Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Nové nariadenie EK sprísňuje pravidlá spracovania osobných údajov a zavádza vysoké pokuty. Myslíte si, že sú adekvátne?

  1. rozhodne áno 4 %
  2. skôr áno 11 %
  3. skôr nie 18 %
  4. rozhodne nie 34 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 33 %


Uzávierka hlasovania: 26.06.2017. Počet respondentov: 94.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné sú úmerné očakávanej výške efektu, ktorý chce EK týmto nariadením docieliť ...
sú úmerné očakávanej výške efektu, ktorý chce EK týmto nariadením docieliť ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne nie
Benedek Bohuslav Benedek
predseda predstavenstva
PARTNERS GROUP SK
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
rozhodne áno Pravidlá na spracovanie osobných údajov od doby elektornickej komunikácie a archivácie nikdy nedosiahnú úroveň, keď sa pracovalo na písacích strojoch a osobné údaje končili v šanonoch v archívoch, kam malo prístup niekoľko ľudí tejto planéty. Dnes sa dokážu hekeri napríklad z Aljašky nabúrať do databázy s osobnými údajmi umiestenej na serveri na Novom Zélande. Preto si myslím, že trend sprísňovania povinnosti chrániť osobné údaje je nevyhnutný a správny.
Pravidlá na spracovanie osobných údajov od doby elektornickej komunikácie a archivácie nikdy nedosiahnú úroveň, keď sa pracovalo na písacích strojoch a osobné údaje končili v šanonoch v archívoch, kam malo prístup niekoľko ľudí tejto planéty. Dnes sa dokážu hekeri napríklad z Aljašky nabúrať do databázy s osobnými údajmi umiestenej na serveri na Novom Zélande. Preto si myslím, že trend sprísňovania povinnosti chrániť osobné údaje je nevyhnutný a správny.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Elko Dušan Elko
Managing Partner
SAM Headhunting Slovakia
skôr nie Výška pokuty nie je podľa mňa ten najväčší problém nového nariadenia. Oveľa viac ako pokuty by som uvítal informácie, ktoré by podnikateľom pomohli pripraviť sa na tieto zmeny a predchádzať tak zlyhaniam.
Výška pokuty nie je podľa mňa ten najväčší problém nového nariadenia. Oveľa viac ako pokuty by som uvítal informácie, ktoré by podnikateľom pomohli pripraviť sa na tieto zmeny a predchádzať tak zlyhaniam.
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vítek Filip Vítek
CRM director
Mediworx software solutions, a.s.
rozhodne nie Firmy doteraz ochranu osobných údajov laxne podceňovali. Regulátor preto vytiahol vysoké sankcie, aby zjednal poriadok. Smutné však je, že nová regulácia výrazne obmedzí život klientov, ktorých mala pôvodne chrániť.
Firmy doteraz ochranu osobných údajov laxne podceňovali. Regulátor preto vytiahol vysoké sankcie, aby zjednal poriadok. Smutné však je, že nová regulácia výrazne obmedzí život klientov, ktorých mala pôvodne chrániť.
Gergely Filip Gergely
generálny riaditeľ
GQsystems, s.r., Nitra
rozhodne nie Firmy sú zaťažené neskutočne prebujnelou byrokraciou, ktorú vytvárajú ľudia, ktorí nikdy firmy nemali ani neriadili. Nariadenie nie je robené so zlým zámerom, ale mám pocit, že z toho znova bude len zdrap papiera, ktorý v realite ničomu nepomôže a podnikateľom len strpčí zivot.
Firmy sú zaťažené neskutočne prebujnelou byrokraciou, ktorú vytvárajú ľudia, ktorí nikdy firmy nemali ani neriadili. Nariadenie nie je robené so zlým zámerom, ale mám pocit, že z toho znova bude len zdrap papiera, ktorý v realite ničomu nepomôže a podnikateľom len strpčí zivot.
Czirák Gabriel Czirák
konateľ
Marketinger, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Množstvo povinných smerníc každoročne stúpa, pokuty rastú a podvodníci sa smejú. Onedlho už nebudeme zmysluplne pracovať a tvoriť hodnoty.
Množstvo povinných smerníc každoročne stúpa, pokuty rastú a podvodníci sa smejú. Onedlho už nebudeme zmysluplne pracovať a tvoriť hodnoty.
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
skôr nie Na jednej strane je sice ochrana osobnych udajov dolezita, nova regulativa uz ale vyskou pokut moze sposobit ze sa organizacie budu bat spracovavat zakaznicke data co moze mat vyznamny vplyv na ich konkurencie schopnost ako aj kvalitu sluzieb zakaznikom. Takisto sa mi nezda, ze boli brane do uvahy potrebu a postoje mladej generacie, ktora ma k zverejnovaniu svojich dat vyrazne otvorenejsi postoj.
Na jednej strane je sice ochrana osobnych udajov dolezita, nova regulativa uz ale vyskou pokut moze sposobit ze sa organizacie budu bat spracovavat zakaznicke data co moze mat vyznamny vplyv na ich konkurencie schopnost ako aj kvalitu sluzieb zakaznikom. Takisto sa mi nezda, ze boli brane do uvahy potrebu a postoje mladej generacie, ktora ma k zverejnovaniu svojich dat vyrazne otvorenejsi postoj.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne nie Rozhodne nie. Je to alternatívny spôsob zdanenia finančného a iných sieťových sektorov, ktoré z princípu musia osobné údaje sledovať - veď im to prikazuje zákon. Na biznise zarobia konzultanti a IT firmy (čo ma môže tešiť, lebo niečo kvapne aj nám), ale v skutočnosti sa žiadna hodnota nevytvorí, len sa vykáže rast jalového HDP. Základným problémom EU je, že mení energiu na entrópiu. Zdanlivo sa vykazuje aktivita, ale celý systém smeruje k vyšším nákladom a minimalizácii vytvorených hodnôt. Len ďalšia repka olejná či solárne dotácie.
Rozhodne nie. Je to alternatívny spôsob zdanenia finančného a iných sieťových sektorov, ktoré z princípu musia osobné údaje sledovať - veď im to prikazuje zákon. Na biznise zarobia konzultanti a IT firmy (čo ma môže tešiť, lebo niečo kvapne aj nám), ale v skutočnosti sa žiadna hodnota nevytvorí, len sa vykáže rast jalového HDP. Základným problémom EU je, že mení energiu na entrópiu. Zdanlivo sa vykazuje aktivita, ale celý systém smeruje k vyšším nákladom a minimalizácii vytvorených hodnôt. Len ďalšia repka olejná či solárne dotácie.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne nie
Havelka Ján Havelka
CEO
GroupM Slovakia
rozhodne nie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne nie Přemnožení evropští sociální inženýři nemají nic užitečného na práci a z komplikování života podnikatelů a firem si vytvořili svojí hlavní nápň činnosti a existence. Nová pravidla jsou jen dalším krokem v systematickém boji EK a jejích aparátčíků s podnikateli. Potěšení budou konzultanti, IT firmy a desítky tisíc úředníků, kteří budou mít další nástroj na šikanování třídního nepřítele. Součaně platná legislativa na ochranu osobních údajů je dostatečná a nepotřebuje takto zásadní změny ani takto likvidační pokuty.
Přemnožení evropští sociální inženýři nemají nic užitečného na práci a z komplikování života podnikatelů a firem si vytvořili svojí hlavní nápň činnosti a existence. Nová pravidla jsou jen dalším krokem v systematickém boji EK a jejích aparátčíků s podnikateli. Potěšení budou konzultanti, IT firmy a desítky tisíc úředníků, kteří budou mít další nástroj na šikanování třídního nepřítele. Součaně platná legislativa na ochranu osobních údajů je dostatečná a nepotřebuje takto zásadní změny ani takto likvidační pokuty.
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
rozhodne nie
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie
Majer Jiří Majer
CEO
Accace k.s.
rozhodne nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
člen Výkonnej rady
Podnikateľská aliancia Slovenska
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
skôr nie
Sinay Juraj Sinay
prezident
Zväz automobilového priemyslu
skôr nie Žíadne pokuty v súvislosti so spracovaním osobných údajov nepovažujem za správne.
Žíadne pokuty v súvislosti so spracovaním osobných údajov nepovažujem za správne.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne nie Legislatíva výrazne hyperbolizuje reálne potreby. Zákon ukladá nároky mimo "rozumných" hraníc, ktoré sú splniteľné len na papieri a formálne. Je to jedna z ďalších výrazných byrokratických záťaží, oberajúca možnosť sústreďovať sa na jadrové problémy a nastavený meč nebude slúžiť na trestanie za skutočné chyby ale ako ďalší zdroj príjmov.
Legislatíva výrazne hyperbolizuje reálne potreby. Zákon ukladá nároky mimo "rozumných" hraníc, ktoré sú splniteľné len na papieri a formálne. Je to jedna z ďalších výrazných byrokratických záťaží, oberajúca možnosť sústreďovať sa na jadrové problémy a nastavený meč nebude slúžiť na trestanie za skutočné chyby ale ako ďalší zdroj príjmov.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
rozhodne nie
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Je komické, ako sa z komára robí ani nie že somár, ale slon kvôli na prvý pohľad drakonickým pokutám. Legislatíva bude platiť v celej EÚ a aj keď je prebyrokratizovaná a v niektorých momentoch sa z nej dá robiť podobná (nezmyselná) sranda ako zo zakrivených uhoriek, je v princípe dobrá. Nevedomosť ohľadom GDPR je až prekvapivo veľká. Asi nás to inšpiruje urobiť k tomu e-learningový kurz.
Je komické, ako sa z komára robí ani nie že somár, ale slon kvôli na prvý pohľad drakonickým pokutám. Legislatíva bude platiť v celej EÚ a aj keď je prebyrokratizovaná a v niektorých momentoch sa z nej dá robiť podobná (nezmyselná) sranda ako zo zakrivených uhoriek, je v princípe dobrá. Nevedomosť ohľadom GDPR je až prekvapivo veľká. Asi nás to inšpiruje urobiť k tomu e-learningový kurz.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr nie
Paščák Marek Paščák
generálny riaditeľ
Datalan, a.s., Bratislava
skôr áno Výška pokút môže vyzerať hrozivo, to je fakt. Na druhej strane, práve hrozba vysokých sankcií je často tým „posledným nástrojom“, ktorý prinúti firmy, aby svoje povinnosti nebrali na ľahkú váhu a neignorovali ich. Ochrana osobných údajov však primárne nie je o pokutách. Únik informácií do externého prostredia, prípadne strata dát, totiž môžu viesť k existenčnému problému firiem, dokonca ich v dnešnej informačnej a dátovej dobe zlikvidovať. A to aj bez finančnej sankcie zo strany štátu. Firmy v prípade nezabezpečenia svojich dát a údajov svojich zákazníkov čelia výraznému reputačnému riziku, strate dôvery a know-how. Dôležité je preto myslieť hneď od začiatku na prevenciu, aby k žiadnym problémom nedošlo. Ak firma dokáže bezpečnostné požiadavky splniť, výška pokút ju zaujímať nemusí. Súkromná, ale aj verejná sféra podľa mňa túto výzvu vníma. Aj preto sa už technologický partner stretávame so zvýšením dopytom zo strany firiem či organizácií, ktoré majú záujem o komplexné a bezpečné riešenia na uchovávanie a spracovávanie dát aj osobných údajov. Nielenže je to už v digitálnej ére nevyhnutné, ale odbremení ich to aj od obáv z nového nariadenia.
Výška pokút môže vyzerať hrozivo, to je fakt. Na druhej strane, práve hrozba vysokých sankcií je často tým „posledným nástrojom“, ktorý prinúti firmy, aby svoje povinnosti nebrali na ľahkú váhu a neignorovali ich. Ochrana osobných údajov však primárne nie je o pokutách. Únik informácií do externého prostredia, prípadne strata dát, totiž môžu viesť k existenčnému problému firiem, dokonca ich v dnešnej informačnej a dátovej dobe zlikvidovať. A to aj bez finančnej sankcie zo strany štátu. Firmy v prípade nezabezpečenia svojich dát a údajov svojich zákazníkov čelia výraznému reputačnému riziku, strate dôvery a know-how. Dôležité je preto myslieť hneď od začiatku na prevenciu, aby k žiadnym problémom nedošlo. Ak firma dokáže bezpečnostné požiadavky splniť, výška pokút ju zaujímať nemusí. Súkromná, ale aj verejná sféra podľa mňa túto výzvu vníma. Aj preto sa už technologický partner stretávame so zvýšením dopytom zo strany firiem či organizácií, ktoré majú záujem o komplexné a bezpečné riešenia na uchovávanie a spracovávanie dát aj osobných údajov. Nielenže je to už v digitálnej ére nevyhnutné, ale odbremení ich to aj od obáv z nového nariadenia.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr nie Ani vyska pokut nezabrani uniku masivnych dat- pachatelia kotrych su nevystopovatelni. A tie drobne kazdodenne "prechmaty" nepokladam za tak skodlive aby boli hodne 20 mil Eur pokut.
Ani vyska pokut nezabrani uniku masivnych dat- pachatelia kotrych su nevystopovatelni. A tie drobne kazdodenne "prechmaty" nepokladam za tak skodlive aby boli hodne 20 mil Eur pokut.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno
Kopecký Marián Kopecký
Predseda predstavenstva
Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a.s., (Allianz SDSS)
skôr nie Platí príslovečné „Bez vetra sa ani lístok nepohne“. Chápem, že mnohé kauzy a konania spoločností svojími marketingovými aktivitami veľakrát strpčovali a strpčujú život ľuďom, čo bolo aj jedným z dôvodov sprísniť reguláciu pre spracovanie osobných údajov. Bojím sa však o celkovú pridanú hodnotu týchto krokov. Každopádne, naša spoločnosť sa stavia k tomuto problému profesionálne. Rozumieme pohnútkam legislatívotvorcu a už teraz pracujeme na tom, aby sme sa zosúladili s touto novou legislatívou účinnou od mája 2018.
Platí príslovečné „Bez vetra sa ani lístok nepohne“. Chápem, že mnohé kauzy a konania spoločností svojími marketingovými aktivitami veľakrát strpčovali a strpčujú život ľuďom, čo bolo aj jedným z dôvodov sprísniť reguláciu pre spracovanie osobných údajov. Bojím sa však o celkovú pridanú hodnotu týchto krokov. Každopádne, naša spoločnosť sa stavia k tomuto problému profesionálne. Rozumieme pohnútkam legislatívotvorcu a už teraz pracujeme na tom, aby sme sa zosúladili s touto novou legislatívou účinnou od mája 2018.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr áno Nové pokuty sú určite odstrašujúce a na to majú pokuty slúžiť. Zneužívanie osobných údajov je súčasná realita a treba s tým bojovať. Vždy ale pôjde o spôsob aplikovania pokút - ak budú horné hranice používané za drobné administratívne nedostatky a nie za úmyselné zneužívanie, tak to bol krok vedľa.
Nové pokuty sú určite odstrašujúce a na to majú pokuty slúžiť. Zneužívanie osobných údajov je súčasná realita a treba s tým bojovať. Vždy ale pôjde o spôsob aplikovania pokút - ak budú horné hranice používané za drobné administratívne nedostatky a nie za úmyselné zneužívanie, tak to bol krok vedľa.
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Justitia Slovakia, s.r.o.
skôr nie
Magál Martin Magál
partner
Allen & Overy
rozhodne nie V dnešnej digitálnej dobe máme toľko súkromia, ako má zlatá rybka vo svojom akváriu. Obávam sa, že tieto vysoké vysoké pokuty nebudú mať žiadny prevenčný účinok, nakoľko už nezmenia fakt, že počítače vedia o nás viac ako my sami... Ako nástroj štátnomocenského vydierana sú však veľmi kreatívne.
V dnešnej digitálnej dobe máme toľko súkromia, ako má zlatá rybka vo svojom akváriu. Obávam sa, že tieto vysoké vysoké pokuty nebudú mať žiadny prevenčný účinok, nakoľko už nezmenia fakt, že počítače vedia o nás viac ako my sami... Ako nástroj štátnomocenského vydierana sú však veľmi kreatívne.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne nie
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Vysoké pokuty vytiahli túto tému do predstavenstiev. Zásadný omyl však je pozerať sa na ochranu osobných údajov, GDPR, cyber security a vôbec bezpečnosť ako takú z pohľadu negatívnej motivácie tlačenej zákonom. Túto tému treba brať v prvom rade ako príležitosť upratať informačné toky v spoločnostiach, ochrániť meno firmy, kredibilitu, klientov. Navyše, táto iniciatíva nebude úspešná, ak zostane len v podobe iniciatívy úzkej skupiny ľudí pracujúcich okolo security. Musí sa stať celofiremnou iniciatívou s pozitívnou motiváciou zásadne posunúť veci vo firme.
Vysoké pokuty vytiahli túto tému do predstavenstiev. Zásadný omyl však je pozerať sa na ochranu osobných údajov, GDPR, cyber security a vôbec bezpečnosť ako takú z pohľadu negatívnej motivácie tlačenej zákonom. Túto tému treba brať v prvom rade ako príležitosť upratať informačné toky v spoločnostiach, ochrániť meno firmy, kredibilitu, klientov. Navyše, táto iniciatíva nebude úspešná, ak zostane len v podobe iniciatívy úzkej skupiny ľudí pracujúcich okolo security. Musí sa stať celofiremnou iniciatívou s pozitívnou motiváciou zásadne posunúť veci vo firme.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Tichý Martin Tichý
Chief Operating Officer
TÜV SÜD Slovakia, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nové nariadenie má v prvom rade motivovať firmy, aby venovali pozornosť svojim softvérom, v ktorých uchovávajú osobné údaje. EÚ si však našu pozornosť získala aj vysokými sankciami, ktoré sú jasne dané. Polemizovať preto o ich adekvátnosti je zbytočné.
Nové nariadenie má v prvom rade motivovať firmy, aby venovali pozornosť svojim softvérom, v ktorých uchovávajú osobné údaje. EÚ si však našu pozornosť získala aj vysokými sankciami, ktoré sú jasne dané. Polemizovať preto o ich adekvátnosti je zbytočné.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
neviem / nevyjadrujem sa / iné Vo všeobecnosti chýbaju informácie o týchto pravidlách. Média sa nimi zaoberajú málo. Takisto aj EK by mala v rámci jej komunikačných kanálov a PR aktivít lepšie informovať verejnosť a firmy o tomto novom nariadení.
Vo všeobecnosti chýbaju informácie o týchto pravidlách. Média sa nimi zaoberajú málo. Takisto aj EK by mala v rámci jej komunikačných kanálov a PR aktivít lepšie informovať verejnosť a firmy o tomto novom nariadení.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr nie
Borguľa Michal Borguľa
predseda predstavenstva
Slovunit, a.s.
skôr áno
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
skôr nie Hrozba vysokých pokút dnes nezabráni cielenému zneužívaniu osobných údajov. Nedosiahneme ňou ani vyššiu bezpečnosť, pretože dokazovanie úmyslu alebo pochybeniu v kybernetickom svete je čoraz väčší problém. Naopak, chýbajú informácie o reálnych incidentoch a rizikách. Digitalizácia prináša spoločnosti v prvom rade obrovské možnosti, uľahčuje a zrýchľuje život. Na to, aby efektívne uchopila ochranu súkromia ešte nemá dostatok skúseností.
Hrozba vysokých pokút dnes nezabráni cielenému zneužívaniu osobných údajov. Nedosiahneme ňou ani vyššiu bezpečnosť, pretože dokazovanie úmyslu alebo pochybeniu v kybernetickom svete je čoraz väčší problém. Naopak, chýbajú informácie o reálnych incidentoch a rizikách. Digitalizácia prináša spoločnosti v prvom rade obrovské možnosti, uľahčuje a zrýchľuje život. Na to, aby efektívne uchopila ochranu súkromia ešte nemá dostatok skúseností.
Obeda Michal Obeda
majiteľ
Autobazar.EU, s.r.o, Nové Mesto nad Váhom
rozhodne nie
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
rozhodne nie
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné V dobe infoveku, keď google zisti skoro všetko, mobilné telefóny nás monitorujú online je zrejme potrebné osobné údaje chrániť pred zneužitím. Otazkou však ostáva či sa to zbytočne nedramatizuje a podstata ochrany pred zneužitím nám aj tak uniká. Osobne som za zmenšenie anonimity a vyššiu adresnosť. Zvyšuje to transparentnosť ale rozhodne znižuje kriminalitu.
V dobe infoveku, keď google zisti skoro všetko, mobilné telefóny nás monitorujú online je zrejme potrebné osobné údaje chrániť pred zneužitím. Otazkou však ostáva či sa to zbytočne nedramatizuje a podstata ochrany pred zneužitím nám aj tak uniká. Osobne som za zmenšenie anonimity a vyššiu adresnosť. Zvyšuje to transparentnosť ale rozhodne znižuje kriminalitu.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
rozhodne nie Udelenie pokuty v takom obrovskom intervale a výške je podozrivé a vedie k zamysleniu, čo sa tým sleduje. Nerieši sa možné zneužitie napr. na likvidáciu nežiadúcej konkurencie a výrazný priestor pre korupciu. Pokuty nie sú podmienené súdnym rozhodnutím alebo inou autoritou, ktorá by vedela posúdiť adekvátnosť, opodstatnenosť a výšku pokuty. Kladiem si otázku, ktorá firma by vedela zvládnuť zaplatenie najvyššej hranice pokuty a následne by ju to nepoložilo?
Udelenie pokuty v takom obrovskom intervale a výške je podozrivé a vedie k zamysleniu, čo sa tým sleduje. Nerieši sa možné zneužitie napr. na likvidáciu nežiadúcej konkurencie a výrazný priestor pre korupciu. Pokuty nie sú podmienené súdnym rozhodnutím alebo inou autoritou, ktorá by vedela posúdiť adekvátnosť, opodstatnenosť a výšku pokuty. Kladiem si otázku, ktorá firma by vedela zvládnuť zaplatenie najvyššej hranice pokuty a následne by ju to nepoložilo?
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem / nevyjadrujem sa / iné Problemom mozno nie je ani samotna vyska pokut ako ich nejasne urcovanie a odovzdanie pravomoci ich udelovania uradu a uradnikom, ktorych kompetencie a zodpovednost za svoje rozhodnutia su diakutabilne. Takto definovane prostredie moze byt smrtelne pre niektore nove disruptivne technologie najma v online prostredi. Preto sa pravdepodobne budu v uvodnych fazach europe nadalej vyhybat, co je v priamom rozpore s vyhlaseniami ich podpory zo strany europolitikov.
Problemom mozno nie je ani samotna vyska pokut ako ich nejasne urcovanie a odovzdanie pravomoci ich udelovania uradu a uradnikom, ktorych kompetencie a zodpovednost za svoje rozhodnutia su diakutabilne. Takto definovane prostredie moze byt smrtelne pre niektore nove disruptivne technologie najma v online prostredi. Preto sa pravdepodobne budu v uvodnych fazach europe nadalej vyhybat, co je v priamom rozpore s vyhlaseniami ich podpory zo strany europolitikov.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
neviem / nevyjadrujem sa / iné V prvom rade je otazka zle polozena. Po prve, nejde o nariadenie EK ale o Nariadenie Europskeho parlamentu a Rady, co znamena ze sa k navrhu vyjadrovali aj clenske krajiny vratane Slovenska a schvalovali ho aj poslanci EP nominovani za Slovensko. Po druhe, správne pokuty uvedene v Nariadeni EP a Rady sa uplatnuju len v krajnom prípade a len ak inštitúcie alebo orgány Únie nesplnili príkaz európskeho dozorného úradníka pre ochranu údajov (European Data Protection Supervisor). A po tretie spravne pokuty su stanovene v zavislosti od porusenia povinnosti uvedenych v jednotlivych clankoch Nariadenie bud do výšky 25.000 € za porušenie a do celkovej výšky 250.000 € za rok alebo do výšky 50.000 € za porušenie a až do celkovej výšky 500.000 € za rok. Nakolko sa jedna o Nariadenie EP a Rady, je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch co znamena ze clenske krajiny by nemali vykonavat zmeny pri implementacii tohto nariadenia. "Vysoke" pokuty vo vyśke 10.000.000 € 20.000.000 € v zavislosti od stupna porusenia boli zavedene Nariadenim EP a Rady o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov. Členské štáty maju možnosť stanoviť pravidlá týkajúce sa trestných sankcií za porušenia tohto nariadenia vrátane porušenia vnútroštátnych predpisov prijatých podľa tohto nariadenia a v jeho rámci.
V prvom rade je otazka zle polozena. Po prve, nejde o nariadenie EK ale o Nariadenie Europskeho parlamentu a Rady, co znamena ze sa k navrhu vyjadrovali aj clenske krajiny vratane Slovenska a schvalovali ho aj poslanci EP nominovani za Slovensko. Po druhe, správne pokuty uvedene v Nariadeni EP a Rady sa uplatnuju len v krajnom prípade a len ak inštitúcie alebo orgány Únie nesplnili príkaz európskeho dozorného úradníka pre ochranu údajov (European Data Protection Supervisor). A po tretie spravne pokuty su stanovene v zavislosti od porusenia povinnosti uvedenych v jednotlivych clankoch Nariadenie bud do výšky 25.000 € za porušenie a do celkovej výšky 250.000 € za rok alebo do výšky 50.000 € za porušenie a až do celkovej výšky 500.000 € za rok. Nakolko sa jedna o Nariadenie EP a Rady, je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch co znamena ze clenske krajiny by nemali vykonavat zmeny pri implementacii tohto nariadenia. "Vysoke" pokuty vo vyśke 10.000.000 € 20.000.000 € v zavislosti od stupna porusenia boli zavedene Nariadenim EP a Rady o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov. Členské štáty maju možnosť stanoviť pravidlá týkajúce sa trestných sankcií za porušenia tohto nariadenia vrátane porušenia vnútroštátnych predpisov prijatých podľa tohto nariadenia a v jeho rámci.
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
rozhodne nie
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
skôr nie V zásade to nevedie k lepšej ochrane a iba pridáva povinnosti. Tie sa najviac dotknú (zaťažia, ublížia) malých firiem...
V zásade to nevedie k lepšej ochrane a iba pridáva povinnosti. Tie sa najviac dotknú (zaťažia, ublížia) malých firiem...
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Múdry Pavol Múdry
dlhorocny clen IPI
IPI Slovensko
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ak by toto opatrenie malo slúžiť zvýšeniu bezpečnosti občanov, tak súhlasím. Ale neviem čo je skutočným cieľom európskych zákonodarcov.
Ak by toto opatrenie malo slúžiť zvýšeniu bezpečnosti občanov, tak súhlasím. Ale neviem čo je skutočným cieľom európskych zákonodarcov.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr nie
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr nie Chápem motiváciu a nespochybňujem potrebu chrániť osobné údaje, ale nepovažujem pokuty za adekvátne.
Chápem motiváciu a nespochybňujem potrebu chrániť osobné údaje, ale nepovažujem pokuty za adekvátne.
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
rozhodne nie V dobe, keď je všetko na internete, v google, na cloude, je to úplne zbytočné. Je to prejav neschopnosti skutočnej ochrany občana a schovávanie sa za osobné údaje. Osobné údaje podľa zákona v súčasnej podobe sú veľmi nepresne vymedzené, s možnosťou rôznych výkladov a občan nie je jasne informovaný.
V dobe, keď je všetko na internete, v google, na cloude, je to úplne zbytočné. Je to prejav neschopnosti skutočnej ochrany občana a schovávanie sa za osobné údaje. Osobné údaje podľa zákona v súčasnej podobe sú veľmi nepresne vymedzené, s možnosťou rôznych výkladov a občan nie je jasne informovaný.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne nie To je nenormalne. A malo kto si zatial uvedomuje co vsetko nas - kazdeho prevadzkovatela akehokolvek webu caka. Amen tma.
To je nenormalne. A malo kto si zatial uvedomuje co vsetko nas - kazdeho prevadzkovatela akehokolvek webu caka. Amen tma.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Strýček Peter Strýček
generálny riaditeľ
Cofely východná Európa
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Pažitný Peter Pažitný
partner
Healthcare Consulting & Research Center
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Dula Radúz Dula
člen predstavenstva
Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky
rozhodne nie Všetko súvisiace s tzv. "ochranou" osobných údajov je formálna fraška, ktorá nechráni, ale len otravuje. Požičal by som autorom týchto nápadov môj telefón na jeden deň. Môžu sa tých 5-15 denných volajúcich napr. z Hong Kongu, Poľska, Maďarska, či Slovenske opýtať, odkiaľ majú moje číslo. Alebo si kúpiť akcie, podiely, pneumatiky, tonery,...
Všetko súvisiace s tzv. "ochranou" osobných údajov je formálna fraška, ktorá nechráni, ale len otravuje. Požičal by som autorom týchto nápadov môj telefón na jeden deň. Môžu sa tých 5-15 denných volajúcich napr. z Hong Kongu, Poľska, Maďarska, či Slovenske opýtať, odkiaľ majú moje číslo. Alebo si kúpiť akcie, podiely, pneumatiky, tonery,...
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
rozhodne nie
Strapko Richard Strapko
generálny riaditeľ
Aegon Životná poisťovňa, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslím si, že pokuta vo výške 20 miliónov eur alebo 4 % celkového ročného obratu by v prípade udelenia bola pre väčšinu Slovenských spoločností likvidačná.
Myslím si, že pokuta vo výške 20 miliónov eur alebo 4 % celkového ročného obratu by v prípade udelenia bola pre väčšinu Slovenských spoločností likvidačná.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
skôr áno Cela tato GDPR sranda je EK vytvorena voci US globalnym firmam ako Google, Facebook a pod. Akurat zasiahne aj "one man show" eshop z "hornej-dolnej"... Na Slovensku sa touto teou zaoberali organizacie pred cca 3 rokmi a to vdaka velmi kvalitnemu Zakonu o ochrane osobnych udajov... Na druhej strane to rozhybe: 1. Edukaciu, nastavenie procesov a investovanie do ludskych zdrojov (erudovanych v ramci bezpecnosti, nastaveni roli, kompetencii), a to hlavne vo vacsich spolocnostiach, ci organizaciach 2. Nakup technologii od DLP az po kvalitne monitoringy a detekcie moznych unikov dat v realnom case (co umozni zase rozhybat trh IT) 3. 18 dni pred touto srandou vyjde ZKB z dielne ENISA (NIS), a to 10.5.2018 (ucinnost zakona) a aspon mozu organizacie paralelne riesit jak nariadenie GDPR, tak aj smernicu NIS (Zakon o kybernetickej bezpecnosti) a vo svojej podstane poriesia v jednej vlne hlavne ludske zdroje a procesy (85%) a dokup technologii (15%)
Cela tato GDPR sranda je EK vytvorena voci US globalnym firmam ako Google, Facebook a pod. Akurat zasiahne aj "one man show" eshop z "hornej-dolnej"... Na Slovensku sa touto teou zaoberali organizacie pred cca 3 rokmi a to vdaka velmi kvalitnemu Zakonu o ochrane osobnych udajov... Na druhej strane to rozhybe: 1. Edukaciu, nastavenie procesov a investovanie do ludskych zdrojov (erudovanych v ramci bezpecnosti, nastaveni roli, kompetencii), a to hlavne vo vacsich spolocnostiach, ci organizaciach 2. Nakup technologii od DLP az po kvalitne monitoringy a detekcie moznych unikov dat v realnom case (co umozni zase rozhybat trh IT) 3. 18 dni pred touto srandou vyjde ZKB z dielne ENISA (NIS), a to 10.5.2018 (ucinnost zakona) a aspon mozu organizacie paralelne riesit jak nariadenie GDPR, tak aj smernicu NIS (Zakon o kybernetickej bezpecnosti) a vo svojej podstane poriesia v jednej vlne hlavne ludske zdroje a procesy (85%) a dokup technologii (15%)
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr nie Už súčasne platné pravidlá sú dostatočné dosť výrazne komplikujú praktické pôsobenie firemného života. Ďalšie sprísnenie spôsobí, že sa zväčší množina stredných a malých firiem , ktoré k tomu z racionálnych dôvodov pristúpia veľmi formálne.
Už súčasne platné pravidlá sú dostatočné dosť výrazne komplikujú praktické pôsobenie firemného života. Ďalšie sprísnenie spôsobí, že sa zväčší množina stredných a malých firiem , ktoré k tomu z racionálnych dôvodov pristúpia veľmi formálne.
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Pokuty nie sú adekvátne odstupňované podľa veľkosti spôsobenej újmy.
Pokuty nie sú adekvátne odstupňované podľa veľkosti spôsobenej újmy.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
neviem / nevyjadrujem sa / iné spracovanie osobných udajov, archivovanie osobných udajov, bezpecnostne vyuzitie osobných udajov, komercne pouzitie osobných udajov atd.atd.- niekedy mam pocit, ze sa jedna stale o to iste. co uz tu pomozu pokuty ?
spracovanie osobných udajov, archivovanie osobných udajov, bezpecnostne vyuzitie osobných udajov, komercne pouzitie osobných udajov atd.atd.- niekedy mam pocit, ze sa jedna stale o to iste. co uz tu pomozu pokuty ?
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
rozhodne nie
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr áno Sú adekvátne na povzbudenie k zvýšeniu zúfalej úrovne compliance v tejto oblasti na Slovensku. Nemyslím si, že sa budú uplatňovať v likvidačnom rozsahu. Je symptomatické, že sa slovenský verejný priestor zobudil do tejto témy v takom omeškaní oproti zvyšku EÚ, a aj to prevažne kvôli téme pokút. Snáď povedú aj k uvedomeniu si toho, že táto oblasť nie je len o vyplnení niekoľkých formulárov a pokračovaní ako doteraz.
Sú adekvátne na povzbudenie k zvýšeniu zúfalej úrovne compliance v tejto oblasti na Slovensku. Nemyslím si, že sa budú uplatňovať v likvidačnom rozsahu. Je symptomatické, že sa slovenský verejný priestor zobudil do tejto témy v takom omeškaní oproti zvyšku EÚ, a aj to prevažne kvôli téme pokút. Snáď povedú aj k uvedomeniu si toho, že táto oblasť nie je len o vyplnení niekoľkých formulárov a pokračovaní ako doteraz.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Credit Insurance N.V., pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno Na prvý pohľad to vyzerá ako ďalšia administratívna prekážka v podnikaní, ale na druhej strane s osobnými, privátnymi údajmi treba pracovať citlivo a bezpečne. Na toto poznanie však prídeme až vtedy, ak sa nás to začne osobne dotýkať, keď sa naše osobné údaje zrazu dostanú do nepovolaných rúk.
Na prvý pohľad to vyzerá ako ďalšia administratívna prekážka v podnikaní, ale na druhej strane s osobnými, privátnymi údajmi treba pracovať citlivo a bezpečne. Na toto poznanie však prídeme až vtedy, ak sa nás to začne osobne dotýkať, keď sa naše osobné údaje zrazu dostanú do nepovolaných rúk.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne nie Nielen zvýšenie pokuty, ale ani sprísnenie pravidiel spracovávania osobných údajov nepovažujem zďaleka za adekvátne. Už predošlé sankcie a možný dvojitý výklad pravidiel mohli totiž byť ľahko zneužité na ľudovo povedané výpalníctvo a likvidáciu nepohodlných firiem.
Nielen zvýšenie pokuty, ale ani sprísnenie pravidiel spracovávania osobných údajov nepovažujem zďaleka za adekvátne. Už predošlé sankcie a možný dvojitý výklad pravidiel mohli totiž byť ľahko zneužité na ľudovo povedané výpalníctvo a likvidáciu nepohodlných firiem.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne nie Je to absolútny nezmysel. Je to neadekvátne a prehnané. Žijeme v digitálnej dobe a byť schopný všetko ochrániť je priam nemožné. Vytvorí to zbytočné napätie a stres vo firmách.
Je to absolútny nezmysel. Je to neadekvátne a prehnané. Žijeme v digitálnej dobe a byť schopný všetko ochrániť je priam nemožné. Vytvorí to zbytočné napätie a stres vo firmách.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní