Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že Slovensko si dokáže udržať talenty?

  1. rozhodne áno 2 %
  2. skôr áno 15 %
  3. skôr nie 52 %
  4. rozhodne nie 24 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 7 %


Uzávierka hlasovania: 19.09.2016. Počet respondentov: 113.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
rozhodne nie Ak by som mal mimoriadny talent, určite by som žil niekde inde ;)
Ak by som mal mimoriadny talent, určite by som žil niekde inde ;)
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
skôr áno Na Slovensku je veľa súkromných spoločností, ktoré vedia, že ak chcú byť na trhu úspešné a napredovať, musia „loviť“ talenty, získať a udržať si ich. Úspech každej firmy závisí od kvality ľudí, ktorí v nej alebo pre ňu pracujú. Takže som presvedčený, že súkromné spoločnosti si talenty vedia „nakúpiť“ a ich schopnosti aj ohodnotiť. Samozrejme, čo sa týka štátneho a verejného sektora, tam je situácia iná. Odliv mozgov je tu spôsobený nielen nižšími platmi ako v súkromnom sektore, ale aj nízkou motiváciou ľudí robiť pre štát a dosahovať výsledky. Toto by si ale žiadalo hlbšiu analýzu :) 
Na Slovensku je veľa súkromných spoločností, ktoré vedia, že ak chcú byť na trhu úspešné a napredovať, musia „loviť“ talenty, získať a udržať si ich. Úspech každej firmy závisí od kvality ľudí, ktorí v nej alebo pre ňu pracujú. Takže som presvedčený, že súkromné spoločnosti si talenty vedia „nakúpiť“ a ich schopnosti aj ohodnotiť. Samozrejme, čo sa týka štátneho a verejného sektora, tam je situácia iná. Odliv mozgov je tu spôsobený nielen nižšími platmi ako v súkromnom sektore, ale aj nízkou motiváciou ľudí robiť pre štát a dosahovať výsledky. Toto by si ale žiadalo hlbšiu analýzu :) 
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr nie Otazka udrzania talentov je velmi komplexna a zavisi hlavne na motovacii mladych ludi. Dnes je svet otvoreny a poskytuje mladym talentom siroke moznosti uplatnenia. Vo firmách vytvarame vela programov na ziskanie a udrzanie talentov a nie je to jednoduche. Mladi ludia hladaju pracu ktora ma zmysel, je dobře ohodnotena, aby zabezpečila kvalitny zivot, prostredie, ktore je podnetne, bezpecne, transparentne, a ferove. Urcte tomu nenapomahaju kauzy, ktore hybu Slovenskom a nasa politicka kultura.
Otazka udrzania talentov je velmi komplexna a zavisi hlavne na motovacii mladych ludi. Dnes je svet otvoreny a poskytuje mladym talentom siroke moznosti uplatnenia. Vo firmách vytvarame vela programov na ziskanie a udrzanie talentov a nie je to jednoduche. Mladi ludia hladaju pracu ktora ma zmysel, je dobře ohodnotena, aby zabezpečila kvalitny zivot, prostredie, ktore je podnetne, bezpecne, transparentne, a ferove. Urcte tomu nenapomahaju kauzy, ktore hybu Slovenskom a nasa politicka kultura.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
skôr nie priority mladých a podmienky, v ktorých sa chcú realizovať rozhodnú ...
priority mladých a podmienky, v ktorých sa chcú realizovať rozhodnú ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr nie
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr áno Slovensko si potrebuje udržať nielen nadaných mladých ľudí ale mladých ľudí celkovo. Ich výchovou môžeme čiastočne ovplyvniť, či budú alebo nebudú odchádzať natrvalo do zahraničia. Rodič, ktorého dieťa je úspešné v ďalekom zahraničí,je hrdý ale nie šťastný. Rovnaké pocity má krajina.
Slovensko si potrebuje udržať nielen nadaných mladých ľudí ale mladých ľudí celkovo. Ich výchovou môžeme čiastočne ovplyvniť, či budú alebo nebudú odchádzať natrvalo do zahraničia. Rodič, ktorého dieťa je úspešné v ďalekom zahraničí,je hrdý ale nie šťastný. Rovnaké pocity má krajina.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Vaculčiak Branislav Vaculčiak
konateľ
Indexpodnikatela.sk
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Slovensko si uz nedokaze udrzat ani priemernych ludi a nie este talenty.
Slovensko si uz nedokaze udrzat ani priemernych ludi a nie este talenty.
Randuška Dušan Randuška
generálny riaditeľ
MET Slovakia
rozhodne nie Situacia je kriticka.Talentovani mladi ludia odchadzaju do zahranicia na studium VS resp. za pracou.Ambicioznejsi slovenski studenti na zahranicnych VS ostavaju pracovat v zahranici.Je to aj zrkadlo urovne nasich vysokych skol a tych ktorí su zodpovední za ich manazment.Pre politikov je to budicek,ktori zvoni neprestajne uz niekolko rokov.Nepocut ho ?
Situacia je kriticka.Talentovani mladi ludia odchadzaju do zahranicia na studium VS resp. za pracou.Ambicioznejsi slovenski studenti na zahranicnych VS ostavaju pracovat v zahranici.Je to aj zrkadlo urovne nasich vysokych skol a tych ktorí su zodpovední za ich manazment.Pre politikov je to budicek,ktori zvoni neprestajne uz niekolko rokov.Nepocut ho ?
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Nejde len o talent, ale aj charakter a lásku k domovine. Verím, že mladí ľudia vedia oceniť krásy a silné stránky Slovenska.
Nejde len o talent, ale aj charakter a lásku k domovine. Verím, že mladí ľudia vedia oceniť krásy a silné stránky Slovenska.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr nie
Stejskalová Eva Stejskalová
prokurista
MicroStep, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr áno Dokáže, avšak iba v limitovanom počte odvetví (napr. antivírusy, lebečné implantáty). Podobne ako na olympiáde, ako 5 miliónova krajina nemôžeme čakať medailu z každej disciplíny.
Dokáže, avšak iba v limitovanom počte odvetví (napr. antivírusy, lebečné implantáty). Podobne ako na olympiáde, ako 5 miliónova krajina nemôžeme čakať medailu z každej disciplíny.
Dragún František Dragún
riaditeľ obchodu
Fincentrum
skôr nie
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Dnes je svet otvorený pre všetkých šikovných ľudí, každý si može vybrať, čo mu vyhovuje.
Dnes je svet otvorený pre všetkých šikovných ľudí, každý si može vybrať, čo mu vyhovuje.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie Skutocne talenty potrebuju tak vo vede,umeni a sporte koncepcnu pripravu na svoj rozvoj.K tomu treba dostatocnu financnu podporu hlavne zo strany statu a prepracovany system.Zatial stat vo velkej miere supluju mecenasi a sponzori ktori za to maju zo strany statu len zvysovanie dani a odvodov.Keby nebolo ich,tak na to nechcem ani pomysliet este v akej este vacsej krize by sa nase talenty nachadzali.Vdaka im patri vsetkym.
Skutocne talenty potrebuju tak vo vede,umeni a sporte koncepcnu pripravu na svoj rozvoj.K tomu treba dostatocnu financnu podporu hlavne zo strany statu a prepracovany system.Zatial stat vo velkej miere supluju mecenasi a sponzori ktori za to maju zo strany statu len zvysovanie dani a odvodov.Keby nebolo ich,tak na to nechcem ani pomysliet este v akej este vacsej krize by sa nase talenty nachadzali.Vdaka im patri vsetkym.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr nie
Štefunko Ivan Štefunko
predseda predstavenstva
Neulogy
skôr nie Momentálne je veľmi zložité, aby si Slovensko udržiavalo talenty, keďže prebieha urputný boj o ne vo svete. Nemáme vyvinutý systém na ich udržanie, alebo získavanie cudzích. Pozitívne je však ale, že mnoho talentov sa na Slovensko zo zahraničia vracia hlavne kvoli iným veciam ako ekonomická motivácia. Ľudia plní skúsenosti a entuziazmu. Treba to využiť.
Momentálne je veľmi zložité, aby si Slovensko udržiavalo talenty, keďže prebieha urputný boj o ne vo svete. Nemáme vyvinutý systém na ich udržanie, alebo získavanie cudzích. Pozitívne je však ale, že mnoho talentov sa na Slovensko zo zahraničia vracia hlavne kvoli iným veciam ako ekonomická motivácia. Ľudia plní skúsenosti a entuziazmu. Treba to využiť.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne nie A toto je náš najväčší problém. Väčší než čokoľvek iné. Pretože schopnosť vychovať, udržať alebo prilákať talent nebude podmienkou úspechu, ale priam existencie krajiny.
A toto je náš najväčší problém. Väčší než čokoľvek iné. Pretože schopnosť vychovať, udržať alebo prilákať talent nebude podmienkou úspechu, ale priam existencie krajiny.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne nie Dokazuje to kolko mladych ludi studuje v zahranici a mnohi z nich tam po studiu aj zostavaju. Odchadzaju nam do zahranicia najsikovnejsi ludia, ktori sa neboja, su jazykovo vybaveni...Tym sa znizuje uroven aj nasich vysokych skol, kedze latka je nastavena nizsie. Takze znova to zacina a konci urovnou nasich skol a vzdelania.
Dokazuje to kolko mladych ludi studuje v zahranici a mnohi z nich tam po studiu aj zostavaju. Odchadzaju nam do zahranicia najsikovnejsi ludia, ktori sa neboja, su jazykovo vybaveni...Tym sa znizuje uroven aj nasich vysokych skol, kedze latka je nastavena nizsie. Takze znova to zacina a konci urovnou nasich skol a vzdelania.
Tomáš Ján Tomáš
spolumajiteľ
NAY
rozhodne nie Ak slovenské školstvo nezmení prístup k talentom tak tie si budú hľadať svoje uplatnenie v zahraničí. Nehovoriac o tom, že talentovaní a vzdelaní ľudia rozumejú veľmi dobre čo sa u nás deje a to takých ľudí psychicky ubíja a mnohí z nich uvažujú o odchode do cudziny. Ak hlupáci a zlodeji sú štátom chránení a podporovaní, tak vzdelaným a poctivým tu nezostáva veľa motivácie tvoriť a mrhať svoj talent pre takýto štát.
Ak slovenské školstvo nezmení prístup k talentom tak tie si budú hľadať svoje uplatnenie v zahraničí. Nehovoriac o tom, že talentovaní a vzdelaní ľudia rozumejú veľmi dobre čo sa u nás deje a to takých ľudí psychicky ubíja a mnohí z nich uvažujú o odchode do cudziny. Ak hlupáci a zlodeji sú štátom chránení a podporovaní, tak vzdelaným a poctivým tu nezostáva veľa motivácie tvoriť a mrhať svoj talent pre takýto štát.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
neviem / nevyjadrujem sa / iné Príležitosť pre talenty sú hlavne u podnikateľov. Tí tvoria podmienky a príležitostí pre talenty. Podmienky pre podnikanie určuje hlavne legislatíva a tá sa tvorí v štruktúrach štátu. Nemám pocit, že podmienky pre podnikanie na Slovensku sú také aby sme vedeli vytvárať dlhodobo dobré príležitosti pre získanie a následne rozvoj a využitie talentov aj keď nie všetko je len o legislatívnych podmienkach. Stabilizujem si rozhodujúce zákony pre podnikanie a nech sa nemenia stále pravidlá. Budeme sa potom viac koncertovať na rozvoj, inovácie, ľudské zdroje, talenty, investície ako na stále sledovanie zmien a následne zmien v riadení rôznych projektov ale aj podnikov a štruktúr lebo sa "zase" zmenili podmienky ... daňové, odvodové, minimálna mzda, štatistiky, hlásenia, BOZP, odpisy, zápočty, systém platenia DPH atd.. atd ...
Príležitosť pre talenty sú hlavne u podnikateľov. Tí tvoria podmienky a príležitostí pre talenty. Podmienky pre podnikanie určuje hlavne legislatíva a tá sa tvorí v štruktúrach štátu. Nemám pocit, že podmienky pre podnikanie na Slovensku sú také aby sme vedeli vytvárať dlhodobo dobré príležitosti pre získanie a následne rozvoj a využitie talentov aj keď nie všetko je len o legislatívnych podmienkach. Stabilizujem si rozhodujúce zákony pre podnikanie a nech sa nemenia stále pravidlá. Budeme sa potom viac koncertovať na rozvoj, inovácie, ľudské zdroje, talenty, investície ako na stále sledovanie zmien a následne zmien v riadení rôznych projektov ale aj podnikov a štruktúr lebo sa "zase" zmenili podmienky ... daňové, odvodové, minimálna mzda, štatistiky, hlásenia, BOZP, odpisy, zápočty, systém platenia DPH atd.. atd ...
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
rozhodne nie
Havel Jaroslav Havel
riadiaci partner
Havel & Partners, s.r.o.
skôr áno Odchod do sveta za lepšími príležitosťami je dnes najmä medzi mladými ľuďmi prirodzenou súčasťou globalizovaného sveta. Jediné, čo teda štátom zostáva, je zatraktívniť podmienky pre prácu a život v danej krajine natoľko, aby sa s nimi jej obyvatelia dokázali stotožniť. Ak má byť však tento proces efektívny, musí prebiehať rovnako intenzívne aj v rámci privátnej sféry. V našej bratislavskej kancelárii kladieme veľký dôraz na to, aby sme o kvalitných právnikov neprichádzali. Študentom právnických fakúlt i hotovým právnikom ponúkame perspektívu, jasne daný kariérny rast a možnosť pracovať na medzinárodných kauzách, ale aj absolvovať stáž. Neustále zdokonaľujeme systém interného hodnotenia, vďaka ktorému sme schopní vyzdvihnúť a adekvátne oceniť tých najtalentovanejších a najpracovitejších. Ak obdobne uvažujú a konajú slovenské firmy a štát ich v tomto smere bude podporovať či nasledovať, nemusí to byť s odchádzaním slovenských talentov do zahraničia nijako vážne.
Odchod do sveta za lepšími príležitosťami je dnes najmä medzi mladými ľuďmi prirodzenou súčasťou globalizovaného sveta. Jediné, čo teda štátom zostáva, je zatraktívniť podmienky pre prácu a život v danej krajine natoľko, aby sa s nimi jej obyvatelia dokázali stotožniť. Ak má byť však tento proces efektívny, musí prebiehať rovnako intenzívne aj v rámci privátnej sféry. V našej bratislavskej kancelárii kladieme veľký dôraz na to, aby sme o kvalitných právnikov neprichádzali. Študentom právnických fakúlt i hotovým právnikom ponúkame perspektívu, jasne daný kariérny rast a možnosť pracovať na medzinárodných kauzách, ale aj absolvovať stáž. Neustále zdokonaľujeme systém interného hodnotenia, vďaka ktorému sme schopní vyzdvihnúť a adekvátne oceniť tých najtalentovanejších a najpracovitejších. Ak obdobne uvažujú a konajú slovenské firmy a štát ich v tomto smere bude podporovať či nasledovať, nemusí to byť s odchádzaním slovenských talentov do zahraničia nijako vážne.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
neviem / nevyjadrujem sa / iné Mali by sme pre to urobiť všetko potrebné. Doteraz sa žiadna z vlád veľmi v tomto smere nepredviedla, ale verím, že v reťazci: požiadavky firiem (trhu), nasmerovanie mládeže a kvalita vzdelávania sa konečne niekomu na ministerstve podarí uspieť :-) V prospech nás všetkých, celého Slovenska. PS: Niekedy je menej viac - napr. platí to nepochybne pre kvalitu univerzít, ale často napr. aj ten, kto získa viac eurofondov nemusí byť úspešnejší. Našťastie.
Mali by sme pre to urobiť všetko potrebné. Doteraz sa žiadna z vlád veľmi v tomto smere nepredviedla, ale verím, že v reťazci: požiadavky firiem (trhu), nasmerovanie mládeže a kvalita vzdelávania sa konečne niekomu na ministerstve podarí uspieť :-) V prospech nás všetkých, celého Slovenska. PS: Niekedy je menej viac - napr. platí to nepochybne pre kvalitu univerzít, ale často napr. aj ten, kto získa viac eurofondov nemusí byť úspešnejší. Našťastie.
Koudela Jiří Koudela
riaditeľ predaja
Slovakia Energy, s.r.o., Bratialava
skôr nie Talenty si dokáže udržať každá krajina, ktorá pre nich pripraví vyhovujúce podmienky. Medzi základné patria príležitosti, ktoré vytvárajú fungujúcu trhovú ekonomiku, podpora investícií do vedy a výskumu, stabilné sociálne zázemie a politická kultúra. O tieto podmienky sa stará predovšetkým vláda. Či si teda Slovensko dokáže udržať talenty je otázkou nastavenia priorít súčasnej vlády.
Talenty si dokáže udržať každá krajina, ktorá pre nich pripraví vyhovujúce podmienky. Medzi základné patria príležitosti, ktoré vytvárajú fungujúcu trhovú ekonomiku, podpora investícií do vedy a výskumu, stabilné sociálne zázemie a politická kultúra. O tieto podmienky sa stará predovšetkým vláda. Či si teda Slovensko dokáže udržať talenty je otázkou nastavenia priorít súčasnej vlády.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
skôr nie Bohužiaľ asi nie , pretože systém vzdelávania , práce s talentovanými ľuďmi a ich motiváciou zostať žiť a pracovať na Slovensku je zo strany štátu nie na požadovanej úrovni.
Bohužiaľ asi nie , pretože systém vzdelávania , práce s talentovanými ľuďmi a ich motiváciou zostať žiť a pracovať na Slovensku je zo strany štátu nie na požadovanej úrovni.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr nie
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr nie
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Silicon Valley zrejme nebudeme konkurovať nikdy. Môžeme však aspoň skúsiť vytvoriť podmienky pre udržanie si tých, ktorí z rodinných či iných, často iracionálnych (v dobrom slova zmysle) dôvodov nechcú odísť. Žiaľ, aj v tomto máme značné rezervy.
Silicon Valley zrejme nebudeme konkurovať nikdy. Môžeme však aspoň skúsiť vytvoriť podmienky pre udržanie si tých, ktorí z rodinných či iných, často iracionálnych (v dobrom slova zmysle) dôvodov nechcú odísť. Žiaľ, aj v tomto máme značné rezervy.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne nie Situácia je čoraz ťažšia a pramení z nastavení systému z minulosti. Pre mladého, talentovaného človeka je mimoriadne ťažké nájsť si zamestnanie, kde by sa mohol uplatniť svoj zápal a za plácu adekvátnu dnešnej dobe. Preto volí možnosti za našimi hranicami odkiaľ sa už nevráti. Kostnatý systémy s bariérami, medziľudské vzťahy a limitované možnosti dokonca tlačia k podobným krokom aj "staršie" talenty.
Situácia je čoraz ťažšia a pramení z nastavení systému z minulosti. Pre mladého, talentovaného človeka je mimoriadne ťažké nájsť si zamestnanie, kde by sa mohol uplatniť svoj zápal a za plácu adekvátnu dnešnej dobe. Preto volí možnosti za našimi hranicami odkiaľ sa už nevráti. Kostnatý systémy s bariérami, medziľudské vzťahy a limitované možnosti dokonca tlačia k podobným krokom aj "staršie" talenty.
Fussek Ľuboš Fussek
generálny riaditeľ
Baumit, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr nie
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno Aj keď podmienky v zahraničí sú častokrát lepšie, talenty na Slovensku už dnes majú svoj priestor. Netreba zabúdať, že vždy existuje jazyková bariéra napriek znalostiam cudzích jazykov. Človek odíde do zahraničia, keď je to extrémne výhodne. Dnes nevnímam podstatné rozdiely a Slovensko poskytuje dostatok priestoru. Nedá da to však paušalizovať a stále sa nájdu takí, ktorí chcú odísť a vôbec to nie je na škodu.
Aj keď podmienky v zahraničí sú častokrát lepšie, talenty na Slovensku už dnes majú svoj priestor. Netreba zabúdať, že vždy existuje jazyková bariéra napriek znalostiam cudzích jazykov. Človek odíde do zahraničia, keď je to extrémne výhodne. Dnes nevnímam podstatné rozdiely a Slovensko poskytuje dostatok priestoru. Nedá da to však paušalizovať a stále sa nájdu takí, ktorí chcú odísť a vôbec to nie je na škodu.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr nie
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
skôr áno Práve sedím vo vlaku z Prahy do Bratislavy. V Prahe na stanici som si nechtiac vypočul rozhovor dvoch amerických dôchodkýň, ktorým meškal vlak. Krátili si čas rozprávaním o svojich výletoch. Jedna sa práve po 15 dňoch plavby loďou z Amsterdamu do Budapešti presunula vlakom na týždeň do Prahy, druhá práve pricestovala z Južnej Afriky, kde bola vyše mesiaca na safari. Prvá sa chystá ďalej do Tanzánie, druhá tam bola minulý rok. Radosť počúvať. Môj vlak mešká takmer hodinu. Vedľa mňa sedí starší pán (dedko) a malé dieťa (vnúčik) - Slováci. Dedko zatiaľ takmer celú cestu nadáva na to, ako v Prahe zle radia vlaky, ako im nezáleží na ľuďoch, akí sú to "d....i". Negativizuje, koľko vládze. Malé dieťa po dlhšej dobe odpovedá, že si založí vlastnú súkromnú firmu a zmení to. WOW. Áno, presne takto sa bojuje s negativizmom. Je mi to záhadou, ale možno práve toto je dôvod, prečo Slovensko dokáže udržať talenty napriek tomu, že štát a úrady sa ich všemožne snažia z tejto krajiny vyhnať.
Práve sedím vo vlaku z Prahy do Bratislavy. V Prahe na stanici som si nechtiac vypočul rozhovor dvoch amerických dôchodkýň, ktorým meškal vlak. Krátili si čas rozprávaním o svojich výletoch. Jedna sa práve po 15 dňoch plavby loďou z Amsterdamu do Budapešti presunula vlakom na týždeň do Prahy, druhá práve pricestovala z Južnej Afriky, kde bola vyše mesiaca na safari. Prvá sa chystá ďalej do Tanzánie, druhá tam bola minulý rok. Radosť počúvať. Môj vlak mešká takmer hodinu. Vedľa mňa sedí starší pán (dedko) a malé dieťa (vnúčik) - Slováci. Dedko zatiaľ takmer celú cestu nadáva na to, ako v Prahe zle radia vlaky, ako im nezáleží na ľuďoch, akí sú to "d....i". Negativizuje, koľko vládze. Malé dieťa po dlhšej dobe odpovedá, že si založí vlastnú súkromnú firmu a zmení to. WOW. Áno, presne takto sa bojuje s negativizmom. Je mi to záhadou, ale možno práve toto je dôvod, prečo Slovensko dokáže udržať talenty napriek tomu, že štát a úrady sa ich všemožne snažia z tejto krajiny vyhnať.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr áno Je prirodzené, že mnoho talentov odchádza do zahraničia, často tam ostanú po štúdiu. Je to fajn, časť z nich sa nakoniec vráti, časť z nich vráti Slovensku kúsok svojho talentu inak. Faktom ale je, že aj na Slovensku ostáva mnoho šikovných ľudí.
Je prirodzené, že mnoho talentov odchádza do zahraničia, často tam ostanú po štúdiu. Je to fajn, časť z nich sa nakoniec vráti, časť z nich vráti Slovensku kúsok svojho talentu inak. Faktom ale je, že aj na Slovensku ostáva mnoho šikovných ľudí.
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
skôr áno Napriek nepriaznivému umiestneniu Slovenska v rebríčku krajín usporiadaných podľa tejto charakteristiky verím v obrat. Jeho základom budú správne kroky štátu a príťažlivosť úspešných firiem. To povedie k tomu, že si čoraz menej najmä mladých talentov bude pri cestách za štúdiom a skúsenosťami kupovať jednosmernú letenku.
Napriek nepriaznivému umiestneniu Slovenska v rebríčku krajín usporiadaných podľa tejto charakteristiky verím v obrat. Jeho základom budú správne kroky štátu a príťažlivosť úspešných firiem. To povedie k tomu, že si čoraz menej najmä mladých talentov bude pri cestách za štúdiom a skúsenosťami kupovať jednosmernú letenku.
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
skôr nie Dôvodom sú podľa mňa nielen financie ako výrazný motivátor, ale predovšetkým nesystémový prístup k talentom. A je jedno, či ide o talenty športové, umelecké alebo vedecké. V zásade je vzdelávací, ale aj kariérny systém dnes nastavený na podporu tzv. šedého priemeru – čo je v poriadku, pretože ide o väčšinu populácie. Absolútne sa ale nepočíta s tým, ako podchytiť, podporovať a následne maximálne využiť (v pozitívnom zmysle slova) talenty jednak v ich prospech, a jednak v prospech celku - školy, firmy či spoločnosti. Dnes sa u nás mimoriadny talent väčšinou presadí buď úplnou náhodou, alebo tak, že jeho rodina obetuje takmer všetko (čas, financie), aby talent podporila. A tento prístup rozhodne nemožno považovať za systémový, trvalo udržateľný a pre spoločnosť užitočný. Nehovoriac o tom, že je absolútne neefektívny, pretože väčšinu talentov sa, bohužiaľ, takto nepodarí podchytiť a následne buď zaniknú v šedej mase, alebo sa rozvíjajú v inej krajine, kde sa k talentom pristupuje systémovo (takmer tak ako k „strategickej surovine“).
Dôvodom sú podľa mňa nielen financie ako výrazný motivátor, ale predovšetkým nesystémový prístup k talentom. A je jedno, či ide o talenty športové, umelecké alebo vedecké. V zásade je vzdelávací, ale aj kariérny systém dnes nastavený na podporu tzv. šedého priemeru – čo je v poriadku, pretože ide o väčšinu populácie. Absolútne sa ale nepočíta s tým, ako podchytiť, podporovať a následne maximálne využiť (v pozitívnom zmysle slova) talenty jednak v ich prospech, a jednak v prospech celku - školy, firmy či spoločnosti. Dnes sa u nás mimoriadny talent väčšinou presadí buď úplnou náhodou, alebo tak, že jeho rodina obetuje takmer všetko (čas, financie), aby talent podporila. A tento prístup rozhodne nemožno považovať za systémový, trvalo udržateľný a pre spoločnosť užitočný. Nehovoriac o tom, že je absolútne neefektívny, pretože väčšinu talentov sa, bohužiaľ, takto nepodarí podchytiť a následne buď zaniknú v šedej mase, alebo sa rozvíjajú v inej krajine, kde sa k talentom pristupuje systémovo (takmer tak ako k „strategickej surovine“).
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
skôr nie Slovensko ako také si žiaľ svoje talenty dostatočne neváži. Je šťastím pre celé Slovensko, že aj napriek tomu časť talentov na Slovensku zostáva a svoj talent rozvíja. Pre budúcnosť našej krajiny je dôležité, aby im Slovensko pri uplatňovaní talentu aspoň neprekážalo, keď už nie je ochotné im pomôcť.
Slovensko ako také si žiaľ svoje talenty dostatočne neváži. Je šťastím pre celé Slovensko, že aj napriek tomu časť talentov na Slovensku zostáva a svoj talent rozvíja. Pre budúcnosť našej krajiny je dôležité, aby im Slovensko pri uplatňovaní talentu aspoň neprekážalo, keď už nie je ochotné im pomôcť.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr nie
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
skôr nie Pričom to nie je len o peniazoch a podmienkach. Talenty totiž nedokážu fungovať samostatne. Pre svoj rast a činnosť potrebujú žičlivé prostredie, ako aj podporný tím rovnako naladených, ambicióznych a iniciatívnych spolupracovníkov. To na Slovensku chýba. Vzhľadom na veľkosť našej ekonomiky nemôžeme byť dobrí vo všetkom. Mali by sme si konečne stanoviť priority a zamerať sa na niekoľko oblastí, v ktorých máme predpoklady byť svetovou špičkou. Následne tieto segmenty podporovať na všetkých úrovniach: počnúc školstvom a končiac daňovou politikou.
Pričom to nie je len o peniazoch a podmienkach. Talenty totiž nedokážu fungovať samostatne. Pre svoj rast a činnosť potrebujú žičlivé prostredie, ako aj podporný tím rovnako naladených, ambicióznych a iniciatívnych spolupracovníkov. To na Slovensku chýba. Vzhľadom na veľkosť našej ekonomiky nemôžeme byť dobrí vo všetkom. Mali by sme si konečne stanoviť priority a zamerať sa na niekoľko oblastí, v ktorých máme predpoklady byť svetovou špičkou. Následne tieto segmenty podporovať na všetkých úrovniach: počnúc školstvom a končiac daňovou politikou.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne nie Krajina, kde majetok štátu rozkradli potomkovia komunistických funkcionárov, veksláci a ľudia bez morálky, kde dane vybraté od slušných firiem a občanov rozkrádajú systematicky a bez škrupúľ nýmandi pod ochranou a za účasti vládnej moci, kde nevládne právo ale vôľa mocných, kde súdna moc prepúšťa zločincov pre procesné chyby, taká krajina nemá šancu udržať si talenty. Prečo by tu zostávali, pre národnú hrdosť? Určite nie!
Krajina, kde majetok štátu rozkradli potomkovia komunistických funkcionárov, veksláci a ľudia bez morálky, kde dane vybraté od slušných firiem a občanov rozkrádajú systematicky a bez škrupúľ nýmandi pod ochranou a za účasti vládnej moci, kde nevládne právo ale vôľa mocných, kde súdna moc prepúšťa zločincov pre procesné chyby, taká krajina nemá šancu udržať si talenty. Prečo by tu zostávali, pre národnú hrdosť? Určite nie!
Sučanský Michal Sučanský
konateľ
Marketinger, s.r.o., Bratislava
skôr nie Slovensko by malo začať podporovať mladé talenty, firmy a hlavne živnostníkov. Ide to stále dole vodou a neustále zvyšovanie nákladov na odvody znamená zvyšovanie nezamestnanosti a viac roboty, či stresu pre zamestnaných. A o školstve ani nehovorím...
Slovensko by malo začať podporovať mladé talenty, firmy a hlavne živnostníkov. Ide to stále dole vodou a neustále zvyšovanie nákladov na odvody znamená zvyšovanie nezamestnanosti a viac roboty, či stresu pre zamestnaných. A o školstve ani nehovorím...
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
skôr nie Verím že sa to môže zlepšovať, aj vďaka inovatívnym firmám ktoré sa rozhodli dosiahnuť globálne úspechy zo Slovenska.
Verím že sa to môže zlepšovať, aj vďaka inovatívnym firmám ktoré sa rozhodli dosiahnuť globálne úspechy zo Slovenska.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne nie
Dubec Milan Dubec
generálny riaditeľ Azet
Azet
skôr áno
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
rozhodne nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Úprimne talentovaní ľudia majú dnes vo svete všade dvere otvorené. V bohatých krajinách ako napr. USA, UK majú neporvnateľne vyššie možnosti na realizáciu svojich talentov. To je realita s ktorou v globálnom svete musíme počítať. Talenry láka aj otvorenosť trhu vrámcu EU. Aj preto je domáca podpora talentovaných tak dôležita.
Úprimne talentovaní ľudia majú dnes vo svete všade dvere otvorené. V bohatých krajinách ako napr. USA, UK majú neporvnateľne vyššie možnosti na realizáciu svojich talentov. To je realita s ktorou v globálnom svete musíme počítať. Talenry láka aj otvorenosť trhu vrámcu EU. Aj preto je domáca podpora talentovaných tak dôležita.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
skôr nie
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
neviem / nevyjadrujem sa / iné Talenty treba podporovať a rozvíjať a keď nastane čas, musíme akceptovať, že odídu za lepšími podmienkami do zahraničia. Podstatné však je, aby sme vytvorili prostredie do ktorého sa môžu vrátiť a zhodnotiť svoje vedomosti a skúsenosti doma. Ak sa však nebudú chcieť vrátiť do svojej rodnej krajiny, tak máme naozajstný problém.
Talenty treba podporovať a rozvíjať a keď nastane čas, musíme akceptovať, že odídu za lepšími podmienkami do zahraničia. Podstatné však je, aby sme vytvorili prostredie do ktorého sa môžu vrátiť a zhodnotiť svoje vedomosti a skúsenosti doma. Ak sa však nebudú chcieť vrátiť do svojej rodnej krajiny, tak máme naozajstný problém.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne nie Podľa mojich skúseností okrem finančného ohodnotenia mladí ľudia veľmi citlivo vnímajú celospoločenskú situáciu, najmä korupciu a klientelizmus.
Podľa mojich skúseností okrem finančného ohodnotenia mladí ľudia veľmi citlivo vnímajú celospoločenskú situáciu, najmä korupciu a klientelizmus.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
skôr nie Vela mladych vysokoskolskych absolventov odchadza za pracou do zahranicia, ani stimuly s ktorymi prisla predchadzajuca vlada nepritiahli odbornikov spat na Slovensko.
Vela mladych vysokoskolskych absolventov odchadza za pracou do zahranicia, ani stimuly s ktorymi prisla predchadzajuca vlada nepritiahli odbornikov spat na Slovensko.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr nie
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
rozhodne nie Teda ak nehovorime o talentoch na oportunizmus, egoisticke prospecharstvo alebo patolizacstvo.
Teda ak nehovorime o talentoch na oportunizmus, egoisticke prospecharstvo alebo patolizacstvo.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslím, že otázka by mohla byť formulovaná aj inak - chcú talentovaní ľudia odovzdať svoj potenciál Slovensku, aby bolo lepšie?
Myslím, že otázka by mohla byť formulovaná aj inak - chcú talentovaní ľudia odovzdať svoj potenciál Slovensku, aby bolo lepšie?
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
rozhodne nie Nejaké aktivity sa už zjavili. Ale skôr by som povedal, že ani veĺmi za talentmi neplačeme a chválime sa radšej ako sú úspešní v zahraničí.
Nejaké aktivity sa už zjavili. Ale skôr by som povedal, že ani veĺmi za talentmi neplačeme a chválime sa radšej ako sú úspešní v zahraničí.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr nie
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne nie Maskulínna spoločnosť, kde sa úspech meria hodinkami, nie je zrovna miesto pre uplatnenie talentovaných mladých ľudí. Presadia sa skôr ich hľučnejší a drzejší spolužiaci a nakoniec trpí celá spoločnosť
Maskulínna spoločnosť, kde sa úspech meria hodinkami, nie je zrovna miesto pre uplatnenie talentovaných mladých ľudí. Presadia sa skôr ich hľučnejší a drzejší spolužiaci a nakoniec trpí celá spoločnosť
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
skôr nie Potrebujeme pritiahnut mnoho novych investicii, inak sa jednoducho nebudu mat kde uplatnit, aj keby chceli. Mnohi sa pritom ani velmi nechcu vratit, ale to ma skor mimoekonomicke priciny.
Potrebujeme pritiahnut mnoho novych investicii, inak sa jednoducho nebudu mat kde uplatnit, aj keby chceli. Mnohi sa pritom ani velmi nechcu vratit, ale to ma skor mimoekonomicke priciny.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne nie
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Brudňák Peter Brudňák
CEO
NN poisťovňa a dôchodkové spoločnosti
skôr áno najma ak sa nebudeme vyhovarat len na vladu, alebo skolstvo, ktore maju v kultivacii a podchyteni talentov obrovske rezervy. Udrzat talenty je ale samozrejme aj ulohou firiem a manazerov v nich posobiacich, tam vidim tiez priestor na zlepsenie.
najma ak sa nebudeme vyhovarat len na vladu, alebo skolstvo, ktore maju v kultivacii a podchyteni talentov obrovske rezervy. Udrzat talenty je ale samozrejme aj ulohou firiem a manazerov v nich posobiacich, tam vidim tiez priestor na zlepsenie.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Slováci by mali ísť do sveta a získať skúsenosti. Mali by sme sa snažiť pritiahnuť cudzie talenty a uľahčovať návrat tým našim. Slovensko ako krajina má na to všetky predpoklady. Ja osobne som sa vrátil po siedmych rokoch strávených v Kanade.
Slováci by mali ísť do sveta a získať skúsenosti. Mali by sme sa snažiť pritiahnuť cudzie talenty a uľahčovať návrat tým našim. Slovensko ako krajina má na to všetky predpoklady. Ja osobne som sa vrátil po siedmych rokoch strávených v Kanade.
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie Je stastim, ze nikdy nam nebudu odchadzat vsetky talenty prec. Zial, prilis vysoke percento mladych ludi si vybera studium v zahranici, hlavne v Ceskej republike, kvoli urovni nasich vysokych skol, kvoli urovni zazemia, ktore pocas studia maju (uroven internatov, vybavenie skol...) a velka cast z nich tam aj zostane. Pretoze mnohi, co su naozaj sikovní, dostanu ponuku na uplatnenie uz pocas studia.
Je stastim, ze nikdy nam nebudu odchadzat vsetky talenty prec. Zial, prilis vysoke percento mladych ludi si vybera studium v zahranici, hlavne v Ceskej republike, kvoli urovni nasich vysokych skol, kvoli urovni zazemia, ktore pocas studia maju (uroven internatov, vybavenie skol...) a velka cast z nich tam aj zostane. Pretoze mnohi, co su naozaj sikovní, dostanu ponuku na uplatnenie uz pocas studia.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr nie Nastastie talenty na Slovensku zostavaju, resp sa na Slovensko vracaju, aj ked ako krajina pre to nic aktivne nerobime.
Nastastie talenty na Slovensku zostavaju, resp sa na Slovensko vracaju, aj ked ako krajina pre to nic aktivne nerobime.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr nie Neverim , ze tu naozaj talentovani a spickovi ludia ostanu. Myslim si ale, ze rovnako talentovani Estonci, ci Poliaci alebo naprikalad Slovinci by tiez nezostali vo svojich domovinach.
Neverim , ze tu naozaj talentovani a spickovi ludia ostanu. Myslim si ale, ze rovnako talentovani Estonci, ci Poliaci alebo naprikalad Slovinci by tiez nezostali vo svojich domovinach.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr nie
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
skôr nie
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
skôr nie Kto je Slovensko v otázke? Ak štát a vláda - tak rozhodne nie! Ak veľké a stredné spoločnosti - tak za cenu, že sa talenty prispôsobia prostrediu. Tu prežijú len silné talenty, ktoré si tvrdohlavo idú za svojou víziou a ktoré sú orientované globálne.
Kto je Slovensko v otázke? Ak štát a vláda - tak rozhodne nie! Ak veľké a stredné spoločnosti - tak za cenu, že sa talenty prispôsobia prostrediu. Tu prežijú len silné talenty, ktoré si tvrdohlavo idú za svojou víziou a ktoré sú orientované globálne.
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
rozhodne nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Je zbytočné snažiť sa udržať talent na Slovensku. Skutočný talent potrebuje k svojmu rastu globálnu konkurenciu. Odchod talentovaných však začína tým, že získavajú už aj základné univerzitné vzdelanie mimo Slovenska. Snaha prilákať vzdelaných naspäť finančnými stimulmi nerieši problém. Problém je v systéme a náročnosti vzdelávania. Masovosť a nízka náročnosť štúdia vyháňa schopných už ako študentov mimo Slovensko.
Je zbytočné snažiť sa udržať talent na Slovensku. Skutočný talent potrebuje k svojmu rastu globálnu konkurenciu. Odchod talentovaných však začína tým, že získavajú už aj základné univerzitné vzdelanie mimo Slovenska. Snaha prilákať vzdelaných naspäť finančnými stimulmi nerieši problém. Problém je v systéme a náročnosti vzdelávania. Masovosť a nízka náročnosť štúdia vyháňa schopných už ako študentov mimo Slovensko.
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
skôr nie
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
skôr nie Slovensko nielen nemá žiadnu premyslenú koncepciu udržania talentov, ale najmä robí veľmi málo preto, aby talenty (každý máme nejaký) nachádzalo a rozvíjalo. Nie je nič dôležitejšie ako aspoň raz v živote zažiť pocit, že viem veľmi dobre robiť niečo čo má hodnotu - takí ľudia už sa neuspokoja s "odfláknutou robotou" a preto môžu zatočiť s hochštaplérstvom na akejkoľvek úrovni.
Slovensko nielen nemá žiadnu premyslenú koncepciu udržania talentov, ale najmä robí veľmi málo preto, aby talenty (každý máme nejaký) nachádzalo a rozvíjalo. Nie je nič dôležitejšie ako aspoň raz v živote zažiť pocit, že viem veľmi dobre robiť niečo čo má hodnotu - takí ľudia už sa neuspokoja s "odfláknutou robotou" a preto môžu zatočiť s hochštaplérstvom na akejkoľvek úrovni.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
skôr nie Vzhľadom na veľkosť Slovenska, jeho ekonomickú silu a absenciu väčšieho centra, najväčšie talenty budú zo Slovenska odchádzať vždy. Hranice sú otvorené a všetky európske veľkomestá sú do 2 hodín letu. To, čo však Slovensku naozaj škodí sú tie desaťtisíce slovenských študentov na českých univerzitách, z ktorých sa domov vráti iba zlomok. Tieto talenty odchádzajú "zbytočne" a citeľne nám doma chýbajú.
Vzhľadom na veľkosť Slovenska, jeho ekonomickú silu a absenciu väčšieho centra, najväčšie talenty budú zo Slovenska odchádzať vždy. Hranice sú otvorené a všetky európske veľkomestá sú do 2 hodín letu. To, čo však Slovensku naozaj škodí sú tie desaťtisíce slovenských študentov na českých univerzitách, z ktorých sa domov vráti iba zlomok. Tieto talenty odchádzajú "zbytočne" a citeľne nám doma chýbajú.
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
skôr nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem / nevyjadrujem sa / iné Slovenská republika ako právnická osoba nie, dôkazom toho je stav ľudských zdrojov v štátnej službe. Viaceré úspešné firmy podnikajúce na Slovensku rozhodne áno, a práve preto sú úspešné.
Slovenská republika ako právnická osoba nie, dôkazom toho je stav ľudských zdrojov v štátnej službe. Viaceré úspešné firmy podnikajúce na Slovensku rozhodne áno, a práve preto sú úspešné.
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
skôr nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne nie
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Žial rozhodne nie. Veľa šikovných a ambicióznych ľudí mladšieho a stredného veku odchádza do zahraničia alebo ich tam vynesie ich kariera v medzinárodných firmách. A tak ako Slovensko nedokáže udržať svoje talenty, tak isto nedokáže prilákať talenty z iných krajín.
Žial rozhodne nie. Veľa šikovných a ambicióznych ľudí mladšieho a stredného veku odchádza do zahraničia alebo ich tam vynesie ich kariera v medzinárodných firmách. A tak ako Slovensko nedokáže udržať svoje talenty, tak isto nedokáže prilákať talenty z iných krajín.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr nie Jednoducho preto, že udržať talenty v krajine možno buď podmienkami na ich pôsobenie, uplatnenie a rozvoj, alebo pomocou finančných podmienok, stimulov a prostriedkov. A ani jednu z týchto podmienok veľmi nespĺňame. Pravda, predpokladám, že nehovoríme o talente špekulovať, podvádzať a obohacovať sa ... Pre také "talenty" je u nás raj.
Jednoducho preto, že udržať talenty v krajine možno buď podmienkami na ich pôsobenie, uplatnenie a rozvoj, alebo pomocou finančných podmienok, stimulov a prostriedkov. A ani jednu z týchto podmienok veľmi nespĺňame. Pravda, predpokladám, že nehovoríme o talente špekulovať, podvádzať a obohacovať sa ... Pre také "talenty" je u nás raj.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr nie uzemie dnesneho Slovenska bolo po starocia "zasobarnou pracovnej sily" - aj tej najtalentovanejsej - pre svojich tutorov ci uz v Pesti, Viedni, Prahe, Amerike, zapadnej Europe. Vznik samostatného Slovenska tento trend nijako - zial - nezmenil a nemeni.
uzemie dnesneho Slovenska bolo po starocia "zasobarnou pracovnej sily" - aj tej najtalentovanejsej - pre svojich tutorov ci uz v Pesti, Viedni, Prahe, Amerike, zapadnej Europe. Vznik samostatného Slovenska tento trend nijako - zial - nezmenil a nemeni.
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
rozhodne nie Myslím si, že Slovensko si nedokáže dlhodobo udržať pred migráciou nielen talenty ale ani obyvateľstvo ako také. Štatistiky potvrdzujú, že patríme historicky ku krajinám s najvyššou mierou migrácie v EU. Odchod talentov úzko súvisí s kvalitou vzdelávania a prípravy na povolanie ako takej, vyše polovica mladých ľudí študujúcich v zahraničí sa nechce vrátiť , ako dôvod uvádzajú možnosť uplatnenia vo vyštudovanom odbore, platy verzus životné náklady, kultúru na pracoviskách, možnosti odborného rastu a taktiež celospoločenskú situáciu na Slovensku... Zo Slovenska a jeho regiónov taktiež odchádzajú talentovaní a vyštudovaní ľudia , kt. častokrát pracujú v zahraničí ako nekvalifikovaná pracovná sila... Slovensko jednoducho nedokáže vytvoriť pre talentovaných, či už lekárov, umelcov, športovcov, učiteľov a iných také podmienky aby mali motiváciu zostať resp. vrátiť sa. Túto úlohu za štát preberajú súkromné organizácie a rodiny.
Myslím si, že Slovensko si nedokáže dlhodobo udržať pred migráciou nielen talenty ale ani obyvateľstvo ako také. Štatistiky potvrdzujú, že patríme historicky ku krajinám s najvyššou mierou migrácie v EU. Odchod talentov úzko súvisí s kvalitou vzdelávania a prípravy na povolanie ako takej, vyše polovica mladých ľudí študujúcich v zahraničí sa nechce vrátiť , ako dôvod uvádzajú možnosť uplatnenia vo vyštudovanom odbore, platy verzus životné náklady, kultúru na pracoviskách, možnosti odborného rastu a taktiež celospoločenskú situáciu na Slovensku... Zo Slovenska a jeho regiónov taktiež odchádzajú talentovaní a vyštudovaní ľudia , kt. častokrát pracujú v zahraničí ako nekvalifikovaná pracovná sila... Slovensko jednoducho nedokáže vytvoriť pre talentovaných, či už lekárov, umelcov, športovcov, učiteľov a iných také podmienky aby mali motiváciu zostať resp. vrátiť sa. Túto úlohu za štát preberajú súkromné organizácie a rodiny.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr nie
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr nie
Hegedűš Tomáš Hegedűš
výkonný riaditeľ
CBRE Slovensko
skôr nie Ak chcú mladí ľudia získať kvalitné vzdelanie musia ísť do zahraničia. Po ukončení vzdelania nastáva otázka, či sa majú vôbec na Slovensko vrátiť a keď áno, tak kam. V regiónoch je práce veľmi málo a podmienky na rozbehnutie vlastného biznisu sa neustále zhoršujú. V Bratislave je síce ponuka práce lepšia, ale v porovnaní s ostatnými hlavnými mestami V4 je dostupnosť bývania, zdravotná starostlivosť a vôbec život ako taký drahší a príjmy nižšie. Ľudia sa domov vracajú najmä kvôli rodine.
Ak chcú mladí ľudia získať kvalitné vzdelanie musia ísť do zahraničia. Po ukončení vzdelania nastáva otázka, či sa majú vôbec na Slovensko vrátiť a keď áno, tak kam. V regiónoch je práce veľmi málo a podmienky na rozbehnutie vlastného biznisu sa neustále zhoršujú. V Bratislave je síce ponuka práce lepšia, ale v porovnaní s ostatnými hlavnými mestami V4 je dostupnosť bývania, zdravotná starostlivosť a vôbec život ako taký drahší a príjmy nižšie. Ľudia sa domov vracajú najmä kvôli rodine.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr nie Talenty na Slovensku zůstávají pouze tehdy, pokud opravdu chtějí sami zůstat I přesto, že jsou si vědomi větších možností v zahraničí. Tyto lidi je třeba ocenit, protože bez nich by země stagnovala. Nicméně ani odchozí nelze hanět, věřím že většina by raději zůstala, pokud by jim tato zěmě uměla dát přiležitosti. Bohužel současná politická kultura a jí daná destrukce společnosti umí odradit I hodně otrlé....
Talenty na Slovensku zůstávají pouze tehdy, pokud opravdu chtějí sami zůstat I přesto, že jsou si vědomi větších možností v zahraničí. Tyto lidi je třeba ocenit, protože bez nich by země stagnovala. Nicméně ani odchozí nelze hanět, věřím že většina by raději zůstala, pokud by jim tato zěmě uměla dát přiležitosti. Bohužel současná politická kultura a jí daná destrukce společnosti umí odradit I hodně otrlé....
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr nie Maslo na hlave má však každý z nás. Štát preto, lebo nedokáže talentovaným ľuďom ponúknuť kvalitné, najmä vysokoškolské vzdelanie a že z hľadiska legislatívy nevytvára dostatočne motivujúce prostredie, ktoré by talenty presviedčalo podnikať na Slovensku. Podnikatelia preto, lebo nedokážu, aj keď veľakrát z objektívnych príčin, poskytnúť talentovaným adekvátne podmienky, vrátane trpezlivosti na prácu s nimi. A samotní talentovaní ľudia preto, lebo často chcú všetko hneď a odmietajú kráčať vo svojom profesionálnom živote krok za krokom.
Maslo na hlave má však každý z nás. Štát preto, lebo nedokáže talentovaným ľuďom ponúknuť kvalitné, najmä vysokoškolské vzdelanie a že z hľadiska legislatívy nevytvára dostatočne motivujúce prostredie, ktoré by talenty presviedčalo podnikať na Slovensku. Podnikatelia preto, lebo nedokážu, aj keď veľakrát z objektívnych príčin, poskytnúť talentovaným adekvátne podmienky, vrátane trpezlivosti na prácu s nimi. A samotní talentovaní ľudia preto, lebo často chcú všetko hneď a odmietajú kráčať vo svojom profesionálnom živote krok za krokom.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní