Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ako vnímate návrh na povinné zverejňovanie ponúkaného platu v pracovných inzerátoch?

  1. pozitívne 14 %
  2. skôr pozitívne 14 %
  3. skôr negatívne 24 %
  4. negatívne 40 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 7 %


Uzávierka hlasovania: 08.05.2017. Počet respondentov: 112.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr negatívne Zverejnenie platov predpokladá dokonale symetrický trh, kde sa za cenu X nakupuje produkt alebo služba Y. Avšak na takýchto jednoduchých princípoch výber zamestnancov v našej branži nie je postavený. Zamestnávateľ a rovnako aj uchádzač zvažuje pri výbere komplex faktorov, často aj nemerateľných. Nedá sa k výberu zamestnancov pristúpiť ako k nákupu niečoho presne definovaného v balení a s uvedenými ingredienciami. Naopak som zástancom názoru, že rozhodnutie zamestnať sa u konkrétneho zamestnávateľa musí byť obojstranným rozhodnutím a výška finančného ohodnotenia by v konečnom dôsledku mala byť výsledkom dohody. Priesečníkom, v ktorom budú obe strany spokojné. Predikovať teda takúto dohodu už v inzeráte by bolo nezmyselné.
Zverejnenie platov predpokladá dokonale symetrický trh, kde sa za cenu X nakupuje produkt alebo služba Y. Avšak na takýchto jednoduchých princípoch výber zamestnancov v našej branži nie je postavený. Zamestnávateľ a rovnako aj uchádzač zvažuje pri výbere komplex faktorov, často aj nemerateľných. Nedá sa k výberu zamestnancov pristúpiť ako k nákupu niečoho presne definovaného v balení a s uvedenými ingredienciami. Naopak som zástancom názoru, že rozhodnutie zamestnať sa u konkrétneho zamestnávateľa musí byť obojstranným rozhodnutím a výška finančného ohodnotenia by v konečnom dôsledku mala byť výsledkom dohody. Priesečníkom, v ktorom budú obe strany spokojné. Predikovať teda takúto dohodu už v inzeráte by bolo nezmyselné.
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr pozitívne Zamestnanec je vo vyjednávaní o plate v slabšej pozícií a toto opatrenie túto slabšiu pozíciu mierne vylepšuje.
Zamestnanec je vo vyjednávaní o plate v slabšej pozícií a toto opatrenie túto slabšiu pozíciu mierne vylepšuje.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
negatívne Za každú dobrú prácu prácu patrí dobrá pláca. Avšak je to vzťah medzi pracovníkom a zamestnávateľom a teda aj plat je predmetom ich vzájomnej, obojstranne odsúhlasenej dohody. Stanoviť výšku platu vopred, bez poznania uchádzača, jeho schopností a možností výrazne zúži možnosti výberu uchádzačov, sťaží výberové konanie a predĺži ho. Nech schopnosti uchádzača presvedčiť a zaujať príjmu zamestnávateľa mu dať plat podľa jeho predstáv. Obe strany získajú veľa.
Za každú dobrú prácu prácu patrí dobrá pláca. Avšak je to vzťah medzi pracovníkom a zamestnávateľom a teda aj plat je predmetom ich vzájomnej, obojstranne odsúhlasenej dohody. Stanoviť výšku platu vopred, bez poznania uchádzača, jeho schopností a možností výrazne zúži možnosti výberu uchádzačov, sťaží výberové konanie a predĺži ho. Nech schopnosti uchádzača presvedčiť a zaujať príjmu zamestnávateľa mu dať plat podľa jeho predstáv. Obe strany získajú veľa.
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
pozitívne Výška ponúkaného platu je podľa mňa len orientačná a tak nie na škodu, keď záujemca o zamestnanie vie, ako môže byť ohodnotený, ak splní všetky podmienky uvedené v inzeráte. Platové ohodnotenie je vysoko individuálna vec a tak sa môže stať, že ponúkaný plat nedosiahne svoju inzerovanú výšku alebo naopak, pri dosahovaní dobrých výkonov bude o veľa vyšší.
Výška ponúkaného platu je podľa mňa len orientačná a tak nie na škodu, keď záujemca o zamestnanie vie, ako môže byť ohodnotený, ak splní všetky podmienky uvedené v inzeráte. Platové ohodnotenie je vysoko individuálna vec a tak sa môže stať, že ponúkaný plat nedosiahne svoju inzerovanú výšku alebo naopak, pri dosahovaní dobrých výkonov bude o veľa vyšší.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Viem si predstavit, ze tento typ informacie moze byt pre mnohych zaujimav. Kazda dalsia regulacia ci pridavanie povinnosti, vsak zjednodusovaniu podnikania a podnikatelskeho prostredia neprospieva. V kazdom pripade, v porovnani s infantilnymi uletmi ohladne povinnych trinastych platov, je toto naozaj omrvinka.
Viem si predstavit, ze tento typ informacie moze byt pre mnohych zaujimav. Kazda dalsia regulacia ci pridavanie povinnosti, vsak zjednodusovaniu podnikania a podnikatelskeho prostredia neprospieva. V kazdom pripade, v porovnani s infantilnymi uletmi ohladne povinnych trinastych platov, je toto naozaj omrvinka.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
pozitívne Veľmi pozitívne. Platové a bonusové štruktúry sú v AAA AUTO transparentné a to, že uvedieme platové rozpätie na konkrétnu pozíciu, nám nebráni nájsť tých najlepších uchádzačov, ba skôr naopak.
Veľmi pozitívne. Platové a bonusové štruktúry sú v AAA AUTO transparentné a to, že uvedieme platové rozpätie na konkrétnu pozíciu, nám nebráni nájsť tých najlepších uchádzačov, ba skôr naopak.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
negatívne Veľmi ma prekvapilo kto boli autori tohoto návrhu. Zo skúsenosti viem, že trh je relatívne jednotný aj bez takejto regulácie. Hlavne vtedy keď nájsť si pracovné ponuky a zareagovať na ne je také jednoduché. Hovoríme o príliš veľa reguláciách pre firmy a autori tohoto návrhu chcú, predpokladám s dobrým úmyslom, pridať ďalšiu, ktorú predpokladám niekto bude kontrolovať a pokutovať...
Veľmi ma prekvapilo kto boli autori tohoto návrhu. Zo skúsenosti viem, že trh je relatívne jednotný aj bez takejto regulácie. Hlavne vtedy keď nájsť si pracovné ponuky a zareagovať na ne je také jednoduché. Hovoríme o príliš veľa reguláciách pre firmy a autori tohoto návrhu chcú, predpokladám s dobrým úmyslom, pridať ďalšiu, ktorú predpokladám niekto bude kontrolovať a pokutovať...
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
negatívne Väčšinu populistických povinných vecí, ktoré predpisujú politici podnikateľom vnímam negatívne, navyše si to ani neviem predstaviť, lebo plati si často definuje sám zamestnanec svojimi znalosťami a aktivitou. Ficovci sú katastrofa - neriešia veci, za ktoré majú zodpovednosť, chvália sa tým, na čo nemajú vpyv a vymýšľajú nezmysly.
Väčšinu populistických povinných vecí, ktoré predpisujú politici podnikateľom vnímam negatívne, navyše si to ani neviem predstaviť, lebo plati si často definuje sám zamestnanec svojimi znalosťami a aktivitou. Ficovci sú katastrofa - neriešia veci, za ktoré majú zodpovednosť, chvália sa tým, na čo nemajú vpyv a vymýšľajú nezmysly.
Májeková Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
skôr negatívne V sučasnosti skôr nie. Ide o komplexnejšiu vec- v súčasnosti nie je mzda všetko čo ponúkajú spoločnosti a rebriček hodnôt ludi závisí aj od výšky ponúkanej pozicie. Plat ako aj iné pracovné podmienky sú často upravované aj podľa individuálnych schopností kandidáta a dokonca sa môže stať, že mu je počas pohovoru ponúknutá iná, vhodnejšia pozícia, než na akú zareagoval. Tam, kde to trh žiadal zverejňujeme výšku platov už teraz - ide napríklad o pozíciu pracovníka zákazníckeho centra. Otázkou je tiež či sme pripravení na to, aby naše okolie vedelo výšku našej mzdy.
V sučasnosti skôr nie. Ide o komplexnejšiu vec- v súčasnosti nie je mzda všetko čo ponúkajú spoločnosti a rebriček hodnôt ludi závisí aj od výšky ponúkanej pozicie. Plat ako aj iné pracovné podmienky sú často upravované aj podľa individuálnych schopností kandidáta a dokonca sa môže stať, že mu je počas pohovoru ponúknutá iná, vhodnejšia pozícia, než na akú zareagoval. Tam, kde to trh žiadal zverejňujeme výšku platov už teraz - ide napríklad o pozíciu pracovníka zákazníckeho centra. Otázkou je tiež či sme pripravení na to, aby naše okolie vedelo výšku našej mzdy.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
negatívne V súčasnej dobe, kedy reálne mzdy rýchlo rastú je to zbytočné opatrenie. Ak chce vláda naozaj podporovať rast miezd svojich voličov, tak odporúčam viac sa venovať notoricky známym problémom (napr. vymožiteľnosť práva, e-government, školstvo, štrukturálna nezamestnanosť) ako politickému marketingu.
V súčasnej dobe, kedy reálne mzdy rýchlo rastú je to zbytočné opatrenie. Ak chce vláda naozaj podporovať rast miezd svojich voličov, tak odporúčam viac sa venovať notoricky známym problémom (napr. vymožiteľnosť práva, e-government, školstvo, štrukturálna nezamestnanosť) ako politickému marketingu.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem/nevyjadrujem sa/iné V Rakúsku toto platí, je tam však vždy napísané: "na pozíciu je garantovaná mzda podľa kolektívnej zmluvy, s možnosťou preplatenia v závislosti od kvalifikácie uchádzača." Nemyslím si, že to nejako zlepší pozíciu uchádzačov.
V Rakúsku toto platí, je tam však vždy napísané: "na pozíciu je garantovaná mzda podľa kolektívnej zmluvy, s možnosťou preplatenia v závislosti od kvalifikácie uchádzača." Nemyslím si, že to nejako zlepší pozíciu uchádzačov.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
negatívne V dnešnej situácii nedostatku pracovníkov sa môže stať, že na koniec prijmete menej kvalifikovaného zamestnanca, ktorého skúsenosti nebudú reflektovať povinne zverejnený plat.
V dnešnej situácii nedostatku pracovníkov sa môže stať, že na koniec prijmete menej kvalifikovaného zamestnanca, ktorého skúsenosti nebudú reflektovať povinne zverejnený plat.
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne Uvedený návrh chápem ako populistický. Každá takáto iniciatíva politikov k nezmyselným povinnostiam zamestnávateľov v konečnom dôsledku nepomôže nikomu. Naopak transparentný zamestnávatelia tak urobia aj bez príkazov v legislatíve. Ostatný sa budú snažiť nájsť formy na obchádzanie nezmyselných povinností. Výsledok môže mať taký efekt, že nikto nebude veriť, že ponúkaná suma platu v inzeráte má reálny základ. Osobne som názoru nechajme to na samotných podnikateľoch ako budú zverejňovať pracovné inzeráty aj ako budú podnikať.
Uvedený návrh chápem ako populistický. Každá takáto iniciatíva politikov k nezmyselným povinnostiam zamestnávateľov v konečnom dôsledku nepomôže nikomu. Naopak transparentný zamestnávatelia tak urobia aj bez príkazov v legislatíve. Ostatný sa budú snažiť nájsť formy na obchádzanie nezmyselných povinností. Výsledok môže mať taký efekt, že nikto nebude veriť, že ponúkaná suma platu v inzeráte má reálny základ. Osobne som názoru nechajme to na samotných podnikateľoch ako budú zverejňovať pracovné inzeráty aj ako budú podnikať.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr pozitívne Trochu väčšej transparentnosti môže pracovnému trhu pomôcť, a to aj zamestnávateľom. Zvyšok bude otázka dôležitých detailov, ako napr. či takáto mzda bude zahŕňať aj variabilné zložky a bonusy, ako budú zohľadnené hodnotné nepeňažné benefity, atď.
Trochu väčšej transparentnosti môže pracovnému trhu pomôcť, a to aj zamestnávateľom. Zvyšok bude otázka dôležitých detailov, ako napr. či takáto mzda bude zahŕňať aj variabilné zložky a bonusy, ako budú zohľadnené hodnotné nepeňažné benefity, atď.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
pozitívne Taktizovanie o plate je smiešny prežitok. Ak je pridaná hodnota zamestnanca pre firmu v správnom pomere k platu, zverejnenie jeho mzdy nikomu neublíži.
Taktizovanie o plate je smiešny prežitok. Ak je pridaná hodnota zamestnanca pre firmu v správnom pomere k platu, zverejnenie jeho mzdy nikomu neublíži.
Jurík Tomáš Jurík
výkonný riaditeľ
Euler Hermes Services Slovensko
skôr negatívne Tak, že riešime najmenej podstatné veci a pridávame ďalšie administratívne opatrenie. Zamestnanec nie je televízor vo výklade a pracovná pozícia nie je kilo zemiakov. Najmä v sektore služieb záleží od kvality kandidáta, jeho skúseností a očakávaní, na akom plate a či vôbec sa predstavy zamestnávateľa a kandidáta nakoniec stretnú. A či sa tak udeje na prvom alebo treťom stretnutí, nie je podstatné. Z mojich skúseností k tomuto rozhovoru zvyčajne dochádza už na prvom stretnutí, aby bolo jasné, či v diskusii vôbec pokračovať, ale to samozrejme záleží od prístupu zamestnávateľa. Serióznosť, tam kde nie je, však štát ďalším zbytočným nariadením nevypestuje.
Tak, že riešime najmenej podstatné veci a pridávame ďalšie administratívne opatrenie. Zamestnanec nie je televízor vo výklade a pracovná pozícia nie je kilo zemiakov. Najmä v sektore služieb záleží od kvality kandidáta, jeho skúseností a očakávaní, na akom plate a či vôbec sa predstavy zamestnávateľa a kandidáta nakoniec stretnú. A či sa tak udeje na prvom alebo treťom stretnutí, nie je podstatné. Z mojich skúseností k tomuto rozhovoru zvyčajne dochádza už na prvom stretnutí, aby bolo jasné, či v diskusii vôbec pokračovať, ale to samozrejme záleží od prístupu zamestnávateľa. Serióznosť, tam kde nie je, však štát ďalším zbytočným nariadením nevypestuje.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
negatívne sú určte dôležitejšie veci, ktoré potrebuje riešiť naša spoločnosť ako uzakoňovať tento nezmysel.
sú určte dôležitejšie veci, ktoré potrebuje riešiť naša spoločnosť ako uzakoňovať tento nezmysel.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr negatívne Sú krajiny kde sa bežne zverejňujú platy v inzerátoch, ale zaviesť to ako povinnosť považujem za nezmysel.
Sú krajiny kde sa bežne zverejňujú platy v inzerátoch, ale zaviesť to ako povinnosť považujem za nezmysel.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr pozitívne Som za transparentnosť na všetkých úrovniach. V konečnom dôsledku sú aj dnes reálne platy na podobných úrovniach pri podobných pozíciách, a tak sa nie je čoho obávať, ak sa plat zverejní v inzerátoch.
Som za transparentnosť na všetkých úrovniach. V konečnom dôsledku sú aj dnes reálne platy na podobných úrovniach pri podobných pozíciách, a tak sa nie je čoho obávať, ak sa plat zverejní v inzerátoch.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
pozitívne Som za maximálnu transparentnosť. Existujú dokonca krajiny, kde sa povinne zverejňujú platy ľudí, čo je veľmi silný signál otvorenej kultúry.
Som za maximálnu transparentnosť. Existujú dokonca krajiny, kde sa povinne zverejňujú platy ľudí, čo je veľmi silný signál otvorenej kultúry.
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
negatívne Pred hladanim zamestnanca casto nemame presne definovanu konkretnu vysku platu - vsetko zalezi na to, aki kandidati nam pridu, vela krat sme schopni poziciu ci plat pocas pohovorov predefinovat pokial najdeme cloveka, ktory nam prinesie ine benefity. Vnimam, ze by nam to mohlo odfiltrovat zaujimavych zaujemcov, ktorych by odradila nizka vyska platu v inzerate. V nasom odvetvi je plat vecou dohody a casto ho riesime az na druhom - tretom kole pohovorom, ked mame istotu, ze je kandidat pre nas ten spravny a my sme ta spravna firma pre neho.
Pred hladanim zamestnanca casto nemame presne definovanu konkretnu vysku platu - vsetko zalezi na to, aki kandidati nam pridu, vela krat sme schopni poziciu ci plat pocas pohovorov predefinovat pokial najdeme cloveka, ktory nam prinesie ine benefity. Vnimam, ze by nam to mohlo odfiltrovat zaujimavych zaujemcov, ktorych by odradila nizka vyska platu v inzerate. V nasom odvetvi je plat vecou dohody a casto ho riesime az na druhom - tretom kole pohovorom, ked mame istotu, ze je kandidat pre nas ten spravny a my sme ta spravna firma pre neho.
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr pozitívne Pre uchádzačov o prácu by bolo zverejňovanie ponúkaného platu jednoznačne prínosom. Zverejňovanie by prelomilo nepísané pravidlo, že ak sa uchádzaš o prácu na plat sa pýtaj opatrne.
Pre uchádzačov o prácu by bolo zverejňovanie ponúkaného platu jednoznačne prínosom. Zverejňovanie by prelomilo nepísané pravidlo, že ak sa uchádzaš o prácu na plat sa pýtaj opatrne.
Škodný Peter Škodný
generálny riaditeľ, partner
Accenture, s.r.o.
pozitívne Pozitivne, aj ked samozrejme bude zalezat na forme zverejnovania. Okrem transparentnosti na pracovnom trhu to to moze priniest aj sekundarny objavny efekt pre politikov ake su realne ciste mzdy vs. cena praca na Slovensku v jednotlivych sektoroch a regionoch, co by mohlo pomoct zvysit konkurencie schopnost Slovenska. V sucasnosti na zaklade niektorych uprav zakonov je zial narast cistej mzdy vyrazne pomalsi ako narast ceny prace najme u pracovnikoov s vyssou pridanou hodnout, resp. nastava pokles cistej mzdy pri raste ceny prace.
Pozitivne, aj ked samozrejme bude zalezat na forme zverejnovania. Okrem transparentnosti na pracovnom trhu to to moze priniest aj sekundarny objavny efekt pre politikov ake su realne ciste mzdy vs. cena praca na Slovensku v jednotlivych sektoroch a regionoch, co by mohlo pomoct zvysit konkurencie schopnost Slovenska. V sucasnosti na zaklade niektorych uprav zakonov je zial narast cistej mzdy vyrazne pomalsi ako narast ceny prace najme u pracovnikoov s vyssou pridanou hodnout, resp. nastava pokles cistej mzdy pri raste ceny prace.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
negatívne Povazuji za rozumne orientacni plat zverejnit a v nasich inzeratech je vzdy i uveden. Narizeni ale nicmene nic neresi, kdo to zverejnit nechce toto narizeni stejne obejde. Je to jen dalsi zbytecna regulace tam, kde neni potreba.
Povazuji za rozumne orientacni plat zverejnit a v nasich inzeratech je vzdy i uveden. Narizeni ale nicmene nic neresi, kdo to zverejnit nechce toto narizeni stejne obejde. Je to jen dalsi zbytecna regulace tam, kde neni potreba.
Valušiak Peter Valušiak
riaditeľ
TSS Group, a.s., Trenčín
negatívne Ponúkaný plat v pracovnom inzeráte zabráni prihláseniu sa o ponúkané pracovné miesto kvalitnejších a skúsenejších uchádzačov. Často krát je plat daný tabuľkovo ale v praxi je úplne bežné, že pri výnimočných schopnostiach uchádzača zamestnávateľ výšku ponúkaného platu prehodnotí.
Ponúkaný plat v pracovnom inzeráte zabráni prihláseniu sa o ponúkané pracovné miesto kvalitnejších a skúsenejších uchádzačov. Často krát je plat daný tabuľkovo ale v praxi je úplne bežné, že pri výnimočných schopnostiach uchádzača zamestnávateľ výšku ponúkaného platu prehodnotí.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr negatívne Plat je súčasťou zmluvy medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktorá nie je verejná. v našej firme tvorí pohyblivá zložka platu 10 až 50% z celkovej odmeny (väčšinou na hornej hranici) a je závislá od výsledkov pracovníka na základe splnenia presných parametrov. Aký plat mám ponúknuť v inzeráte? Minimálny alebo maximálny, keď neviem dopredu schopnosti uchádzača? Pritom priemerný mesačný zárobok u nás je 1 150 € a to nepodnikáme v IT technológiách ale v službách.
Plat je súčasťou zmluvy medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktorá nie je verejná. v našej firme tvorí pohyblivá zložka platu 10 až 50% z celkovej odmeny (väčšinou na hornej hranici) a je závislá od výsledkov pracovníka na základe splnenia presných parametrov. Aký plat mám ponúknuť v inzeráte? Minimálny alebo maximálny, keď neviem dopredu schopnosti uchádzača? Pritom priemerný mesačný zárobok u nás je 1 150 € a to nepodnikáme v IT technológiách ale v službách.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne Plat je iba jeden z atribútov finančného ohodnotenia. V našom biznise hrá významnú rolu výkonnostná zložka, lebo spoločnosť sa delí so zamestnancami o dosiahnutý hospodársky výsledok. My preferujeme osobné stretnutie a komplexnejšie vysvetlenie. IT je vysoko konkurenčný pracovný trh a spoločnosti nemajú inú možnosť, iba dávať motivujúce pracovné podmienky. Samotné zverejnenie výšky platu nám nič nevyrieši.
Plat je iba jeden z atribútov finančného ohodnotenia. V našom biznise hrá významnú rolu výkonnostná zložka, lebo spoločnosť sa delí so zamestnancami o dosiahnutý hospodársky výsledok. My preferujeme osobné stretnutie a komplexnejšie vysvetlenie. IT je vysoko konkurenčný pracovný trh a spoločnosti nemajú inú možnosť, iba dávať motivujúce pracovné podmienky. Samotné zverejnenie výšky platu nám nič nevyrieši.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
negatívne Osobne ma vyrušujú akékoľvek nezmyselné regulácie. Sociálna demokracia všade na svete má tendenciu rozhodovať za ľudí, riadiť ich životy a toto je ďalší príklad toho, že na občanov pozerá ako na nesvojprávnych. Ak je to pre pracovnú ponuku, inzerujúceho, alebo uchádzačov z akéhokoľvek dôvodu relevantné, tak informácia o plate nemusí byt vôbec na škodu, ale urobiť z toho povinnosť je hlúposť.
Osobne ma vyrušujú akékoľvek nezmyselné regulácie. Sociálna demokracia všade na svete má tendenciu rozhodovať za ľudí, riadiť ich životy a toto je ďalší príklad toho, že na občanov pozerá ako na nesvojprávnych. Ak je to pre pracovnú ponuku, inzerujúceho, alebo uchádzačov z akéhokoľvek dôvodu relevantné, tak informácia o plate nemusí byt vôbec na škodu, ale urobiť z toho povinnosť je hlúposť.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
negatívne Nevidím na tento krok dôvod. Prečo by sme mali prezrádzať platovú úroveň v našej spoločnosti aj konkurencii? Respektíve, prečo by sme byť zavalení množstvom nerelevantných životopisov len preto, lebo záujemcovia zareagujú iba na ponúkanú výšku platu? Je predsa na každej spoločnosti, či na rokovaní o pracovnej zmluve poskytne konkurencieschopný plat už konkrétnemu, zaujímavému kandidátovi. Alebo či toho kandidáta zlanári konkurenčná ponuka.
Nevidím na tento krok dôvod. Prečo by sme mali prezrádzať platovú úroveň v našej spoločnosti aj konkurencii? Respektíve, prečo by sme byť zavalení množstvom nerelevantných životopisov len preto, lebo záujemcovia zareagujú iba na ponúkanú výšku platu? Je predsa na každej spoločnosti, či na rokovaní o pracovnej zmluve poskytne konkurencieschopný plat už konkrétnemu, zaujímavému kandidátovi. Alebo či toho kandidáta zlanári konkurenčná ponuka.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
negatívne Nepáči sa mi hlúpe a stále nekompetentnejšie zasahovanie štátu do podnikateľského prostredia. Štát a jeho zástupcovia majú vytvárať priaznivé prostredie pre podnikateľov. Alebo nech idú títo štátni aktivisti podnikať. Možno by potom pochopili o čom podnikanie vlastne je.
Nepáči sa mi hlúpe a stále nekompetentnejšie zasahovanie štátu do podnikateľského prostredia. Štát a jeho zástupcovia majú vytvárať priaznivé prostredie pre podnikateľov. Alebo nech idú títo štátni aktivisti podnikať. Možno by potom pochopili o čom podnikanie vlastne je.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
pozitívne Nech ludia vidia do coho idu.
Nech ludia vidia do coho idu.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne Na prvý pohľad sa tento návrh z pohľadu uchádzača môže javiť ako pozitívna zmena, ale domnievam sa, že to skončí tak, že v inzerátoch sa budú uvádzať mzdové rozptyly, čím sa opatrenie minie akémukoľvek účinku. Takže to vnímam ako zbytočné populistické okienko nezaradených poslancov. Zákon by nemal zasahovať do obsahu inzerátov, ale mal by toto rozhodovanie ponechať na zamestnávateľov.
Na prvý pohľad sa tento návrh z pohľadu uchádzača môže javiť ako pozitívna zmena, ale domnievam sa, že to skončí tak, že v inzerátoch sa budú uvádzať mzdové rozptyly, čím sa opatrenie minie akémukoľvek účinku. Takže to vnímam ako zbytočné populistické okienko nezaradených poslancov. Zákon by nemal zasahovať do obsahu inzerátov, ale mal by toto rozhodovanie ponechať na zamestnávateľov.
Sukeľ Ondrej Sukeľ
prezident
Slovenská lekárnická komora
skôr negatívne Na problém sa dívam z hľadiska malých podnikateľov. Svet a ekonomiku netvoria iba korporácie s veľkým právnymi a HR oddeleniami, ktoré v konečnom dôsledku každú takúto reguláciu dokážu obísť, ale aj (a hlavne) živnostníci, malé a rodinné firmy, v ktorých je diskrétnosť takýchto údajov často existenčnou otázkou, keďže trh práce sa niekedy mení z mesiaca na mesiac.
Na problém sa dívam z hľadiska malých podnikateľov. Svet a ekonomiku netvoria iba korporácie s veľkým právnymi a HR oddeleniami, ktoré v konečnom dôsledku každú takúto reguláciu dokážu obísť, ale aj (a hlavne) živnostníci, malé a rodinné firmy, v ktorých je diskrétnosť takýchto údajov často existenčnou otázkou, keďže trh práce sa niekedy mení z mesiaca na mesiac.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
negatívne Mohlo by to mať zmyseľ u tabuľkových pozícií, predovšetkým v štátnej správe. V prípade privátnej sféry to musí zostať na rozhodnutie majiteľa, resp. manažmentu firmy.
Mohlo by to mať zmyseľ u tabuľkových pozícií, predovšetkým v štátnej správe. V prípade privátnej sféry to musí zostať na rozhodnutie majiteľa, resp. manažmentu firmy.
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
Zuno Bank pre Slovensko a Česko
pozitívne Malý krôčik pre človeka, veľký krôčik pre ľudstvo.
Malý krôčik pre človeka, veľký krôčik pre ľudstvo.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
negatívne Jedna veľkosť sedí všetkým možno na vojne. Pokiaľ hľadáte "stroj" na uťahovanie skrutiek, plat môžete zverejniť. Pokiaľ hľadáte tvorivého človeka, až pri pohovore a možno aj dodatočných stretnutiach viete odhadnúť jeho cenu na základe jeho potenciálneho úžitku. Taký zamestnanec svoju cenu pozná a nebojte sa, nepôjde pod ňu. Je to veľmi hlúpy nápad.
Jedna veľkosť sedí všetkým možno na vojne. Pokiaľ hľadáte "stroj" na uťahovanie skrutiek, plat môžete zverejniť. Pokiaľ hľadáte tvorivého človeka, až pri pohovore a možno aj dodatočných stretnutiach viete odhadnúť jeho cenu na základe jeho potenciálneho úžitku. Taký zamestnanec svoju cenu pozná a nebojte sa, nepôjde pod ňu. Je to veľmi hlúpy nápad.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
negatívne Je to nezmysel. Ľudia začnú porovnávať neporovnateľné. Čo keby sme k inzerátu rovno pripojili pracovnú zmluvu aj s odmeňovacou štruktúrou?
Je to nezmysel. Ľudia začnú porovnávať neporovnateľné. Čo keby sme k inzerátu rovno pripojili pracovnú zmluvu aj s odmeňovacou štruktúrou?
Kevický Florián Kevický
výkonný riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
skôr pozitívne Informacia a ponukanom plate je dolezitou informaciou pre uchadzaca o pracovnu ponuku. Punukany plat neznamena ze uchadzac taky presne dostane. Vzdy prihliadame k detailom a kvalitam jednotlivca a jeho ponuke na danu pracu. Ide len o isty smernik ale velmi dolezity, pre motivaciu prist na pracovny pohovor. Hovorim o IT odvetvii, kde je trvali nedostatok kvalitnych ludi na trhu prace.
Informacia a ponukanom plate je dolezitou informaciou pre uchadzaca o pracovnu ponuku. Punukany plat neznamena ze uchadzac taky presne dostane. Vzdy prihliadame k detailom a kvalitam jednotlivca a jeho ponuke na danu pracu. Ide len o isty smernik ale velmi dolezity, pre motivaciu prist na pracovny pohovor. Hovorim o IT odvetvii, kde je trvali nedostatok kvalitnych ludi na trhu prace.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
negatívne Ide o ďalší príklad zbytočnej, plošnej a neužitočnej administratívy. Ak niekto čaká, že sa administratívnym opatrením vyrovnajú slovenské mzdy rakúskym, tak je úplne mimo realitu. Odporúčal by som pánom zapodievať sa skutočnými problémami a zjednodušovaním života, nie generovaním ďalšej administratívy, ďalších povinností a komplikovaním života.
Ide o ďalší príklad zbytočnej, plošnej a neužitočnej administratívy. Ak niekto čaká, že sa administratívnym opatrením vyrovnajú slovenské mzdy rakúskym, tak je úplne mimo realitu. Odporúčal by som pánom zapodievať sa skutočnými problémami a zjednodušovaním života, nie generovaním ďalšej administratívy, ďalších povinností a komplikovaním života.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
negatívne Divným smerom sa uberajú návrhy politikov. Ide vytvorenie problému, ktorý problémom nie je. A následne jeho slávnostné vyriešenie, ktoré nikomu, žiadnemu zamestnancovi, nepomôže.
Divným smerom sa uberajú návrhy politikov. Ide vytvorenie problému, ktorý problémom nie je. A následne jeho slávnostné vyriešenie, ktoré nikomu, žiadnemu zamestnancovi, nepomôže.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem/nevyjadrujem sa/iné Chcel by som zit na Slovensku, kde tato tema zostala ako posledny problem, pre ktory treba napisat novy zakon :)
Chcel by som zit na Slovensku, kde tato tema zostala ako posledny problem, pre ktory treba napisat novy zakon :)
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr negatívne Chápem snahu účastníkov výberových konaní o získanie informácie o platovej úrovni uchádzača o zamestnanie. Nerozumiem ale generálnej snahe o zavedenie povinnosti zverejňovať dopredu informáciu o výške platu na danú pozíciu. Ide predsa o voľnú ekonomickú súťaž a výška platu je predmetom vyjednávania dvoch strán. Tak podnik súťaží v rámci trhu produktov, služieb, nákladov, ceny ako i pracovník súťaží na trhu so svojimi schopnosťami, vlastnosťami a cenou práce. Dopredu stanoviť koľko zaplatí uchádzačovi o zamestnanie je absolútne nelogické. Veď zamestnávateľ sa môže rozhodnúť pri pohovore s viacerými, že dá šancu neskúsenému bez praxe, ale s vysokou pravdepodobnosťou zvládnutia danej oblasti, alebo zamestná skúseného kvalitného pracovníka. Samozrejme, že plat bude v oboch prípadoch rozdielny. Takáto snaha by mohla viesť postupne k povinnosti pre podniky zverejňovať výšku všetkých platov na jednotlivých pracovných pozíciách, čo je vzhľadom na voľnú ekonomickú súťaž nepredstaviteľné. Možno by sa mohlo požadovať indikatívne zverejnenie hraníc platovej úrovne od – do, čo ale môže byť tak voľné, že by uchádzačov dopredu neuspokojilo.
Chápem snahu účastníkov výberových konaní o získanie informácie o platovej úrovni uchádzača o zamestnanie. Nerozumiem ale generálnej snahe o zavedenie povinnosti zverejňovať dopredu informáciu o výške platu na danú pozíciu. Ide predsa o voľnú ekonomickú súťaž a výška platu je predmetom vyjednávania dvoch strán. Tak podnik súťaží v rámci trhu produktov, služieb, nákladov, ceny ako i pracovník súťaží na trhu so svojimi schopnosťami, vlastnosťami a cenou práce. Dopredu stanoviť koľko zaplatí uchádzačovi o zamestnanie je absolútne nelogické. Veď zamestnávateľ sa môže rozhodnúť pri pohovore s viacerými, že dá šancu neskúsenému bez praxe, ale s vysokou pravdepodobnosťou zvládnutia danej oblasti, alebo zamestná skúseného kvalitného pracovníka. Samozrejme, že plat bude v oboch prípadoch rozdielny. Takáto snaha by mohla viesť postupne k povinnosti pre podniky zverejňovať výšku všetkých platov na jednotlivých pracovných pozíciách, čo je vzhľadom na voľnú ekonomickú súťaž nepredstaviteľné. Možno by sa mohlo požadovať indikatívne zverejnenie hraníc platovej úrovne od – do, čo ale môže byť tak voľné, že by uchádzačov dopredu neuspokojilo.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr pozitívne Bolo by ideálne, keby solídne firmy zverejňovali takú podstatnú vec samé od seba.
Bolo by ideálne, keby solídne firmy zverejňovali takú podstatnú vec samé od seba.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
pozitívne Ako info bez ktorej by sa v UK a US nedalo rozhodnuť. A ani neviem či je to v zákone.
Ako info bez ktorej by sa v UK a US nedalo rozhodnuť. A ani neviem či je to v zákone.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
negatívne Ak sa nejaká spoločnosť rozhodne dobrovoľne uvádzať výšku platov obsadzovaných pozícií, je to podľa mňa úplne v poriadku. Zavedenie povinného zverejňovania zákonom ale považujem za nadbytočnú reguláciu pre zamestnávateľov. Na finálny plat vplýva aj kvalifikácia uchádzača a jeho skúsenosti v danej oblasti. Prečo by spoločnosť nemohla zaplatiť viac mimoriadne skúsenému uchádzačovi? Alebo naopak nemohla prijať aj menej skúseného kandidáta, ochotného začať aj s nižším platom, ak nebude dosť skúsených záujemcov o pozíciu?
Ak sa nejaká spoločnosť rozhodne dobrovoľne uvádzať výšku platov obsadzovaných pozícií, je to podľa mňa úplne v poriadku. Zavedenie povinného zverejňovania zákonom ale považujem za nadbytočnú reguláciu pre zamestnávateľov. Na finálny plat vplýva aj kvalifikácia uchádzača a jeho skúsenosti v danej oblasti. Prečo by spoločnosť nemohla zaplatiť viac mimoriadne skúsenému uchádzačovi? Alebo naopak nemohla prijať aj menej skúseného kandidáta, ochotného začať aj s nižším platom, ak nebude dosť skúsených záujemcov o pozíciu?
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
negatívne Absolútne nehorázne až drzosť.
Absolútne nehorázne až drzosť.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
skôr negatívne Vo viacerých krajinách sa zverejňuje spodná hranica príjmu a má to pozitívny vplyv na trh práce hlavne pre kandidáta vo fáze rozhodovania sa o pozícii. Pre firmy sa často znásobuje počet relevantných uchádzačov. Takže zverejňovanie má v zásade pozitívny vplyv. U nás by to však spôsobilo destabilizáciu pracovného trhu, náš trh práce na to nie je pripravený. Takéto zásadné kroky treba zavádzat postupne. Štátni úradníci aj poslanci by si mali dať viac námahy s dopadovymi štúdiami pri nových zákonoch a nie len strieľať na slepo. 
Vo viacerých krajinách sa zverejňuje spodná hranica príjmu a má to pozitívny vplyv na trh práce hlavne pre kandidáta vo fáze rozhodovania sa o pozícii. Pre firmy sa často znásobuje počet relevantných uchádzačov. Takže zverejňovanie má v zásade pozitívny vplyv. U nás by to však spôsobilo destabilizáciu pracovného trhu, náš trh práce na to nie je pripravený. Takéto zásadné kroky treba zavádzat postupne. Štátni úradníci aj poslanci by si mali dať viac námahy s dopadovymi štúdiami pri nových zákonoch a nie len strieľať na slepo. 
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
negatívne
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Dragún František Dragún
riaditeľ obchodu
Fincentrum
negatívne
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr negatívne
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
negatívne
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr pozitívne
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
pozitívne
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
pozitívne
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
skôr negatívne
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
negatívne
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
negatívne
Kalivoda František Kalivoda
riaditeľ
TatraSoft Group
negatívne
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr negatívne
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
negatívne
Balint Peter Balint
Managing Partner
Infinity Capital Group, a.s. / Infinity Capital o.c.p., a.s.
negatívne
Grajcár Ján Grajcár
konateľ
PCH Servis, s.r.o., Košice
skôr pozitívne
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
pozitívne
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr pozitívne
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
pozitívne
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr pozitívne
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
negatívne
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
negatívne
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr pozitívne
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
negatívne
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr negatívne
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
negatívne
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr pozitívne
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr pozitívne
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr negatívne
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr negatívne
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
negatívne
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
pozitívne
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
negatívne
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr negatívne
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr negatívne
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr negatívne
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
negatívne
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr pozitívne
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
skôr pozitívne
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr negatívne
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
negatívne
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr negatívne
Fussek Ľuboš Fussek
konateľ
Baumit, s.r.o., Bratislava
negatívne
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
negatívne
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
negatívne
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
skôr negatívne

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní