Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že vláda spravila dostatočnú propagáciu a edukáciu pre zavedenie úradných elektronických schránok pre štatutárov firiem od 1. júla 2017?

  1. rozhodne áno 6 %
  2. áno 30 %
  3. nie 33 %
  4. rozhodne nie 16 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 14 %


Uzávierka hlasovania: 19.06.2017. Počet respondentov: 93.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
áno
Hozlár Andrej Hozlár
výkonný riaditeľ
DHL Parcel Slovensko
nie
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
rozhodne nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne áno
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
nie
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
áno Diskusia o zavedení elektornických schránok sa viedla už v roku 2016 a táto povinnosť sa iba odložila na 1. 7. 2017, čo zrejme spôsobilo útlm propagácie ako aj záujem štatutárov sa na zmenu včas pripraviť. Na druhej strane, najmä z názorov cudzincov a občanov, ktorí žili v zahraničí vyplýva, že na Slovensku sa pri zmene zákonov často nemyslí na to, aby zmena čo najmenej zaťažila alebo zastihla nepripravených občanov, v tomto prípade podnikateľov.
Diskusia o zavedení elektornických schránok sa viedla už v roku 2016 a táto povinnosť sa iba odložila na 1. 7. 2017, čo zrejme spôsobilo útlm propagácie ako aj záujem štatutárov sa na zmenu včas pripraviť. Na druhej strane, najmä z názorov cudzincov a občanov, ktorí žili v zahraničí vyplýva, že na Slovensku sa pri zmene zákonov často nemyslí na to, aby zmena čo najmenej zaťažila alebo zastihla nepripravených občanov, v tomto prípade podnikateľov.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
áno
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
nie Nie a navyse cely system elektronickych schranok je ...skoda reci za tie peniaze.
Nie a navyse cely system elektronickych schranok je ...skoda reci za tie peniaze.
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
nie Mám dojem, že väčšia propagácia sa týkala informácií o tom, že štát aktiváciu elektronických schránok nestíha v ním stanovených termínoch pre vlastnú nedostatočnú pripravenosť (neskoré informovanie podnikateľov zo strany štátu, dlhé čakanie na vybavenie OP s čipom, nedostatok čítačiek a pod.).
Mám dojem, že väčšia propagácia sa týkala informácií o tom, že štát aktiváciu elektronických schránok nestíha v ním stanovených termínoch pre vlastnú nedostatočnú pripravenosť (neskoré informovanie podnikateľov zo strany štátu, dlhé čakanie na vybavenie OP s čipom, nedostatok čítačiek a pod.).
Májeková Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
áno Myslím si, že propagácia bola dostatočná. Problém je skôr v ochote podnikateľov sa prispôsobiť novým technológiám. Určite by pomohlo, ak by štát elektronizoval viac svojich služieb.
Myslím si, že propagácia bola dostatočná. Problém je skôr v ochote podnikateľov sa prispôsobiť novým technológiám. Určite by pomohlo, ak by štát elektronizoval viac svojich služieb.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
nie Je to čistý chaos, na dnešnú dobu je tento systém komplikovaný a ťažkopádny. Taká je aj celá komunikácia.
Je to čistý chaos, na dnešnú dobu je tento systém komplikovaný a ťažkopádny. Taká je aj celá komunikácia.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Propágacia aj edukácia je v poriadku. Problémom je však samotná aplikácia E-schránok, ktorá ma neakceptovateľne kostrbaté užívateľské rozhranie.
Propágacia aj edukácia je v poriadku. Problémom je však samotná aplikácia E-schránok, ktorá ma neakceptovateľne kostrbaté užívateľské rozhranie.
Kolla Igor Kolla
konateľ
ANTIK Telecom s.r.o.
áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
áno Propagácia nie je problémom. Pri obvyklom prístupe byrokratov k občanovi aj tak postačuje uverejnenie v zbierke zákonov :-(. Prístup je treba zmeniť, občan, podnikateľ musí vidieť prínos zo služby, ktorú štát zavádza. Táto musí byť jednoduchá a používateľsky prívetivá, potom ju začne sám s nadšením využívať. To ale asi žijem na Marse, alebo v Estónsku?
Propagácia nie je problémom. Pri obvyklom prístupe byrokratov k občanovi aj tak postačuje uverejnenie v zbierke zákonov :-(. Prístup je treba zmeniť, občan, podnikateľ musí vidieť prínos zo služby, ktorú štát zavádza. Táto musí byť jednoduchá a používateľsky prívetivá, potom ju začne sám s nadšením využívať. To ale asi žijem na Marse, alebo v Estónsku?
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
áno
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
áno
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne nie
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
rozhodne nie Takmer všetky informácie aj s odborným poradenstvom ohľadom elektronických schránok som získala prostredníctvom Slovenského rozhlasu.
Takmer všetky informácie aj s odborným poradenstvom ohľadom elektronických schránok som získala prostredníctvom Slovenského rozhlasu.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne nie Nevysvetlia nám dostatočne dôvod + výhodu takejto zmeny a zásadne nám nedala produkt, ktorý by som ako podnikateľ ocenil. Schránka nie je komplexná ( nie všetky inštitúcie ju budú používať), niektoré aj štátne ju ignorujú a teda zmysluplnosť tohoto nutného kroku sa vytráca. Používateľské rozhranie nie je používateľovi priateľské.
Nevysvetlia nám dostatočne dôvod + výhodu takejto zmeny a zásadne nám nedala produkt, ktorý by som ako podnikateľ ocenil. Schránka nie je komplexná ( nie všetky inštitúcie ju budú používať), niektoré aj štátne ju ignorujú a teda zmysluplnosť tohoto nutného kroku sa vytráca. Používateľské rozhranie nie je používateľovi priateľské.
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
áno Dotýka sa ma to a preto som to sledoval a prístupy som si urobil niekedy v novembri minulého roku. Mám pocit , že výzvy a upozornenia boli dostatočné . Som prekvapený, že až toško šudí si to nechalo na poslednú chvíľu a prípadne to úplne to úpne odignorovali.
Dotýka sa ma to a preto som to sledoval a prístupy som si urobil niekedy v novembri minulého roku. Mám pocit , že výzvy a upozornenia boli dostatočné . Som prekvapený, že až toško šudí si to nechalo na poslednú chvíľu a prípadne to úplne to úpne odignorovali.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
neviem/nevyjadrujem sa/iné Propagáciu možno, edukáciu skôr žiadnu. Nakoľko medzi tých, čo edukáciu mali robiť zdarma a tých, pre ktorých mala byť určená, zase iba vstúpili tretie subjekty, ktoré na novom nariadení zarábajú za školeniach, ktoré by mali byť pre štatutárov samozrejmosťou a zadarmo. Myslím si, že bude ešte dlho trvať, kým sa veci rozbehnú tak ako majú.
Propagáciu možno, edukáciu skôr žiadnu. Nakoľko medzi tých, čo edukáciu mali robiť zdarma a tých, pre ktorých mala byť určená, zase iba vstúpili tretie subjekty, ktoré na novom nariadení zarábajú za školeniach, ktoré by mali byť pre štatutárov samozrejmosťou a zadarmo. Myslím si, že bude ešte dlho trvať, kým sa veci rozbehnú tak ako majú.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
áno Myslím si, že každý aspoň trochu sčítaný štatutár z médií vie o elektronických schránkach, takže v nedostatku informácií problém nevidím. Ten je skôr v samotnej aplikácií samotných schránok, ktoré je ťažkopádne, kvôli ktorým si v mnohých prípadoch treba vybavovať nový doklad totožnosti a na ktorých používanie je nutné disponovať informačno-technologickými zručnosťami na vysokej až takmer profesionálnej úrovni.
Myslím si, že každý aspoň trochu sčítaný štatutár z médií vie o elektronických schránkach, takže v nedostatku informácií problém nevidím. Ten je skôr v samotnej aplikácií samotných schránok, ktoré je ťažkopádne, kvôli ktorým si v mnohých prípadoch treba vybavovať nový doklad totožnosti a na ktorých používanie je nutné disponovať informačno-technologickými zručnosťami na vysokej až takmer profesionálnej úrovni.
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
nie
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
nie
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
rozhodne nie
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
rozhodne nie
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne nie Ja som nezachytil žiadnu kampaň na túto tému. Možno som nevšímavý.
Ja som nezachytil žiadnu kampaň na túto tému. Možno som nevšímavý.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Problém nie je v edukácii a propagácii, ale v kvalite, funkčnosti a benefite pre užívateľov schránok.
Problém nie je v edukácii a propagácii, ale v kvalite, funkčnosti a benefite pre užívateľov schránok.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
nie
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
áno
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
nie
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne nie
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie My sme to zaviedli ale len vďaka svojmu IT teamu. Bez neho by som bol stratený. Už len uradníkom vysvetliť, že čip na občianskom preukaze je nefunkčný a treba ho vymeniť si vyžiadalo nadľudské riešenie. Čip totiž fungoval ale elektonický podpis neuchoval. Pri prehriadke úradu sa to nedalo vysvetliť. Tak myslím, že edukáciu potrebujú doplniť aj úradnici. Štát by mal zaviesť servisno-výukové miesta pre podporu ektronizácie štátne správy v okresných úradoch.
My sme to zaviedli ale len vďaka svojmu IT teamu. Bez neho by som bol stratený. Už len uradníkom vysvetliť, že čip na občianskom preukaze je nefunkčný a treba ho vymeniť si vyžiadalo nadľudské riešenie. Čip totiž fungoval ale elektonický podpis neuchoval. Pri prehriadke úradu sa to nedalo vysvetliť. Tak myslím, že edukáciu potrebujú doplniť aj úradnici. Štát by mal zaviesť servisno-výukové miesta pre podporu ektronizácie štátne správy v okresných úradoch.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
rozhodne áno Sposob akym to nefungovalo, neskor posuvalo a nakoniec redizajnovalo nemohol nikomu ujst. IT sluzby statu ako ich vsetci pozname :)
Sposob akym to nefungovalo, neskor posuvalo a nakoniec redizajnovalo nemohol nikomu ujst. IT sluzby statu ako ich vsetci pozname :)
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
áno Propagáciu považujem za dostatočnú a zvládnutú. Problém vidím v jednotlivých úradoch, ktoré nie sú prepojené a neustále potrebujú aj klasickú teda písomnú formu. Vnímam to ako "detskú" chorobu, ktorá by mala časom pominúť. Momentálne je to skôr príťažou ako zjednodušením práce. Očakával by som lepšiu kvalitu systému, vzhľadom na množstvo vynaložených prostriedkov.
Propagáciu považujem za dostatočnú a zvládnutú. Problém vidím v jednotlivých úradoch, ktoré nie sú prepojené a neustále potrebujú aj klasickú teda písomnú formu. Vnímam to ako "detskú" chorobu, ktorá by mala časom pominúť. Momentálne je to skôr príťažou ako zjednodušením práce. Očakával by som lepšiu kvalitu systému, vzhľadom na množstvo vynaložených prostriedkov.
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
nie
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
nie Keby spravila dostatočnú propagáciu, tak ju majú aktivovanú skoro všetci... A nemá ich stále veľa.
Keby spravila dostatočnú propagáciu, tak ju majú aktivovanú skoro všetci... A nemá ich stále veľa.
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
rozhodne áno Áno, lebo u štatutárov spoločností sa očakáva istá miera intelektu.
Áno, lebo u štatutárov spoločností sa očakáva istá miera intelektu.
Uhrín Pavol Uhrín
generálny riaditeľ
Novofruct SK
áno
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
nie
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
nie Propagáciu áno, ale edukáciu rozhodne nie.
Propagáciu áno, ale edukáciu rozhodne nie.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
nie A este menej sa spravilo na poli praktickeho vyuzitia EID - rezortne minimalne integrovane systemy s otaznou pouzitelnostou nie su prave lakadlom na prechod na elektronicku komunikaciu. Aj financna sprava, ktora patri k tym pokrocilejsim nie je s UPVS realne integrovana. Vsade sa treba registrovat osobitne....
A este menej sa spravilo na poli praktickeho vyuzitia EID - rezortne minimalne integrovane systemy s otaznou pouzitelnostou nie su prave lakadlom na prechod na elektronicku komunikaciu. Aj financna sprava, ktora patri k tym pokrocilejsim nie je s UPVS realne integrovana. Vsade sa treba registrovat osobitne....
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
nie Myslím, že sa mohli taxatívne vymenovať všetky druhy oznámení, ktoré chce vláda firmám týmto spôsobom posielať.
Myslím, že sa mohli taxatívne vymenovať všetky druhy oznámení, ktoré chce vláda firmám týmto spôsobom posielať.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne nie
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne nie
Lengyel Peter Lengyel
riaditeľ
Peter Lengyel - Education
rozhodne nie Keď som sa opýtakl, či mi povedia niečo bližšie k systému, pichli mi do rúk leták a povedali "viete čítať". ...
Keď som sa opýtakl, či mi povedia niečo bližšie k systému, pichli mi do rúk leták a povedali "viete čítať". ...
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Balint Peter Balint
Managing Partner
Infinity Capital Group, a.s. / Infinity Capital o.c.p., a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
nie
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
áno
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
áno nie je to jednoduchý problém.
nie je to jednoduchý problém.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
nie
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
nie
Čorejová Tatiana Čorejová
rektor
Žilinská univerzita v Žiline
nie
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
áno I když sice až po "prvním termínu", ale dnes je dle mého názoru zpropagováno dostatečně. Ovšem pro cizince nutnost návštěvy cizinecké policie není vůbec nic příjemného....
I když sice až po "prvním termínu", ale dnes je dle mého názoru zpropagováno dostatečně. Ovšem pro cizince nutnost návštěvy cizinecké policie není vůbec nic příjemného....
Ondrčka Tomáš Ondrčka
prezident
Zväz hotelov a reštaurácií SR
nie Určite propagácia nebola dostatočná a spôsobilo to zmätok na viacerých frontoch. Mám dojem, že viac sa sústredili na tréning samotných zamestnancov klientskych centier, ktorí vystupovali naozaj profesionálne, ako na to, aby vysvetlili spôsob aktivácie schránok a rôzne možnosti ich využitia. V každom prípade si myslím, že je dobré že ideme s dobou a za niekoľko mesiacov budeme túto službu oceňovať, a za niekoľko rokov ju snáď považovať za samozrejmosť.
Určite propagácia nebola dostatočná a spôsobilo to zmätok na viacerých frontoch. Mám dojem, že viac sa sústredili na tréning samotných zamestnancov klientskych centier, ktorí vystupovali naozaj profesionálne, ako na to, aby vysvetlili spôsob aktivácie schránok a rôzne možnosti ich využitia. V každom prípade si myslím, že je dobré že ideme s dobou a za niekoľko mesiacov budeme túto službu oceňovať, a za niekoľko rokov ju snáď považovať za samozrejmosť.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
nie
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Žiadnu edukáciu zo strany vlády som nezaznamenal, iba zopár článkov v odborných médiách, čo sa nedá pripisovať tejto vláde. Ja som to našťastie zvládol sám, aj vďaka môjmu IT backgroundu. Verím však, že po týchto počiatočných peripetiách, bude elektronická komunikácia medzi štátom a podnikateľmi prínosom a trošku zjemní administratívnu bariéru, ktorá neustále na Slovensku mohutnie.
Žiadnu edukáciu zo strany vlády som nezaznamenal, iba zopár článkov v odborných médiách, čo sa nedá pripisovať tejto vláde. Ja som to našťastie zvládol sám, aj vďaka môjmu IT backgroundu. Verím však, že po týchto počiatočných peripetiách, bude elektronická komunikácia medzi štátom a podnikateľmi prínosom a trošku zjemní administratívnu bariéru, ktorá neustále na Slovensku mohutnie.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
nie Tento termín už bol posúvaný, ale aj tak existuje stále vysoké percento štatutárov firiem, ktorí o danom dátume alebo nevedia, alebo nie sú naň pripravení. Napriek tomu, že ich táto neznalosť neospravedlňuje, mohla aj vláda urobiť viac pre ich lepšiu informovanosť a tiež zaškolenie. A to nielen cez médiá, ale aj nové komunikačné platformy ako web či sociálne siete.
Tento termín už bol posúvaný, ale aj tak existuje stále vysoké percento štatutárov firiem, ktorí o danom dátume alebo nevedia, alebo nie sú naň pripravení. Napriek tomu, že ich táto neznalosť neospravedlňuje, mohla aj vláda urobiť viac pre ich lepšiu informovanosť a tiež zaškolenie. A to nielen cez médiá, ale aj nové komunikačné platformy ako web či sociálne siete.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní