Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Andrej Kiska sa rozhodol kandidovať na verejnú funkciu, hoci mal dobre fungujúci biznis. Mali by sa podľa vás podobne zachovať aj iní podnikatelia?

  1. rozhodne áno 28 %
  2. skôr áno 34 %
  3. skôr nie 11 %
  4. rozhodne nie 2 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 26 %


Uzávierka hlasovania: 28.11.2016. Počet respondentov: 123.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne áno Ale podnikatelia a nie "podnikatelia"(typu Basternak)
Ale podnikatelia a nie "podnikatelia"(typu Basternak)
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Rozhodnutie kandidovať by malo vychádzať hlavne z presvedčenia. Ale silné finančné zázemie politika je dobrým základom ako obmedziť korupčné pohnútky.
Rozhodnutie kandidovať by malo vychádzať hlavne z presvedčenia. Ale silné finančné zázemie politika je dobrým základom ako obmedziť korupčné pohnútky.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
rozhodne áno Úspešní podnikatelia, ktorí preukázali svoje manažérske schopnosti a strategické myslenie by mohli byť vo vedúcich funkciách v štáte a na ministerstvách určite lepší, ako profesionálni politici. Svet je v politickej kríze a ľudia prestavajú veriť, že ich potreby politikov zaujímajú. Myslím si, že aj vo verejnom sektore nastal čas na istú formu „manažérskeho riadenia“.
Úspešní podnikatelia, ktorí preukázali svoje manažérske schopnosti a strategické myslenie by mohli byť vo vedúcich funkciách v štáte a na ministerstvách určite lepší, ako profesionálni politici. Svet je v politickej kríze a ľudia prestavajú veriť, že ich potreby politikov zaujímajú. Myslím si, že aj vo verejnom sektore nastal čas na istú formu „manažérskeho riadenia“.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie
Hozlár Andrej Hozlár
výkonný riaditeľ
DHL Parcel Slovensko
rozhodne nie To, že má niekto dobre fungujúci biznis ešte neznamená, že bude kvalitnou osobou pre verejnú funkciu.
To, že má niekto dobre fungujúci biznis ešte neznamená, že bude kvalitnou osobou pre verejnú funkciu.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
rozhodne áno
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
rozhodne áno Vítaní by boli aj ďalší podnikatelia, ktorí majú morálne a osobnostné predpoklady pre verejné angažovanie sa. Okrem toho aj príslušnú osobnú - ale nespochybniteľne nepodnikateľskú - motiváciu. Pevne verím, že sa takí nájdu. Ak budú okrem toho mať aj rozumnú hodnotovú orientáciu a vízie veľmi rád ich podporím. Ďaleko radšej ako profesionálnych politikov.
Vítaní by boli aj ďalší podnikatelia, ktorí majú morálne a osobnostné predpoklady pre verejné angažovanie sa. Okrem toho aj príslušnú osobnú - ale nespochybniteľne nepodnikateľskú - motiváciu. Pevne verím, že sa takí nájdu. Ak budú okrem toho mať aj rozumnú hodnotovú orientáciu a vízie veľmi rád ich podporím. Ďaleko radšej ako profesionálnych politikov.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Spôsob riadenia firmy a výkonu štátnej funkcie je podstatne odlišný. Podnikateľ, ktorý sa takto rozhodne musí byť schopný prijímať kompromisy v prostredí, kde je každý partnerom a súčasne konkurenciou. Navyše cieľom jeho rozhodnutí nebude zisk ale podpora od voličov.
Spôsob riadenia firmy a výkonu štátnej funkcie je podstatne odlišný. Podnikateľ, ktorý sa takto rozhodne musí byť schopný prijímať kompromisy v prostredí, kde je každý partnerom a súčasne konkurenciou. Navyše cieľom jeho rozhodnutí nebude zisk ale podpora od voličov.
Straka Branislav Straka
vrchný riaditeľ pre platby a elektronické kanály
ČSOB
skôr áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Berthoty Bystrík Berthoty
generálny riaditeľ
PPA Controll, a.s.
rozhodne áno Malo by byť našim spoločným záujmom aby sa o verejné funkcie uchádzali slušní ľudia. Čím viac finančne nezávislí budú a čím viac dobrých skúseností z podnikania budú mať, tým lepšie. Ak do politiky nepôjdu slušní ľudia s úprimným záujmom o verejné veci, pôjdu tam tí druhí …
Malo by byť našim spoločným záujmom aby sa o verejné funkcie uchádzali slušní ľudia. Čím viac finančne nezávislí budú a čím viac dobrých skúseností z podnikania budú mať, tým lepšie. Ak do politiky nepôjdu slušní ľudia s úprimným záujmom o verejné veci, pôjdu tam tí druhí …
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Dobri podnikatelia rozhodne ano. Keby bol nas stat riadeny ako dobra firma, tak by sme nemuseli konstatovat, ze okrem rozkradania a korupcie tu skutocne nic ine pod statnou spravou nefunguje.
Dobri podnikatelia rozhodne ano. Keby bol nas stat riadeny ako dobra firma, tak by sme nemuseli konstatovat, ze okrem rozkradania a korupcie tu skutocne nic ine pod statnou spravou nefunguje.
Randuška Dušan Randuška
generálny riaditeľ
MET Slovakia
rozhodne áno Urcite ano.Ludia,ktore uspesne riadia svoje podnikatelske aktivity ci fabriky vedia niest zodpovednost za svoje rozhodnutia a su si vedomi skutocnosti ze svojimi rozhodnutiami ovplyvnuju zivoty svojich zamestnancov a ich rodin.Tieto elementarne poznania mnohym sucasnym verejnym funkcionarom chybaju, pretoze vacsina z nich v zivote nic neriadila okrem vlastneho auta.Prechod uspesnych podnikatelov do verejneho zivota otvara aj otazku odmenovania ako takeho v tejto sfere.A tu plati-ak chceme pritiahnut najlepsich ludi,tito musia byt adekvatne zaplateni.A to je ciastocne aj cesta ako bojovat s korupciou na vsetkych urovniach verejnej spravy.
Urcite ano.Ludia,ktore uspesne riadia svoje podnikatelske aktivity ci fabriky vedia niest zodpovednost za svoje rozhodnutia a su si vedomi skutocnosti ze svojimi rozhodnutiami ovplyvnuju zivoty svojich zamestnancov a ich rodin.Tieto elementarne poznania mnohym sucasnym verejnym funkcionarom chybaju, pretoze vacsina z nich v zivote nic neriadila okrem vlastneho auta.Prechod uspesnych podnikatelov do verejneho zivota otvara aj otazku odmenovania ako takeho v tejto sfere.A tu plati-ak chceme pritiahnut najlepsich ludi,tito musia byt adekvatne zaplateni.A to je ciastocne aj cesta ako bojovat s korupciou na vsetkych urovniach verejnej spravy.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
rozhodne áno Uvedené by som rozšíril nielen na podnikateľov, ale aj na manažérov, vysokoškolských učiteľov, v podstate na každého, kto bol ako profesionál úspešný. Títo ľudia totiž preukázali, že majú odvahu ísť za dlhodobými cieľmi a dokážu na ceste k nim prekonávať prekážky rozličného druhu
Uvedené by som rozšíril nielen na podnikateľov, ale aj na manažérov, vysokoškolských učiteľov, v podstate na každého, kto bol ako profesionál úspešný. Títo ľudia totiž preukázali, že majú odvahu ísť za dlhodobými cieľmi a dokážu na ceste k nim prekonávať prekážky rozličného druhu
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne nie Netreba zabúdať, že aj R. Kaliňák a B. Kollár boli pred vstupom do politiky úspešní podnikatelia. Teda paralely treba hľadať niekde inde ako v živote kandidáta pred vstupom do politiky.
Netreba zabúdať, že aj R. Kaliňák a B. Kollár boli pred vstupom do politiky úspešní podnikatelia. Teda paralely treba hľadať niekde inde ako v živote kandidáta pred vstupom do politiky.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ľudia si majú plniť svoje sny. To je rovnako podnikať, učiť, liečiť, spievať, hrať tenis alebo byť politikom. Zle je len ísť podnikať do politiky, to spravidla súvisí s oligarchickými formami uneseného korupčného štátu. Každý, kto cíti potrebu ísť do politiky a vplývať na veci verejné aby zlepšil život verejnosti to má urobiť. Možno potom bude menej tých, čo pôjdu do politiky len podnikať
Ľudia si majú plniť svoje sny. To je rovnako podnikať, učiť, liečiť, spievať, hrať tenis alebo byť politikom. Zle je len ísť podnikať do politiky, to spravidla súvisí s oligarchickými formami uneseného korupčného štátu. Každý, kto cíti potrebu ísť do politiky a vplývať na veci verejné aby zlepšil život verejnosti to má urobiť. Možno potom bude menej tých, čo pôjdu do politiky len podnikať
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno Stat by mali riadit ludia zodpovedni, a to su hlavne ti, ktori vedia hospodarit so zverenymi prostriedkami. Ti ktori maju zodpovednost za tisice zamestnancov a ich rodiny. Ti, ktori ziju kazdodennymi problemami krajiny.
Stat by mali riadit ludia zodpovedni, a to su hlavne ti, ktori vedia hospodarit so zverenymi prostriedkami. Ti ktori maju zodpovednost za tisice zamestnancov a ich rodiny. Ti, ktori ziju kazdodennymi problemami krajiny.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne áno
Štefunko Ivan Štefunko
predseda predstavenstva
Neulogy
rozhodne áno Ak sa niekto rozhodne vzdať dobre fungujúceho biznisu, a využiť svoje skúsenosti pre zlepšenie fungovania krajiny tak treba tejto obete len pogratulovat. Podnikatelia by mali byť súčasťou rozhodovania tak ako iné zamestnania. Samozrejmosťou musí byť vylúčenie konfliktu záujmov.
Ak sa niekto rozhodne vzdať dobre fungujúceho biznisu, a využiť svoje skúsenosti pre zlepšenie fungovania krajiny tak treba tejto obete len pogratulovat. Podnikatelia by mali byť súčasťou rozhodovania tak ako iné zamestnania. Samozrejmosťou musí byť vylúčenie konfliktu záujmov.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Skúsenosť s podnikaním je fajn ale nemusí byť liekom na všetko. Viem si predstaviť ako veľa podnikateľov utrpí frustráciu, že veci sa v štátnej sfére hýbu iným tempom a spôsobom a toto môže byť kontraproduktívne. Osobne preferujem ľudí so skúsenosťami z privátnej sféry a tiež so skúsenosťami a výsledkami z komunálnej politiky (ideálne starostovia, nie VUCky). Celoživotní funkcionári môžu byť, ale nemali by dominovať politike/politickej strane, ktorá mi je sympatická.
Skúsenosť s podnikaním je fajn ale nemusí byť liekom na všetko. Viem si predstaviť ako veľa podnikateľov utrpí frustráciu, že veci sa v štátnej sfére hýbu iným tempom a spôsobom a toto môže byť kontraproduktívne. Osobne preferujem ľudí so skúsenosťami z privátnej sféry a tiež so skúsenosťami a výsledkami z komunálnej politiky (ideálne starostovia, nie VUCky). Celoživotní funkcionári môžu byť, ale nemali by dominovať politike/politickej strane, ktorá mi je sympatická.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr nie President elected Donald Trump
President elected Donald Trump
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr áno Stretavam sa s tym, ze vela krat pomenuvavame veci, ktore nefunguju, denno-denne su odhalovane kauzy korupcie. Predseda vlady, nazyva novinarov vybranymi vyrazmi. Viem, ze pre podnikatelov a manazerov je to strata casu, ale kto iny, ak nie ludia, ktori vedu uspesne firmy, vedia ako velmi im komplikuje situaciu prebujnena byrokracia, nefungujuce sudy a ake dopady to ma na ich podnikanie. Spojit sa a hladat riesenia je jedina cesta, co mozeme urobit pre mladu generaciu.
Stretavam sa s tym, ze vela krat pomenuvavame veci, ktore nefunguju, denno-denne su odhalovane kauzy korupcie. Predseda vlady, nazyva novinarov vybranymi vyrazmi. Viem, ze pre podnikatelov a manazerov je to strata casu, ale kto iny, ak nie ludia, ktori vedu uspesne firmy, vedia ako velmi im komplikuje situaciu prebujnena byrokracia, nefungujuce sudy a ake dopady to ma na ich podnikanie. Spojit sa a hladat riesenia je jedina cesta, co mozeme urobit pre mladu generaciu.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne áno Ak sa chceme konečne zbaviť Fica, Kaliňáka a spol, tak áno.
Ak sa chceme konečne zbaviť Fica, Kaliňáka a spol, tak áno.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
rozhodne áno Snáď by sa potom zmenila kultúra komunikácie a atmosféra v spoločnosti ak ju ľudia nebudú riadiť pre peniaze ako to náš prezident preukazuje, a ktorý celý svoj plat použije na podporu tých čo to najviac potrebujú. Klobúk dole a veľká úcta p. prezident.
Snáď by sa potom zmenila kultúra komunikácie a atmosféra v spoločnosti ak ju ľudia nebudú riadiť pre peniaze ako to náš prezident preukazuje, a ktorý celý svoj plat použije na podporu tých čo to najviac potrebujú. Klobúk dole a veľká úcta p. prezident.
Havel Jaroslav Havel
riadiaci partner
Havel & Partners, s.r.o.
skôr áno Ak ktorýkoľvek úspešný podnikateľ dôjde k záveru, že sa chce venovať správe verejných vecí, ide o úplne legitímne rozhodnutie a je len na verejnosti, či takúto osobu podporí napríklad vo voľbách. Úspešní a poctiví podnikatelia môžu do verejných funkcií priniesť svieži vietor. Mali by si však zároveň uvedomiť, že rozhodnutia vo verejnej sfére často vznikajú na základe komplikovaných a dlhotrvajúcich diskusií, čo môže byť protikladom k dynamickému riadeniu, ktoré je skôr typické pre biznis. K úspešnému prelínaniu týchto dvoch svetov je preto potrebná pomerne vysoká dávka trpezlivosti, rozvážnosti a citu pre hľadanie a nachádzanie kompromisov.
Ak ktorýkoľvek úspešný podnikateľ dôjde k záveru, že sa chce venovať správe verejných vecí, ide o úplne legitímne rozhodnutie a je len na verejnosti, či takúto osobu podporí napríklad vo voľbách. Úspešní a poctiví podnikatelia môžu do verejných funkcií priniesť svieži vietor. Mali by si však zároveň uvedomiť, že rozhodnutia vo verejnej sfére často vznikajú na základe komplikovaných a dlhotrvajúcich diskusií, čo môže byť protikladom k dynamickému riadeniu, ktoré je skôr typické pre biznis. K úspešnému prelínaniu týchto dvoch svetov je preto potrebná pomerne vysoká dávka trpezlivosti, rozvážnosti a citu pre hľadanie a nachádzanie kompromisov.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
skôr áno Ak by sa našli jedinci, pre ktorých by bola motiváciou snaha o posilnenie racionálneho a praktického prístupu vo vedení štátu a dali by k dispozícii svoje manažérske a vodcovské skúsenosti. Pri tom nekomentujem riziko zištných dôvodov a jednaní, čo by malo byť jednoznačne zamedzené legislatívou a jej bezodkladným uplatnením pri pochybení.
Ak by sa našli jedinci, pre ktorých by bola motiváciou snaha o posilnenie racionálneho a praktického prístupu vo vedení štátu a dali by k dispozícii svoje manažérske a vodcovské skúsenosti. Pri tom nekomentujem riziko zištných dôvodov a jednaní, čo by malo byť jednoznačne zamedzené legislatívou a jej bezodkladným uplatnením pri pochybení.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
neviem / nevyjadrujem sa / iné Schopnosť riadiť firmu môže byť jedným z predpokladov na verejnú funkciu, dôležité je však mať najmä jasne stanovené hodnoty a priority, a záujem pracovať pre rozvoj a prospech Slovenska a jeho občanov.
Schopnosť riadiť firmu môže byť jedným z predpokladov na verejnú funkciu, dôležité je však mať najmä jasne stanovené hodnoty a priority, a záujem pracovať pre rozvoj a prospech Slovenska a jeho občanov.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno Poctiví podnikatelia. Alternatíva: poctiví podnikatelia by mali podporiť nových politikov, ktorí to myslia so svojim vstupom na politického systému úprimne a v prospech štátu.
Poctiví podnikatelia. Alternatíva: poctiví podnikatelia by mali podporiť nových politikov, ktorí to myslia so svojim vstupom na politického systému úprimne a v prospech štátu.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
neviem / nevyjadrujem sa / iné Je na slobodnom rozhodnutí každého, kde chce nájsť svoje uplatnenie. Navyše, úspech v súkromnej sfére ešte nemusí zaručiť úspech vo verejnej funkcii.
Je na slobodnom rozhodnutí každého, kde chce nájsť svoje uplatnenie. Navyše, úspech v súkromnej sfére ešte nemusí zaručiť úspech vo verejnej funkcii.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Akokoľvek to vnímam pre kohokoľvek ako ťažké osobné rozhodnutie, tak zásadne súhlasím. Úspešný človek pozná hĺbku problémov, vie sa sústrediť na ich riešenie a tak meniť systém aby vyhovoval reálnej potrebe. Rozhodnutia spoza zeleného stolu prinášajú skôr prekážky a bariéry, nakoľko vôbec nekorešpondujú s realitou, s čím sa denne stretávame.
Akokoľvek to vnímam pre kohokoľvek ako ťažké osobné rozhodnutie, tak zásadne súhlasím. Úspešný človek pozná hĺbku problémov, vie sa sústrediť na ich riešenie a tak meniť systém aby vyhovoval reálnej potrebe. Rozhodnutia spoza zeleného stolu prinášajú skôr prekážky a bariéry, nakoľko vôbec nekorešpondujú s realitou, s čím sa denne stretávame.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
rozhodne áno
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Aj v prípade Andreja Kisku vnímam pár prešľapov, najmä v zahraničnej politike. K samotnej otázke - spomínam si napríklad na "výkony" Pavla Ruska v reálnej politke. Je lákavé myslieť si, že bohatí ľudia v politike morálne nezlyhajú, skúsenosti však dokazujú opak.
Aj v prípade Andreja Kisku vnímam pár prešľapov, najmä v zahraničnej politike. K samotnej otázke - spomínam si napríklad na "výkony" Pavla Ruska v reálnej politke. Je lákavé myslieť si, že bohatí ľudia v politike morálne nezlyhajú, skúsenosti však dokazujú opak.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
neviem / nevyjadrujem sa / iné Je to veľmi individuálne rozhodnutie....každý má iné ambície...
Je to veľmi individuálne rozhodnutie....každý má iné ambície...
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr áno Ist na verejnu funckiu maju ist ludia, ktori to myslia s verejnostou dobre - tzn chcu SLUZIT a posluzit spolocnosti. A samozrejme preco nie dodbre zarabajuci podnikatel ak chce posluzit verejnosti! ale NIE SEBE a svojmju biznisu - co bohuzial aj vidime v praxi.
Ist na verejnu funckiu maju ist ludia, ktori to myslia s verejnostou dobre - tzn chcu SLUZIT a posluzit spolocnosti. A samozrejme preco nie dodbre zarabajuci podnikatel ak chce posluzit verejnosti! ale NIE SEBE a svojmju biznisu - co bohuzial aj vidime v praxi.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
rozhodne áno
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr áno Výkon podnikania sa nevylučuje ani nediskvalifikuje úspešného podnikateľa pred uchádzaním sa o post prezidenta. Podnikatelia hýbu ekonomiku vpred, vytvárajú pracovné miesta, prinášajú prospech pre štát a spoločnosť. Každý občan tak isto aj podnikateľ, ktorý dosiahol úspech môže byť dobrý prezident. Musí však spĺňať osobnostné predpoklady a byť všeobecne uznávaná autorita, ktorá úspech v podnikaní dosiahla poctivou prácou.
Výkon podnikania sa nevylučuje ani nediskvalifikuje úspešného podnikateľa pred uchádzaním sa o post prezidenta. Podnikatelia hýbu ekonomiku vpred, vytvárajú pracovné miesta, prinášajú prospech pre štát a spoločnosť. Každý občan tak isto aj podnikateľ, ktorý dosiahol úspech môže byť dobrý prezident. Musí však spĺňať osobnostné predpoklady a byť všeobecne uznávaná autorita, ktorá úspech v podnikaní dosiahla poctivou prácou.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
rozhodne áno Rozhodne by nezaškodilo, keby bolo vo verejných funkciách viac profesionálov nielen s odbornosťou, ale aj s reálnou praxou. Bolo by dobré, aby bolo za konkrétnou osobou vidieť konkrétne výsledky. V mnohých odvetviach sa za kľúčový parameter úspechu berie schopnosť konkrétneho manažéra realizovať myšlienku, než myšlienka samotná. Aj ten najbrilantnejší nápad je v rukách babráka bezcenný a priemerná myšlienka v rukách schopného manažéra sa môže stať hodnotnou. Pre zvýšenie pravdepodobnosti úspechu je preto vždy dobré sa pozrieť na predchádzajúce úspechy kandidáta.
Rozhodne by nezaškodilo, keby bolo vo verejných funkciách viac profesionálov nielen s odbornosťou, ale aj s reálnou praxou. Bolo by dobré, aby bolo za konkrétnou osobou vidieť konkrétne výsledky. V mnohých odvetviach sa za kľúčový parameter úspechu berie schopnosť konkrétneho manažéra realizovať myšlienku, než myšlienka samotná. Aj ten najbrilantnejší nápad je v rukách babráka bezcenný a priemerná myšlienka v rukách schopného manažéra sa môže stať hodnotnou. Pre zvýšenie pravdepodobnosti úspechu je preto vždy dobré sa pozrieť na predchádzajúce úspechy kandidáta.
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
skôr áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno V politike má podnikateľ jeden veľký problém a to je poznanie, že nemôže rozhodovať tak ako je zvyknutý, to znamená jednoznačne, čo najskôr a bez kompromisov. V politike je všetko zdĺhavé, často neúprimné, vyžadujúce populizmus a akceptovanie rozhodnutí väčšiny aj vtedy keď vie, že to rozhodnutie nie ja dobré. Vstup do politiky znamená pre podnikateľa aj zanedbávanie vlastnej firmy (pokiaľ tam nevstúpil práve preto aby to v jej prospech zneužíval) a preto by mal svoju firmu buď odovzdať nasledovníkom alebo ju predať.
V politike má podnikateľ jeden veľký problém a to je poznanie, že nemôže rozhodovať tak ako je zvyknutý, to znamená jednoznačne, čo najskôr a bez kompromisov. V politike je všetko zdĺhavé, často neúprimné, vyžadujúce populizmus a akceptovanie rozhodnutí väčšiny aj vtedy keď vie, že to rozhodnutie nie ja dobré. Vstup do politiky znamená pre podnikateľa aj zanedbávanie vlastnej firmy (pokiaľ tam nevstúpil práve preto aby to v jej prospech zneužíval) a preto by mal svoju firmu buď odovzdať nasledovníkom alebo ju predať.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
skôr áno
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr áno Podnikateľia budú racionálnejsie, efektívnejšie a zodpovednejšie pristupovať k témam a riešeniam. Daň za to bude "boj" so štruktúrami, ktoré sú tam zakorenené. Táto "obeta" zo strednodobého hľadiska prinesie výsledky fungujúcejšej spoločnosti.
Podnikateľia budú racionálnejsie, efektívnejšie a zodpovednejšie pristupovať k témam a riešeniam. Daň za to bude "boj" so štruktúrami, ktoré sú tam zakorenené. Táto "obeta" zo strednodobého hľadiska prinesie výsledky fungujúcejšej spoločnosti.
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
skôr áno Prechod z komerčného sektora do verejného je v osobnej kariére často úplne prirodzeným krokom. Väčšinou aj vítaným, nie však preto, že úspešný podnikateľ „už má dosť peňazí“, ale preto, že podnikateľské zmýšľanie a cítenie je aj vo verejných funkciách želanou hodnotou.
Prechod z komerčného sektora do verejného je v osobnej kariére často úplne prirodzeným krokom. Väčšinou aj vítaným, nie však preto, že úspešný podnikateľ „už má dosť peňazí“, ale preto, že podnikateľské zmýšľanie a cítenie je aj vo verejných funkciách želanou hodnotou.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr nie Nemyslím si, že v súčasnosti je špecifická doba, ktorá si vyžaduje, aby do verejných funkcií išli vo práve úspešní podnikatelia. Samozrejme, neznamená to, že ak sa niektorý z nich rozhodne, nemá sa o verejnú funkciu uchádzať.
Nemyslím si, že v súčasnosti je špecifická doba, ktorá si vyžaduje, aby do verejných funkcií išli vo práve úspešní podnikatelia. Samozrejme, neznamená to, že ak sa niektorý z nich rozhodne, nemá sa o verejnú funkciu uchádzať.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
skôr nie Každý môže pomáhať zo svojej pozície, pretože má "moc" ovplyvniť svoje okolie. Aj predavač v zelovoci ovplyvňuje ostatných tým, či im predá kvalitné alebo nekvalitné ovocie. Podobne, učiteľ môže učiť deti k hodnotám, každý zamestnanec môže robiť maximum pre svoj rozvoj a rozvoj firmy, podnikateľ môže vytvárať hodnotové prostredie a generovať zisk, politik môže vytvárať motivujúce a hodnotové prostredie... Je to podobné, ako keď sa človek rozhodne, že nebude na zem hádzať odpadky. Naivné, utopické? Podľa mňa jediná cesta, ako sa posunúť.
Každý môže pomáhať zo svojej pozície, pretože má "moc" ovplyvniť svoje okolie. Aj predavač v zelovoci ovplyvňuje ostatných tým, či im predá kvalitné alebo nekvalitné ovocie. Podobne, učiteľ môže učiť deti k hodnotám, každý zamestnanec môže robiť maximum pre svoj rozvoj a rozvoj firmy, podnikateľ môže vytvárať hodnotové prostredie a generovať zisk, politik môže vytvárať motivujúce a hodnotové prostredie... Je to podobné, ako keď sa človek rozhodne, že nebude na zem hádzať odpadky. Naivné, utopické? Podľa mňa jediná cesta, ako sa posunúť.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
skôr nie Určite nie je nevyhnutné, aby sa podnikatelia začali vo veľkom presúvať do politiky a verejnej služby. Rozhodne by sa však mali starať o zlepšovanie kvality demokracie, napr. podporou zodpovedných politikov alebo watchdogových organizácií.
Určite nie je nevyhnutné, aby sa podnikatelia začali vo veľkom presúvať do politiky a verejnej služby. Rozhodne by sa však mali starať o zlepšovanie kvality demokracie, napr. podporou zodpovedných politikov alebo watchdogových organizácií.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslím si, že je to výsostne individuálne rozhodnutie a nijakým hlasovaním to nemôžeme určiť za štandard správania sa podnikateľov. Ja by som uvítal, ak by sa takýmto spôsobom dostala do politiky nová krv, ale osobne by som sa na takúto kariéru nedal.
Myslím si, že je to výsostne individuálne rozhodnutie a nijakým hlasovaním to nemôžeme určiť za štandard správania sa podnikateľov. Ja by som uvítal, ak by sa takýmto spôsobom dostala do politiky nová krv, ale osobne by som sa na takúto kariéru nedal.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslím si, že do politiky by sa mali viac zapojiť skúsení manažéri, ktorí pôsobia resp. pôsobili v nadnárodných spoločnostiach. V prípade aktívnych podnikateľov je to kontroverzná téma, nakoľko hrozí konflikt záujmov.
Myslím si, že do politiky by sa mali viac zapojiť skúsení manažéri, ktorí pôsobia resp. pôsobili v nadnárodných spoločnostiach. V prípade aktívnych podnikateľov je to kontroverzná téma, nakoľko hrozí konflikt záujmov.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
skôr áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr áno
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
skôr nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Každy kto cíti, že vie, chce a má kapacitu priniesť svoje skúsenosti do verejného sektora môže byť prínosom pre politickú scénu. Tak ako u prezidenta aj u iných úspešných podnikateľov je rozhodne vysoký predpoklad kompetencie v porovnaní s politikmi čo nič v živote nedokázali a neriadili ani sekretárku.
Každy kto cíti, že vie, chce a má kapacitu priniesť svoje skúsenosti do verejného sektora môže byť prínosom pre politickú scénu. Tak ako u prezidenta aj u iných úspešných podnikateľov je rozhodne vysoký predpoklad kompetencie v porovnaní s politikmi čo nič v živote nedokázali a neriadili ani sekretárku.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
skôr áno
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr áno Je jasné, že každý podnikateľ nemôže byť politik - či už z hľadiska vlastných preferencií alebo predpokladov na výkon verejnej funkcie. Na druhej strane, v súčasnej situácii potrebujeme ako soľ čestných a konštruktívnych ľudí, ktorí by pohli túto krajinu dopredu.
Je jasné, že každý podnikateľ nemôže byť politik - či už z hľadiska vlastných preferencií alebo predpokladov na výkon verejnej funkcie. Na druhej strane, v súčasnej situácii potrebujeme ako soľ čestných a konštruktívnych ľudí, ktorí by pohli túto krajinu dopredu.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem / nevyjadrujem sa / iné Status podnikatela alebo nepodnikatela podla mna nijak nedeterminuje vhodnost alebo predpoklady na vykonavanie funkcie prezidenta.
Status podnikatela alebo nepodnikatela podla mna nijak nedeterminuje vhodnost alebo predpoklady na vykonavanie funkcie prezidenta.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
neviem / nevyjadrujem sa / iné Len pre upresnenie: Andrej Kiska najprv predal svoj biznis, následne založil nadáciu a až potom sa rozhodol kandidovať za prezidenta. Každé rozhodnutie podobného typu ako robil Andrej Kiska je výsostne osobného charakteru a nedá sa nikomu doporučovať. Vzhľadom na zle fungujúci verejný sektor a ešte horšie fungovanie politických strán hľadáme nové tváre politiky v podnikateľskom sektore. Myslím si, že potenciálny konflikt záujmov, ktorému by podnikatelia ako politici boli vystavení je prakticky neriešiteľný.
Len pre upresnenie: Andrej Kiska najprv predal svoj biznis, následne založil nadáciu a až potom sa rozhodol kandidovať za prezidenta. Každé rozhodnutie podobného typu ako robil Andrej Kiska je výsostne osobného charakteru a nedá sa nikomu doporučovať. Vzhľadom na zle fungujúci verejný sektor a ešte horšie fungovanie politických strán hľadáme nové tváre politiky v podnikateľskom sektore. Myslím si, že potenciálny konflikt záujmov, ktorému by podnikatelia ako politici boli vystavení je prakticky neriešiteľný.
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nevidím dôvod, prečo podnikatelia sú špeciálna kategória. Máme aj dobré aj zlé skúsenosti s podnikateľmi v politike. Téza, že už majú majetok, a preto nejdú do politiky kvôli peniazom, je klišé, nezmyselná konštrukcia.
Nevidím dôvod, prečo podnikatelia sú špeciálna kategória. Máme aj dobré aj zlé skúsenosti s podnikateľmi v politike. Téza, že už majú majetok, a preto nejdú do politiky kvôli peniazom, je klišé, nezmyselná konštrukcia.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno A aj potom čestne a slušne robiť tú verejnú funkciu.
A aj potom čestne a slušne robiť tú verejnú funkciu.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
rozhodne áno
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne áno
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
rozhodne áno
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno
Krištofovič Peter Krištofovič
majoritný akcionár a predseda predstavenstva
Salve Group, a.s.
rozhodne áno Ludia, ktori dokazali svoje schopnosti a znalosti vytvorenim funkcneho podnikania maju silny zaklad a predispoziciu tvorit a dotahovat veci. Stat potrebuje viziu, strategiu a akciu. Tak ako kazda firma. Myslim si, ze cim dalej tym viac schopnych ludi s vysledkami pojde do politiky a aj volici ukazuju , ze chcu vidiet zmenu a konkretne vysledky a nie vykecavanie o tom co by mohlo byt.
Ludia, ktori dokazali svoje schopnosti a znalosti vytvorenim funkcneho podnikania maju silny zaklad a predispoziciu tvorit a dotahovat veci. Stat potrebuje viziu, strategiu a akciu. Tak ako kazda firma. Myslim si, ze cim dalej tym viac schopnych ludi s vysledkami pojde do politiky a aj volici ukazuju , ze chcu vidiet zmenu a konkretne vysledky a nie vykecavanie o tom co by mohlo byt.
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
rozhodne áno Po dvadsiatich rokoch v biznise, keď som sa stal aj finalistom súťaže Podnikateľ roka spoluorganizovanej Trendom, som vkročil do verejnej správy, stal som sa primátorom. Stále sa cítim ako systémová chyba v dlhoročne zabehnutom pokrivenom systéme. Kto iný však systém dokáže zmeniť, ak nie skúsení manažéri?
Po dvadsiatich rokoch v biznise, keď som sa stal aj finalistom súťaže Podnikateľ roka spoluorganizovanej Trendom, som vkročil do verejnej správy, stal som sa primátorom. Stále sa cítim ako systémová chyba v dlhoročne zabehnutom pokrivenom systéme. Kto iný však systém dokáže zmeniť, ak nie skúsení manažéri?
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne áno Bolo by to určite spestrením ponuky. Na povolanie politika sa síce nevyžaduje žiadne špecifické vzdelanie, praktická skúsenosť z reálneho života by však mohla byť zárukou komplexného pohľadu na spoločnosť a tým aj na vytvorenie predstavy jej ďalšieho napredovania. V dnešnej prevahe populistických ponúk by som privítal pragmatický, až technokratický pohľad na stav spoločnosti a jej ďalšie smerovanie, ktorý je podopretý vlastnými skúsenosťami z praxe.
Bolo by to určite spestrením ponuky. Na povolanie politika sa síce nevyžaduje žiadne špecifické vzdelanie, praktická skúsenosť z reálneho života by však mohla byť zárukou komplexného pohľadu na spoločnosť a tým aj na vytvorenie predstavy jej ďalšieho napredovania. V dnešnej prevahe populistických ponúk by som privítal pragmatický, až technokratický pohľad na stav spoločnosti a jej ďalšie smerovanie, ktorý je podopretý vlastnými skúsenosťami z praxe.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr áno Kazdy by mal zodpovedne pristupovat ku krajine, v ktorej zijeme. A zmenit ju mozeme castokrat skutocne az vtedy, ak sa zacneme aktivne zaujimat o veci verejne.
Kazdy by mal zodpovedne pristupovat ku krajine, v ktorej zijeme. A zmenit ju mozeme castokrat skutocne az vtedy, ak sa zacneme aktivne zaujimat o veci verejne.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
skôr áno Iba pokiaľ to tak cítia, že ich ďalšie poslanie je pomáhať a slúžiť spoluobčanom a Slovensku. Skutočne pochopiť a napraviť fungovanie a procesy fungovania štátu môžu iba ľudia, ktorí poznajú problémy ľudí a firiem, ktorí vytvárali pracovné miesta v praxi. Kde sa vytvárajú hodnoty a vedia čo vytvára silný štát, koho chrániť, za koho sa postaviť. Zatiaľ tu máme väčšinu iba karieristov, ktorí v živote nevytvorili ani jedno pracovné miesto a neplatili napríklad odvody, iba využívali systém.
Iba pokiaľ to tak cítia, že ich ďalšie poslanie je pomáhať a slúžiť spoluobčanom a Slovensku. Skutočne pochopiť a napraviť fungovanie a procesy fungovania štátu môžu iba ľudia, ktorí poznajú problémy ľudí a firiem, ktorí vytvárali pracovné miesta v praxi. Kde sa vytvárajú hodnoty a vedia čo vytvára silný štát, koho chrániť, za koho sa postaviť. Zatiaľ tu máme väčšinu iba karieristov, ktorí v živote nevytvorili ani jedno pracovné miesto a neplatili napríklad odvody, iba využívali systém.
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
skôr áno
Lengyel Peter Lengyel
riaditeľ
Peter Lengyel - Education
skôr nie Dobre fungujuci biznis je zrkadlom dobrych manazerskych zrucnosti. Stat vsak potrebuje okrem tychto zrucnosti aj zrucnost hajenia statneho zaujmu nad ramec osobneho prospechu. A tu maju ludia zo sukromneho sektora problem
Dobre fungujuci biznis je zrkadlom dobrych manazerskych zrucnosti. Stat vsak potrebuje okrem tychto zrucnosti aj zrucnost hajenia statneho zaujmu nad ramec osobneho prospechu. A tu maju ludia zo sukromneho sektora problem
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Je to osobne rozhodnutie kazdeho cloveka, ak sa zacne namiesto zveladovania vlastneho majetku venovat verejnej sluzbe (to je ten lepsi pripad). Nie kazdy ma na to predpoklady a nie kazdy by do toho isiel z rovnakych dovodov. A nie vzdy to musi rovnako dobre dopadnut.
Je to osobne rozhodnutie kazdeho cloveka, ak sa zacne namiesto zveladovania vlastneho majetku venovat verejnej sluzbe (to je ten lepsi pripad). Nie kazdy ma na to predpoklady a nie kazdy by do toho isiel z rovnakych dovodov. A nie vzdy to musi rovnako dobre dopadnut.
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
skôr áno To, čo urobil A. Kiska vnímam ako skvelý prejav starostlivosti o verejný priestor, ktorý je hrozne zanedbaný - všetko, čo má slúžiť spoločnosti živorí. Nejako sme si zvykli, že je normálne, že každý sa stará len o to, čo mu patrí (či už to poctivo zarobil, sprivatizoval alebo ukradol). A je úplne jedno, či ide o ľavičiara, pravičiara či národniara. Nejde pritom len o podnikateľov: ak sa tu máme mať lepšie, musia sa šikovní ľudia na všetkých úrovniach začať "starať" o spoločné záležitosti a to zahŕňa aj kandidovanie.
To, čo urobil A. Kiska vnímam ako skvelý prejav starostlivosti o verejný priestor, ktorý je hrozne zanedbaný - všetko, čo má slúžiť spoločnosti živorí. Nejako sme si zvykli, že je normálne, že každý sa stará len o to, čo mu patrí (či už to poctivo zarobil, sprivatizoval alebo ukradol). A je úplne jedno, či ide o ľavičiara, pravičiara či národniara. Nejde pritom len o podnikateľov: ak sa tu máme mať lepšie, musia sa šikovní ľudia na všetkých úrovniach začať "starať" o spoločné záležitosti a to zahŕňa aj kandidovanie.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
skôr áno Záleží to samozrejme od každého jednotlivca. Ale časť by rozhodne mohla/mala. Len tie pohnútky by nemali byť kaliňákovské, či počiatekovské. Skôr po vzore pána prezidenta, pri ktorom verím, že do druhého obdobia nepôjde a potom ako si to vyskúšal vo formálnej funkcii prezidenta prejde do aktívnejšej pozície.
Záleží to samozrejme od každého jednotlivca. Ale časť by rozhodne mohla/mala. Len tie pohnútky by nemali byť kaliňákovské, či počiatekovské. Skôr po vzore pána prezidenta, pri ktorom verím, že do druhého obdobia nepôjde a potom ako si to vyskúšal vo formálnej funkcii prezidenta prejde do aktívnejšej pozície.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
neviem / nevyjadrujem sa / iné Poctivým podnikateľom držím v politike palce. Niečo dokázali a ich skúsensoti môžu byť pre spoločnosť veľmi užitočné. Úspech v biznise však nie je zárukou úspechu (a ani prospešnosti) v politike. Verejný priestor samozrejme potrebuje aj iné typy ľudí ako len podnikateľov.
Poctivým podnikateľom držím v politike palce. Niečo dokázali a ich skúsensoti môžu byť pre spoločnosť veľmi užitočné. Úspech v biznise však nie je zárukou úspechu (a ani prospešnosti) v politike. Verejný priestor samozrejme potrebuje aj iné typy ľudí ako len podnikateľov.
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
rozhodne áno Za predpokladu že verejnu funkciu zoberu ako výzvu a poslanie ako pomoct tejto krajine tak by to bolo rozhodne na prospech veci
Za predpokladu že verejnu funkciu zoberu ako výzvu a poslanie ako pomoct tejto krajine tak by to bolo rozhodne na prospech veci
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Aj Andrej Babiš sa rozhodol kandidovať na verejnú funkciu a biznis mu, zdá sa, funguje ešte lepšie.
Aj Andrej Babiš sa rozhodol kandidovať na verejnú funkciu a biznis mu, zdá sa, funguje ešte lepšie.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr áno Kedze na Slovensku mame schopných a nezávislých profesionalov ako safranu, vitam kazdu skutocnu osobnost ochotnu pomoct nasej spolocnosti aj verejnym angazovanim sa. Zvazit si musi kazdy sam samozrejme ale aj vlastnu uroven politickej gramotnosti.
Kedze na Slovensku mame schopných a nezávislých profesionalov ako safranu, vitam kazdu skutocnu osobnost ochotnu pomoct nasej spolocnosti aj verejnym angazovanim sa. Zvazit si musi kazdy sam samozrejme ale aj vlastnu uroven politickej gramotnosti.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
rozhodne áno Prečo nie? Práve to sa mi vidí správne, ak sa prezidentom, či iným ústavným činiteľom stane človek, ktorý pozná aj život jednoduchých ľudí, má skúsenosti z vedenia alebo riadenia nejakej inštitúcie, Práca v teréne, vo fabrike as pod. je výbornou prípravou na kandidovanie do parlamentu a pod.
Prečo nie? Práve to sa mi vidí správne, ak sa prezidentom, či iným ústavným činiteľom stane človek, ktorý pozná aj život jednoduchých ľudí, má skúsenosti z vedenia alebo riadenia nejakej inštitúcie, Práca v teréne, vo fabrike as pod. je výbornou prípravou na kandidovanie do parlamentu a pod.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Jurík Tomáš Jurík
výkonný riaditeľ
Euler Hermes Services Slovensko
skôr áno Sú podnikatelia, ktorých by som veľmi rád videl urobiť podobný krok. Podnikatelia, ktorí vybudovali svoju firmu od piky, na správnych hodnotách a dokázali to bez pomoci štátu a bez korupcie. Dobrý podnikateľ však nemusí automaticky znamenať dobrý politik. Ich nespornou výhodou by bolo, že nebudú odkázaní na úplatky a tak ľahšie odolajú nátlakom, či pokušeniu. Všeobecne platná odpoveď však na túto otázku neexistuje.
Sú podnikatelia, ktorých by som veľmi rád videl urobiť podobný krok. Podnikatelia, ktorí vybudovali svoju firmu od piky, na správnych hodnotách a dokázali to bez pomoci štátu a bez korupcie. Dobrý podnikateľ však nemusí automaticky znamenať dobrý politik. Ich nespornou výhodou by bolo, že nebudú odkázaní na úplatky a tak ľahšie odolajú nátlakom, či pokušeniu. Všeobecne platná odpoveď však na túto otázku neexistuje.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr nie Rozlišit, zda podnikatel jde do politiky kvůli rozšíření vlastního imperia, anebo protože chce pomoci ke zkulturnění politické scény a rozšiřovat svůj biznis už nepotřebuje, je téměř nemožné. Pokud však jeho podnikání je mimo jakékoliv dotace a právní rámec pro podnikání v jeho oboru je pevně stanoven, pak by určitě byl přínosem. V opačném případě tam vždy bude střet zájmů.
Rozlišit, zda podnikatel jde do politiky kvůli rozšíření vlastního imperia, anebo protože chce pomoci ke zkulturnění politické scény a rozšiřovat svůj biznis už nepotřebuje, je téměř nemožné. Pokud však jeho podnikání je mimo jakékoliv dotace a právní rámec pro podnikání v jeho oboru je pevně stanoven, pak by určitě byl přínosem. V opačném případě tam vždy bude střet zájmů.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr nie Podnikatelia nech podnikajú a vytvárajú pracovné miesta. Na verejnú funkciu nech sa hlási každý, kto má záujem niečo pre svoju krajinu urobiť. Držím palce p. Kiskovi, že sa odhodlal do politiky vstúpiť, veď dnes sa už slušný človek toto bojí urobiť. V posledných dňoch cítim, že sa karta obrácia, spravodlivosť a slušnosť sa začne na Slovensku opäť presadzovať. Cítim vo vzduchu príchod nových mladých nezaťažených a neskazených ľudí.
Podnikatelia nech podnikajú a vytvárajú pracovné miesta. Na verejnú funkciu nech sa hlási každý, kto má záujem niečo pre svoju krajinu urobiť. Držím palce p. Kiskovi, že sa odhodlal do politiky vstúpiť, veď dnes sa už slušný človek toto bojí urobiť. V posledných dňoch cítim, že sa karta obrácia, spravodlivosť a slušnosť sa začne na Slovensku opäť presadzovať. Cítim vo vzduchu príchod nových mladých nezaťažených a neskazených ľudí.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
neviem / nevyjadrujem sa / iné Bohužiaľ stále prevažujú podnikatelia vstupujúci do politiky preto, aby svoju moc a vplyv v biznise ešte viac posilnili. Takých nepotrebujeme. Keby však išlo o podnikateľov s čistým štítom, s motiváciami a výsledkami aspoň spolovice takými, ako u pána prezidenta, tak sem s nimi.
Bohužiaľ stále prevažujú podnikatelia vstupujúci do politiky preto, aby svoju moc a vplyv v biznise ešte viac posilnili. Takých nepotrebujeme. Keby však išlo o podnikateľov s čistým štítom, s motiváciami a výsledkami aspoň spolovice takými, ako u pána prezidenta, tak sem s nimi.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr áno Napriek tomu, že si nemyslím, že štát či verejné inštitúcie možno riadiť ako firmu, verejný priestor potrebuje viac ľudí so zaujímavým biznis príbehom. Takíto ľudia majú veľa prežité, vedia pracovať s ľuďmi a len tak sa ľahko nezľaknú žiadnej prekážky. Ak si navyše dokážu odpovedať kladne na otázku, či majú čo vo verejnej službe ponúknuť občanom a či sú na ňu profesionálne aj ľudsky pripravení, potom by sa pre verejnú funkciu mali uchádzať. A to bez ohľadu na ich fungujúci biznis.
Napriek tomu, že si nemyslím, že štát či verejné inštitúcie možno riadiť ako firmu, verejný priestor potrebuje viac ľudí so zaujímavým biznis príbehom. Takíto ľudia majú veľa prežité, vedia pracovať s ľuďmi a len tak sa ľahko nezľaknú žiadnej prekážky. Ak si navyše dokážu odpovedať kladne na otázku, či majú čo vo verejnej službe ponúknuť občanom a či sú na ňu profesionálne aj ľudsky pripravení, potom by sa pre verejnú funkciu mali uchádzať. A to bez ohľadu na ich fungujúci biznis.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem / nevyjadrujem sa / iné Na toto sa nedá odpovedať jednoznačne. Krok, ktorý urobil pán Kiska, je naozaj inšpirujúci. Len nedávno mi sused povedal, že práve vďaka príspevku z jeho charity má jeho sestra o ničo ľahšie trápenie. Bolo by prínosom už len to, keby popri svojej práci a podnikaní mali podnikatelia aj charitatívne myslenie. Už to by bol veľký krok. Ale ako povinnosť robiť charitu by mali mať politici, no najmä bývalí politici, pri ktorých človeka prekvapí rozmer stavieb ich domov a podobne. Nejakú rezervu určite majú aj na charitu.
Na toto sa nedá odpovedať jednoznačne. Krok, ktorý urobil pán Kiska, je naozaj inšpirujúci. Len nedávno mi sused povedal, že práve vďaka príspevku z jeho charity má jeho sestra o ničo ľahšie trápenie. Bolo by prínosom už len to, keby popri svojej práci a podnikaní mali podnikatelia aj charitatívne myslenie. Už to by bol veľký krok. Ale ako povinnosť robiť charitu by mali mať politici, no najmä bývalí politici, pri ktorých človeka prekvapí rozmer stavieb ich domov a podobne. Nejakú rezervu určite majú aj na charitu.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní