Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že na Slovensku je (v porovnaní s inými krajinami EÚ) ťažké začať podnikať?

  1. rozhodne áno 12 %
  2. skôr áno 38 %
  3. skôr nie 40 %
  4. rozhodne nie 2 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 8 %


Uzávierka hlasovania: 13.02.2017. Počet respondentov: 100.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr áno Zavisi to samozrejme s kym sa porovnavame. Ak je nasim benchmarkom vyspely svet, tak je podnikanie u nas pomerne zlozite aj administrativne aj vecne. Nas trh je dost maly, stale pomerne nestabilny a pokial je predmet podnikania "lokalny", zacinat a hlavne udrzat si biznis je pomerne narocne
Zavisi to samozrejme s kym sa porovnavame. Ak je nasim benchmarkom vyspely svet, tak je podnikanie u nas pomerne zlozite aj administrativne aj vecne. Nas trh je dost maly, stale pomerne nestabilny a pokial je predmet podnikania "lokalny", zacinat a hlavne udrzat si biznis je pomerne narocne
Štefunko Ivan Štefunko
predseda predstavenstva
Neulogy
skôr nie Zakladal som firmy aj v iných aj starších krajinách EÚ. Teda administratívne to ťažké až tak nie je. Skôr je problém s ľudskými zdrojmi, veľkosťou vnútorného trhu a byrokraciou pri zamestnávaní.
Zakladal som firmy aj v iných aj starších krajinách EÚ. Teda administratívne to ťažké až tak nie je. Skôr je problém s ľudskými zdrojmi, veľkosťou vnútorného trhu a byrokraciou pri zamestnávaní.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne nie Zacat rozhodne nie - i ked napríklad v Polsku este stale je to jednoduchsie i menej nakladne. Skutocny problem je ale vydrzat (slaba vymozitelnost prava, neustale zmeny v zákonoch , hekticka a neprofesionalna tvorba predpisov, obrovska korupcia, krivenie trhu nespravodlivym pristupom k eurofondom ci statnej pomoci atd.atd.)
Zacat rozhodne nie - i ked napríklad v Polsku este stale je to jednoduchsie i menej nakladne. Skutocny problem je ale vydrzat (slaba vymozitelnost prava, neustale zmeny v zákonoch , hekticka a neprofesionalna tvorba predpisov, obrovska korupcia, krivenie trhu nespravodlivym pristupom k eurofondom ci statnej pomoci atd.atd.)
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr áno Začať podnikať na Slovensku nie je ťažké. V porovnaní s krajinami EÚ je po začatí podnikania ťažké zorientovať sa vo všetkých povinnostiach, ktoré podnikanie prináša a ktoré sa neustále menia. To núti aj začínajúceho podnikateľa platiť za služby externých subjektov, pretože všetok čas a energiu podnikateľ musí sústrediť na to, aby sa jeho podnikanie rozbehlo a prinášalo časom zisk.
Začať podnikať na Slovensku nie je ťažké. V porovnaní s krajinami EÚ je po začatí podnikania ťažké zorientovať sa vo všetkých povinnostiach, ktoré podnikanie prináša a ktoré sa neustále menia. To núti aj začínajúceho podnikateľa platiť za služby externých subjektov, pretože všetok čas a energiu podnikateľ musí sústrediť na to, aby sa jeho podnikanie rozbehlo a prinášalo časom zisk.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr nie Začať podnikať asi v porovnaní s inými krajinami EÚ asi nie, ale byrokratická záťaž počas podnikania v SR je neúnosná.
Začať podnikať asi v porovnaní s inými krajinami EÚ asi nie, ale byrokratická záťaž počas podnikania v SR je neúnosná.
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
skôr áno Začať podnikať ako samostatný one-man-show ani tak nie, ale s prvým zamestnancom je spojené obrovské množstvo administratívnych úkonov, ktoré z pôvodného podnikateľa sústreďujúceho sa na svoj predmet podnikania spravia administrátora a ukroja mu podstatnú časť času a energie.
Začať podnikať ako samostatný one-man-show ani tak nie, ale s prvým zamestnancom je spojené obrovské množstvo administratívnych úkonov, ktoré z pôvodného podnikateľa sústreďujúceho sa na svoj predmet podnikania spravia administrátora a ukroja mu podstatnú časť času a energie.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
skôr nie Začať nie, podnikať áno.
Začať nie, podnikať áno.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr nie Začať nie je ťažké, horšie je udržať podnikanie tak aby prosperovalo. A ešte ťažšie je domôcť sa práva a šikanovaniu rôznych štátnych inštitúcií. Na začínajúcu firmu sa okamžite vrhnú rôzne inšpektoráty, kontroly a daniari aby z nej vysali čo najviac poplatkov. Majiteľ firmy až potom vidí čo si zavesil na krk, ale cesta späť už nie je možná.
Začať nie je ťažké, horšie je udržať podnikanie tak aby prosperovalo. A ešte ťažšie je domôcť sa práva a šikanovaniu rôznych štátnych inštitúcií. Na začínajúcu firmu sa okamžite vrhnú rôzne inšpektoráty, kontroly a daniari aby z nej vysali čo najviac poplatkov. Majiteľ firmy až potom vidí čo si zavesil na krk, ale cesta späť už nie je možná.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr áno Začať nie ale podnikať áno.
Začať nie ale podnikať áno.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
skôr nie zacat je v pohode ale potom to pride :)
zacat je v pohode ale potom to pride :)
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie Začať je pomerne jednoduché, oveľa ťažšie je byť dlhodobo úspešný.
Začať je pomerne jednoduché, oveľa ťažšie je byť dlhodobo úspešný.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr áno z hladiska administrativnheo procesu nie je jednoduche zacat podnikat. Este narocnejsie to vidim v mentalnom nastaveni nasich ludi a ich chut podnikat. Strach zo zlyhania je stale velky a ani skoly nenaucia a nepovzbudia mladych ludi podnikat.
z hladiska administrativnheo procesu nie je jednoduche zacat podnikat. Este narocnejsie to vidim v mentalnom nastaveni nasich ludi a ich chut podnikat. Strach zo zlyhania je stale velky a ani skoly nenaucia a nepovzbudia mladych ludi podnikat.
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
rozhodne áno Vnímajúc u nás priebežný rast byrokracie súvisiacej s podnikaním, nastavenie štátnej administratívy zavádzať celoplošné zmeny dobrodružnou improvizáciou, právnu neistotu a mizernú vymožiteľnosť práva som presvedčený, že naše podnikateľské prostredie je niekde hlboko v dolnej polovici podmienok v EU. A teda tiež, že u nás (začať) podnikať je ťažšie ako priemerne v EU.
Vnímajúc u nás priebežný rast byrokracie súvisiacej s podnikaním, nastavenie štátnej administratívy zavádzať celoplošné zmeny dobrodružnou improvizáciou, právnu neistotu a mizernú vymožiteľnosť práva som presvedčený, že naše podnikateľské prostredie je niekde hlboko v dolnej polovici podmienok v EU. A teda tiež, že u nás (začať) podnikať je ťažšie ako priemerne v EU.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Túto oblasť by som ale hodnotil podľa toho, ako je to zložité pre bežného človeka, ktorý nemá prostriedky a skúsenosti. Pre toho to zložité je, lebo treba splniť veľa požiadaviek na rôznych úradoch. Kto čítal Kafkov Proces vie, ako sa tento bežný človiečik cíti, keďže štátni úradníci často nie sú pro-klientsky orientovaní a systém a jeho cesta často nie je presne vytýčená. Štát by mal vytvoriť klientské pracovisko v každom okresnom meste, ktoré by bežného človeka ale aj firmu pri úvodných registráciách kompletne obslúžilo. Taktiež, zjednodušenie pravidiel, vrátane kumuláciou viacerých krokov (úradov) do jedného by myslím v ceste k jednoduchosti výrazne pomohlo.
Túto oblasť by som ale hodnotil podľa toho, ako je to zložité pre bežného človeka, ktorý nemá prostriedky a skúsenosti. Pre toho to zložité je, lebo treba splniť veľa požiadaviek na rôznych úradoch. Kto čítal Kafkov Proces vie, ako sa tento bežný človiečik cíti, keďže štátni úradníci často nie sú pro-klientsky orientovaní a systém a jeho cesta často nie je presne vytýčená. Štát by mal vytvoriť klientské pracovisko v každom okresnom meste, ktoré by bežného človeka ale aj firmu pri úvodných registráciách kompletne obslúžilo. Taktiež, zjednodušenie pravidiel, vrátane kumuláciou viacerých krokov (úradov) do jedného by myslím v ceste k jednoduchosti výrazne pomohlo.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr áno Štát a regulácia sa miešajú do toľkých vecí, do ktorých by sa nemuseli. A neuľahčujú toľko vecí, ktoré by mohli.
Štát a regulácia sa miešajú do toľkých vecí, do ktorých by sa nemuseli. A neuľahčujú toľko vecí, ktoré by mohli.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr nie Spíše ne, I když některé části státní správy stále "potřebují papír". V principu ale tyto překážky nejsou nijak strašné a pokud se nechcete pustit do biznisu, který mají rozdělený sponzoři politických stran, máte dveře otevřené.
Spíše ne, I když některé části státní správy stále "potřebují papír". V principu ale tyto překážky nejsou nijak strašné a pokud se nechcete pustit do biznisu, který mají rozdělený sponzoři politických stran, máte dveře otevřené.
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
skôr nie Slovensko je súčasťou euroatlantických štruktúr, čo nám zaručuje základné predpoklady pre slobodné podnikanie a to či firmu založíme za týždeň, alebo dva nie je až také dôležité. Rozhodnutie, či začať, alebo nezačať podnikať teda oveľa viac determinujeme my samy ako naše prostredie. Skutočnosť, že podpora k podnikaniu nie je u nás témou dňa súvisí s viacerými faktormi, najmä s našou mentalitou, s výchovou, s finančnou gramotnosťou, s jazykovými kompetenciami, ale i s našou históriou.
Slovensko je súčasťou euroatlantických štruktúr, čo nám zaručuje základné predpoklady pre slobodné podnikanie a to či firmu založíme za týždeň, alebo dva nie je až také dôležité. Rozhodnutie, či začať, alebo nezačať podnikať teda oveľa viac determinujeme my samy ako naše prostredie. Skutočnosť, že podpora k podnikaniu nie je u nás témou dňa súvisí s viacerými faktormi, najmä s našou mentalitou, s výchovou, s finančnou gramotnosťou, s jazykovými kompetenciami, ale i s našou históriou.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
skôr áno Reálne som založil firmu, inú kúpil a predal, len na Slovensku. Tak nemôžem objektívne posúdiť procesy inde. Ale nejde len o vytvorenie firmy. Subjektívne - spolupracujem s ľuďmi z rôznych častí svete a samozrejme aj z EU. A na základe rozhovorov s ľuďmi z iných krajín, tak to je u nás zložitejšie. Obrovská administratívna, daňovo-odvodová záťaž a zjednodušene povedané "podnikateľ je akoby škodná". Toto sa týka najviac malých alebo začínajúcich firmičiek. Ak už firma presiahne určitú veľkosť, tak si vie vytvoriť "servisné" tími len na chod firmy - účtovníkov, HR, právníkov a pod. Ale z jednoosobovej sro alebo tam kde sú dvaja, traja na robotu, tí na tento servis nemajú zdroje.
Reálne som založil firmu, inú kúpil a predal, len na Slovensku. Tak nemôžem objektívne posúdiť procesy inde. Ale nejde len o vytvorenie firmy. Subjektívne - spolupracujem s ľuďmi z rôznych častí svete a samozrejme aj z EU. A na základe rozhovorov s ľuďmi z iných krajín, tak to je u nás zložitejšie. Obrovská administratívna, daňovo-odvodová záťaž a zjednodušene povedané "podnikateľ je akoby škodná". Toto sa týka najviac malých alebo začínajúcich firmičiek. Ak už firma presiahne určitú veľkosť, tak si vie vytvoriť "servisné" tími len na chod firmy - účtovníkov, HR, právníkov a pod. Ale z jednoosobovej sro alebo tam kde sú dvaja, traja na robotu, tí na tento servis nemajú zdroje.
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Prostredie hlavne birokracia je velmi komplikovaná. Pre začinajúcich na zelenej lúke bez kapitálu skoro neprekonateľná. Nastavený systém priam demotivuje podnikať lebo ak má plniť všetky predpisy nemá čas na svoj hlavný podnikateľský zámer. Prakticky zo spoločnosti vytláčame malých s stredných podnikateľov a systém nastavujeme pre nadnárodné korporácie.
Prostredie hlavne birokracia je velmi komplikovaná. Pre začinajúcich na zelenej lúke bez kapitálu skoro neprekonateľná. Nastavený systém priam demotivuje podnikať lebo ak má plniť všetky predpisy nemá čas na svoj hlavný podnikateľský zámer. Prakticky zo spoločnosti vytláčame malých s stredných podnikateľov a systém nastavujeme pre nadnárodné korporácie.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr áno Problém nie je ani tak v legislatíve a prostredí. Problémy nastávajú až keď sa zistí, že ambície a ciele boli nereálne. Akoby na začiatku bola len vízia, bez konfrontácie vlastných znalostí a schopností s realitou.
Problém nie je ani tak v legislatíve a prostredí. Problémy nastávajú až keď sa zistí, že ambície a ciele boli nereálne. Akoby na začiatku bola len vízia, bez konfrontácie vlastných znalostí a schopností s realitou.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
skôr nie Podnikať môže začať ktokoľvek aj na Slovensku. Áno, na Slovensku je administratívny proces zakladania firmy pomalý a zbytočne komplikovaný, aj keď vždy je alternatíva kúpiť už založenú firmu a začať rýchlo. Limit však nie je administratívny. Jediný limit človeka je v jeho hlave, ktorá vie vyprodukovať neskutočné množstvo kreatívnych výhovoriek, prečo nemôže začať podnikať, prečo nevie vymyslieť relevantný produkt, prečo sa mu nedarí, prečo to minule nedopadlo dobre, ap. Podnikanie má veľa spoločného so športom. Aj tu človek vymyslí veľa výhovoriek, prečo nemôže ráno 5:30 vstať a cvičiť. Zaručene tu však funguje jedno pravidlo. Prvým cieľom je vôbec začať. Ísť večer spať o 21:00 a zobudiť sa ráno 5:30. Ak chce, môže cvičiť, ak nie, môže robiť čo chce. Druhý deň už je cieľ vstať a spraviť 10 klikov. Tretí deň 15. Po mesiaci sa človek zbadá, že vlastne pravidelne cvičí. Tak je to aj so začiatkami podnikania.
Podnikať môže začať ktokoľvek aj na Slovensku. Áno, na Slovensku je administratívny proces zakladania firmy pomalý a zbytočne komplikovaný, aj keď vždy je alternatíva kúpiť už založenú firmu a začať rýchlo. Limit však nie je administratívny. Jediný limit človeka je v jeho hlave, ktorá vie vyprodukovať neskutočné množstvo kreatívnych výhovoriek, prečo nemôže začať podnikať, prečo nevie vymyslieť relevantný produkt, prečo sa mu nedarí, prečo to minule nedopadlo dobre, ap. Podnikanie má veľa spoločného so športom. Aj tu človek vymyslí veľa výhovoriek, prečo nemôže ráno 5:30 vstať a cvičiť. Zaručene tu však funguje jedno pravidlo. Prvým cieľom je vôbec začať. Ísť večer spať o 21:00 a zobudiť sa ráno 5:30. Ak chce, môže cvičiť, ak nie, môže robiť čo chce. Druhý deň už je cieľ vstať a spraviť 10 klikov. Tretí deň 15. Po mesiaci sa človek zbadá, že vlastne pravidelne cvičí. Tak je to aj so začiatkami podnikania.
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Podla toho o ake podnikanie sa jedna. Ak hovorime o poctivom podnikani, tak na Slovensku je tazke aj samotne podnikanie, pricom o takostich s jeho zacatim radsej ani nehovorim.
Podla toho o ake podnikanie sa jedna. Ak hovorime o poctivom podnikani, tak na Slovensku je tazke aj samotne podnikanie, pricom o takostich s jeho zacatim radsej ani nehovorim.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr nie Podľa skúseností z nášho holdingu by som Slovensko zaradil ku krajinám, kde je skôr jednoduchšie začať podnikať. Poznám aj prípady krajín, kedy ani neviete aké sú podmienky na podnikanie.
Podľa skúseností z nášho holdingu by som Slovensko zaradil ku krajinám, kde je skôr jednoduchšie začať podnikať. Poznám aj prípady krajín, kedy ani neviete aké sú podmienky na podnikanie.
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
skôr áno Po administratívnej stránke sa situácia v uplynulých rokoch o niečo zlepšila, ale stále zaostávame za európskym priemerom. Ako väčší problém však vnímam to, čomu čelia podnikatelia potom reálne v praxi. A to je právna neistota a nekoncepčnosť rôznych legislatívnych zmien či zásahov, nie vždy založených na reálnej potrebe. Opatrenia s dosahom na podnikateľské prostredie sú veľmi často prijímané bez odbornej diskusie a podnikatelia dostávajú málo času na to, aby sa na zmeny pripravili.
Po administratívnej stránke sa situácia v uplynulých rokoch o niečo zlepšila, ale stále zaostávame za európskym priemerom. Ako väčší problém však vnímam to, čomu čelia podnikatelia potom reálne v praxi. A to je právna neistota a nekoncepčnosť rôznych legislatívnych zmien či zásahov, nie vždy založených na reálnej potrebe. Opatrenia s dosahom na podnikateľské prostredie sú veľmi často prijímané bez odbornej diskusie a podnikatelia dostávajú málo času na to, aby sa na zmeny pripravili.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
skôr nie Overili sme si, že ak je obchodný model životaschopný a spoločnosť rešpektuje platnú legislatívu, nie je ťažké začať podnikať kdekoľvek v strednej Európe. Podmienky na Slovensku sú podľa mňa štandardné, nestretávame sa so žiadnymi ťažkosťami.
Overili sme si, že ak je obchodný model životaschopný a spoločnosť rešpektuje platnú legislatívu, nie je ťažké začať podnikať kdekoľvek v strednej Európe. Podmienky na Slovensku sú podľa mňa štandardné, nestretávame sa so žiadnymi ťažkosťami.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr áno Okrem administrativnej narocnosti bohuzial stale pretrvava percepcia 90-tych rokov, kedy bol podnikatel vnimany ako "kseftar". Ani sucasne podnikatelske kauzy tuto percepciu nepomahaju menit...
Okrem administrativnej narocnosti bohuzial stale pretrvava percepcia 90-tych rokov, kedy bol podnikatel vnimany ako "kseftar". Ani sucasne podnikatelske kauzy tuto percepciu nepomahaju menit...
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
skôr áno Nevidím ani tak problém v administratívnej záťaži začínajúceho podnikateľa, skôr v obrovských deformáciách trhu na Slovensku. Pomaly v každom segmente nášho života, či podnikania. Môj pohľad hovorí o vymožiteľnosti práva, o nerovnosti príležitostí..
Nevidím ani tak problém v administratívnej záťaži začínajúceho podnikateľa, skôr v obrovských deformáciách trhu na Slovensku. Pomaly v každom segmente nášho života, či podnikania. Môj pohľad hovorí o vymožiteľnosti práva, o nerovnosti príležitostí..
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nejde jen o zahájení podnikání, ale hlavně o to, že je celkově čím dál těžší vůbec podnikat. Politici krok za krokem škrtí standardní podnikatele a podmínky pro podnikání zhoršují. A pak zakládají další zbytečné komise pro zlepšování podnikatelského prostředí, přitom by stačilo aby jen přestali škodit...
Nejde jen o zahájení podnikání, ale hlavně o to, že je celkově čím dál těžší vůbec podnikat. Politici krok za krokem škrtí standardní podnikatele a podmínky pro podnikání zhoršují. A pak zakládají další zbytečné komise pro zlepšování podnikatelského prostředí, přitom by stačilo aby jen přestali škodit...
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
skôr áno Napríklad akékoľvek podnikanie v gastronómii (od stánku s hotdogom až po luxusnú reštauráciu) musí sledovať viac ako 300 zákonov, vyhlášok a nariadení. Začať možno nie je až také zložité. Aj keď si však podnikateľ myslí, že má všetko správne, úradníci pri kontrolách vedia presvedčiť o opaku.
Napríklad akékoľvek podnikanie v gastronómii (od stánku s hotdogom až po luxusnú reštauráciu) musí sledovať viac ako 300 zákonov, vyhlášok a nariadení. Začať možno nie je až také zložité. Aj keď si však podnikateľ myslí, že má všetko správne, úradníci pri kontrolách vedia presvedčiť o opaku.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr nie Najzávažnejšie prekážky sa už odstránili v minulosti. Ťažkým však zostáva udržanie postavenia na trhu a riešenie vymáhateľnosti práva.
Najzávažnejšie prekážky sa už odstránili v minulosti. Ťažkým však zostáva udržanie postavenia na trhu a riešenie vymáhateľnosti práva.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr nie Na Slovensku je ťažšie ako začatie podnikania skôr samotné podnikanie. Založiť si firmu, ak má človek víziu nie je taký problém. Horšie je to následne, keď treba sledovať a dodržiavať všetky povinnosti, ktoré na Vás vyplývajú za zákona. Nepriaznivé podnikateľské prostredie, vysoké dane a odvody, nedostatočná vymožiteľnosť práva - to sú najzásadnejšie prekážky v podnikaní.
Na Slovensku je ťažšie ako začatie podnikania skôr samotné podnikanie. Založiť si firmu, ak má človek víziu nie je taký problém. Horšie je to následne, keď treba sledovať a dodržiavať všetky povinnosti, ktoré na Vás vyplývajú za zákona. Nepriaznivé podnikateľské prostredie, vysoké dane a odvody, nedostatočná vymožiteľnosť práva - to sú najzásadnejšie prekážky v podnikaní.
Kevický Florián Kevický
výkonný riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
rozhodne nie Na podnikanie treba hlavne odvahu a schopnost kapitalizovat to nejlepsie co mame vo svojom mozgu. Takze moja odpoved je rozhodne nie. Vsetko ostatne su len vyhovorky alebo vplyv vedlajsich zaujmov ludi/systemu ktori Vam v podnikani but mozu pomoct alebo Vam to poriadne znechutit.
Na podnikanie treba hlavne odvahu a schopnost kapitalizovat to nejlepsie co mame vo svojom mozgu. Takze moja odpoved je rozhodne nie. Vsetko ostatne su len vyhovorky alebo vplyv vedlajsich zaujmov ludi/systemu ktori Vam v podnikani but mozu pomoct alebo Vam to poriadne znechutit.
Brudňák Peter Brudňák
CEO
NN poisťovňa a dôchodkové spoločnosti
skôr nie Myslim si, ze zacat podnikat kdekolvek nie je jednoduche ,ci je to u nas alebo v zahranici, chce to hlavne mat napad, poznat prostredie a tvrdo pracovat. Su krajiny kde maju lepsiu vymahatelnost prava, su na tom lepsie s korupciou a danove systemy lepsie funguju, ale zacat podnikat nie je nikde na svete jednoduche. Bolo by fajn ,keby sa na uspesnych podnikatelov prestalo pozerat ako na zbohatlickych zlodejov, aj ked aj taki sa najdu ale nie je ich vacsina.
Myslim si, ze zacat podnikat kdekolvek nie je jednoduche ,ci je to u nas alebo v zahranici, chce to hlavne mat napad, poznat prostredie a tvrdo pracovat. Su krajiny kde maju lepsiu vymahatelnost prava, su na tom lepsie s korupciou a danove systemy lepsie funguju, ale zacat podnikat nie je nikde na svete jednoduche. Bolo by fajn ,keby sa na uspesnych podnikatelov prestalo pozerat ako na zbohatlickych zlodejov, aj ked aj taki sa najdu ale nie je ich vacsina.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno Myslím si, že rozsah zákonov a predpisov ktoré podnikateľom predpisujú nezmyselné byrokratické povinnosti presiahol únosnú mieru. Ak pripočítam k tomu množstvo horlivých úradníkov, ktorí veci komplikujú, aby obhájili svoju opodstatnenosť je podnikanie u nás ťažké.
Myslím si, že rozsah zákonov a predpisov ktoré podnikateľom predpisujú nezmyselné byrokratické povinnosti presiahol únosnú mieru. Ak pripočítam k tomu množstvo horlivých úradníkov, ktorí veci komplikujú, aby obhájili svoju opodstatnenosť je podnikanie u nás ťažké.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr nie Myslím si, že aj napriek tomu, že máme na Slovensku nejaké administratívne prekážky pri štartovaní podnikania, stále patríme medzi krajiny, kde každý kto má chuť, silu a nápad, by sa do podnikania mal definitívne pustiť.
Myslím si, že aj napriek tomu, že máme na Slovensku nejaké administratívne prekážky pri štartovaní podnikania, stále patríme medzi krajiny, kde každý kto má chuť, silu a nápad, by sa do podnikania mal definitívne pustiť.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno Myslím si, že všade je to rovnaké, ak vychádzame z modelu klasického podnikania.Samozrejme, treba brať do úvhy porovnamie hladiny cien a teda vychádzať z rozdielu bilancii "príjem" - "výdaj!. Nech sa už podniká kdekoľvek.podmieky sú provnateľné.
Myslím si, že všade je to rovnaké, ak vychádzame z modelu klasického podnikania.Samozrejme, treba brať do úvhy porovnamie hladiny cien a teda vychádzať z rozdielu bilancii "príjem" - "výdaj!. Nech sa už podniká kdekoľvek.podmieky sú provnateľné.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
skôr áno Možno v porovnaní nie je až tak o veľa ťažšie začať podnikať, ako horšie podmienky pre podnikanie samotné.
Možno v porovnaní nie je až tak o veľa ťažšie začať podnikať, ako horšie podmienky pre podnikanie samotné.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie Mám mnoho známych v rôznych krajinách a nikto z nich si nemyslí, že začať podnikať u nich doma je ľahké :-).
Mám mnoho známych v rôznych krajinách a nikto z nich si nemyslí, že začať podnikať u nich doma je ľahké :-).
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr nie Je tu priestor pre zjednodušenie a zefektívnenie procesov, ale rovnaký problém majú aj iné krajiny EU.
Je tu priestor pre zjednodušenie a zefektívnenie procesov, ale rovnaký problém majú aj iné krajiny EU.
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr nie Je to obdobné ako v iných krajinách.
Je to obdobné ako v iných krajinách.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne áno Index podnikatelskeho prostredia dlhodobo klesa. Byrokracia, nevymozitelnost prava, nezmyselnost niektorych opatreni brzia rozvoju podnikania. Zvysovanie zataze pre stredne a male firmy cez zvysovanie odvodov, dani a rastucou byrokraciou je hlavna tema, na ktoru upozornuju aj nasi klienti. Pritom si stat neuvedomuje, ze male a stredne podniky tvoria viac ako 90 % slovenskych firiem a zamestnavaju 70% vsetkych ludi
Index podnikatelskeho prostredia dlhodobo klesa. Byrokracia, nevymozitelnost prava, nezmyselnost niektorych opatreni brzia rozvoju podnikania. Zvysovanie zataze pre stredne a male firmy cez zvysovanie odvodov, dani a rastucou byrokraciou je hlavna tema, na ktoru upozornuju aj nasi klienti. Pritom si stat neuvedomuje, ze male a stredne podniky tvoria viac ako 90 % slovenskych firiem a zamestnavaju 70% vsetkych ludi
Rybár Tomáš Rybár
partner
Čechová & Partners
skôr nie Horšie je to potom s postupným uvedomovaním si, ktoré všetky administratívne a právne požiadavky musí podnikateľ dennodenne spĺňať, bez ohľadu na to či je malým živnostníkom alebo veľkou firmou.
Horšie je to potom s postupným uvedomovaním si, ktoré všetky administratívne a právne požiadavky musí podnikateľ dennodenne spĺňať, bez ohľadu na to či je malým živnostníkom alebo veľkou firmou.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Hlavne priveľká administratíva a veľké odvodové a daňové zaťaženie robí podnikanie na Slovensku nepríťažlivým pre záujemcov o podnikanie.
Hlavne priveľká administratíva a veľké odvodové a daňové zaťaženie robí podnikanie na Slovensku nepríťažlivým pre záujemcov o podnikanie.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Hlavne ak dobre konkurujete štátnym podnikom a inštitúciám ktoré robia za verejné zdroje to, čo vy za vlastné.
Hlavne ak dobre konkurujete štátnym podnikom a inštitúciám ktoré robia za verejné zdroje to, čo vy za vlastné.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr nie Celé je to najmä o nápade, o pripravenosti oddať sa celý realizácii tohto nápadu a potom vo veľkej miere aj o šťastí. Nie, nezabudol som na financie. Ale či už pôžička, alebo investor nie sú v tejto dobe väčším problémom. Ak príde niekto s nápadom, energiou a reálnym biznis plánom, tento vklad pozitivizmu má potenciál prekonať všetky problémy, ktoré sa môžu objaviť pri rozbehu podnikania.
Celé je to najmä o nápade, o pripravenosti oddať sa celý realizácii tohto nápadu a potom vo veľkej miere aj o šťastí. Nie, nezabudol som na financie. Ale či už pôžička, alebo investor nie sú v tejto dobe väčším problémom. Ak príde niekto s nápadom, energiou a reálnym biznis plánom, tento vklad pozitivizmu má potenciál prekonať všetky problémy, ktoré sa môžu objaviť pri rozbehu podnikania.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
skôr áno Byrokratická a časová bariéra je veľmi veľká a dlhá. Dokonca nie je možné založiť si firmu bez oslovia tretích strán. Nejasný prales potrebných dokumentov spolu veľkým počtom navštívených neochotných úradníkov, ale asi neodradia od rozhodnutia začať. Za seba vidím väčší problém s náročnosťou udržania podnikania ako takého. Extrémny, zaťažujúci, neprehľadný a často sa meniaci systém neumožňuje plne sa sústrediť na podstatu.
Byrokratická a časová bariéra je veľmi veľká a dlhá. Dokonca nie je možné založiť si firmu bez oslovia tretích strán. Nejasný prales potrebných dokumentov spolu veľkým počtom navštívených neochotných úradníkov, ale asi neodradia od rozhodnutia začať. Za seba vidím väčší problém s náročnosťou udržania podnikania ako takého. Extrémny, zaťažujúci, neprehľadný a často sa meniaci systém neumožňuje plne sa sústrediť na podstatu.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno Ak hovorime len o formalnej stranke, tak odpovedou je projekt Byrokraticky index INESSu. Zalozenie firmy podla neho vyzaduje 28 ukonov a tym administrativne peklo maleho podniku len zacina. Neviem si predstavit, ze by mohli byt podmienky v nejakej krajine EU zasadne horsie, aj ked verim, ze nam na chvoste takehoto rebricka bude par krajin s premnozenymi uradnikmi konkurovat.
Ak hovorime len o formalnej stranke, tak odpovedou je projekt Byrokraticky index INESSu. Zalozenie firmy podla neho vyzaduje 28 ukonov a tym administrativne peklo maleho podniku len zacina. Neviem si predstavit, ze by mohli byt podmienky v nejakej krajine EU zasadne horsie, aj ked verim, ze nam na chvoste takehoto rebricka bude par krajin s premnozenymi uradnikmi konkurovat.
Stejskalová Eva Stejskalová
prokurista
MicroStep, s.r.o., Bratislava
skôr áno Administratívne prekážky, prehnaná regulácia, meniaca sa legislatíva, či dostupnosť financovania sú problémom pre všetky najmä malé a stredné firmy, nielen pre začínajúcich podnikateľov. Čím bude podnikateľské prostredie prívetivejšie pre všetkých, tým menej bude potrebné podporovať začínajúcich podnikateľov udeľovaním rôznych úľav a výnimiek. Stále však ostane veľký priestor na ich podporu napríklad formou vzdelávania a poradenstva.
Administratívne prekážky, prehnaná regulácia, meniaca sa legislatíva, či dostupnosť financovania sú problémom pre všetky najmä malé a stredné firmy, nielen pre začínajúcich podnikateľov. Čím bude podnikateľské prostredie prívetivejšie pre všetkých, tým menej bude potrebné podporovať začínajúcich podnikateľov udeľovaním rôznych úľav a výnimiek. Stále však ostane veľký priestor na ich podporu napríklad formou vzdelávania a poradenstva.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr nie
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
skôr nie
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr nie
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
skôr áno
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
skôr nie
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr nie
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr nie
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr nie
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
skôr nie
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr nie
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
rozhodne áno
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr nie
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
skôr áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr nie
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr nie
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr áno

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní