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
rozhodne nie Politika benefitov a zamestnaneckých výhod by mala byť konzistentná a jednotná pre všetkých zamestnancov. Jedinou výnimkou by snáď mohol byť nástupný motivačný benefit, ale aj ten by mal byť v určitej harmónii s vernostnými benefitmi pre dlhodobo v organizácii pracujúcich zamestnancov.
Politika benefitov a zamestnaneckých výhod by mala byť konzistentná a jednotná pre všetkých zamestnancov. Jedinou výnimkou by snáď mohol byť nástupný motivačný benefit, ale aj ten by mal byť v určitej harmónii s vernostnými benefitmi pre dlhodobo v organizácii pracujúcich zamestnancov.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
rozhodne nie
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr áno Spravedlivé to možná není, ale pokud potřebujete zaměstnance, je to v některých profesích nutné díky převisu poptávky po pracovní síle. Nicméně rozumný zaměstnavatel si váží zkušených zaměstnanců - tedy se snaží jim výhody dorovnat. Tržní mechanismy fungují i v této oblasti a pokud kterákoliv ze stran nepovažuje situaci za vyváženou, má vždy možnost volby jiného partnera (tedy zaměstnavatele v tomto případě).
Spravedlivé to možná není, ale pokud potřebujete zaměstnance, je to v některých profesích nutné díky převisu poptávky po pracovní síle. Nicméně rozumný zaměstnavatel si váží zkušených zaměstnanců - tedy se snaží jim výhody dorovnat. Tržní mechanismy fungují i v této oblasti a pokud kterákoliv ze stran nepovažuje situaci za vyváženou, má vždy možnost volby jiného partnera (tedy zaměstnavatele v tomto případě).
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr nie Pri zvažovaní podmienok pre nového zamestnanca by mali byť najdôležitejšie jeho skúsenosti, kvality a z toho vychádzajúca pridaná hodnota pre nového zamestnávateľa. Faktor novosti nestačí, vyprchá veľmi rýchlo.
Pri zvažovaní podmienok pre nového zamestnanca by mali byť najdôležitejšie jeho skúsenosti, kvality a z toho vychádzajúca pridaná hodnota pre nového zamestnávateľa. Faktor novosti nestačí, vyprchá veľmi rýchlo.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
skôr nie Je nutné byť v tejto téme veľmi citlivý. Je to ako zľava v obchodoch. Ste radi, keď ju dostanete, no keď ten istý tovar spadne o mesiac ešte o polovicu, to už nikoho nepoteší.
Je nutné byť v tejto téme veľmi citlivý. Je to ako zľava v obchodoch. Ste radi, keď ju dostanete, no keď ten istý tovar spadne o mesiac ešte o polovicu, to už nikoho nepoteší.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní