Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že ceny realít v najbližšom roku na Slovensku naďalej porastú?

  1. rozhodne áno 9 %
  2. skôr áno 62 %
  3. skôr nie 19 %
  4. rozhodne nie 1 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 9 %


Uzávierka hlasovania: 06.02.2017. Počet respondentov: 89.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
skôr áno
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
skôr áno
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Najmä v Bratislave spôsobili a spôsobujú lacné hypotéky zvýšený dopyt po bytoch. Ľudia si ale neuvedomujú, že kúpou predražených nehnuteľností ženú sami sebe ceny do výšok, ktoré s reálnou hodnotou už nemajú nič spoločné.
Najmä v Bratislave spôsobili a spôsobujú lacné hypotéky zvýšený dopyt po bytoch. Ľudia si ale neuvedomujú, že kúpou predražených nehnuteľností ženú sami sebe ceny do výšok, ktoré s reálnou hodnotou už nemajú nič spoločné.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
skôr áno nič nenasvedčuje tomu, aby prestali ... Môžu však zvolniť tempo:v závislosti od regiónu či typu nehnuteľnosti.
nič nenasvedčuje tomu, aby prestali ... Môžu však zvolniť tempo:v závislosti od regiónu či typu nehnuteľnosti.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr nie
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
rozhodne áno Miera rastu cien realít je však otázna, najmä pri starších bytoch. Myslím si však, že ani tieto reality na cene neklesnú. Veľký vplyv na ceny realít budú mať hypotekárne podmienky, resp. ich postupné sprísňovanie zo strany bánk, čo má priamy a silný vplyv na dopyt po realitách.
Miera rastu cien realít je však otázna, najmä pri starších bytoch. Myslím si však, že ani tieto reality na cene neklesnú. Veľký vplyv na ceny realít budú mať hypotekárne podmienky, resp. ich postupné sprísňovanie zo strany bánk, čo má priamy a silný vplyv na dopyt po realitách.
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
skôr áno Predpokladám, že ceny nehnuteľností, hlavne bytov v hlavnom meste a väčších mestách, pôjdu ešte mierne nahor, ale určite nie tak výrazným tempom ako vlani. Za kľúčové považujem to, že vývoj cien nehnuteľnosti zostáva aj po minuloročnom prudkom raste pod rizikovým pásmom. Treba si uvedomiť, že cena a dopyt idú ruka v ruke. Vlani ich rastu pomohli rekordne lacné hypotéky, trhový optimizmus a zároveň neatraktívne úroky na vkladoch, pre ktoré klienti vnímali nehnuteľnosti ako zaujímavú investíciu. Predpokladám však, že v tomto roku, pri očakávanom postupnom miernom raste úrokov na úveroch, sprísnení podmienok NBS pre hypotekárne úvery, ale aj postupnom nasýtení trhu, sa dopyt zmierni, čomu sa prispôsobí aj rast cien.
Predpokladám, že ceny nehnuteľností, hlavne bytov v hlavnom meste a väčších mestách, pôjdu ešte mierne nahor, ale určite nie tak výrazným tempom ako vlani. Za kľúčové považujem to, že vývoj cien nehnuteľnosti zostáva aj po minuloročnom prudkom raste pod rizikovým pásmom. Treba si uvedomiť, že cena a dopyt idú ruka v ruke. Vlani ich rastu pomohli rekordne lacné hypotéky, trhový optimizmus a zároveň neatraktívne úroky na vkladoch, pre ktoré klienti vnímali nehnuteľnosti ako zaujímavú investíciu. Predpokladám však, že v tomto roku, pri očakávanom postupnom miernom raste úrokov na úveroch, sprísnení podmienok NBS pre hypotekárne úvery, ale aj postupnom nasýtení trhu, sa dopyt zmierni, čomu sa prispôsobí aj rast cien.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
neviem / nevyjadrujem sa / iné Porastú, ale iba tam, kde sa ešte viac otvoria nožnice medzi dopytom a ponukou nehnuteľností. Plošné vplyvy už sú neutrálne.
Porastú, ale iba tam, kde sa ešte viac otvoria nožnice medzi dopytom a ponukou nehnuteľností. Plošné vplyvy už sú neutrálne.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
skôr nie Dlhová pozícia štátov sa pomaly stabilizuje. Rast v eurozóne predikujú na 1,6%. Uvoľňovacie šialenstvo ECB stráca opodstatnenie. Na Slovensku už pomaly ťažko hľadať úverovateľnú osobu, ktorá ešte nehnuteľnosť nevlastní aspoň na vlastné bývanie. Čierna ekonomika financuje stavbu, ale už nie kúpu bytov. Trh nájomného bývania je nestabilný, priemerná doba uzavretia nájomnej zmluvy je krátka, kupovať byt za súčasné ceny ako výnosové aktívum je preto rizikové. Beží veľa projektov s ukončením v najbližších 24 mesiacoch. Aj migrácia za prácou do miest je už za vrcholom. Brexit nevyženie dostatok Slovákov domov. Preto nevidím dôvod, prečo by mala cena ďalej rásť. Nemyslím ale, že by mala skokovo klesnúť. Musela by vzniknúť vlna neplatenia, z dôvodu nejakej krízy alebo rastu sadzieb. Alebo by sa museli veľmi spotiť ruky tým, čo kúpili na kšeft. Developeri sú už dosť vyspelý a nejaké splašenie sa nepredpokladám.
Dlhová pozícia štátov sa pomaly stabilizuje. Rast v eurozóne predikujú na 1,6%. Uvoľňovacie šialenstvo ECB stráca opodstatnenie. Na Slovensku už pomaly ťažko hľadať úverovateľnú osobu, ktorá ešte nehnuteľnosť nevlastní aspoň na vlastné bývanie. Čierna ekonomika financuje stavbu, ale už nie kúpu bytov. Trh nájomného bývania je nestabilný, priemerná doba uzavretia nájomnej zmluvy je krátka, kupovať byt za súčasné ceny ako výnosové aktívum je preto rizikové. Beží veľa projektov s ukončením v najbližších 24 mesiacoch. Aj migrácia za prácou do miest je už za vrcholom. Brexit nevyženie dostatok Slovákov domov. Preto nevidím dôvod, prečo by mala cena ďalej rásť. Nemyslím ale, že by mala skokovo klesnúť. Musela by vzniknúť vlna neplatenia, z dôvodu nejakej krízy alebo rastu sadzieb. Alebo by sa museli veľmi spotiť ruky tým, čo kúpili na kšeft. Developeri sú už dosť vyspelý a nejaké splašenie sa nepredpokladám.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr áno Da sa predpokladat, ze pri pretrvavajucej nizkej urokovej hladine uverov a pri neustalom dopyte po nehnutelnostiach, ceny nehnutelnosti este mierne porastu. Regionalne budu vsak znacne rozdiely v cenach.Zvyseny dopyt bude po malometraznych bytoch.
Da sa predpokladat, ze pri pretrvavajucej nizkej urokovej hladine uverov a pri neustalom dopyte po nehnutelnostiach, ceny nehnutelnosti este mierne porastu. Regionalne budu vsak znacne rozdiely v cenach.Zvyseny dopyt bude po malometraznych bytoch.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
rozhodne áno Očakávame rast cien, avšak jeho dynamika by sa mohla v porovnaní s predošlým rokom spomaliť. Hovoríme o bratislavskom trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami, regionálne mestá určite zaznamenajú rozdielny vývoj. Výraznejší rast by v tomto roku mohli zaznamenať komerčné nehnuteľnosti.
Očakávame rast cien, avšak jeho dynamika by sa mohla v porovnaní s predošlým rokom spomaliť. Hovoríme o bratislavskom trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami, regionálne mestá určite zaznamenajú rozdielny vývoj. Výraznejší rast by v tomto roku mohli zaznamenať komerčné nehnuteľnosti.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr áno
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
skôr áno Všetko tomu nasvedčuje, že reality budú naďalej stúpať. Banky sa predháňajú v úverových ponukách, nezamestnanosť klesá a ľudí bez vlastného bývania je stále dosť, aby dopyt prevyšoval ponuku.
Všetko tomu nasvedčuje, že reality budú naďalej stúpať. Banky sa predháňajú v úverových ponukách, nezamestnanosť klesá a ľudí bez vlastného bývania je stále dosť, aby dopyt prevyšoval ponuku.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Cena realít u nás plne kopíruje následky menového uvoľňovania €. Teda ak bude stav pretrvávať cena realít bude rásť. Domnievam sa, že to nie je previazané s ich reálnou cenou. Na trhu vládne jednoduchý princíp: pomer dopyt/ponuka. Bublina určite rastie a s jej veľkosťou budú rovnako bolieť aj následky.
Cena realít u nás plne kopíruje následky menového uvoľňovania €. Teda ak bude stav pretrvávať cena realít bude rásť. Domnievam sa, že to nie je previazané s ich reálnou cenou. Na trhu vládne jednoduchý princíp: pomer dopyt/ponuka. Bublina určite rastie a s jej veľkosťou budú rovnako bolieť aj následky.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Nejde len o dostupnosť úverov, aj keď tá je tiež dôležitá. ECB ďalej divoko tlačí peniaze, banky už pomaly nevedia čo s nimi a tak chcú naďalej požičiavať. Rast bude pokračovať najmä v oblastiach, kde je vysoký dopyt z dôvodu prírastku obyvateľstva či už natalitou, alebo najmä prisťahovalectvom. Predpokladám teda stagnáciu na vidieku a ďalší rast v mestách.
Nejde len o dostupnosť úverov, aj keď tá je tiež dôležitá. ECB ďalej divoko tlačí peniaze, banky už pomaly nevedia čo s nimi a tak chcú naďalej požičiavať. Rast bude pokračovať najmä v oblastiach, kde je vysoký dopyt z dôvodu prírastku obyvateľstva či už natalitou, alebo najmä prisťahovalectvom. Predpokladám teda stagnáciu na vidieku a ďalší rast v mestách.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
rozhodne áno Ceny nehnuteľností síce stále rastú, ale úrovne spred finančnej krízy ešte nedosiahli. Taktiež sa stále nevyrovnali veľkým metropolám ako je Paríž alebo Amsterdam. Dá sa teda ešte očakávať ich ďalší rast.
Ceny nehnuteľností síce stále rastú, ale úrovne spred finančnej krízy ešte nedosiahli. Taktiež sa stále nevyrovnali veľkým metropolám ako je Paríž alebo Amsterdam. Dá sa teda ešte očakávať ich ďalší rast.
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
rozhodne nie Myslím si , že súčasné ceny už atakujú hranicu , ktorá by mohla prerásť do realitnej bubliny . Sledujem opatrné kroky NBS , snažiacej sa udržať situáciu pod kontrolou a preto si myslím , že ceny už neporastú.
Myslím si , že súčasné ceny už atakujú hranicu , ktorá by mohla prerásť do realitnej bubliny . Sledujem opatrné kroky NBS , snažiacej sa udržať situáciu pod kontrolou a preto si myslím , že ceny už neporastú.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Kaščák Marcel Kaščák
člen predstavenstva
Tatra banka, a.s.
skôr áno Vhľadom na obmedzené možnosti iných investičných príležitostí a vzhľadom na veľmi priaznivý hypotekárny trh si myslím, že v najbližších dvoch rokoch bude ešte cena rásť.
Vhľadom na obmedzené možnosti iných investičných príležitostí a vzhľadom na veľmi priaznivý hypotekárny trh si myslím, že v najbližších dvoch rokoch bude ešte cena rásť.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr áno
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
skôr áno
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno V Bratislave a najmä v priamo v centre ceny realít porastú. Je to lukratívna lokalita predovšetkým pre mladých ľudí. Niekedy sa až tak nepozerá na kvalitu a rozlohu ako na lokalizáciu nehnuteľnosti. V ostatných oblastiach Slovenska budú ceny stagnovať prípadne na vidieku aj klesať.
V Bratislave a najmä v priamo v centre ceny realít porastú. Je to lukratívna lokalita predovšetkým pre mladých ľudí. Niekedy sa až tak nepozerá na kvalitu a rozlohu ako na lokalizáciu nehnuteľnosti. V ostatných oblastiach Slovenska budú ceny stagnovať prípadne na vidieku aj klesať.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr áno Nie som síce odborník na reality, ale myslím si, že mierny nárast ešte bude pretrvávať. Ekonomika šlape stále lepšie a veľa mladých ľudí rieši bývanie. Sprísnenie poskytovania hypoték trend rastu pribrzdí, preto prognózujem len mierny rast.
Nie som síce odborník na reality, ale myslím si, že mierny nárast ešte bude pretrvávať. Ekonomika šlape stále lepšie a veľa mladých ľudí rieši bývanie. Sprísnenie poskytovania hypoték trend rastu pribrzdí, preto prognózujem len mierny rast.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr áno Ceny nehnuteľností na Slovensku, a najmä ceny bytov Bratislave, rastú v posledných 2 až 3 rokoch veľmi dynamicky. Tlačiť nahor ich pomáhajú nízke úrokové sadzby, ale aj vidina vysokých ziskov zo strany mnohých investorov. Bohužiaľ dlhodobé štatistiky tvrdia niečo iné - ceny nehnuteľností prekonávajú infláciu len o približne 2 %. V roku 2017 budú ceny ešte rásť, no v tom nasledujúcom to také ružové už nevidím - neprekvapil by ma podobný vývoj ako v rokoch 2008 až 2009.
Ceny nehnuteľností na Slovensku, a najmä ceny bytov Bratislave, rastú v posledných 2 až 3 rokoch veľmi dynamicky. Tlačiť nahor ich pomáhajú nízke úrokové sadzby, ale aj vidina vysokých ziskov zo strany mnohých investorov. Bohužiaľ dlhodobé štatistiky tvrdia niečo iné - ceny nehnuteľností prekonávajú infláciu len o približne 2 %. V roku 2017 budú ceny ešte rásť, no v tom nasledujúcom to také ružové už nevidím - neprekvapil by ma podobný vývoj ako v rokoch 2008 až 2009.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
rozhodne áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr áno Ekonomike sa darí, platy sú na vzostupe, úroky sú nízke, jedno izbových bytov je málo.. - ceny budú mierne ešte v tomto roku rásť.
Ekonomike sa darí, platy sú na vzostupe, úroky sú nízke, jedno izbových bytov je málo.. - ceny budú mierne ešte v tomto roku rásť.
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
skôr áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
skôr nie
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr áno
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
skôr áno mám pocit, že v tomto ukazovateli patríme do EU špičky - 1. desiatka. "Myslím, že budeme útočiť na vyššie pozície..."
mám pocit, že v tomto ukazovateli patríme do EU špičky - 1. desiatka. "Myslím, že budeme útočiť na vyššie pozície..."
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr nie Dúfam, že nie. V pomere ku kúpnej sile sú už drahé, špeciálne v Bratislave. Takisto badať zvyšujúcu sa ponuku, ktorá má nejaké oneskorenie za dopytom, aj kvôli zdĺhavým povoľovacím procesom. Takže si myslím, že sa obnoví rovnováha na trhu a rast cien bude maximálne na úrovni inflácie.
Dúfam, že nie. V pomere ku kúpnej sile sú už drahé, špeciálne v Bratislave. Takisto badať zvyšujúcu sa ponuku, ktorá má nejaké oneskorenie za dopytom, aj kvôli zdĺhavým povoľovacím procesom. Takže si myslím, že sa obnoví rovnováha na trhu a rast cien bude maximálne na úrovni inflácie.
Petráš Patrik Petráš
prezident
Asociácia personálnych agentúr Slovenska
skôr áno
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr áno
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr nie Očakáva sa ochladenie záujmu po nových realitách, otázne je či už budúci rok.
Očakáva sa ochladenie záujmu po nových realitách, otázne je či už budúci rok.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr áno Za predpokladu, ze sa zachovaju lacne uverove zdroje, tak ceny pravdepodobne este pojdu trochu hore.
Za predpokladu, ze sa zachovaju lacne uverove zdroje, tak ceny pravdepodobne este pojdu trochu hore.
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
skôr áno Vidím len dve možnosti, buď to pôjde ďalej nahor alebo na tom nebude záležať.
Vidím len dve možnosti, buď to pôjde ďalej nahor alebo na tom nebude záležať.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr áno Nazdavam sa ze az na vynimky, budu ceny nehnutelnosti lahucko rast.
Nazdavam sa ze az na vynimky, budu ceny nehnutelnosti lahucko rast.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
skôr nie Očakávam vzhľadom na kritériá poskytovania úverov, že ceny realít budú stagnovať. Príchodom jarného obdobia ceny rodinných domov mierne narastú. V roku 2017 ceny nových bytov v Bratislave zaznamenajú zníženie prostredníctvom bonusov k nim a ceny bytov v centre a v zaujímavých lokalitách sa mierne zvýšia, mimo Bratislavy sa udržia.
Očakávam vzhľadom na kritériá poskytovania úverov, že ceny realít budú stagnovať. Príchodom jarného obdobia ceny rodinných domov mierne narastú. V roku 2017 ceny nových bytov v Bratislave zaznamenajú zníženie prostredníctvom bonusov k nim a ceny bytov v centre a v zaujímavých lokalitách sa mierne zvýšia, mimo Bratislavy sa udržia.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
skôr nie
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Už dnes sú dostupné informácie, že naše ceny rástli rýchlejšie ako v ostatku EU. Skôr očakávam dobeh rozbehnutých projektov, a stabilizáciu cien.
Už dnes sú dostupné informácie, že naše ceny rástli rýchlejšie ako v ostatku EU. Skôr očakávam dobeh rozbehnutých projektov, a stabilizáciu cien.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
skôr áno Správne by táto otázka mala byť položená bankám, či v najbližšej dobe reálne prestanú poskytovať tak výhodné hypotéky tak širokému okruhu záujemcov. Alebo rovno Mario Dragimu, či ECB zostane pri svojej súčasnej raketovej rýchlosti "tlačenia" peňazí. Cena nehnuteľností na Slovensku závisí hlavne od dostupnosti a ceny úverov pre širokú masu obyvateľstva (a trochu aj od šírky ponuky, príjmových očakávaní cieľovej skupiny a demografie).
Správne by táto otázka mala byť položená bankám, či v najbližšej dobe reálne prestanú poskytovať tak výhodné hypotéky tak širokému okruhu záujemcov. Alebo rovno Mario Dragimu, či ECB zostane pri svojej súčasnej raketovej rýchlosti "tlačenia" peňazí. Cena nehnuteľností na Slovensku závisí hlavne od dostupnosti a ceny úverov pre širokú masu obyvateľstva (a trochu aj od šírky ponuky, príjmových očakávaní cieľovej skupiny a demografie).
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr áno
Willmann Richard Willmann
riaditeľ
crooce.com
skôr nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr áno
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr áno Približne o podobné percento ako v roku 2016, samozrejme s rozdielmi na miestnej úrovni podľa nových projektov a zmeny atraktivity jednotlivých lokalít.
Približne o podobné percento ako v roku 2016, samozrejme s rozdielmi na miestnej úrovni podľa nových projektov a zmeny atraktivity jednotlivých lokalít.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr áno do momentu prasknutia realitnej bubliny budu rast
do momentu prasknutia realitnej bubliny budu rast
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr nie Myslím, že ak aj porastú, tak len mierne. Takže ak bude ďalší rast, s veľkou pravdepodobnosťou ho bude nasledovať prepad cien.
Myslím, že ak aj porastú, tak len mierne. Takže ak bude ďalší rast, s veľkou pravdepodobnosťou ho bude nasledovať prepad cien.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno Reality sú často. pokiaľ ide o rozhodovanie o nákupe, tvrdým orieškom. Javí sa mi to tak, že ceny bytov porastú a ceny domov a pôdy panenskej pôdy budú stagnovať.
Reality sú často. pokiaľ ide o rozhodovanie o nákupe, tvrdým orieškom. Javí sa mi to tak, že ceny bytov porastú a ceny domov a pôdy panenskej pôdy budú stagnovať.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno Aj keď nás určite čaká v budúcnosti nejaké vytriezvenie na realitnom trhu, stále ešte v najbližšom období budú nehnuteľnosti rásť. Slovensku sa bude ešte nejakú chvíľu dariť, ľuda budú mať zamestnanie a banky stále budú poskytovať docela lacné hypotéky.
Aj keď nás určite čaká v budúcnosti nejaké vytriezvenie na realitnom trhu, stále ešte v najbližšom období budú nehnuteľnosti rásť. Slovensku sa bude ešte nejakú chvíľu dariť, ľuda budú mať zamestnanie a banky stále budú poskytovať docela lacné hypotéky.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr nie Možná v některých částech Slovenska prostor pro rust existuje, nicméně nesmyslně vysoké ceny realit v Bratislavě jsou dle mého názoru už delší dobu nebezpečnou bublinou jejíž konec se blíží.
Možná v některých částech Slovenska prostor pro rust existuje, nicméně nesmyslně vysoké ceny realit v Bratislavě jsou dle mého názoru už delší dobu nebezpečnou bublinou jejíž konec se blíží.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr áno Dopyt je stále priveľký, hypotéky lacné a stále relatívne dostupné. Prečo by potom ceny nehnuteľností nemali rásť? Samozrejme, otázka, či nie sú už teraz privysoké, je legitímna a na mieste. Obávam sa ale, že odpoveď na ňu dostaneme až po prasknutí tejto cenovej bubliny, ktorú očakávam v priebehu rokov 2018 - 2019.
Dopyt je stále priveľký, hypotéky lacné a stále relatívne dostupné. Prečo by potom ceny nehnuteľností nemali rásť? Samozrejme, otázka, či nie sú už teraz privysoké, je legitímna a na mieste. Obávam sa ale, že odpoveď na ňu dostaneme až po prasknutí tejto cenovej bubliny, ktorú očakávam v priebehu rokov 2018 - 2019.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
skôr áno Myslím, že tento rok ceny ešte porastú. Ekonomika je veľmi rozbehnutá a platy rastú. V ovzduší už cítiť prehriatie trhu a ľudia nemajú strach nakupovať. Darí sa takmer vo väčšine segmentov, pripomína mi to predkrízové obdobie. Opatrnosť nahrádza vášeň a istota.
Myslím, že tento rok ceny ešte porastú. Ekonomika je veľmi rozbehnutá a platy rastú. V ovzduší už cítiť prehriatie trhu a ľudia nemajú strach nakupovať. Darí sa takmer vo väčšine segmentov, pripomína mi to predkrízové obdobie. Opatrnosť nahrádza vášeň a istota.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní