Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že princípy platformovej ekonomiky (Uber, AirBnb) sa dajú uplatniť aj vo vašej firme?

  1. rozhodne áno 15 %
  2. skôr áno 16 %
  3. skôr nie 42 %
  4. rozhodne nie 14 %
  5. neviem /nevyjadrujem sa / iné 14 %


Uzávierka hlasovania: 03.04.2017. Počet respondentov: 74.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
rozhodne nie
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr nie
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Slovensko nie je pripravené na platformovú ekonomiku. Priemerný občan ani nevie, čo tento pojem znamená a nie ešte aby súhlasil s pre neho neznámou formou zamestnania či poskytovania služby, za ktorou by automaticky hľadal niečo nevýhodné pre neho.
Slovensko nie je pripravené na platformovú ekonomiku. Priemerný občan ani nevie, čo tento pojem znamená a nie ešte aby súhlasil s pre neho neznámou formou zamestnania či poskytovania služby, za ktorou by automaticky hľadal niečo nevýhodné pre neho.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
rozhodne nie Pod princípom platformovej ekonomiky chápeme poskytnutie súkromného majetku na užívanie verejnosti, prostredníctvom operátora (aplikácie). V tomto prípade, sa domnievame, že takáto platforma nie je v prostredí executive search uplatninteľná.
Pod princípom platformovej ekonomiky chápeme poskytnutie súkromného majetku na užívanie verejnosti, prostredníctvom operátora (aplikácie). V tomto prípade, sa domnievame, že takáto platforma nie je v prostredí executive search uplatninteľná.
Stejskalová Eva Stejskalová
prokurista
MicroStep, s.r.o., Bratislava
skôr áno Firma MicroStep vyrába CNC rezacie stroje a mnohí naši zákazníci ich buď využívajú na zákazkové rezanie alebo majú popri vlastnej výrobe voľné kapacity, ktorých zdieľanie určite dáva zmysel. Problém však vidím vo vybudovaní dôvery na takejto platforme - nekvalitná, oneskorená príp. nerealizovaná dodávka dielov na ďalšie spracovanie je pre zákazníkovu firmu oveľa vážnejší problém, ako nedochvíľny taxikár.
Firma MicroStep vyrába CNC rezacie stroje a mnohí naši zákazníci ich buď využívajú na zákazkové rezanie alebo majú popri vlastnej výrobe voľné kapacity, ktorých zdieľanie určite dáva zmysel. Problém však vidím vo vybudovaní dôvery na takejto platforme - nekvalitná, oneskorená príp. nerealizovaná dodávka dielov na ďalšie spracovanie je pre zákazníkovu firmu oveľa vážnejší problém, ako nedochvíľny taxikár.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Princípy platformovej ekonomiky už aktívne používajú naši zamestnanci vo svojich súkromných životoch. Nastal čas ich aktívne začať používať aj pre firemné účely.
Princípy platformovej ekonomiky už aktívne používajú naši zamestnanci vo svojich súkromných životoch. Nastal čas ich aktívne začať používať aj pre firemné účely.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
skôr nie
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Neviem ešte ako, ale určite nejako. Je to trend, teda zrejme nutnosť, ku ktorej sa musím, či sa mi to páči alebo nie - nejako postaviť.
Neviem ešte ako, ale určite nejako. Je to trend, teda zrejme nutnosť, ku ktorej sa musím, či sa mi to páči alebo nie - nejako postaviť.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr áno
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
skôr nie
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr nie
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
neviem /nevyjadrujem sa / iné Vo všeobecnosti áno, avšak skôr v menšom rozsahu a s tomu odpovedajúcim finančným prínosom.
Vo všeobecnosti áno, avšak skôr v menšom rozsahu a s tomu odpovedajúcim finančným prínosom.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr nie
Hajko Jozef Hajko
analytik
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
skôr nie Aktuálne si nemyslím, žeby sa tento trend mohol v biznise s automobilmi ľahko a rýchlo presadiť. Napríklad také zdieľanie automobilov, každý dobre pozná životné situácie, kedy auto potrebujeme použiť ihneď a nemôže čakať až ho cez internet objednáme, niekto nám ho privezie a odsúhlasíme si podmienky. Automobil si kupujeme i preto, aby sme ho mali kedykoľvek k dispozícii a mohli ho podľa potreby používať.
Aktuálne si nemyslím, žeby sa tento trend mohol v biznise s automobilmi ľahko a rýchlo presadiť. Napríklad také zdieľanie automobilov, každý dobre pozná životné situácie, kedy auto potrebujeme použiť ihneď a nemôže čakať až ho cez internet objednáme, niekto nám ho privezie a odsúhlasíme si podmienky. Automobil si kupujeme i preto, aby sme ho mali kedykoľvek k dispozícii a mohli ho podľa potreby používať.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr nie
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr áno Skôr áno, ale určite bez kontroverzných praktík Uberu
Skôr áno, ale určite bez kontroverzných praktík Uberu
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno Ak beriem princíp objednávania, platieb a celkovej komunikácie cez mobily, tak v tejto rovine si to viem predstaviť. Pozrite si ako ľudia často používajú mobily. V reštaurácii, na ulici, v robote. Jednoducho stále musia mať pocit, že sú niekde pripojený. Na druhej strane nemôžem povedať, že sa stotožňujem v plnej miere s praktikami uvedených spoločností.
Ak beriem princíp objednávania, platieb a celkovej komunikácie cez mobily, tak v tejto rovine si to viem predstaviť. Pozrite si ako ľudia často používajú mobily. V reštaurácii, na ulici, v robote. Jednoducho stále musia mať pocit, že sú niekde pripojený. Na druhej strane nemôžem povedať, že sa stotožňujem v plnej miere s praktikami uvedených spoločností.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Služby auditu, účtovníctva a miezd sú zodpovedné, kvalifikované a komplexné činnosti, ktoré si vyžadujú potrebné personálne, technické a materiálne vybavenie i know-how. Sú založené na dlhodobej spolupráci a vzájomnej dôvere a tak si nemyslím, že by bolo vhodné ich poskytovať kýmkoľvek cez aplikáciu v mobile.
Služby auditu, účtovníctva a miezd sú zodpovedné, kvalifikované a komplexné činnosti, ktoré si vyžadujú potrebné personálne, technické a materiálne vybavenie i know-how. Sú založené na dlhodobej spolupráci a vzájomnej dôvere a tak si nemyslím, že by bolo vhodné ich poskytovať kýmkoľvek cez aplikáciu v mobile.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
rozhodne nie
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
rozhodne áno V posledných rokoch sme práve kvôli platformovému prístupu doslova vyvolali revolúciu vo firemnej analytike (Business Intelligence). Preukázali sme, že akékoľvek analytické potreby vrátane analýzy veľkých dát je možné riešiť bez rozsiahlych investícií do dátových skladov. Tiež sme preukázali, že pokročilá analytika nemusí byť len dominantou výsadou špecialistov ako sú data scientisti.
V posledných rokoch sme práve kvôli platformovému prístupu doslova vyvolali revolúciu vo firemnej analytike (Business Intelligence). Preukázali sme, že akékoľvek analytické potreby vrátane analýzy veľkých dát je možné riešiť bez rozsiahlych investícií do dátových skladov. Tiež sme preukázali, že pokročilá analytika nemusí byť len dominantou výsadou špecialistov ako sú data scientisti.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
skôr nie Myslím si, že tieto princípy nie sú prirodzene uplatniteľné v advokácii, avšak podobné nové tendencie v ekonomike môžu mať vplyv aj na výkon tohto povolania a pôsobiť na rozvoj inovatívnych praktík.
Myslím si, že tieto princípy nie sú prirodzene uplatniteľné v advokácii, avšak podobné nové tendencie v ekonomike môžu mať vplyv aj na výkon tohto povolania a pôsobiť na rozvoj inovatívnych praktík.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
rozhodne áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
skôr áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr nie
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
neviem /nevyjadrujem sa / iné Neviem, či v našej firme, ale rozhodne si myslím, že ide o silný trend, ktorý nemožno ignorovať. Možno by sme si z týchto platforiem mohli zobrať príklad aj v iných oblastiach života: robiť veci jednoduchšie, užívateľsky príjemnejšie. Takýto prístup má budúcnosť.
Neviem, či v našej firme, ale rozhodne si myslím, že ide o silný trend, ktorý nemožno ignorovať. Možno by sme si z týchto platforiem mohli zobrať príklad aj v iných oblastiach života: robiť veci jednoduchšie, užívateľsky príjemnejšie. Takýto prístup má budúcnosť.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno V IT to už funguje dávno - freelanceri sa využívaju vtedy, keď treba a na čas koľko treba.
V IT to už funguje dávno - freelanceri sa využívaju vtedy, keď treba a na čas koľko treba.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
skôr nie
Sukeľ Ondrej Sukeľ
prezident
Slovenská lekárnická komora
rozhodne nie Napriek tomu, že existuje pár špekulantov, ktorí sa o to rôznymi komplikovanými spôsobmi pokúšali. Tieto subjekty môžu byť inšpiráciou pri diskusii o význame mnohých "historických" reguláciách, ktoré dnes už nemajú reálne opodstatnenie. Pri tejto diskusii však treba veľmi citlivo rozlišovať dopady na konečného užívateľa tej-ktorej služby a potenciálne riziká vyplývajúce z informačnej asymetrie - zdravotníctvo, školstvo, potraviny...
Napriek tomu, že existuje pár špekulantov, ktorí sa o to rôznymi komplikovanými spôsobmi pokúšali. Tieto subjekty môžu byť inšpiráciou pri diskusii o význame mnohých "historických" reguláciách, ktoré dnes už nemajú reálne opodstatnenie. Pri tejto diskusii však treba veľmi citlivo rozlišovať dopady na konečného užívateľa tej-ktorej služby a potenciálne riziká vyplývajúce z informačnej asymetrie - zdravotníctvo, školstvo, potraviny...
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
rozhodne áno
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr nie
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
rozhodne áno
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem /nevyjadrujem sa / iné
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno Platformovu ekonomiku ( on demand jobs ) u nas velmi uspesne k spokojnosti vsetkych zucastnenych uplatnujeme minimalne 10 rokov. Som bytostne presvedceny, ze pre organizacie nasho typu je to jedina cesta existencie. Flexibilita je nevyhnutna a jej vyznam bude rast.
Platformovu ekonomiku ( on demand jobs ) u nas velmi uspesne k spokojnosti vsetkych zucastnenych uplatnujeme minimalne 10 rokov. Som bytostne presvedceny, ze pre organizacie nasho typu je to jedina cesta existencie. Flexibilita je nevyhnutna a jej vyznam bude rast.
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr nie Priamo nie, i ked sposobom akym posuvaju zakaznicku skusenost sa snazime inspirovat i my.
Priamo nie, i ked sposobom akym posuvaju zakaznicku skusenost sa snazime inspirovat i my.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr nie
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
skôr nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne nie
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
skôr nie Vzhľadom na dôvernosť, ktorá je alfou a omegou advokátskej práce nie je platformové zdieľanie v súčasnosti vhodným nástrojom pre poskytovanie právnych služieb. Na druhej strane, mnoho postupov, ktoré sú využívané v rámci "on-demand" modelov, je už teraz možné aplikovať aj v našej branži.
Vzhľadom na dôvernosť, ktorá je alfou a omegou advokátskej práce nie je platformové zdieľanie v súčasnosti vhodným nástrojom pre poskytovanie právnych služieb. Na druhej strane, mnoho postupov, ktoré sú využívané v rámci "on-demand" modelov, je už teraz možné aplikovať aj v našej branži.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem /nevyjadrujem sa / iné V AirBnb vidíme nie celkom férovú konkurenciu ubytovacím zariadeniam. Ich princíp v štandardnom hoteli uplatniť nevieme. Niektoré praktiky ako neprezliekanie postelí, či žehlenie špinavých uterákov by nám však vedel ušetriť kopec peňazí. Touto cestou ale ísť nechceme.
V AirBnb vidíme nie celkom férovú konkurenciu ubytovacím zariadeniam. Ich princíp v štandardnom hoteli uplatniť nevieme. Niektoré praktiky ako neprezliekanie postelí, či žehlenie špinavých uterákov by nám však vedel ušetriť kopec peňazí. Touto cestou ale ísť nechceme.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr nie
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr áno Skôr áno, ale zatiaľ sme sa tým detailnejšie nezaoberali.
Skôr áno, ale zatiaľ sme sa tým detailnejšie nezaoberali.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr nie Aj keď v IT freelanceri už dlho tvoria nezanedbateľnú časť produktívnej pracovnej sily, no stále sú využívaní asi skôr na kontrakt, ako na požiadanie cez nejakú platformu. Na druhej strane nemám žiadne pochybnosti - nastúpený trend ku tzv. gig ekonomike bude pokračovať. V súčasnosti má však slabinu v nedostatočnej kapacite a kvalite na požiadanie a preto sa platformová ekonomika masívnejšie presadzuje skôr pri službách typu taxislužba, ubytovanie, záhradnícke služby, veľkoobchod, doplnkové služby a podobne. Ale vývoj v ekonomike už viac ráz prekvapil, takže si počkajme a buďme pripravení...
Aj keď v IT freelanceri už dlho tvoria nezanedbateľnú časť produktívnej pracovnej sily, no stále sú využívaní asi skôr na kontrakt, ako na požiadanie cez nejakú platformu. Na druhej strane nemám žiadne pochybnosti - nastúpený trend ku tzv. gig ekonomike bude pokračovať. V súčasnosti má však slabinu v nedostatočnej kapacite a kvalite na požiadanie a preto sa platformová ekonomika masívnejšie presadzuje skôr pri službách typu taxislužba, ubytovanie, záhradnícke služby, veľkoobchod, doplnkové služby a podobne. Ale vývoj v ekonomike už viac ráz prekvapil, takže si počkajme a buďme pripravení...
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
rozhodne áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr nie
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Ako súkromná osoba už využívam Uber, Hopin, Booking, Airbnb a zatiaľ mám iba dobré skúsenosti, ale do firemnej oblasti by som tieto služby ešte nepúšťal. Verím, že príde doba, kedy to otvoríme v rámci firemnej politiky, lebo toto je (či chceme alebo nie) budúcnosť.
Ako súkromná osoba už využívam Uber, Hopin, Booking, Airbnb a zatiaľ mám iba dobré skúsenosti, ale do firemnej oblasti by som tieto služby ešte nepúšťal. Verím, že príde doba, kedy to otvoríme v rámci firemnej politiky, lebo toto je (či chceme alebo nie) budúcnosť.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne nie Distribúcia liekov a celkovo poskytovanie lekárenskej starostlivosti je a malo by zostať len v rukách odborníkov. V rukách ľudí, ktorí tento odbor vyštudovali a stále sa v ňom aj odborne zdokonaľujú. Zdravie máme každý len jedno, tu by nemal byť priestor pre žiadne experimenty.
Distribúcia liekov a celkovo poskytovanie lekárenskej starostlivosti je a malo by zostať len v rukách odborníkov. V rukách ľudí, ktorí tento odbor vyštudovali a stále sa v ňom aj odborne zdokonaľujú. Zdravie máme každý len jedno, tu by nemal byť priestor pre žiadne experimenty.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem /nevyjadrujem sa / iné Na to je ťažká odpoveď. Vývoj v tomto smere je tak dynamický, že samozrejme môže prísť k niečomu, čo ovplyvní aj náš biznis.
Na to je ťažká odpoveď. Vývoj v tomto smere je tak dynamický, že samozrejme môže prísť k niečomu, čo ovplyvní aj náš biznis.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní