Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Čo podľa vás spôsobuje, že volebné preferencie politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko rastú ?

  1. Znechutenie z vlády 47 %
  2. Extrémizmus sa stáva politický mainstream 13 %
  3. Nedostatočné vzdelávanie na školách 8 %
  4. Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach 12 %
  5. Neviem/nevyjadrujem sa/iné 21 %


Uzávierka hlasovania: 20.02.2017. Počet respondentov: 103.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Znechutenie z vlády Topiaci sa aj slamky chytá, čiže v tomto prípade niekoľkonásobne sklamaný a zúfalý volič sa snaží nájsť nejaké východisko. Ak sa to spojí s nižším inteligenčným potenciálom, Kotlebov volič je na svete.
Topiaci sa aj slamky chytá, čiže v tomto prípade niekoľkonásobne sklamaný a zúfalý volič sa snaží nájsť nejaké východisko. Ak sa to spojí s nižším inteligenčným potenciálom, Kotlebov volič je na svete.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Znechutenie z vlády Presnejšie povedané, znechutenie z vlád, že nedokážu rýchlejšie reagovať na potrebu ľudí v kľúčových oblastiach života a naopak, že nedokážu potlačiť korupciu a klientelizmus pre spriaznené osoby.
Presnejšie povedané, znechutenie z vlád, že nedokážu rýchlejšie reagovať na potrebu ľudí v kľúčových oblastiach života a naopak, že nedokážu potlačiť korupciu a klientelizmus pre spriaznené osoby.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Neviem/nevyjadrujem sa/iné dlhodobé neriešenie, resp. odsúvanie riešení problémov ľudí žijúcich v obciach, regiónoch ...
dlhodobé neriešenie, resp. odsúvanie riešení problémov ľudí žijúcich v obciach, regiónoch ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Znechutenie z politikov bez ohľadu na politickú stranu.
Znechutenie z politikov bez ohľadu na politickú stranu.
Palovič Bohuš Palovič
konateľ
Liptour CK
Znechutenie z vlády Znechutenie nielen z vlády koalície a jej neschopnosti veci riešiť, ale aj žiadna alternatíva na druhej strane politického spektra Určite je to aj tým, že nám dorastá mladá generácia voličov, ktorým je bližšia určitá forma revolty, a Koltebovci sa k tejto revolte najviac približujú
Znechutenie nielen z vlády koalície a jej neschopnosti veci riešiť, ale aj žiadna alternatíva na druhej strane politického spektra Určite je to aj tým, že nám dorastá mladá generácia voličov, ktorým je bližšia určitá forma revolty, a Koltebovci sa k tejto revolte najviac približujú
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
Extrémizmus sa stáva politický mainstream Nárast ĽSNS spôsobujú ostatné politické strany, ktoré v obave o stratu vlastných preferencií účelovo a neprezieravo spojili tému hrozba z migračnej vlny s témou terorizmus. Takto robia kampaň ĽSNS, ktorá premyslene vyčkáva. Volič, ktorý vidí vlastné ohrozenie v utečencoch či v neprispôsobivých občanoch nebude však voliť politika, ktorý ako zbraň používa papier ale toho, kto ovláda zatiaľ malé skupiny mladých mužov po celom Slovensku, ktorých sa neprispôsobiví občania boja viac ako policajtov.
Nárast ĽSNS spôsobujú ostatné politické strany, ktoré v obave o stratu vlastných preferencií účelovo a neprezieravo spojili tému hrozba z migračnej vlny s témou terorizmus. Takto robia kampaň ĽSNS, ktorá premyslene vyčkáva. Volič, ktorý vidí vlastné ohrozenie v utečencoch či v neprispôsobivých občanoch nebude však voliť politika, ktorý ako zbraň používa papier ale toho, kto ovláda zatiaľ malé skupiny mladých mužov po celom Slovensku, ktorých sa neprispôsobiví občania boja viac ako policajtov.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Extrémizmus sa stáva politický mainstream
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Znechutenie z vlády Dlhodobé ignorovanie pocitov a problémov obyčajných ludí mimo regiónu Bratislavy. Elitám to úplne uniká. Potom v médiach počuť len o extrémizme, ale o tom, čo k tomu viedlo, sa nikto nejako nevyjadruje.Táto strana u mnohých ľudí vyvoláva nadeje na nejakú zmenu, po ktorej túžia celé desaťročia. Sú regióny, ktoré sú úplne vyľudnené a všetci mladí v zahraničí. To je oveľa väčší problém podľa mňa ako nejaký extrémizmus. Bude chýbať, a už aj chýba celá jedna schopná generácia, ktorá zvyšuje HDP v zahraničí. To nejaká jednotka MS SR na boj proti extrémizmu určite nevyrieši, ľudia chcú nádej a mať tu prečo žiť.
Dlhodobé ignorovanie pocitov a problémov obyčajných ludí mimo regiónu Bratislavy. Elitám to úplne uniká. Potom v médiach počuť len o extrémizme, ale o tom, čo k tomu viedlo, sa nikto nejako nevyjadruje.Táto strana u mnohých ľudí vyvoláva nadeje na nejakú zmenu, po ktorej túžia celé desaťročia. Sú regióny, ktoré sú úplne vyľudnené a všetci mladí v zahraničí. To je oveľa väčší problém podľa mňa ako nejaký extrémizmus. Bude chýbať, a už aj chýba celá jedna schopná generácia, ktorá zvyšuje HDP v zahraničí. To nejaká jednotka MS SR na boj proti extrémizmu určite nevyrieši, ľudia chcú nádej a mať tu prečo žiť.
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
Znechutenie z vlády Znechutenie z vlady a nie iba tej, ktora je teraz pri moci. Je to neschopnost, dilentantizmus, arogancia,bezcharakternost, oportunizmus, uplatnost, nenazranost, bezohladnost a pohrdanie volicmi ako charakteristika vacsiny reprezentantov tych tzv. systemovych stran.
Znechutenie z vlady a nie iba tej, ktora je teraz pri moci. Je to neschopnost, dilentantizmus, arogancia,bezcharakternost, oportunizmus, uplatnost, nenazranost, bezohladnost a pohrdanie volicmi ako charakteristika vacsiny reprezentantov tych tzv. systemovych stran.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Je to v prvom rade dôsledkom nízkych miezd a s tým súvisiacej nízkej životnej úrovne a nedostatku radosti zo života. Stredná vrstva už pomaly neexistuje. Majitelia malých firiem a živnostníci nevidia zmysel svojho podnikania kvoli obrovskej byrokracii a vysokým odvodom a daniam. A nakoniec je to nedostatok morálnych vzorov v radoch bohatých ľudí, ktorí zabudli odkiaľ vyšli.
Je to v prvom rade dôsledkom nízkych miezd a s tým súvisiacej nízkej životnej úrovne a nedostatku radosti zo života. Stredná vrstva už pomaly neexistuje. Majitelia malých firiem a živnostníci nevidia zmysel svojho podnikania kvoli obrovskej byrokracii a vysokým odvodom a daniam. A nakoniec je to nedostatok morálnych vzorov v radoch bohatých ľudí, ktorí zabudli odkiaľ vyšli.
Kellerová Eva Kellerová
City University of Seattle, spol. s r.o.
Extrémizmus sa stáva politický mainstream
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Znechutenie z vlády Dôvody prečo Kotleba uspel zostali nevyriešené: arogancia moci, neporozumenie skutočných potrieb ľudí, absencia lepšej vízie. Keďže sa nezmenili príčiny, nemenia sa ani dôsledky.
Dôvody prečo Kotleba uspel zostali nevyriešené: arogancia moci, neporozumenie skutočných potrieb ľudí, absencia lepšej vízie. Keďže sa nezmenili príčiny, nemenia sa ani dôsledky.
Dragún František Dragún
riaditeľ obchodu
Fincentrum
Znechutenie z vlády
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Znechutenie z vlády Nekonečná korupcia, neriešenie kriminálnych prípadov, bezmocnosť z konania súdov, rastúce rozdiely medzi príjmami bohatých a chudobných, arogancia moci.
Nekonečná korupcia, neriešenie kriminálnych prípadov, bezmocnosť z konania súdov, rastúce rozdiely medzi príjmami bohatých a chudobných, arogancia moci.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
Znechutenie z vlády K rastu alternatívy Kotlebu prispieva únos inštitúcii štátu organizovaným zločinom, kolaborácie niektorých strán s týmto organizovaným zločinom, diskreditáciu možných alternatív médiami a ovládanými organizovaným zločinom. Obávam sa, že ku Kotlebovi sa prikláňajú okrem "tvrdého jadra" aj sklamaní slušní ľudia.
K rastu alternatívy Kotlebu prispieva únos inštitúcii štátu organizovaným zločinom, kolaborácie niektorých strán s týmto organizovaným zločinom, diskreditáciu možných alternatív médiami a ovládanými organizovaným zločinom. Obávam sa, že ku Kotlebovi sa prikláňajú okrem "tvrdého jadra" aj sklamaní slušní ľudia.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Volebne preferencie LSNS stupaju z niekolkych dovodov.Dlhodobo nedostatocne riesene problemy Slovenska (sudnictvo, korupcia, romska otazka, kriminalita). Spolocnost prestava verit tradicnym stranam a opozeranym politikom.Kotlebovci efektivne pracuju s masou v terene a su velmi silny na socialnych sietach.
Volebne preferencie LSNS stupaju z niekolkych dovodov.Dlhodobo nedostatocne riesene problemy Slovenska (sudnictvo, korupcia, romska otazka, kriminalita). Spolocnost prestava verit tradicnym stranam a opozeranym politikom.Kotlebovci efektivne pracuju s masou v terene a su velmi silny na socialnych sietach.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
Extrémizmus sa stáva politický mainstream Ľudia chcú nielen istoty, ale aj rozhodnosť, jednoduchosť a akciu. Naše Slovensko našlo slovník komunikácie s váčšinou. Ciele Ľudovej strany sú strašné, ale spôsob ako ich prezentuje, účinné. Nemôžeme inak, len sa učiť a bojovať.
Ľudia chcú nielen istoty, ale aj rozhodnosť, jednoduchosť a akciu. Naše Slovensko našlo slovník komunikácie s váčšinou. Ciele Ľudovej strany sú strašné, ale spôsob ako ich prezentuje, účinné. Nemôžeme inak, len sa učiť a bojovať.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/iné
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Nasledujúce faktory vidím ako kľúčové: 1. Frustrácia z podozrení z korupcie viacerých vlád, ktoré sú vďaka vyššej transparentnosti po zverejňovaní zmlúv viac a viac medializované. 2. Pasivita polície a prokuratúry ktoré mi pripomínajú obdobie verejného predvádzanie sa mafie za Mečiarovej vlády. 3. Fenomén konšpirácií valiaci sa cez sociálne siete. 4. Historicky slabá výchova ku kritickému mysleniu a argumentácii v školách 5. Slabá sebareflexia na obdobie Slovenského štátu počas 2. svetovej vojny (porovnajme si to čo všetko v tejto veci urobili v Nemecku). 6. Skutočnosť že národný element v spoločnosti je pre veľa ľudí dôležitejší ako občiansky element
Nasledujúce faktory vidím ako kľúčové: 1. Frustrácia z podozrení z korupcie viacerých vlád, ktoré sú vďaka vyššej transparentnosti po zverejňovaní zmlúv viac a viac medializované. 2. Pasivita polície a prokuratúry ktoré mi pripomínajú obdobie verejného predvádzanie sa mafie za Mečiarovej vlády. 3. Fenomén konšpirácií valiaci sa cez sociálne siete. 4. Historicky slabá výchova ku kritickému mysleniu a argumentácii v školách 5. Slabá sebareflexia na obdobie Slovenského štátu počas 2. svetovej vojny (porovnajme si to čo všetko v tejto veci urobili v Nemecku). 6. Skutočnosť že národný element v spoločnosti je pre veľa ľudí dôležitejší ako občiansky element
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
Znechutenie z vlády
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
Znechutenie z vlády
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Znechutenie z vlády Za úspěchem a popularitou této strany stojí zejména dlouhodobá politika a styl fungování vládnoucích stran a jejich velitelů. Tzv. tradiční strany vedou zemi k postupnému úpadku a veřejnost na to reaguje hledáním alternativ...
Za úspěchem a popularitou této strany stojí zejména dlouhodobá politika a styl fungování vládnoucích stran a jejich velitelů. Tzv. tradiční strany vedou zemi k postupnému úpadku a veřejnost na to reaguje hledáním alternativ...
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
Znechutenie z vlády Znechutenie z vlád súčasných či minulých, ktoré sa líšili len tým, komu štátny majetok rozdávali. Ktorí či v koalícii či opozícii si žijú len sami pre seba, a o voličov či daňových poplatníkov im nikdy nešlo a nejde - okrem komediálnych marketingových scén v TV s cieľom získať ich podporu. Chýbajúci systémový prístup k infraštruktúre, školstvu či zdravotníctvu je z tohto pohľadu po rokoch síce tiež vážný problém, ale až druhotný. A napokon falošné ciele EU, ktorá tiež viac podlieha lobbingu nadnárodných firiem než vôli občanov, a rieši rôzne zbytočné postmoderné témy na úkor pracujúcej väčšiny.
Znechutenie z vlád súčasných či minulých, ktoré sa líšili len tým, komu štátny majetok rozdávali. Ktorí či v koalícii či opozícii si žijú len sami pre seba, a o voličov či daňových poplatníkov im nikdy nešlo a nejde - okrem komediálnych marketingových scén v TV s cieľom získať ich podporu. Chýbajúci systémový prístup k infraštruktúre, školstvu či zdravotníctvu je z tohto pohľadu po rokoch síce tiež vážný problém, ale až druhotný. A napokon falošné ciele EU, ktorá tiež viac podlieha lobbingu nadnárodných firiem než vôli občanov, a rieši rôzne zbytočné postmoderné témy na úkor pracujúcej väčšiny.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach
Hajko Jozef Hajko
analytik
Neviem/nevyjadrujem sa/iné To iste, co dostalo tuto stranu do parlamentu. Napriklad korupcia sa stale nevysetruje, zaujem o obcana je zo strany vlady nizky, romska problematika je na okraji zaujmu, k historii Slovenska sa stale pristupuje podla skostnatelych schem. Vladne aktivity proti extremizmu sa v takejto atmosfere ukazuju ako riesenie zastupneho problemu a cpie z nich snaha zachranit si vlastne preferencie.
To iste, co dostalo tuto stranu do parlamentu. Napriklad korupcia sa stale nevysetruje, zaujem o obcana je zo strany vlady nizky, romska problematika je na okraji zaujmu, k historii Slovenska sa stale pristupuje podla skostnatelych schem. Vladne aktivity proti extremizmu sa v takejto atmosfere ukazuju ako riesenie zastupneho problemu a cpie z nich snaha zachranit si vlastne preferencie.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Je to útek k čomukoľvek, len nie to čo máme a zažívame teraz (v politike). Platíme daň za svoju povrchnosť a nezáujem. Informácie neskúmame, neoverujeme a tak náš názor reflektuje len vonkajšie obal bez znalosti obsahu. O následky sa nezaujímame, nejako bude, vyriešime to potom, teraz nemáme čas. Prázdnotu slov a prezentovaných myšlienok, možno aj ich potenciálnu nebezpečnosť si nepripúšťame alebo neuvedomujeme.
Je to útek k čomukoľvek, len nie to čo máme a zažívame teraz (v politike). Platíme daň za svoju povrchnosť a nezáujem. Informácie neskúmame, neoverujeme a tak náš názor reflektuje len vonkajšie obal bez znalosti obsahu. O následky sa nezaujímame, nejako bude, vyriešime to potom, teraz nemáme čas. Prázdnotu slov a prezentovaných myšlienok, možno aj ich potenciálnu nebezpečnosť si nepripúšťame alebo neuvedomujeme.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Rád by som povedal všeobecné frázy, že za to môže rozhádaná koalícia a opozícia. Ale to by nemali ultrapravicoví populisti takú podporu po celom vyspelom svete. Elity jednoducho prestali počúvať svojich voličov a skôr začali mať tendenciu ich vychovávať. Ale to môže fungovať len v absolutistických monarchiách a nie pri štvorročnom cykle v demokracii.
Rád by som povedal všeobecné frázy, že za to môže rozhádaná koalícia a opozícia. Ale to by nemali ultrapravicoví populisti takú podporu po celom vyspelom svete. Elity jednoducho prestali počúvať svojich voličov a skôr začali mať tendenciu ich vychovávať. Ale to môže fungovať len v absolutistických monarchiách a nie pri štvorročnom cykle v demokracii.
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
Neviem/nevyjadrujem sa/iné
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
Znechutenie z vlády
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
Znechutenie z vlády
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
Znechutenie z vlády Vzostup preferencií strany Kotleba-ĽSNS je dôsledok odporu k vládnemu establišmentu a je to predovšetkým zdvihnutý prst. Je to vzbura ľudí voči klasickým stranám a vláde, ktorá nerieši problémy ľudí, ale jej predstavitelia sa sústredia hlavne na svoje záujmy. Kotleba dáva jednoduchú odpoveď na problémy ľudí, ktoré súčasní politici neriešia a ľudia sú z toho unavení a zúfalí. Jediné účinné riešenie je, aby zvolení politici nekradli, aby prestali ľuďom vládnuť a začali ľuďom slúžiť.
Vzostup preferencií strany Kotleba-ĽSNS je dôsledok odporu k vládnemu establišmentu a je to predovšetkým zdvihnutý prst. Je to vzbura ľudí voči klasickým stranám a vláde, ktorá nerieši problémy ľudí, ale jej predstavitelia sa sústredia hlavne na svoje záujmy. Kotleba dáva jednoduchú odpoveď na problémy ľudí, ktoré súčasní politici neriešia a ľudia sú z toho unavení a zúfalí. Jediné účinné riešenie je, aby zvolení politici nekradli, aby prestali ľuďom vládnuť a začali ľuďom slúžiť.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
Neviem/nevyjadrujem sa/iné
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Myslím, že to je prienik viacerých faktorov, ale asi najviac k rastu záujmu o extrémne riešenia a o extrémistické strany (čo nie vždy musí byť to isté) je vďaka znechuteniu ľudí z politikov, zo súčasného ekonomicko - politického systému, z rastu byrokracie a poklesu efektívnych riešení pre ľudí a hlavne z dlhodobo neplnených sľubov bez odpočtov.
Myslím, že to je prienik viacerých faktorov, ale asi najviac k rastu záujmu o extrémne riešenia a o extrémistické strany (čo nie vždy musí byť to isté) je vďaka znechuteniu ľudí z politikov, zo súčasného ekonomicko - politického systému, z rastu byrokracie a poklesu efektívnych riešení pre ľudí a hlavne z dlhodobo neplnených sľubov bez odpočtov.
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
Extrémizmus sa stáva politický mainstream Igor Matovic pripravuje podu pre extremistov svojim pristupom k politike.
Igor Matovic pripravuje podu pre extremistov svojim pristupom k politike.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Zo všetkého trochu. Najviac však neschopnosť vlády posúvať Slovensko vpred. Disponovať takou mocou (a tak dlho) a urobiť pre občanov Slovenska tak málo, je veľmni smutné...
Zo všetkého trochu. Najviac však neschopnosť vlády posúvať Slovensko vpred. Disponovať takou mocou (a tak dlho) a urobiť pre občanov Slovenska tak málo, je veľmni smutné...
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Znechutenie z vlády
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
Znechutenie z vlády Myslím si, že ide o následok nevenovania sa určitým problémom, ktoré ľudí trápia a ktoré potom do politickej agendy preberá táto strana, ako aj vzbury časti voličov proti klasickému politickému establishmentu, ktorý sa im môže v určitých témach javiť ako málo akčný a neschopný reagovať na vývoj udalostí a súčasné dynamické trendy.
Myslím si, že ide o následok nevenovania sa určitým problémom, ktoré ľudí trápia a ktoré potom do politickej agendy preberá táto strana, ako aj vzbury časti voličov proti klasickému politickému establishmentu, ktorý sa im môže v určitých témach javiť ako málo akčný a neschopný reagovať na vývoj udalostí a súčasné dynamické trendy.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
Znechutenie z vlády Presnejšie by som to pomenoval znechutenie z politikov, koaličných opozičných a prakticky na všetkých úrovniach, nie len v parlamente. Mám pocit, že politici sa snažia voličov znechutiť nie len opatreniami ale omnoho viac svojím správaním. Navyše ĽSNS si našla fungujúcu agendu strašenie všetkým neznámym a kritizovaním všetkého. A chvíľu potrvá, kým bežný volič zistí, že je to len ďalšia v rade politických strán s veľkou rétorikou a skutkami rovnakými ako ostatné politické strany.
Presnejšie by som to pomenoval znechutenie z politikov, koaličných opozičných a prakticky na všetkých úrovniach, nie len v parlamente. Mám pocit, že politici sa snažia voličov znechutiť nie len opatreniami ale omnoho viac svojím správaním. Navyše ĽSNS si našla fungujúcu agendu strašenie všetkým neznámym a kritizovaním všetkého. A chvíľu potrvá, kým bežný volič zistí, že je to len ďalšia v rade politických strán s veľkou rétorikou a skutkami rovnakými ako ostatné politické strany.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
Nedostatočné vzdelávanie na školách Nedostatok pozitívnych vzorov, nízka sebadôvera, chudoba, nedostatok pozitívnych podnetov, neschopnosť prevziať zodpovednosť za svoj život a svoje rozhodnutia... Akokoľvek to nazveme, problém začína v rodine a v škole. Zamyslime sa sami nad sebou a povedzme si, čo vieme zmeniť vo výchove našich detí už dnes večer, keď prídeme z práce domov.
Nedostatok pozitívnych vzorov, nízka sebadôvera, chudoba, nedostatok pozitívnych podnetov, neschopnosť prevziať zodpovednosť za svoj život a svoje rozhodnutia... Akokoľvek to nazveme, problém začína v rodine a v škole. Zamyslime sa sami nad sebou a povedzme si, čo vieme zmeniť vo výchove našich detí už dnes večer, keď prídeme z práce domov.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
Znechutenie z vlády Napriek deklarovaným makroekonomickým výsledkom, veľa ľudí nepociťuje zlepšenie kvality svojho života. Mnohé dlhodobo neriešené problémy vedú až k (často pravdivému) pocitu, že bežný občan nie je pre nikoho zaujímavý. A v tejto beznádeji prichádza "jednoduché riešenie". Aké lákavé po tých rokoch! Rast popularity extrémizmu je zrkadlom činnosti volených zástupcov národa za poslednú generáciu.
Napriek deklarovaným makroekonomickým výsledkom, veľa ľudí nepociťuje zlepšenie kvality svojho života. Mnohé dlhodobo neriešené problémy vedú až k (často pravdivému) pocitu, že bežný občan nie je pre nikoho zaujímavý. A v tejto beznádeji prichádza "jednoduché riešenie". Aké lákavé po tých rokoch! Rast popularity extrémizmu je zrkadlom činnosti volených zástupcov národa za poslednú generáciu.
Benedigová Michaela Benedigová
managing director
Seesame, s.r.o.
Znechutenie z vlády
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
Znechutenie z vlády
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
Znechutenie z vlády
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Znechutenie z vlády Kotlebovým vstupom do parlamentu sa extrémizmus plne legalizoval. Málo vzdelaný voliči chcú aj za cenu extrémizmu výraznú zmenu. Nevediac čo činia sú schopný ukrižovať demokraciu touto voľbou. Isté je, že je to hra s ohňom. Zapálime si v dome vatru aby sme mali viac tepla a svetla. Prípadným požiarom však môžeme prijsť aj o strechu nad hlavou.
Kotlebovým vstupom do parlamentu sa extrémizmus plne legalizoval. Málo vzdelaný voliči chcú aj za cenu extrémizmu výraznú zmenu. Nevediac čo činia sú schopný ukrižovať demokraciu touto voľbou. Isté je, že je to hra s ohňom. Zapálime si v dome vatru aby sme mali viac tepla a svetla. Prípadným požiarom však môžeme prijsť aj o strechu nad hlavou.
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Strach
Strach
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Extrémizmus sa stáva politický mainstream V kombinacii s absenciou kritickeho myslenia, nielen voci informaciam zvonku ale aj voci vlastnemu konaniu a postojom.
V kombinacii s absenciou kritickeho myslenia, nielen voci informaciam zvonku ale aj voci vlastnemu konaniu a postojom.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
Nedostatočné vzdelávanie na školách Na Slovensku existuje mnoho ľudí, ktorí sa v škole naučili čítať, ale nenaučili sa rozmýšľať. Odmietajú zodpovednosť za svoj život a hľadajú v ňom len skratky. Akoby nechceli rozumieť tomu, že "ak chcú schudnúť, musia viac cvičiť a zdravšie jesť". Je jednoduchšie akceptovať, že za naše osobné frustrácie je zodpovedný niekto iný, ako sa zo životom popasovať. Ľahšie je závidieť, ako sa snažiť. Všetko začína rodinou a formuje sa školou. Ak by sa to dávnejšie podchytilo tam, kotlebovci by neboli.
Na Slovensku existuje mnoho ľudí, ktorí sa v škole naučili čítať, ale nenaučili sa rozmýšľať. Odmietajú zodpovednosť za svoj život a hľadajú v ňom len skratky. Akoby nechceli rozumieť tomu, že "ak chcú schudnúť, musia viac cvičiť a zdravšie jesť". Je jednoduchšie akceptovať, že za naše osobné frustrácie je zodpovedný niekto iný, ako sa zo životom popasovať. Ľahšie je závidieť, ako sa snažiť. Všetko začína rodinou a formuje sa školou. Ak by sa to dávnejšie podchytilo tam, kotlebovci by neboli.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Nedostatočné vzdelávanie na školách Je viacero dovodov co moze na tento fenomen vplyvat, zial sa dal oznacit len jeden dovod ale aj znechutenie z politickej reprezentacie, ako aj zaplava roznych lzi ci inych konspiracii moze na to vplyvat. No co ja povazujem za jeden z hlavnych dovodov je ze sa dava v mediach prilis velky priestor prave tymto extremistom, robia sa rozne interview a tak sa nepriamo tieto extremisticke nazory popularizuju.
Je viacero dovodov co moze na tento fenomen vplyvat, zial sa dal oznacit len jeden dovod ale aj znechutenie z politickej reprezentacie, ako aj zaplava roznych lzi ci inych konspiracii moze na to vplyvat. No co ja povazujem za jeden z hlavnych dovodov je ze sa dava v mediach prilis velky priestor prave tymto extremistom, robia sa rozne interview a tak sa nepriamo tieto extremisticke nazory popularizuju.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
Znechutenie z vlády
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach Zložitosť a neistota globálneho sveta, túžba po jednoduchých vysvetleniach a okamžitých riešeniach. Ale aj sklamanie z oficiálnej politiky a nedôvera ku politikom - hľadanie niekoho iného, kto ešte nestihol sklamať očakávania.
Zložitosť a neistota globálneho sveta, túžba po jednoduchých vysvetleniach a okamžitých riešeniach. Ale aj sklamanie z oficiálnej politiky a nedôvera ku politikom - hľadanie niekoho iného, kto ešte nestihol sklamať očakávania.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
Znechutenie z vlády Absolútna strata sebareflexie a ochoty vyvodiť zodpovednosť pri zjavných zlyhaniach. Udržiavanie tohto postoja je ako nahadzovanie loptičky na smeč pre tých, ktorí urobia "poriadok". Podceňovanie tohto vývoja (napr. schválenie zmien volieb do VÚC) môže priniesť zložité spoločenské situácie a hospodárske škody.
Absolútna strata sebareflexie a ochoty vyvodiť zodpovednosť pri zjavných zlyhaniach. Udržiavanie tohto postoja je ako nahadzovanie loptičky na smeč pre tých, ktorí urobia "poriadok". Podceňovanie tohto vývoja (napr. schválenie zmien volieb do VÚC) môže priniesť zložité spoločenské situácie a hospodárske škody.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
Nedostatočné vzdelávanie na školách
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Neviem/nevyjadrujem sa/iné V tomto barometri by sa patril viac výberový mechanizmus. Lebo príčinou je: "Znechutenie z vlády", "Extrémizmus sa stáva politický mainstream", "Nedostatočné vzdelávanie na školách", "Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach", al aj množstvo iných vplivov. Okrem iného ĽSNS vhodne uchopilo "miestny politický marketing" a množstvo iných vplivov. Hovoria jednoducho a jednoznačne. Ak človek čaká odpoveď "áno" tak ju aj dosane, a nie (zjednoduším:) "dvojminútové obkecávanie" kde sa stratí pôvodná otázka. Žijú a pracujú v regiónoch, pri ľuďoch a to im dáva výhodu priameho kontaktu. "Znechutenie z vlády" sa dá rozšíriť na znechutenie z politiky... P.S.: týmto nechválim prácu ĽSNS, ale ukazujem, že to je skôr o stratách klasických strán, než náraste ĽSNS. A do priestoru odkiaľ odišla slušnosť a normálnosť sa nasúva extrém.
V tomto barometri by sa patril viac výberový mechanizmus. Lebo príčinou je: "Znechutenie z vlády", "Extrémizmus sa stáva politický mainstream", "Nedostatočné vzdelávanie na školách", "Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach", al aj množstvo iných vplivov. Okrem iného ĽSNS vhodne uchopilo "miestny politický marketing" a množstvo iných vplivov. Hovoria jednoducho a jednoznačne. Ak človek čaká odpoveď "áno" tak ju aj dosane, a nie (zjednoduším:) "dvojminútové obkecávanie" kde sa stratí pôvodná otázka. Žijú a pracujú v regiónoch, pri ľuďoch a to im dáva výhodu priameho kontaktu. "Znechutenie z vlády" sa dá rozšíriť na znechutenie z politiky... P.S.: týmto nechválim prácu ĽSNS, ale ukazujem, že to je skôr o stratách klasických strán, než náraste ĽSNS. A do priestoru odkiaľ odišla slušnosť a normálnosť sa nasúva extrém.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Znechutenie z vlády Nielen znechutenie z vlád, ale aj absolútna neschopnosť "štandardných" politických strán zaoberať sa potrebami bežných ľudí - voličov. Nezmyselné spory medzi stranami, jednotlivými politikmi s jediným cieľom upútať na seba voliči už odmietajú. Potom jednoduchý populista či extrémista s jednoduchými i keď nerealizovateľnými riešeniami má otvorené dvere u občanov.
Nielen znechutenie z vlád, ale aj absolútna neschopnosť "štandardných" politických strán zaoberať sa potrebami bežných ľudí - voličov. Nezmyselné spory medzi stranami, jednotlivými politikmi s jediným cieľom upútať na seba voliči už odmietajú. Potom jednoduchý populista či extrémista s jednoduchými i keď nerealizovateľnými riešeniami má otvorené dvere u občanov.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Znechutenie z vlády
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
Znechutenie z vlády
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
Znechutenie z vlády Kedze vsetko pokracuje po starom, korupcne a ine afery su vytrvalo hrane do stratena, ludia sa uchyluju k tym, co ponukaju krajne riesenia.... a ostatna opozicia neponuka realne alternativy, zaroven ma ich hlavna postava k niektorym temam vyjadrenia ako Kotlebov rodny brat, tak v com maju ludia zbadat rozdiel...
Kedze vsetko pokracuje po starom, korupcne a ine afery su vytrvalo hrane do stratena, ludia sa uchyluju k tym, co ponukaju krajne riesenia.... a ostatna opozicia neponuka realne alternativy, zaroven ma ich hlavna postava k niektorym temam vyjadrenia ako Kotlebov rodny brat, tak v com maju ludia zbadat rozdiel...
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Znechutenie z vlády Obavam sa, ze je to vysledok toho, v akom stave je nasa krajina a spolocnost. Pre mnohych ludi je to tak jediny sposob, ako vyjadrit svoju frustraciu a hnev.
Obavam sa, ze je to vysledok toho, v akom stave je nasa krajina a spolocnost. Pre mnohych ludi je to tak jediny sposob, ako vyjadrit svoju frustraciu a hnev.
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
Znechutenie z vlády
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
Extrémizmus sa stáva politický mainstream
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
Extrémizmus sa stáva politický mainstream
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Nedostatočné vzdelávanie na školách
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
Nedostatočné vzdelávanie na školách
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Nedostatočné vzdelávanie na školách Z kazdeho nieco. Od roku 1990 ma frustruje ako (ne)uvazuje a voli cca 50 % tych Slovakov, ktori su vobec ochotni prist k urnam. Jedina cesta je vzdelanie , schopnost kriticky mysliet a vytvarat si vlastny nazor . Nielen na LS NS.
Z kazdeho nieco. Od roku 1990 ma frustruje ako (ne)uvazuje a voli cca 50 % tych Slovakov, ktori su vobec ochotni prist k urnam. Jedina cesta je vzdelanie , schopnost kriticky mysliet a vytvarat si vlastny nazor . Nielen na LS NS.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach Možno to interpretovať aj tak, že Kotlebove preferencie sú stabilné a klesá záujem o ostatné strany. Niet sa čo čudovať. Z politickej scény sa stalo obyčajné bulvárne divadlo bez dramaturgie,s mizerným hereckým obsadením a ešte k tomu bez režiséra.
Možno to interpretovať aj tak, že Kotlebove preferencie sú stabilné a klesá záujem o ostatné strany. Niet sa čo čudovať. Z politickej scény sa stalo obyčajné bulvárne divadlo bez dramaturgie,s mizerným hereckým obsadením a ešte k tomu bez režiséra.
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Znechutenie z vlády Stačí sa pozrieť na rast preferencií, z čoho je jasné, že je to aj reakcia na politiku a vystupovanie vlády.
Stačí sa pozrieť na rast preferencií, z čoho je jasné, že je to aj reakcia na politiku a vystupovanie vlády.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
Extrémizmus sa stáva politický mainstream Kotlebov súčasný úspech je veľmi komplexnou záležitosťou. Len dve poznámky z pozorovania. 1. Kotleba sa dostal svojou funkciou v BBSK k štátnym zdrojom, čo mu umožnilo rozvíjať jeho stranu a postupne budovať celé hnutie. Za trestuhodné podcenenie Kotlebu v BB v r. 2013 stále platíme veľkú cenu. 2. Jadro Kotlebových priaznivcov tvoria mladí ľudia. Práve tí, ktorí vyrastajú v relatívne najväčšom materiálnom blahobyte v celej histórii Slovenska s potenciálom využívať všetky benefity, ktoré prináša Európska únia. Celkom paradox.
Kotlebov súčasný úspech je veľmi komplexnou záležitosťou. Len dve poznámky z pozorovania. 1. Kotleba sa dostal svojou funkciou v BBSK k štátnym zdrojom, čo mu umožnilo rozvíjať jeho stranu a postupne budovať celé hnutie. Za trestuhodné podcenenie Kotlebu v BB v r. 2013 stále platíme veľkú cenu. 2. Jadro Kotlebových priaznivcov tvoria mladí ľudia. Práve tí, ktorí vyrastajú v relatívne najväčšom materiálnom blahobyte v celej histórii Slovenska s potenciálom využívať všetky benefity, ktoré prináša Európska únia. Celkom paradox.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
Znechutenie z vlády
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
Znechutenie z vlády
Willmann Richard Willmann
riaditeľ
crooce.com
Extrémizmus sa stáva politický mainstream
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
Znechutenie z vlády Som presvedčný že hlavným faktorom je znechutenie a frustrácia ludí z toho ako a kam túto krajinú vedú jej predstavitelia. jedná sa predovšetkým o tých predstaviteľov ktorí majú reálnu moc vo svojích rukách.
Som presvedčný že hlavným faktorom je znechutenie a frustrácia ludí z toho ako a kam túto krajinú vedú jej predstavitelia. jedná sa predovšetkým o tých predstaviteľov ktorí majú reálnu moc vo svojích rukách.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Neviem/nevyjadrujem sa/iné
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/iné
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Ide o celkove znechutenie zo sposobov vladnutia politickych spiciek, ktore sa odtrhli od problemov zivota vacsiny ludi v spolocnosti a nie je to len problem Slovenska..
Ide o celkove znechutenie zo sposobov vladnutia politickych spiciek, ktore sa odtrhli od problemov zivota vacsiny ludi v spolocnosti a nie je to len problem Slovenska..
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
Znechutenie z vlády Najmä znechutenie obyčajných ľudí z dlhodobej beztrestnosti politikov a verejných činiteľov spôsobuje, že prestávajú veriť štandardným politickým subjektom a uveria falošným militantným a extrémistickým deklaráciám. Je to smutné, lebo precitnutie môže stáť veľké obete.
Najmä znechutenie obyčajných ľudí z dlhodobej beztrestnosti politikov a verejných činiteľov spôsobuje, že prestávajú veriť štandardným politickým subjektom a uveria falošným militantným a extrémistickým deklaráciám. Je to smutné, lebo precitnutie môže stáť veľké obete.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Hlavny dovod je velmi obdobny ako inde v Europe, ci vo svete: postupne zlyhavanie a degeneracia elit spolocnosti, absolutna nekompetencia a slaboduchost sucasnych "vodcov", predajnost a skorumpovanost medii ako piliera demokratickeho systemu.
Hlavny dovod je velmi obdobny ako inde v Europe, ci vo svete: postupne zlyhavanie a degeneracia elit spolocnosti, absolutna nekompetencia a slaboduchost sucasnych "vodcov", predajnost a skorumpovanost medii ako piliera demokratickeho systemu.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Nedostatočné vzdelávanie na školách
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
Záplava neoverených informácií, lží a konšpirácií na internete a sociálnych sieťach
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
Znechutenie z vlády Více to ale bude spíše lidskou povahou, kdy lidé často rádi akceptují "jednoduchá rešení". Bez ohledu na to, zda jsou či nejsou reálná...
Více to ale bude spíše lidskou povahou, kdy lidé často rádi akceptují "jednoduchá rešení". Bez ohledu na to, zda jsou či nejsou reálná...
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Znechutenie z vlády Keď vláda tejto krajiny nerieši korupciu, keď občania vidia, ako si mocní s politikmi beztrestne delia korytá, keď to trvá dlho, potom mnohých napadne, že demokracia sa s týmto neduhom nevie vysporiadať a začnú hľadať extrémne riešenie. Ja naozaj nechápem, že si vážnosť situácie táto súčasná vláda neuvedomuje. A stačí len tak málo, vymeniť ministrov, ktorí majú etický konflikt, a začať problémy riešiť technokraticky. Ak sa nič neudeje a všetko pôjde po starom, môže byť čoskoro neskoro, a pre všetkých.
Keď vláda tejto krajiny nerieši korupciu, keď občania vidia, ako si mocní s politikmi beztrestne delia korytá, keď to trvá dlho, potom mnohých napadne, že demokracia sa s týmto neduhom nevie vysporiadať a začnú hľadať extrémne riešenie. Ja naozaj nechápem, že si vážnosť situácie táto súčasná vláda neuvedomuje. A stačí len tak málo, vymeniť ministrov, ktorí majú etický konflikt, a začať problémy riešiť technokraticky. Ak sa nič neudeje a všetko pôjde po starom, môže byť čoskoro neskoro, a pre všetkých.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
Extrémizmus sa stáva politický mainstream Extrémistické strany alebo extrémistickí kandidáti bodujú naprieč krajinami Európskej únie a tiež v USA . Čo chýbalo, aby sa kandidát takejto strany stal rakúskym prezidentom? V Spojených štátoch amerických to Donald Trump aj dokázal. Samozrejme, tzv. štandardné strany najmä svojimi korupčnými kauzami takýmto stranám pomáhajú. Takisto im pomáha zvyšujúca sa frustrácia voličov. A tí následne hľadajú nové tváre sľubujúce rýchle riešenia.
Extrémistické strany alebo extrémistickí kandidáti bodujú naprieč krajinami Európskej únie a tiež v USA . Čo chýbalo, aby sa kandidát takejto strany stal rakúskym prezidentom? V Spojených štátoch amerických to Donald Trump aj dokázal. Samozrejme, tzv. štandardné strany najmä svojimi korupčnými kauzami takýmto stranám pomáhajú. Takisto im pomáha zvyšujúca sa frustrácia voličov. A tí následne hľadajú nové tváre sľubujúce rýchle riešenia.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
Neviem/nevyjadrujem sa/iné Ide o mix všetkého. Ľudia strácajú zdravý rozum. Nedokážem si predstaviť, že raz by pravidlá spoločnosti mala nastavovať strana ľudí, ktorá sa skladá z hodnotovo krivých indivíduií. Keď som mal 16 rokov tak takýto ľudia nás naháňali po parkoch. Teraz ich vidíme sedieť v parlamente. Hanba.
Ide o mix všetkého. Ľudia strácajú zdravý rozum. Nedokážem si predstaviť, že raz by pravidlá spoločnosti mala nastavovať strana ľudí, ktorá sa skladá z hodnotovo krivých indivíduií. Keď som mal 16 rokov tak takýto ľudia nás naháňali po parkoch. Teraz ich vidíme sedieť v parlamente. Hanba.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní