Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ako vnímate blízky vzťah niektorých politikov k firmám a biznisu? Andreja Babiša dobehlo zasahovanie do fungovania jeho médií, Robertovi Kaliňákovi neprospievajú „kšefty“ s bývalými obchodnými partnermi...

  1. pozitívne 1 %
  2. skôr pozitívne 7 %
  3. skôr negatívne 27 %
  4. negatívne 43 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 22 %


Uzávierka hlasovania: 22.05.2017. Počet respondentov: 89.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
negatívne
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
negatívne Je to obraz našej politickej scény. Do politiky sa u nás chodí preto, lebo so štátom sa robia najlepšie kšefty s najvyššími ziskami a nie z politického presvedčenia.
Je to obraz našej politickej scény. Do politiky sa u nás chodí preto, lebo so štátom sa robia najlepšie kšefty s najvyššími ziskami a nie z politického presvedčenia.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem/nevyjadrujem sa/iné Vzťah politikov k firmám a biznisu je realita na celom svete. Najnovší prípad je Donald Trump v Spojených štátoch. Dôležité na týchto vzťahoch je ale nastavenie legislatívy a jej dôsledné dodržiavanie. Politici musia s dôsledkami počítať.
Vzťah politikov k firmám a biznisu je realita na celom svete. Najnovší prípad je Donald Trump v Spojených štátoch. Dôležité na týchto vzťahoch je ale nastavenie legislatívy a jej dôsledné dodržiavanie. Politici musia s dôsledkami počítať.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr negatívne
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Samotný predošlý vzťah k nejakým firmám by nevadil, ale tieto firmy už preukázateľne nesmú byť napojené na akékoľvek verejné zdroje.
Samotný predošlý vzťah k nejakým firmám by nevadil, ale tieto firmy už preukázateľne nesmú byť napojené na akékoľvek verejné zdroje.
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Úspešný vstup podnikateľov do politiky je výsledkom nedôvery voličov v "profesionálnych" politikov. Volič verí, že skúsenosti z riadenia firmy sa dajú uplatniť pri riadení štátu. Podnikateľ, ktorý do politiky vstupuje si nesie zo sebou aj vzťahy a kontakty, čo je prirodzené. Z viacerých rozhovor s politikmi, bývalými podnikateľmi vyplýva, že narazili na rozdielnosť pravidiel, ako sa riadi štát a firma. Hlavný rozdiel, ktorý súvisí aj s dnešnou otázku je, že podnikateľ sa rozhoduje sám a nerieši svoju obľúbenosť vo firme, politik hľadá konsenzus a usiluje sa o preferencie svojej strany.
Úspešný vstup podnikateľov do politiky je výsledkom nedôvery voličov v "profesionálnych" politikov. Volič verí, že skúsenosti z riadenia firmy sa dajú uplatniť pri riadení štátu. Podnikateľ, ktorý do politiky vstupuje si nesie zo sebou aj vzťahy a kontakty, čo je prirodzené. Z viacerých rozhovor s politikmi, bývalými podnikateľmi vyplýva, že narazili na rozdielnosť pravidiel, ako sa riadi štát a firma. Hlavný rozdiel, ktorý súvisí aj s dnešnou otázku je, že podnikateľ sa rozhoduje sám a nerieši svoju obľúbenosť vo firme, politik hľadá konsenzus a usiluje sa o preferencie svojej strany.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr negatívne
Lichardus Branislav Lichardus
CEO
City University of Seattle, spol. s r.o.
skôr negatívne
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
negatívne
Elko Dušan Elko
Managing Partner
SAM Headhunting Slovakia
skôr negatívne Vzťahy politikov a firiem/komerčného sektora tu vždy boli, sú a budú. Žial, taká je realita. Ideálny stav bz bol, ak by neexistoval žiaden vzťah, no na druhej strane, neboli by potom politici úplne odtrhnutý od reality?
Vzťahy politikov a firiem/komerčného sektora tu vždy boli, sú a budú. Žial, taká je realita. Ideálny stav bz bol, ak by neexistoval žiaden vzťah, no na druhej strane, neboli by potom politici úplne odtrhnutý od reality?
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Nevidim to ako otazku vztahov, ale ako otazku moralky ludi, ktori do politiky idu.
Nevidim to ako otazku vztahov, ale ako otazku moralky ludi, ktori do politiky idu.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
negatívne
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Vzťahy politikov k firmám a biznisu by boli normálne, pokiaľ by nešlo o podvody a rozkrádanie štátu, neda našich daní.
Vzťahy politikov k firmám a biznisu by boli normálne, pokiaľ by nešlo o podvody a rozkrádanie štátu, neda našich daní.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
negatívne Otázka je položená zle, treba rozlišovať úradnikov a zákonodárcov. Správa vecí verejných musí byť prísne oddelená od správy vlastného majetku. Tieto 2 veci sú dva samostatne svety, ktoré majú byť oddelené najlepšie svetelnými rokmi vzduchoprázdna. Keď sa od investičných bánk vyžaduje prísne oddelenie klientského "kšeftu" od obchodov na vlastný účet, a je to tam pod prísnou kontrolou a sankciami, v podstatne väčšej miere to treba požadovať od akéhokoľvek štátneho úradníka - od minista po referenta. Rozhodujú totiž o individuálnych prípadoch, teda aj sami o sebe. Na druhej strane, poslancom by som bez problémov dovolil podnikať v akejkoľvek oblasti - rozhodnutia parlamentu sú všeobecne platné zákony, preto je nepravdepodobné, že výhoda zo zákona by pomohla len jednému poslancovi, ba naopak, mohla by mať pozitívny vplyv na podnikanie ako také.
Otázka je položená zle, treba rozlišovať úradnikov a zákonodárcov. Správa vecí verejných musí byť prísne oddelená od správy vlastného majetku. Tieto 2 veci sú dva samostatne svety, ktoré majú byť oddelené najlepšie svetelnými rokmi vzduchoprázdna. Keď sa od investičných bánk vyžaduje prísne oddelenie klientského "kšeftu" od obchodov na vlastný účet, a je to tam pod prísnou kontrolou a sankciami, v podstatne väčšej miere to treba požadovať od akéhokoľvek štátneho úradníka - od minista po referenta. Rozhodujú totiž o individuálnych prípadoch, teda aj sami o sebe. Na druhej strane, poslancom by som bez problémov dovolil podnikať v akejkoľvek oblasti - rozhodnutia parlamentu sú všeobecne platné zákony, preto je nepravdepodobné, že výhoda zo zákona by pomohla len jednému poslancovi, ba naopak, mohla by mať pozitívny vplyv na podnikanie ako také.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
negatívne
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
negatívne
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
negatívne Štát by nemal byť firmou, ale rodinou.
Štát by nemal byť firmou, ale rodinou.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr negatívne
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Vzťah politikov k biznisu nie je problém, skôr by som doporučoval, aby politiku robili ľudia z biznisu a nie nejakí právnici a rozprávači, ktorí v živote nič nedokázali. Problém je, že v normálnej krajine by bol už dávno Kaliňák odvolaný a vyšetrovaný. To, že sa tak drží svojho kresla vo mne vzbudzuje podozrenia, že potrbuje kryť svoje nečisté obchody. Je to hanba pre Fica aj Kaliňáka, ale chlapci asi musia slúžiť tomu, čomu sa zapredali a raz ich to dobehne.
Vzťah politikov k biznisu nie je problém, skôr by som doporučoval, aby politiku robili ľudia z biznisu a nie nejakí právnici a rozprávači, ktorí v živote nič nedokázali. Problém je, že v normálnej krajine by bol už dávno Kaliňák odvolaný a vyšetrovaný. To, že sa tak drží svojho kresla vo mne vzbudzuje podozrenia, že potrbuje kryť svoje nečisté obchody. Je to hanba pre Fica aj Kaliňáka, ale chlapci asi musia slúžiť tomu, čomu sa zapredali a raz ich to dobehne.
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Je určitě dobře pokud do politiky vstupují podnikatelé, kteří vybudovali úspěšné firmy a již v životě něco reálného dokázali. Bohužel je tam i dost lidí, kteří si z politiky naopak "podnikání" dělají a jen využívají politickou moc k vlastnímu obohacení na úkor ostatních. A je smutné, že voličům to ani moc nevadí...
Je určitě dobře pokud do politiky vstupují podnikatelé, kteří vybudovali úspěšné firmy a již v životě něco reálného dokázali. Bohužel je tam i dost lidí, kteří si z politiky naopak "podnikání" dělají a jen využívají politickou moc k vlastnímu obohacení na úkor ostatních. A je smutné, že voličům to ani moc nevadí...
Halgašová Jarmila Halgašová
riaditeľka
Potravinárska komora Slovenska
negatívne
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr negatívne
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
negatívne Takýto ludia robia politiku v prvej rade pre seba. Nástroje - zákony na eliminovanie týchto praktík existujú, iba nie je vôla ich využívať tak, ako vo vyspelých krajinách.
Takýto ludia robia politiku v prvej rade pre seba. Nástroje - zákony na eliminovanie týchto praktík existujú, iba nie je vôla ich využívať tak, ako vo vyspelých krajinách.
Hajko Jozef Hajko
člen Výkonnej rady
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr negatívne
Galdun Jozef Galdun
riaditeľ pobočky Žilina
Cofely
negatívne treba sa rozhodnúť biznis alebo politika
treba sa rozhodnúť biznis alebo politika
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
skôr pozitívne Vec principálne je pozitívna. Je ideálne ak potreby podnikateľského prostredia reflektujú v priamom prepojení na tvorcov legislatívy. Malo by dochádzať k synergickému efektu kde obe strany na prepojení získajú. Zákonodarca má ďalší interný pohľad do prostredia odkiaľ získava gro svojich daní. Avšak je tu morálna hranica každého ako tieto svoje kontakty vzájomne využívajú resp. zneužívajú. Ako politici tak podnikateľa, a tento frekventovaný fenomén úplne kriví pohľad na prospešnú spoluprácu.
Vec principálne je pozitívna. Je ideálne ak potreby podnikateľského prostredia reflektujú v priamom prepojení na tvorcov legislatívy. Malo by dochádzať k synergickému efektu kde obe strany na prepojení získajú. Zákonodarca má ďalší interný pohľad do prostredia odkiaľ získava gro svojich daní. Avšak je tu morálna hranica každého ako tieto svoje kontakty vzájomne využívajú resp. zneužívajú. Ako politici tak podnikateľa, a tento frekventovaný fenomén úplne kriví pohľad na prospešnú spoluprácu.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr negatívne Snažím sa veriť tomu, že bohatí ľudia vstupujú do politiky s dôveryhodnými úmyslami. Snažím sa uveriť aj tomu, že ľudia, ktorí do politiky nevstúpili bohatí, bohatnú vďaka múdrym a prezieravým investíciam v minulosti. Ale často sa mi to nedarí.
Snažím sa veriť tomu, že bohatí ľudia vstupujú do politiky s dôveryhodnými úmyslami. Snažím sa uveriť aj tomu, že ľudia, ktorí do politiky nevstúpili bohatí, bohatnú vďaka múdrym a prezieravým investíciam v minulosti. Ale často sa mi to nedarí.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Každý politik je niečí spolužiak, kamarát z mladosti a je často zaviazaný mnohým ľudom z čias, keď si robil kampaň na svoje zvolenie. Otázkou je miera a forma, ako s týmito kontaktmi naloží. Výstižne to pomenovala aj skupina Para v piesni Stopár: „...Zobral som stopára, politika z nášho mesta, pamätám si, býval priateľ môj. Dnes už sme obaja celkom iní, iná cesta, peniaze nám rozdelili stôl..“
Každý politik je niečí spolužiak, kamarát z mladosti a je často zaviazaný mnohým ľudom z čias, keď si robil kampaň na svoje zvolenie. Otázkou je miera a forma, ako s týmito kontaktmi naloží. Výstižne to pomenovala aj skupina Para v piesni Stopár: „...Zobral som stopára, politika z nášho mesta, pamätám si, býval priateľ môj. Dnes už sme obaja celkom iní, iná cesta, peniaze nám rozdelili stôl..“
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr negatívne
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
negatívne
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Samotný vzťah politikov s podnikaním nevnímam ako problém avšak len do momentu, kým sa politici nerozhodnú zneužiť svoje politické postavenie vo svoj prospech alebo v prospech podnikania blízkej osoby na úkor ostatných občanov - daňových poplatníkov.
Samotný vzťah politikov s podnikaním nevnímam ako problém avšak len do momentu, kým sa politici nerozhodnú zneužiť svoje politické postavenie vo svoj prospech alebo v prospech podnikania blízkej osoby na úkor ostatných občanov - daňových poplatníkov.
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
skôr pozitívne Verejný a súkromný sektor nedokážu vo vyspelej demokracii existovať samostatne. Ich prepojenie je prirodzené, žiaduce, ba až nevyhnutné (napr. pre vytváranie podmienok a rámcov na rozvoj vzťahov v spoločnosti vrátane rámcov na podnikanie). Tento vzťah však prináša osoh len vtedy, ak je transparentný, v bežnom rozsahu a má jasne nastavené a fungujúce pravidlá
Verejný a súkromný sektor nedokážu vo vyspelej demokracii existovať samostatne. Ich prepojenie je prirodzené, žiaduce, ba až nevyhnutné (napr. pre vytváranie podmienok a rámcov na rozvoj vzťahov v spoločnosti vrátane rámcov na podnikanie). Tento vzťah však prináša osoh len vtedy, ak je transparentný, v bežnom rozsahu a má jasne nastavené a fungujúce pravidlá
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr negatívne
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr negatívne Žiaľ nie je možné celkom vylúčiť prekrývanie sa politiky a biznisu. Veľký problém je keď niektorí "politici" už vstúpili na túto pôdu aby si cez ňu robili biznis (napríklad Kaliňák). Drvivou väčšinou ide o ľudí, pre ktorých je pohodlnejšie zarábať na štátnych zákazkách cez nastrčené firmy ako začať od piky s vlastnou komoditou. Niet sa potom čo diviť keď úspešný podnikateľ, ktorý poctivo vybudoval svoju firmu, hľadá spravodlivosť a niekedy aj ošetrenie záujmov vstupom do politiky. Toto všetko je ale umožnené nečinnosťou štátu.
Žiaľ nie je možné celkom vylúčiť prekrývanie sa politiky a biznisu. Veľký problém je keď niektorí "politici" už vstúpili na túto pôdu aby si cez ňu robili biznis (napríklad Kaliňák). Drvivou väčšinou ide o ľudí, pre ktorých je pohodlnejšie zarábať na štátnych zákazkách cez nastrčené firmy ako začať od piky s vlastnou komoditou. Niet sa potom čo diviť keď úspešný podnikateľ, ktorý poctivo vybudoval svoju firmu, hľadá spravodlivosť a niekedy aj ošetrenie záujmov vstupom do politiky. Toto všetko je ale umožnené nečinnosťou štátu.
Dobron Martin Dobron
Regional Sales Coordinator
BASF
negatívne
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Blízky vzťah politikov k biznisu je v poriadku. Vzťah je v zásade pozitívna vec. Príklad Babiša, či Kaliňáka však nehovorí o vzťahu k biznisu ale o vzťahu k morálke.
Blízky vzťah politikov k biznisu je v poriadku. Vzťah je v zásade pozitívna vec. Príklad Babiša, či Kaliňáka však nehovorí o vzťahu k biznisu ale o vzťahu k morálke.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
neviem/nevyjadrujem sa/iné Vo všeobecnosti si myslím, že je dôležité aby politici mali kontakt s firmami a biznisom. Jedine tak budú robiť správne opatrenia a zákony, ktoré sú v praxi potrebné. Samozrejme nemyslím tým korupciu a nezákonné správanie.
Vo všeobecnosti si myslím, že je dôležité aby politici mali kontakt s firmami a biznisom. Jedine tak budú robiť správne opatrenia a zákony, ktoré sú v praxi potrebné. Samozrejme nemyslím tým korupciu a nezákonné správanie.
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Je bežné a legitímne, že politici majú svoju podnikateľskú minulosť. Konflikt záujmov je na individuálnom posúdení a malo by byť najmä v záujme týchto politikov vedieť spojenia transparentne vysvetliť a otázky jasne zodpovedať. Ak sa im to náležite nepodarí, je logické, že to vyvoláva ďalšie otázniky a vytvára priestor na kritiku.
Je bežné a legitímne, že politici majú svoju podnikateľskú minulosť. Konflikt záujmov je na individuálnom posúdení a malo by byť najmä v záujme týchto politikov vedieť spojenia transparentne vysvetliť a otázky jasne zodpovedať. Ak sa im to náležite nepodarí, je logické, že to vyvoláva ďalšie otázniky a vytvára priestor na kritiku.
Kalmanová Martina Kalmanová
konateľka
Snico
negatívne
Benedigová Michaela Benedigová
managing director
Seesame, s.r.o.
skôr negatívne
Obeda Michal Obeda
majiteľ
Autobazar.EU, s.r.o, Nové Mesto nad Váhom
negatívne
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
negatívne
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
negatívne
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne Je to komplikované no politik by nemal byť podnikateľský činný aj keď zas od reality by nemal byť tiež odtrhnutý !
Je to komplikované no politik by nemal byť podnikateľský činný aj keď zas od reality by nemal byť tiež odtrhnutý !
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
negatívne Samotný blízky vzťah politikov k firmám a biznisu mi neprekáža. Prekáža mi a ak sa tento vzťah zneužíva a ak sa dotknutí politici správajú arogantne. Jednoducho, takíto politici by mali byť nadpriemerne transparentní a komunikatívni. U nás sa deje presný opak.
Samotný blízky vzťah politikov k firmám a biznisu mi neprekáža. Prekáža mi a ak sa tento vzťah zneužíva a ak sa dotknutí politici správajú arogantne. Jednoducho, takíto politici by mali byť nadpriemerne transparentní a komunikatívni. U nás sa deje presný opak.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
negatívne
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
negatívne Problemom nemusi byt podnikatelska minulost alebo vlastnenie podnikov pocas vykonu funkcie. Problem severobalkanskych demokracii je volicska akceptacia otvoreneho kseftovania so statom a zneuzivanie politickych funkcii ako sucast delenia koristi vitazmi volieb. Vo vyspelejsich krajinach tento typ politikov vynalozi aspon zakladne usilie a nerobia ksefty na vlastne meno.
Problemom nemusi byt podnikatelska minulost alebo vlastnenie podnikov pocas vykonu funkcie. Problem severobalkanskych demokracii je volicska akceptacia otvoreneho kseftovania so statom a zneuzivanie politickych funkcii ako sucast delenia koristi vitazmi volieb. Vo vyspelejsich krajinach tento typ politikov vynalozi aspon zakladne usilie a nerobia ksefty na vlastne meno.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
negatívne Samotný blízky vzťah k firmám a biznisu, respektívne ku konkrétnym podnikateľom nemusí byť nevyhnutne problém. Zrejme nenájdeme na Slovensku (a nie len na Slovensku) politika, ktorý by nemal priateľov v biznis prostredí. Problém je, ak sa takéto vzťahy využívajú, respektívne zneužívajú pre vytváranie neférových výhod a obchodov. Potrebujeme výrazne viac transparentných politikov typu prezident Andrej Kiska, ktorý dokázal, že napriek silnému podnikateľskému zázemiu sa dá povýšiť služba štátu nad osobné záujmy.
Samotný blízky vzťah k firmám a biznisu, respektívne ku konkrétnym podnikateľom nemusí byť nevyhnutne problém. Zrejme nenájdeme na Slovensku (a nie len na Slovensku) politika, ktorý by nemal priateľov v biznis prostredí. Problém je, ak sa takéto vzťahy využívajú, respektívne zneužívajú pre vytváranie neférových výhod a obchodov. Potrebujeme výrazne viac transparentných politikov typu prezident Andrej Kiska, ktorý dokázal, že napriek silnému podnikateľskému zázemiu sa dá povýšiť služba štátu nad osobné záujmy.
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
skôr negatívne
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
skôr negatívne Dva uvedené príklady sú viac ako negatívne - sú neprípustné (i keď si to vo svojo arogantnom vedomí moci obidvaja páni neuvedomujú). Ale treba si na rovinu povedať, že politika a biznis boli, majú a budú mať "vzťah". Veď politici a biznis zdielame ten istý priestor. A i keď máme množstvo úspešných podnikateľov, ktorí dosiahli úspech mimo dotyku s politikou, tak v podstate každý sa niekedy stretne s politikmi. Keď si zoberieme úspech ESETu v súťaži o bratislavský pozemok: de facto urobil Kaliňák ďalší ústupok mimo zavedeného systému, niekde na hrane paragrafov. Áno - tentokrát v prospech dobrej veci. Ale zlé je to, že systém je tak prehnitý, zlý a slabý, že je aj pre dobrý výsledok potreba robiť v závere nesystémové veci... A ako sa tento príklad viaže k otázke?: ani tí najzásadovejší a najnezávislejší sa nevyhnú "vzťahom" k politikom. Len treba mať mieru, a musí to byť slušné v medziach morálky a zákona.
Dva uvedené príklady sú viac ako negatívne - sú neprípustné (i keď si to vo svojo arogantnom vedomí moci obidvaja páni neuvedomujú). Ale treba si na rovinu povedať, že politika a biznis boli, majú a budú mať "vzťah". Veď politici a biznis zdielame ten istý priestor. A i keď máme množstvo úspešných podnikateľov, ktorí dosiahli úspech mimo dotyku s politikou, tak v podstate každý sa niekedy stretne s politikmi. Keď si zoberieme úspech ESETu v súťaži o bratislavský pozemok: de facto urobil Kaliňák ďalší ústupok mimo zavedeného systému, niekde na hrane paragrafov. Áno - tentokrát v prospech dobrej veci. Ale zlé je to, že systém je tak prehnitý, zlý a slabý, že je aj pre dobrý výsledok potreba robiť v závere nesystémové veci... A ako sa tento príklad viaže k otázke?: ani tí najzásadovejší a najnezávislejší sa nevyhnú "vzťahom" k politikom. Len treba mať mieru, a musí to byť slušné v medziach morálky a zákona.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
negatívne Konflikt záujmov je objektívna kategória, nakoľko každý má príbuzných aj známych. Problém nastane, keď sa politik nesnaží, v záujme zachovania dôvery verejnosti, konflikt záujmov jednak deklarovať a tiež prijať adekvátne opatrenia. Tieto prípady nie sú o ich väzbách, ale ako dotyční vzhľadom na tieto väzby konali.
Konflikt záujmov je objektívna kategória, nakoľko každý má príbuzných aj známych. Problém nastane, keď sa politik nesnaží, v záujme zachovania dôvery verejnosti, konflikt záujmov jednak deklarovať a tiež prijať adekvátne opatrenia. Tieto prípady nie sú o ich väzbách, ale ako dotyční vzhľadom na tieto väzby konali.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne
Múdry Pavol Múdry
dlhorocny clen IPI
IPI Slovensko
negatívne Politika a biznis by sa miešať nemali. Ale zdá sa, že najnovším trendom je "politika je najlepší biznis".
Politika a biznis by sa miešať nemali. Ale zdá sa, že najnovším trendom je "politika je najlepší biznis".
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
skôr pozitívne Politika bola vždy prepojená so svetom biznisu. Ide len o to, ako to kto je schopný zvládnuť. Niekto je, a väčšina zrejme nie...
Politika bola vždy prepojená so svetom biznisu. Ide len o to, ako to kto je schopný zvládnuť. Niekto je, a väčšina zrejme nie...
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne Nie je na skodu, ak maju politici skusenosti aj z realnej ekonomiky a biznisu - lahsie by mali potom chapat potreby rozvoja podnikatelskeho prostredia a vplyv kvality prostredia na rast. Potialto je to jednoduche, ak zostaneme v idealistickom nastaveni, ze do politiky isli vsetci vylucne pre blaho vlasti. Bohuzial, aj v tomto pripade maju idealy k praxi daleko a preto by malo byt konanie v politike aj biznise sucasne - ci uz priamo alebo nastrcene osoby - tabu. Zaroven asi jediny sposob, ako sa tomu branit, je zvysovat transparentnost konania v mene statu vo vsetkych vztahoch s biznisom.
Nie je na skodu, ak maju politici skusenosti aj z realnej ekonomiky a biznisu - lahsie by mali potom chapat potreby rozvoja podnikatelskeho prostredia a vplyv kvality prostredia na rast. Potialto je to jednoduche, ak zostaneme v idealistickom nastaveni, ze do politiky isli vsetci vylucne pre blaho vlasti. Bohuzial, aj v tomto pripade maju idealy k praxi daleko a preto by malo byt konanie v politike aj biznise sucasne - ci uz priamo alebo nastrcene osoby - tabu. Zaroven asi jediny sposob, ako sa tomu branit, je zvysovat transparentnost konania v mene statu vo vsetkych vztahoch s biznisom.
Brudňák Peter Brudňák
CEO
NN poisťovňa a dôchodkové spoločnosti
skôr negatívne Je to problem, kedze chceme ,aby konecne aj sikovni ludia z biznisu isli do politiky a snazili sa menit svet. Ked sa taki "kamikadze" najdu a idu do politiky, tak sa hned hladaju ich prepojenia na biznis ,no a logicky kedze z biznisu vysli ,tak ich novinari najdu a hned ich kritizuju, alebo sa na nich nieco nasije. Potom sa nedivme ,ze ludia z biznisu nechcu ist do politiky... Samozrejme ine je zrejma korupcia, tu treba tvrdo postihovat a kritizovat.
Je to problem, kedze chceme ,aby konecne aj sikovni ludia z biznisu isli do politiky a snazili sa menit svet. Ked sa taki "kamikadze" najdu a idu do politiky, tak sa hned hladaju ich prepojenia na biznis ,no a logicky kedze z biznisu vysli ,tak ich novinari najdu a hned ich kritizuju, alebo sa na nich nieco nasije. Potom sa nedivme ,ze ludia z biznisu nechcu ist do politiky... Samozrejme ine je zrejma korupcia, tu treba tvrdo postihovat a kritizovat.
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
negatívne
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
negatívne
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
negatívne
Strýček Peter Strýček
generálny riaditeľ
Cofely východná Európa
negatívne
Pažitný Peter Pažitný
partner
Healthcare Consulting & Research Center
negatívne
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
negatívne
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
negatívne
Balint Peter Balint
Managing Partner
Infinity Capital Group, a.s. / Infinity Capital o.c.p., a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Dula Radúz Dula
člen predstavenstva
Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky
neviem/nevyjadrujem sa/iné Každý politik nejaké vzťahy mať musí - rodina, priatelia... Väčšina politikov mala kariéru pred bytím "politikom". Je len na voličoch, do akej miery vedia preferovanie týchto vzťahov tolerovať. Niektoré skupiny voličov na Slovensku majú túto mieru prakticky bez limitu.
Každý politik nejaké vzťahy mať musí - rodina, priatelia... Väčšina politikov mala kariéru pred bytím "politikom". Je len na voličoch, do akej miery vedia preferovanie týchto vzťahov tolerovať. Niektoré skupiny voličov na Slovensku majú túto mieru prakticky bez limitu.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
negatívne
Strapko Richard Strapko
generálny riaditeľ
Aegon Životná poisťovňa, a.s., Bratislava
negatívne Takéto prepojenie vnímam veľmi zle. Je to ozajstná facka celej demokracii a hlavne samotným občanom. Vo väčšine európskych štátov v takýchto prípadoch padajú celé vlády, na Slovensku sa stalo pravidlom, že skutok sa nestal.
Takéto prepojenie vnímam veľmi zle. Je to ozajstná facka celej demokracii a hlavne samotným občanom. Vo väčšine európskych štátov v takýchto prípadoch padajú celé vlády, na Slovensku sa stalo pravidlom, že skutok sa nestal.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem/nevyjadrujem sa/iné Za veľký problém považujem najmä odtrhnutosť väčšiny politikov od biznisu.
Za veľký problém považujem najmä odtrhnutosť väčšiny politikov od biznisu.
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
pozitívne Este by sa nahodou dostali k "slovu" mladi, perspektivni a kreativni ludia. S takou davkou slobody, tranpsarentnosti a nezavislosti by nahodou mohla vzniknut moralnejsia a spokojnejsia spolocnost, nove napady a nove projekty. A zrazu by "trafiky" stratili zmysel. Viete kolko politicky nominovanych ludi by prislo o pracu? Ako by to doma vysvetlili svojim (zatial spokojnym) rodinam?
Este by sa nahodou dostali k "slovu" mladi, perspektivni a kreativni ludia. S takou davkou slobody, tranpsarentnosti a nezavislosti by nahodou mohla vzniknut moralnejsia a spokojnejsia spolocnost, nove napady a nove projekty. A zrazu by "trafiky" stratili zmysel. Viete kolko politicky nominovanych ludi by prislo o pracu? Ako by to doma vysvetlili svojim (zatial spokojnym) rodinam?
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr negatívne
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
negatívne
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr pozitívne skusenost politikov s realnym biznisom pokladam za pozitivnu avsak nesmie prichadzat ku konfliktu zaujmov
skusenost politikov s realnym biznisom pokladam za pozitivnu avsak nesmie prichadzat ku konfliktu zaujmov
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
negatívne Väčšina podnikateľov, ktorí vstúpili do politiky, využíva svoje politické postavenie na viac-či-menej okaté zvýhodňovanie svojich firiem a spriaznených osôb.
Väčšina podnikateľov, ktorí vstúpili do politiky, využíva svoje politické postavenie na viac-či-menej okaté zvýhodňovanie svojich firiem a spriaznených osôb.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
neviem/nevyjadrujem sa/iné Biznis a politika su spolu previazane na celom svete. Ide skor o to, comu (komu) takyto stav v konecnom efekte sluzi, nakolko je efektivny, transparentny,ako je kontrolovatelny atd.
Biznis a politika su spolu previazane na celom svete. Ide skor o to, comu (komu) takyto stav v konecnom efekte sluzi, nakolko je efektivny, transparentny,ako je kontrolovatelny atd.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr pozitívne ak ide o seiózny obchod, alebo podporu obchodu, a dodržiavajú sa zákony etiky a morálky, nemožno mať námietky.
ak ide o seiózny obchod, alebo podporu obchodu, a dodržiavajú sa zákony etiky a morálky, nemožno mať námietky.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
negatívne
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Credit Insurance N.V., pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr pozitívne Určitě je lepší politik, který alespoň trochu tuší jak svět bizinisu funguje než politik kariérní. Samozřejmostí u každého politika by ale mělo být doržování nejen zákonů, ale I základních etických principů. Což se bohužel u spousty z nich neděje a překvapivě namísto vězení stale sedí v politice.
Určitě je lepší politik, který alespoň trochu tuší jak svět bizinisu funguje než politik kariérní. Samozřejmostí u každého politika by ale mělo být doržování nejen zákonů, ale I základních etických principů. Což se bohužel u spousty z nich neděje a překvapivě namísto vězení stale sedí v politice.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
skôr negatívne Skúsenosti z biznisu v politike považujem za veľmi cenné a môžu byť základom pre veľmi triezve a správne politické rozhodnutia. Veľmi negatívne však vnímam, ak je vzťah politiky a biznisu v opačnom garde a dotyčnému politikovi sa v biznise darí práve kvôli jeho pôsobeniu v politike. Žiaľ práve tento vzťah politikov k biznisu v našich končinách nie je zriedkavý, a často víťazí vlastná ambícia nad zodpovednosťou voči občanom nášho štátu.
Skúsenosti z biznisu v politike považujem za veľmi cenné a môžu byť základom pre veľmi triezve a správne politické rozhodnutia. Veľmi negatívne však vnímam, ak je vzťah politiky a biznisu v opačnom garde a dotyčnému politikovi sa v biznise darí práve kvôli jeho pôsobeniu v politike. Žiaľ práve tento vzťah politikov k biznisu v našich končinách nie je zriedkavý, a často víťazí vlastná ambícia nad zodpovednosťou voči občanom nášho štátu.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne Politik nie je biznismen. Najväčší problém v demoracii vzniká, keď sa spojí v jednej osobe, v jednom subjekte - biznis, média a politika. To je treba robíť, pretože z takejto kombinácie hrozí zneužitie politickej moci na biznis a ešte sa to aj mediálne ošetrí. Andrej Babiš vstúpil do politiky priamo, naše slovenské finančné skupiny majú v politike svojich koňov.
Politik nie je biznismen. Najväčší problém v demoracii vzniká, keď sa spojí v jednej osobe, v jednom subjekte - biznis, média a politika. To je treba robíť, pretože z takejto kombinácie hrozí zneužitie politickej moci na biznis a ešte sa to aj mediálne ošetrí. Andrej Babiš vstúpil do politiky priamo, naše slovenské finančné skupiny majú v politike svojich koňov.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr negatívne Aj keď sa nedá zovšeobecňovať, pokušeniu zneužiť svoje aktuálne či bývalé biznisové kontakty sa zo strany politikov ťažko odoláva. Na druhej strane, je dobré mať v politike ľudí s podnikateľským príbehom. Ich profesionálne a najmä manažérske skúsenosti môžu byť jednoznačne vo verejnej službe prínosom. Ak teda odolajú spomenutému pokušeniu.
Aj keď sa nedá zovšeobecňovať, pokušeniu zneužiť svoje aktuálne či bývalé biznisové kontakty sa zo strany politikov ťažko odoláva. Na druhej strane, je dobré mať v politike ľudí s podnikateľským príbehom. Ich profesionálne a najmä manažérske skúsenosti môžu byť jednoznačne vo verejnej službe prínosom. Ak teda odolajú spomenutému pokušeniu.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
negatívne Je to hrozné. To nieje hanba, to je úroveň krajiny. Nieje mysliteľné, aby to bolo až takto verejné a okaté.
Je to hrozné. To nieje hanba, to je úroveň krajiny. Nieje mysliteľné, aby to bolo až takto verejné a okaté.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní