Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Zaujímate sa aktívne o to, ako sa darí vašim úsporám v druhom dôchodkovom pilieri?

  1. rozhodne áno 27 %
  2. skôr áno 16 %
  3. skôr nie 39 %
  4. rozhodne nie 6 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 12 %


Uzávierka hlasovania: 30.01.2017. Počet respondentov: 82.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Každý mesiac si prezriem výpis a uistím sa, že to ani náhodou nebude stačiť :)
Každý mesiac si prezriem výpis a uistím sa, že to ani náhodou nebude stačiť :)
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr nie
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr áno Myslím si ale, že väčšina poistencov v druhom pilieri sa o svoj účet nezaujíma a spolieha sa na dôchodkový systém ako celok. Pracujúci viac diskutujú o zvyšujúcom sa dôchodkovom veku ako to tom, aký bude ich budúci dôchodok. Veku vyjadrenom číslom každý rozumie, komplikovanému výpočtu, prípadne súbehu dvoch dôchodkov už nie všetci rozumejú. Jeden údaj je však priamo previazaný s druhým.
Myslím si ale, že väčšina poistencov v druhom pilieri sa o svoj účet nezaujíma a spolieha sa na dôchodkový systém ako celok. Pracujúci viac diskutujú o zvyšujúcom sa dôchodkovom veku ako to tom, aký bude ich budúci dôchodok. Veku vyjadrenom číslom každý rozumie, komplikovanému výpočtu, prípadne súbehu dvoch dôchodkov už nie všetci rozumejú. Jeden údaj je však priamo previazaný s druhým.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Randuška Dušan Randuška
generálny riaditeľ
MET Slovakia
skôr nie
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr nie Popravde, iba tak často, ako sa mi pripomenie DSSka. Oni však majú svoje poplatky bez ohľadu na to, či sa mi venujú aleb onie. Preto k priebežným javom v zhodnocovaní mojich peňazí zatiaľ odhodlane mlčia.
Popravde, iba tak často, ako sa mi pripomenie DSSka. Oni však majú svoje poplatky bez ohľadu na to, či sa mi venujú aleb onie. Preto k priebežným javom v zhodnocovaní mojich peňazí zatiaľ odhodlane mlčia.
Dragún František Dragún
riaditeľ obchodu
Fincentrum
rozhodne áno
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr nie Žiaľ, nie. Ako zákazník DDS by som možno očakávala osobnejší prístup.
Žiaľ, nie. Ako zákazník DDS by som možno očakávala osobnejší prístup.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
skôr nie Skôr sa snažím, aby som ne ne bol čo najmenej odkázaný.
Skôr sa snažím, aby som ne ne bol čo najmenej odkázaný.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno Je dolezite zaujimat sa o svoju ekonomicku buducnost, aby sme vyvratili heslo ze...Staroba je len pre odvaznych ...a doplnili: a pre zodpovednych.
Je dolezite zaujimat sa o svoju ekonomicku buducnost, aby sme vyvratili heslo ze...Staroba je len pre odvaznych ...a doplnili: a pre zodpovednych.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr nie
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
skôr nie
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nemám úspory v druhom pilieri, ale takéto sporenie považujem za dobrú dlhodobú investíciu, ktorá by mala ľuďom, ktorí sa o svoje financie starajú, zabezpečiť lepší dôchodkový príjem. Dúfam len, že sa kompetentní nebudú snažiť tento spôsob šetrenia destabilizovať, prípadne ho zrušiť tak, ako sa to dialo v predchádzajúcom období.
Nemám úspory v druhom pilieri, ale takéto sporenie považujem za dobrú dlhodobú investíciu, ktorá by mala ľuďom, ktorí sa o svoje financie starajú, zabezpečiť lepší dôchodkový príjem. Dúfam len, že sa kompetentní nebudú snažiť tento spôsob šetrenia destabilizovať, prípadne ho zrušiť tak, ako sa to dialo v predchádzajúcom období.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr áno
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
rozhodne áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Tento pilier vnímam ako zásadný pre tvorbu budúceho môjho dôchodku a teda sa zaujímam. Principiálne oklieštia, ktoré sa ho rôznymi reformami dotkli však reálne vyžitie z daných úspor postavili do polohy sci-fi a tak sa zmeriavam aj na 3 pilier. Prvý, neudržateľný nebude v danom čase už existovať a tak 2+3-ku odporúčam každému zvážiť.
Tento pilier vnímam ako zásadný pre tvorbu budúceho môjho dôchodku a teda sa zaujímam. Principiálne oklieštia, ktoré sa ho rôznymi reformami dotkli však reálne vyžitie z daných úspor postavili do polohy sci-fi a tak sa zmeriavam aj na 3 pilier. Prvý, neudržateľný nebude v danom čase už existovať a tak 2+3-ku odporúčam každému zvážiť.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr áno
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
skôr nie Druhý pilier je príliš veľká suma peňazí na to, aby ju nejaký politik v budúcnosti neuchmatol - samozrejme v záujme "vyššieho princípu". Preto sa ďaleko aktívnejšie venujem činnostiam, ktoré mi vytvárajú reálnejší obraz zabezpečenia v dôchodku.
Druhý pilier je príliš veľká suma peňazí na to, aby ju nejaký politik v budúcnosti neuchmatol - samozrejme v záujme "vyššieho princípu". Preto sa ďaleko aktívnejšie venujem činnostiam, ktoré mi vytvárajú reálnejší obraz zabezpečenia v dôchodku.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
rozhodne nie Nie som v druhom dôchodkovom pilieri.
Nie som v druhom dôchodkovom pilieri.
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
rozhodne áno
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr nie
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr nie Veru že aktívne sa nezaujímam. Raz ročne zvyčajne natrafím v novinách na štatistiku vývoja fondov, tak si pozriem ten svoj a to je asi tak všetko. DSS-ky by však mohli zverejniť spôsob výpočtu vyplácanej renty, aby si sporiteľ mohol vypočítať, koľko približne bude dostávať.
Veru že aktívne sa nezaujímam. Raz ročne zvyčajne natrafím v novinách na štatistiku vývoja fondov, tak si pozriem ten svoj a to je asi tak všetko. DSS-ky by však mohli zverejniť spôsob výpočtu vyplácanej renty, aby si sporiteľ mohol vypočítať, koľko približne bude dostávať.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
rozhodne áno Áno, naša generácia bude poberať z prvého piliera dôchodok, za ktorý sú kúpi maximálne rožky a chlieb. Svoje dôchodkové úspory v druhom pilieri som teda presmeroval do indexového fondu. Dlhodobé štatistiky, ale aj porovnanie s ostatnými fondmi druhého piliera potvrdzujú, že indexové fondy predstavujú najlepší spôsob, ako si nasporiť na slušný dôchodok. Tretí pilier som zrušil, kedže sú jeho výsledky katastrofálne a nahradil ho individuálnym sporením do akciových indexových fondov. Čísla nepustia - ak si budete odkladať 300 EUR mesačne počas 25 rokov, pričom v priemere zhodnotíte svoje úspory o 6 % p.a. nad infláciu, vytvoríte si finančné portfólio, z ktorého môžete počas ďalších 20 rokov čerpať 1 050 EUR mesačne v dnešných cenách (pri ďalšom zhodnotení tohto portfólia o 2 % p.a. nad infláciu).
Áno, naša generácia bude poberať z prvého piliera dôchodok, za ktorý sú kúpi maximálne rožky a chlieb. Svoje dôchodkové úspory v druhom pilieri som teda presmeroval do indexového fondu. Dlhodobé štatistiky, ale aj porovnanie s ostatnými fondmi druhého piliera potvrdzujú, že indexové fondy predstavujú najlepší spôsob, ako si nasporiť na slušný dôchodok. Tretí pilier som zrušil, kedže sú jeho výsledky katastrofálne a nahradil ho individuálnym sporením do akciových indexových fondov. Čísla nepustia - ak si budete odkladať 300 EUR mesačne počas 25 rokov, pričom v priemere zhodnotíte svoje úspory o 6 % p.a. nad infláciu, vytvoríte si finančné portfólio, z ktorého môžete počas ďalších 20 rokov čerpať 1 050 EUR mesačne v dnešných cenách (pri ďalšom zhodnotení tohto portfólia o 2 % p.a. nad infláciu).
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
rozhodne áno Demografický vývoj je v tomto smere pomerne nepriaznivý a myslím, že téma dôchodkov, diverzifikácie ich zdrojov, výhodnosť jednotlivých spôsobov sporenia bude v budúcnosti určite naberať na význame.
Demografický vývoj je v tomto smere pomerne nepriaznivý a myslím, že téma dôchodkov, diverzifikácie ich zdrojov, výhodnosť jednotlivých spôsobov sporenia bude v budúcnosti určite naberať na význame.
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
rozhodne áno
Dobron Martin Dobron
Regional Sales Coordinator
BASF
rozhodne áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr nie
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
skôr nie Druhý pilier bol pre mňa v podstate "menšie zlo" s tým, že keď už musím niekam uviazať peniaze, tak nech je to aspoň môj vlastný účet, aj keď účelovo viazaný. Existujú ziskovejšie možnosti, ako si človek môže sporiť na dôchodok s porovnateľným rizikom, nehovoriac o možnosti využívať časť zarobených peňazí investične v podnikaní.
Druhý pilier bol pre mňa v podstate "menšie zlo" s tým, že keď už musím niekam uviazať peniaze, tak nech je to aspoň môj vlastný účet, aj keď účelovo viazaný. Existujú ziskovejšie možnosti, ako si človek môže sporiť na dôchodok s porovnateľným rizikom, nehovoriac o možnosti využívať časť zarobených peňazí investične v podnikaní.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr nie Vývoj v druhom dôchodkovom pilieri je málo vzrušujúci.
Vývoj v druhom dôchodkovom pilieri je málo vzrušujúci.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
skôr nie
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
skôr nie Zaujimam sa len o to aké je portfolio a aký je výnos. Venujem tomu pozornosť maximálne dva krát ročne len zo zaujímavosti. Inak tam nieje o čo sa aktívne zaujímať. Regulácia v tomto sektore je tak silná ze reálne odchýlky medzi jednotlivymi fondami a správcami nie sú veľké.
Zaujimam sa len o to aké je portfolio a aký je výnos. Venujem tomu pozornosť maximálne dva krát ročne len zo zaujímavosti. Inak tam nieje o čo sa aktívne zaujímať. Regulácia v tomto sektore je tak silná ze reálne odchýlky medzi jednotlivymi fondami a správcami nie sú veľké.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr nie Prezentácia výsledkov zhodnotenia úspor zo strany správcovských spoločností nie je optimálna. Od momentu keď získajú klienta sa v podstate o neho nezaujímajú. Ich rola je skôr pasívna. Ich zákaznícky servis je nulový.
Prezentácia výsledkov zhodnotenia úspor zo strany správcovských spoločností nie je optimálna. Od momentu keď získajú klienta sa v podstate o neho nezaujímajú. Ich rola je skôr pasívna. Ich zákaznícky servis je nulový.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne nie Zatiaľ to vnímam ako nepodstatnú vec na ktorú som si nenašiel čas.
Zatiaľ to vnímam ako nepodstatnú vec na ktorú som si nenašiel čas.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
skôr nie
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno chodia mi pravidelne mesačné výpisy
chodia mi pravidelne mesačné výpisy
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne áno Nielenže sa zaujímam, ale snažím sa šíriť osvetu okolo druhého piliera: 90 percent úspor v II.pilieri je v konzervatívnych investíciách, čo nie je dobré. Výnos z takýchto investícií bude blízky nule a ľudia budú sklamaní. Som presvedčený, že ide o úspory s najdlhším investičným horizontom, a teda by mali byť investované predovšetkým do akcií.
Nielenže sa zaujímam, ale snažím sa šíriť osvetu okolo druhého piliera: 90 percent úspor v II.pilieri je v konzervatívnych investíciách, čo nie je dobré. Výnos z takýchto investícií bude blízky nule a ľudia budú sklamaní. Som presvedčený, že ide o úspory s najdlhším investičným horizontom, a teda by mali byť investované predovšetkým do akcií.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
skôr nie Náhodou som to skontroloval včera a ako som očakával, žiaden dojem to na mňa neurobilo:) Nespolieham sa na štát vo veciach môjho dôchodku.
Náhodou som to skontroloval včera a ako som očakával, žiaden dojem to na mňa neurobilo:) Nespolieham sa na štát vo veciach môjho dôchodku.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
skôr áno Tak raz za rok sa na to pozriem. Ale fakt je že sa príliš nespolieham na to, že bude významne prispievať k pokrytiu mojich potrieb na dôchodku.
Tak raz za rok sa na to pozriem. Ale fakt je že sa príliš nespolieham na to, že bude významne prispievať k pokrytiu mojich potrieb na dôchodku.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr nie
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr nie
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne nie Naša generácia nemala šancu sa do druhého piliera zapojiť, už sme boli pristarí, aby sme si mohli nasporiť.
Naša generácia nemala šancu sa do druhého piliera zapojiť, už sme boli pristarí, aby sme si mohli nasporiť.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr nie a hlavne sa ne snazim nespoliehat
a hlavne sa ne snazim nespoliehat
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Okrem vseobecnych prav nesledujem nejako specialne vlastny ucet. Pozriem si len rocny vypis...
Okrem vseobecnych prav nesledujem nejako specialne vlastny ucet. Pozriem si len rocny vypis...
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Druhý pilier nebol pre mňa aktuálny (vek). Mojim úsporám sa však darí dobre.
Druhý pilier nebol pre mňa aktuálny (vek). Mojim úsporám sa však darí dobre.
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno Zaujímam a vnímam pozitívne jeho narastajúci stav. Nielen len z mojich príspevkov, ale aj z vlastného pozitívneho zhodnotenia. V USA sa tieto úspory dajú použiť ako zábezpeka hypotéky. U nás, odchádzajúcich do dôchodku po roku 2050, sú to však teraz skôr virtuálne peniaze.
Zaujímam a vnímam pozitívne jeho narastajúci stav. Nielen len z mojich príspevkov, ale aj z vlastného pozitívneho zhodnotenia. V USA sa tieto úspory dajú použiť ako zábezpeka hypotéky. U nás, odchádzajúcich do dôchodku po roku 2050, sú to však teraz skôr virtuálne peniaze.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
skôr áno O zhodnotenie v 2. pilieri sa zaujímam skôr zbežne. Ono, v mojom prípade (do dôchodku ešte 20+ rokov) je predikovať výšku budúceho dôchodku z akéhokoľvej piliera niečo ako na základe súčasnej sezóny predpovedať výsledky uruguajskej futbalovej ligy v roku 2040. A to ešte musíte byť optimisti, že lokálni funkcionári dovtedy tú ligu nezrušia.
O zhodnotenie v 2. pilieri sa zaujímam skôr zbežne. Ono, v mojom prípade (do dôchodku ešte 20+ rokov) je predikovať výšku budúceho dôchodku z akéhokoľvej piliera niečo ako na základe súčasnej sezóny predpovedať výsledky uruguajskej futbalovej ligy v roku 2040. A to ešte musíte byť optimisti, že lokálni funkcionári dovtedy tú ligu nezrušia.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
skôr áno Raz za 2-3 toky si pozriem stav na ucte. Motivuje ma to sporit si na dochodok inymi formami o:)
Raz za 2-3 toky si pozriem stav na ucte. Motivuje ma to sporit si na dochodok inymi formami o:)
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr nie
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr nie
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
skôr nie
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
rozhodne áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
rozhodne áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Ja som vstúpil do 2. piliera hneď od prvého momentu, pravidelne zisťujem cez internet banking, ako sa darí mojím úsporám. Už je tam vcelku zaujímavá suma, a dúfam, že ma o ňu niekedy nejaká vláda neoberie.
Ja som vstúpil do 2. piliera hneď od prvého momentu, pravidelne zisťujem cez internet banking, ako sa darí mojím úsporám. Už je tam vcelku zaujímavá suma, a dúfam, že ma o ňu niekedy nejaká vláda neoberie.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
neviem / nevyjadrujem sa / iné

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní