Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ako vnímate výhru Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA?

  1. pozitívne 14 %
  2. skôr pozitívne 19 %
  3. skôr negatívne 27 %
  4. negatívne 19 %
  5. neviem /nevyjadrujem sa / iné 23 %


Uzávierka hlasovania: 14.11.2016. Počet respondentov: 124.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
skôr pozitívne
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
negatívne
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr negatívne Nevýhodou demokracie je, že rozumnejšiu menšinu často prehlasujú...
Nevýhodou demokracie je, že rozumnejšiu menšinu často prehlasujú...
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr pozitívne
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
negatívne To je ale výsledok toho, že klasické politické strany sa zaoberajú viac sami sebou namiesto voličmi, ktorí vyjadrujú sklamanie nad tým aký priepastný rozdiel je medzi volebnými sľubmi a ich realizáciou.
To je ale výsledok toho, že klasické politické strany sa zaoberajú viac sami sebou namiesto voličmi, ktorí vyjadrujú sklamanie nad tým aký priepastný rozdiel je medzi volebnými sľubmi a ich realizáciou.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
neviem /nevyjadrujem sa / iné ako ráznu odpoveď Američanov na nahromadené a neriešené problémy v krajine ...
ako ráznu odpoveď Američanov na nahromadené a neriešené problémy v krajine ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
pozitívne
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
skôr negatívne
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
skôr negatívne Počiatočné vyhliadky na základe predvolebnej kampane určite nie sú povzbudzujúce. Na základe toho, ako menil svoje názory Donald Trump v minulosti, dúfajme, že ho poradcovia ovplyvnia dobrým smerom.
Počiatočné vyhliadky na základe predvolebnej kampane určite nie sú povzbudzujúce. Na základe toho, ako menil svoje názory Donald Trump v minulosti, dúfajme, že ho poradcovia ovplyvnia dobrým smerom.
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr pozitívne Predovšetkým pre USA môže byť výsledok volieb dobrou správou. Budúci prezident sa bude pravdepodobne viac venovať domácim problémom, ako nákladnej zahraničnej politike, čo môže zlepšiť najmä ekonomickú situáciu v USA. Na výsledok volieb pozitívne reagovali aj medzinárodne trhy, po prekvapivo krátkom prvotnom poklese cien akcií.
Predovšetkým pre USA môže byť výsledok volieb dobrou správou. Budúci prezident sa bude pravdepodobne viac venovať domácim problémom, ako nákladnej zahraničnej politike, čo môže zlepšiť najmä ekonomickú situáciu v USA. Na výsledok volieb pozitívne reagovali aj medzinárodne trhy, po prekvapivo krátkom prvotnom poklese cien akcií.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
pozitívne
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr pozitívne Skor pozitivne. Vobec si nemyslim, ze Trump je vo svojej podstate nejaky buran a hlupak. Do tej uzavretej, elitarskej partokracie estblishmentu zijuceho z cudzich penazi je treba priniest jasne manazerske pristupy preferujuce generovanie zdrojov a nie ich minanie a velakrat i rozkradanie.
Skor pozitivne. Vobec si nemyslim, ze Trump je vo svojej podstate nejaky buran a hlupak. Do tej uzavretej, elitarskej partokracie estblishmentu zijuceho z cudzich penazi je treba priniest jasne manazerske pristupy preferujuce generovanie zdrojov a nie ich minanie a velakrat i rozkradanie.
Randuška Dušan Randuška
generálny riaditeľ
MET Slovakia
skôr pozitívne Prichadza novy prezident Trump a nikto nevie ako presne bude vykonavat svoj urad.Len jedno je iste bude to iny prezident Trump ako bol kandidat na prezidenta Trump.Americki volici ukazali svoju frustraciu z US establishmentu a "korektnej politiky" tradicnych stran.Pre Europu a pre Slovensko je to signal, ze ak sucasni politici nezmenia styl robenia politiky tak o niekolko rokov a mozno aj skor pridu novi europski Trumpovia s agendou ktora nas moze prekvapit - v dobrom aj v zlom.
Prichadza novy prezident Trump a nikto nevie ako presne bude vykonavat svoj urad.Len jedno je iste bude to iny prezident Trump ako bol kandidat na prezidenta Trump.Americki volici ukazali svoju frustraciu z US establishmentu a "korektnej politiky" tradicnych stran.Pre Europu a pre Slovensko je to signal, ze ak sucasni politici nezmenia styl robenia politiky tak o niekolko rokov a mozno aj skor pridu novi europski Trumpovia s agendou ktora nas moze prekvapit - v dobrom aj v zlom.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
pozitívne
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
neviem /nevyjadrujem sa / iné Vnímam hlavne verejný diškurz ku kampani, k výsledku, ale aj k iným nedávnym voľbám s podobným kontextom. Odkaz mnohých slobodomyseľných médií, akademikov a občianskych aktivistov je zhruba takýto: „Veľká časť voličov je hlúpa“. Aj títo voliči však majú svoje problémy, obavy a požiadavky. Ak im niekto venuje pozornosť a čas, bude jeho vplyv rásť. U tých prv uvedených bude narastať ich frustrácia.
Vnímam hlavne verejný diškurz ku kampani, k výsledku, ale aj k iným nedávnym voľbám s podobným kontextom. Odkaz mnohých slobodomyseľných médií, akademikov a občianskych aktivistov je zhruba takýto: „Veľká časť voličov je hlúpa“. Aj títo voliči však majú svoje problémy, obavy a požiadavky. Ak im niekto venuje pozornosť a čas, bude jeho vplyv rásť. U tých prv uvedených bude narastať ich frustrácia.
Čebík Erik Čebík
konateľ
Datatree, s.r.o., Bratislava
negatívne Vitaztvo ego maniaka Trumpa postavene na podnecovani primitivnych pudov nevesti nic dobre. Je to vsak obrovsky zdvihnuty prst pre existujuce 'establismenty', ktore veselo ignoruju svojich volicov.
Vitaztvo ego maniaka Trumpa postavene na podnecovani primitivnych pudov nevesti nic dobre. Je to vsak obrovsky zdvihnuty prst pre existujuce 'establismenty', ktore veselo ignoruju svojich volicov.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
negatívne
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr negatívne Ak sa aj z tejto udalosti poučíme, bude to stáť veľa času a prinesie veľké straty z poškodených medzinárodných a obchodných vzťahov.
Ak sa aj z tejto udalosti poučíme, bude to stáť veľa času a prinesie veľké straty z poškodených medzinárodných a obchodných vzťahov.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
pozitívne
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
skôr negatívne
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
skôr pozitívne Trump je síce ťažko predikovateľný, rétoriku po voľbe ale zmenil, zmiernil, predpokladám, že aj výkon prezidentskej funkcie bude hodne kultivovanejší ako výstupy v kampani. Chce urobiť Ameriku silnou, no kto by sa z toho netešil. Zníženie daní, možno menej štátu a hlavne tej otravnej politickej korektnosti by boli pozitívami. Amerika je veľká demokracia s tradíciami a inštitútmi, pripravená zvládnuť aj zložité situácie, preto nepredpokladám, že Trump príliš uletí. Naopak, možno bude lepšie zvládať krízy (aj tú Kubánsku kedysi zvládli dvaja nie úplne konformní muži). Výzvou je aj pre Európu, skrývať sa za USA v obrane už asi dlho fungovať nebude, čo je ,koniec koncov, tiež dobre.
Trump je síce ťažko predikovateľný, rétoriku po voľbe ale zmenil, zmiernil, predpokladám, že aj výkon prezidentskej funkcie bude hodne kultivovanejší ako výstupy v kampani. Chce urobiť Ameriku silnou, no kto by sa z toho netešil. Zníženie daní, možno menej štátu a hlavne tej otravnej politickej korektnosti by boli pozitívami. Amerika je veľká demokracia s tradíciami a inštitútmi, pripravená zvládnuť aj zložité situácie, preto nepredpokladám, že Trump príliš uletí. Naopak, možno bude lepšie zvládať krízy (aj tú Kubánsku kedysi zvládli dvaja nie úplne konformní muži). Výzvou je aj pre Európu, skrývať sa za USA v obrane už asi dlho fungovať nebude, čo je ,koniec koncov, tiež dobre.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr pozitívne Predpokladal som ju vzhladom na to,ze celosvetovo politici zlyhavaju a obcania sa priklanaju k netradicnym rieseniam.Pre priklad nemusime prekrocit hranice nasej krajiny.
Predpokladal som ju vzhladom na to,ze celosvetovo politici zlyhavaju a obcania sa priklanaju k netradicnym rieseniam.Pre priklad nemusime prekrocit hranice nasej krajiny.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne Som v rozpakoch. Jeho doterajší príbeh a vystupovanie si ma nezískali. Som ale presvedčený, že jeho tím potlačí jeho slabiny a kongres a senát ho udržia v rozumnej hladine.
Som v rozpakoch. Jeho doterajší príbeh a vystupovanie si ma nezískali. Som ale presvedčený, že jeho tím potlačí jeho slabiny a kongres a senát ho udržia v rozumnej hladine.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem /nevyjadrujem sa / iné Ako fakt.
Ako fakt.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr negatívne
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
pozitívne Hillary je stará štruktúra, reprezentujúca skorumpovaný svet, Trump je zmena. Dúfajme, že dobrá. Podobné zmeny čakajú aj Európu.
Hillary je stará štruktúra, reprezentujúca skorumpovaný svet, Trump je zmena. Dúfajme, že dobrá. Podobné zmeny čakajú aj Európu.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
pozitívne
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
pozitívne Porážka reprezentantky socialistického elitářského establishmentu je dobrou zprávou pro demokracii a další rozvoj svobodné společnosti západního typu. Změna je nadějí na návrat zpět ke kořenům, na více prostoru pro schopné, aktivní a zodpovědné, šancí na odstranění zbytečných překážek a regulací, nižší daně a méně korupčního přerozdělování, více osobní svobody a zodpovědnosti i omezení falešné politické korektnosti, za kterou jsou často jen skrytá nenávist, osobní komplexy a netolerance k jiným názorům.
Porážka reprezentantky socialistického elitářského establishmentu je dobrou zprávou pro demokracii a další rozvoj svobodné společnosti západního typu. Změna je nadějí na návrat zpět ke kořenům, na více prostoru pro schopné, aktivní a zodpovědné, šancí na odstranění zbytečných překážek a regulací, nižší daně a méně korupčního přerozdělování, více osobní svobody a zodpovědnosti i omezení falešné politické korektnosti, za kterou jsou často jen skrytá nenávist, osobní komplexy a netolerance k jiným názorům.
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
negatívne
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr pozitívne Ako vyjadrenie vôle voličov v USA. Verim, že to prinesie zníženie napätia v medzinárodných vzťahoch, lepšiu spoluprácu a (nielen v ekonomike USA) pragmatizmus.
Ako vyjadrenie vôle voličov v USA. Verim, že to prinesie zníženie napätia v medzinárodných vzťahoch, lepšiu spoluprácu a (nielen v ekonomike USA) pragmatizmus.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
pozitívne
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
negatívne Ak bude pokračovať v štýle ako viedol predvolebnú kampaň , tak nás nečakajú moc dobre časy. Opäť niekto prilial olej do ohňa. Verím , že sa držal skôr hesla " keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú "
Ak bude pokračovať v štýle ako viedol predvolebnú kampaň , tak nás nečakajú moc dobre časy. Opäť niekto prilial olej do ohňa. Verím , že sa držal skôr hesla " keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú "
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
skôr pozitívne Určite je to zmena, a zásadná. Akokoľvek už víťazný prejav mal formu štátnika a teda kontradikcia voči kampani je veľká. Čas ukáže či to bola dobrá voľba, kedy sa prvotný obraz prezidenta zásadne líšil od pohľadu na konci funkčného obdobia (čo sa historicky v USA už stalo), alebo to bola chyba a zlá voľba.
Určite je to zmena, a zásadná. Akokoľvek už víťazný prejav mal formu štátnika a teda kontradikcia voči kampani je veľká. Čas ukáže či to bola dobrá voľba, kedy sa prvotný obraz prezidenta zásadne líšil od pohľadu na konci funkčného obdobia (čo sa historicky v USA už stalo), alebo to bola chyba a zlá voľba.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr negatívne
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
negatívne
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem /nevyjadrujem sa / iné Navonok vyzerá byť veľa vecí jasne negatívnych, ale volili ho aj ľudia, o ktorých inteligencii nepochybujem - a v konečnom dôsledku mi neprislúcha hodnotiť niekoho, kto nepochybne dokázal viac než ktokoľvek na Slovensku.
Navonok vyzerá byť veľa vecí jasne negatívnych, ale volili ho aj ľudia, o ktorých inteligencii nepochybujem - a v konečnom dôsledku mi neprislúcha hodnotiť niekoho, kto nepochybne dokázal viac než ktokoľvek na Slovensku.
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
neviem /nevyjadrujem sa / iné Ľudia chcú zmeny existujúceho stavu, či to je na Slovensku (Kotleba), Veľkej Británii (Brexit) alebo USA (Trump). Aj keď presne nevedia, či tieto zmeny im pomôžu, ale radšej neistá nádej ako istá beznádej.
Ľudia chcú zmeny existujúceho stavu, či to je na Slovensku (Kotleba), Veľkej Británii (Brexit) alebo USA (Trump). Aj keď presne nevedia, či tieto zmeny im pomôžu, ale radšej neistá nádej ako istá beznádej.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr negatívne
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
neviem /nevyjadrujem sa / iné Je to rozhodnutie občanov USA , a asi to tak cítili....Chceli zmenu a čas ukáže , či tá zmena bude pozitívna , alebo negatívna.Pred voľbami je to vždy inak ako po voľbách.
Je to rozhodnutie občanov USA , a asi to tak cítili....Chceli zmenu a čas ukáže , či tá zmena bude pozitívna , alebo negatívna.Pred voľbami je to vždy inak ako po voľbách.
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
pozitívne kladne
kladne
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
skôr negatívne
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr pozitívne Nepanikárim. Zlepšenie vzťahov s Ruskom bude vítané. Vnímam to ako varovanie, že nielen v Európe, ale už aj v Amerike ľudia nedôverujú štandardným politikom a chcú zmenu. Trump sa vyjadruje ostro, ale je mu rozumieť. Predpokladám, že jeho kontroverzné nápady typu mexický múr ostanú v rovine populistických sľubov.
Nepanikárim. Zlepšenie vzťahov s Ruskom bude vítané. Vnímam to ako varovanie, že nielen v Európe, ale už aj v Amerike ľudia nedôverujú štandardným politikom a chcú zmenu. Trump sa vyjadruje ostro, ale je mu rozumieť. Predpokladám, že jeho kontroverzné nápady typu mexický múr ostanú v rovine populistických sľubov.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
pozitívne
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr pozitívne Predvolebná rétorika je jedna vec, skutky po voľbách druhá (viď Slovensko). Predpokladám, že ako nominant republikánov, bude presadzovať ich agendu, čo je pre USA dobrá správa.
Predvolebná rétorika je jedna vec, skutky po voľbách druhá (viď Slovensko). Predpokladám, že ako nominant republikánov, bude presadzovať ich agendu, čo je pre USA dobrá správa.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr pozitívne Pochádza z podnikateľského prostredia a to mi je sympatické. Bude zaujímavé sledovať ako to ovplyvní jeho politiku. Napríklad Babiš v Čechách dosiahol aktuálne prebytok rozpočtu. Nechajme sa prekvapiť, môže to byť zaujímavá zmena.
Pochádza z podnikateľského prostredia a to mi je sympatické. Bude zaujímavé sledovať ako to ovplyvní jeho politiku. Napríklad Babiš v Čechách dosiahol aktuálne prebytok rozpočtu. Nechajme sa prekvapiť, môže to byť zaujímavá zmena.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr negatívne
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr negatívne Musím však zároveň povedať, že Clintonová ako prezidentka mi vôbec nechýba. Určité pozitívum vidím v tom, že politické garnitúry a finančné skupiny v celom vyspelom svete (nielen v USA) dostali poriadnu frčku do nosa. V spôsobe globálneho riadenia sveta musí prísť k radikálnej zmene. V opačnom prípade ľudia ako Trump, na Slovensku Kolár a Kotleba, dostanú do rúk moc, ktorá im nemôže patriť a vôbec s ňou nevedia narábať.
Musím však zároveň povedať, že Clintonová ako prezidentka mi vôbec nechýba. Určité pozitívum vidím v tom, že politické garnitúry a finančné skupiny v celom vyspelom svete (nielen v USA) dostali poriadnu frčku do nosa. V spôsobe globálneho riadenia sveta musí prísť k radikálnej zmene. V opačnom prípade ľudia ako Trump, na Slovensku Kolár a Kotleba, dostanú do rúk moc, ktorá im nemôže patriť a vôbec s ňou nevedia narábať.
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
skôr negatívne
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
skôr negatívne Myslím si, že D. Trump zvíťazil vďaka populistickej rétorike. Už pár hodín po voľbách však začal korigovať svoje predvolebné vyhlásenia. V tejto chvíli nie je celkom jasné, aký program bude presadzovať. Isté je však to, že jeho víťazstvo povzbudí jemu podobných politikov a vlna populizmu sa bude šíriť ďalej.
Myslím si, že D. Trump zvíťazil vďaka populistickej rétorike. Už pár hodín po voľbách však začal korigovať svoje predvolebné vyhlásenia. V tejto chvíli nie je celkom jasné, aký program bude presadzovať. Isté je však to, že jeho víťazstvo povzbudí jemu podobných politikov a vlna populizmu sa bude šíriť ďalej.
Tichý Martin Tichý
Chief Operating Officer
TÜV SÜD Slovakia, s.r.o., Bratislava
negatívne
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
negatívne
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
negatívne Ekonomicky očakávam len krátke otrasy, ale autoritárske a hulvátske spôsoby na najvyššej úrovni ovplyvnia celý svet dlhodobo výrazne negatívne.
Ekonomicky očakávam len krátke otrasy, ale autoritárske a hulvátske spôsoby na najvyššej úrovni ovplyvnia celý svet dlhodobo výrazne negatívne.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
negatívne
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
neviem /nevyjadrujem sa / iné Vnímam to neutrálne. Nie je pravdou, že Hillary by bola zárukou udržania liberálnej demokracie. Takisto nie je pravdou, že Trump je katastrofou pre súčasné usporiadanie sveta. Američania si vybrali zmenu, rozhodli sa férovo (aj keď v neférovej kampani).
Vnímam to neutrálne. Nie je pravdou, že Hillary by bola zárukou udržania liberálnej demokracie. Takisto nie je pravdou, že Trump je katastrofou pre súčasné usporiadanie sveta. Američania si vybrali zmenu, rozhodli sa férovo (aj keď v neférovej kampani).
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
neviem /nevyjadrujem sa / iné Iste to bude show. Len neviem, či veselá alebo smutná.
Iste to bude show. Len neviem, či veselá alebo smutná.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr negatívne "Štandardní" politici v Európe a teraz aj v USA už dlhšie dostávajú jasné signály o potrebe zmeny (ktorej asi nie sú schopní), ale je znepokojujúce, že v drvivej väčšine voličov oslovuje arogancia, nevraživosť voči nejakej skupine, nesplniteľné sľuby a celé to vedie k polarizácii spoločnosti. Ľudia majú asi pocit, že ide o reality show, ktorá sa skončí a svet sa vráti do normálu. Myslím, že budeme solidne zaskočení, keď sa tak už nikdy nestane.
"Štandardní" politici v Európe a teraz aj v USA už dlhšie dostávajú jasné signály o potrebe zmeny (ktorej asi nie sú schopní), ale je znepokojujúce, že v drvivej väčšine voličov oslovuje arogancia, nevraživosť voči nejakej skupine, nesplniteľné sľuby a celé to vedie k polarizácii spoločnosti. Ľudia majú asi pocit, že ide o reality show, ktorá sa skončí a svet sa vráti do normálu. Myslím, že budeme solidne zaskočení, keď sa tak už nikdy nestane.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
skôr pozitívne
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr pozitívne Ako znak demokracie. V poslednom období žiaľ stále viac vyhráva populizmus. Ja však v jeho prípade verím, že zmierni medzinárodné napätie, naštartuje významné infraštrukturálne projekty a významne tak pomôže oživeniu vnútorného ekonomického rastu v rámci USA.
Ako znak demokracie. V poslednom období žiaľ stále viac vyhráva populizmus. Ja však v jeho prípade verím, že zmierni medzinárodné napätie, naštartuje významné infraštrukturálne projekty a významne tak pomôže oživeniu vnútorného ekonomického rastu v rámci USA.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
skôr pozitívne
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
neviem /nevyjadrujem sa / iné Voľby sú divadlo pre masy, lebo ľudia musia mať nádej, že o niečom rozhodujú. Mimochodom stačí sa pozrieť na našu vládu, verili by ste pred voľbami, že Danko s Bugárom budú takto pekne svorne bačovať?
Voľby sú divadlo pre masy, lebo ľudia musia mať nádej, že o niečom rozhodujú. Mimochodom stačí sa pozrieť na našu vládu, verili by ste pred voľbami, že Danko s Bugárom budú takto pekne svorne bačovať?
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr negatívne Ľudsky som sklamaný, lebo Trumpova kampaň obsahovala veľa nenávistných a nepriateľských prvkov. Na tom by sa voľby vyhrávať nemali (ale mrazí ma z toho, že si už pomaly začíname zvykať, keďže sa to deje aj v našich končinách). Čo sa týka vplyvu na reálnu ekonomiku, musíme si počkať na praktické kroky Trumpa - netrúfam si odhadnúť, koľko z toho, čo natáral, sa aj reálne uskutoční.
Ľudsky som sklamaný, lebo Trumpova kampaň obsahovala veľa nenávistných a nepriateľských prvkov. Na tom by sa voľby vyhrávať nemali (ale mrazí ma z toho, že si už pomaly začíname zvykať, keďže sa to deje aj v našich končinách). Čo sa týka vplyvu na reálnu ekonomiku, musíme si počkať na praktické kroky Trumpa - netrúfam si odhadnúť, koľko z toho, čo natáral, sa aj reálne uskutoční.
Štrokendl Miroslav Štrokendl
generálny riaditeľ
UniCredit Bank Slovakia a. s.
skôr negatívne
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr negatívne
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
negatívne Po týchto voľbách nerozumiem Američanom a asi nie som sám. Povahové črty, prezentované ciele a spôsob komunikácie tohoto pána je ďaleko vzdialené hodnotám, ktoré žijeme.
Po týchto voľbách nerozumiem Američanom a asi nie som sám. Povahové črty, prezentované ciele a spôsob komunikácie tohoto pána je ďaleko vzdialené hodnotám, ktoré žijeme.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem /nevyjadrujem sa / iné Vyhru a cestu k nej vnimam ako spravu o stave US spolocnosti, politiky a medii. Podobne odkazy mozeme ocakavat v najblizsom case aj z vysledkov volieb v krajinach EU a aj u nas doma.
Vyhru a cestu k nej vnimam ako spravu o stave US spolocnosti, politiky a medii. Podobne odkazy mozeme ocakavat v najblizsom case aj z vysledkov volieb v krajinach EU a aj u nas doma.
Sukeľ Ondrej Sukeľ
prezident
Slovenská lekárnická komora
skôr negatívne
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr pozitívne
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
negatívne Ale o to viac verím, že úradnický aparát ale aj spolustraníci nedovolia spôsobiť škody či už dovnútra USA alebo v medzinárodnej politike.
Ale o to viac verím, že úradnický aparát ale aj spolustraníci nedovolia spôsobiť škody či už dovnútra USA alebo v medzinárodnej politike.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
neviem /nevyjadrujem sa / iné Trump ako politická osobnosť je nepopísaný list. Jeho vyjadrenia a postoje vnímam najmä ako predvolebnú rétoriku. Teraz je zvolený, po 20. 1. 2017 bude prezident a viem si predstaviť že keď sa na neho navalia informácie dostupné iba prezidentovi, tak sa bude musieť vyjadrovať a rozhodovať odlišne. Najväčšie nebezpečie, ale aj pozitívum je, že jeho nepripojenie k štandardnej politike.
Trump ako politická osobnosť je nepopísaný list. Jeho vyjadrenia a postoje vnímam najmä ako predvolebnú rétoriku. Teraz je zvolený, po 20. 1. 2017 bude prezident a viem si predstaviť že keď sa na neho navalia informácie dostupné iba prezidentovi, tak sa bude musieť vyjadrovať a rozhodovať odlišne. Najväčšie nebezpečie, ale aj pozitívum je, že jeho nepripojenie k štandardnej politike.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
skôr pozitívne Neprekvapilo ma to.
Neprekvapilo ma to.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem /nevyjadrujem sa / iné Ako výsledok demokratických volieb. Či sa mi to páči alebo nie, americkí voliči rozhodli. Teraz si na hodnotenie počkám, kým sa neukážu prvé kroky nového prezidenta a či sa budú odlišovať od predvolebnej rétoriky, ktorú som vnímal veľmi negatívne.
Ako výsledok demokratických volieb. Či sa mi to páči alebo nie, americkí voliči rozhodli. Teraz si na hodnotenie počkám, kým sa neukážu prvé kroky nového prezidenta a či sa budú odlišovať od predvolebnej rétoriky, ktorú som vnímal veľmi negatívne.
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
pozitívne
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
pozitívne Svet sa zmenil, nefungujú doterajšie postupy a stratégie. Doterajší politici nás doviedli do tohoto marazmu, ktorý tu je vo svete. Preto treba robiť veci inak. Osobne sa mi pozdáva pre ozdravenie ekonomiky podporiť výrobu v štáte znížením daní (15%) a prehodnotením dovozu (ciel), zníženie investícií do vojen a vloženie prostriedkov do výstavby infraštruktúry v štáte.
Svet sa zmenil, nefungujú doterajšie postupy a stratégie. Doterajší politici nás doviedli do tohoto marazmu, ktorý tu je vo svete. Preto treba robiť veci inak. Osobne sa mi pozdáva pre ozdravenie ekonomiky podporiť výrobu v štáte znížením daní (15%) a prehodnotením dovozu (ciel), zníženie investícií do vojen a vloženie prostriedkov do výstavby infraštruktúry v štáte.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr pozitívne Dufam, ze konecne bude koniec tej nezmyselnej globalizacii
Dufam, ze konecne bude koniec tej nezmyselnej globalizacii
Brudňák Peter Brudňák
CEO
NN poisťovňa a dôchodkové spoločnosti
skôr pozitívne Nevnimam to ako nejaku tragediu, dolezite bude z nasho europskeho pohladu vyjasnit ucast USA na spolupraci v ramci NATO. To ,ze Trump chce dodrziavat zavazky zo strany clenov NATO ohladom nakladov na obranu je podla mna normalne... Na druhej strane predvolebna retorika nemusi zodpovedat realite a nakoniec ani Trump nerozhoduje vo vsetkom sam ,ale je okolo neho ansambel ludi, ktori ho takpovediac upracu.
Nevnimam to ako nejaku tragediu, dolezite bude z nasho europskeho pohladu vyjasnit ucast USA na spolupraci v ramci NATO. To ,ze Trump chce dodrziavat zavazky zo strany clenov NATO ohladom nakladov na obranu je podla mna normalne... Na druhej strane predvolebna retorika nemusi zodpovedat realite a nakoniec ani Trump nerozhoduje vo vsetkom sam ,ale je okolo neho ansambel ludi, ktori ho takpovediac upracu.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr negatívne
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne Je smutne, akych kandidatov vygenerovala tak velka krajina a este menej vesely je vysledok. Nebolo by asi nad cim jasat ani v druhom pripade, len ocakavania by boli o nieco menej pesimisticke
Je smutne, akych kandidatov vygenerovala tak velka krajina a este menej vesely je vysledok. Nebolo by asi nad cim jasat ani v druhom pripade, len ocakavania by boli o nieco menej pesimisticke
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
negatívne
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
negatívne
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
neviem /nevyjadrujem sa / iné Tak, ako vždy, a nielen v USA, neexistuje ideálna voľba. Rozumiem roztrpčenosti amerických voličov, ktorú pretavuje Trump. Faktom ale zostáva, že na ťažké témy neexistujú žiadne krátkodobé a skratkovité riešenia, ale len poctivá a systematická práca, ktorá vráti ľuďom dôveru v politiku. Toto bude výzva pre nového prezidenta, nech už je nim stane ktokoľvek.
Tak, ako vždy, a nielen v USA, neexistuje ideálna voľba. Rozumiem roztrpčenosti amerických voličov, ktorú pretavuje Trump. Faktom ale zostáva, že na ťažké témy neexistujú žiadne krátkodobé a skratkovité riešenia, ale len poctivá a systematická práca, ktorá vráti ľuďom dôveru v politiku. Toto bude výzva pre nového prezidenta, nech už je nim stane ktokoľvek.
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
neviem /nevyjadrujem sa / iné Vnimam to ako vysledok demokratickeho hlasovania Americanov, ktore treba respektovat. Vacsina poslednych dolezitych hlasovani vo svete ukazala, ze ludia vnimaju politiku inak ako si media vykresluju (zelaju). Zabehnute status quo sa bude musiet prisposobit a urobit nieco nove, co dufam prinesie pozitivnu zmenu pre vsetkych.
Vnimam to ako vysledok demokratickeho hlasovania Americanov, ktore treba respektovat. Vacsina poslednych dolezitych hlasovani vo svete ukazala, ze ludia vnimaju politiku inak ako si media vykresluju (zelaju). Zabehnute status quo sa bude musiet prisposobit a urobit nieco nove, co dufam prinesie pozitivnu zmenu pre vsetkych.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
neviem /nevyjadrujem sa / iné Možno stačí citovať a parafrázovať klasika: Čo bolo bolo, terazky som - prezident.
Možno stačí citovať a parafrázovať klasika: Čo bolo bolo, terazky som - prezident.
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
skôr pozitívne Tak jak jsem psal již v minulé anketě nevnímám vítezství republikánského kandidáta Donalda Trumpa nijak negatívně - už hiatorie ukázala že bývalý herec B-čkových filmů Ronald Regan byl přes řadu varování před jeho kandidaturou jedním z nejlepších prezidentů novodobé historie. A frustrovaní voliči protikandidátky Hillary Clinton mohou alespoň využít nabídky světové star Madonny tak jak přislíbila na svém koncertu v Madison Square center...
Tak jak jsem psal již v minulé anketě nevnímám vítezství republikánského kandidáta Donalda Trumpa nijak negatívně - už hiatorie ukázala že bývalý herec B-čkových filmů Ronald Regan byl přes řadu varování před jeho kandidaturou jedním z nejlepších prezidentů novodobé historie. A frustrovaní voliči protikandidátky Hillary Clinton mohou alespoň využít nabídky světové star Madonny tak jak přislíbila na svém koncertu v Madison Square center...
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
skôr negatívne
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
negatívne Ako budíček, ktorý mi strašne vadí, lebo chcem ešte "sladko spať", ale už si uvedomujem, že je to realita: hrozba "moru" neznášanlivosti a nenávisti nás musí zobudiť, inak naše deti budú žať konflikty alebo dokonca vojny.
Ako budíček, ktorý mi strašne vadí, lebo chcem ešte "sladko spať", ale už si uvedomujem, že je to realita: hrozba "moru" neznášanlivosti a nenávisti nás musí zobudiť, inak naše deti budú žať konflikty alebo dokonca vojny.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
pozitívne Väčšina politikov sa snaží verejnosti podsunúť nejaký šok. Myslím si, že nastal čas posunúť politický štandard do inej úrovne. Či ju predstavuje Trump a či sa ukáže ako lepšia ako predchádzajúci "establišment" bude musieť ukázať čas. Počkajme si na ďalšie prekvapenia napr. v Rakúsku v decembri.
Väčšina politikov sa snaží verejnosti podsunúť nejaký šok. Myslím si, že nastal čas posunúť politický štandard do inej úrovne. Či ju predstavuje Trump a či sa ukáže ako lepšia ako predchádzajúci "establišment" bude musieť ukázať čas. Počkajme si na ďalšie prekvapenia napr. v Rakúsku v decembri.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
negatívne Trump vyniká v schopnosti hovoriť rôznym skupínám ľudí to, čo práve chcú počuť a sľúbiť im to, čo je pre nich dôležité. Voľby ukázali, že sociálne siete môžu byť vplyvnejšie ako tradičné médiá, to ako človek hovorí môže byt dôležitejšie ako reálna pravdivosť výrokov a frustrácia zo systému viesť k zúfalým riešeniam. Vítajme v postfaktuálnej dobe, voči ktorej žiadna krajina nemá vybudovanú imunitu.
Trump vyniká v schopnosti hovoriť rôznym skupínám ľudí to, čo práve chcú počuť a sľúbiť im to, čo je pre nich dôležité. Voľby ukázali, že sociálne siete môžu byť vplyvnejšie ako tradičné médiá, to ako človek hovorí môže byt dôležitejšie ako reálna pravdivosť výrokov a frustrácia zo systému viesť k zúfalým riešeniam. Vítajme v postfaktuálnej dobe, voči ktorej žiadna krajina nemá vybudovanú imunitu.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
skôr negatívne
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr negatívne
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
pozitívne
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr pozitívne
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa / iné S hodnotením treba počkať až na spôsob reálneho výkonu prezidentského úradu.
S hodnotením treba počkať až na spôsob reálneho výkonu prezidentského úradu.
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
negatívne Potvrdzuje je to trend nalad v spolocnosti. Kampan bola znicujuca a neferova. Co je podla mna najhorsim signalom je, ze pokial v minulosti sa kampan musela aspon podobat na pravdu dnes je volicom uplne jedno co kandidat slubuje. Ukazuje to aj znizenu doveru ludi k standartnym politikom, mediam ale aj standartnym informaciam vobec.
Potvrdzuje je to trend nalad v spolocnosti. Kampan bola znicujuca a neferova. Co je podla mna najhorsim signalom je, ze pokial v minulosti sa kampan musela aspon podobat na pravdu dnes je volicom uplne jedno co kandidat slubuje. Ukazuje to aj znizenu doveru ludi k standartnym politikom, mediam ale aj standartnym informaciam vobec.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr negatívne To, ako možno Donalda Trumpa z nášho pohľadu vnímať je do značnej miery determinované všetkými okolnosťami, komunikáciou, vyhláseniami a činmi, ktorými sa doteraz prezentoval. Aj keď je ten obraz do značnej miery vytváraný médiami, ťažko ho možno často označiť inak, ako arogantný, či škandalózny ...
To, ako možno Donalda Trumpa z nášho pohľadu vnímať je do značnej miery determinované všetkými okolnosťami, komunikáciou, vyhláseniami a činmi, ktorými sa doteraz prezentoval. Aj keď je ten obraz do značnej miery vytváraný médiami, ťažko ho možno často označiť inak, ako arogantný, či škandalózny ...
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
neviem /nevyjadrujem sa / iné Ako dalsi signal prebiehajúcich zmien vo svete, na ktore (zial) nie je nasa Europa vôbec pripravena
Ako dalsi signal prebiehajúcich zmien vo svete, na ktore (zial) nie je nasa Europa vôbec pripravena
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr negatívne Přestože očekávám, že velkou část ze svých předvolebních prohlášení bude muset zkorigovat, nejsem přesvědvčen o správnosti této volby - nicméně až reálná politka jeho administrativy ukáže, kam Spojené státy opravdu povede.
Přestože očekávám, že velkou část ze svých předvolebních prohlášení bude muset zkorigovat, nejsem přesvědvčen o správnosti této volby - nicméně až reálná politka jeho administrativy ukáže, kam Spojené státy opravdu povede.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
negatívne Verím, že kongres a senát ho udržia na uzde.
Verím, že kongres a senát ho udržia na uzde.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
negatívne USA boli za posledné storočie určitým garantom demokracie pre slobodne zmýšľajúci svet. Bol zvolený človek, ktorý v jej princípy neverí a nebude sa o ne intenzívne zasadzovať. Pokiaľ aspoň jedna zo superveľmocí nie je jasne demokratická a liberálna, tak aj demokracia a bezpečnosť v Európe je vo vážnom ohrození.
USA boli za posledné storočie určitým garantom demokracie pre slobodne zmýšľajúci svet. Bol zvolený človek, ktorý v jej princípy neverí a nebude sa o ne intenzívne zasadzovať. Pokiaľ aspoň jedna zo superveľmocí nie je jasne demokratická a liberálna, tak aj demokracia a bezpečnosť v Európe je vo vážnom ohrození.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
neviem /nevyjadrujem sa / iné Nechcem nikoho súdiť vopred. Výroky v kampani pre mňa nie sú určujúce, v kampaniach sa toho povie veľa. Aj príchod Reagana prijímala americká verejnosť s rozpakmi a obavami. A realita bola iná. To isté sa môže stať aj v prípade Trumpa. Ale tak isto môže byť jeho pôsobenie veľkým nešťastím, a to nielen pre USA. Čas a skutky ukážu.
Nechcem nikoho súdiť vopred. Výroky v kampani pre mňa nie sú určujúce, v kampaniach sa toho povie veľa. Aj príchod Reagana prijímala americká verejnosť s rozpakmi a obavami. A realita bola iná. To isté sa môže stať aj v prípade Trumpa. Ale tak isto môže byť jeho pôsobenie veľkým nešťastím, a to nielen pre USA. Čas a skutky ukážu.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem /nevyjadrujem sa / iné Obidvaja kandidáti boli tak kontroverzní, že to je fakt jedno. Situácia vo svete vyzerá všade veľmi príbuzne. Až čas ukáže, či tento odklon od tradičných politikov prinesie niečo pre spoločnosť.
Obidvaja kandidáti boli tak kontroverzní, že to je fakt jedno. Situácia vo svete vyzerá všade veľmi príbuzne. Až čas ukáže, či tento odklon od tradičných politikov prinesie niečo pre spoločnosť.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní