Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Považujete za správne, že o voľbe riaditeľa RTVS rozhodujú predstavitelia politických strán?

  1. rozhodne áno 3 %
  2. skôr áno 9 %
  3. skôr nie 21 %
  4. rozhodne nie 57 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 9 %


Uzávierka hlasovania: 15.05.2017. Počet respondentov: 117.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
skôr áno Ako problém nevnímam Kto ale Ako rozhoduje - namiesto presadzovania verejného záujmu dosiahnuť objektívne, efektívne a atraktívne riešenie je táto voľba predmetom boja o mediálny a politický vplyv.
Ako problém nevnímam Kto ale Ako rozhoduje - namiesto presadzovania verejného záujmu dosiahnuť objektívne, efektívne a atraktívne riešenie je táto voľba predmetom boja o mediálny a politický vplyv.
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne nie
Beljajevová Alexandra Beljajevová
konateľka
Premium fit, s.r.o.
skôr nie Ak vychádzame z toho, koľko parlamentom volených riaditeľov STV, respektíve teraz už RTVS sa od roku 1993 vystriedalo a z toho, že Česká televízia zjavne funguje vo všetkých ohľadoch lepšie, tak je zrejmé, že efektívnejší model je voľba riaditeľa verejnoprávnej mediálnej inštitúcie cez volenú Radu. Čím nechcem tvrdiť, že poslanci NRSR nie sú schopní zvoliť dobrého riaditeľa/riaditeľku RTVS.
Ak vychádzame z toho, koľko parlamentom volených riaditeľov STV, respektíve teraz už RTVS sa od roku 1993 vystriedalo a z toho, že Česká televízia zjavne funguje vo všetkých ohľadoch lepšie, tak je zrejmé, že efektívnejší model je voľba riaditeľa verejnoprávnej mediálnej inštitúcie cez volenú Radu. Čím nechcem tvrdiť, že poslanci NRSR nie sú schopní zvoliť dobrého riaditeľa/riaditeľku RTVS.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
rozhodne nie Mal by byť nezávislý. Asi to ale na Slovensku bude len ilúzia.
Mal by byť nezávislý. Asi to ale na Slovensku bude len ilúzia.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
rozhodne nie
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
rozhodne nie verejnosť "nerovná sa" počtu politických strán na Slovensku ...
verejnosť "nerovná sa" počtu politických strán na Slovensku ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Záujem politických strán mať vplyv na média je prirodzený, pretože témy, javy a kauzy, ktoré otvárajú médiá sa stávajú podstatnou časťou agendy, ktorú strany pred verejnosťou riešia. Tie, ktoré neboli medializované ako keby neexistovali a preto ich nie je potrebné riešiť. Z tohto pohľadu bude boj o RTVS ostrý, ako aj preto, že vybraný riaditeľ bude RTVS riadiť aj počas budúcej volebnej kampane do NR SR.
Záujem politických strán mať vplyv na média je prirodzený, pretože témy, javy a kauzy, ktoré otvárajú médiá sa stávajú podstatnou časťou agendy, ktorú strany pred verejnosťou riešia. Tie, ktoré neboli medializované ako keby neexistovali a preto ich nie je potrebné riešiť. Z tohto pohľadu bude boj o RTVS ostrý, ako aj preto, že vybraný riaditeľ bude RTVS riadiť aj počas budúcej volebnej kampane do NR SR.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Urcite nie, ak to ma byt verejnopravna institucia. Ale co ine by mohol clovek cakat, ked na Slovensku plati, ze vitaz berie vsetko.
Urcite nie, ak to ma byt verejnopravna institucia. Ale co ine by mohol clovek cakat, ked na Slovensku plati, ze vitaz berie vsetko.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Májeková Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne nie O tom sko zabezpečiť kvalitu do riadenia RTVS by mali rozhodovať odborníci a nevnášať do výberu politiku. Ak má občan považovať obsah verejnoprávnej televízie za objektívny a dôveryhodný, nemal by byť vo vedení človek napojený na žiadnu politickú stranu. Nehovoriac o tom, že RTVS potrebuje schopného manažéra a nie politického nominanta.
O tom sko zabezpečiť kvalitu do riadenia RTVS by mali rozhodovať odborníci a nevnášať do výberu politiku. Ak má občan považovať obsah verejnoprávnej televízie za objektívny a dôveryhodný, nemal by byť vo vedení človek napojený na žiadnu politickú stranu. Nehovoriac o tom, že RTVS potrebuje schopného manažéra a nie politického nominanta.
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
rozhodne áno Je to pre mňa aspekt zastupiteľskej demokracie. Určite je to menej rizikové ako scenáre priamej celonárodnej voľby riaditeľa STV, kde by hlavným lákadlom ľahko mohla byť bulvarizácia verejnoprávneho média
Je to pre mňa aspekt zastupiteľskej demokracie. Určite je to menej rizikové ako scenáre priamej celonárodnej voľby riaditeľa STV, kde by hlavným lákadlom ľahko mohla byť bulvarizácia verejnoprávneho média
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Postup voľby je legitímny. Za problém pokladám v tom celom považujem len kvalitu slovenských politických strán, ktoré o voľbe rozhodnú.
Postup voľby je legitímny. Za problém pokladám v tom celom považujem len kvalitu slovenských politických strán, ktoré o voľbe rozhodnú.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie Ale co uz,na Slovensku je to tak...politici este nie su tak mentalne daleko,aby odovzdali pravomoc volby do ruk nezavislej odbornej komisie aby RTVS bola naozaj verjnopravna.
Ale co uz,na Slovensku je to tak...politici este nie su tak mentalne daleko,aby odovzdali pravomoc volby do ruk nezavislej odbornej komisie aby RTVS bola naozaj verjnopravna.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr nie História aj súčasnosť Slovenska a jeho susedov ukazuje skôr to, že to nie je vhodné. Ale pre toto ani nie je jednoduché ideálne riešenie, lebo úzka skupina ľudí je ovplyvniteľná a na druhej strane sú ľudia vo voľbách schopní podporiť vo významnej miere tzv. "nesystémové strany". Túto tému vnímam ako zásadnú. V dnešnej dobe informačnej dezorientácie a netransparentnosti opäť môžme vnímať dôležitosť role médií a ich nezávislosti. Každý z nás môže k tomu prispieť tým, že predplatným alebo inzerciou rozumné média podporí.
História aj súčasnosť Slovenska a jeho susedov ukazuje skôr to, že to nie je vhodné. Ale pre toto ani nie je jednoduché ideálne riešenie, lebo úzka skupina ľudí je ovplyvniteľná a na druhej strane sú ľudia vo voľbách schopní podporiť vo významnej miere tzv. "nesystémové strany". Túto tému vnímam ako zásadnú. V dnešnej dobe informačnej dezorientácie a netransparentnosti opäť môžme vnímať dôležitosť role médií a ich nezávislosti. Každý z nás môže k tomu prispieť tým, že predplatným alebo inzerciou rozumné média podporí.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr nie
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne nie nie nie nie nie
nie nie nie nie
Harant Ivan Harant
konateľ
MIP, s.r.o.
rozhodne nie
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr áno
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne nie Predstavitelia politických strán by nemali rozhodovať vôbec o ničom
Predstavitelia politických strán by nemali rozhodovať vôbec o ničom
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
rozhodne nie
Vonkomer Jaroslav Vonkomer
predseda predstavenstva
OVB Allfinanz Slovensko a. s.
rozhodne nie Verejnoprávna RTVS by mala byť a ostať apolitická. O jej novom riaditeľovi by mohla napríklad rozhodnúť nezávislá porota zložená z odborníkov a prezentácie kandidátov by mali byť verejné.
Verejnoprávna RTVS by mala byť a ostať apolitická. O jej novom riaditeľovi by mohla napríklad rozhodnúť nezávislá porota zložená z odborníkov a prezentácie kandidátov by mali byť verejné.
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne nie jeden krok vpred a 20 krokov vzad?
jeden krok vpred a 20 krokov vzad?
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr nie
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
skôr nie Trochu sa zabúda, že politické strany sú zástupcovia občanov, čiže riaditeľa RTVS de facto vyberajú voliči. To, že politikov už ako zástupcov ľudu nevníma takmer nikto, je iný problém. Zároveň som presvedčený, že aj keby o tejto voľbe namiesto politikov rozhodovala vesmírna komisia, stále sa nájde mnoho tých, ktorí jej výber spochybnia.
Trochu sa zabúda, že politické strany sú zástupcovia občanov, čiže riaditeľa RTVS de facto vyberajú voliči. To, že politikov už ako zástupcov ľudu nevníma takmer nikto, je iný problém. Zároveň som presvedčený, že aj keby o tejto voľbe namiesto politikov rozhodovala vesmírna komisia, stále sa nájde mnoho tých, ktorí jej výber spochybnia.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne nie Myslím si to, ale na druhej strane chápem, že nezávislé média kdekoľvek vo svete sú utopistická predstava. Média sú nástroj manipulácie a teda je to č.1 záujmu kohokoľvek, kto manipulovať potrebuje. Čo ma ale viac mrzí, že "nám" to nevadí. Že sme to jednoducho akceptovali ako fakt, k téme sa nevedie žiadna celospoločenská diskusia a v tichosti to vnímame ako štandard.
Myslím si to, ale na druhej strane chápem, že nezávislé média kdekoľvek vo svete sú utopistická predstava. Média sú nástroj manipulácie a teda je to č.1 záujmu kohokoľvek, kto manipulovať potrebuje. Čo ma ale viac mrzí, že "nám" to nevadí. Že sme to jednoducho akceptovali ako fakt, k téme sa nevedie žiadna celospoločenská diskusia a v tichosti to vnímame ako štandard.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
rozhodne nie
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
rozhodne nie určite nie! potom to dopadne všetko tak, ako na všetkých úradoch, inštitúciách a štátnych orgánoch. Nikde žiadny odborník, všade samí politický dosadenci.....
určite nie! potom to dopadne všetko tak, ako na všetkých úradoch, inštitúciách a štátnych orgánoch. Nikde žiadny odborník, všade samí politický dosadenci.....
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr nie
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Vzhľadom na tendenciu súčasných vrcholových predstaviteľov vlády hodnotiť obsah a politickú vyváženosť programu RTVS si nemyslím, že by ich voľba v rámci parlamentu bola čisto profesionálna a nezávislá od politických vplyvov. V takomto prípade by som za lepší spôsob, ktorý by aj viac zaručoval nestraníckosť a nezávislosť považoval voľbu Radou RTVS.
Vzhľadom na tendenciu súčasných vrcholových predstaviteľov vlády hodnotiť obsah a politickú vyváženosť programu RTVS si nemyslím, že by ich voľba v rámci parlamentu bola čisto profesionálna a nezávislá od politických vplyvov. V takomto prípade by som za lepší spôsob, ktorý by aj viac zaručoval nestraníckosť a nezávislosť považoval voľbu Radou RTVS.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
rozhodne nie
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr nie Problém nie je, že o voľbe šéfa RTVS rozhodujú politici. Problém je to, akých politikov sme si zvolili.
Problém nie je, že o voľbe šéfa RTVS rozhodujú politici. Problém je to, akých politikov sme si zvolili.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
skôr nie O odborníkoch a odborných pozíciách by mali skôr rozhodovat odborníci než politici.
O odborníkoch a odborných pozíciách by mali skôr rozhodovat odborníci než politici.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr nie
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne nie Občan by nemal platiť koncesionársky poplatok na to, aby si ktorákoľvek strana robila zaň politickú kampaň.
Občan by nemal platiť koncesionársky poplatok na to, aby si ktorákoľvek strana robila zaň politickú kampaň.
Dobron Martin Dobron
Regional Sales Coordinator
BASF
rozhodne nie
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
rozhodne nie
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
rozhodne nie Manažmenty štátnych spoločností by mali byť oddelené od politiky. Je mi jasné, že to aktuálne v slovenských podmienkach znie utopisticky, avšak toto je dôležitý krok k tomu, aby štát fungoval správne, čo v konečnom dôsledku pomôže aj politikom.
Manažmenty štátnych spoločností by mali byť oddelené od politiky. Je mi jasné, že to aktuálne v slovenských podmienkach znie utopisticky, avšak toto je dôležitý krok k tomu, aby štát fungoval správne, čo v konečnom dôsledku pomôže aj politikom.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
rozhodne nie Zverejnené nahrávky českého ministra financií sú len ďalším príkladom, prečo treba chrániť nezávislosť médií a obmedzovať vplyv politikov na médiá. Lepšou alternatívou by bola voľba riaditeľa RTVS členmi Rady pre vysielanie a retransmisiu.
Zverejnené nahrávky českého ministra financií sú len ďalším príkladom, prečo treba chrániť nezávislosť médií a obmedzovať vplyv politikov na médiá. Lepšou alternatívou by bola voľba riaditeľa RTVS členmi Rady pre vysielanie a retransmisiu.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
rozhodne nie
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne nie
Borguľa Michal Borguľa
predseda predstavenstva
Slovunit, a.s.
rozhodne nie
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr nie
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
rozhodne nie
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
rozhodne nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Pomohlo by ak by z ústavy bolo vyriešené aj verejnoprávne médium ako apolitické. Mne by sa páčilo aby riaditeľa RTVS menoval prezident podobne ako sudcov.
Pomohlo by ak by z ústavy bolo vyriešené aj verejnoprávne médium ako apolitické. Mne by sa páčilo aby riaditeľa RTVS menoval prezident podobne ako sudcov.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne nie Myslím, že to nepotrebuje komentár.
Myslím, že to nepotrebuje komentár.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Uličný Miroslav Uličný
1. podpredseda predstavenstva
Tatra banka, a.s
skôr nie
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Čím menej štátu, tým viac verejnoprávnosti.
Čím menej štátu, tým viac verejnoprávnosti.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne nie
Štrokendl Miroslav Štrokendl
generálny riaditeľ
UniCredit Bank Slovakia a. s.
rozhodne nie
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HBE Bratislava
rozhodne nie
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
rozhodne nie
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno Ak by takto položil otázku advokát na súde, tak by ju sudca musel zrušiť. Lebo podsúva niečo čo nie je pravda - alebo len z časti. "Generálny riaditeľ je štatutárnym orgánom RTVS. Volí ho Národná rada SR na návrh príslušného výboru Národnej rady SR na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov." Potom by sme sa mohli pýtať na čokoľvek čo rozhoduje parlament, či je dobré, že o tom rozhodujú politici. A navyše je to základná podstata zastupiteľskej demokracie: č. 2. ods. (1) Ústavy SR: "Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo." V tomto prípade sú tí "predstavitelia politických strán" volení zástupcovia.
Ak by takto položil otázku advokát na súde, tak by ju sudca musel zrušiť. Lebo podsúva niečo čo nie je pravda - alebo len z časti. "Generálny riaditeľ je štatutárnym orgánom RTVS. Volí ho Národná rada SR na návrh príslušného výboru Národnej rady SR na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov." Potom by sme sa mohli pýtať na čokoľvek čo rozhoduje parlament, či je dobré, že o tom rozhodujú politici. A navyše je to základná podstata zastupiteľskej demokracie: č. 2. ods. (1) Ústavy SR: "Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo." V tomto prípade sú tí "predstavitelia politických strán" volení zástupcovia.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Rovnako si neviem predstaviť iný model, ktorý by tiež nepredstavoval riziko zneužitia politikmi alebo ekonomickými skupinami. Preto dôraz by mal byť okrem hlasovania aj na proces výberu, dôkladne predstavenie kandidátov, zhodnotenie ich doterajšej práce, predovšetkým vo verejných funkciách a v neposlednom rade plány a reálnosť ich presadenia, vrátane prestavenia najbližších spolupracovníkov. A nezabudnúť tiež na oblasť, ktorá je veľmi dôležitá, teda schopnosť budovania etického prostredia v organizácií a posilňovanie nezávislosti verejnoprávnej inštitúcie.
Rovnako si neviem predstaviť iný model, ktorý by tiež nepredstavoval riziko zneužitia politikmi alebo ekonomickými skupinami. Preto dôraz by mal byť okrem hlasovania aj na proces výberu, dôkladne predstavenie kandidátov, zhodnotenie ich doterajšej práce, predovšetkým vo verejných funkciách a v neposlednom rade plány a reálnosť ich presadenia, vrátane prestavenia najbližších spolupracovníkov. A nezabudnúť tiež na oblasť, ktorá je veľmi dôležitá, teda schopnosť budovania etického prostredia v organizácií a posilňovanie nezávislosti verejnoprávnej inštitúcie.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
rozhodne nie
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne nie
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne nie Už samotná takáto otázka, by mala byť v demokratickej spoločnosti absurdná a neprípustná. Médiá verejnej služby sú platené občanmi či už cez koncesionárske poplatky alebo z daní cez zmluvu so štátom. Nepatria politikom a ani žiadnej vláde a preto politici by nemali rozhodovať o personálnych ani obsahových otázkach. Keď chcú politici určovať dianie v médiách, nech si nejaké založia alebo kúpia - verejne a otvorene. A všetci budeme vedieť na čom sme. A budeme alebo nebudeme ich sledovať. Ale médiá verejnej služby nech nechajú na pokoji.
Už samotná takáto otázka, by mala byť v demokratickej spoločnosti absurdná a neprípustná. Médiá verejnej služby sú platené občanmi či už cez koncesionárske poplatky alebo z daní cez zmluvu so štátom. Nepatria politikom a ani žiadnej vláde a preto politici by nemali rozhodovať o personálnych ani obsahových otázkach. Keď chcú politici určovať dianie v médiách, nech si nejaké založia alebo kúpia - verejne a otvorene. A všetci budeme vedieť na čom sme. A budeme alebo nebudeme ich sledovať. Ale médiá verejnej služby nech nechajú na pokoji.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
skôr nie
Balint Peter Balint
Managing Partner
Infinity Capital Group, a.s. / Infinity Capital o.c.p., a.s.
skôr nie
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr nie Pokial ma mat koncept verejnopravnej televizie zmysel, rozhodovanie o jej vedeni/riaditelovi by v ziadnom pripade nemalo podliehat politickym snaham o jej ovladnutie ci kontrolu. Verejnopravne medium, ktore je platene z koncesionarskych poplatkov vsetkych obcanov, nie je mozne zamienat si s platenou televiziou aktualnej vladnej garnitury.
Pokial ma mat koncept verejnopravnej televizie zmysel, rozhodovanie o jej vedeni/riaditelovi by v ziadnom pripade nemalo podliehat politickym snaham o jej ovladnutie ci kontrolu. Verejnopravne medium, ktore je platene z koncesionarskych poplatkov vsetkych obcanov, nie je mozne zamienat si s platenou televiziou aktualnej vladnej garnitury.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne nie
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne nie
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne nie
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
rozhodne nie Systemovo zle nastavene... Tato, ale i ine verejne funkcie by si zasluzili profesionalov a nie politicky korektnych ludi.
Systemovo zle nastavene... Tato, ale i ine verejne funkcie by si zasluzili profesionalov a nie politicky korektnych ludi.
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
neviem / nevyjadrujem sa / iné Povedzme si úprimne, RTVS šla úrovňou za úradovania súčasného riaditeľa kvalitou neuveriteľne hore. Kto by však mal rozhodovať o riaditeľovi verejnoprávnej televízie? Strany? Mimovládne organizácie s často neznámymi ľuďmi a cieľmi v pozadí?
Povedzme si úprimne, RTVS šla úrovňou za úradovania súčasného riaditeľa kvalitou neuveriteľne hore. Kto by však mal rozhodovať o riaditeľovi verejnoprávnej televízie? Strany? Mimovládne organizácie s často neznámymi ľuďmi a cieľmi v pozadí?
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné To co nepovazujem za spravne, je nejasnost vyberovych kriterii a hodnotenia kandidatov. Ci uz rozhoduju politici alebo nejaka programova rada zase definovana vladnucimi politikmi velky rozdiel nesposobi. Pochopitelne, aj ja by som bol rad, keby to bol uplne odpolitizovany proces, mentalne vsak nasi politici do takeho stadia asi este dlho nedospeju....
To co nepovazujem za spravne, je nejasnost vyberovych kriterii a hodnotenia kandidatov. Ci uz rozhoduju politici alebo nejaka programova rada zase definovana vladnucimi politikmi velky rozdiel nesposobi. Pochopitelne, aj ja by som bol rad, keby to bol uplne odpolitizovany proces, mentalne vsak nasi politici do takeho stadia asi este dlho nedospeju....
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Pri tej zostave, čo je pri moci poslednú takmer dekádu, mám pocit, že by nemali rozhodovať takmer o ničom. Na druhej strane, kto iný by mal? Mala by byť slobodná voľba?
Pri tej zostave, čo je pri moci poslednú takmer dekádu, mám pocit, že by nemali rozhodovať takmer o ničom. Na druhej strane, kto iný by mal? Mala by byť slobodná voľba?
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
skôr nie Očakávať, že politici nevyužijú možnosť ovplyvniť niečo, čo by teoreticky mohli (najmä keď ide o televíziu) mi príde v slovenských pomeroch naivné. Kým bude RTVS platená "zo zákona" alebo zo štátneho rozpočtu, vždy bude pod vplyvom politikov. Je to akási daň za existenciu takejto inštitúcie.
Očakávať, že politici nevyužijú možnosť ovplyvniť niečo, čo by teoreticky mohli (najmä keď ide o televíziu) mi príde v slovenských pomeroch naivné. Kým bude RTVS platená "zo zákona" alebo zo štátneho rozpočtu, vždy bude pod vplyvom politikov. Je to akási daň za existenciu takejto inštitúcie.
Dravecký Rastislav Dravecký
riaditeľ
DSI Data, s.r.o., Námestovo
rozhodne nie
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
rozhodne nie
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr nie
Willmann Richard Willmann
riaditeľ
crooce.com
rozhodne nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr áno Kým je inštitúcia verejná, musia o nej rozhodovať zástupcovia verejnosti a tými sú v parlamentnej demokracii predstavitelia politických strán. Inou otázkou je, či sú v dnešnej informačnej spoločnosti 21. storočia ešte potrebné verejné média...
Kým je inštitúcia verejná, musia o nej rozhodovať zástupcovia verejnosti a tými sú v parlamentnej demokracii predstavitelia politických strán. Inou otázkou je, či sú v dnešnej informačnej spoločnosti 21. storočia ešte potrebné verejné média...
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
rozhodne nie
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
rozhodne nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
rozhodne nie
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr áno V zastupiteľskej demokracií sú to obvykle poslanci (a teda predstavitelia politických strán), ktorí priamo rozhodujú aj o niektorých personálnych otázkach. Vytváranie špeciálneho orgánu na voľbu riaditeľa RTVS sa mi zdá samoúčelný byrokratizmus.
V zastupiteľskej demokracií sú to obvykle poslanci (a teda predstavitelia politických strán), ktorí priamo rozhodujú aj o niektorých personálnych otázkach. Vytváranie špeciálneho orgánu na voľbu riaditeľa RTVS sa mi zdá samoúčelný byrokratizmus.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno kto iny by to mal rozhodnut, ak ma byt zachovany princip demokracie a slobody slova.Vvychadzam z toho, ze vitazi vo volbach doveru obcanov dostali prave vacsinou hlasov volicov -obcanov.
kto iny by to mal rozhodnut, ak ma byt zachovany princip demokracie a slobody slova.Vvychadzam z toho, ze vitazi vo volbach doveru obcanov dostali prave vacsinou hlasov volicov -obcanov.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
rozhodne nie
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Čorejová Tatiana Čorejová
rektor
Žilinská univerzita v Žiline
rozhodne nie
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno RTVS by mala mať verejnoprávny charakter a je to v zároveň štátna inštitúcia. Takže aj v tomto prípade by o riaditeľovi RTVS mali rozhodovať politické strany, ktoré vyšli z volieb. Nebál by som sa však do výberu riaditeľa zahrnúť aj názor ľudí formou nejakého prieskumu alebo elekronického referenda, čo by rozhodnutie politikov mohlo niekam nasmerovať.
RTVS by mala mať verejnoprávny charakter a je to v zároveň štátna inštitúcia. Takže aj v tomto prípade by o riaditeľovi RTVS mali rozhodovať politické strany, ktoré vyšli z volieb. Nebál by som sa však do výberu riaditeľa zahrnúť aj názor ľudí formou nejakého prieskumu alebo elekronického referenda, čo by rozhodnutie politikov mohlo niekam nasmerovať.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne nie Síce sa určitej politizácii tejto voľby nikdy nedá vyhnúť, naratív niektorých strán o tejto téme naás vracia do čias mečiarizmu. Terajšiu úroveň RTVS považujem za jasnú a pozitívnu ukážku rozdielu v úrovni pluralizmu v porovnaní s južnými alebo severnými susedmi. Obávam sa, že aj v tomto sa k nich po najbližšej voľbe priblížime.
Síce sa určitej politizácii tejto voľby nikdy nedá vyhnúť, naratív niektorých strán o tejto téme naás vracia do čias mečiarizmu. Terajšiu úroveň RTVS považujem za jasnú a pozitívnu ukážku rozdielu v úrovni pluralizmu v porovnaní s južnými alebo severnými susedmi. Obávam sa, že aj v tomto sa k nich po najbližšej voľbe priblížime.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
rozhodne nie Ředitele veřejnoprávního media by měla volit vždy volit spíše odborná komise. Ani té se politické tlaky nevyhnou, ale určitá možnost zábrany zneužití RTVS politiky se tím otvírá.
Ředitele veřejnoprávního media by měla volit vždy volit spíše odborná komise. Ani té se politické tlaky nevyhnou, ale určitá možnost zábrany zneužití RTVS politiky se tím otvírá.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne nie Aby mohla RTVS prinášať nezávislý a nezaujatý obsah, nemal by byť jej riaditeľ zaviazaný žiadnej politickej strane.
Aby mohla RTVS prinášať nezávislý a nezaujatý obsah, nemal by byť jej riaditeľ zaviazaný žiadnej politickej strane.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr nie O novom generálnom riaditeľovi verejnoprávnej RTVS by mali rozhodovať tak ako pred rokom 2012 členovia rady RTVS. Zmena systému voľby z rady do parlamentu, ktorá bola schválená za vlády Ivety Radičovej, totiž prináša riziko zvolenia čisto politického kandidáta za šéfa tohto média. Samozrejme, nedá sa zovšeobecňovať. Končiaci šéf RTVS Václav Mika takúto politickú nálepku nemal.
O novom generálnom riaditeľovi verejnoprávnej RTVS by mali rozhodovať tak ako pred rokom 2012 členovia rady RTVS. Zmena systému voľby z rady do parlamentu, ktorá bola schválená za vlády Ivety Radičovej, totiž prináša riziko zvolenia čisto politického kandidáta za šéfa tohto média. Samozrejme, nedá sa zovšeobecňovať. Končiaci šéf RTVS Václav Mika takúto politickú nálepku nemal.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne nie Ale u nás je to proste tak !
Ale u nás je to proste tak !

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní