Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Mala by podľa vás vláda podporovať vybrané investície do firiem v regiónoch?

  1. Áno 31 %
  2. Skôr áno 29 %
  3. Skôr nie 14 %
  4. Nie 21 %
  5. Neviem / nevyjadrujem sa / iné 6 %


Uzávierka hlasovania: 20.03.2017. Počet respondentov: 108.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
Áno Merateľné ekonomické, sociálne ale aj spoločenské prínosy pre Slovensko z veľkých investícií naozaj renomovaných spoločností hovoria jednoznačne v prospech podpory a to najmä v hospodársky slabších regiónoch. Pre maximalizáciu celospoločenských benefitov však považujem za nevyhnutnú nielen snahu o transparentné pravidlá jej poskytovania, ale aj efektívny výkon všetkých realizačných fáz samotného procesu.
Merateľné ekonomické, sociálne ale aj spoločenské prínosy pre Slovensko z veľkých investícií naozaj renomovaných spoločností hovoria jednoznačne v prospech podpory a to najmä v hospodársky slabších regiónoch. Pre maximalizáciu celospoločenských benefitov však považujem za nevyhnutnú nielen snahu o transparentné pravidlá jej poskytovania, ale aj efektívny výkon všetkých realizačných fáz samotného procesu.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
Áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Skôr áno
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Nie v takej forme, ako sú poskytované deformujú podnikateľské prostredie a nevytvárajú podmienky pre dlhodobý a stabilný rozvoj v regiónoch ...
v takej forme, ako sú poskytované deformujú podnikateľské prostredie a nevytvárajú podmienky pre dlhodobý a stabilný rozvoj v regiónoch ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Skôr áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
Áno Je správne podporovať investície do firiem v regiónoch. Ekonomicky slabšie regióny vytvárajú jedno prostredie so silnejšími regiónmi, inými slovami, aby bol jeden región silnejší musí zákonite existovať v krajine niekoľko slabších. Počítať s tým, že všetky regióny budú raz rovnako silné je ilúzia, rozdiely však treba zmenšovať.
Je správne podporovať investície do firiem v regiónoch. Ekonomicky slabšie regióny vytvárajú jedno prostredie so silnejšími regiónmi, inými slovami, aby bol jeden región silnejší musí zákonite existovať v krajine niekoľko slabších. Počítať s tým, že všetky regióny budú raz rovnako silné je ilúzia, rozdiely však treba zmenšovať.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Áno
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
Skôr áno Problém je ďaleko širší, keďže túto štátnu pomoc poskytujú aj iné európske krajiny a v boji o investora si navzájom konkurujú. Výsledkom toho je dlhodobá deformácia podnikateľského prostredia, kde ťahajú za kratší koniec menšie domáce firmy. Osobitnou kategóriou je opakovaná štátna pomoc pre ten istý podnik.
Problém je ďaleko širší, keďže túto štátnu pomoc poskytujú aj iné európske krajiny a v boji o investora si navzájom konkurujú. Výsledkom toho je dlhodobá deformácia podnikateľského prostredia, kde ťahajú za kratší koniec menšie domáce firmy. Osobitnou kategóriou je opakovaná štátna pomoc pre ten istý podnik.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Áno Rozhodne, aspoň skúsiť niečo konať, aby sa zabránilo vyľudňovaniu regiónov a nadmernej koncentrácii firiem, a následne i obyvateľstva v Bratislave a okolí.
Rozhodne, aspoň skúsiť niečo konať, aby sa zabránilo vyľudňovaniu regiónov a nadmernej koncentrácii firiem, a následne i obyvateľstva v Bratislave a okolí.
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
Nie Myslim si, ze otazka nie je dobre postavena. Spravne by mala zniet: Investicie do ktorych firiem by mala vlada podporovat? Vlada by v prvom rade mala investovat do tych firiem, ktore su schopne zabezpecit najvyssiu navratnost investicie a vytvorit trvale udrzatelne pracovne miesta a to nezavisle od toho, kde firma sidli. Nalievat peniaze do ciernych dier ucelovo vytvorenych firiem a umelych socialnych podnikov iba preto, ze su v nejakom regione, tomuto statu urcite nepomoze, su to jednoducho premrhane zdroje, ktore uz teraz Slovensku chybaju. Staci sa pozriet na stav vedy, skolstva, zdravotnictva a dalsich oblasti v ktorych zaciname za svetom zatial iba skryto, ale o to vyraznejsie zaostavat.
Myslim si, ze otazka nie je dobre postavena. Spravne by mala zniet: Investicie do ktorych firiem by mala vlada podporovat? Vlada by v prvom rade mala investovat do tych firiem, ktore su schopne zabezpecit najvyssiu navratnost investicie a vytvorit trvale udrzatelne pracovne miesta a to nezavisle od toho, kde firma sidli. Nalievat peniaze do ciernych dier ucelovo vytvorenych firiem a umelych socialnych podnikov iba preto, ze su v nejakom regione, tomuto statu urcite nepomoze, su to jednoducho premrhane zdroje, ktore uz teraz Slovensku chybaju. Staci sa pozriet na stav vedy, skolstva, zdravotnictva a dalsich oblasti v ktorych zaciname za svetom zatial iba skryto, ale o to vyraznejsie zaostavat.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Nie 10% rovná daň je jediným spravodlivým riešením problémov v podnikaní. Všetky iné riešenia podporujú korupčné chovanie ľudí.
10% rovná daň je jediným spravodlivým riešením problémov v podnikaní. Všetky iné riešenia podporujú korupčné chovanie ľudí.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
Áno
Stejskalová Eva Stejskalová
prokurista
MicroStep, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Investičné stimuly v regiónoch, ktoré už teraz trpia nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ťažko považovať za opodstatnené. Považujem za transparentnejšie prostriedky použiť na budovanie dopravnej infraštruktúry, podporu školstva a celkové zlepšenie podnikateľského prostredia. Alebo investičné stimuly nasmerovať do regiónov s vysokou nezamestnanosťou a zbaviť ich podozrenia z klientelizmu stanovením presných podmienok ich prideľovania resp. nárokovateľnosti.
Investičné stimuly v regiónoch, ktoré už teraz trpia nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ťažko považovať za opodstatnené. Považujem za transparentnejšie prostriedky použiť na budovanie dopravnej infraštruktúry, podporu školstva a celkové zlepšenie podnikateľského prostredia. Alebo investičné stimuly nasmerovať do regiónov s vysokou nezamestnanosťou a zbaviť ich podozrenia z klientelizmu stanovením presných podmienok ich prideľovania resp. nárokovateľnosti.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Je to dvojsečná téma. Niektoré investície sú priliš veľkým sústom pre regióny, centrálna úroveň však o nich rozhoduje politicky, nie strategicky.
Je to dvojsečná téma. Niektoré investície sú priliš veľkým sústom pre regióny, centrálna úroveň však o nich rozhoduje politicky, nie strategicky.
Dragún František Dragún
riaditeľ obchodu
Fincentrum
Nie
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Štát by mal zabezpečovať a finacovať úlohy, ktoré nemože, alebo len obmedzene, jednotlivec alebo súkromný sektor, a to hlavne obranu, bezpečnosť, vzdelanie, infraštruktúru, dopravu a pod
Štát by mal zabezpečovať a finacovať úlohy, ktoré nemože, alebo len obmedzene, jednotlivec alebo súkromný sektor, a to hlavne obranu, bezpečnosť, vzdelanie, infraštruktúru, dopravu a pod
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
Áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
Nie Nie, nie a ešte raz nie. Postačí, keď vláda prestane investíciám prekážať.
Nie, nie a ešte raz nie. Postačí, keď vláda prestane investíciám prekážať.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Skôr nie Vlada by mala skor stimulovat domacich podnikatelov a nie len investorov zo zahranicia,ktori nas ekonomicky vyuziju a ked sa podpora zo strany statu ukonci,tak zdvihnu kotvy a odplavaju dalej.
Vlada by mala skor stimulovat domacich podnikatelov a nie len investorov zo zahranicia,ktori nas ekonomicky vyuziju a ked sa podpora zo strany statu ukonci,tak zdvihnu kotvy a odplavaju dalej.
Štefunko Ivan Štefunko
predseda predstavenstva
Neulogy
Áno Myslím, že regionálne rozdiely sú vážnym problémom takej malej krajiny ako je Slovensko. Rozumná politika na pritiahnutie investící do miest s nedostatkom práce je potrebná.
Myslím, že regionálne rozdiely sú vážnym problémom takej malej krajiny ako je Slovensko. Rozumná politika na pritiahnutie investící do miest s nedostatkom práce je potrebná.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Áno ...ale iba na základe vopred známych kritérií, napr. miera nezamestnanosti v danom regióne, schopnosť investora dotiahnuť ďalšie firmy, napr. subdodávateľov a podobne. Vláda by tiež mala aktívne pracovať s firmami, ktoré už sú etablované na Slovensku a motivovať ich pri expanzii zvažovať investície v sociálne slabších regiónoch. V organizáciách, kde má štát vplyv, by investície mali ísť primárne do slabších regiónov, okrem situácií, kedy sú silné argumenty proti. Napríklad, linku 158 by mohla zdvihnúť telefonistka v Trebišove, a podobne. Určite sa primárne treba zamerať na oživenie regionálnych centier. Ak človek nie je ochotný cestovať 20 km do práce pri funkčnej regionálnej doprave, to už je jeho problém...
...ale iba na základe vopred známych kritérií, napr. miera nezamestnanosti v danom regióne, schopnosť investora dotiahnuť ďalšie firmy, napr. subdodávateľov a podobne. Vláda by tiež mala aktívne pracovať s firmami, ktoré už sú etablované na Slovensku a motivovať ich pri expanzii zvažovať investície v sociálne slabších regiónoch. V organizáciách, kde má štát vplyv, by investície mali ísť primárne do slabších regiónov, okrem situácií, kedy sú silné argumenty proti. Napríklad, linku 158 by mohla zdvihnúť telefonistka v Trebišove, a podobne. Určite sa primárne treba zamerať na oživenie regionálnych centier. Ak človek nie je ochotný cestovať 20 km do práce pri funkčnej regionálnej doprave, to už je jeho problém...
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
Áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
Áno Rozhodne áno ale diferencovane podľa potrieb regiónov a stratégie regionálneho rozvoja Slovenska ak existuje.
Rozhodne áno ale diferencovane podľa potrieb regiónov a stratégie regionálneho rozvoja Slovenska ak existuje.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
Nie Vláda ma zaistiť v krajine bezpečnosť, spravodlivosť, zdravotníctvo a školstvo. Ani jedna z týchto oblastí nefunguje, ale vláda vymýšľa hlúposti. Už aby bola táto vláda preč. Podľa mňa je Róbert Fico jeden z najväčších škodcov Slovenska v jeho histórii.
Vláda ma zaistiť v krajine bezpečnosť, spravodlivosť, zdravotníctvo a školstvo. Ani jedna z týchto oblastí nefunguje, ale vláda vymýšľa hlúposti. Už aby bola táto vláda preč. Podľa mňa je Róbert Fico jeden z najväčších škodcov Slovenska v jeho histórii.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Nie Veřejné investice v regionech ano, do firemních investic by se ale vláda plést neměla, to není její byznys (i když ho tam pro sebe asi politici a úředníci někdy hledají). Stačí odstranit zbytečné překážky v podnikání pro všechny, pak nemusí věci typu firemních investic vláda vůbec řešit...
Veřejné investice v regionech ano, do firemních investic by se ale vláda plést neměla, to není její byznys (i když ho tam pro sebe asi politici a úředníci někdy hledají). Stačí odstranit zbytečné překážky v podnikání pro všechny, pak nemusí věci typu firemních investic vláda vůbec řešit...
Gajan Ján Gajan
partner a advokát
HMG Advisory Group
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Skôr by sme sa mali zamerať na systematickú podporu malého a stredného podnikania. Ide o stabilnejší a diverzifikovanejší nástroj na rozvoj regiónov. Preto je kľúčové a potrebné legislatívne zlacniť a zjednodušiť podnikanie cez revíziu súčasných podmienok pre biznis a následne zaviesť potrebné úpravy.
Skôr by sme sa mali zamerať na systematickú podporu malého a stredného podnikania. Ide o stabilnejší a diverzifikovanejší nástroj na rozvoj regiónov. Preto je kľúčové a potrebné legislatívne zlacniť a zjednodušiť podnikanie cez revíziu súčasných podmienok pre biznis a následne zaviesť potrebné úpravy.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
Áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
Áno
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
Skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
Skôr nie Vlada by mala v prvom rade skvalitnovat podnikatelske prostredie pre vsetkych. Progres by viac pocitili prave firmy v menej rozvinutych regionoch a firmy mensieho rozsahu.
Vlada by mala v prvom rade skvalitnovat podnikatelske prostredie pre vsetkych. Progres by viac pocitili prave firmy v menej rozvinutych regionoch a firmy mensieho rozsahu.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Áno Určite áno, regionálne rozdiely zásadne polarizujú spoločnosť. Súčasný stav + budúci trend rozdielov napr. medzi západným a východným slovenskom resp. južným slovenskom bude prinášať sociálne napätie a dáva priestor nárastu extrémizmu. Dnes už ľudia žijúci v 100 km okruhu Bratislavy netušia ako sa žije ľuďom v Rožňave, Kežmarku a naopak. Nezdieľajú spoločné problémy, sociálne istoty a inak sa pozerajú na zajtrajšok. Priamy dôsledok markantne vidieť v politických preferenciách. Zásadná, rýchla podpora rozvoja daných oblastí je kľúčom k napredovaniu celého Slovenska a jeho integrácii ako spoločnej sily v globalizovanom svete.
Určite áno, regionálne rozdiely zásadne polarizujú spoločnosť. Súčasný stav + budúci trend rozdielov napr. medzi západným a východným slovenskom resp. južným slovenskom bude prinášať sociálne napätie a dáva priestor nárastu extrémizmu. Dnes už ľudia žijúci v 100 km okruhu Bratislavy netušia ako sa žije ľuďom v Rožňave, Kežmarku a naopak. Nezdieľajú spoločné problémy, sociálne istoty a inak sa pozerajú na zajtrajšok. Priamy dôsledok markantne vidieť v politických preferenciách. Zásadná, rýchla podpora rozvoja daných oblastí je kľúčom k napredovaniu celého Slovenska a jeho integrácii ako spoločnej sily v globalizovanom svete.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
Áno Síce som zástanca podpory vytvárania pracovných miest, verím však, že Amazon v Seredi, kde je nezamestnanosť 3,5 percenta, nedostane od štátu ani cent. Ak by to bolo napríklad v Rimavskej Sobote, tak by som na to ako daňový poplatník prispel rád. Dotované investície majú zmysel len v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.
Síce som zástanca podpory vytvárania pracovných miest, verím však, že Amazon v Seredi, kde je nezamestnanosť 3,5 percenta, nedostane od štátu ani cent. Ak by to bolo napríklad v Rimavskej Sobote, tak by som na to ako daňový poplatník prispel rád. Dotované investície majú zmysel len v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
Skôr áno
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
Skôr áno
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Skôr áno
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
Skôr áno Verím v konkurencieschopné prostredie, ale niektoré projekty, ktoré pomôžu regiónom v rozvoji, by boli bez podpory vlády veľmi ťažko realizovateľné.
Verím v konkurencieschopné prostredie, ale niektoré projekty, ktoré pomôžu regiónom v rozvoji, by boli bez podpory vlády veľmi ťažko realizovateľné.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
Skôr áno
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
Áno
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
Nie Urcite nie, pretoze to zasahuje uz aj tak do zloziteho trhoveho posobenia firiem a krivi sutaz. A na dovazok len prilieva necestny osobam vo vladnej strukture viac moznosti obohacovat sa.
Urcite nie, pretoze to zasahuje uz aj tak do zloziteho trhoveho posobenia firiem a krivi sutaz. A na dovazok len prilieva necestny osobam vo vladnej strukture viac moznosti obohacovat sa.
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
Áno
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
Skôr áno Myslím, že vo všeobecnosti treba podporovať. Je potrebné však vedieť konkrétne čísla. Dôležitá je oblasť podnikania, celková výška, podmienky a hlavne odkiaľ sa finančné prostriedky budú poskytovať. Podpora v jednej oblasti však môže znamenať stopku podpory v iných oblastiach. Nevyhnutná je celková analýza.
Myslím, že vo všeobecnosti treba podporovať. Je potrebné však vedieť konkrétne čísla. Dôležitá je oblasť podnikania, celková výška, podmienky a hlavne odkiaľ sa finančné prostriedky budú poskytovať. Podpora v jednej oblasti však môže znamenať stopku podpory v iných oblastiach. Nevyhnutná je celková analýza.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
Skôr áno V záujme vyrovnávania regionálnych rozdielov by vláda mala venovať zvýšenú pozornosť regiónom s najvyššou mierou nezamestnanosti v rámci krajiny. Na druhej strane by však mala aj zlepšovať podnikateľské prostredie paušálne, t.j. pre všetkých podnikateľov a to nielen pokiaľ ide o zníženie daní a odvodov ale aj zvýšenie flexibility Zákonníka práce. O zlepšení vymožiteľnosti práva a odbúravaní nezmyselných byrokratických prekážok ani nehovoriac.
V záujme vyrovnávania regionálnych rozdielov by vláda mala venovať zvýšenú pozornosť regiónom s najvyššou mierou nezamestnanosti v rámci krajiny. Na druhej strane by však mala aj zlepšovať podnikateľské prostredie paušálne, t.j. pre všetkých podnikateľov a to nielen pokiaľ ide o zníženie daní a odvodov ale aj zvýšenie flexibility Zákonníka práce. O zlepšení vymožiteľnosti práva a odbúravaní nezmyselných byrokratických prekážok ani nehovoriac.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Skôr nie Vláda by mala vytvárať rovnaké podmienky na podnikanie bez ohľadu na to, či ide o domáceho alebo zahraničného investora. Skôr, ako podporovať vybrané investície v regiónoch, by mala znižovať odvodové a daňové zaťaženie, byrokraciu spojenú s podnikaním a zvyšovať vymožiteľnosť práva a transparentnosť pri verejnom obstarávaní.
Vláda by mala vytvárať rovnaké podmienky na podnikanie bez ohľadu na to, či ide o domáceho alebo zahraničného investora. Skôr, ako podporovať vybrané investície v regiónoch, by mala znižovať odvodové a daňové zaťaženie, byrokraciu spojenú s podnikaním a zvyšovať vymožiteľnosť práva a transparentnosť pri verejnom obstarávaní.
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
Áno určite áno a to jednak z dôvodu zmierňovania regionálnych rozdielov v rámci SR a jednak z dôvodu podpory "lokálnych znalostí a zručností" disponibilnej pracovnej sily v danom regióne. Je však potrebné doriešiť transparentnosť a stanoviť jasné pravidlá pri podpore jednotlivých investičných zámerov.
určite áno a to jednak z dôvodu zmierňovania regionálnych rozdielov v rámci SR a jednak z dôvodu podpory "lokálnych znalostí a zručností" disponibilnej pracovnej sily v danom regióne. Je však potrebné doriešiť transparentnosť a stanoviť jasné pravidlá pri podpore jednotlivých investičných zámerov.
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
Áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
Skôr áno
Dobron Martin Dobron
Regional Sales Coordinator
BASF
Skôr áno prax ukazuje, ze mobilita slovenskej pracovnej sily aktualne nenaplna klasicke definicie - preto by rozvoju menej vyspelych regionov urcite pomohli zamestnavatelia, ktori by ich 'ozivili'. Velmi by zalezalo od kriterii a ako by sa dodrziavali.
prax ukazuje, ze mobilita slovenskej pracovnej sily aktualne nenaplna klasicke definicie - preto by rozvoju menej vyspelych regionov urcite pomohli zamestnavatelia, ktori by ich 'ozivili'. Velmi by zalezalo od kriterii a ako by sa dodrziavali.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Nie Čo sú to vybrané investície? Každé "vyberanie" je okamžite zdrojom korupcie. Moja osobná skúsenosť: V jednej obci na Liptove sú dva úplne rovnocenné penzióny. Jeden dostal podporu, druhý nie, pretože odmietol dať úplatok. Ten prvý mohol znížiť ceny, ten druhý nie lebo spláca komerčný úver. Aká je tu rovnosť na trhu? Doplatil ten slušnejší a teraz bojuje s prežitím. Pýtam sa:"toto chceme?"
Čo sú to vybrané investície? Každé "vyberanie" je okamžite zdrojom korupcie. Moja osobná skúsenosť: V jednej obci na Liptove sú dva úplne rovnocenné penzióny. Jeden dostal podporu, druhý nie, pretože odmietol dať úplatok. Ten prvý mohol znížiť ceny, ten druhý nie lebo spláca komerčný úver. Aká je tu rovnosť na trhu? Doplatil ten slušnejší a teraz bojuje s prežitím. Pýtam sa:"toto chceme?"
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
Nie
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
Nie Štát má vytvárať férové prostredie pre všetkých. A nemá neustále hádzať polená pod nohy. Vybranými investíciami do firiem v regiónoch len kriví prostredie.
Štát má vytvárať férové prostredie pre všetkých. A nemá neustále hádzať polená pod nohy. Vybranými investíciami do firiem v regiónoch len kriví prostredie.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Ľudia sa budú mať lepšie, ak bude krajina schopná dosiahnuť vyššiu produktivitu, čiže vygenerovať väčšiu hodnotu na obyvateľa. Toto je hlavným faktorom zvyšovania priemernej úrovne miezd. Podmienkou je, aby na Slovensku fungovali úspešné firmy s prevahou lokálnych, a tieto firmy platili dane a odvody tu. Toto musí byť jedným z ultimátnych cieľov vlády. Cesta k tomuto cieľu však ďaleko presahuje "vybrané investície do firiem v regiónoch".
Ľudia sa budú mať lepšie, ak bude krajina schopná dosiahnuť vyššiu produktivitu, čiže vygenerovať väčšiu hodnotu na obyvateľa. Toto je hlavným faktorom zvyšovania priemernej úrovne miezd. Podmienkou je, aby na Slovensku fungovali úspešné firmy s prevahou lokálnych, a tieto firmy platili dane a odvody tu. Toto musí byť jedným z ultimátnych cieľov vlády. Cesta k tomuto cieľu však ďaleko presahuje "vybrané investície do firiem v regiónoch".
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
Nie Vláda by mala napomáhať vytvoreniu prostredia, v ktorom sa oplatí podnikať pre všetkých, ktorí majú nápad a chuť podnikať. Podpora jedných na úkor druhých to prostredie skôr kriví a vnáša do podnikania nerovnosť. Toto opatrenie by malo byť skutočne iba výnimočné.
Vláda by mala napomáhať vytvoreniu prostredia, v ktorom sa oplatí podnikať pre všetkých, ktorí majú nápad a chuť podnikať. Podpora jedných na úkor druhých to prostredie skôr kriví a vnáša do podnikania nerovnosť. Toto opatrenie by malo byť skutočne iba výnimočné.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
Áno
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Skôr nie Vlada namiesto podpory vybranych investorov by mala zlepsit podnikatelske prostredie ako celok. O sumu tych / v mnohych pripadoch nezmyselne investovananych a ucelovo alokovanych/ financnych prostriedkov by mala vlada znizit odvody, dane a poplatky podnikatelom v ramci daneho regionu. Tym by podporila znizovanie regionalnych rozdielov. zabezpecila by sa tymto zvysenakvalita sluzieb v danom regione. Neoddelitelnou sucastou tychto opatreni musi byt vybudovanie infrastruktury. Slovensko nie je len po Nitru. Aj inych regionoch Slovenska ziju a podnikaju obcania SR a EU. Prijemny den.mgazda
Vlada namiesto podpory vybranych investorov by mala zlepsit podnikatelske prostredie ako celok. O sumu tych / v mnohych pripadoch nezmyselne investovananych a ucelovo alokovanych/ financnych prostriedkov by mala vlada znizit odvody, dane a poplatky podnikatelom v ramci daneho regionu. Tym by podporila znizovanie regionalnych rozdielov. zabezpecila by sa tymto zvysenakvalita sluzieb v danom regione. Neoddelitelnou sucastou tychto opatreni musi byt vybudovanie infrastruktury. Slovensko nie je len po Nitru. Aj inych regionoch Slovenska ziju a podnikaju obcania SR a EU. Prijemny den.mgazda
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
Skôr áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Áno Je povinnosť vlády určovať priority v oblasti rozvoja regiónov. Aj vyrovnávať ich rozdiely. To je jedna z možnosti
Je povinnosť vlády určovať priority v oblasti rozvoja regiónov. Aj vyrovnávať ich rozdiely. To je jedna z možnosti
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
Nie Uvediem príklad: Firma A má sídlo v Žiline, chce vyrábať transformátory, môže čerpať eurofondy, dostane podporu od vlády. Firma B má sídlo v Bratislave, chce vyrábať transformátory, nemôže čerpať eurofondy, nedostane podporu od vlády. Obe firmy sa následne stretnú v súťaži na dodávku transformátorov pre investora C. To je férová súťaž, keď jeden má náklady blížiace sa k nule a druhý rádovo v státisícoch eur? Verejné zdroje by sa mali vynakladať na vzdelávanie, infraštruktúru a zdravotníctvo, nie na dotovanie súkromných firiem.
Uvediem príklad: Firma A má sídlo v Žiline, chce vyrábať transformátory, môže čerpať eurofondy, dostane podporu od vlády. Firma B má sídlo v Bratislave, chce vyrábať transformátory, nemôže čerpať eurofondy, nedostane podporu od vlády. Obe firmy sa následne stretnú v súťaži na dodávku transformátorov pre investora C. To je férová súťaž, keď jeden má náklady blížiace sa k nule a druhý rádovo v státisícoch eur? Verejné zdroje by sa mali vynakladať na vzdelávanie, infraštruktúru a zdravotníctvo, nie na dotovanie súkromných firiem.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
Skôr nie Myslím, že je dosť príkladov neefektívneho narábania s verejnými zdrojmi. Viacero investícií, ktoré boli v regiónoch ohlasované s veľkou slávou a na ktorých si robili politici PR, skončilo neslávne - konkurzom, výroba sa ani len nezačala a podobne. Všeobecne som veľmi skeptický čo sa týka schopnosti štátu alokovať zdroje. Podľa mňa je jeho úloha inde.
Myslím, že je dosť príkladov neefektívneho narábania s verejnými zdrojmi. Viacero investícií, ktoré boli v regiónoch ohlasované s veľkou slávou a na ktorých si robili politici PR, skončilo neslávne - konkurzom, výroba sa ani len nezačala a podobne. Všeobecne som veľmi skeptický čo sa týka schopnosti štátu alokovať zdroje. Podľa mňa je jeho úloha inde.
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
Áno
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Skôr áno Problémom je u nás mnohokrát spôsob výberu, regióny a typ investícií, ktoré sa vláda rozhodne podporiť.
Problémom je u nás mnohokrát spôsob výberu, regióny a typ investícií, ktoré sa vláda rozhodne podporiť.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
Skôr nie Úlohou vlády je vytvárať priaznivé a stabilné podnikateľské prostredie bez zvýhodňovania jednotlivých podnikateľských subjektov. V prípade regiónov je podľa mňa lepšia cesta zamerať sa na prípadne zvýhodnenie zaostávajúcich regiónov, ale spôsobom dostupným pre všetkých rovnako. Možnosti sú regionálna úprava výšky sociálnych odvodov, podpora infraštruktúry, prípadne daňové regionálne zvýhodnenia.
Úlohou vlády je vytvárať priaznivé a stabilné podnikateľské prostredie bez zvýhodňovania jednotlivých podnikateľských subjektov. V prípade regiónov je podľa mňa lepšia cesta zamerať sa na prípadne zvýhodnenie zaostávajúcich regiónov, ale spôsobom dostupným pre všetkých rovnako. Možnosti sú regionálna úprava výšky sociálnych odvodov, podpora infraštruktúry, prípadne daňové regionálne zvýhodnenia.
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
Áno Priamo do firiem skôr nie. Verejné zdroje by mali vytvárať podmienky pre investície a zvyšovať atraktivitu a meniť imidž periférnejších oblastí. Klišé označovania regiónov ako chudobných alebo hladových dolín ich automaticky odsudzuje k tomu aby v tejto pozícii aj zostali.
Priamo do firiem skôr nie. Verejné zdroje by mali vytvárať podmienky pre investície a zvyšovať atraktivitu a meniť imidž periférnejších oblastí. Klišé označovania regiónov ako chudobných alebo hladových dolín ich automaticky odsudzuje k tomu aby v tejto pozícii aj zostali.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Áno Mala by to byť jedna zo základných činností vlády. Ale nejde tu len o finančnú podporu, tá by mala byť až na poslednom mieste.
Mala by to byť jedna zo základných činností vlády. Ale nejde tu len o finančnú podporu, tá by mala byť až na poslednom mieste.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
Áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
Skôr nie Podpora konkrétnych firiem sa vždy spájala s nejasným rozhodovaním a krátkou udržateľnosťou. Vláda by sa mala skôr sústrediť na vytváranie podmienok v regiónoch pre všetkých podnikateľov a zvýhodnenia tiež poskytovať plošne a nárokovateľne.
Podpora konkrétnych firiem sa vždy spájala s nejasným rozhodovaním a krátkou udržateľnosťou. Vláda by sa mala skôr sústrediť na vytváranie podmienok v regiónoch pre všetkých podnikateľov a zvýhodnenia tiež poskytovať plošne a nárokovateľne.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Nie Podľa mňa takáto pomoc deformuje trh a môže podporovať korupčné správanie firiem i štátnych úradníkov.
Podľa mňa takáto pomoc deformuje trh a môže podporovať korupčné správanie firiem i štátnych úradníkov.
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
Áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
Áno
Malec Peter Malec
predseda predstavenstva
Budamar Logistics, a.s., Bratislava
Áno Je potrebné zvýhodniť regióny, ktoré ekonomicky výrazne zaostávajú za zvyškom krajiny. Investičná pomoc - či už vo forme daňových úľav alebo dotácii, je vždy silnou motiváciou pre firmy, ktoré sa rozhodujú investovať.
Je potrebné zvýhodniť regióny, ktoré ekonomicky výrazne zaostávajú za zvyškom krajiny. Investičná pomoc - či už vo forme daňových úľav alebo dotácii, je vždy silnou motiváciou pre firmy, ktoré sa rozhodujú investovať.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
Skôr áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
Skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Skôr áno Je dôležité, aby štát/spoločnosť získala viac ako investuje a aby boli vopred jasne dané transparentné pravidlá pre všetkých investorov.
Je dôležité, aby štát/spoločnosť získala viac ako investuje a aby boli vopred jasne dané transparentné pravidlá pre všetkých investorov.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Skôr áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Skôr nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
Skôr nie Vláda by mala zabezpečovať predovšetkým priaznivé a vo všetkých regionoch rovnaké podnikateľské prostredie. Ak bude v regióne dobrá dopravná dostupnosť a pracovná pripravenosť potencionálnych zamestnancov, investori prídu aj bez stimulov.
Vláda by mala zabezpečovať predovšetkým priaznivé a vo všetkých regionoch rovnaké podnikateľské prostredie. Ak bude v regióne dobrá dopravná dostupnosť a pracovná pripravenosť potencionálnych zamestnancov, investori prídu aj bez stimulov.
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
Nie NIE, preto že podpora niekoho a iného nie, je nesystémová a zvádza = vedie ku korupcii. Podporovať by sa mali plošne v slabších regiónoch drobní a strední podnikatelia, živnostníci cez zníženie odvodov, úľavy, daňové zaťaženie atd. Múdra vláda si uvedomí, že jeden drobný podnikateľ, alebo živnostník, zamestnáva a živí celú svoju rodinu, ktorá potom nečaká na Úrade práce. Výsledkom je, že viac ľudí má prácu, je menej nezamestnaných, vzrastá región a ekonomika vidieka a vlastne v globále vláda ušetrí.
NIE, preto že podpora niekoho a iného nie, je nesystémová a zvádza = vedie ku korupcii. Podporovať by sa mali plošne v slabších regiónoch drobní a strední podnikatelia, živnostníci cez zníženie odvodov, úľavy, daňové zaťaženie atd. Múdra vláda si uvedomí, že jeden drobný podnikateľ, alebo živnostník, zamestnáva a živí celú svoju rodinu, ktorá potom nečaká na Úrade práce. Výsledkom je, že viac ľudí má prácu, je menej nezamestnaných, vzrastá región a ekonomika vidieka a vlastne v globále vláda ušetrí.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Nie Cim menej vladnej podpory komukovek, kamkolvek, kedykolvek! Cim menej regulacie! Cim menej dotacii na tazbu uhlia. Cim menej statneho dirigizmu a prerozdelovania! Cim menej vlady! Tym viac slobody , tym vacsia ochota platit dane! Tym bohasi ludia a tym lepsi stat!
Cim menej vladnej podpory komukovek, kamkolvek, kedykolvek! Cim menej regulacie! Cim menej dotacii na tazbu uhlia. Cim menej statneho dirigizmu a prerozdelovania! Cim menej vlady! Tym viac slobody , tym vacsia ochota platit dane! Tym bohasi ludia a tym lepsi stat!
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
Áno Má-li být ekonomika jednotlivých společností, regionů či celého Slovenska úspěšná a konkurenceschopná tak jí nezbývá nic jiného než se chovat identicky jako ve státech celé EÚ, popř. i celého světa. V těchto zemích je dobrým zvykem své lokální společnosti podporovat všemi možnými způsoby tak aby tyto byly úspěšné, konkurenceschopné, udržely zaměstnanost a rozvíjely se.
Má-li být ekonomika jednotlivých společností, regionů či celého Slovenska úspěšná a konkurenceschopná tak jí nezbývá nic jiného než se chovat identicky jako ve státech celé EÚ, popř. i celého světa. V těchto zemích je dobrým zvykem své lokální společnosti podporovat všemi možnými způsoby tak aby tyto byly úspěšné, konkurenceschopné, udržely zaměstnanost a rozvíjely se.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Nie Mala by sa postarať o vzdelanie, infraštruktúru, kultúru a šport. Všetko ostatné deformuje trh, v horšom prípade je to ešte aj živná pôda pre všetky druhy korupcie.
Mala by sa postarať o vzdelanie, infraštruktúru, kultúru a šport. Všetko ostatné deformuje trh, v horšom prípade je to ešte aj živná pôda pre všetky druhy korupcie.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
Áno Zoznam NRO okresov z roku 2015 v takzvaných hladových dolinách, pre ktoré je zvýšená podpora investícií od roku 2015 automatická, je dobrá myšlienka. Bolo by ho dobré rozšíriť, v súčasnosti ide o 12 okresov ako Lučenec, Trebišov, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou (viac na www.bmb leitner.com/Newsletter/Januar2017).
Zoznam NRO okresov z roku 2015 v takzvaných hladových dolinách, pre ktoré je zvýšená podpora investícií od roku 2015 automatická, je dobrá myšlienka. Bolo by ho dobré rozšíriť, v súčasnosti ide o 12 okresov ako Lučenec, Trebišov, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou (viac na www.bmb leitner.com/Newsletter/Januar2017).
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Áno
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
Skôr nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Skôr áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
Skôr áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
Áno Štát by mal podporovať v regiónoch s vyše 20% nezamestnanosťou investície, ktoré majú dlhodobý charakter, za podmienky že sa bude jednať o podporu transparentnú, spravodlivú a ekonomicky racionálnu.
Štát by mal podporovať v regiónoch s vyše 20% nezamestnanosťou investície, ktoré majú dlhodobý charakter, za podmienky že sa bude jednať o podporu transparentnú, spravodlivú a ekonomicky racionálnu.
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
Skôr áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
Skôr áno V súčasnej "regionálnej súťaži o nových investorov" je to asi jeden z povinných nástrojov, ako ich do regiónov Slovenska prilákať. Z dlhodobého pohľadu by však hlavným cieľom malo byť skvalitňovanie podnikateľského prostredia, ktoré spolu s vymožiteľnosťou práva a príslušnosťou do Eurozóny, mali byť výhodami Slovenska.
V súčasnej "regionálnej súťaži o nových investorov" je to asi jeden z povinných nástrojov, ako ich do regiónov Slovenska prilákať. Z dlhodobého pohľadu by však hlavným cieľom malo byť skvalitňovanie podnikateľského prostredia, ktoré spolu s vymožiteľnosťou práva a príslušnosťou do Eurozóny, mali byť výhodami Slovenska.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Nie Podpora zaostávajúcich regiónov je bezna prax takmer v celom svete. S nou spojene faktory ako: klientelizmus, korupcia, casta neefektivnost atd. su tiez bezne takmer po celom svete. Je to netrhovy pristup.
Podpora zaostávajúcich regiónov je bezna prax takmer v celom svete. S nou spojene faktory ako: klientelizmus, korupcia, casta neefektivnost atd. su tiez bezne takmer po celom svete. Je to netrhovy pristup.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Skôr áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
Skôr áno
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
Nie JE TO SíCE PEKNý ZáMER, ALE PODPOROVAť REGIÓONY VLáDA MôžE IBA Z PEňAZí, KTORé ZíSKALA OD OSTATNýCH DAňOVNíKOV. V KONEčNOM DôSLEDKU DOBRé FIRMY PODPORUJú SLABšIE FIRMY, čO ALE ZNAMENá, žE LEPšIE FIMY NEBUDú MAť DOSTATOK ZDROJOV NA MODERNIZáCIU A SLABšIE FIRMY SA IBA VýNIMOčNE POZVIECHAJú, LENžE NIE DOSTAčUJúCO. MALý POKROK NENAHRADí VEĹKé STRATY NAJEPšíCH PODNIKOV.
JE TO SíCE PEKNý ZáMER, ALE PODPOROVAť REGIÓONY VLáDA MôžE IBA Z PEňAZí, KTORé ZíSKALA OD OSTATNýCH DAňOVNíKOV. V KONEčNOM DôSLEDKU DOBRé FIRMY PODPORUJú SLABšIE FIRMY, čO ALE ZNAMENá, žE LEPšIE FIMY NEBUDú MAť DOSTATOK ZDROJOV NA MODERNIZáCIU A SLABšIE FIRMY SA IBA VýNIMOčNE POZVIECHAJú, LENžE NIE DOSTAčUJúCO. MALý POKROK NENAHRADí VEĹKé STRATY NAJEPšíCH PODNIKOV.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Skôr áno Nie som zástanca zásahov vlády všeobecne do investícií, avšak ak sa vytvoria jasné pravidlá, potom treba pomôcť slabším regiónom a firmám, ktoré tam pôsobia.
Nie som zástanca zásahov vlády všeobecne do investícií, avšak ak sa vytvoria jasné pravidlá, potom treba pomôcť slabším regiónom a firmám, ktoré tam pôsobia.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
Skôr nie Jakékoliv dotace povětšinou pouze pokřiví trh a znevýhodní hráče bez politických vazeb - pokud by ale podpora byla formou snížení byrokratické zátěže, odvodového zatížení, zlepšení vymahatelnosti práva a pro vybrané regiony investice do infrastruktury, určitě bych byl pro.
Jakékoliv dotace povětšinou pouze pokřiví trh a znevýhodní hráče bez politických vazeb - pokud by ale podpora byla formou snížení byrokratické zátěže, odvodového zatížení, zlepšení vymahatelnosti práva a pro vybrané regiony investice do infrastruktury, určitě bych byl pro.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
Skôr áno Pomoc by mala smerovať najmä do menej rozvinutých regiónov, v rámci ktorých by vláda mala podporovať hlavne šikovné a perspektívne firmy. Takto investované eurá sa nestratia. Vrátia sa nielen v ekonomickej podobe, ale aj v podobe väčšej spokojnosti ľudí so svojimi životmi.
Pomoc by mala smerovať najmä do menej rozvinutých regiónov, v rámci ktorých by vláda mala podporovať hlavne šikovné a perspektívne firmy. Takto investované eurá sa nestratia. Vrátia sa nielen v ekonomickej podobe, ale aj v podobe väčšej spokojnosti ľudí so svojimi životmi.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
Áno

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní